Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!

[es] :: ISP :: Wireless mreže i ISP :: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!
(Zaključana tema (lock), by tox master)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56819 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 12:41 - pre 173 meseci
Upravo to, u nekom selu gde je alternativa Pilićarskom wispu dialup, i pilići dobro dođu.

Da nemam izbora, dao bih 1000 dinara za 128Kb, samo da nisam na dialupu. Sva sreća, izbora imam, ali ima i ko nema.

Ja bih pre obavezao WISPove da koriste isključivo 5Ghz opseg za pružanje usluga, a 2.4 oslobodio za kućne uređaje i ok da se drmne neka cifra, tj. reket, ali ne ovoliki.

Da nema tih provajdera, većina sela bi ostala u 19. veku.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
0

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 13:26 - pre 173 meseci
Upravo tako,ako ima pilicara u BG i gradovima gde ima adsl i drugi vidovi povezivanja na net,to je zbog toga sto postoje korisnici kojima to odgovara.Mislim ko bi sa losom uslugom u takvoj konkurenciji opstao.To su price za malu decu.A tamo gde nema alternative wireless-u,ljudi ne treba da se bune uopste,kakva god da je usluga,sve dok je imalo bolja od dial up-a.Ljudi vi ste izgleda zaboravili kako je biti na modemu,ja sam placao mesecno oko 1500 dinara za nikakvu vezu,samo kad pomislim da bih morao da se vratim na dial up,sav se najezim.

PS Ja mislim sledece sto ce ova vlast da uvede je porez na debljinu,znaci cim su ljudi debeli imaju mnogo para za hranu,pa im treba malo i oduzeti. :)
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
0

angelos
Predrag Petrovic
Field Support Engineer
Serbia,Belgrade

Član broj: 11840
Poruke: 444
109.93.163.*



+159 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 14:18 - pre 173 meseci
Sto se tiče manjih Wisp, lepo pozatvarajte registrovane firme i vodite se kao community network.
Sigurno postoji fora kako možete da vodite deljenje neta pored p2p saobraćaja.
Ne plaćate računovođu, PDV, porez na vazduh.
kod ostalih ostalih, slomiće se preko leđa zaposlenih kao i uvek.
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7174 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 14:32 - pre 173 meseci
Citat:

to je zbog toga sto postoje korisnici kojima to odgovara


Na svakog tog "korisnika kome to odgovara" dolazi ko zna koliko njih kojima to SMETA.

A da ne pricamo o tome da je upitno da li tim korisnicima "to odgovara" ili jednostavno nemaju izbora.

A, ako dozvoljavas anarhiju - sigurno ce mnogi poslovati tako, sto bi oni sad placali licencirani spektar kada mogu da zrace u etar pojacani WiFi signal.

Mislim da ce za korisnike ipak biti bolje da se umesto 100 PISP-ova skupljenih sa konca i konopca i sa opremom koja je nista drugo nego nelegalna trziste ugrupise na 5-6 pravih wirless ISP-ova, koji imaju jake linkove i kvalitetnu opremu.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

juzznjak
Strahinja Stankovic

Član broj: 22160
Poruke: 114
*.ninet.rs.

Sajt: www.strahinja.com


Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 15:00 - pre 173 meseci
Da su odredili taksu od 100.000 umesto 50.000 sigurno bi BRACA SRBI, neki od vas ovde U NAMERI POBUNE PROTIV PILICARA, rekli "ako, i treba da plate...". Da su odredili taksu od 1000 EUR zato sto svaki dan dolazim na posao, sigurno bi ustao neki BRAT SRBIN i rekao "ako, i treba da plati, on ima posao, a ja nemam, ili ne bar onakav kakav zelim!" (bez obzira sto deo bruto zarada puni kakve-takve zdravstvene i socijalne fondove od kojihi svi mi BRACO imamo koristi, zaposleni i nezaposleni..., jer SRBIJA je zemlja socijalne pravde i jednakosti!).

