Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 58940 | Odgovora: 172 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)17.05.2011. u 17:23 - pre 157 meseci
Moguce da si u pravu, jer sad sam se setio tipa sa Kosova koji je radio kao moler, a morao je da ide na kurs.
Verovatno je to u fazonu - ne moras ti da ides na kurs, ali bez toga ne mozes produziti vizu :))

Edit:
Po ovom Ivanovom linku, integracionog kursa su oslobodjeni oni koji sami nadji posao ili skolovanje (pa tako bese u mom slucaju).
Tako da, ipak, nije obavezan u svakom slucaju.

Citat:
Ein Ausländer ist von der Teilnahmepflicht nach Absatz 1 ganz oder teilweise zu befreien, wenn

1) er sich im Bundesgebiet in einer beruflichen oder sonstigen Ausbildung befindet,
 
Odgovor na temu

vasilevidg
Nis,Srbija

Član broj: 284871
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)17.05.2011. u 22:05 - pre 157 meseci
U pravu ste trazila sam oglase za posao medjutim svuda se trazi Deutsch im Wort und Schrift bar kad su ozbiljnije firme u pitanju. Ostaje mu da se nekako sam sporazume sa ljudima iz Arbeitsamta prijavi da mu traze posao, zakaze termin za testiranje i naravno krene na kurs.
Profin mozes li mi reci kako se na nemackom zove ta potvrda koja nam je potrebna za integracioni kurs da bi imali pravo na povracaj novca?
Na meni je sada da ucim nemacki.
Sutra dobijam rezultate sa Getea sa ispita A1. Kad smo vec kod Geteovog instituta da li diploma B1 sa njihovog instituta moze da bude neki vid zamene za integracioni kurs?

[Ovu poruku je menjao vasilevidg dana 18.05.2011. u 10:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)17.05.2011. u 22:51 - pre 157 meseci
Nisam sigurna da li moze biti zamena, to treba pitati.

Evo mene sa korisnijim informacijama, od mog supruga koji je prilicno upoznat sa tim za razliku od mene je'l? :)
On kaze da tvoj suprug ima pravo na svaku vrstu socijalne pomoci u DE, tipa da mu drzava doplacuje stan ili da mu nadje stan, da mu placaju socijalu, da izvadi zdrav. osiguranje za sebe pa preko njega da idete i vas dvoje, da se prijavi na Arbeitsamt i da dobije posao, uglavnom sve pogodnosti obzirom da ima bugarski pasos i unbefrstet vizu.
Zalosno je sto to niste znali, nisam ni ja- evo upravo smo o tome razgovarali ali on MORA da ima zdrav. soiguranje i to sve moze da dobije u lokalnom Socialamtu. Dalje, sto se tice kursa jezika, oni ce mu sve reci sta mu treba.,
Dobro je to sto u vecini nemackih institucija postoji uvek neko ko tamo radi sa ex YU prostora, tako da moze da trazi sluzbenika koji bi sa njim razgovarao na nasem jeziku.
Takodje postoje podruznice, filijale za pomoc strancima na nasem jeziku koje sve te vrste saveta pruzaju. Potrazite na iinternetu, sigurna sam da ih u Stutgartu ima.


Isak moram da se korigujem sto se tice onog dela za privatnu penziju, naime to vecina kompanija pruza kao mogucnost svojim zaposlenima, ali nije obavezno Zakonom. Vodafone tu sumu daje, a da li daju vase firme treba da pitate. Uostalom nista ne kosta. :)
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)17.05.2011. u 23:30 - pre 157 meseci
Pa sto ne ode u neki srpski klub u Heilbronnu da se informise sta mu treba i sta sve moze da uradi, kad ne zna vec nemacki?
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)18.05.2011. u 07:29 - pre 157 meseci
Moze i tako. :)
 
Odgovor na temu

vasilevidg
Nis,Srbija

Član broj: 284871
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)18.05.2011. u 09:16 - pre 157 meseci
Profin HVALA, HVALA HVALA!!!! Isak i i Ivan takodje

Presrecna sam zbog svih novosti u vezi naseg statusa.Odmah cu zvati supruga da mu javim da ode u Arbeitsamt i da prestane da vise rusi svoje zdravlje kod Turcina.

