Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zivot u stanu, zivot u kuci...

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Zivot u stanu, zivot u kuci...

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 30887 | Odgovora: 120 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...21.09.2009. u 14:02 - pre 177 meseci
Dobro kaze Lesli, to sto u Srbiji i okruzenju cene nisu normalne ne znaci da je to svuda tako i da je to trend...
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...21.09.2009. u 14:05 - pre 177 meseci
al tema nije "kuca ili stan u tadzikistanu ili sweden" nego u srbiji,pa me zato i zanima taj fenomen ovde
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...21.09.2009. u 14:06 - pre 177 meseci
Pa dobio si odgovor, razlika u ceni na strani stana je drustvene prirode, tj. njen uzrok nema veze sa kvalitetom zivota u tim prostorima...
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.87.152.*



+558 Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...21.09.2009. u 14:40 - pre 177 meseci
Citat:
Horvat: al tema nije "kuca ili stan u tadzikistanu ili sweden" nego u srbiji,pa me zato i zanima taj fenomen ovde
To je valjda neko pomodarstvo i malo frustracija. Ovi su u zavicaju celog zivota slusali kako je imati stan u gradu nesto ne znam ni ja sta, i sad kad dodju u grad, i oni hoce stan ili nista. Eeee, celi svet naopacke mož' da se obrne, al u selo njega bre niki neć' da vrne. To jest u kuću. On je be sad gradjanin i ima u stan da zivi.

A ono sad 90% stanova obican fušeraj i neke nadogradnje, a cena im je kao za dve kuce, ili bar za kucu ipo. Gluposti obicne, i trenutna situacija, a sve ce to da se sredi kako prolazi vreme. U svim normalnim zemljama zna se gde zive pristojni ljudi domacini i sta im je san - da kupe kucu u predgradju, a centar je za fukaru i za posao. Eventualno ima po neka ekskluzivna zgrada sa stanovima, za teske burzuje, ali to nisu ovi stanovi, i to je nesto sasvim drugo.

 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
*.teletrader.com.



+10255 Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...21.09.2009. u 14:48 - pre 177 meseci
Zapravo, gledajući strane programe, prateći stranu štampu, oglase, i slično, takoreći nigde nisam video da se cena izražava po kvadratu. To je nekako više naša izmišljotina. Naravno, kvradratura nekretnine je bitna informacija ali cena po kvradratu je zapravo malo čudna stvar. Uvek sam sretao informaciju o ukupnoj ceni nekretnine, broju spavaćih soba, broju kupatila. Ponegde se doda i kvadrature, ali samo kao opisni podatak.

Kolika je razlika u ceni ako se gradi soba 4x4 ili 5x5 ? Razlika u kvadraturi je 9 m2. Ako je kvadrat 1.200 EUR to izađe oho-ho ! A cena gradnje ? Nekolko giter blokova više, malo više podne obloge i nešto više površine za krečenje. Sve ukupno, brat - bratu 200 - 300 EUR. Daleeeeeko od 10.000 EUR koliko se dobije množenjem kvadrature sa cenom.
Takođe, upotrebna vrednost i kvadratura stambenog prostora imaju tek malo veze. Neko može da ima dnevni boravak od 50 m2, jednu spavaću od 25m2, i još kupatilo i hodnik i sve zajedno da bude 100 m2. A zapravo to je stan sa jednom spavaćom sobom.

Tako, sagraditi kuću od 300 m2 ne znači kao i imati 4 stana od 75 m2. Upravo je i zato razlika u ceni (u korist stanova) AKO se upoređuju po kvadraturi.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...21.09.2009. u 14:52 - pre 177 meseci
Lesli ne razmisaljam ja u tom fazonu - ovo je seljacko, ovo gradjansko, ovo za fukaru, ono za... burzuje....
mene te price ne zanimaju - vise me zanimaju neke tehnicke prednosti / mane stana /kuce... i tako to...

