Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pravljenje win32 GUI u c++

[es] :: C/C++ programiranje :: Pravljenje win32 GUI u c++

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6882 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.verat.net

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Pravljenje win32 GUI u c++24.12.2003. u 01:31 - pre 247 meseci
Ok, opet ja sa mojim win32 temama.
Posto mi se smucilo da pisem widows GUI u asembleru (yup, dobro si procitao) i win32 funkcijama, a hocu da imam lepe XP style programe kao sto su ovi danasnji odlucio sam da predjem na C++.
Vrlo sam neiskusan sa programiranjem bilo cega sem win32 APIja, s toga su vasi predlozi sta da koristim od klasa i biblioteka vise nego dobro dosli, prvenstveno mi treba za graficki interfejs. Ne graficke stvari mogu da radim i dalje preko api-ja.

Vidim da je MFC dosta podrzan od strane developera, sajtovi tipa codeguru i codeproject idu u prilog tome, skoro za bilo sta mogu da skinem i koristim vec gotovu klasu. Da li je to pravi izbor s obzirom da mu "rok trajanj" vec istice tj MFC je dosta stara biblioteka. Koje su druge alternative, besplatne i komercijalne?

-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++24.12.2003. u 13:06 - pre 247 meseci
Ma win32API je svoje vrijeme vec otkucao, sad kad dodje winFX u Longhornu, nece ga koristiti na najveci zagovornici. MS-u vrlo dobro ide kako tjeranje klijentele za kupovanje novog hardvera (postavljanjem minimalnih hardverskih zahtjeva u novim generacijama windoza), tako i forsiranje novih tehnologija, sucelja...Htio ne htio.. .NET je buducnost :-(
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++24.12.2003. u 16:09 - pre 247 meseci
Da, Microsoft ohrabruje programere da se bave .NET-om i očekuju Avalon - novi API za GUI. Međutim, Longhorn treba da se pojavi tek krajem 2006-te, a dok postane dominantna platforma još će dosta vode proteći, pa ja ne bih baš tako rano odustajao od Win32 API. Uglavnom, ako hoćeš da koristiš C++ za GUI programiranje, mislim da je MFC (nažalost) jedini logičan izbor.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++24.12.2003. u 16:28 - pre 247 meseci
jedva čekam dan kada će DT preći na .net :-P


btw, nije mfc jedini izbor. postoje i druge biblioteke za pravljenje GUIa, mnoge od njih i portabilne...
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.vdial.verat.net

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++24.12.2003. u 16:37 - pre 247 meseci
Da tako sam i mislio, MFC. Takodje sam cuo dobre price o WTL template biblioteci, DT sta mislis o njoj?
Za C# cu prvo morati dobro da se informisem jer ne znam nista o njemu.

Longhorn Krajem 2006.? Pa vec sad po netu postoje neke beta piratske verzije koje kao rade... A sta je sa 64-bitnim Windowsima, oni ce sigurno ranije izaci, kakve ce oni imati promene u API-ju?

-zombie-, naravno da MFC nije jedini izbor, ni yugo nije jedini auto, ali je verovatno najbolji u ovom trenutku (mislim na MFC ne na yugo )
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++24.12.2003. u 16:51 - pre 247 meseci
@zombie: Ja sam već "prešao" na .NET za neke aplikacije (mada i tu radije koristim C++ nego C#).

@Mikky: WTL je mnogo bolje dizajnirana biblioteka nego MFC (razumljivo s obzirom da je rad na MFC-u počeo krajem 80-ih u vreme kad je C++ bio još u povoju), i znam mnoge koji su totalno prešli sa MFC-a na WTL. Međutim, imaj u vidu par stvari:

1. WTL zahteva bolje poznavanje C++a nego MFC - pre svega višestruko nasleđivanje i šabloni (templates).

2. Kao što si i sam zapazio, za MFC postoji "brdo" gotovih kontrola na sajtovima kao što su Code Project i Code Guru. Može se tamo naći dosta toga i za WTL, ali u poređenju sa MFC-om ipak jako malo.

3. Dokumentacija za WTL je gotovo nepostojeća, osim nekoliko članaka koji se mogu naći na internetu.

Najzad, ako ti je stalo da ti aplikacije budu "male" (mislim na malu veličinu exe fajla i eventualno pratećih dll-ova), onda zaboravi MFC i prioni na WTL.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++24.12.2003. u 16:56 - pre 247 meseci
I još da dodam. Imao sam priliku nedavno da pričam sa ljudima iz VC++ tima i rekli su mi da planiraju da naprave nešto slično WTL-u što će da radi sa Avalonom.
 
Odgovor na temu

bzero
dev null
europe

Član broj: 5907
Poruke: 371
195.252.85.*

Jabber: bzero@elitesecurity.org
Sajt: www.google.com/search?q=b..


Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++24.12.2003. u 16:59 - pre 247 meseci
Ja sam bio u slicnoj situaciji, korisitio sam C i API, i bio sam u dilemi sta da koristim dalje jer mi se MFC nikako ne svidja.
Na kraju sam se odlucio za WTL i veoma sam zadovoljan, po mom misljenju je odlican i mnogo mi je olaksao posao. Mana mu je verovatno sto je skoro potpuno nedokumentovan, ali meni licno ovo ne smeta. Ukoliko si spreman da vise ucis gledajuci source i dobro poznajes winapi, WTL uopste nije los izbor (naprotiv). Ovo je po malo i stvar licnog ukusa.
Never trust an operating system you don't have sources for.
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.vdial.verat.net

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++24.12.2003. u 17:13 - pre 247 meseci
Ok mogao bih onda da pocnem malo i sa MFC i sa WTL pa sam da odlucim koji mi vise lezi. Btw da li i u kojoj meri je moguce kombinovanje ova dva?

bzero, kako najbolje poceti s obzirom na taj nedostatak dokumentacije, mozes li mi dati neke smernice za pocetak.
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++24.12.2003. u 17:29 - pre 247 meseci
Za početak sa WTL-om, najbolje je da pogledaš članke Michalea Dunna na Code Project-u (na slici nije on, već njegova devojka :) )

http://www.codeproject.com/scr...s/list_articles.asp?userid=152


 
Odgovor na temu

bzero
dev null
europe

Član broj: 5907
Poruke: 371
195.252.85.*

Jabber: bzero@elitesecurity.org
Sajt: www.google.com/search?q=b..


Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++24.12.2003. u 17:30 - pre 247 meseci
Verovatno najvise stvari ima na CodeProject-u:

http://www.codeproject.com/wtl/

za pocetak pogledaj Begginers deo, gde ces naci neke osnovne stvari.
Pored ovoga WTL grupa na Yahoo-u:

http://groups.yahoo.com/group/wtl/

WTL namespace reference:

http://www.gnomedia.com/cw/wtl/wtldocs/namespaceWTL.html

i dosta zanimljivog koda:

http://home.worldonline.dk/viksoe/all_wtl.htm

Never trust an operating system you don't have sources for.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++24.12.2003. u 17:34 - pre 247 meseci
I da ne zaboravim: odličan članak (1-vi deo, ima i drugi) za Win32 API programera koji želi da razume MFC:

http://www.codeproject.com/cpp/mfc_architecture.asp
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.attbi.cable.earthlink.net



+18 Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++24.12.2003. u 20:07 - pre 247 meseci
Mozda ti je ipak bolje da za UI koristis Winforms (dakle .NET), bilo iz C++a ili iz C#a, stagod ti vise odgovara. Bolje ti je da svoje vreme ulazes u nove tehnologije nego u zastarele. A i pre ces zavrsiti posao u .NETu...
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..ndg-pm4-2.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++25.12.2003. u 18:31 - pre 247 meseci
Mislim da je pre Winforms zastarela tehnologija nego WTL. Koliko sam razumeo, to je samo privremeno rešenje dok ne stigne Longhorn sa Avalonom.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.attbi.cable.earthlink.net



+18 Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++25.12.2003. u 18:49 - pre 247 meseci
Skoro (nije jos zastereo), ali je model mnogo blizi Avalonu nego WTL / MFC. Znaci ako vec covek mora da se opredeli za nesto sa ogranicenim rokom trajanja, onda da to bude ono sto je najblize novoj tehnologiji.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..g-c5300-4.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++25.12.2003. u 22:05 - pre 247 meseci
Jeste, ali kao što sam već napomenuo VC++ tim planira biblioteku vrlo sličnu WTL-u koja će ispod haube da koristi Avalon a ne Win32 API, pa mislim da je WTL u tom smislu bolja investicija nego WinForms.

Lično mislim da nema mnogo smisla praviti .NET desktop aplikacije (osim možda za neke unutar-kompanijske potrebe) pre nego što Longhorn zauzme bar 50% tržišta. .NET je, kao i Java, sjajna platforma za Web aplikacije, ali ga ne vidim na desktopu još nekoliko godina.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.attbi.cable.earthlink.net



+18 Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++25.12.2003. u 23:22 - pre 247 meseci
Pa, posto sam framework jeste ili ce uskoro da bude na prakticno svakom kompjuteru sa XPom, interesuje me zasto mislis da sada ne treba praviti .NET desktop aplikacije (i na sta mislis pod 'desktop' - Word ili WinZip)?
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
195.252.85.*

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++26.12.2003. u 00:12 - pre 247 meseci
ma nemanja je poznati konzervativac po tom pitanju, i mislim da nema razloga ulaziti u još jednu ovakvu raspravu.

on ima svoje (često opravdane) razloge da misli to što misli, i ne verujem da ga možete ubediti u suprotno :-P


A conservative is a man who believes that nothing should be done for the first time. -- Alfred E. Wiggam

(bez ljutnje ;)
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++26.12.2003. u 00:24 - pre 247 meseci
Citat:
Reljam:
Pa, posto sam framework jeste ili ce uskoro da bude na prakticno svakom kompjuteru sa XPom


Relja, da li to znači da će .NET da ide obavezno kao deo Service Pack-a 2 za Windows XP? Ako ne, zašto misliš da će .NET biti na praktično svakom Windows kompjuteru pre.. recimo 2008/9 (i to ako Longhorn izađe 2006)?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..ndg-pm4-2.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Pravljenje win32 GUI u c++26.12.2003. u 02:55 - pre 247 meseci
Kao što rekoh, zavisi od aplikacije. Verovali ili ne, nama mušterije traže da podržavamo Windows 95 i bilo je jako čupavo kad smo im saopštili da podržavamo samo 2k+. Verovatno se ne bi završilo na tome da se nije ispostavilo da naše biblioteke rade i na W95, mada ih ne testiramo na tim sistemima. Što se tiče .NET-a, imamo jednu, uslovno rečeno desktop aplikaciju za "unutrašnje" potrebe koja radi na .NET platformi i mogu vam reći da su hardverski zahtevi nešto tipa minimum PIII sa 1Gz i 512Mb memorije. Ovo je minimum!?!?!?

Da me ne shvatite pogrešno, ja verujem da je .NET budućnost i da se treba baviti time, ali ako želite da pravite desktop aplikacije za "široku upotrebu", zaboravite na .NET još nekoliko godina.
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: Pravljenje win32 GUI u c++

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6882 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.