Da nesto razjasnimo moj suprug je veci Srbin od mene iako ima taj bugarski pasos jer je bio usecnik u ratovima koji su se vodili za odbranu Srbije u Bosni i na Kosovu za uzvrat u protelkih 10god
nije za uzvrat dobio ni ponudu da cisti ulice. U tom svom haosu i neimastini imali smo jedno pomoc roditelja i veliku zelju da odemo nekud gde se zivi drugacije i bolje. Bugarski pasos je bio samo karta za odlazak, da smo znali pre 4 god imao je pravo da otvori firmu u Nemackoj samo otvaranje kosta 17E i radi preko firme dok ne dobije radnu dozvolu naravno prijavi se tamo to pisem zbog ljudi koji poput mog muza imaju dvojna drzvaljanstva(srpsko i bugarsko) a nema ko da ih uputi. Posle godinu dana ili 12 doprinosa dobijaju pravo na boravak ili posle 3 god zivota u Nemackoj.
Ali naravno moj dever a njegov brat rodjeni je sve to "zaboravio" da nam kaze iz ciste zavisti kao sto je i sada sve znao informacije koje je Profin dobila od muza. Ja sam znala da postoji nacin i da nesto krije samo nisam znala sta je to jer sam odavno izgubila poverenje u njega. Kao i u ljude iz srpskog kluba iz Heilbronna jer je istina da svi su se pravili ludi i gledali svoja posla pre 4 god kad im je suprug trazio pomoc i dok je moj skupljao secere na ulici iz letnjih basti i skupljao novcice iz fontane da bi preziveo jer je njegov dragi brat zeleo da da po svaku cenu vrati u Srbiju i da odustane od dolaska u Nemacku. A imao je bugarski pasos u dzepu i Socal nummer. Naravno tad jos nismo bili na belom sengenu pa sam ja bila u Srbiji nemocna kao i sada zbog deteta.

Kontaktiracu ga sada da ode sam do Arbeitsamta a ukoliko ne moze da se snadje Deutschland ich komme sofort...

Jos jednom hvala svima dobri ljudi.

Profin ostavicu ti svoje podatke na private pa se obavezno javi kad dodjes u Nis

















 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)18.05.2011. u 12:29 - pre 157 meseci
Nema na cemu komsika, meni je zao da se neko tako mlad, jos sa porodicom muci kao Isus a nema potrebe.
Samo mislim da je bolje da prvo gde ce otici bude Socialamt. Prvo tu ce traziti nekoga sa poznavanjem naseg jezika, pa ce tu pitati sta sve on moze da dobije od pomoci (zdrav., socijalnu pomoc, Wohngeld ili stan, uglavnom sve sto treba) pa dalje kad to zavrsi da ode na Arbeitsamt ili kako ga vec upute sluzbenici.

Mora da bude bolje, gore od toga sto ste preziveli ne verujem da ce. Bog gleda odozgo!

p.s. Mozes i ti na internetu da potrazis da li neko na nasem jeziku radi u tamosnjem Socialamtu. Evo ja pogledala i nasla njihovu stranu:
http://www.heilbronn.de/bue_rat/aemter/dezernat_III/50/
Tu su telefoni, neka nazove i pita da li postoji neko ko govori ex jugoslovenske jezike tamo?
Zna to da pita?

Ok, komsika vidimo se ;)
 
Odgovor na temu

vasilevidg
Nis,Srbija

Član broj: 284871
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)18.05.2011. u 17:25 - pre 157 meseci
Isla sam na sajt i uzela brojeve prosledicu ih njemu kao i savete koje sam dobila pa vam javljam sta je uradio
 
Odgovor na temu

vasilevidg
Nis,Srbija

Član broj: 284871
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)24.05.2011. u 20:33 - pre 157 meseci
Evo i mene da se javim. Vesti i nisu neke ali opet je u neku ruku olaksavajuca okolnost po nas. Mog supruga je poslodavac prijavio od maja na voll zeit(ipak zato sto je gradjanin EU ne mora obavezno na integration kurs)To ce ga cekati kasnije ali trenutno nije u obavezi. U Socialamt nije stigao da ide mora da se zakaze termin nije imao vremena.

Polozila sam i stigao mi je Goethe Zertifikat A1 i imala 100poena na oglasnoj tabli(na internetu) da bih dobila Zertifikat na kucnu adresu u kojoj pise da imam 99,6 od 100 pa mi je to bilo malo cudno kako bas da mi od svih 25 poena odbiju 0.1 poena pa pise 24,9za sva 4 dela, verovatno sam trebala da dobijem neki besplatni kurs ili neku privilegiju ali s obzirom da nisam Beogradjanka ne ispunjavam uslove za isti pa su mi na takav nacin smakli poene sto je mene naravno povredilo ali posle sam se smirila i nisam isla da se zalim jer naravno ne bih nista ostvarila.

