Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 58938 | Odgovora: 172 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.web.vodafone.de.



+99 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)05.12.2010. u 19:00 - pre 162 meseci
Isak googlala sam i sama i dosla do mnostva podataka da ce od 1.1.2011. poceti sa priznavanjem svih inostranih diploma i prevodjenjem u nemacke za max. 6 meseci. Nista konkretnije sem par fondacija koje se bave time i gde bih mogla eventualno da trazim svoje mesto.
Sto se ove info u tvom prethodnom postu, gledali smo suprug i ja, sve je to sturo i bez mnogo informacija sta, gde i kako?
Ni ja nisam studirala po Bolonji, ali je vazno da diploma ne bude starija od 10 god. fakultet mislim. E sad, ja bih volela da mi priznaju i srednju tehnicko-tehnolosku skolu, smer hemijski tehnicar (posto sam to zavrsila pa upisala studije hemije, pre ekonomije) jer vidim da su laboranti dosta trazeni i cula sam da su im plate solidno dobre za ovdasnje uslove. To bih pre zapela oko toga, dok se cimam sa ekonomijom i prevodjenjem te diplome, jer mi za marketing i uopste ekonomiju treba dobrano znanje jezika, a ja jos uvek ne mogu da se organizujem da upisem taj famozni B2.
I to ce doci, ali bih prvo volela da se skoncentrisem na hemiju, pa onda kasnije, kad naucim jos bolje nemacki, da vidim u medjuvremenu da prevedem i drugu diplomu, pa da biram sta cu i kako cu.
Puno ti hvala jos jednom.

srndach eto sanse i za tvoju struku posle Nove Godine. Inzinjeri im trebaju kao 'leba. Cim dodjem do nekih info vezanih za to, ostavicu ovde.

 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)05.12.2010. u 19:37 - pre 162 meseci
Pre nekih dve nedelje sam bio na nekoj konferenciji gde se medju ostalim temama pricalo i o sertifikaciji diploma.
Od zene iz Internationaler Bund-a koja se bavi ovom temom smo culi da sam zakon na saveznom nivou nece prakticno resiti nista dok se to ne sprovede i na nivou pokrajina, jer se obrazovanje prakticno regulise na tom nivou.
Takodje je spomenula da je to i dobrim delom politicka odluka i da ce sama realizacija zavisiti i od politicke atmosfere, pa da sve moze trajati i par meseci i par godina.

Predlog zakona nisam video, ne znam ko treba time da se bavi i kako, pa sta ce sve od toga biti, nemam pojma i treba cekati.

Na samom netu nisam puno nasao, osim gde da odem.
Tako da probaj da zoves ili obilazis bilo koju tacku za koju si nasla da se na bilo koju nacin spominje u kontekstu priznavanja diplome.
Mislim da sa diplomama srednje skole neces imati puno problema.

Ako vijas ucenje jezika za struku, neku praksu ili slicno - pogledaj ovo http://www.obs-ev.de/aqua/angebote/ mozda imas nesto u blizini i u struci.
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.web.vodafone.de.



+99 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)07.12.2010. u 07:45 - pre 162 meseci
Upravo o toj fondaciji sam pisala u gornjem postu. Sve to treba iscackati i videti sta, gde i kako. Posle NG krecem u akciju :)
Hvala ti jos jednom na informacijama.
 
