Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

full hd i ready, razlika ?

[es] :: Multimedijalni uređaji :: full hd i ready, razlika ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 88989 | Odgovora: 169 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?21.01.2010. u 19:02 - pre 173 meseci
Pozdrav,

nazalost, tema je opet zabrazdila i pored preporuke da se to ne desava pa je doslo do sredjivanja teme. Sada se mozemo posvetiti temi i onome sto je u njenom naslovu, a za ostatak price bilo bi jedino prihvatljivo otvaranje nove teme, ozbirom da itekako ima o cemu da se diskutuje. Slicna tema vec doduse postoji, pa ili nastaviti u njoj ili otvoriti novu ukoliko se desio neki znacajniji upgrade te tehnologije u medjuvremenu.
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Član broj: 85406
Poruke: 1173
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?21.01.2010. u 20:45 - pre 173 meseci
Citat:
satelitski HD feedovi su svi (a ispravite me ako gresim) ili 720p ili 1080i da bi crampovali sto vise kanala u skup bandwidth i ne verujem ni da bi kablovski operateri koji nude HD feedovi davali (niti imaju odakle da uzmu) bolje i sad se tu otvara pitanje na sta to lici kad se pusti na televizorima koji se valjaju kod nas? O kojim uopste bitrateovima pricamo za satelitske HD kanale, ako je 1080i kanal encoded istim bitratom kao 720p sta ti u stvari dobijes sa 1080? Zar nije onda bolje pustati 720p na 720p TVu?
Donekle si u pravu, donekle gresis, gledajuci svet oko nas i u susedstvu 1080p je vec u dalekom vodstvu, kada je HDTV brodkasting u pitanju. Za to je zaduzen H264/MPEG4 koji je napokon oterao MPEG2 u penziju po tom pitanju. Tako da ja nemam dileme kada je ovo u pitanju, zasto? Zato sto znam moc H264 kompresije koja pruza mnogo vise uzitka nego bilo sta, a bitrejtovi o kojima pricamo, nisu ispod 15mbps, kada uzmemo u obzir da skoro 80% Blu-Ray-eva jedva da ima averge bitrate oko 20mpbs za video stream. Interlaced se takodje polako povlaci u ovoj sferi, a kao sto rekoh ranije 720 je za mene prelaz, znaci i RTSHD i bilo koji drugi prvo ce raditi emitovanje takvog signala, cim stanu na noge eto 1080p. 1080i parira po kvalitetu 720p i zapravo tu su negde, slazem se sa tobom da je bolje gledati 720p na 720p ekranu nego 1080i na 1080p ekranu. Ali ja ne gledam tako vec pustam da situacija ide svojim tokom i ocekujem 1080p, jel je to zapravo slag na torti.

Ja ipak ne bi nikada uzimao HDReady TV, kao i sto nisam, pogotovu, danas kada su cene mizerno razlicite, a razlika moze da se oseti, Treba biti optimista. Ili ako vec ipak odlucite za HD Redy onda ne treba uzimati velike dijagonale, jer nema smisla.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?21.01.2010. u 21:07 - pre 173 meseci
Citat:
Shon3i: Ali ja ne gledam tako vec pustam da situacija ide svojim tokom i ocekujem 1080p, jel je to zapravo slag na torti.
Ja ipak ne bi nikada uzimao HDReady TV, kao i sto nisam, pogotovu, danas kada su cene mizerno razlicite, a razlika moze da se oseti, Treba biti optimista. Ili ako vec ipak odlucite za HD Redy onda ne treba uzimati velike dijagonale, jer nema smisla.