Sada nam je pronalazenje stana glavni problem ali ide sve kako treba....Ovih dana sam procitala svih 50 stranica i dobila mnostvo korisnih informacija. Divni ste... Samo tako nastavite, pratim vas ako bude nesto novo zanimljivo vezano za zivot i boravak u De a da se do sada nije pricalo o tome ja cu se javiti(nadam se iz DE)

Veliki pozdrav!
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)24.05.2011. u 21:03 - pre 157 meseci
Super vesti, bice to dobro ;)

Btw od koga da dobijes besplatni kurs ili neku privilegiju?
 
Odgovor na temu

vasilevidg
Nis,Srbija

Član broj: 284871
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)24.05.2011. u 21:33 - pre 157 meseci
Pa valda od instituta ipak sam imala 100 poena
 
Odgovor na temu

vasilevidg
Nis,Srbija

Član broj: 284871
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)24.05.2011. u 21:39 - pre 157 meseci
Nemoj da me shvatis pogresno ne trazim ja nikava priznanja niti nagrade od Gete instituta vec ako sam ja taj ispit polozila sa 100 poena krivo mi je da na diplomi stoji 99.6 a ne 100 od 100.
Jedna moj profesorka nemackog koja je by the way Nemica nam je pricala kako u Nemackoj u zivotu nije videla svedocanstvo sa prosekom 1.00 kao sto je slucaj u Srbiji kad ucenici imaju prosek 5.00 mozda je i moja dipolma zbog toga izdata sa 99.6 totalno nebitno za ovu temu pa ne bih vise o tome. Bilo kako bilo bitno da sam to skinula s vrata.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)24.05.2011. u 21:44 - pre 157 meseci
Uzivaj u polozenom ;)
 
Odgovor na temu

lala7

Član broj: 286390
Poruke: 20
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)13.06.2011. u 22:14 - pre 156 meseci
Pozdrav svima. Treba mi prava informacija od pravih ljudi :) Interesuje me kakva je situacija u pokrajini Baden Witemberg, za nostrifikaciju diplome medicinskog tehnicara? Koliko sam pratila, bice olaksica za priznavanje nasih diploma ali ne znam kakva je situacija u toj pokrajini. Moj suprug ide na probni rad u jednu kliniku ali nema Anerkennung,oni to znaju ali su voljni da mu daju posao ukoliko se dobro pokaze, mada je plata tako mnogo manja. Help. Mi smo inace u Srbiji, ucimo nemacki i on je vec obavio intervju na klinici. Kakva je situacija za mene i decu ukoliko on potpise ugovor za posao?
 
Odgovor na temu

chupa
Beograd

Član broj: 16976
Poruke: 209
2.209.110.*



+1 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)02.08.2011. u 13:48 - pre 155 meseci
Ako dobije posao, vi kao porodica imate pravo pridruzivanja. Dobijate boravisnu dozvolu, a samim tim imate pravo na rad.

Dakle ako on dobije radnu dozvolu.

ima sve na sajtu abbasade nemacke u beogradu.

pozdrav
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.customer.m-online.net.



+768 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)07.09.2011. u 14:33 - pre 153 meseci
Ja na sajtu ambasade nisam nasao nista o pravima supruznika kada se preseli. Nasao sam PDF o potrebnim dokumentima, obrasce itd ali o tome da li ima pravo da radi, koliko, od kada itd - nista.

 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
192.128.3.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)07.09.2011. u 14:56 - pre 153 meseci
http://www.elitesecurity.org/t...rad-muza-zene-jednog-imigranta
 
Odgovor na temu

Marko212
Doktorant, Uni-Greifswald
Greifswald, Nemacka

Član broj: 289314
Poruke: 21
62.240.65.*



+2 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)08.09.2011. u 19:32 - pre 153 meseci
Zdravo svima,

Imao bih za sada nekoliko pitanja za iskusnije Nemacke imigrante :-)

Porez
Kako se konkretno bira poreska klasa? Odnosno, kada se najzad spojimo supruga i ja sta je konkretno sto moram da uradim da bih presao u klasu III? Da li je neko imao iskustva sa povracajem poreza u Nemackoj? Jedan kolega mi rece da mi se cak put u Srbiju moze odbiti od poreza. Osim toga je rekao da postoji nekakav maksimum koji zavisi od plate. Sta sve moze da se odbije od poreza? I kako se pocinje procedura za to? Osim toga, projekt menadzer mi rece da postoji opcija ako krenes da radis od polovine godine i ne ispunis potreban minimum celokupni porez ti se vraca... Da li je to tacno?

