Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ADSL na jednom laptopu radi, na drugom ne

[es] :: SOHO Networking :: ADSL na jednom laptopu radi, na drugom ne

[ Pregleda: 3287 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milooskv
Miloš D
Kraljevo

Član broj: 185043
Poruke: 67
93.86.66.*



+5 Profil

icon ADSL na jednom laptopu radi, na drugom ne11.11.2009. u 22:39 - pre 175 meseci
Pozdrav svima

Problem je sledeci:
Potrebno je spojiti laptop na adsl sa jednog kraja na drugi kraj stana. Razvukao sam 28 metara kabla (po coskovima soba, zato je tolika duzina), ukrimpovao krajeve, jedan kraj ukljucio u port 4 na adsl-u, drugi u laptop( HP 6730s ), ali laptop ne dobija vezu. Naime, primeti on da je ukljucen kabl, ali ne moze da dobije ip adresu. E sad, kada na taj isti kabl povezem drugi laptop ( ASUS x59sl ) on perfektno radi. Prvi laptop ( HP 6730s) kada spojim sa kracim kablom, od 1m, na adsl, on radi, dobija adresu i ide na net kako treba, ali na ovom dugackom kablu nece. pokusavao sam vise puta da krimpujem kabl, ali isto se desava.
Ukratko:
HP 6730s - hoce da radi sa kablom od 1m, a nece sa ovim dugackim
ASUS x56sl - Radi perfektno na oba kabla

U cemu je problem?
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: ADSL na jednom laptopu radi, na drugom ne11.11.2009. u 23:25 - pre 175 meseci
Jesi li krimpovao po propisu? Ja sam skoro imao sličan slučaj, tri kabla (dva oko 50m i jedan oko 20m) nisu radila kako valja, oni duži nisu davali znake života, najkraći je pokazivao ali je prekidao pa se pojavljivao i tako bezuspešno. Onda mi je drugar prekrimpovao kako valja i sada sve radi bez greške.
A možda samo taj laptop ima neki loš kontakt u utp konektoru?
 
Odgovor na temu

milooskv
Miloš D
Kraljevo

Član broj: 185043
Poruke: 67
93.86.66.*



+5 Profil

icon Re: ADSL na jednom laptopu radi, na drugom ne11.11.2009. u 23:38 - pre 175 meseci
To mene i buni:
1: Da je krimp los, ne bi radio ni ovaj ASUS, ali on radi perfektno, ping 1ms, internet u fulu
2. Da je los LAN ulaz na ovom HP-u, onda ne bi radio sa ovim kracim kablom
A i nije mi prvi put da krimpujem, krimpovao sam i ranije na ovaj isti nacin.
 
Odgovor na temu

easyyu
Pol isidor
MSc. Elektrotehnika-Telekomunikacije
Kanjiza

Član broj: 18220
Poruke: 1729
93.86.78.*

ICQ: 314201297


+170 Profil

icon Re: ADSL na jednom laptopu radi, na drugom ne12.11.2009. u 00:23 - pre 175 meseci
Citat:
milooskv: Pozdrav svima

Problem je sledeci:
Potrebno je spojiti laptop na adsl sa jednog kraja na drugi kraj stana. Razvukao sam 28 metara kabla (po coskovima soba, zato je tolika duzina), ukrimpovao krajeve, jedan kraj ukljucio u port 4 na adsl-u, drugi u laptop( HP 6730s ), ali laptop ne dobija vezu. Naime, primeti on da je ukljucen kabl, ali ne moze da dobije ip adresu. E sad, kada na taj isti kabl povezem drugi laptop ( ASUS x59sl ) on perfektno radi. Prvi laptop ( HP 6730s) kada spojim sa kracim kablom, od 1m, na adsl, on radi, dobija adresu i ide na net kako treba, ali na ovom dugackom kablu nece. pokusavao sam vise puta da krimpujem kabl, ali isto se desava.
Ukratko:
HP 6730s - hoce da radi sa kablom od 1m, a nece sa ovim dugackim
ASUS x56sl - Radi perfektno na oba kabla

U cemu je problem?

