Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 58716 | Odgovora: 172 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)04.02.2010. u 12:33 - pre 172 meseci
Da ne bi i dalje gusili temu Dobijanje nemacke boravisne vize sa stvarima koje ucesnici na toj temi treba da odrade tek nakon dobijanja vize, kao i da ne bi pumpali jos informacija na ionako vec ispisanih 50 strana - mislim da je najbolje da otvorim novu temu gde cemo pisati o svemu sa cim se cimamo nakon dobijanja nemacke boravisne vize.

A to su:
- skola jezika / polaganje testova
- polaganje vozackog / izrade vozacke
- nalazenje posla
- birokratija (produzavanje vize, prevodi dokumenata, povracaj poreza i sve ostale salterske aktivnosti kojih ima na pretek)
- i ko se jos cega seti



@Lori
kazi mi koliko dugo su ti trajali B2 i C1 kursevi?
Da li se secas sta se obradjivali tokom tih kurseva?

Evo ja sad vijam B2 kurs, posle toga i C1 jer hocu isto master da nastavim, ali mi je dosta nezgodno da pronadjem neki jer pre podne dadiljam dok zena radi, onda se od 14h rotiramo - ona dadilja, ja radim do 20h.
Ne radimo oboje Vollzeit, pa ide to sve, ali jos i kurs da uklopim uz to - moze, ali tesno.

Pa sam mislio, mozda samo da prijavim test bez kursa za B2 i ispolazem to. To sam mogao isto da uradim i za B1, da sam bio pametniji.




@OneTouch
kao sto vidis iz gore napisanog, fali nam malo vremena pa kontamo da stavimo klinke u Kinderkrippe. Koliko ste cekali na to mesto u Kinderkrippe i jeste li vi bas hteli da bebac ide od novembra ili vam tad doslo slobodno mesto?


@neko
neko je pisao da je poslao zahtev za povracaj 50% sredstava uplacenih za kurs jezika.
Koliko je taj cekao na resenje?
Ja sam poslao zahtev pre 2 meseca i nisam dobio nikakav odgovor. Zvao sam tamo, non stop zauzeto; pisao sam mail, jos cekam odgovor.
Nije velika lova, ali nije ni lose to vratiti nazad u dzep ;)


Poz
 
Odgovor na temu

one-touch
nezaposlena

Član broj: 174161
Poruke: 116
*.adsl.alicedsl.de.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)04.02.2010. u 13:34 - pre 172 meseci
tad sam dobila mesto, a ta 43 evra to je maximalno sto se vrtic placa, bar u berlinu sad ovo sto se dodatno placa to zavisi od vrtica do vrtica, trebali bi odma da vadite te tzv dozvole da bi deca mogla da krenu cim dobiju mesto. i mislim da za drugo dete placate manje, i zavisi od radnog vremena ali uglavnom se dobija pravo na 5-7 sati dnevno, ja imam takvo resenje. ovo je formular koji sam ja predala
http://www.berlin.de/imperia/m...5&file=anmeldevordruck.pdf
a evo i informacija sta tacno treba od dokumenata
http://www.berlin.de/imperia/m...file=informationsbogenkita.pdf
 
Odgovor na temu

loriloreta
lori loreta
profesor
de

Član broj: 175543
Poruke: 190
*.dip.t-dialin.net.



+1 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)04.02.2010. u 14:28 - pre 172 meseci
b2 je trajao 180 sati. radili smo po knjizi Mittelpunkt i nismo cijelu knjigu stigli obradit. uglavnom, nadogradnja gramatike i konverzacije.
C1 je trajao 80-ak sati cini mi se. to je u biti bila priprema za DSH. poprilicno tesko i ne ucis nista novo vec vjezbas po nekoj knjizi za pripremu za DSH. Dsh nema sanse da prodjes bez te pripreme. vjerojatno ni vecina Nijemaca nebi uspila proc s 1 ili 2 ak bi dobili test(s 1 ili 2 moras polozit da bi nastavio studij)
Uglavnom ja sam B2 i C1 pohadjala od sredine februara do sredine maja(intezivni kurs, svaki dan nastava).
probaj polozit b2 bez da ga prije toga slusas. moguce ga je polozit i bez prethodno odslusanih lekcija iako ja smatram da je bolje odslusat prije zbog novih dijelova gramatike.
ja sam cekala na povrat oko 2 mjeseca ja mislim(davno je to bilo pa stvarno vise nemam pojma al prolistaj moje postove).