Bukvalno si izneo moju nekadasnju logiku, ali bez vremenskih okvira ta logika je felericna, isto tako mozes onda da uzmes i 1440p TV u iscekivanju takvog feeda. Ja ne kazem da 1080p nije neki cilj ali sad sumnjam u logiku davanja vise para za to sada kad to nece biti iskorisceno.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Član broj: 85406
Poruke: 1173
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?21.01.2010. u 21:36 - pre 173 meseci
Citat:
sada kad to nece biti iskorisceno
Pa kako za koga, generalno meni su vec HDD-ovi puni untoched Blu-Ray filmova. A sa obzirom da sam TV primarno uzeo za uzivanje u takvim filmovima, ne brinem sto gledam izdeformisani tv source, i onako ga gledam sa puno vece distance, tako da se ne uzbudjujem previse.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?21.01.2010. u 22:01 - pre 173 meseci
@mmix,

Raja ima ADSL, a P2P je pun solidnih BD-ripova... mozda nemaju ljudi pare za Blu-ray player i diskove, ali P2P je dzaba i svi znamo zasto se uzima broadband... mislim, nikad nisam gutao izgovore "zbog skiranja Linux distribucija" :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?21.01.2010. u 22:46 - pre 173 meseci
Blue Raya u Srbiji nema, samo prljavi pirati

Generalno ne pricam o tome, ja da gledam 1080 rip gledao bih ga na svom monitoru koji sam platio 200e, cetvorocifreni broj ojra za televizor je malo previse ako cu to da iskoristim samo delimicno ili nikako. Ne kudim 1080 i ne mislim da je s*h*i*t, ali zasto ne kupiti jeftinije sada i iskoristi maksimlano a posle kupiti full HD kad sadrzaj bude readily dostupan. Ako kazete da ce 1080p sa pristojnim bitrateom postati mainstream dogodine onda ajde-de, ali ja to sumnjam, pre ce biti 3-4 godine a do tada, uzimajuci u obzir kako ih santravo prave, velike su sanse da full HD TV crkne i pre nego ikad vidi 1080p signal na svojim ulazima

Postoji i druga strana medalje sve i sa vasom pricom, scene releaseovi su svi kodirani sa x264 da stanu na DVD-DL, dakle za recimo 120min film sa jednim 384kbps ac3 audio streamom pricamo o video bitrate-u od ispod 8mpbs sto je neki low-end satelitskog feeda sto nas vraca na onu pricu oko unistavanja sadrzaja na 1080 samo radi rezolucije. A ako je bitrate neki pristojan (recimo 15mbps) onda release mora biti 15Gb+ sto ipak retko ko skida i torentuje, a sasvim sigurno ne generalni plebs bez obzira na brzinu adsl-a. Da ne pricamo o 40Gb za full BD rip.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Član broj: 85406
Poruke: 1173
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?21.01.2010. u 23:21 - pre 173 meseci
Citat:
Blue Raya u Srbiji nema
Hmm ja kupih par originala za 1500-3000din u prodavnici sa sve srpskim prevodima.

Citat:
Postoji i druga strana medalje sve i sa vasom pricom, scene releaseovi su svi kodirani sa x264 da stanu na DVD-DL, dakle za recimo 120min film sa jednim 384kbps ac3 audio streamom pricamo o video bitrate-u od ispod 8mpbs sto je neki low-end satelitskog feeda sto nas vraca na onu pricu oko unistavanja sadrzaja na 1080 samo radi rezolucije. A ako je bitrate neki pristojan (recimo 15mbps) onda release mora biti 15Gb+ sto ipak retko ko skida i torentuje, a sasvim sigurno ne generalni plebs bez obzira na brzinu adsl-a. Da ne pricamo o 40Gb za full BD rip.
Bez obzira na sve, vecina tih ripova je u 90% slucajeva transparentna u odnosu na original, za to zasluzan najbolji H264 encoder na svetu poznat pod imenom x264. Da ne pricamo dalje tvrdim da 6mbps za 1080p zadovoljava sve potrebe kada se rip odradi ljudski. Naravno razlika postoji u odnosu na orginal, ali ja sam na takvim ripovima sedeo ispred 50" LCD FullHD-a da bi video razliku. Sto se zvuka tice ako jurisas na DTS, zaboravi. DTS 1.5mbps je u rangu AC3 nad 448kbps. Danasnji ripovi dolaze sa 640kbps AC3 sto je vise nego dovoljno da se sacuva Hi fidelity, cak i neki dolaze sa FLAC-om koji je opet manji od DTS 1.5.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7174 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?21.01.2010. u 23:55 - pre 173 meseci
Hmmm mmix, mislim da se prilicno varas kada je download fullhd torrenta u pitanju...