Da ja imam najlepsu kravu na selu to bi mi bilo zadovojstvo, ali da crkne komsijina - NEMA VECEG ZADOVOLJSTVA! U tom istom selu gde imamo korisnike na bezicnoj mrezi, za koju traze namet od 50.000 dinara. A stanica kosta, pa oprema korisniku na revers, pa tu istu stanicu i CPE biju i oluje i gromovi i napon mreze koji nije za komentar; `ajde UPS, reseter, akumulatore mozemo da stavimo na baznu, ali uz revers opreme i UPS za svaki CPE da dajemo, bas ne mozemo.. Pa koliko kosta PILICARE odrzavanje infrastrukture kao i korisnika, jer mi ne kazemo, ovo je demarkaciona tacka, nego ako treba posaljemo na teren ekipu koja ce da pomogne. Pa to sve nas kosta, ali mi toliko BRACO zaradjujemo, da je ovih 50.000 sitnica, dace se to.. PA NISMO PILICARI, a i ako se pojavi neki novi provajder, pa necemo da ga pozovemo na kafu, da se upoznamo, popricamo, razmenimo iskustva, pozelimo dobrodoslicu, jer posla ima za sve, samo AKO SMO LJUDI (iako smo...)...

Necu ja da pricam o tehnici, vidim sve ljudi znaju, i prosle godine veliku muku imadoh da uvedemo WiMAX u firmu na test period od 90 dana, jer WLAN i jeste nadogradnja na LAN, prevazidjena stvar, pa pitah RATEL za privremenu dozvolu za emitovanje na 3,5. Obecase dobri ljudi iz inostranstva jednu BS i 20 CPE da probamo taj 802.16, da uvedemo i nas i korisnike u novu tehnologiju, ali od novina NE BI NISTA! Ratel je vecao i vecao nedljama, i ODBIO SVE nase molbe i zahteve jer se sirina kanala opreme koju bi dobili na test ne poklapa sa njihovom vizijom (????????????) iako ta oprema negde vec radi cak i u nasjo drzavi, iako znamo da komercijalno rade pojedini na 3,5 jer je NEKO U NEKOM MINISTARSTVU DAO DOZVOLE NEKOME, i rece jos Ratel MOCI CETE DA APLICIRATE ZA LICENCU NEKADA NEKE GODINE, a ja pitah hoce li biti molim Vas lepo regionalnih, nemojte samo nacionalne, ako budu samo te nacionalne, pa SAMO CE MISKO MOCI DA SE BAVI OVIM poslom... I rece Ratel "bice, bice..." I cekasmo mi tako, al` docekasmo samo ovih 50.000 dinara takse za nesto sasvim drugo....

A ona krava sto je crkla, nije za nista, otrovala se pa nije ni za jelo, ali lepo je da se naslonis na plot i gledas komsiju kako mu je muka, al` tebi je slatko...
 
0

Sleepless_mind
Bojan Vranac
NetLogic D.O.O.
01000010 01000111 0100010

Član broj: 33611
Poruke: 564
*.kbcnet.rs.

Jabber: wizard[at]elitesecurity.org
ICQ: 12413605
Sajt: www.netlogic.rs


+34 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 15:07 - pre 173 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Na svakog tog "korisnika kome to odgovara" dolazi ko zna koliko njih kojima to SMETA.

A da ne pricamo o tome da je upitno da li tim korisnicima "to odgovara" ili jednostavno nemaju izbora.

A, ako dozvoljavas anarhiju - sigurno ce mnogi poslovati tako, sto bi oni sad placali licencirani spektar kada mogu da zrace u etar pojacani WiFi signal.

Mislim da ce za korisnike ipak biti bolje da se umesto 100 PISP-ova skupljenih sa konca i konopca i sa opremom koja je nista drugo nego nelegalna trziste ugrupise na 5-6 pravih wirless ISP-ova, koji imaju jake linkove i kvalitetnu opremu.


Da napravimo samo jednu razliku, kad platish licenciranu frekvenciju, dobijesh i garanciju da TI i SAMO TI radish na toj frekvenciji. Ukoliko se pojave smetnje, imash kome da se obratish i taj neko reaguje. Dok na ovom spektru koji se pominje ti platjash neshto za shta nemash nikakvu garanciju i to skoro isti iznos kao za licencirane frekvencije.

Ovaj iznos je previsok, nerealan. Takodje se ne placa nigde u svetu. Postoje zakoni koji regulishu taj sektor, kojima se propisuje maksimalna snaga i ostalo, outdoor, indoor...

