Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda

elitemadzone.org :: MadZone :: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15593 | Odgovora: 61 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 16:13 - pre 169 meseci
U toku je usvajanje novog zakona o elektronskim komunikacijama koji daje rasirene ruke domacim bezbednosnim sluzbama u pogledu prisluskivanja gradjana. Interesantno je to sto zastupnici gradjana u skuptini nisu primetili da se zakon krsi sa ustavom R.Srbije...
Meni je jos interesantnija izjava funkcionera BIA koju sam malopre cuo na radiu, da oni VBA i kriminalisticka policija odavno rutinski prisluskuju gradjane i prate internet komunikacije bez naloga suda, po njihovim recima u preventivne svrhe.
Tek u slucaju da internet/telefonsku komunikaciju zele da iskoriste kao dokaz onda traze odluku suda za prisluskivanje.

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-...ce-da-prati-sve-nase-razgovore
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 16:18 - pre 169 meseci
Aha...
Ti nesto krijes, kad si protiv ovoga!

 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 16:19 - pre 169 meseci
Ovo sto si rekao je vec opste poznato svuda u svetu. Mislis da je u UK ili Spaniji drugacije? :)
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 16:35 - pre 169 meseci
To sto je opste poznato i (opste) prihvaceno, ne znaci da je dobro i prihvatljivo. Cini mi se da je u Nemackoj ograniceno na 3-4 meseca i pristup samo uz sudski nalog
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 16:37 - pre 169 meseci
I na tarabi pise ;) zakon je jedno praksa nesto sasvim drugo. Svi prisluskuju bez naloga. Nalog se trazi samo ako se utvrdi da se krsi neki zakon pa da bi dokazi (prisluskivani razgovori) bili validni trazi se nalog suda. Nemojte biti naivni i ziveti u nekom diznilend like svetu...
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 16:43 - pre 169 meseci
Ovih dana razmišljam o tome da naučim kako i nabavim potrebne alatke za encrypted komunikaciju, što pismenu što glasovnu. Više se ne može pouzdati u anonimnost Interneta.

Juče sam se zezao sa nekim gadetima za Windows Sidebar, i kliknem nešto i izbaci mi u browseru moju lokaciju na Google Maps, na osnovu IP adrese. Lokacija nije bila tačna, jer su oni locirali hub koji je nekoliko ulica dalje, ali svejedno, ako ja mogu svakoj IP adresi da nađem lokaciju za par sekundi, te sa ovakvim zakonima o "nadgledanju" komunikacije, čovek mora da misli na to kako da obezbedi svoju korespondenciju, tj. trebalo bi da ume i da može to da uradi po potrebi.

Znači za pisanu korespondenciju PGP, a za glasovnu nešto tipa Zfone.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 16:43 - pre 169 meseci
@ Slobodan Miskovic: Ma to je jasno (valjda svima), i sto se tice drzavnih i privatnih "agencija", ali malo je bezobrazno i previse drsko doneti zakon u kome pise - je.ite se, mozemo da radimo sta god hocemo.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 16:50 - pre 169 meseci
Citat:
bttp: Ovih dana razmišljam o tome da naučim kako i nabavim potrebne alatke za encrypted komunikaciju, što pismenu što glasovnu. Više se ne može pouzdati u anonimnost Interneta.

Juče sam se zezao sa nekim gadetima za Windows Sidebar, i kliknem nešto i izbaci mi u browseru moju lokaciju na Google Maps, na osnovu IP adrese. Lokacija nije bila tačna, jer su oni locirali hub koji je nekoliko ulica dalje, ali svejedno, ako ja mogu svakoj IP adresi da nađem lokaciju za par sekundi, te sa ovakvim zakonima o "nadgledanju" komunikacije, čovek mora da misli na to kako da obezbedi svoju korespondenciju, tj. trebalo bi da ume i da može to da uradi po potrebi.

Znači za pisanu korespondenciju PGP, a za glasovnu nešto tipa Zfone.


Moze neki link za laike kako se sta moze zastiti?
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 17:23 - pre 169 meseci
Pa potraži na Google PGP, informiši se kako funkcioniše, a isto tako i Zfone. U preteči Zfone-a, pgphone ima u okviru manuala pričica o enkripciji, tj. zašto se autor odlučio da kreira i da javnosti besplatno dostupnu PGP enkripciju. Vrlo zanimljivo za pročitati a priča je iz 1996! Zamisli koliko se situacija promenila do danas u smislu vladinih mogućnosti za praćenje komunikacije (tu se uglavnom radi o američkoj vladi).

Inače, autor PGP enkripcije je bio na udaru vlasti zbog toga. Nešto su ga tužakali, vucarali po sudovima. Toliko ima se nije svidela njegova ideja o javno dostupnoj kvalitetnoj enkripciji :)
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 20:02 - pre 169 meseci
Citat:
bttp: Više se ne može pouzdati u anonimnost Interneta.

