Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?

[es] :: E-Poslovanje :: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 49337 | Odgovora: 202 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?13.03.2010. u 22:52 - pre 171 meseci
Citat:
S A J A: Prvo što bi trebalo jeste da što više svojih troškova prebaciš na firmu pa ćeš tako imati manju dobit. Dobit se plaća samo na kraju godine i to je 10% a podizanje je 16%. Prednost preduzeća je što ona mogu da se šire. Evo kako bi to otprilike izgledalo: Ti radiš i na ostvarenu godišnju dobit plaćaš porez od 10%. Podižeš za sebe samo onoliko koliko moraš, to se oporezuje sa 16%. Ostalo (kad se malo nakupi) ulažeš u razvijanje posla: zapošljavaš radnike, krećeš da radiš ozbiljnije projekte, praviš sopstveni proizvod, baviš se all-in-on rešenjima za firme, kreneš da radiš hardver, otvoriš školu računara i servis, posle škole otvoriš i računarski fakultet i tako dalje ... Dakle, poenta preduzeća je njegovo širenje. Firmu bi gradio godinama i ostala bi u nasledstvo tvojoj deci. Međutim, ako te to ne zanima i jedina poenta ti je da dođeš do para, kako mi se i čini, onda se lepo registruj kao preduzetnik paušalac.


Odlicno ...raduje me sto je porez samo tih 16% cak i ako podignem SVE. Ali pretpostavljam da ima jos nekih zezalica osim npr jedne plate - i placanje poreza i doprinosa za to.

Ima par problema u vezi doo.
0) Npr imam travel site i moram za njega da slikam neke slike u peru-u. I sada avionska karta kosta npr 1000E a spada u trosak firme. Kako ja onda tacno kupujem tu kartu - posto pretpostavljam da vecina avio kompanija i hotela naparvo naplacuje u gotovini. Kod nas u zemlji je moguce da ide sa racuna preduzeca na racun avio kompanije(tj predstavnistva) .. ali ako treba da platim hotel u npr peru-u onda moram da uzmem neke pare iz banke.Tj da li je moguce da uzmem neke pare iz banke i da onda to pravdam na osnovu racuna koji sam dobio u hotelu i u avio kompaniji.
naravno slicna stvar za foto opremu sociva i tako to?
1) Da li mogu cekove na svoje ime ubacujem na preduzece.
2) Da li mi treba onih 500E kao neki pocetni kapital.
3) Moram da vodim knjige troskove i slicne zezalice.Da li to mora da radi neki diplomirani racunovodja ili ja sam mogu da zavrsim neki kurs za to za par meseci (posto sigurno nije previse slozeno).
4) Nestabilnost internet zarade - adsense. Slicno kao i nasi zakoni za fizicka lica oni banuju bez razloga. Tako da me zanima koliko kosta restartovanje firme - tj da ugasim jednu firmu kada ima probleme (tj eventualni ban koji je iskreno sasvim slucajne prirode) i da otvorim drugu.


Ima par problema u vezi pausalnih takodje.
1) Nepredvidljivost poreza - tj da li to dodje negde oko 10% (ili manje) od prihoda na osnovu onoga sto si prijavio kao projektovanu zaradu za datu godinu - i sledecih godina da li je to isto negde reda velicine 10% od zarade ostvarene prethodne godine.
pr. Prijavim 500 000 prve godine - i placam porez od 5 000 din mesecno tj 60 000 godisnje. I ako zaradim 2 500 000 te godine onda mi se sledece godine porez povecava na 5x vise tj negde reda velicine oko 25 000 mesecno ili 300 000 godisnje (maksimalno)
2) Racun u banci glasi na moje pausalno preduzece je na moje ime ili na ime preduzeca - ili je to isto - tj preduzece svakako ima moje ime?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?14.03.2010. u 13:27 - pre 171 meseci
Citat:
zoksula: Jel to fiksnih 150 000 (tj 5% od prometa u najboljem slucaju) i da li zavisi od zarade (5% od zarade)?

Fixno 150,000 (otprilike).

Citat:
Cini mi se da i tu moras da imas bar jednog prijavljenog radnika ali to nije problema ako u svakom trenutku mogu da uzmem para koliko zelim sa racuna.

Ti si radnik u tom slucaju, tj. tebi sve to ide kao doprinosi i porez. Za sledecu godinu ti drugacije obracunavaju porez, na osnovu zarade iz ove godine, ali to ne znam tacno kako ide.

Citat:
I ako znas sta se desava ako slucajno premasis 30 000E ?

