Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?

[es] :: Vodič za posao :: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 37143 | Odgovora: 204 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Yoba
Projektant

Član broj: 240687
Poruke: 121
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?07.06.2010. u 20:50 - pre 169 meseci
sta reci a ne zaplakati...ni gluplje nacije, ni manjeg obrazovanja a vece zelje da se unisti i ovo malo sto je ostalo...jbt ili su neki ljudi iskompleksirani sto nisu zavrsili fax ili ne vide vise od pljeka doo aka chist racuhn duga ljubav.


zasto niko ne razmislja o srbiji kao centru (da ne kazem tu ogavnu rech, lideru:) znanja u regionu. neka bude besplatno skolovanje za sve, neka se uposle profesori, a da u srbiju dolaze ljudi da studiraju. za pochetak region, crna gora, cro, slo, bih...pa svi ti studenti su money income, ne zive od vazduha, placaju stanarine, struju, gsp...al' valjda lakse ljudi da okrive nekog drugog, krivi im fakultetu za lose stanje u drzavi...to je ona prica sa radojem domanovicem, mrtvo mroe, chim jedan digne glavu iz zabokrecine ostali ga poklope....di' su nasi novci, pokrase nas faxovi...strahota jbt....
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?07.06.2010. u 22:32 - pre 169 meseci
Ne moze o toj temi da se razmislja zato sto bi prvo trebali da sankcionisemo zloupotrebe.

A to ne odgovara jednom, vaznom delu. I onima koji odlucuju(posto im se celokupna egzistencija zasniva na zloupotrebi), ni malobrojnim beneficiranim(ne i najkvalitetnijim) studentima, takozvanim guzonjinim potomcima.

Potpuno je jasno, da ni slobodno trziste ni bilo kakve "slobodne" utakmice, apsolutno ne odgovaraju mediokritetima, koji su svoje pozicije stekli rodjenjem, ili drustveno subverzivnim aktivnostima, tzv oportunisti...

A takvi najbolje stite svoje pozicije, uklapajuci se u sistem, ali pri vrhu, da bi mogli da razviju birokratiju, koja ce biti bedem za njihov opstanak.

Ako moze na ovom forumu, sa licnim iskustvom i informacijama iz medija, da se formira ova kolicina pametnih ideja i KONKRETNIH resenja, prosto ne znam sta da mislim. Da li su nam planeri totalni idioti, ili obicni manipulanti koji muzu sistem.

Pa gde je to zapela svekolika NAUKA, kada drzavni saveti(za kojekakve oblasti sastavljene od "mudrih" glava), ukljucujuci i akademiju sedih glava, ne mogu da skockaju slicna resenja i uvaljuju se decenijama u najtrulije kompromise, vrludanja i izbegavanja reda i sistema(pa cak izbegavaju, u najvecoj meri, i "bolonju" koja nam je zvezda uzdanica europske dzade)


Poz
 
Odgovor na temu

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?07.06.2010. u 22:54 - pre 169 meseci
Citat:
sta reci a ne zaplakati...ni gluplje nacije, ni manjeg obrazovanja a vece zelje da se unisti i ovo malo sto je ostalo...jbt ili su neki ljudi iskompleksirani sto nisu zavrsili fax ili ne vide vise od pljeka doo aka chist racuhn duga ljubav.


sta reci a ne zaplakati na citanje tvojih postova.

Tvrdis da smo glupa nacija, a pozivas sve ljude da idu na faks i to sad kad on poskupljuje ??? ROTL :-D

pa kako smo to onda glupi ostali kad je sve bilo besplatno i na izvolte, a sad cemo postati pametniji ako se ne uvede restrikcija. Ocigledno da ne mogu i nece svi da studiraju, kao i da ce oni koji hoce ici na faks i ako im stave skolarinu 20000 dolara ili im Krgovic nedobog pooduzima pasose ! :-O

Covek koji bi teoretski idealno mogao da iskoristi ne jednu nego dve zemlje (od kojih bi jedna bila cak USA !) bi trebao zapravo biti siroce, domac, vunderkind. Ne samo sto bi ga drzava podigla od pelena, vec bi on sam kao vukovac i djak generacije pokupio sve bonove za hranu, letovanja u canju, zimovanja na Zlatiboru, mesta u domu i sve moguce stipendije. S obzirom da je domac ni bioloske roditelje ni rodjake ne bi kostao niti cent. Posle bi Emigrirao na prestizni univerzitet, recimo Stanford i tamo dobio stipendiju i na kraju bi ga cekala cela Amerika na izvolte, a da ni on niti iko od njegovih u nju nije ulozio niti kap znoja niti dinar.

