Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dos pod XP-om (full screen)

[es] :: Windows aplikacije :: Dos pod XP-om (full screen)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13283 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.nspoint.net.



+156 Profil

icon Dos pod XP-om (full screen)25.10.2007. u 14:48 - pre 200 meseci
Program je u cliperu i radio je normalno pod Xp-om sve dok nije zamenjena ploca, procesor i graficka.Sada ne mogu da dobijem full screen, otvori mi samo u cetvrtini ekrana a kada podesim na full screen nece da brise prvu stranicu programa.
Kao sto sam rekao program je normalno radio na predhodnom racunaru i normalno radi na drugom racunaru.Jedina bitna razlika od ovog racunara je graficka koja je sada PCI(ex) a na predhodnom je bila AGP a na ovom drugom racunaru je integrisana.Da li je moguce da samo sa AGP grafickom se moze dobiti full screen od DOS-a?
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)25.10.2007. u 15:41 - pre 200 meseci
Citat:
kamicak: Sada ne mogu da dobijem full screen,
pogledaj ovu temu
http://www.elitesecurity.org/t289149-0#1732873
 
Odgovor na temu

MMX
Miloš Malović
Platform engineer, Supplyframe
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2423
Poruke: 2105
89.216.203.*

Jabber: mmx@elitesecurity.org
ICQ: 98797759
Sajt: www.mmx.rs


+11 Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)25.10.2007. u 16:22 - pre 200 meseci
Kakve veze ima gore pomenuti link sa njegovim problemom?

Ne znam napamet, pošto nemam Windows, ali ovako nekako ide... Desni klik na .exe aplikaciju od DOS programa ili njen shortcut, i u opcijama odaberi da se program izvršava u Full screenu. Ako se ne bude lepo razvlačio, probaj da menjaš rezoluciju u kojoj se izvršava program, takođe ima u opcijama.
↑ ↑ ↓ ↓ ← → ← → B A B A [select] [start]
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)25.10.2007. u 16:59 - pre 200 meseci
Citat:
MMX: Kakve veze ima gore pomenuti link sa njegovim problemom?.
na tom linku se pominju hardware-ski dijelovi računala vezani uz problem sa DOS programom ( jer i sam kaže da mu je program radio na drugom računalu ), a uz to na dnu teme čovjek je riješio flashovanjem Biosa.
Pa pomislih, da pogleda , možda će nadoći riješenju problema a uz to eto, nisam se sjetio odmah riješenja koje si ponudio ti.
bit će super ako je problem samo to ( properties - tab shortcut - run opcija "full scren")

zato ne vidim razloga tvom pitanju, bolje ikakva pomoć nego nikakva, od nekuda se mora krenuti
no dobro svatko neki problem shvaća drugačije.
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.nspoint.net.



+156 Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)25.10.2007. u 17:22 - pre 200 meseci
E kada bi resenje bilo samo da se par puta klikne misem, naravno da sam to sve isprobao u svim mogucim kombinacijama, ovo flesovanje je sasvim moguce resenje ali je bas drasticno tako da bih ga ostavio za kraj, cuo sam za boxdos program pa cu probati sa njim.
Voleo bih samo da utvrdim da li je moguce da PCI graficke brljaju sa Dos-om, mada vidim da i sa AGP ima problema sa full screen, mada ja nisam imao.
Hvala unapred
Pozdrav
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.ptt.yu.



+156 Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)26.10.2007. u 10:36 - pre 200 meseci
Nasao sam resenje, skunuo sam tame50 simulaciju dosa i radi savrseno, jedino da nadjem crack, probao sam i sa dosbox ali se nisam bas snasao.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.eunet.yu.



+73 Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)26.10.2007. u 20:10 - pre 200 meseci
Ne treba ti nikakav program jer to moze u xp-u. Kad startujes dos program klikni desnim na gornji deo prozora (sad ne mogu da setim kako se to zove, red gde je dugme za min, max i zatvaranje prozora ). Pod Option ima full screen i to je to.
Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.ptt.yu.



+156 Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)27.10.2007. u 07:50 - pre 200 meseci
Ne dragancesu, problem je bas u tome sto to ne funkcionise, a pre je funkcionisalo, no sa tamom je sredjeno osim sto nisam dobio nasa slova pa moram jos malo da bunarim.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)27.10.2007. u 08:09 - pre 200 meseci
Kreiranje shortcuta ( prečaca ) u WIN-XP za pokretanje programa pisanog za DOS ( DA BI PRIKAZIVAO SLOVA ...Đ, Č, Ž, Š, Ć )

Problem: Ponekada još koristimo programe koji su pisani za rad u DOS-u. koji je kodne stranice 437
No kada ih želimo pokretati iz Windows XP-a pojavi se problem prikazivanja naših slova i ne prikazuje sva naša slova sa kvačicama, već znakove poput vitičastih zagrada i slično. Đ, Č, Ž, Š, Ć
Da bi smo riješili taj problem izradit ćemo prečac na Radnoj Površini ( Desktopu ) pomoću kojega ćemo pokretati dotični program u DOS prozoru ( CMD promptu ) a da nam prikazuje naša slova.