SSL servisi polako postaju sve više i više dostupni:
https://www.google.com/
https://www.gmail.com/

Citat:
bttp: Juče sam se zezao sa nekim gadetima za Windows Sidebar, i kliknem nešto i izbaci mi u browseru moju lokaciju na Google Maps, na osnovu IP adrese. Lokacija nije bila tačna, jer su oni locirali hub koji je nekoliko ulica dalje, ali svejedno, ako ja mogu svakoj IP adresi da nađem lokaciju za par sekundi.

Ovo je već nerealno. Na osnovu IP adrese možeš samo da lociraš sedište osobe/firme zadužene za tu IP adresu. Npr. ja iz Subotice kada pogledam "odakle sam" na osnovu IP adrese, pokaže se Beograd, jer je EuNet zadužen za moju IP adresu. Da nije SBB u blizini tvoje ulice?
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 20:25 - pre 169 meseci
Citat:
bttp
Inače, autor PGP enkripcije je bio na udaru vlasti zbog toga. Nešto su ga tužakali, vucarali po sudovima. Toliko ima se nije svidela njegova ideja o javno dostupnoj kvalitetnoj enkripciji :)


To su davno prosla vremena, 90-te - kada je u USA vazio zakon o zabrani izvoza tehnologija za enkripciju koje su jace od onoga sto NSA moze lako da razbije. PGP ekipa je imala sistem da objavljuje kod na 2 razlicita servera (u USA i van) a sinhronizacija je isla tako sto su stampali kod na papiru, a onda ga prenosili preko granice...

Danas je to davna proslost i SVAKO ali BAS SVAKO sa malo ulozenog vremena moze imati poprilicno sigurnu komunikaciju sa ljudima sa kojima zeli da komunicira privatno.

- PGP za e-mail
- SIP VoIP se moze kriptovati sa AES algoritmom (http://www.voip-info.org/wiki/view/Asterisk+encryption)
- TrueCrypt (ili PGP Whole Disc Encryption) za enkripciju HDD/SSD/USB medija
- Ako posecujete turisticke internet kafee i sl.. pripremite neki svoj Linux distro na butabilnom USB stick-u sa enkripcijom i svim ostalim alatima tipa kriptovani SIP, cisto da se osigurate od mogucnosti da neko snifuje podatke

- Ako koristite neki javni e-mail server i saljete plaintext e-mail nekome ko ne koristi PGP -bar birajte provajdere koji imaju SSL enkripciju, cisto kako bi eliminisali mogucnost da lokalni ISP i sl... snifuju pakete

I to bi bilo to... sa ovim gore kojekakve BIA-e, CIA-e i sl... mogu da vas samo uhvate za onu stvar.

--

Inace, sto se teme tice - potpuno je besmisleno da BIA prisluskuje sve razgovore i internet komunikaciju. Nemaju oni resursa za tako nesto. Verovatno imaju listu "zanimljivih" lica za pracenje (politicari, biznismeni, krimosi i sl...) i njih verovatno konstantno snimaju.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 20:37 - pre 169 meseci
Ja cu na kraju svakog telefonskog razgovora da opsujem policiju za svaki slucaj ako prisluskuju
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+128 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 20:42 - pre 169 meseci
Vec vidim nekog perverznjaka kako prisluskuje komsinicu i cita joj mailove o trosku sluzbe.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 20:56 - pre 169 meseci
Toga ima svuda - ne mora perverznjak uopste biti u muriji / sluzbi bezbednosti, moze raditi i u ISP-u npr...

Zbog toga je uvek najbolje sam voditi racuna o sigurnosti sopstvene komunikacije i ne ocekivati nista od drugih. Nikog drugog na svetu nije briga za tajnost vase komunikacije osim vas samih.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.bvcom.net.



+744 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 21:08 - pre 169 meseci
Najlaksi nacin je otvoriti nalog kod nekog VPN internet providera u drugoj zemlji. Tako ste barem sigurni da podaci nece biti "snifovani" ovde u ovoj zemlji... niti da ce neko moci da prati vas email, sta gledate i komentarishete...