Pocinjes da vodis knjige kao obicna firma.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?14.03.2010. u 13:42 - pre 171 meseci
Sto se tice podizanja, koliko sam ja razumeo racunovodju, placa se 10+19% ako podizes (znaci 19% kad podignes i 10% na kraju godine ako ne opravdas kao troskove). Komplikovano je podici novac pa onda pravdati troskove :(
Najbolje je da imas svoj licni novac koji mozes da iskoristis za placanje i onda na osnovu tih racuna mozes da podignes novac.
A naravno najlaksa opcija je - business kreditna. U Intesi ima MC za Small Business za 2500 godisnje, ili ako si clan PKB besplatna MC. Samo prilazes racune posle ali koristis ovako novac sa racuna firme bez problema. (jos proveravam koji tip racuna se prihvata posto cesto za karte nemam odakle da dobijem fiskalni, hoteli ne daju svi fiskalne itd.)

Ako ides u PERU, mozes da uzmes dnevnice (ali ima razlike koliko mozes ako imas placen hotel, tj. prilozis racun iz hotela a koliko bez). Dnevnice nisu dovoljno da pokrijes realne troskove, ako ne stedis.. npr. za UK 80GBP nije nesto kad nije placen hotel.
Svaka aviokompanija prihvata kreditne kao i skoro svi hoteli (sem ako ne odes u Zimbabve i slicno). Po meni je to najbolja opcija. (uz to mozes i da uzmes smanjene dnevnice, koje NE MORAS da pravdas)

Za cekove ne znam.
500e je minimalni kapital za doo. Ali kao preduzetnik mozes potpuno isto da funkcionises ako vodis knjige. Pausalci se razlikuju jer mogu do 30000e da imaju promet, ne mogu da pravdaju troskove, nemaju knjige i podizu novac po zelji.

Za knjige se ne zezaj... previse je tu posla, iako nije tezak, ipak mozes da pogresis lako ako nemas iskustva i posle te mrcvari poreska zbog sitnica i imas problema. Knjigovodje su uglavnom <100e, i ako nemas previse racuna i manevracija (legalnih) imas i za 50e, sve zavisi u kom si gradu doduse.

Zatvaranje kosta nesto, sitno cini mi se.. ali dobit ti se tu moze obiti o glavu ako imas dosta na racunu (i doo i preduzetnik-ne-pausalac). Nije zabranjeno da otvaras opet firmu, ali ako je doo onda cekas opet. Nisam siguran za preduzetnicku kako ide.
 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?15.03.2010. u 02:06 - pre 171 meseci
hvala.

Onda je mislim pausalna extra resenje (pod uslovom da su porezi tih 5-10%)

Jos me zanima:

1) Da li je bank account vezan za pausalnu firmu na moje ime ili na ime firme ili je to isto?
2) Da li mogu da unovcavam cekove na moje ime?
3) Da li mogu da ovlastim osobe koje primaju adsense prihode za mene(rodjake) na taj racun i na taj nacin ih osobodim obaveza placanja poreza - tako sto ga sam platim - pausalno?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?15.03.2010. u 08:40 - pre 171 meseci
Citat:
zoksula: hvala.

Onda je mislim pausalna extra resenje (pod uslovom da su porezi tih 5-10%)

Za prvu godinu je sigurno fixan tih ~150.000 (znaci nije % od zarade, nego fixno ako ne predjes 3m). Ali i na dalje, ako ostanes pausalac, je manji nego preko doo-a ili ne-pausalac preduzetnika.

Citat:
1) Da li je bank account vezan za pausalnu firmu na moje ime ili na ime firme ili je to isto?

Trebalo bi da imas racun pravnog lica, ali time raspolazes kako zelis (isto kao da je racun fizickog lica)

Citat:
3) Da li mogu da ovlastim osobe koje primaju adsense prihode za mene(rodjake) na taj racun i na taj nacin ih osobodim obaveza placanja poreza - tako sto ga sam platim - pausalno?

Ako njihova zarada od AdSense-a dolazi na tvoje ime (nigde se oni ne pominju u transerima/cekovima), mozes. Ako se pominje njihovo ime, mogu samo clanovi porodice. Ali pazi da se tada sav taj prihod vodi pod istim pausalcem, da ne predjes 3m.


Cekovi ti u slucaju pausalca nista ne znace, tj. nemas sta da pravdas kao troskove. A novac sa racuna "firme" mozes odmah da prebacis na svoj licni racun i koristis za cekove.
 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?15.03.2010. u 11:48 - pre 171 meseci
Citat:
DexicAko njihova zarada od AdSense-a dolazi na tvoje ime (nigde se oni ne pominju u transerima/cekovima), mozes. Ako se pominje njihovo ime, mogu samo clanovi porodice. Ali pazi da se tada sav taj prihod vodi pod istim pausalcem, da ne predjes 3m.