Odgovor na temu

Isiii

Član broj: 275042
Poruke: 26
*.pools.arcor-ip.net.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)13.12.2010. u 15:13 - pre 162 meseci
Pročitala sam nekoliko tema i rešila da zatražim pomoć.
Naime, došla sam iz Srbije u Minhen; živim sa momkom koji je Srbin ali već duži niz godina živi i radi u Minhenu, te ima i boravišnu dozvolu. Ja sam, za sada, "osuđena" na šetanje tamo-vamo, zbog onih propisanih 90 dana, o kojima baš i nemam najtačnije informacije tipa da li je to zaista tako, da se najduže može ostati do 90 dana, zatim napustiti zemlju, vratiti se u svoju, pa kad prođe opet tri meseca mogu nazad za Nemačku. Dosta toga, što mi se učinilo merodavno, pročitala sam u Informatoru o Nemačkoj, ali još ničije lično iskustvo u vezi toga nisam imala prilike da čujem. Do sada sam se toga pridržavala; provodila u Nemačkoj oko dva meseca, vraćala se u Srbiju na par dana, pa opet nazad. Ali, ako sada saberem sve dane od prvog ulaska u Nemačku, ove godine, onda sam prešla i tih 90 dana. Još me niko na pasoškoj kontroli nije proveravao i stavio primedbe na to. Možda mi se samo posrećilo, ne znam!
Pošto mi malo (više) predstavlja problem ta česta šetnja, nosim se mišlju da te dane još prolongiram. Međutim, opet ne znam šta se tačno sme a šta ne. Šta je sa onim kvartalom o kome se govori, i o onom "tri meseca u Srbiji, tri van nje, i tako redom" ? Možda neko od vas zna?!
S druge strane, zanima me i uslov za dobijanje boravišne vize? Možda bi mi to olakšalo problem.
Da li to nekako mogu ostvariti i na koji način, s obzirom da za sada ne znam jezik i da ni u kakvom smislu ne pripadam Nemačkoj (osim emotivno :) !??
Ako neko ima neki savet i zna nešto konkretno, bilo bi mi od velikog značaja!
Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)13.12.2010. u 16:13 - pre 162 meseci
Evo ti zabave za par dana ;)
http://www.elitesecurity.org/t...bijanje-nemacke-boravisne-vize

Tu imas sve sta ti treba.

Za turisticku posetu, mislim da imas prava 3 meseca maksimum da provedes tokom polovine kalendarske godine.
Kako ces ti rasporediti tih devedeset dana tokom tih sest meseci - to njih ne zanima.

Poz
 
Odgovor na temu

Isiii

Član broj: 275042
Poruke: 26
*.pools.arcor-ip.net.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)13.12.2010. u 16:49 - pre 162 meseci
Hvala!... Odoh da čitam i da tragam za novim informacijama!
Pozzz
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.web.vodafone.de.



+99 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)01.04.2011. u 19:09 - pre 159 meseci
Kontaktirala sam Bundesagentur für Arbeit
Zentrale Auslands- und Fachvermittlung (ZAV)
oni su mi poslali formular i napisali da uz njega prilozim kopije diploma, prevod sa srpskog na nemacki i da im to posaljem pa ce oni videti sta i kako dalje mogu sa tim da radim.
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.web.vodafone.de.



+99 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)02.04.2011. u 20:06 - pre 159 meseci
Isak danas mi je stigao odgovor.
Medjunarodni marketing/ekonomiju mi priznaju i mogu odmah da se prijavim na Biro sa tim. Diplomu srednje hemijske skole i par ispita sa Hemije cu morati da saljem na adresu IHK u Frankfurtu, jer oni moraju da mi izdaju nesto dodatno da bi mi to bilo priznato, a ja zapravo zelim da napravim Weiterbildung iliti Praktikum u toj struci jer su plate opasno visoke, struka trazena a ja to obozavam da radim (da prckam po laboratoriji)- tako da sam prijatno iznenadjena mogu ti reci. :))))))))
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)02.04.2011. u 20:27 - pre 159 meseci
E pa cestitam, *ebote da je tako sklizno islo sve :D :D

Ja treba da saljem na Uni u Konstanz, a tamo su mi vec rekli da retko koji humanisticki faks priznaju u celini, a koji su po starom programu.
Treba da im saljem i prevod programa, ali skracenu verziju, ali to ne postoji.
Sad kontam da probam prevesti deo programa i to im predam, jer niko nece citati 80 strana, jbg.