Recimo, kada si u stanu, zimi te greju od gore, od dole, i sa strana uglavnom - znaci stan je po pravilu
neuporedivo lakse zagrejati nego kucu. Ja recimo imam "kaljevaru" u stanu, i ona greje citav stan od 68 kvadrata.
A potrosi 4-5 metara drva za sezonu. E, u kuci sam cuo da ljudi trose 15 pa i vise metara drva, ako se
greju na drva... eto, takve me price vise zanimaju, znaci neke osobenosti u prakticnom smislu zivota u kuci i stanu.
Vecinu toga mislim da vec imam predstavu, ali mozda cujem nesto novo ili nesto na sta bih jos trebao da
obratim paznju.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...21.09.2009. u 16:08 - pre 177 meseci
@java jeste razlika u upotrebnoj vrednosti,ali nije isto imati stan sa jednom spavacom sobom od 4 kvm i kucu sa spavacom od 25kvm,ne?

ali opet druga stvar,garsonjere su mi jos skuplje od [dvosobnih i jednosobnih] stanova,tek mi to nema logike

@kernel,pa naravno da ces ti u manjem stanu manje "goriva" potrositi za lozenje nego u vecoj kuci,jer veci prostor zagrevas,a i sve zavisi od toga kako su pecka i radijatori proracunati i IZOLACIJE!!
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.bvcom.net.



+744 Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...21.09.2009. u 16:21 - pre 177 meseci
@Srdjan Pavlovic

To je sve super, do recimo komsiji ne pocne da curi neka cev (usled dotrajalosti ili fusheraja)... pa onda tebi krene da vlazi zidove, a ti ne mozes da uradis nista jer "komshu" zabole, ili nema para da razbija celo kupatilo, a nashe inspekcije i sudovi funkcionishu kako funkcionishu...

Svi eventualni "veci" troskovi kuce su smesni prema komoditetu i slobodi koja se dobija u kuci (posebno ako imas dvoriste, garazu itd). Nivo i kultura stanovanja u Srbiji je na tako loshem nivou da je jako velika sansa da ces u stanu potrositi dosta zivaca na raznorazne gluposti:

1) Niko nece da da pare za krecenje, opravku lifta, opravku krova, uredjenje zgrade/postanskih saducica/ulaza, popravku interfona
2) Svadje oko parkinga
3) Svadje oko uzurpacije zajednickih prostorija, ostavljanja suta iza zgrade, bacanja smeca kroz prozor...
4) Ne smes decu da pustis ispred zgrade od narkomana, i likova koji setaju pitbulove bez lanca...
...

I tako... lista se nastavlja. Kad imas kucu, ti si taj koji moze da je sredi i uredi da odgovara tvojim potrebama... dok u stanu uvek postoji neko "iz zgrade" ko se bavi "pishanjem uz vetar" i ima drugacije poimanje sta je to kulturno, moralno i pravedno (ili ga jednostavno takva prica ne zanima i radi sta hoce).

Kuca i stan nisu jednostavno merljivi pojmovi, ako mozes da biras - uzmi kucu :) (ja mastam da prodam stan u centru BG-a i kupim kucu na periferiji... tj. polako idem u tom pravcu i non-stop gledam cene - gde i kako, lokacija itd.). Jedina mana kuce, je po meni, lokacija... jer kuce koje su dostupne za neku normalnu cenu, su udaljne od centra, a to onda povlaci probleme ako imas decu (idu u skolu/obdaniste pa moras da ih razvozis - sto mozda i nije tako loshe kakva su vremena), i recimo probleme/cenu transporta, tj. sto moras duze da putujes do posla, parking, itd. Mada, to je sve smesno prema prednostima kuce.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...21.09.2009. u 16:42 - pre 177 meseci
Citat:
a1200: a to onda povlaci probleme ako imas decu (idu u skolu/obdaniste pa moras da ih razvozis


"svaki" kraj ima obdaniste i osnovnu skolu
 
Odgovor na temu

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
93.86.210.*



+727 Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...23.09.2009. u 12:38 - pre 177 meseci
Citat:
Ovi su u zavicaju celog zivota slusali kako je imati stan u gradu nesto ne znam ni ja sta, i sad kad dodju u grad, i oni hoce stan ili nista. Eeee, celi svet naopacke mož' da se obrne, al u selo njega bre niki neć' da vrne. To jest u kuću. On je be sad gradjanin i ima u stan da zivi.