Citat:
zasto niko ne razmislja o srbiji kao centru (da ne kazem tu ogavnu rech, lideru:) znanja u regionu. neka bude besplatno skolovanje za sve, neka se uposle profesori, a da u srbiju dolaze ljudi da studiraju. za pochetak region, crna gora, cro, slo, bih...pa svi ti studenti su money income, ne zive od vazduha, placaju stanarine, struju, gsp...al' valjda lakse ljudi da okrive nekog drugog, krivi im fakultetu za lose stanje u drzavi...to je ona prica sa radojem domanovicem, mrtvo mroe, chim jedan digne glavu iz zabokrecine ostali ga poklope....di' su nasi novci, pokrase nas faxovi...strahota jbt....


e stvarno, evo do veceras nisam verovao da Tadic ucestvuje na es-u. A sta kazes da ih posle uspesno okoncanih studija u Srbiji ceka i 200 do 300 hiljada raznih radnih mesta ?
 
Odgovor na temu

bucho90
Beograd

Član broj: 251295
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?07.06.2010. u 23:05 - pre 169 meseci
Svi pričate o nekom kreditu. I ajde ja na primer uzmem kredit, i završim fakultet. Onda krenem da tražim posao i pošto je ovo zemlja Srbija naravno ne mogu da ga nadjem. Onda mi neko preko grane ponudi posao a ja ne mogu da odem zato što državi nisam platio kredit, i šta se onda dešava ??? Opet sam državi na grbači i radim neki bezveze posao iako sam se mučio najmanje 4 godine da bih živeo iznad proseka a završavam isto kao neko sa srednjom školom ko se zezao dok sam ja učio za ispite :(
Kada država bude mogla da ponudi posao svakome čim završi fakultet onda će ta opcija i biti moguća, ali do tada suvišno je pričati o tome :)

@ vladd
ti si potpuno u pravu

Razmislite samo koliko vi imate GSP prijava kod kuće koje niste i ne planirate da platite. To u nekoj normalnoj državi ne može tako...
 
Odgovor na temu

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?07.06.2010. u 23:10 - pre 169 meseci
bravo sine ti u svojoj 18 znas vise nego onaj konj u 50-toj !
 
Odgovor na temu

ArsenLupen
BG

Član broj: 57292
Poruke: 79
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+198 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?07.06.2010. u 23:23 - pre 169 meseci
Ni u ludilu ne bi trebalo naplacivati osnovnu skolu, to je svima jasno. Ne bi bilo lose kad bi trajala 10 godina, sa sve spakovanim opstim predmetima iz sadasnje srednje. I onda ove sto se zovu strucne skole da se zovu kako treba - zanat -najduze 2 godine i to suve usmerene tematike.

Primer medicinske skole mi je najblizi - stvarno ne znam koji krasni ta skola traje 4 godine? Kompletan posao koji medicinska sestra danas radi moze sasvim lepo da se nauci u 2 godine prakse i nesto sitno teorije.

Svako napredovanje bi se uslovilo sa daljom specijalizacijom - laboranti, anesteticari, babice i sl. bi lako mogli da se obuce u 2 ili 3 godine nazovi vise skole, ali ne na sisu drzave, nego svakom po potrebama - u domu zdravlja se otvara Ro kabinet - interni konkurs, firma te salje na skolovanje - pravac Zemun ili Cuprija - ne placas nista ali si u obavezi da radis kod nas (broj godina skolovanja)x2, uz klauzulu da ako ne zavrsis za x godina vracas kes koji je na tebe potrosen uzaludno.

Isto tako i za fakultetlije - u bolnici se javi potreba za patologom - interni konkurs medju sveze zavrsenim studentima medicine koji giljaju pripravnicki - hoces, izvoli pravac neki veliki centar, 2 godine te placamo za specijalizaciju i kod nas si obavezan minimum 4 da radis. Posle toga, siroko ti polje.

Da se razumemo, i taj medicinski fakultet i ta visu skolu treba svi da placaju OSIM megatalenata koji su dobrodosli bilo gde naravno.

A ako je nekome zelja da postane hirurg ili statijaznam - izvoli pa plati pa tek onda klati.

Da ovako funkcionise stvar siguran sam da jedne stvari ne bi bilo - nezahvalnika.




 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.201.*



+471 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?08.06.2010. u 05:11 - pre 169 meseci
Citat:
Izvoljski:da ne komplikujemo jednostavnu stvar.