Baci pogled na recimo TPB kategoriju "high def movies" pa ces videti gomilu seedova za sve popularno. Prosecan fullhd rip od 8-10 GB se komotno skine preko noci za ljude sa brzim ADSL-om

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?22.01.2010. u 02:13 - pre 173 meseci
Ja imam jedan film (americka pita 7) rezolucije 720p a velicine samo 1.45 GB
Doduse nije 1280x720 vec 1280x690 jer se odsecene crne trake od 1.85 aspect ratia ali to je svejedno ravno 720p kvaliteti. Izracunao sam da sa takvim kvalitetom 1080p film bi trebao zauzeti 3,5 do 4 GB.
Dobro to je bio manijacki podesen enkoder ali eto dokaz da je moguce.

Citat:

General
Complete name : ...American Pie Presents The Book of Love [2009] [UNRATED]\American Pie Presents The Book Of Love.mkv
Format : Matroska
File size : 1.45 GiB
Duration : 1h 33mn
Overall bit rate : 2 221 Kbps
Encoded date : UTC 2009-12-29 19:13:59
Writing application : mkvmerge v3.0.0 ('Hang up your Hang-Ups') built on Dec 12 2009 15:20:35
Writing library : libebml v0.7.9 + libmatroska v0.8.1

Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 5 frames
Muxing mode : Container [email protected]
Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
Duration : 1h 33mn
Nominal bit rate : 1 935 Kbps
Width : 1 280 pixels
Height : 690 pixels
Display aspect ratio : 1.850
Frame rate : 23.976 fps
Resolution : 24 bits
Colorimetry : 4:2:0
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.091
Writing library : x264 core 79 r1360_DANGEROUS
Encoding settings : cabac=1 / ref=6 / deblock=1:-1:-1 / analyse=0x3:0x113 / me=umh / subme=9 / psy=1 / psy_rd=1.0:1.0 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=2 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / chroma_qp_offset=-4 / threads=3 / slices=4 / nr=0 / decimate=1 / mbaff=0 / constrained_intra=0 / fgo=0 / bframes=3 / b_pyramid=1 / b_adapt=1 / b_bias=0 / direct=1 / wpredb=1 / wpredp=2 / keyint=300 / keyint_min=1 / scenecut=54 / rc_lookahead=0 / rc=2pass / mbtree=0 / bitrate=1935 / ratetol=1.0 / qcomp=0.60 / qpmin=10 / qpmax=51 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / vbv_maxrate=40000 / vbv_bufsize=30000 / ip_ratio=1.40 / pb_ratio=1.30 / aq=1 / aq-metric=0 / aq-strength=1.00 / aq-sensitivity=10.00 / aq-ifactor=1.00 / aq-pfactor=1.00 / aq-bfactor=1.00 / aq2=0

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?22.01.2010. u 08:14 - pre 173 meseci
@Stranger2
I ja imam nekoliko 720p filmova. Skoro svi su 4.4GB (taman za jedan DVD), ali ima i onih koji zauzimaju oko 6GB odnosno 8GB. Obično samo crtane filmove smanjuju na 1.5GB pošto se tu kvalitet puno ne razlikuje.

Iste filmove sam gledao kod druga koji ima Full HD televizor i razlika se naravno ne primećuje u odnosu na moj HD Ready TV. Kada je u pitanju 1080p film tu se vidi razlika kada se pusti na mojoj HD Ready plazmi ili njegovom Full HD LCD-u... U stvari ja jedva primetim razliku, dok drug, koji je navikao na Full HD, kaže da je razlika veoma uočljiva.
 
