Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li da otvorim firmu ili

[es] :: E-Poslovanje :: Da li da otvorim firmu ili

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9103 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milos_silni

Član broj: 63565
Poruke: 104
91.150.71.*

ICQ: 231526870
Sajt: www.mprosoft.net


+1 Profil

icon Da li da otvorim firmu ili21.05.2010. u 00:30 - pre 168 meseci
Radim kao programer freelancer za jednu stranu firmu.
problem je sledeci ...

Traze mi da im posaljem fakturu (invoice) kako bi mi platili za moje usluge

Da li je potrebno da otvorim firmu i koliki bi nili troskovi posto bi mi uplacivali iz inostranstva?

Pokusao sam da ih ubedim da mi uplacuju preko moneybookers-a i izbegao bi da koristim drugu firmu kao posrednika.

Hvala!
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili22.05.2010. u 14:09 - pre 168 meseci
Ako mislis sve legalno, firma se manje isplati od toga da ti direktno uplate ;)

A ti invoice mozes i kao fizicko lice da im posaljes. Oni to mogu da iskoriste.
 
Odgovor na temu

mikal
srb

Član broj: 151312
Poruke: 102
*.static.bezeqint.net.



+8 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili28.05.2010. u 13:14 - pre 168 meseci
Otvoriti firmu u Srbiji 2010. je kao otići u četnike 1945. Troškovi će ti biti toliki da ćeš verovatno 150% dati državi Srbiji. Izdaš lepo račun kao fizičko lice i to je to. Mnogo tu ima zakona koji te kače, ali smatram da si isuviše mali pa nećeš biti zanimljiv da te država ganja.
 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili31.05.2010. u 08:23 - pre 168 meseci
Citat:
mikal: Otvoriti firmu u Srbiji 2010. je kao otići u četnike 1945. Troškovi će ti biti toliki da ćeš verovatno 150% dati državi Srbiji. Izdaš lepo račun kao fizičko lice i to je to. Mnogo tu ima zakona koji te kače, ali smatram da si isuviše mali pa nećeš biti zanimljiv da te država ganja.


Slažem se u potpunosti.

Iako je za neke biznise potrebna firma, ako se prima novac od neke strane osobe, najbolje je otvoriti bankarski račun izvan Srbije, izdati fakturu na svoje ime i dati instrukcije za plaćanje na strani račun i koristiti karticu. Ako strani račun ne postoji, novac koji legne na privatni račun ostaje kao dokaz u slučaju da neko ne želi da prijavi porez.

Kad je u pitanju veća, ozbiljnija aktivnost, bolje je koristiti preduzeće, osnovano u inostranstvu. A, kada je u pitanju biznis koji je povezan sa domaćim privrednim aktivnostima, domaća firma je jednostavno potrebna, bilo da je to prijava preduzetnika ili osnivanje preduzeća.


 
Odgovor na temu

o2seo.com
O2SEO

Član broj: 244049
Poruke: 137
*.adsl.eunet.rs.

Sajt: www.o2seo.com


+3 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili04.06.2010. u 13:53 - pre 168 meseci
Kako se izdaje faktura na svoje ime? I kako pravno lice može da prijavi porez ako mi je platio na fizički račun? Koliko onda fizičko lice plaća porez?
 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili05.06.2010. u 16:24 - pre 168 meseci
Citat:
o2seo.com: Kako se izdaje faktura na svoje ime? I kako pravno lice može da prijavi porez ako mi je platio na fizički račun? Koliko onda fizičko lice plaća porez?


Što je u cijelom svijetu sasvim jasno, u Srbiji je misterija.

Kad nešto prodaš, na zahtjev si dužan da napraviš potvrdu da si primio novac, radi sigurnosti i radi potreba kupca, možda radi njegovog knjigovodstva. Tu uopšte nije bitno ko je registrovan i ko nije registrovan.

Kad kupuješ bicikl u Austriji i zatražiš potvrdu, prodavac će napisati datum, da je primio sumu od € 100 za biciklo i daće ti rukom napisanu potvrdu. To je račun.

Faktura znači račun.

Napišeš datum, napišeš svoje ime i prezime, možeš dodati adresu ako hoćeš, napišeš onda šta si prodao i za koliko novca i to je to. Strana firma koja nije u Srbiji, može to da odbije od poreza.


 
Odgovor na temu

o2seo.com
O2SEO

Član broj: 244049
Poruke: 137
*.adsl.eunet.rs.