Jesi li siguran da ne mogu druga lica osim clanova porodice - ako cek glasi na njihovo ime? Pominje se njihovo ime na ceku.
Jer sam tako planirao da prosirim posao malo - a da oni ne moraju da placaju nikakakv porez nego sve ja i da bude tih oko 5%. (tj promet skoro 3 000 000)
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?15.03.2010. u 14:49 - pre 171 meseci
Siguran sam da ne mozes da unovcis cek na tudje ime.
Bolje proveri sa nekim ko je radio to. Mislim da ce cek morati da bude na ime FIRME.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?15.03.2010. u 19:52 - pre 171 meseci
Citat:
Dexic: Za prvu godinu je sigurno fixan tih ~150.000 (znaci nije % od zarade, nego fixno ako ne predjes 3m). Ali i na dalje, ako ostanes pausalac, je manji nego preko doo-a ili ne-pausalac preduzetnika.


Ako se registruješ kao paušalac za prvu godinu ćeš plaćati paušalno porez i doprinose po prosečnoj zaradi. Međutim, raspitaj se šta će se desiti na kraju godine kad ovi iz poreske uprave vide da si zaradio 2.5 miliona, nemoj da te dočeka neprijatno iznenađenje u vidu toga da moraš da platiš razliku poreza i doprinosa a i paušalno rešenje za sledeću godinu koje je znatno veće nego ovo prvo. Zašto kažem da se raspitaš, jer nigde u zakonu ne piše šta se dešava druge godine paušala i kako se u njoj zarezuje paušal. Samo piše kako se obračunava paušal za prvu godinu.
 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?16.03.2010. u 04:04 - pre 171 meseci
Citat:
S A J A: Ako se registruješ kao paušalac za prvu godinu ćeš plaćati paušalno porez i doprinose po prosečnoj zaradi. Međutim, raspitaj se šta će se desiti na kraju godine kad ovi iz poreske uprave vide da si zaradio 2.5 miliona, nemoj da te dočeka neprijatno iznenađenje u vidu toga da moraš da platiš razliku poreza i doprinosa a i paušalno rešenje za sledeću godinu koje je znatno veće nego ovo prvo. Zašto kažem da se raspitaš, jer nigde u zakonu ne piše šta se dešava druge godine paušala i kako se u njoj zarezuje paušal. Samo piše kako se obračunava paušal za prvu godinu.


Pa da svakako cu se raspitati. Mada mi za sada kipar isgleda kao mnogo resenje od nasih cudnih firmi sa nedorecenim zakonima - ako su u pitanju neke vece pare.

Zato sto tako radi svako ko ima neki vecu prihod (btw ja ne spadam u te osobe)
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?17.03.2010. u 21:19 - pre 171 meseci
Posto su neki ovde pominjali stavke na koje se placa samo porez a ne i doprinose, sta je potrebno (i da li je?) da bi se ti prilivi tako okaratkerisali? (da li je dovoljna izjava od posiljaoca?)
 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?17.03.2010. u 21:33 - pre 171 meseci
Citat:
Dexic: Posto su neki ovde pominjali stavke na koje se placa samo porez a ne i doprinose, sta je potrebno (i da li je?) da bi se ti prilivi tako okaratkerisali? (da li je dovoljna izjava od posiljaoca?)


Al ne vidim kako bi iko mogo da dobije izjavu bilo kakavog tipa od google-a za adsense - a i niko nije lud -za amazon npr za epn ili adsense se zna kako radi. Sve pise na sajtu.
 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?17.03.2010. u 21:34 - pre 171 meseci
Mada naravno imamo i primere gde su iz poreske rekli da ne treba nista da se plati do extraprihoda.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?17.03.2010. u 23:33 - pre 171 meseci
Pitanje je vezano generalno za prilive iz inostranstva ne samo AdSense.
Posto postoji razlika da je nesto trosak, IP, autorska prava ili zarada preko ugovora o delu (posto nema drugi nacin da se deklarise).
Razlika je u placanju doprinosa ;)
 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?20.03.2010. u 10:04 - pre 171 meseci
Citat:
DexicZa prvu godinu je sigurno fixan tih ~150.000 (znaci nije % od zarade, nego fixno ako ne predjes 3m). Ali i na dalje, ako ostanes pausalac, je manji nego preko doo-a ili ne-pausalac preduzetnika.