Da li si slala neka dodatna dokumenta?
A prevod diplome iz srednje si ti htela ili ti oni trazili? Mada ne verujem, ali ajd' da pitam.

Stvarno mi je drago da su ti priznali to sto su ulozila u sebe!
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.web.vodafone.de.



+99 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)03.04.2011. u 10:18 - pre 159 meseci
Hvala Isak, ni ja se nisam nadala da ce biti tako jednostavno ali izgleda da su mi obe struke kompatibilne sa programom ovde pa je valjda zbog toga tako islo lagano.

Prvo sam kontaktirala ZAV, covek mi je dogovorio e-mailom da mu posaljem kopije diploma, prevode sudskog tumaca diploma i da popunim formular. To je sve. U formularu su pitanja tipa, sta ste zavrsili, pa kad ste diplomirali, gde i sta zelite da radite u Nemackoj sa tim (koja radna mesta)? Nista komplikovano. E sad, ja sam njima slala sva svedocanstva iz drednje skole, za 1,2,3 i 4 razred sa ocenama i polozenu maturu naravno. Tu se vide i ocene i komentarisao je da mogu dosta da ucinim sa tim jer smo imali sve hemije a oni reicmo to ovde nemaju (tek na visoj skoli) i da se iskreno nada da ce mi IHK odobriti i tu diplomu.

Sto se srednje tice, ja sam gurala kao sto rekoh i tu opciju, jer vidim da je struka nenormalno trazena (u svakom trenutku kad otvorim Arbeitsmarkt vidim bar 20-ak oglasa potraznje za laborantima i tehnicarima) u Frankfurtu i vec sam se raspitala, cula sam da su im plate sjajne (preko 3000e netto!) zavisno od toga gde se radi ali meni je Merck u Darmstadt-u recimo (okolina Frankfurta) a oni su ogromna kompanija i bas bih zelela kod njih da pravim Praktikum, ali moze i Höchst AG koji je velika hemijksa industrija (oni su mi isto 20-ak min. Bahnom), ima dosta i privatnih laboratorija, nemackih institucija koje rade istrazivanja i tako. Uglavnom sve sam vec sazvakala, samo jos da mi stigne to od IHK i da od septembra krenem na praksu ili B2 ciljano hemiju. Volim to i lezi mi, samo se ne bih usudila odmah da radim jer strucne pojmove vezane iz hemije ne znam a i sistem rada im je verovatno na visljem nivou no sto mi imamo u laboratorijama, pa mislim da je Praktikum odlican varijanta da se uhodam, naucim jezik itd.
Fakultet su mi vidis priznali iako u Srbiji kruze neke glupave price da privatne Unevrzitete ne priznaju. Priznali ga u celosti i mogu sa njim da se bewerbujem odmah.

Sto se tebe tice, mislim da nije lose da im posaljes diplomu gimnazije (pretpostavljam da to imas), svedocanstva iz srednje, kratki program sa fakulteta( tipa prva godina: predmeti ti i ti pa nesto o tim predfmetima sazeto i tako za svaku) kao informator koji si dobijao za fakultet, znas ono sta se u kojoj godini uci lalal. A sta ti ono bese studirao?
 
Odgovor na temu

Sponge Elite
Student
Beograd

Član broj: 283021
Poruke: 5
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)08.04.2011. u 18:18 - pre 158 meseci

Pozdrav svima :),
zeleo bih da vas pitam za savet. Kao student sam dobio praksu od 6 meseci u Nemackoj, sada sam dobio ulaznu vizu ovde u Bg a onda treba da trazim boravisnu kada odem u DE itd...
Moje pitanje je o zdravstvenom osiguranju. Posto mi je potrebno za 6 meseci, da li bi bilo mnogo skuplje ukoliko bih kupio osiguranje kada stignem u DE? Ako bi mogli da mi kazete okvirno koliko to moze da kosta i neku osiguravajucu kompaniju ako imate da mi preporucite.
Hvala puno unapred. Pozdrav!!