Sajt: www.o2seo.com


+3 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili06.06.2010. u 14:27 - pre 168 meseci
Da li firma moze da koristi to za umanjenje pdv-a?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili06.06.2010. u 21:17 - pre 168 meseci
Ne može.
 
Odgovor na temu

o2seo.com
O2SEO

Član broj: 244049
Poruke: 137
*.adsl.eunet.rs.

Sajt: www.o2seo.com


+3 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili06.06.2010. u 21:26 - pre 168 meseci
Hvala Sajo. Ne vidim poentu izdavanja takvog racuna. Osim komplikovanja zivota.
Osim ako ti Sajo, nemas neku ideju?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili07.06.2010. u 06:20 - pre 168 meseci
Razlog da fizičko lice izda račun nekoj firmi za izvršenu uslugu je da bi ta firma imala dokument o toj izvršenoj usluzi koji se knjiži u knjigovodstvo i na onovu koga se tom fizičkom licu isplaćuje novac (naknada za uslugu) kao i državi pripadajući porezi i doprinosi. Na primer, firma pošalje radnika na službeni put, on se ne snađe za hotel već prespava kod nekog fizičkog lica. To fizičko lice može da mu izda račun za uslugu "prenoćišta" koje se posle u firmi knjiži kao trošak. Dakle računi od fizičkih lica se koriste jedino u svrhu jednokratnih, uglavnom sitnijih usluga. Ako se ti baviš nekom delatnošću i zarađuješ na osnovu toga, onda svakako moraš da registruješ firmu. Od najčesćih oblika firme koriste se: preduzetnik paušalac, preduzetnik knjigaš i preduzeće (doo). Izbor koja forma ti najviše odgovara zavisi od delatnosti, procenjenog prihoda i ambicija pa je teško reći unapred.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili07.06.2010. u 10:07 - pre 168 meseci
Citat:
Thetaworld: Što je u cijelom svijetu sasvim jasno, u Srbiji je misterija.

Kad nešto prodaš, na zahtjev si dužan da napraviš potvrdu da si primio novac, radi sigurnosti i radi potreba kupca, možda radi njegovog knjigovodstva. Tu uopšte nije bitno ko je registrovan i ko nije registrovan.

Kad kupuješ bicikl u Austriji i zatražiš potvrdu, prodavac će napisati datum, da je primio sumu od € 100 za biciklo i daće ti rukom napisanu potvrdu. To je račun.

Faktura znači račun.

Napišeš datum, napišeš svoje ime i prezime, možeš dodati adresu ako hoćeš, napišeš onda šta si prodao i za koliko novca i to je to. Strana firma koja nije u Srbiji, može to da odbije od poreza.


Thetaworld, ti nikako da naučiš da račun nije potvrda da su primljene pare (za to služi priznanica) nego dokument koji predstavlja zaduženje za plaćanje, odnosno ugovor. Po zakonu, čak i našem, prodavac mora prvo da ispostavi račun da bi mu kupac mogao da plati robu ili uslugu.

Priseti se da u svakoj našoj prodavnici stoji krupnim slovima da kupac nema obavezu da plati ako mu prodavac ne ispostavi fiskalni račun.

milos_silni, napravi račun pdo svojim imenom i nslovi ga na firmu koja treba da ti plati. U račun uključi i instrukciju kao da ti plate na tvoj lični devizni račun kod neke domaće banke i završio si sve što treba.
 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili07.06.2010. u 10:41 - pre 168 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Thetaworld, ti nikako da naučiš da račun nije potvrda da su primljene pare (za to služi priznanica) nego dokument koji predstavlja zaduženje za plaćanje, odnosno ugovor. Po zakonu, čak i našem, prodavac mora prvo da ispostavi račun da bi mu kupac mogao da plati robu ili uslugu.

Priseti se da u svakoj našoj prodavnici stoji krupnim slovima da kupac nema obavezu da plati ako mu prodavac ne ispostavi fiskalni račun.


Račun je potvrda koja navodi iznos koji treba da se plati. Može se koristiti u svrhu dokazivanja nekog ugovora, ali ne predstavlja sam po sebi ugovor. Jer onda bi neko mogao da odštampa račun i da tvrdi da je to ugovor, izvinite, pobrkali ste lončiće.