Wohngeld
Ko sve ima pravo na ovo? Da li mi imigranti takodje mozemo da apliciramo? Kako se pokrece procedura?

Spajanje porodice
Koliko ovo traje? Moram da pitam, posto sam ja dobio onu prvu vizu za dva dana, a pisalo je nesto od par nedelja do 3 meseca na sajtu ambasade.

Jezik
Posto vec imam posao, nisam obavezan da idem na integracioni kurs, jel tako? Da li ce moja supruga imati tu mogucnost?

Posao za suprugu
Kada ona dodje ovamo koja je procedura da bi krenula da radi? Ako sam dobro shvatio treba da prvo sredi papire, tj. boravisnu dozvolu, pa da krene na integracioni kurs, polozi B1 i onda da ide u Arbeitsamt i Job Centar. Jesam li u pravu sto se ovoga tice?

To bi bilo to za sada :-). Ima jos kojecega ali nije nista hitno... Kada krenu stvari da budu hitne verovatno cu vas tada malo vise smarati :-).

Uh, ovo ipak nije bilo nekoliko pitanja :-). Zao mi je zbog toga... Hvala unapred na odgovorima...
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.customer.m-online.net.



+768 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)09.09.2011. u 09:22 - pre 153 meseci
Povracaj poreza rade svi, bar svi srbi koje sam upoznao. Sobzirom da sam ja ovde tek od aprila nisam to radio ni jednom ali sam upoznao jednu hrvaticu koja je steuerberater i koja radi to. Rekla mi je da se to radi pocetkom godine kada iz firme dobijes za prethodnu godinu koliko si poreza platio. Osim te potvrde/izvestaja/obracuna ili kako se vec zove potrebno je da skupljas sve racune za gorivo, autobuske/avionske/vozne karte kada ides u Srbiju. Takodje, kako bi dokazao da si stvarno tada isao u Srbiju, a da nisi uzeo tudj racun za gorivo recimo, trebas da prilozis pasos gde bi se videli pecati za ulaz/izlaz.

Dodatan povracaj poreza mozes ostvariti ako imas clana porodice u Srbiji koga izdrzavas. U tom slucaju ti treba potvrda iz opstine/uprave prihoda grada gde ta osoba stanuje o primanjima ili o nemanju primanja. Pored toga, treba ti dokaz(izvod iz banke) da si podizao vecu kolicinu para kada si isao za Srbiju kao i to da osoba kojoj si dao pare(ona sto je izdrzavas) potpise da je primila novac. Naravno, ovo mozes da radis i preko transfera novca sto dosta olaksava stvar. Cifra koja se moze dobiti kao povracaj zavisi i od visine plate kao i od poreske klase. U svakom slucaju nije zanemarljiva.

Eto, to je ono sto sam ja cuo da treba. Treba uzeti ovo sa rezervom mada ne sumnjam da ce se javiti "stare" svabe koje ce ovo potvrditi/opovrgnuti.

Sto se menjanja klase i spajanja porodice tice, mene bas to ceka u skoroj buducnosti. Pocetkom oktobra podnosimo za spajanje porodice pa cemo videti. Ono sto ja znam o promeni klasa to je iskustvo mog kolege od pre par dana. On i zena su se vecnali, otisli u KWR i promenili status. Nakon toga se ide u Finanzamt gde se trazi nova Lohnsteuerkarta. Ti bi trebalo da dobijes III, a ona V ukoliko je nezaposlena. Preduslov je naravno da ona pre svega dobije boravisnu dozvolu. Promena klase sa I na III bi trebalo da donese par stotina(zavisi od plate) eur manji odbitak od bruto plate, taman da ona ima za 'leba :).

Tvoja supruga ce imati mogucnost da ide na integracioni kurs.
 
Odgovor na temu

Marko212
Doktorant, Uni-Greifswald
Greifswald, Nemacka

Član broj: 289314
Poruke: 21
*.superkabel.de.



+2 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)10.09.2011. u 16:07 - pre 153 meseci
Hvala ti tdusko na dobrim vestima i pravim informacijama :-).

Da li zna neko sta i kako za ostalo, tj. za wohngeld i posao za suprugu??? Hvala unapred :-).


Pozz...

PS. tdusko srecno sa spajanjem porodice.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 58940 | Odgovora: 172 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.