Slazhem se da treba da se napravi red, da se plati neki iznos za to evidentiranje, kao i oni ostali koje vetj platjamo (procenat od prihoda), ali jednokratno, svake godine placanje po izmenama.

Ovim aktom se gase SVI i WISP i PISP kako god da ih zovete. Pravi se teren za nekoga, a takvom pravljenju terena treba da se stane na put. Ako vishe nema monopola, onda treba napraviti pozotovne zakonske propise koji ga nece ponovo praviti. Ovaj nije takav. Niti zakonski. Niti pozitivan. Ako hotjemo trzhishne uslove, onda treba postupati trzhishno... ako nishta drugo onda realno odrezati na osnovu prihoda po baznim stanicama.

Samo shto se tu javlja problem puno posla, ko tje sve te izveshtaje da prebroji, sortira, obrachuna.... za mizernu platu, 200k dinara.... bolje je ovako, odrezhesh, ne morash nishta da radish, a plata ista.
We are Borg. We shall assimilate you.
RESISTANCE IS FUTILE!

Asus P6T Deluxe V2
Intel Core i7 965 3.2GHz
OCZ 3x2GB DDR3 PC3-12800 Flex EX Low Voltage Triple Channel
2x1000GB Spinpoint F1
ATI Radeon HD5970
Lian Li PC-P80R
Samsung T240

www.me2everyone.com/213043
 
0

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
79.101.175.69

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 17:25 - pre 173 meseci
Citat:
Sleepless_mind: Da napravimo samo jednu razliku, kad platish licenciranu frekvenciju, dobijesh i garanciju da TI i SAMO TI radish na toj frekvenciji. Ukoliko se pojave smetnje, imash kome da se obratish i taj neko reaguje. Dok na ovom spektru koji se pominje ti platjash neshto za shta nemash nikakvu garanciju i to skoro isti iznos kao za licencirane frekvencije.


Elem, da se razumemo: kad platis licencu, dobijes uputstvo kako da radis, na kojim frekventnim kanalima pa primenom uputstava dodjes do toga da ne smetas ti drugima, a ne smetaju ni drugi tebi - mobilna telefonija je cist primer kako svi oni rade na istoj frekvenciji - tehnologija to dozvoljava.

Tehnologija za 802.11b/g ne dozvoljava takav rad. Jednostavno, izabrali ste pogresan standard. Ustvari, kreator standarda nikada na umu nije ni imao komercijalnu upotrebu - shodno tome, oprema je mogla biti dovoljno jeftina, a i dovoljno losa, jer je za kucnu upotrebu.

Standard 802.11a je prvi napravljen - uglavnom je napusten zbog tehnoloskih procesa, koji su tada za tu frekvenciju bili skupi. Jedini razlog zasto je cist etar na 5GHz je taj sto su uredjaji na 5GHz do skora bili zaista skupi.

Nemam nijednu sumnju da, ukoliko nastavite ovim trendom, za godinu dve cete zagaditi i 5GHz, isto kao sto ste zagadili i 2.4 - to sto 5Ghz ima vise kanala, to samo produzava agoniju... A davno sam jos postavio pitanje, sta ce se onda desiti sa linkovima za bazne stanice? Mislim, dok je zagusen etar na 2.4, linkovi, koji uglavnom rade na 5 rade dobro - sta cete kad zagusite 5GHz prostor??? Onda ce i linkovi da vam rade lose... Ili cete svi preci na Nera-u i Ceragon-a???... 23GHz je bese isto nelicenciran opseg....

@Bachi
Citat:
bachi
Ja bih pre obavezao WISPove da koriste isključivo 5Ghz opseg za pružanje usluga, a 2.4 oslobodio za kućne uređaje i ok da se drmne neka cifra, tj. reket, ali ne ovoliki.


Problem sa tvojim predlogom je sledeci: Sta ce biti sa onom silnom opremom koju je vecina pilicara uvalila svojim korisnicima, a nikada im nije saopstila da ce uskoro, kroz godinu-dve, taj opseg prestati da se koristi?
Da li ti korisnici moraju da kupe novu opremu, ako zele internet, bilo kakav?

Opet kazem - postujem one koji su opremu dali na revers - ali iz licnog iskustva, dobar broj njih je samo gledao kako da uvali AP klijente, i da uzme lovu za ugradnju.