Ali, ugovor nije račun, jer ugovor nastaje u trenutku kada neka osoba pristane na biznis ili transakciju sa drugom osobom. Ugovor prema tome nije "papir", već slaganje između dvije osobe o nekoj transakciji. Definicija ugovora se nalazi u skoro svakoj državi u zakonu o obligacionim odnosima ili nekom drugom osnovnom zakonu. Za neke transakcije, ugovor mora biti pismeni, za većinu transakcije nije potrebno.

Kad kupuješ bicikl, neko ti ponudi bicikl za € 100, ti pristaneš, u tom trenutku si pristao na ugovor. Plaćanjem izvršavaš obavezu ugovora. Ako ne platiš, ali pristaneš, teoretski bi neko mogao da traži naplatu, što se i često dešava u državama koje imaju UREDAN pravni sistem, recimo države EU. Probaj da ne platiš neku robu na Ebay-u, na čiju kupovinu si pristao, pa lako možeš da dobiješ pravne probleme.

Kada kupac traži račun, on ga ne traži obavezno u zvanične knjigovodstvene svrhe. Možda je u Srbiji nepoznato, ali na zapadnom svijetu, mnogi ljudi vode računa o svojim financijama i imaju svoje osobno knjigovodstvo.

Po pitanju zakona koji kaže, da ako račun nije izdat, kupac ne mora da plati i može da odnese robu, taj je zakon fašistički zakon, a promijeniće se za 10 godina, kada Srbija bude ulazila u EU. Takav zakon nije ustavan, a ostavlja mnoog mogućnosti manipulacije. Tako neko može da uđe u trgovinu, pokupi stvari, zapazi da trgovina ima pokvarenu fiskalnu mašinu, može da pita 5 sekundi za račun, pa onda ode iz trgovine. To je krađa, a ne poštivanje zakona. Taj bi se mogao braniti na sistem "nisu mi izdali račun". Takav zakon je nesprovodiv i služi više zastrašivanju trgovca, nego potrebi kupaca.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili07.06.2010. u 10:54 - pre 168 meseci
Ti baš imaš ozbiljnih problema sa proizvoljnim tumačenjima kako se tebi svidi umesto primene propisa, koji su tu da bi se iste stvari uvek isto tumačile i primenjivale.

Račun je ugovor i zaduženje za plaćanje, a nije potvrda da je nešto plaćeno. Ugovor je široka forma a jedna od njenih formi je upravo račun. Takođe, ugovor može i ako nema formu računa da predstavlja sasvim jasan pravni osnov za plaćanje. To su stvari koje bi svako ko se bavi nekim poslom morao da zna a pogotovo neko ko se predstavlja kao veliki biznismen i poznavalac propisa.

Sad, nije toliki problem što ti to ne znaš, nego što ne jednom, u javnosti, stvari tumačiš netačno i navodiš ljude na pogrešno pravno postupanje.
 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili07.06.2010. u 11:04 - pre 168 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Ti baš imaš ozbiljnih problema sa proizvoljnim tumačenjima kako se tebi svidi umesto primene propisa, koji su tu da bi se iste stvari uvek isto tumačile i primenjivale.

Račun je ugovor i zaduženje za plaćanje, a nije potvrda da je nešto plaćeno. Ugovor je široka forma a jedna od njenih formi je upravo račun. Takođe, ugovor može i ako nema formu računa da predstavlja sasvim jasan pravni osnov za plaćanje. To su stvari koje bi svako ko se bavi nekim poslom morao da zna a pogotovo neko ko se predstavlja kao veliki biznismen i poznavalac propisa.

Sad, nije toliki problem što ti to ne znaš, nego što ne jednom, u javnosti, stvari tumačiš netačno i navodiš ljude na pogrešno pravno postupanje.


Gospodin Predrag Supurović, tvrdi da je "račun" ugovor i zaduženje za plaćanje. To bi značilo, da Predrag može da izda račun Jovanu, pa da zaduži Jovana za plaćanje. Smiješno.

Ja se oko toga dalje neću javljati, ali ti ovde javno obećavam da ako dobiješ potvrdu od advokata u slijedećih 72 sata, da je račun ugovor, onda ću ti platiti € 200 za tvoj uspjeh.

Tako ti izvoli, provjeri. Čujemo se za 3 dana!
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili07.06.2010. u 12:58 - pre 168 meseci
Koliko ja znam, račun je suštinski isto što i ugovor, nastaje dužničko-poverilački odnos. E sad, da li to pravnici nazivaju ovako ili onako to je druga stvar. Da, Predrag može da izda račun Jovanu i da ga zaduži ali Jovan može da ospori taj račun pa Predrag mora da dokaže da je Jovan preuzeo robu ili primio usluge (potpisanu otpremnicu ili radni nalog). Dakle faktura se potpisuje isto kao i ugovor i suštinski i predstavlja ugovor, čak mogu i da se dodaju razne klauzule i napomene na nju koje imaju istu snagu kao i ugovor.
 