i da, razumim da ti je raspored prebukiran. ja nemam dijete al radim svaki dan osim utorka po 5-6 sati pa bi mi se sad kurs tesko uklopio u raspored.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)04.02.2010. u 17:05 - pre 172 meseci
Citat:
One Touch:
tad sam dobila mesto, a ta 43 evra to je maximalno sto se vrtic placa, bar u berlinu sad ovo sto se dodatno placa to zavisi od vrtica do vrtica, trebali bi odma da vadite te tzv dozvole da bi deca mogla da krenu cim dobiju mesto. i mislim da za drugo dete placate manje, i zavisi od radnog vremena ali uglavnom se dobija pravo na 5-7 sati dnevno, ja imam takvo resenje. ovo je formular koji sam ja predala


Onda to varira od pokrajine do pokrajine. U BW postoji propisana cena sata boravka u drzavnim vrticima i ona zavisi i od primanja roditelja.
Sad zavisi koliko sati zelis da ostavis dete i plus minus nesto jos novca za propratne stvari - cena se krece od 35€ pa navise, ali limit nije 43€.

Sad sam pogledao tvoj link za Anmeldung zur Förderung von Kindern i mislim da i mi mozemo da se prijavimo za to zbog visine primanja. Hvala za info ;)
Jos cemo procesljati sajt, kao i uvek - ima da se cita :)

Kad ste se prijavili na to mesto koje ste dobili za novembar?



@Lori
Meni bi bilo najbolje da mogu ceo kurs da odslusam, jer u B1 nismo svu gramatiku presli pa bi bilo dobro da imam jos jednom priliku da odslusam to.
Ali ako vec moram da biram, onda cu izabrati da odslusam C1.
Ako sam dobro shvatio, na C1 se dosta rade stilske forme jezika i uci se da se lepse upakuje nauceno gradivo. Jel to tacna info?

Video sam na VHS da imaju i Abendkurs koji je tri puta nedeljno, posle 20h. E sad ne znam kako to izgleda u praksi.
Mozda samo podele gradivo u papiru, malo se provezba a ostatak ti radis kuci.
Zvacu VHS, pa cu videti.


Poz
 
Odgovor na temu

one-touch
nezaposlena

Član broj: 174161
Poruke: 116
*.adsl.alicedsl.de.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)04.02.2010. u 18:23 - pre 172 meseci
ja sam njega prijavila na listu krajem septembra i spremala sam papire za tagesmuterbetreuung i od ponedeljka je trebao tamo da krene a u petak su me nazvali iz vrtica i rekli mi da ima jedno mesto, pa sam ih onda molila da mi daju to resenje sto je pre moguce da ne bi izgubili mesto jer je vrtic dva ulaza samo od nas, imala sam vise srece nego pameti :)
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.web.vodafone.de.



+99 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)07.02.2010. u 11:06 - pre 172 meseci
marko ristic da ti kazem odakle mi informacija da priznavanje nasih dozvola ima veze sa Belim sengenom. Do pre nekog vremena je stajalo na zvanicnom sajtu Verkehrsamt-a, za clanice EU, za beli sengen i za clanice van Belog sengena sta Nemci priznaju a sta ne i sta sve treba od dokumentacije za zamenu/priznavanje dozvola. Sada su to promenili, pa vise ne stoji. Jos nisam stigla da odem i pitam zbog cega? Nadam se da je dovoljno ;)

Isak sto se povracaja novca tice, stigao je posle mesec dana na racun koji sam ostavila pri slanju dokumenata. Tacno 1/2 od uplacene sume. Dakle, 322, 50e.
Sve ono sto sam navela da treba (formular i link koji sma ostavila za isti, kopiju diplome i pasosa) je poslato na adresu koju sam dobila u skoli, ili moze i licno u Ausländerbehörde. Pismo je stiglo pre par dana u kome me obavestavaju lallalalla, a pare su vec pre toga legle na racun ;)

I mene zanima B2, C1, priprema za fax, nostrifikacija, masteri, flasteri :smajli koji se grohotom smeje:

One touch bas lepo da si nam se javila. Da li znas mozda, da li je moguce dete odmah po rodjenu prijaviti u vrtic, zbog duge liste cekanja? Dok poraste, taman stize na red.
Ja bih vec od godinu dana planirala posao, B2 ili C1 itd. pa zbog toga pitam.