@juzznjak: Dokle god komsijina krava s*re pod moj prozor, i treba da crkne!!!

Citat:
Dr.sima: Pilicarski isp rade zahvaljujuci korisnicima kojima odredjena usluga ODGOVARA... Ako odredjeni isp ispunjava tehnicke uslove neke uredbe ne vidim razlog zasto bi ga neko ubio astronomskim cenama... to vodi samo monopolizmu...


Ali, nijedan, NIJEDAN WISP na 2.4 ne ispunjava tehnicke uslove - niti gradjevinske dozvole, niti zakup licenciranog opsega, niti oprema koja moze da obezbedi KVALITET - sam standard ne garantuje latency, koliko god da je mali ili veliki - nie zagarantovan!

A ono za monopol - citiracu Dimkovica:

Monopol, sam po sebi, nije problem - problem je kada se uz pomoc monopola dolazi do novih monopola.

...a pilicarske suze trenutno izazivaju nadolazenje Dunava - opet ce da se poplavi Jasa Tomic.
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
0

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
79.101.232.*

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 18:03 - pre 173 meseci
Po celoj evropi ima javnih HOT-SPOTOva koji su besplatni ili kupujes kredit.... Tako da ne stoji prica da se tamo 2.4 i 5 giga band ne koristi komercijalno...

www.thecloud.net
www.trustive.com
www.ipass.com

Ivane, cak i u tvom komsiluku (Karlshruhe) imas javne komercijalne Hotspotove...

Oce li Telenor i SBB da ugase Internet parkove po Srbiji ? Da li oni za emitovanje koriste antenu od 2db ?

Ne govorim da ne treba regulisati tu oblast. Govorim da je Srbija jos uvek u srednjem veku sa telekomunikacijama. Govorim da je SVAKA konkurencija dobra za korisnika. Govorim da svuda u svetu ima provajdera sa boljom i losijom uslugom i da je na korisniku da on izabere sta zeli ili moze sebi da priusti. Prica da wifi provajder smeta korisniku sa ADSL ruterom je smesna. Nase bazne stanice nisu default autenthicate i ogranicene su snage. Zato ih i ima veliki broj.

Prosecna plata u nasem kraju je oko 150-200 evra... Grejanje za dvosoban stan je 40 evra. Struja 30 evra. Fiksni telefon 10 evra. Hleb, mleko i 200 grama salame - 60 evra....
Za nekog ko stanuje privatno - zakup stana 120 evra...

Pitanje je sto ne prodajemo ADSL? Za 1400 din kolko u proseku kosta 1Mbps, zakup porta je 700 din. Da bih bili konkurentni trebali bi dati manju cenu. Znachi za manje od 700 din trebas omoguciti korisniku Internet (koji kosta oko 100evra/Mbps bez "popusta za vernost"), ADSL ruter/modem, podrsku i ostalo... Kad se sabere i oduzme tu radis za Telekom Srbija... Opet nemam ni za to nista protiv da ti u startu nije agregacija 1:10 te je u startu
"tvoj Click 1" osudjen na kritiku...

Telekom je bio drustveno preduzece... svi smo kupovali brojeve i placali prikljucke... Da kazem da on predstavlja nacionalno dobro, nesto izgradjeno u "bratstvu i jedinstvu"....

Odjednom je sva infrastruktura u vlasnistvu Telekoma... Zasto nije u vlasnistvu drzave ? Pa da svi placaju zakup portova drzavi, a ne Telekomu od koga zakupljujemo i link i sve...

A da i ne govorim koliko je losa infrastruktura da mi kao provajder koji ima 12 vlakana optike od Telekoma do naseg rutera zbog "sistema prenosa" imamo 70% linka kroz optiku a 30% kroz parice i multilink...

Pa budzi BGP i rutiraj posebno IP Blokove i korisnike.................................

Sigurno nismo Evropa ni u cemu.
 