Jesi probao da promenis na neki drugi port u switch-u?
Ili pak, jos bolje, da taj kabel od 28m direktno ubodes u ADSL router i tad probas HP da li radi?
 
Odgovor na temu

milooskv
Miloš D
Kraljevo

Član broj: 185043
Poruke: 67
93.86.66.*



+5 Profil

icon Re: ADSL na jednom laptopu radi, na drugom ne12.11.2009. u 00:27 - pre 175 meseci
Kabl je direktno ukljucen u ADSL router, bez switcha.
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: ADSL na jednom laptopu radi, na drugom ne12.11.2009. u 01:03 - pre 175 meseci
Slicne probleme sam vidjao na karticama sa podrskom za Gigabitne mreze koje se nadju u 100Mbit mrezi na dugackom kablu, ako je podesen Auto negotiation za brzinu mrezne kartice. Probaj na mreznoj na HP-u da stavis 100Mbit/Full duplex pa vidi da li ce tako funkcionisati - otvori device manager i pronadji mreznu karticu (ili Control Panel > System > Hardware > Device Manager pa pronadji mreznu karticu i otvori dvoklikom, ili desni klik na My Computer > Properties > Hardware > Device Manager pa pronadji mreznu karticu i otvori dvoklikom , ili kliknes desnim dugmetom na mreznu konekciju, odaberes Status, pa kliknes na Properties dugme, ili direktno na Properties ako postoji medju opcijama nakon desnog klika - zatim na kartici General, pored naziva mreznog adaptera u gornjem delu ekrana kliknes na Configure dugme), pa ides na Advanced jezicak, i tu pronadjes opciju Speed/Duplex ili neki slican naziv, i sa drop-down menija odaberes 100Mbit/Full Duplex ili 100Mbit/FD i probas da li ce tako funkcionisati.
 
Odgovor na temu

milooskv
Miloš D
Kraljevo

Član broj: 185043
Poruke: 67
93.86.66.*



+5 Profil

icon Re: ADSL na jednom laptopu radi, na drugom ne12.11.2009. u 01:11 - pre 175 meseci
Baš to nisam probao, ali sam stavljao na 10Mbit full duplex (racunajuci sto je manja brzina treba da bude stabilnija veza) i opet je bila ista prica. Ova mreza nije u mom stanu, pa ne mogu sad da probam, ali cu probati i to sigurno.
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: ADSL na jednom laptopu radi, na drugom ne12.11.2009. u 01:18 - pre 175 meseci
Ako ti nije radio 10Mbit, onda tesko da ce raditi 100Mbit, ali probaj svejedno...
 
Odgovor na temu

easyyu
Pol isidor
MSc. Elektrotehnika-Telekomunikacije
Kanjiza

Član broj: 18220
Poruke: 1729
93.86.78.*

ICQ: 314201297


+170 Profil

icon Re: ADSL na jednom laptopu radi, na drugom ne12.11.2009. u 01:29 - pre 175 meseci
Citat:
valjan: Slicne probleme sam vidjao na karticama sa podrskom za Gigabitne mreze koje se nadju u 100Mbit mrezi na dugackom kablu, ako je podesen Auto negotiation za brzinu mrezne kartice. Probaj na mreznoj na HP-u da stavis 100Mbit/Full duplex pa vidi da li ce tako funkcionisati

I po meni ce ti biti resenje u ovome...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: ADSL na jednom laptopu radi, na drugom ne12.11.2009. u 08:36 - pre 175 meseci
Citat:
milooskv: A i nije mi prvi put da krimpujem, krimpovao sam i ranije na ovaj isti nacin.
Baš to sam i pitao, koji je to način? Po propisu ili nešto drugo? Napisao sam da je kod mene sa kablom od 20m bilo hoće-neće, pojavi se konekcija pa prekine. Kabl je bio apsolutno ispravan, merili smo testerom i svi pinovi su u vezi ali je raspored skoro proizvoljan mada pin2pin. Kada je prekrimpovano kako valja, proradili su svi kablovi, bitno je bilo da rade oni od 50m pošto su bili namenjeni za taj komp.
Ako kabl 1m radi a duži neće, ja bih ipak prvo obratio pažnju na njih a ne na komp, mrežnu ili podešavanja.
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.adsl.eunet.rs.