Naravno, cim od tog drugog VPN providera, u drugoj zemlji, podaci "odlete u etar" - ta tamo zemlja ce moci da ih snifuje. Btw. vecina VPN providera ne cuva logove sa koje IP adrese je pristupljeno servisu, naravno, ako su locirani u zemljama u kojima ne postoji zakonska obaveza za tako nesto (treba se informisati pre narucivanja paketa).
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 21:08 - pre 169 meseci
A djura ce ti oprostiti sto te je tukao

To ti je hrabro novo drustvo, na stranu koliko je porazavajuce sa stanovista nekog civilizacijskog razvoja drustva ali nerealno je ocekivati da ce srpski zivalj da se nesto ustalasa zbog fasizacije telekomunikacija kad je i sama amerika preko kolena izglasala patriot act. Sve poluge vlasti ukljucjuci i sudsku i zakonodavnu su danas u demokratskim drustvima pod direktnom kontrolom izvrsne vlasti bez obzira koliko ustav garantovao separaciju, birokrate koje nikad niko nigde nije birao upravljaju nacijama drzeci sudove i parlamente pod strogom kontrolom. Parlamenti su postali samo zaludna skupa forma kojom se narod laze da zivi u demokratiji dok u pozadini rubber-stampuju sve sto im izvrsna vlast servira, samim tim nije ni iznenadjujuc onaj snimak iz ruske dume ili iz americkog kongresa. Kako bi mi mogli biti bolji?

Meni je samo smesno kako se ministarka (a i neki njeni savetnici da ih ne imenujem nickovima) prave ludi i zblanuti u medijima. Politika valjda pokvari svakog, jos ce stari sloba da ispadne teski amater za sadasnje.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 21:14 - pre 169 meseci
Citat:
A djura ce ti oprostiti sto te je tukao

http://www.youtube.com/watch?v=PAoQfIpSPA8#t=580
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 21:16 - pre 169 meseci
Sabic je jedan redak whistleblower u Srbiji i kako sam uspeo da skontam, niko ga ne zarezuje ni 5%.

Citat:
- Jasno je da su pojedina rešenja nejasna, kontroverzna i da mogu imati za posledicu ugrožavanje Ustavom i zakonom zajemčenih ljudskih prava - kaže Šabić.


Nedavno je, kako on podseća, Ustavni sud ocenio kao neustavne odredbe važećeg Zakona o telekomunikacijama upravo zato što je taj član predviđao mogućnost prikupljanja ovakvih podataka bez odluke suda. Ali to nije dovoljna informacija da probudi uspavane poslanike. Za razliku od njih, poverenik reaguje i na odredbu člana 130. Njim predlagač pokušava da isključi nadležnost njegove kancelarije za kontrolu obrade „zadržanih podataka”. U tekstu zakona navodi se da je za to zadužen „organ nadležan za zaštitu tajnih podataka”.


- Pošto takav organ ne postoji, to znači da kontrole i ne bi bilo, odnosno da bi obrađivači podataka kontrolisali sami sebe - zaključuje Šabić.


http://www.blic.rs/Vesti/Tema-...ce-da-prati-sve-nase-razgovore

 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 23:27 - pre 169 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Inace, sto se teme tice - potpuno je besmisleno da BIA prisluskuje sve razgovore i internet komunikaciju. Nemaju oni resursa za tako nesto. Verovatno imaju listu "zanimljivih" lica za pracenje (politicari, biznismeni, krimosi i sl...) i njih verovatno konstantno snimaju.

Isto kao u ovom pdf-u iz "davno prošlih vremena" kada je NSA ili tako neka agencija tražila da se zakonom omogući istovremeno praćenje 1% telefonskih razgovora u svakom trenutku, u svakoj državi. Jasno je da nikada ne bi mogli da imaju ljudskih resursa za tako nešto, ali zato su imali ili planirali da imaju tehnoloških resursa. To odavno rade mašine a ne ljudi. Osim u slučajevima gde se sudski odobri slušanje pa neki tamo agenti sede sa slušalicama i snimačima i prisluškuju.

S obzirom na mogućnosti današnjih računara, nije nemoguće ni da BIA ima tehnološke resurse da skenira dobar procenat komunikacije u Srbiji, posebno što mi i nismo nešto tehnološki razvijeni, mnogi nemaju fiksne telefone, a i Internet je još uvek pre izuzetak nego pravilo u srpskim domovima.
Citat:
Ovo je već nerealno. Na osnovu IP adrese možeš samo da lociraš sedište osobe/firme zadužene za tu IP adresu. Npr. ja iz Subotice kada pogledam "odakle sam" na osnovu IP adrese, pokaže se Beograd, jer je EuNet zadužen za moju IP adresu. Da nije SBB u blizini tvoje ulice?

Ne, nego je lokalni HUB tj router u blizini. U stvari ja nemam pojma gde je SBB, znam samo da mi je na mapi pokazao tačku koja je vazdušnom linijom možda par stotina metara od mene.



[Ovu poruku je menjao bttp dana 09.06.2010. u 00:39 GMT+1]
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-231.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda08.06.2010. u 23:32 - pre 169 meseci
ovaj lik ima zanimljivih tekstova
http://www.scribd.com/jasmincosic
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: BIA, VBA i kriminalisticka policija prisluskuju bez naloga suda

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15593 | Odgovora: 61 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.