0

morpheusxxx
M.Milosevic
beograd/surcin

Član broj: 139878
Poruke: 332
93.93.192.*

Sajt: www.juvebalkan.com


+86 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 18:20 - pre 173 meseci
Interesantna stvar je da ovu odluku RATELA brane ljudi koji ili ne zive u Srbiji ili oni koji nisu kao nas dosta osudjeni na taj ubogi bezicni internet....
Svako iole normalan je za to da se tu stvari malo regulisu.... Ja sam silom prilika na 2.4... nekada zadovoljan,nekada ne... ali mi nisu pilicari krivi sto jedan poznati provajder nece da stavi wimax BS kod mene u Surcin,vec to postavi na Genex zgradu... u zoni koja je 16 puta u boljoj situaciji sa ADSL-om nego Surcin... ali ovde su kuce,tamo stambene zgrade,samim tim manja zarada za njih... a koliko znam,jos uvek nije dodeljena licenca za wimax?! ispravite me ako gresim za licencu! to je po Ivanu i ostaloj druzini okej... ovi mogu,a "pilicari" ne mogu... Ko ima dace mu se,ko nema uzece mu se i to... vazda bilo... Suma sumarum,moram se zabrinuti za mojih 8-9 kg viska... sto neko rece,bice porez i za to,jer sam ocigledno bogat,cim imam da jedem...
Bolji je častan bijeg, nego nečasna smrt!
 
0

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 18:56 - pre 173 meseci
Citat:
newtesla: Problem sa tvojim predlogom je sledeci: Sta ce biti sa onom silnom opremom koju je vecina pilicara uvalila svojim korisnicima, a nikada im nije saopstila da ce uskoro, kroz godinu-dve, taj opseg prestati da se koristi?
Da li ti korisnici moraju da kupe novu opremu, ako zele internet, bilo kakav?

Ako WISPovi budu pametni, nudiće opremu na revers ili prodavati na n rata.

A šta će useri da rade sa 2.4Ghz opremom? Kako raste broj prodatih laptop računara, pojaviće se i tražnja za wifi uređajima, tako da tu opremu mogu da prodaju ili da zadrže za sebe.

To su WISPovi odavno trebali da urade, a koliko vidim, neki su već krenuli u priču sa tim opsegom.

Možda se čisti teren za Verat.Net, tj. sadašnje i buduće WiMax provajdere? :)
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
0

Sleepless_mind
Bojan Vranac
NetLogic D.O.O.
01000010 01000111 0100010

Član broj: 33611
Poruke: 564
*.kbcnet.rs.

Jabber: wizard[at]elitesecurity.org
ICQ: 12413605
Sajt: www.netlogic.rs


+34 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 19:02 - pre 173 meseci
Ovu odluku RATEL-a brane samo oni koji nemaju ama bash nikakve niti shtete niti koristi od nje.

Ne sporim da bi trebalo da se regulishe... ali kroz ZAKON i prema pravilima i zakonima koji vazhe i u zemljama EU, a i prema svetskim zakonima.

Citat:
Tehnologija za 802.11b/g ne dozvoljava takav rad. Jednostavno, izabrali ste pogresan standard. Ustvari, kreator standarda nikada na umu nije ni imao komercijalnu upotrebu - shodno tome, oprema je mogla biti dovoljno jeftina, a i dovoljno losa, jer je za kucnu upotrebu.


Wikipedia, a Boga mi ni ostali sajtovi ne potkrepljuju ove tvoje tvrdnje. Mislish ne IEEE 802.11-1997. Muni-Fi (Municipal Wi-Fi) je po tebi za kucnu upotrebu!?
Upravo taj Muni-Fi kazhe:

"The typical deployment design uses hundreds of routers deployed outdoors, often on utility poles. The operator of the network acts as a wireless internet service provider."

Citat:
Nemam nijednu sumnju da, ukoliko nastavite ovim trendom, za godinu dve cete zagaditi i 5GHz, isto kao sto ste zagadili i 2.4 - to sto 5Ghz ima vise kanala, to samo produzava agoniju... A davno sam jos postavio pitanje, sta ce se onda desiti sa linkovima za bazne stanice? Mislim, dok je zagusen etar na 2.4, linkovi, koji uglavnom rade na 5 rade dobro - sta cete kad zagusite 5GHz prostor??? Onda ce i linkovi da vam rade lose... Ili cete svi preci na Nera-u i Ceragon-a???... 23GHz je bese isto nelicenciran opseg....


Ok, produzhava agoniju narednih 5-7 godina, sasvim dovoljno da se pojavi neshto novo.
Ok, precicemo na Nera-u ili Ceragon... Morace svako ko zheli da pruzhi iole kvalitetniju uslugu, a i oni koji ne zhele da pruzhe kvalitetnije, morace da bi pratili trend porasta BW.