Ako Srbija iskolje vise lekara nego sto treba oni su visak. E sad ti ljudi koji su visak imaju nekoliko izbora:

1) da sede na birou citav zivot
2) da odu u inostranstvo da probaju da nadju posao
3) da se prekvalifikuju.

Sta god da urade ostaje pitanje za Srbiju zasto ih je skolovala kad joj ne trebaju. Resenja su sledeca:

1) nastaviti po starom
2) upisivati samo koliko treba
...


Ovo što si ti napisao, davno sam rekao na jednoj temi gde sam bio sam i gde me je većina napadala. ( ) Naime, napisao sam da je velika greška države što ne postoji koordinacija između fakulteta i Biroa za zapošljavanje. Tako bi Biro rada slao svoje trebovanje fakultetima koliko im ljudi treba određenog profila. Vrlo jednostavna stvar koja bi rešila mnoge probleme. Npr. treba nam 70 lekara, 700 inženjera elektrotehnike, 200 građevinskih inženjera, 40 pravnika, 200 ekonomista. Naravno, fakultetima ne pada na pamet da pristanu na ovo jer bi mnogi profesori smanjili obim fonda časova, a mnogi fakulteti ostali bez sredstava.
Šta će državi svake godine 1000 novih pravnika, 1000 novih ekonomista...

[Ovu poruku je menjao žutokljunac dana 08.06.2010. u 06:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

srdjee

Član broj: 5097
Poruke: 673
*.uns.ac.rs.



+25 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?08.06.2010. u 08:26 - pre 169 meseci
Koordinacija u Srbiji? Jah, kad bude igrao taj film zovite me.
nije GOTOVO
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?08.06.2010. u 08:52 - pre 169 meseci
^
Kažem ja da je to žanra science fiction :)
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?08.06.2010. u 08:54 - pre 169 meseci
Citat:
bucho90: Svi pričate o nekom kreditu. I ajde ja na primer uzmem kredit, i završim fakultet. Onda krenem da tražim posao i pošto je ovo zemlja Srbija naravno ne mogu da ga nadjem.

A to je sasvim normalno? Zasto si upisao taj fakultet ako ne mozes sa njim da najdes posao? Da li si razmisljao o tome?
Citat:
Onda mi neko preko grane ponudi posao a ja ne mogu da odem zato što državi nisam platio kredit, i šta se onda dešava ???

Onda vracas kredit, po komercijalnoj ceni, isto kao da si nasao posao u privatnom sektoru.

Niko nema nista protiv da ti zavrsis fakultet i odes u inostranstvo i tamo radis. Ima protiv da zavrsis fakultet besplatno, odes u inostranstvo, a mi koji smo platili taj besplatni fakultet ti oprostimo te pare.

Samo ne mozes da odes i da ne platis nista. Onda lepo mama i tata moraju da plate.
Citat:
Kada država bude mogla da ponudi posao svakome čim završi fakultet onda će ta opcija i biti moguća, ali do tada suvišno je pričati o tome :)

Je'l ti se ne svidja? Ne moras da studiras. Drzava nije duzna da tebi nadje posao. Drzava nikome ne treba da nudi posao. Fora je u tome da ne treba ni da ti nudi da studiras besplatno - iz istog razloga.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?08.06.2010. u 09:00 - pre 169 meseci
Citat:
žutokljunac:Tako bi Biro rada slao svoje trebovanje fakultetima koliko im ljudi treba određenog profila. Vrlo jednostavna stvar koja bi rešila mnoge probleme. Npr. treba nam 70 lekara, 700 inženjera elektrotehnike, 200 građevinskih inženjera, 40 pravnika, 200 ekonomista.

Jos kad bi biro mogao da zna koliko ce trebati novih inzenjera za 5-7 godina (5 godina redovno, 7 godina prosecno studiranje), to bi mozda i radilo. Ali biro zna, otprilike, koliko ih treba danas, a praviti plan za 7 godina unapred o broju radnih mesta je nesto sto nijedno preduzece nije u stanju da uradi. Da ne pocinjem sa time da ce se za to vreme otvoriti nova, ugasiti stara, neko ce od tih koji diplomiraju biti samo-zaposlen....