Uzmimo za primjer da imamo stari program telefonskog ili sličnog imenika koji je pisan u DOS-u davne 1995 godine ali je jednostavan i funkcionalan, a želimo baš njega koristiti. Potrebno je u direktorij gdje se nalazi pokretačka datoteka imenik.bat postaviti datoteke foggs.com i cherry.com
Iste možete skinuti na ovom linku http://www.ic.ims.hr/faq/precac/foggs-cherry.zip

Da bi smo napravili BATCH datoteku pod nazivom imenik.bat, uradit ćemo slijedeće.
-Otvoriti Blok Za Pisanje ( Notepad )
-Upisati u njemu gore navedene naredbe koje su pisane crvenim slovima
-Snimiti datoteku pod nazivom imenik.txt
-Potom u Windows Exploreru je preimenovati u imenik.bat i kopirati je u direktorij gdje se nalazi program



U BATCH datoteku (imenik.bat ) treba upisati naredbe

foogs
cherry
cd C:\imenik (direktorij se nalazi na C:\ i naziva je IMENIK )
imenik.exe (datoteka koja pokreće program zove se imenik.exe )
U batch datoteku upišite samo ono što je pisano crvenom bojom.
Potrebno je paziti na PATH STAZU tj slova particije ako su nam datoteke smještene negdje drugdje.

Potom treba na Desktop izvaditi shortcut bat datoteke i podesiti je . Shortcut ( prečac ) treba napraviti na slijedeći način:
1x klik desnom tipkom miša na Radnu Površinu=> Novo => Prečac => dobijete ovu situaciju


Potom slijedi: Pregledaj => pronađite i izaberite datoteku imenik.bat => U REDU


Potom Vam se otvara ovaj prozor gdje trebate samo kliknuti na DALJE


Potom Vam se otvara ovaj prozor gdje trebate upisati naziv prečaca i kliknuti na ZAVRŠI


Sada imate kreiranu IKONU vašeg prečaca do datoteke imenik.bat koja se nalazi na Radnoj Površini.
Preostaje Vam da podesite svojstva tog prečaca.
To će te uraditi na slijedeći način.
1x klik desnom tipkom miša na ikonu prečaca imenik.bat
Otvorit će Vam se prozor ( Imenik svojstva ) poput ovoga sa karticama na kojima se podešavaju određena svojstva.

Prva kartica GENERAL ili OPĆENITO nam prikazuje neka svojstva našeg prečaca i tu ništa ne podešavamo.


Druga kartica za podešavanja je "PREČAC" gdje mijenjamo izgled IKONE koja će se prikazivati na Radnoj pvršini i i biramo veličinu otvorenog prozora pri pokretanju programa.


Dok nam je još otvoren ovaj prozor i nakon što smo promijenili ikonu trebamo sa padajućeg izbornika izabrati veličinu prozora pri pokretanju programa u polju POKRENI. Trebamo izabrati MAKSIMIZIRAN


Treća kartica za podešavanja je "ODREDNIK" gdje podešavamo još neka svojstva a najvažnije je svojstvo ODREDNICE PRIKAZA => CIJELI ZASLON.


Četvrta kartica za podešavanja je "FONT" gdje podešavamo veličinu fonta. Podesite ga kao na slici 8x12.


Peta kartica za podešavanja je "IZGLED" gdje podešavamo veličinu zaslonskog međuspremnika i tu upišite 80 /25 na obe sekcije


Da bi program radio pod Win-XP i prikazivao naša slova Č, Ž, Š, Ć, Đ, potreban je isključivo ulaz preko prečaca sa Radne površine.
Dakle 2x klik na ikonu prečaca i Vaš program bi trebao imati naša slova.
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.ptt.yu.