+553 Profil

icon Re: ADSL na jednom laptopu radi, na drugom ne12.11.2009. u 09:16 - pre 175 meseci
Da li si ovako krimpovao? Raspored pojedinacnih zica je bitan jer se za klasicnu komunikaciju koriste pinovi 1, 2, 3 i 6, a ono TP u nazivu kabla je "twisted pair", odnosno po dve parice u kablu su uvrnute zajedno (plava i plavo-bela, zelena i zeleno-bela, itd.) i to omogucava eliminisanje spoljasnje elektromagnetne interferencije (smetnje). Ako rasporedis parice kao na slici sa gornjeg linka, onda na pozicijama 1, 2, 3 i 6 imas tacno zice iz dva para (zelena + zeleno-bela i narandzasta + narandzasto-bela).

[Ovu poruku je menjao valjan dana 12.11.2009. u 10:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

milooskv
Miloš D
Kraljevo

Član broj: 185043
Poruke: 67
93.87.233.*



+5 Profil

icon Re: ADSL na jednom laptopu radi, na drugom ne12.11.2009. u 11:10 - pre 175 meseci
Nisam tako krimpovao, probacu za vikend prema pravilu, pa cu vam javiti. Mene najvise buni zato sto jedan laptop radi bez ikakvih problema, a drugi nece uopste. Verovatno ste u pravu sto se tice krimpa, i meni je to najlogicnije delovalo, al sam se kasno setio :)))
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: ADSL na jednom laptopu radi, na drugom ne12.11.2009. u 11:50 - pre 175 meseci
Ja sam se nervirao kada oni kablovi nisu radili ali sam ih odmah proverio i video da nije urađeno po propisu. To mi je bilo prvo što sam pokušao da promenim i odmah je proradilo. Zato sada mogu da tvrdim da to mnogo utiče na rad. Na kraćim kablovima nije problem, možda taj drugi lap ima ... hm, izdržljiviju mrežnu pa se ona snađe.
Krimpuj po 568B standardu, ne sećam sa da sam video da neko kod nas radi po 568A.
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.adsl.eunet.rs.



+553 Profil

icon Re: ADSL na jednom laptopu radi, na drugom ne12.11.2009. u 13:26 - pre 175 meseci
Ja radim po A :-) U sustini je samo dogovor sa ostatkom ekipe da se svi drze jednog sistema, nevazno je da li je A ili B - bitno je samo da na oba kraja kabla bude taj isti standard. Mozes ti kod patch kablova raditi i po A i po B, tu uvek mozes videti raspored na oba kraja golim okom pa prekrimpovati po potrebi - veci problem je kod zidnih instalacija, i tu je mnogo bitnije da se svi striktno drze jednog od ova dva standarda, kako bi u slucaju nekog kvara moglo brze da se odreaguje, a da se ne gubi vreme na analizu da li je krimpovano ovako ili onako...
 
Odgovor na temu

milooskv
Miloš D
Kraljevo

Član broj: 185043
Poruke: 67
93.87.125.*



+5 Profil

icon Re: ADSL na jednom laptopu radi, na drugom ne14.11.2009. u 18:15 - pre 175 meseci
Problem resen, bili ste u pravu. Hvala puno! :)))
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: ADSL na jednom laptopu radi, na drugom ne

[ Pregleda: 3287 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.