 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)08.04.2011. u 18:25 - pre 158 meseci
Ako znas nemacki, evo ti linkovi
http://www.auslandstreff.de/au...nkenversicherung-auslnder.html
 
Odgovor na temu

Sponge Elite
Student
Beograd

Član broj: 283021
Poruke: 5
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)08.04.2011. u 18:44 - pre 158 meseci

Hvala puno, vidim da je oko 200 eur za 6 meseci, ovde mogu da uzmem UNIQA sa studentskim popustom za 65 eur, samo me malo plasi sta ako se nesto desi kako ce to ici sa UNIQA-om odavde, a ja tamo ... sam kao sirak bez idje ikoga
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)08.04.2011. u 18:53 - pre 158 meseci
Ako sam dobro skontao, brine te kako ces iskoristiti osiguranje u DE uzeto u Srbiji. Ili?
Ako je tako, onda proveri samo sa kompanijom da li moze.
Moji roditelji uzimaju Delta Generali kad dolaze u DE i znam da i dobiju nazad novac, ako ostanu krace od uplacenog.
 
Odgovor na temu

Sponge Elite
Student
Beograd

Član broj: 283021
Poruke: 5
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)08.04.2011. u 19:02 - pre 158 meseci

Zovem sutra osiguranje pa da se ispricam o svemu. Hvala za link sada zna koliko me kosta u DE, pa kada mi sutra ovi kazu kako to sve funkcionise onda cu odluciti kako dalje.
P.S. Mozes preporuciti roditeljima da vide da uzimaju osiguranje od UNIQA-e, ja sam sada istrazivao i ubedljivo su najjeftiniji a koliko sam gledao isti je nivo pokrica, svugde 30.000 eur.....
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)08.04.2011. u 19:07 - pre 158 meseci
Koliko je razlika, da ne trazim sad po netu, ako znas vec?
 
Odgovor na temu

Sponge Elite
Student
Beograd

Član broj: 283021
Poruke: 5
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)08.04.2011. u 19:19 - pre 158 meseci

Za 6 meseci za Nemacku:
Delta Generali, on line kalkulator na sajtu, oko 30.000 din
Dunav i DDOR prodaju neko slovenacko osiguranje i izlazi oko 18.000 din
UNIQA je 8.500 din bez studentskog popusta

Bas su velike razlike, a kada sam uporedjivao ponudu, sve se svodi na isto.
 
Odgovor na temu

vasilevidg
Nis,Srbija

Član broj: 284871
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)15.05.2011. u 14:39 - pre 157 meseci
Prvo bih zelela da pohvalim forum i da se zahvalim svima na informacijama jer su mi jako puno pomogle prilikom polaganja ispita na Geteovom institutu.
Htela sam da pitam sta je potrebno od dokumenata oko vadjenja nemacke zdravstvene knjizice
za mene i dete moj suprug je dobio boravisnu dozvolu na osnovu bugarskog pasosa i radi .Gde mozemo da izvadimo knjizice posto je ni on jos uvek nema. Gde da se obratimo on zivi u Heilbronnu to je gradic kod Stuttgarta.Unapred hvala

[Ovu poruku je menjao vasilevidg dana 15.05.2011. u 15:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)15.05.2011. u 15:06 - pre 157 meseci
U DE ne postoji nesto sto je isto sa zdravstvenom knjizicom u Srbiji, jer zdravstveno osiguranje mozete uzeti od vise ponudjaca.