Citat:
Problem sa tvojim predlogom je sledeci: Sta ce biti sa onom silnom opremom koju je vecina pilicara uvalila svojim korisnicima, a nikada im nije saopstila da ce uskoro, kroz godinu-dve, taj opseg prestati da se koristi?
Da li ti korisnici moraju da kupe novu opremu, ako zele internet, bilo kakav?


Mislish li da tje to nekoga da zanima ako prodje ovakva nezakonska bahatost? Logichan sled je totalno gashenje pristupnih tachaka na 2.4, postavljanje samo 5GHz sa omni antenama, razdaljina nebitna, kvalitet takodje... Upravo o tome i pricham, ponovo sve to preko ledja naroda. Tako da tje ti koji nemaju mogutjnost za ADSL ili drugu kablovsku mogutjnost u svakom sluchaju MORATI da kupe novu opremu.

Lichno me zanima samo jedno, s obzirom da si i sam ugradjivao opremu na 2.4, dok si radio u KBCnet-u, a i pre toga, a i posle toga dok si radio kao freelancer, da li si ikada ikome rekao da to netje raditi kroz godinu-dve?

Ne morash da odgovorish, pitanje je bilo retorichko!

Citat:
A ono za monopol - citiracu Dimkovica:

Monopol, sam po sebi, nije problem - problem je kada se uz pomoc monopola dolazi do novih monopola.


Samo da vas ispravim obojicu, ukoliko si citirao Dimkovica: MONOPOL JE SAM PO SEBI PROBLEM, a dolazenje monopolom do novih monopola je problem samo u zemljama u razvoju, kakva je i nasha, ako se to tako mozhe nazvati.

Citat:
@juzznjak: Dokle god komsijina krava s*re pod moj prozor, i treba da crkne!!!


Da se razumemo TA komsijina krava ni u kom sluchaju ne s*re pod TVOJ prozor!


We are Borg. We shall assimilate you.
RESISTANCE IS FUTILE!

Asus P6T Deluxe V2
Intel Core i7 965 3.2GHz
OCZ 3x2GB DDR3 PC3-12800 Flex EX Low Voltage Triple Channel
2x1000GB Spinpoint F1
ATI Radeon HD5970
Lian Li PC-P80R
Samsung T240

www.me2everyone.com/213043
 
0

Milan M. Radovic
Web Developer
Pančevo

Član broj: 16959
Poruke: 743
93.86.88.*



+25 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 19:14 - pre 173 meseci
Nije tako strasna cena, ako to placa ozb. provajder.
U Pancevu ima minimum 5 WISP... a lazem, ima ih mnogo vise. Sa moje terase se uhvati ~30 AP! :~)
Plus i firmama je postalo interesantno da kupuju recimo Ubiquiti antene i povezuju 2-3 prodavnice... al njima se ne moze stati u trag.
Oni koji znaju za bolje i koji se razumeju su naravno nezadovoljni sa bilo kojim provajderom, a oni koji ne znaju kazu - 'cuti,dobro je' ...

A vec je toliko zaguseno,da su sami provajderi poceli prelaziti na 5GHz. Sa druge strane, nije ni zdravo za organizam tolika kolicina talasa... ma sta rekli naucnici.
Ovo je snimano sa naselja "Streliste", a ne smem ni da pomislim koji je broj u centru grada.

Dakle,podrzavam ovaj gest RATELA, mada mi je mrsko da to kazem, ali sa par zamerki - Da naplata stupi na snagu kad se dostigne izvestan stepen zagusenosti na tom podruciju Jer jako je,bar po meni,placati opremo za neko taj tamo selo, gde ima ukupno 2-3 antene (1kom/provajder).


I don't need a girl for sex , All I Need is Binary and HEX
Prikačeni fajlovi
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 19:22 - pre 173 meseci
Citat:

Po celoj evropi ima javnih HOT-SPOTOva koji su besplatni ili kupujes kredit.... Tako da ne stoji prica da se tamo 2.4 i 5 giga band ne koristi komercijalno...


Tacno, niko u Evropi ne brani WiFi za komercijalnu upotrebu - gde sam ja to rekao?