Odgovor na temu

Memomax
Beograd

Član broj: 109533
Poruke: 260
93.86.97.*



+2 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?22.01.2010. u 09:23 - pre 173 meseci
ne kažem da nema i solidno odrađenih, ali ja sam .mkv-om prilično nezadovoljan. ukratko, previše šuma i previše zrna. šuma naročito, koji onda ubija oštrinu. kod 1080p ripova se dosta bitratea žrtvuje zarad veličine. imam nekoliko ripova koji rađeni xvidom na 2 giga, i oni bolje izgledaju nego mkv. na 4+ giga.

a sad da nas lancia ponovo ne opominje da se ne držimo teme, sve ovo ima veze jer pričamo o dostupnosti onoga što će se gledati na potencijalnom tv-u. kod nas neće baš skoro postati svakodnevna stvar skidanje 40+ giga nekog filma. a slažem se i da 1080p neće skoro postati mainstrem.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?22.01.2010. u 10:31 - pre 173 meseci
Citat:
Shon3i: Bez obzira na sve, vecina tih ripova je u 90% slucajeva transparentna u odnosu na original, za to zasluzan najbolji H264 encoder na svetu poznat pod imenom x264. Da ne pricamo dalje tvrdim da 6mbps za 1080p zadovoljava sve potrebe kada se rip odradi ljudski. Naravno razlika postoji u odnosu na orginal, ali ja sam na takvim ripovima sedeo ispred 50" LCD FullHD-a da bi video razliku. Sto se zvuka tice ako jurisas na DTS, zaboravi. DTS 1.5mbps je u rangu AC3 nad 448kbps. Danasnji ripovi dolaze sa 640kbps AC3 sto je vise nego dovoljno da se sacuva Hi fidelity, cak i neki dolaze sa FLAC-om koji je opet manji od DTS 1.5.

Ja nisam ni pljuvao po AC3-u, samo sam ga odbio od 8Gb DVD-DLa jer mora da bude prisutan, ja cak i preferiram ac3. Sta vise bolji zvuk sa 640kbps ostavlja jos manje mesta za video feed. Takva su jednostravno pravila scene, 1080 rip release koji predje DVD-DL bude nuked i niko ga ne pusta, sta vise (mada ne znam kojim mehanizmom) nuked releasovi nestaju i sa useneta. Sledeci korak na release sceni je arhivski fullBD rip koji je 40-ak gb. Za neke popularnije filmove moguce je naci "amaterske" releaseove na medju velicinama ali to nije pravilo. I nije bas transaprentno, 6mbps je uzasno malo za 1080 feed i moze se primetiti na iole boljem displeju, kako na pozadinama u sporim scenama tako i distorzijama i artifaktima u akcionim scenama, kao nekad na divx ripovima. Sta vise primeti se razlika i izmedju 8mbps i 12mbps, a sve to sa x264.

Citat:
Ivan Dimkovic: Baci pogled na recimo TPB kategoriju "high def movies" pa ces videti gomilu seedova za sve popularno. Prosecan fullhd rip od 8-10 GB se komotno skine preko noci za ljude sa brzim ADSL-om

Vidim ja to sve na usenetu, 8gb sadrzaja se bez peerovanja skida oko 4 sata na 6mbps adslu, preko peerovanja to traje neuporedivo duze ali ajde da kazem moze se istrpeti, tu si u pravu. Ali to i nije bila moja poenta, poenta (koja jeste ontopic) je da pravi arhivski dobro enkodirani 1080 film (znaci 15mbps na x264 + 0.6mpbs po audio strimu) kojim mozes da iskoristis ekstra pixele na 1080p velikom TVu nije 8gb i da traje puno da se skine cak i preko useneta a da ne pominjemo p2p. Samim tim je diskutabilna logika uzimanja takvog TVa zbog scenskih releasova.

Citat:
Stranger2: Ja imam jedan film (americka pita 7) rezolucije 720p a velicine samo 1.45 GB
... Izracunao sam da sa takvim kvalitetom 1080p film bi trebao zauzeti 3,5 do 4 GB. Dobro to je bio manijacki podesen enkoder ali eto dokaz da je moguce.