Pozzic

 
Odgovor na temu

loriloreta
lori loreta
profesor
de

Član broj: 175543
Poruke: 190
*.dip.t-dialin.net.



+1 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)08.02.2010. u 12:28 - pre 172 meseci
isak,
da, otprilike. test za DSH se satoji od usmenog, slusnog, gramatickog dijela te pisanja pisma i razumjevanja teksta. Test je jako tezak i kompliciran. U tom gramatickom dijelu se radi nominalizacija, verbalizacija.... zadanih recenica.
Mi smo u skoli odradili jako puno vjezbi, a i domaci bi uvijek imali.
evo pr. kod kauzalnih recenica:

@ Je schneller der Stoffwechsel, desto leistungsfähiger der gesunde Mensch.

Die __________________________________ Menschen steigt bei ____________________________Stoffwechsel.

(smisao originalne recnice mora ostati nepromijenjen)
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)09.02.2010. u 09:39 - pre 172 meseci
Citat:
one-touch: ja sam njega prijavila na listu krajem septembra i spremala sam papire za tagesmuterbetreuung i od ponedeljka je trebao tamo da krene a u petak su me nazvali iz vrtica i rekli mi da ima jedno mesto, pa sam ih onda molila da mi daju to resenje sto je pre moguce da ne bi izgubili mesto jer je vrtic dva ulaza samo od nas, imala sam vise srece nego pameti :)


Citat:
Profin:
One touch bas lepo da si nam se javila. Da li znas mozda, da li je moguce dete odmah po rodjenu prijaviti u vrtic, zbog duge liste cekanja? Dok poraste, taman stize na red.
Ja bih vec od godinu dana planirala posao, B2 ili C1 itd. pa zbog toga pitam.


Juce smo posetili i poslednji vrtic koji bi nam odgovarao i predali zahteve.
U svakom smo dobili isti odgovor - da je lista cekanja nenormalno duga i da su neki predali zahtev odmah po rodjenju deteta.


Sad je vec definitivno da cemo se seliti u Fellbach, koji je na 10 km od Stuttgarta, jer tamo mi je firma i ima veci broj vrtica.
Sansa da ne dobijemo mesto u vrticu od septembra je prilicna i necemo se kockati.


Citat:
Profin:

Isak sto se povracaja novca tice, stigao je posle mesec dana na racun koji sam ostavila pri slanju dokumenata. Tacno 1/2 od uplacene sume. Dakle, 322, 50e.
Sve ono sto sam navela da treba (formular i link koji sma ostavila za isti, kopiju diplome i pasosa) je poslato na adresu koju sam dobila u skoli, ili moze i licno u Ausländerbehörde. Pismo je stiglo pre par dana u kome me obavestavaju lallalalla, a pare su vec pre toga legle na racun ;)

I mene zanima B2, C1, priprema za fax, nostrifikacija, masteri, flasteri :smajli koji se grohotom smeje:


Danas cu zalegnuti na telefon dok se neko ne javi i da cujem da li je uopste dosao do njih zahtev za povracaj novca.

Sto se tice faxa, kontaktirao sam par i kod svakog se razlikuje procedura.
Kod Stuttgarter Uni saljes njima diplomu na uvid, na osnovu koje dobijas dozvolu za npr nastavak nekog mastera, dok na Pädagogische Hochschule u Ludwigsburgu zahtevaju da se diploma prvo posalje na Hochschule u Konstanz, koja radi za njih testiranje da li mozes da nastavis dalje studije i na osnovu toga dobijas Zugangsberechtigung za studije na teritoriji Pokrajine BW.