Medjutim, ogranicen si na indoor-certified uredjaje od 100mW i imas jos gomilu ogranicenja. Da li sa tim mozes da napravis WiFi mrezu u parku ili oko neke zgrade? Mozes, tu i tamo.

Da li sa tim mozes da se igras Wireless ISP-a u radijusu od 1-2 km? Tesko - vrlo tesko :)

Tako da je vecina WiFi upotrebe u zatvorenim prostorijama, ima malo tih community otvorenih mreza, ali je to generalno ograniceno i signal je ad-hoc, ono ako ga navatas - super, ako ne nista...

Niko nije lud da gradi neke frankenstajn antene i da boostuje jacinu signala, posto bi to momentalno izazvalo druzenje sa nekim drzavnim sluzbama:-)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Vladokv
Vladimir Knezevic
Svuda po gradu
Sopstvena Gewerbe
Berlin

Član broj: 31521
Poruke: 478
79.101.176.*

Sajt: goo.gl/ZbvDC


+16 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 19:46 - pre 173 meseci
Dimkovicu, ovaj potez Ratela je suptilno gasenje WISP-ova, a ne regulisanje stanja etra. U tome i jeste sav problem, situacija se nece popraviti, samo ce se jos zacrniti
 
0

Sleepless_mind
Bojan Vranac
NetLogic D.O.O.
01000010 01000111 0100010

Član broj: 33611
Poruke: 564
*.kbcnet.rs.

Jabber: wizard[at]elitesecurity.org
ICQ: 12413605
Sajt: www.netlogic.rs


+34 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 19:53 - pre 173 meseci
Citat:
Vladokv: Dimkovicu, ovaj potez Ratela je suptilno gasenje WISP-ova, a ne regulisanje stanja etra. U tome i jeste sav problem, situacija se nece popraviti, samo ce se jos zacrniti


Samo bih to suptilno zamenio sa nekim drugim rechima tipa bahato, nezakonito... jednostavno flagrantno.

Za Dimkovica:

Citat:
There were 879 Wi-Fi based Wireless Internet service providers in the Czech Republic as of May 2008.

We are Borg. We shall assimilate you.
RESISTANCE IS FUTILE!

Asus P6T Deluxe V2
Intel Core i7 965 3.2GHz
OCZ 3x2GB DDR3 PC3-12800 Flex EX Low Voltage Triple Channel
2x1000GB Spinpoint F1
ATI Radeon HD5970
Lian Li PC-P80R
Samsung T240

www.me2everyone.com/213043
 
0

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 20:27 - pre 173 meseci
Lako je vama da branite RATEL, vi koji imate veliki izbor,video bih vas ja da ste na mestu onih koji imaju jedino ovu alternativu dial up-u,da li biste tako pisali.Uvek kad nesto pisete treba da se stavite u ulogu ostecene strane.Vidite li da drzava udara gde moze,samo da izvuku sto vise para od ovog napacenog naroda.Vode se onim razmisljanjem da ce se ovo sve preneti na dzepove krajnjih korisnika.Znaci imaju para da kupe komp,imaju para da placaju net,znaci moze da se zavuce ruka u njihov dzep.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 20:42 - pre 173 meseci
@Sleepless_mind,

Ja zaista ne vidim u cemu je problem - naravno da mozes imati 10000 WISP-ova, ali ce morati da koriste iskljucivo 100 mW opremu sa jasnim ogranicenjima zracenja. Time se WISP-ovi ogranicavaju na:

a) Indoor usluge po kaficima, aerodromima, bibliotekama
b) Ogranicene outoor usluge po parkovima, na trgovima

U Srbiji to jednostavno NIJE TAKO - a znam i ja, ono, ponekad bivam u Beogradu i znam na sta mi lici lista WiFi mreza na gajbi.

Red jednostavno mora da se uvede.

I ja se slazem da je nacin na koji to RATEL radi pogresan, jer su prvo trebali da se pozabave postovanjem emisionih standarda, a takodje mislim da je naplacivanje posebne WiFi takse u suprotnosti sa samom idejom tog spektra - pogotovu ako se uzme u obzir da vec postoji "ISP" taksa. Ali, opet, i ovo ce imati i pozitivne rezultate - a to je sredjivanje etra, pa ovaj cin nije skroz pogresan.