Mozes ti enkoder da narihtas i na manje, sto manje bitratea to losija slika, u krajnjoj liniji mozes ti i da enkodiras 1080 film na 1mpbs x264 da stane na 1CD i dobices film koji je po kvalitetu losiji od xvid ripa sa DVDa, na kom god display da ga prikazes, za isti bitrate na vecoj rezoluciji gubis jos vise detalja jer veci sirovi stream pakujes u isti kodirani Pogledaj sam screenshot koji si okacio, pogledaj kontrastne ivice, pogledaj joj oci, pogledaj savove, pogledaj dither u fokusu i distorziju blura van fokusa. Sve to naravno izgleda fest u odnosu na SDTV i cak i DVD i naravno moze da se gleda (kad smo mogli da gledamo xvid mozemo sigurno i ovo) ali ne koristi ni 720p TV kako treba a kamoli 1080p.
To je i moja poenta ovde, ne da je x264 los i da je 1080p TV losa tehnologija, vec da ne vredi te pare koje traze za njega ako nemas KVALITETAN i DOSTUPAN feed kojim da iskoristis te ekstra piksele. Moja pretpostavka je da bit za bit, 4GB rip na 720 prikazan na 720p TVu izgleda bolje i kvalitetnije od 8G 1080ripa prikazanog na 1080p TVu zbog lossy prirode bilo kog enkodera jer imas samo 2x veci stream size u koji moras da napakjujes 2.4x vise sirovih podataka samim tim je gubitak veci. Sceeneri bi prvo trebali da se otkace od DVD-DL storage formata i da uvedu 2xDVD-DL kao standardni i onda sam 16mbps imas kvalitetan 1080 feed, ali se onda povecavaju i fajlovi i treba skidati 17gb preko p2p-a da bi gledao film od sat i po, dva.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?22.01.2010. u 10:33 - pre 173 meseci
Pozdrav,

ljudi, opet smo poceli sa korisnim i upotrebljivim stvarima u temi gde ih niko nece videti i postace time i neupotrebljive.Hajde da shvatimo zasto je u ovakvim temama narocito bitno drzati se naslova, a zasto o korisnim stvarima treba otvarati posebne teme i opet se u njima drzati naslova.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?22.01.2010. u 10:50 - pre 173 meseci
lancia, ako izbacimo iz price content koji bi se koristio na tim uredjajima onda prica 720 vs 1080 postaje prilicno siromasna, i svodi se na:
1) da, 1080 ima vise piksela i
2) da, 720 je jeftiniji

to je kao da pricas koji je hidrogen-fueled auto bolji za srbiju, a na kraju se svede prica na to da nemas gde gorivo da sipas
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?22.01.2010. u 13:02 - pre 173 meseci
Pozdrav,

izvini, verovatno sam glup pa ne shvatam kako sustinski diskusija o razlikama izmedju Ready i FullHD zavisi od toga na koji se nacin sta kompresuje, kojom se brzinom downloaduje nesto sa interneta i u kom bitrate-u dobijamo zvuk na nosacima zvuka/slike.....bez obzira da li nesto moze ili ne moze da se gleda, to je stvar trenutne mogucnosti i necijih licnih sposobnosti da nesto nabave ili nesto odtolerisu, ali jos uvek nema veze sa opstim obrascem onoga sto je vecini korisnika dostupno. Tako i taj primer sa gorivom.