Da raspitao sam se dodatno za to. 150 000. Ali su mi rekli da je pausalna metoda nesigurna jer porez moze ogrovan (iz poreske ljudi).
 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?20.03.2010. u 10:05 - pre 171 meseci
Citat:
Dexic: Pitanje je vezano generalno za prilive iz inostranstva ne samo AdSense.
Posto postoji razlika da je nesto trosak, IP, autorska prava ili zarada preko ugovora o delu (posto nema drugi nacin da se deklarise).
Razlika je u placanju doprinosa ;)


Taj sistem je onda uzasno glup jer ima situacija a nema nacina da se pravno definise.
 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?20.03.2010. u 10:09 - pre 171 meseci
Citat:
S A J A: Ako se registruješ kao paušalac za prvu godinu ćeš plaćati paušalno porez i doprinose po prosečnoj zaradi. Međutim, raspitaj se šta će se desiti na kraju godine kad ovi iz poreske uprave vide da si zaradio 2.5 miliona, nemoj da te dočeka neprijatno iznenađenje u vidu toga da moraš da platiš razliku poreza i doprinosa a i paušalno rešenje za sledeću godinu koje je znatno veće nego ovo prvo.


Mislim da to ne mogu da urade.Jer je pausalni porez pausalan - i to znaci da se placa pre zarade.

Ali svakako mogu da nekoga oderu u drugoj godini - npr da utrostruce porez ili tako nesto. Ne znam da li je regularno resenje u tom slucaju o ovoj nelogicnoj drbiji da mozes da zatvoris firmu u tom slucaju.

Mada se taj rizik i makljanje sa tim svakako ne isplati.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?20.03.2010. u 11:42 - pre 171 meseci
Pogledaj sam zakon za pausalce (ima sa sajtu poreske uprave).
Koliko sam razumeo polazi se od prosecne plate u mestu gde je registrovana firma.
Pa onda sledeci elementi menjaju po %:
- mesto
- opremljenost
- broj zaposlenih (+10% po zaposlenom)
- konkurentnost
- lokal
- starost i stanje preduzetnika
- ostale okolnosti
- visina prihoda u slicnim delatnostima
Od svega toga najvise moze da utice "ostale okolnosti" (300% ako imas reputaciju - znaci unisti je :D)

Sad je problem jedino koliko je prosek za nasu delatnost...
ali svejedno ako ne ides na pausalno, bice pitanje kako pravdati troskove sa neta.
 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?20.03.2010. u 12:46 - pre 171 meseci
Ti sajtovi su uzasno neuredni ... a najgore sto su manje vise i ti zakoni ko svajcarski sir.
U normalnim situacijama se zakoni prave radi naroda - a ovde se prave radi drzave.



 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?20.03.2010. u 12:51 - pre 171 meseci
Citat:
Dexic: Pogledaj sam zakon za pausalce (ima sa sajtu poreske uprave).
Koliko sam razumeo polazi se od prosecne plate u mestu gde je registrovana firma.
Pa onda sledeci elementi menjaju po %:
- mesto
- opremljenost
- broj zaposlenih (+10% po zaposlenom)
- konkurentnost
- lokal
- starost i stanje preduzetnika
- ostale okolnosti
- visina prihoda u slicnim delatnostima
Od svega toga najvise moze da utice "ostale okolnosti" (300% ako imas reputaciju - znaci unisti je :D)

Sad je problem jedino koliko je prosek za nasu delatnost...
ali svejedno ako ne ides na pausalno, bice pitanje kako pravdati troskove sa neta.


Pa prosek je $0 :) (ne znam da li jei tvoja delatnost adsense - moja nije ja sam samo rekreativac :))

Zajednicko za sve te tacke - tj elemente je da su nejasni i jako podlozni slobodnoj iracionalnoj proceni.Naravno nema nacina da se covek od toga zastiti.

A koliko je kao zvanicno maksimalno - jedno 50% zar ne?
Ima dosta ljudi koji placaju mnogo manje sa ledjima -al znaci bez jakih ledja kada te oderu onda te oderu.

 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?20.03.2010. u 12:58 - pre 171 meseci
Naravno doo preduzece je verovatno malo konkretnije ali nije konkuretno sa fizickim licem (pogotovo za zaradu manju od extraprofita) osim ako brdo stvari mozes da stavis ko troskove.

Tj da tih 30% za dizanje spustis na nekih razumnih 15%.Ali naravno minimum za doo je negde isto oko 150 000 godisnje koliko sam saznao iz manje vise pouzdanih izvora - tako da je isplativo samo za ogrovne profite.

Npr ako je prihod 20 000E godisnje sto je neki luksuz onda je ok da imas doo. - npr porez je tih 1500E/20 000E=7.5% + npr 12.5% za firmu sto je zapravo solidno.


Steta sto je to samo teorijski i da nema sansi da nema zackoljica kao sto ima za te pausalne - tj da mogu da ti uzmu para koliko oce.
.
.
.
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Porez za Adsense - Zarada Manja Od 1 500 000 din godisnje?

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 49337 | Odgovora: 202 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.