EDIT:
Ovo cimanje sa diplomama se odnosi na nastavak studiranja na nekom srodnom masteru, direktno bez Feststellungsprüfunga.

[Ovu poruku je menjao Isak666 dana 09.02.2010. u 10:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.web.vodafone.de.



+99 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)01.03.2010. u 12:01 - pre 171 meseci
Zdravo drugari :)
Sitno brojimo do porodjaja, pa me zanima sta je sve potrebno oko papirologije za dete, kad se rodi? Kome se podnosi zahtev za eltern i kindergeld i kada to stize? Da li postoje jos neki uslovi koje treba zadovoljiti da bi se taj novac dobijao? Sta jos moze biti od znacaja kao informacija?
Da li je neko imao iskustva sa dvojinim drzalvjanstvom deteta, u slucaju da je jedan roditelj DE drzavljanin a drugi ne? Da li se to kasnije moze uzeti ako ne odmah i do kada, postoji li neki rok?

Hvala unapred i pozzz od profin
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)01.03.2010. u 12:32 - pre 171 meseci
Poz Profin,

sto se tice Elterngeld - visina primanja se racuna na osnovu tvojih primanja kao zaposlenog. Sto veca primanja, veci Elterngeld.
Nezaposleni dobijaju minimalan iznos i nemam pojma koliko je to.
Mislim da Elterngeld mozes primati max 2 godine i da ti odredjujes koliko zelis.

Moja supruga je uzela Elternzeit mislim godinu i po, te je uklopila da joj Elterngeld isto toliko pristize.
Mislim, takodje, da je sve jedno koliko dugo si izabrala da primas Elterngeld - dobijas istu sumu, samo pitanje je u koliko mesecnih "rata".

Prijavljivanje deteta smo radili u samom porodilistu, gde postoji biro u te svrhe i traje par minuta.

Kindergeld dobijas bez obzira da li radis ili ne i iznosi 184 ili 164 €. Ne znam da li su vec podigli.



Mi smo dobili sve info o tome gde se sta treba traziti i predati u porodilistu u jednoj fascikli, tako da sacekaj malo, mozda ce i kod tebe biti isto ;)



Postoje jos dve interesantne i korisne info.
Wohngeld, koji -mislim- mogu dobiti samo zaposleni, ali nisam siguran i koji predstavlja dodatak za placanje kirije, te moze iznositi par stotina eura.
Kinderzuschlag koji ne znam ko dobija, ali znam da postoji i to je Savezni deciji dodatak.
Za ovo se nisam interesovao, ali mozes pogledati.


Ako ste u vecem gradu, raspitaj se odmah nakon porodjaja oko situacije u vrticima i kad moras da prijavis dete.
U Stuttgartu to rade odmah nakon rodjenja jer je guzva.


Poz

[Ovu poruku je menjao Isak666 dana 01.03.2010. u 13:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.pools.arcor-ip.net.



+99 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)04.03.2010. u 04:52 - pre 171 meseci
Divno! Isak druze hvala ti :)

Nisam sigurna da porodlilste iako je bolnica ogromna, ima svoj biro za prijavljivanje, nego su nam rekli da se to radi u Opstini gde su maticne sluzbe.
Moj suprug je zaposlen na neodredjeno, ja ne. Istekao mi je Ugovor na godinu dana i prilikom odlaska u Arbeitsamt receno mi je da ne mogu da primam nadoknadu sa Biroa i Elterngeld. Dakle, to je otpalo kao solucija. Nisam znala da to moze birati koliko dugo se prima. To je korisna informacija.
Ne znam da li ste znali ali u mom slucaju, moj suprug ima pravo na tri meseca 'porodiljskog odsustva' uz 67% plate. Mi smo se odlucili za jedan mesec samo i to prvi, kad je najvaznije. Mozda nekome zatreba ;)

Za Wohngeld i Kinderzuschlag cu se definitivno raspitati. Za stanove sam vec cula ali za ovo drugo ne. Kad se bebana rodi, imamo pravo po Zakonu da prekinemo Ugovor sa stanodavcem zbog vece kvadrature i ja to jedva cekam, jer nismo bas zadovoljni za tu cenu koju placamo a cena nije mala-700e.