Eto, hajde da sad, kada to sazvacemo tako, pokusamo da se uozbiljimo i razumemo iz kojih razloga to treba da bude sasvim druga tema pa makar time ispalo da smo u ovoj temi sve rekli. Apsolutno je interesantno podrucje, ali onaj koga to zanima, definitivno odgovore nece potraziti u temi sa ovakvim naslovom. Ili se mozemo napraviti blesavi pa sve strpati u jednu temu i apsolutno upropastiti sav potencijal koji nosimo u nasim znanjima, iskustvima i zelji da ih podelimo sa drugima.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?22.01.2010. u 13:17 - pre 173 meseci
Nema potrebe da se ljutis, ali po tvojoj logici onda je temu trebalo zatvoriti cim je prvi put neko rekao da hd ready ima native rezoluciju 1280x720 a hd ready 1080 ima rezoluciju 1920x1080 posto je to jedina razlika. Ni cela ova prica sa uglom gledanja, velicinom piksela, itd takodje onda nema veze sa temom.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?22.01.2010. u 13:47 - pre 173 meseci
Pozdrav,

apsolutno se ne ljutim, naprotiv, samo pokusavam da skrenem paznju na sustinu stvari a ne pomazes mi u tome nikako ovakvim uproscavanjem. Itekako je bitan i ugao gledanja i rezolucija, velicina ekrana i udaljenost za gledanje, jer se time zaokruzuje prica o kupovini koja je i tema u ovoj prici. Dakle, to su aspekti upotrebljivosti nekog ekrana.

Da li prica o multimedijalnom uredjaju koji moze da na takve ekrane donese ono sto bi ih ucinilo upotrebljivim i vrednim kupovine moze da zaokruzi aspekt upotrebljivosti i jedne i druge opcije?
Naravno da moze, ali je to vec neka sasvim druga diskusija, i cak i ako nekoga zanima da ide do takvih sitnih analitickih iskustava pri odlucivanju za Ready ili Full, zasigurno ce mnoge odbiti od citanja, ali i onima koje bas to i interesuje a ne dilema Ready ili Full, nece ninakoji nacin privuci ovako maskirana u temu sa drugacijim naslovom.

Sad to isto primeni i na nacine pribavljanja HD materijala, njihovog downloada ili kompresovanja, pa ces, nadam se, uociti zasto insistiram. Inace, da i ta tematika nije izuzetno interesantna, kao urednik bih lako to resio. Ovo je samo pokusaj da preusmerim pozitivnu diskusiju na onaj kolosek koji ce obezbediti preglednost a time i upotrebljivost onoga sto pisemo. Zar je stvarno neophodno u nekoliko se postova objasnjavati oko toga kako se prevozi koza, kako kupus a kako vuk, umesto da lepo otvoris temu ciji ce naslov jasno asocirati na kvalitet programa koji mozemo ili koji bismo mogli gledati?
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?22.01.2010. u 14:26 - pre 173 meseci
Citat:
umesto da lepo otvoris temu ciji ce naslov jasno asocirati na kvalitet programa koji mozemo ili koji bismo mogli gledati?


Eto nove teme - sa pozivom da se situacija realno analizira i naravno
zanemare nelegalna resenja u analizi upotrebljivosti uredjaja.

Ako mislis da tema koju sam otvorio nije adekvatna za ovaj forum, slobodno je prebaci u Advocacy,
ili je obrisi ako je smatras nepotrebnom (necu se ljutiti), ail mislim da ljude zaista zanima da li ce i
koliko ono sto kupe moci da UPOTREBE.

http://www.elitesecurity.org/t...ktori-odlucivanja-pri-kupovini
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?22.01.2010. u 15:04 - pre 173 meseci
Na pitanje iz teme "full hd i ready, razlika ?" odgovor nije jednostavan jer ima mnogo ZA i mnogo PROTIV. Na neki nacin se mora pomenuti svasta da bi onaj ko kupuje Tv imao sta da vaze pri donosenju odluke. Razliciti smo pa ce kod svakog prevagnuti oni argumenti koji se najvise slazu sa njegovim potrebama i raspolozivim novcem.

Kada je o cenama rec: Onaj kome novac nije nikakav problem taj po mom misljenju bez dileme treba da izabere neki od najboljih 1080p modela.
Onaj ko ima ogranicenu kolicinu novca treba dodbro da izvaze sta dobija i sta gubi jer za ogranicenu kolicinu novca ne moze dobiti sve.