Mada je, naravno, moglo mnogo bolje.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Zekica
Filip Milivojević
Pirot, Niš

Član broj: 2856
Poruke: 309
*.exe-net.net.

Jabber: zekica@elitesecurity.org
Sajt: www.pirotcity.com


+10 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 21:11 - pre 173 meseci
@Ivan Dimković
Ja bi se složio sa time što pričaš da je njima stvarno u interesu čišćenje ISM band-ova i držanje korisnika istih u dozvoljenim granicama. Međutim, ovde to nije slučaj. Najslikovitiji primer je što i provajderi koji koriste 5.4GHz ISM band, gde je ograničenje 1W E.I.R.P. na kanalima širine 20MHz (a što uz okvirni proračun pri osetljivosti uređaja od -70dB, i klijentskih antena pojačanja 24dBi (uz smanjivanje izlazne snage klijentskih transmittera, omogućava povezivanje na daljinama od par kilometara) takođe plaćaju 50000 dinara, iako se pridržavaju svih pravila koji važe u Srbiji.

Ovo znači da, iako je po svim propisima u Srbiji bez licence moguće koristiti 5.4GHz ISM band kao last-mile (naravno niko ne garantuje QoS niti SLA), provajderi koji plaćaju ratelu licencu za pružanje ISP usluga, moraju da plaćaju i naknadu od 50.000 din za koju ne dobijaju apsolutno ništa. To je meni konkretan problem o ovoj celoj priči.
Sad ja znam zašto sam vam ovo ispričao, ovo će sigurno nekome koristiti....
 
0

juzznjak
Strahinja Stankovic

Član broj: 22160
Poruke: 114
*.ninet.rs.

Sajt: www.strahinja.com


Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 21:36 - pre 173 meseci
Citat:
Sa druge strane, nije ni zdravo za organizam tolika kolicina talasa... ma sta rekli naucnici.


20 minuta razgovora mobilnim telefonom je isto kao da nosis na glavi AP godinu dana, to su rekli naucnici, ja im bar verujem...

Ovi sto zive van Srbije i iznose svoje impresije bih zamolio da malo podele savete i Ratelu, pa da imamo svi koristi od toga... Da malo i njima objasne kako stoje stvari, kakva je tamo regulativa, kako se sprovodi sve to u praksi, dajte malo i njih edukujte, ako sama nama delite lekcije nece se postici zeljeni efekat...

Citat:
I ja se slazem da je nacin na koji to RATEL radi pogresan, jer su prvo trebali da se pozabave postovanjem emisionih standarda, a takodje mislim da je naplacivanje posebne WiFi takse u suprotnosti sa samom idejom tog spektra - pogotovu ako se uzme u obzir da vec postoji "ISP" taksa. Ali, opet, i ovo ce imati i pozitivne rezultate - a to je sredjivanje etra, pa ovaj cin nije skroz pogresan.


na koji nacin ce se to srediti etar - onaj ko bude imao para da plati nece imati problema? Posto ce biti samo jedan, verovatno, zivece srecno kao u bajci 100 godina sa Ratelom (imace dvorac, jezero, i merecedes SL...) Jel` to pozitivan rezultat o kojem pricamo sve vreme. Zar se do sada nismo zabavljali emisionim standardima, i mi i Ratel. Dacu ti jedan primer - kada nam je isti Ratel davao saglasnost za uvoz opreme na 5GHZ skrenuo nam je paznju da konkretan uredjaj moze da izraci vecu snagu nego sto je dozvoljeno, i mi smo to, naravno, uvazili.

Niko od nas nema namere da ne postuje zakon, niko od nas ne voli haos, ali niko nije ni toliko naivan da ne shavata o cemu se radi, i ne treba da mazemo oci bilo kakvim "sredjivanjima u etru.."

 
0

morpheusxxx
M.Milosevic
beograd/surcin

Član broj: 139878
Poruke: 332
93.93.192.*

Sajt: www.juvebalkan.com


+86 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!18.01.2010. u 21:47 - pre 173 meseci
definitivno ce biti bezicnih skojevaca,ilegalaca :)
Bolji je častan bijeg, nego nečasna smrt!
 
0

[es] :: ISP :: Wireless mreže i ISP :: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!
(Zaključana tema (lock), by tox master)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56819 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.