U Frankfurtu smo, tako da ne znam da li se secas da sam i ja pitala sta sa vrticima. I kod mene u Nisu je frka za mesto i odmah se prijavljuju roditelji a kamoli ovde. Ipak, prvo moramo da promenimo stan pa da vidimo lokaciju i na osnovu toga izabrati vrtic.

Da li je tvoja supruga menjala poresku klasu vec, po rodjenju dece ili ne?
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
*.hsi.kabelbw.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)04.03.2010. u 13:17 - pre 171 meseci
Citat:
profin:  Kad se bebana rodi, imamo pravo po Zakonu da prekinemo Ugovor sa stanodavcem zbog vece kvadrature i ja to jedva cekam, jer nismo bas zadovoljni za tu cenu koju placamo a cena nije mala-700e.


Ovo nisam znao.
I mogu ti reci da mi je prilicno zao sto nisam znao.

Mi vec par meseci planiramo da se selimo, ali smo imali problema oko pronalaska stana koji se poklapao sa nasim terminom za iseljavanja jer smo cekali da prodje 3 meseca po ugovoru sa stanodavcem.
Da sam ovo ranije znao, mogli smo odavno otici i jos izbirati bolji stan.
Jbg.

Citat:
profin

U Frankfurtu smo, tako da ne znam da li se secas da sam i ja pitala sta sa vrticima. I kod mene u Nisu je frka za mesto i odmah se prijavljuju roditelji a kamoli ovde. Ipak, prvo moramo da promenimo stan pa da vidimo lokaciju i na osnovu toga izabrati vrtic.


Culi smo od par roditelja da su oni jednostavno prijavili dete na vise mesta, pa probajte tako ako znate gde bi odprilike se selili.
Posto se ceka minimum nekoliko meseci, verovatno cete se odseliti pre nego vam neko javi da postoji slobodno mesto.
Ako vam odgovara - prihvatite i ostale otkazete.
Vec se naci neki drugi roditelji da ulete na vase otkazano mesto.

Citat:
profin
Da li je tvoja supruga menjala poresku klasu vec, po rodjenju dece ili ne?


Ona je menjala to kad smo se vencali.
Mada, culi smo da se moze dete "staviti" na poresku kartu, te se dobija jos neka suma za to.
Ne znamo tacno sta je to, ali cemo proveriti za koji dan ili nedelju.



Nego, kako izgleda tvoja diploma za B1 tj da li ima pecat i u desnom uglu ili samo u levom?
Imam potpis od Geschäftsführer i pecat za sertifikat. Ali mi pored stoji prazno za Prüfungszentrum.
Kako je kod tebe?
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.web.vodafone.de.



+99 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)13.03.2010. u 16:17 - pre 170 meseci
Isak
imate pravo po zakonu, zbog deteta i vece kvadrature da otkazete Ugovor ali otkazni rok je tri meseca. Bez obaveze da nadjete nachmieter-a.
Mi cemo to odmah cim se rodi, a blizu smo, za par dana, pa cemo u roku od tri meseca pronaci adekvatan stan, sigurno.
Poslusacu te za obdaniste, nisam o tome razmisljala na taj nacin. Hvala ti.

Kad se dete prijavi, onaj ko ima Ugovor na neodredjeno ima takodje po Zakonu pravo na smanjenje poreza, menjanje poreske klase- isto kao i za vencanje.

Moja diploma je lepa :)))) salim se, ima Telc-ov vodeni zig sa leve strane i desno pecat moje skole ;)
 
Odgovor na temu

one-touch
nezaposlena

Član broj: 174161
Poruke: 116
*.adsl.alicedsl.de.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)16.03.2010. u 11:36 - pre 170 meseci
poz svima :)

Kindergeld je 184 evra a Elterngeld moze maksimalno da se prima 14 meseci, po zakonu iz 2007, mozda tvoja supruga isak prima duze jer su u pitanju blizanci koliko se secam. Moj muz i ja nismo ni znali da imamo pravo na elterngeld a sad je vec kasno :(

profin puno srece u roditeljstvu :*
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)22.03.2010. u 20:39 - pre 170 meseci
Citat:
profin: Isak
imate pravo po zakonu, zbog deteta i vece kvadrature da otkazete Ugovor ali otkazni rok je tri meseca. Bez obaveze da nadjete nachmieter-a.