1080p modeli su u pravilu skuplji. Medjutim proizvodjaci se uvek nadmecu i utrkuju koji ce biti primamljiviji kupcima pa se za isti novac s vrmenom uvek dobija sve vise funkcija i sve veci kvalitet. Polako dolazi i do toga da se proizvodjaci nadmecu u tome koji ce ponuditi jeftinije 1080p modele. Tako da ce s vremenom razlika u ceni modela 720p i 1080p biti sve manja i odluka sve jednostavnija. Ne znam kolika je danas razlika u ceni ali sigurno je mnogo manja nego u vreme pojave 1080p modela.
Ja ne verujem da ce HDTV televizija u 1080p rezoluciji zaziveti tako skoro ali zbog pomenute konkurentske borbe medju proizvodjacima TV-a 1080p modeli ce ubrzo postati dostupni masama.

Najbolji slican primer su fotoaparati. Pre par godina birali smo izmedju 3 i 4 megapixela pa onda izmedju 6 i 7 megapixela a sada se masovno koriste 10 do 12 megapixela... tako da je dilema "da li je bolje kupiti aparat od 3 Mpixela ili 10 Mpixela postala nebitna jer su modeli od 3Mpix iscezli. Isto ce se ubrzo desiti s dilemom "da li je bolje kupiti 720p ili 1080p".

---
Jos jedan vazan momenat u vezi teme je sledece: mnogi uredjaji su postali multifunkionalni i prevazisli su svoju funkciju. Na primer, mobilni telefon je postao kombinacija kompjutera, fotoaparata, kamkordera, prenosne konzole za igranje pa je funkcija telefoniranja postala nesto sto ne utice na izbor telefona.
Telvizori danas takodje postaju multifunkcionalni uredjaji. Mogu raditi kao monitor ili TV, pregledavac slika sa fotoaparata, plejer videa sa USB stick memorija, imaju DVD citace (ubacuju se kroz prorez sa strane), imaju gadzete za pregled vremenske prognoze sa interneta, i ko zna sta ce sve jos da ubace. Postoje all in one kompjuteri ugradjeni u monitor. Pitanje je samo za koliko dana ce izaci i TV sa ugradjenim kompjuterom pa cemo pricati o tome ciji Tv ima vise RAMA, veci hard disk itd. Za koju godinu biracemo modele prema dodadtnim funkcijama a rezolucija ekrana ce postati nesto sto se podrazumeva.

...vreme ovakvih promena je mozda vec pocelo pa otud nije nikakvo cudo sto smo odlutali od teme jer i televizori polako odmicu od svoje prvobitne funkcije.

Citat:
Pogledaj sam screenshot koji si okacio, pogledaj kontrastne ivice, pogledaj joj oci, pogledaj savove, pogledaj dither u fokusu i distorziju blura van fokusa

Jasno da je stosta zrtvovano da bi postigli tako mali fajl. Inace video uvek bolje izgleda pri reprodukciji nego na screenshootu jer tehnike video kompresije nisu optimizovane za bolji izgled staticnih slika vec za bolji izgled videa u pokretu. Uprosceno receno, enkoderi namerno zanemaruju detalje koje ljudsko oko ne moze da uoci pri pokretnim scenama da bi krajnji rezultat gledaocu izgledao najprihvatljivije.
 
Odgovor na temu

Memomax
Beograd

Član broj: 109533
Poruke: 260
79.101.211.*



+2 Profil

icon Re: full hd i ready, razlika ?22.01.2010. u 17:37 - pre 173 meseci
ne može se nikome dati valjan odgovor na pitanje hd ready ili full hd bez pitanja a šta mislite da gledate na njemu, i koje izvore slike imate. ne treba ni širiti priču, ali malo je preterano svaki čas gurati diskusiju samo na hardver, jer je tv bez sadržaja/softvera samo obična kutija, šta god na njoj pisalo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Multimedijalni uređaji :: full hd i ready, razlika ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 88989 | Odgovora: 169 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.