+156 Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)27.10.2007. u 11:07 - pre 200 meseci
Jeste Ivek33 sve to lepo radi, ali........
Moj problem je sto ja mogu da dobijem full screen sa nasim slovima ali onda mi program ne brise prvu stranicu pa mi ona stalno stoji u pozadini, to sam resio kao sto sam napisao sa programom Tame ali samo sa najnovijom verzijom 5.0, za koji doduse nemam crack ali imam trial od 30 dana.Tame omogucuje da sam podesim prozor window sto je idealno resenje, jedino nema nasa slova, pretpostavljam da treba nesto cackati po autoexec i config.sys fajlovima, i jos nisam provalio kako da promenim font od Tame.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)27.10.2007. u 19:47 - pre 200 meseci
Da ne bude zabune, DOS nije obavezno sa kodnom stranom 437, to jeste default ali nije nikakav problem da se prebaci u CP852 koja podržava naša slova. Veći je problem što su tadašnji programeri bili inertni a i nisu bili previše upoznati sa operativnim sistemom pa su išli lakšim putem i koristili yuscii raspored u svojim programima. Još gore je što se nisu potrudili da isprave kada se o tome malo više znalo mada je to opstalo i danas, mnogi i dalje koriste taj đubre yuscii raspored i u Windowsu. :( Ivek33 je opisao jedan od načina kojim se ovo prevazilazilo a to je ubacivanje rezidentnog VGA drajvera koji prikazuje yuscii fontove umesto karaktera koje su zamenila naša slova kao i rezidentni drajver za tastaturu pa ta slova mogu i da se kucaju mada u slučaju ovog rasporeda to i nije važno pošto je 7-bitni.
Pretpostavljam da je i u ovom slučaju rađeno nešto slično ali da na novoj instalaciji nije do kraja podešeno. Probaj ponovo a sa tog računara na kome radi proveri u Properties programa koji autoexec.nt i config.sys koristi pa ih pronađi i pogledaj šta je u njima promenjeno.
 
Odgovor na temu

Baluban_S
Stevan Baluban
Beocin

Član broj: 65585
Poruke: 172
..LAN-Lafarge.BCN.panline.net.



+7 Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)27.10.2007. u 21:43 - pre 200 meseci
Ono sto ti je napisao IVEK33 je ok i to treba sigurno da radi. Umesto FOGGS i CHERRY mozes koristiti i samo jedan program FOGDDLIT.
YU slova u prozoru ti ne rade zato sto nisi instalirao fontove za verovatno YUSCII. Fontovi su VTERMYU.FON, ETERMYU.FON i GLOMAZNI.FON za prikaze u prozoru 9x14, 9x16 ili 10x18. Na punom ekranu YU slova ce uz FOGDDLIT raditi i bez fontova. Posle sa ALT+TAB prelazis izmedju punog ekrana i prozora. Inace postoji vise racunara na kojima jednostavno DOS prozor ne moze da bude na celom ekranu u XP jer se zaglavi i pomaze samo end task. Zasto to je vec pitanje? Sa ovim fontovima ti je to svejedno jer radi u dosta velikom prozoru. Pokusacu da dodam i fontove.
Baluban S.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.nspoint.net.



+156 Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)28.10.2007. u 14:50 - pre 200 meseci
Moje skromno znanje mi govori da nije problem dobiti nasa slova, vec je problem sto njih dobijem samo u full screenu ali tada mi program (u cliperu) zamrzava prvu stranicu tj brljavi, kao sto sam napisao resenje sam dobio instalacijom Tamedos 5.0 programa pod kojim program radi normalno i daje mi mogucnost da sam odaberem velicinu prozora sto je idealno ali kada pokrenem program on promeni font i nema nasa slova, dakle mislim da je problem sto Tamedos namece svoj font (koji ne znam kako se zove) u kome nema nasa slova, znaci resenje je da se rilagodi font u Tamedos programu sto ja ne znam ili nesto drugo.
Izvinjavam se ako sam se nalupetao gluposti ali hocu da resim problem.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Baluban_S
Stevan Baluban
Beocin

Član broj: 65585
Poruke: 172
..LAN-Lafarge.BCN.panline.net.



+7 Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)28.10.2007. u 21:10 - pre 200 meseci
I ja koristim Tame dos ali v.4.4. Medjutim Tame samo pomaze da DOS programi rade brze. Podesavanje YU slova po YUSCII se radi preko sistemskih fontova koje treba samo da instaliras. Dakle klikni na prethodni link za YUFONT.ZIP, otpakuj to na disku i preko Control Panel,Fonts,Install New Font instaliraj ta tri fonta. To ti nece nista pokvariti u racunaru. Samo ces dobiti tri nove velicine prozora i to 9x14, 9x16 i 10x18. Zatim klikni desnim dugmetom misa na ikonu za startovanje programa pa Properties, Font i podesi neku od te nove tri velicine prozora sa YU slovima. Tako je jednostavno i sve lepo radi i sa Tame i bez njega.
Baluban S.
 
Odgovor na temu

Baluban_S
Stevan Baluban
Beocin

Član broj: 65585
Poruke: 172
..LAN-Lafarge.BCN.panline.net.



+7 Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)28.10.2007. u 23:56 - pre 200 meseci
Probao sam da instaliram Tame 5 i stvarno ne rade YU slova. Probao sam i 4.5e koji je takodje na sajtu. Na toj verziji sve radi ok. Dakle deinstaliraj Tame 5 i instaliraj Tame 4.5e ili 4.41 koji takodje radi.
Prozor za program inicijalno namesti da radi na Properties,Option, Full Screen. Sa Alt+Enter prebacuj izmedju punog ektana i prozora. Ako inicijalno namestis prozor neces posle imati YU slova na punom ekranu. Ovako sve radi ok.
Baluban S.
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.ptt.yu.