Odgovor na temu

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili07.06.2010. u 14:20 - pre 168 meseci
Ako su ti prihodi redovni i prelaze 1000 evra mesecno,onda mozes da otvoris firmu i nesto ce i tebi ostati,u suprotnom nikako.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili22.06.2010. u 10:00 - pre 167 meseci
Citat:
S A J A: Koliko ja znam, račun je suštinski isto što i ugovor, nastaje dužničko-poverilački odnos. E sad, da li to pravnici nazivaju ovako ili onako to je druga stvar. Da, Predrag može da izda račun Jovanu i da ga zaduži ali Jovan može da ospori taj račun pa Predrag mora da dokaže da je Jovan preuzeo robu ili primio usluge (potpisanu otpremnicu ili radni nalog). Dakle faktura se potpisuje isto kao i ugovor i suštinski i predstavlja ugovor, čak mogu i da se dodaju razne klauzule i napomene na nju koje imaju istu snagu kao i ugovor.


Evo prošlo je mnogo dana nakon moje javne ponude da Predrag Supurović dokaže da je račun isto što i ugovor, ali nije uspio dokazati. Uprkos mojoj ponudi od € 200, ako uspije da dobije potvrdu od advokata.

Predrag Supurović je prema tome neko napaćen mojim odgovorima, želi da se suprotstavlja, ali iznosi lažne i pogrešne informacije na javnom forumu, bez ikakve osnove.

Račun nikada neće biti ugovor, jer je račun jednostrano izdana potvrda, prema tome to može svako da napravi, to ne predstavlja dogovor dvije stranke.

 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili22.06.2010. u 10:11 - pre 167 meseci
Ja sam razumeo da ti meni ponovo pretis advokatom, a ne da mi nudis nagradu. Tvoj prljav novac svakako ne bih uzimao, a moje konsultantske usluge ionako ne mozes dobiti za sitne pare. :)

O tome sta je racun, mozes se i sam informisati citajuci - zamisli - propise.

Ja nemam nameru da tebe nesto ucim, posto si ti sto se tice poslovanja izgubljen slucaj, koji cak ni terminologiju ne poznaje, a kamoli propise, ali smatram da treba da upozorim ljude kada im javno dajes pogresne informacije, dovodis ih u zabludu i navodiš ih da idu u finansijske prekršaje koji mogu vrlo skupo da ih koštaju
 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili22.06.2010. u 10:41 - pre 167 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Ja sam razumeo da ti meni ponovo pretis advokatom, a ne da mi nudis nagradu. Tvoj prljav novac svakako ne bih uzimao, a moje konsultantske usluge ionako ne mozes dobiti za sitne pare. :)

O tome sta je racun, mozes se i sam informisati citajuci - zamisli - propise.

Ja nemam nameru da tebe nesto ucim, posto si ti sto se tice poslovanja izgubljen slucaj, koji cak ni terminologiju ne poznaje, a kamoli propise, ali smatram da treba da upozorim ljude kada im javno dajes pogresne informacije, dovodis ih u zabludu i navodiš ih da idu u finansijske prekršaje koji mogu vrlo skupo da ih koštaju


Apsolutno si u pravu, kada u Srbiji radiš klevetu možeš za to da odgovaraš. Dobio si 3 dana da dokažeš uz pomoć tvog advokata da je račun "ugovor", nisi dokazao. Sada je na meni red.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Da li da otvorim firmu ili22.06.2010. u 11:04 - pre 167 meseci
Citat:
Thetaworld: Račun nikada neće biti ugovor, jer je račun jednostrano izdana potvrda, prema tome to može svako da napravi, to ne predstavlja dogovor dvije stranke.


Pa i ugovor je jednostrano izdat dokument koji može svako da napravi a ima obligaciono dejstvo ako ga potpiše druga strana. Svojim potpisom potvrđuje ono što piše u ugovoru.
Kod računa ti je ista stvar, jednostrano se može izdati ali kad ga potpiše kupac nastaje dužnično-poverilački odnos. Dakle, to mu dođe na isto.

Kad spominjem račun, zapravo mislim na račun-otpremnicu.


 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Da li da otvorim firmu ili

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9103 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.