Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Uslovno formatiranje datuma

[es] :: Office :: Excel :: Uslovno formatiranje datuma

[ Pregleda: 3326 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Tosa123
Todorovic Bozidar

Član broj: 173677
Poruke: 17
93.86.172.*



Profil

icon Uslovno formatiranje datuma15.12.2009. u 00:27 - pre 174 meseci
Nisam uspeo da pronađem rešenje za moj problem.Imam spisak radnika:prezime,ime i datum rođenja.Hteo bi da na rođendan radnika njegovo prezime bude drugačije formatirano (druga boja slova i podloge). Uspeo sam da preko uslovnog formatiranja,koristeći formulu: =MONTH(C2)=MONTH(TODAY()) to postignem, ali je problem što onda to primeni za sve radnike koji su rođeni u tekućem mesecu. Da li postoji mogućnost i kako da se to primeni samo na radnike koji imaju rođendan tekućeg meseca i dana i to isto kojima će biti rođendan za tri dana.
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Uslovno formatiranje datuma15.12.2009. u 11:58 - pre 174 meseci
Dobro je što kapiraš da je potrebno formirati logički iskaz, odnosno formulu koja će davati TRUE za željeni ishod (tj ishode).

Da bismo ispitali "rođendane", potrebno je da formiramo normalizovani datum od datuma rođenja, tako što ćemo mu samo promeniti godinu u tekuću i onda, ovaj novi datum, uporediti sa današnjim.

To npr radi ova formula:
Code:
=DATE(YEAR(TODAY());MONTH(A1);DAY(A1)) = TODAY()


Ako je uslov da se ispita i interval od 3 dana ranije, formula će biti složenija, npr:
Code:
=OR(DATE(YEAR(TODAY());MONTH(A1);DAY(A1)) + ROW(INDIRECT("1:4")) - 1 = TODAY())

(uz unos kao matrične formule, CTRL+SHIFT+ENTER)
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

Tosa123
Todorovic Bozidar

Član broj: 173677
Poruke: 17
93.86.172.*



Profil

icon Re: Uslovno formatiranje datuma15.12.2009. u 15:08 - pre 174 meseci
Hvala na brzom odgovoru.Prva formula za dan rodjenja radi.Ja sam išao pogrešnim putem pokušavajući da preko IF uslova to uradim ali nisam uspevao. Imam problem sa drugom formulom.Istu sam unosio desetak puta(uvek sam je unosio kao matričnu formulu= ali nikako ne ide.
Šaljem moj primer. Možete li mi reći gde grešim.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Uslovno formatiranje datuma16.12.2009. u 10:16 - pre 174 meseci
Formule počinju znakom jednakosti, mislio sam da toliko znaš.. Formulu sam malo prepravio, sada glasi
Code:
=OR(DATE(YEAR(TODAY());MONTH(A1);DAY(A1)) - ROW(INDIRECT("1:4")) + 1 = TODAY())

i uneo je direktno u polje za uslov pod kojim će se formatirati. (Na taj način, radi nezavisno od toga da li je matrična ili ne.)

Po meni, mnogo bolji način je pisanje formule koja će da računa najbliži rođendan i preko tog podatka da onda vrati ime "vlasnika". :)
Barem sam ja ovo (svojevremeno) tako rešavao.

Za više detalja pogledaj Nalaženje najbližeg datuma (do isteka roka) gde je ovo rešavano.
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Tosa123
Todorovic Bozidar

Član broj: 173677
Poruke: 17
79.101.207.*



Profil

icon Re: Uslovno formatiranje datuma16.12.2009. u 10:50 - pre 174 meseci
Hvala još jednom na pomoći i na ukazivanje teme gde treba da tražim rešenje. Sada ću pokušati da to rešim. Znam da se formule unose sa pošetkom zanaka= i ja sam ih u mom prikačenom fajlu tako i uneo što se vidi ako se pogleda uslovno formatiranje kolone B. U koloni E sam samo tekstualno (bez znaka=) napisao kako izgleda formula koju sam koristio.
U novom primeru koji ste mi dali sa prepravljenom formulom,nova formula označava lica kojima je bio rođendan pre 1,2 ili 3 dana a moj problem je bio da prikaže lica kojima će biti rođendan za 1,2 ili 3 dana.
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Uslovno formatiranje datuma16.12.2009. u 12:03 - pre 174 meseci
Očekivao sam da vidim "problem sa unosom matrične formule" i pretpostavio sam da od mene očekuješ komentar šta to "ne ide" pa sam tako i tumačio ono što sam zatekao. Ok, razjasnili smo sad oko kucanja jednakosti.

Što se tiče moje "prepravke", ispravljeno je da formula vraća TRUE za 0-3 dana pre samog rođendana, što i jeste bilo tvoje pitanje. Ako ti je više odgovarala prethodna varijanta, prosto zanemari ovu prepravku.
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

Tosa123
Todorovic Bozidar

Član broj: 173677
Poruke: 17
79.101.207.*



Profil

icon Re: Uslovno formatiranje datuma16.12.2009. u 14:30 - pre 174 meseci
Hvala vam na odgovoru i potpunom rešenju mog problema.Za moj prethodni komentar je kriva moja brzopletost.Vaša zadnja formula radi upravo ono što sam tražio.Međutim ja sam otvorio vaš priloženi fajl i video da nije rezultat koji meni treba a nisam proverio da li je uneta formula koju ste mi dali.Sada sam proverio i video da se pri unosu formule u priložrnom primeru potkrala greška pa je uneta formula gde je umesto - bilo + (OR(DATE(YEAR(TODAY());MONTH(A1);DAY(A1)) + ROW(INDIRECT("1:4")) + 1 = TODAY()). Kada sam uneo formulu koju ste mi dali sve je bilo kako sam tražio. Još jednom zahvaljujem na rešenju koje ste mi dali.
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Uslovno formatiranje datuma

[ Pregleda: 3326 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.