+156 Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)29.10.2007. u 10:05 - pre 200 meseci
Pa dobijem ja i sa Tame 5.0 nasa slova u full screenu, ali kada predjem u prozor, nasa slova nestanu, a u full screenu mi kao sto sam rekao moj program brljavi pa ga je nemoguce koristiti, a sa 4.4 i 4.5 ne mogu tj ne znam da povecavam prozor kao u 5.0, inace prozor koji mi ponudi je cetvrtina ekrana, znaci pitanje je kako dobiti nasa slova u "window" opciji u Tama 5.0 ili kako povecati window u 4.4 verziji a da nije full screen.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Baluban_S
Stevan Baluban
Beocin

Član broj: 65585
Poruke: 172
..LAN-Lafarge.BCN.panline.net.



+7 Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)29.10.2007. u 19:22 - pre 200 meseci
Prvo sto je bitno je da utvrdis koji je kodni raspored za DOS program. Nije bitno da namestis kvakice na unosu vec na prikazu vec unesenih podataka. U suprotnom ces imati probleme i to velike. Za 852 ti ne treba nikakav program, samo podesavanje. Ako je Font YUSCII citaj dalje. DOS prozor mozes povecati na dva nacina. Prvi je da promenis font, i zato sam ti i okacio ona tri fonta u YUSCII rasporedu. Ako fontove ne vidi instal program onda prvo u Regional Seting vrati podesavanja na United States (u Regional Options i u Advanced) pa restart XP-a.
Posle instalacije Fontova klikni desnim dugetom misa na ikonu za start programa i u Properties pa Fonts podesi Font 10x18. Takodje podesi Layout sa 80x300 na 80x25 pa ti program nece brljati prvu stranu. Na rezoluciji 1024x768 prozor je skoro dve trecine ekrana. To je najveci prozor koji mozes dobiti sa kvakicama (pored 9x14 i 9x16 koji su manji). Ako ti to nije dovoljno smanji malo rezoluciju ekrana i prozor ce biti veci. Kada zelis puni ekran klikni bilo gde u okviru DOS prozora i pritisni ALT+Enter i obrnuto. To vazi za XP bez Tame, kao i sa Tame 4.41 i Tame 4.5e.
Baluban S.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
*.ptt.yu.



+156 Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)30.10.2007. u 13:21 - pre 200 meseci
Evo uspeo sam da sa Tamom u window opciji dobijem nasa slova, ali samo u 4.4 ver i 4.5 kao sto je Baluban_s napisao, ali ostaje problem sto mi je ponudjeni prozor mali, a sa fontom 10x18 je veci prozor ali u programu su svi znaci zamenjeni sa nasim slovima pa tako i nacrtani okviri menija sto izgleda bezveze(9x14 i 9x16 je sve ok samo je prozor manji).Sa povecanjem bufera na 300 samo se dobija veca crna podloga programa dok sam program je toliki koliki je, tako da to nije resenje.
Znaci problem je dobiti nasa slova sa verzijom 5.0 u prozor opciji, jer prednost 5.0 verzije je sto se moze misem razvlaciti prozor i tako odabrati odgovarajucu velicinu.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

bezi
zdenko bek
Sl. Brod

Član broj: 102894
Poruke: 97
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)01.11.2007. u 19:40 - pre 200 meseci
Ako je kodna stranica 437, tada sam samo na nekim mašinama morao napraviti K.BAT u kojem imam:

c:\util\tipka /croasci
ili neki drugi program za postavljanje naših zankova

c:\util\xtgold

otkrio sam i da postupak radi i s DBU-om za clipper, dalje nisam tražio.
kada sam u tom programu, stisnem ALT+Enter, slika se poveća i radi u full screenu,
postoje naši znakovi


moj_prg.EXE

Koristim Tame 4., ali koliko znam, on samo smanjuje zauzeće procesora za vrijeme čekanja (wait),
jer inače DOS pokupi 95 % procesorskog vremena, pa nema vremena da radi još nešto.
 
Odgovor na temu

rmisic

Član broj: 67653
Poruke: 7
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Dos pod XP-om (full screen)01.12.2007. u 20:39 - pre 199 meseci
Moje pitanje je slično ovoj temi možda mi netko može pomoći

Problematika je sljedeća:

Spajam sa xp ps2 na Win server 2003 pomoću remote desktop conn...
kada pokrenem cmd.exe ne mogu dobiti full screen greška - "The video device failed to initialize for fullscreen mode"

Dali netko ima riješenje




Robi
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows aplikacije :: Dos pod XP-om (full screen)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13283 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.