Generalno imas 2 vrste ponudjaca zdravstvenog osiguranja:

- "Drzavno" (Gesetzliche Krankenversicherung - GKV)
- "Privatno" (Private Krankenversicherung - PKV )

I drzavno i privatno osigruanje nudi gomila ponudjaca, tipicni primeri za drzavno su AOK, TKK (www.aok.de, www.tkk.de)... tipicni primeri za privatno su DKV, LKH itd... (www.dkv.de, www.lkh.de) a ima ih jos dosta... Sve te firme imaju ili poslovnice u Heilbronn-u, ili u najgorem slucaju u Stutgartu. To nije uopste bitno zapravo, zato sto sve one posluju sa celom Nemackom, i moguce je aplicirati online.

Razlike izmedju drzavnog i privatnog su vrlo bitne i nisu male:

- Privatno osiguranje zahteva odredjen minimum godisnjih burto prihoda (mislim da je 48000 EUR) ili privatan posao (samozaposlenje), dok drzavno nema tih limita
- Privatno osiguranje se drugacije tarifira, tj. mesecna cena vise reflektuje prosecne troskove, pa je jeftinije od drzavnog za mladje, a skuplje za starije
- Ali, zato, drzavno osiguranje pokriva decu, dok kod privatnog deca moraju biti posebno osigurana
- Privatno osiguranje ima vecu pokrivenost usluga, recimo moguce je imati i do 100% pokrivenosti za dentalnu protetiku ili LASIK korekciju vida, recimo
- Moguce je uzeti drzavno, i dodatno privatno osiguranje kako bi se pokrile stvari koje drzavno ne pokriva
- Ako se udje u privatno, u drzavno se jako tesko vraca
- Takodje, privatna osiguranja nude razne nivoe nege - sto naravno cini razliku u ceni koja se placa
- Drzavno osiguranje je generalno slicno kod svih ponudjaca

Znaci, to pitanje nije uopste jednostavno i potrebno je dobro razmisliti u zavisnosti od licne situacije (deca, prihodi, zdravstvene potrebe...).

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)15.05.2011. u 22:23 - pre 157 meseci
Cek malo Nislijko moja draga, radi a nema osiguranje? Malo mi je to zbunjujuce, hm....
Zasto nema osiguranje a u radnom odnosu je?
Nasa cera i ja smo osigurane preko supruga, s tim da ona ima dodatno privatno osiguranje a ja ne jer mene nijedno priv. osiguranje nece da prihvati zbog bolesti koju imam a i ako prihvati traze mi oko 2000e mesecno sto je prilicno za svaki budzet.
Uglavnom, moje iskustvo kaze da AOK treba zaobici jer iako slicno deluju, drugacije isplacuju lekarima naknade. AOK je uzasno spor sa isplatama pa se vecina lekara smrkne kad im pruzis AOK karticu dok je Techniker(TK) ili BKK u tom smislu bolji i vecinu vakcina za decu, medikamenata i sl., refundira brze. To je moje iskustvo.
Dodatno osiguranje za dete mi placamo 20e ali ono obuhvata apratman u bolnici+ besplatni boravak jednog roditelja uz dete, negu sefa klinike, lecenje u inostranstvu, dolazak helikoptera uinostranstva i transfer deteta u DE ako to roditelji zahtevaju itd.- uglavnom isplati se jako. Ovde se sve tarifira i sefa klinike ne mozes da dobijes ako nemas privatno osiguranje nego te lece studenti i specijalizanti a boravi se u sobi sa nekim i obicno su odelljenja privatnihi drzavnih pacijenata odvojena. Satro nema diskriminacije!


Kad smo kod ove teme htela sam da napomenem da svako ko je u radnom odnosu, od svoje firme mesecno moze dobiti iznos od 27e cini mi se za privatnu penziju. To niko ne koristi jer ne zna da moze, ali igrom slucaja moj kum ima Finanzfirmu i znam to. Taj novac ne moze da se koristi u druge svrhe, samo u tu, ali ne kosta nista zaposlenog a moze mu kasnije mnogo znaciti kad ode u penziju. Eto jednog saveta i od mene za danas.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 58938 | Odgovora: 172 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.