A to.
Mislio sam da imamo prava da kazemo -Selimo se sledece nedelje :))
Nama je vec takav ugovor bio i nismo morali nista da navodimo posebno kao razlog iseljenja, ali smo morali da postujemo otkazni rok.
Mogli smo i ranije, jer smo brzo nasli Nachmieter koji je mogao da se ranije useli, ali mi smo nasli kasnije stan i ostajemo ceo otkazni rok.
Ali selimo se za manje od deset dana.

Citat:
profin
Kad se dete prijavi, onaj ko ima Ugovor na neodredjeno ima takodje po Zakonu pravo na smanjenje poreza, menjanje poreske klase- isto kao i za vencanje.

Nesto smo i mi dobili info o mogucnosti da prijavis dete na poresku kartu ili kako bi se to vec moglo nazvati i da tako dobijes umanjenje poreza.
Mada, mislim da se to umanjenje moze ostvariti kroz povracaj poreza na kraju godine, ako se ne odradi ovo vec pomenuto.
Zar nakon vencanja nije tvoj suprug vec uzeo najpovoljniju poresku klasu?

Citat:
profin
Moja diploma je lepa :)))) salim se, ima Telc-ov vodeni zig sa leve strane i desno pecat moje skole ;)


Dobio sam novac nazad pre neki dan, imali su neki zastoj pa je trajalo.
Inace, nemam taj pecat skole desno. Pih.
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.web.vodafone.de.



+99 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)27.03.2010. u 09:01 - pre 170 meseci
Citat:
Isak666:.Zar nakon vencanja nije tvoj suprug vec uzeo najpovoljniju poresku klasu?
Bio je na 4-oj, otisao je na trecu a ja na najgoru, petu. Sad ide na drugu kako sam shvatila i jeste olaksica poreza je ipak novcani zgoditak kad sve saberes i oduzmes.

Da se pohvalim, 19. 03 sam postala najponosnija mama na svetu. Rodila sam devojcicu i ime joj je Teodora.


 
Odgovor na temu

loriloreta
lori loreta
profesor
de

Član broj: 175543
Poruke: 190
*.dip.t-dialin.net.



+1 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)29.03.2010. u 10:13 - pre 170 meseci
cestitke ponosnoj mami, a malenoj zelim dug i sretan zivot!!!!!!!!!!
 
Odgovor na temu

one-touch
nezaposlena

Član broj: 174161
Poruke: 116
*.adsl.alicedsl.de.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)09.04.2010. u 09:30 - pre 170 meseci
cestitke i od mene sa malim zakasnjenjem :)
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.web.vodafone.de.



+99 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)23.04.2010. u 23:04 - pre 169 meseci
Hvala vam :)
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.web.vodafone.de.



+99 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)24.05.2010. u 21:23 - pre 168 meseci
Cao svima :)
Evo i mene da podelim jedno novo iskustvo. Naime, pre neki dan mi je konacno, posle 10 meseci stiglo pismo u kome mi BAMF cestita zavrsen kurs integracije, tu je i Zertifikat koji obuhvata Orientirungstest i Deutsch test. Naime, u tom lepom pisamcetu u kome pise da sam od 25 odgovorila tacno sa 25 i B1 polozila sa 100% tacnih odgovora, pise i to da imam pravo da nastavim sa integracijom o njihovom trosku, sto me je jako lepo iznenadilo. Uz to ima i brosura u kojoj se detaljno objasnjava da mogu da pohadjam ESF-BAMF-Programm. Malo je reci da sam odusevljena! Koga vise zanima evo linka
http://www.integration-in-deut...-Programm-node.html?__nnn=true
Jedva cekam da Teodora napuni jos par meseci i da krenem sa tim. Najlepse od svega je da je besplatno. Dakle, isplati se u ovoj zemlji zeleti integraciju.
Pozdravcic
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 58716 | Odgovora: 172 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.