Biro moze (kao sto i radi) da da informaciju sta se TRENUTNO trazi, kao i koji su projektovani trendovi. Svako ima pravo da proceni da li ce to biti stvarno tako kad on zavrsi. A to da drzava treba da dzabe skoluje na osnovu toga koliko biro proceni da treba svima... meni je to suludo.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?08.06.2010. u 09:40 - pre 169 meseci
Citat:
Po grubim procenama, Evropa i Amerika danas školuju oko 170.000 inženjera godišnje. Na drugom kraju sveta, Indija i Kina izbacuju oko milion inženjera. Taj rezervoar je nepresušan, a kvalitet univerziteta sve viši. Zapad je ovaj problem dugo zanemarivao, jer je bio u stanju da potrebnu radnu snagu obezbedi uvozeći je. Trendovi se menjaju – Azija je sve moćnija i sve bolje plaća svoje stručnjake. Indijski inženjer više nema potrebu da napušta svoj kulturni krug, kida ili slabi porodične veze, da bi negde na Zapadu bio građanin drugog reda i onda kada je prvoklasan.

Sve dok se samo proizvodnja selila na Istok, Zapad je bio opušten – veliki profiti imaju osobinu da deluju kao sedativ. Opuštenost je dodatno pojačavana verovanjem da Zapad kontroliše tehnologiju. U tom kontekstu nije bitno gde se nešto proizvodi, već gde se ideje kreiraju i razvijaju. Sve dok su razvojni i istraživački centri na Zapadu, opasnosti nema. A onda je došao šok.

Obrazovani, vredni i daroviti azijski inženjeri i naučnici su učili veoma brzo i usvajali nove tehnologije. Danas ih osvajaju. Jaz još uvek postoji, ali ubrzano nestaje. Zapad je nesvesno pomogao stvaranje konkurencije sa kojom se sve teže nosi. Zapuštena obrazovna politika nije najjači razlog erozije zapadne konkurentnosti, ali jeste jedan od snažnih faktora. Ova politika se ne može promeniti preko noći, ona zahteva vreme, a u globalizovanom svetu vremena je sve manje.

.
.
.
Kakvu god reformu obrazovanja Srbija bude vršila, u njenom centru bi morale biti matematika, fundamentalne nauke i inženjerstvo. Samo tako će se kreirati kvalitetna i elastična radna snaga, sposobna da pokrije široku lepezu poslova – od onih u industriji, do onih u finansijama. Ta vrsta reformi je kompleksna, traži vreme, a rezultate daje sporo. Njene rezultate, međutim, investitori najbrže uočavaju.


link


 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.static.sbb.rs.



+987 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?08.06.2010. u 09:47 - pre 169 meseci
@stil

Pored skolovanja kvalitetnih kadrova, potrebno je i ulagati u razvoj privrede. Inace dobijas ogroman brain-drain. Iliti po naski, trbuhom za kruhom...

Sta ce mi diploma ako nemam priliku da je unovcim.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?08.06.2010. u 09:54 - pre 169 meseci
Pa to ja svo vreme i govorim. Za uspešnu ekonomiju potrebna su dva uslova : dobro obrazovanje i privreda u kojoj će se ono što si naučio primeniti. Mi prvi i osnovni uslov imamo -kvalitetno visoko obrazovanje . Potreban je još onaj drugi uslov koju ti pominješ. Međutim nije rešenje da se odreknemo onog prvog i osnovnog uslova, ako i to ugasimo e tek onda smo propali.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?08.06.2010. u 10:10 - pre 169 meseci
Citat:
stil: Pa to ja svo vreme i govorim. Za uspešnu ekonomiju potrebna su dva uslova : dobro obrazovanje i privreda u kojoj će se ono što si naučio primeniti. Mi prvi i osnovni uslov imamo -kvalitetno visoko obrazovanje . Potreban je još onaj drugi uslov koju ti pominješ. Međutim nije rešenje da se odreknemo onog prvog i osnovnog uslova, ako i to ugasimo e tek onda smo propali.

Ja sam skorije slusao gomilu njih sa tim kvalitetnim obrazovanjem na razgovoru za posao...

Da, (ujednacnen) kvalitet postoji - svi od reda imaju obrazovanje istog kvaliteta: nemaju pojma.

Kad budemo imali 80-90% svrsenih inzenjera IT smera koji znaju da zapravo programiraju - niko se nece ni brinuti da li ce naci posao ili moci da plati studentski kredit.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+128 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?08.06.2010. u 10:25 - pre 169 meseci
Znas Stil sta meni nije jasno.
- Kazes imamo kvalitetno skolstvo
- Nema posla znaci i plate su male
Zasto su onda ljudi nezaposleni? Pa strancu se vise isplati da plati nas i da moze da dodje u kontrolu kad i kako hoce nego da mora da leti za Indiju.

Ja pre mislim da za 7,8 godina studiranja fakultet moze da se zavrsi samo bez da znas sta se tu radi. Odnosno mozda si znao ..... nekad.

A fakultet se ne reformise prvi nego poslednji, dzaba nama i MIT ako su osnovna i srednja ovakve.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?08.06.2010. u 10:41 - pre 169 meseci
@ nkrgovic

A da li je tebi palo napamet da prošetaš do fakulteta - do katedre na kojoj se proučava ono što te zanima. Tamo malo popričaš sa profesorima i studentima i kažeš šta te konkretno zanima. Siguran sam da bi to bila velika motivacija i za te studente i za profesore da daju maksimum od sebe. Mnogo je lakše da studentu daš motivaciju da više uči kad zna da će raditi nešto konkretno - nešto što će imati primenu, recimo kod tebe. U svakoj klasi studenata imaš onih super dobrih i onih koji nisu bili toliko motivisani. Tako je uvek bilo i biće. Pitanje je samo koliko su spremni da prihvate ono što im se od znanja nudi.

 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
93.49.247.*



+435 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?08.06.2010. u 10:53 - pre 169 meseci
Jedinu moralnu obavezu osecam prema svojoj deci i inace,a pogotovu sada osecam da mi je OBAVEZA da ih izvucem iz drzave gde predsednik moli tajkune da grade mostove i statijaznam jos kojesta.Da ne trunu ovde bezveze.
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

bucho90
Beograd

Član broj: 251295
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?08.06.2010. u 10:58 - pre 169 meseci
@ nkrgovic

Da razmislio sam da li cu moci da nadjem posao. npr Saobracajni fakultet je upisalo 600 studenata od kojih otprilike 200-300 zavrsi. Da li mislis da kod nas ima potreba za 300 Saobracajnih inzenjera godisnje ??? a pricamo samo o Beogradu, kod nas ima jos Nis koji verujem ima jos toliko studenata...

Nisam mislio da drzava nudi posao, nego da omoguci da svi mogu da imaju posao.
Drzava treba da proracuna koliko joj treba radnika odredjenog profile pa toliko da finansira, ako treba 50 inzenjera onda 50 na budzet a ostali ako hoce na samofinansiranje hoce ako nece niko ih ne tera i kraj... :)

Veruj mi i ja i vecina bi ostali ovde da radimo ako bi imali gde, ali ako nema posla u mojoj struci nego sta nego cu da odem odavde...
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?08.06.2010. u 10:58 - pre 169 meseci
Citat:
Naime, napisao sam da je velika greška države što ne postoji koordinacija između fakulteta i Biroa za zapošljavanje. Tako bi Biro rada slao svoje trebovanje fakultetima koliko im ljudi treba određenog profila. Vrlo jednostavna stvar koja bi rešila mnoge probleme. Npr. treba nam 70 lekara, 700 inženjera elektrotehnike, 200 građevinskih inženjera, 40 pravnika, 200 ekonomista. Naravno, fakultetima ne pada na pamet da pristanu na ovo jer bi mnogi profesori smanjili obim fonda časova, a mnogi fakulteti ostali bez sredstava.
Šta će državi svake godine 1000 novih pravnika, 1000 novih ekonomista...

Opet država, pa država. A zašto bi se država time bavila ? Valjda je tvoje kao nekoga ko upisuje studije da se raspita, istraži, proceni koja zanimanja imaju perspektivu, u zemlji i inostranstvu, pa onda na osnovu toga napravi neki plan na duže. Upravo zato visoko obrazovanje treba da se plaća i to debelo, pa onda neće svako da upisuje ono što mu je najbliže mestu boravka, nego će dobro da razmisli šta upisuje. Time će se sam po sebi rešiti pitanje viška ljudi određenog profila, jer kad znaš da moraš po završetku školovanja da vraćaš kredit, sigurno nećeš upisati nešto što je te godine upisalo još 1000 njih, osim ako nisi baš ekstra talenat za to i znaš da ćeš biti najbolji među tih 1000. U suprotnom tražićeš nešto gde je manje opterećenje i gde si siguran da ćeš moći da nađeš posao.

Uostalom, šta ti vrede nekakve procene i garancije države. Mislim, nije li vam ista ta država garantovala 1000 evra od akcija, pa sad pravite parole "Dinkiću, dođeš nam još 980 evra". Ja sam u startu procenio da će ljudi od tih akcija dobiti maksimum 20 evra (ima negde na forumu) i bio sam u pravu. Znači, bolje mi je da verujem sopstvenoj proceni, nego državi.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Da li osecate bilo kakvu moralnu obavezu da ostanete da radite u Srbiji nakon zavrsetka skolovanja?

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 37143 | Odgovora: 204 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.