Ovo je 100% tačno. Lično znam čoveka koji je došao u grad, tačnije predgrađe, pre tridesetak godina, ima mračan stan pored magistralnog puta i na osnovu toga gleda na druge ljude sa visine.

Ja sam prošle godine kupio stan, nisam kuću jer već imam jednu a stan mi je na minut od posla. Svoj glas dajem kući zbog već navedenih prednosti, mir, dvorište, drveće, cveće, prostor za igru za decu. Stan mi je dobar za zimski san, leta planiram da provodim u kući u selu ili u vikendici.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...23.09.2009. u 22:26 - pre 177 meseci
Citat:
@kernel,pa naravno da ces ti u manjem stanu manje "goriva" potrositi za lozenje nego u vecoj kuci,jer veci prostor zagrevas,a i sve zavisi od toga kako su pecka i radijatori proracunati i IZOLACIJE!!


Pa naravno da se radi o predpostavci da je kvadratura ista, i naravno da je stan lakse zagrejati
kada te greju sa jos 2-3-4-5 strana.
 
Odgovor na temu

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
93.87.199.*



+18 Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...23.09.2009. u 23:04 - pre 177 meseci
Svako bi voleo ono sto nema...

Vec je napisano mnogo + strana kuce kao doma. Ja cu napisati jednu negativnu. Istina nije vezano konkretno za tvoju lokaciju vec Bgd.

Ako se kupuje/gradi kuca u Beogradu, to je danas lokacija pooodaleko od centra grada. Kao sto neko rece zahteva dodatne troskove prevoza do posla, skole, obdanista, itd.
Ali tu nije kraj.

Iz perspektive dece, a brzo dodju u godine kada ce ti reci, tata zasto zivimo u PM. Tata vozime tamo, vozi me ovamo, tata kupi mi motor, auto, itd. Srednja skola za decu vec moze biti prilicno daleko ako zivite u Vrcinu npr.

A inace sve sto se desava zanimljivo je u gradu (racunam da decu nece zadovoljavati lokalni bircuz), izlasci, klubovi, svirke, koncerti, bioskopi, pozorista, sve je u centru... Uglavnom se sve desava uvece, javni prevoz do periferije je inace los, nocni uglavnom ne postoji.
Pa deca ubrzo pocinju da osecaju neku vrstu izlolacije i pocinje pobuna.

I to je jedna stvar koja mozda nije ocigledna, ali zna da bude problem.



 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
*.teletrader.com.



+10255 Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...24.09.2009. u 08:34 - pre 177 meseci
Citat:
101010: Svako bi voleo ono sto nema...

Vec je napisano mnogo + strana kuce kao doma. Ja cu napisati jednu negativnu. Istina nije vezano konkretno za tvoju lokaciju vec Bgd.

Ako se kupuje/gradi kuca u Beogradu, to je danas lokacija pooodaleko od centra grada. Kao sto neko rece zahteva dodatne troskove prevoza do posla, skole, obdanista, itd.
Ali tu nije kraj.

Iz perspektive dece, a brzo dodju u godine kada ce ti reci, tata zasto zivimo u PM. Tata vozime tamo, vozi me ovamo, tata kupi mi motor, auto, itd. Srednja skola za decu vec moze biti prilicno daleko ako zivite u Vrcinu npr.

A inace sve sto se desava zanimljivo je u gradu (racunam da decu nece zadovoljavati lokalni bircuz), izlasci, klubovi, svirke, koncerti, bioskopi, pozorista, sve je u centru... Uglavnom se sve desava uvece, javni prevoz do periferije je inace los, nocni uglavnom ne postoji.
Pa deca ubrzo pocinju da osecaju neku vrstu izlolacije i pocinje pobuna.

I to je jedna stvar koja mozda nije ocigledna, ali zna da bude problem.


APSOLUTNA I POTPUNA ISTINA !

Jedino, mora se dodati, postoje i lokacije za kuće na užoj gradskoj teritoriji, ali to onda koštaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ....
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.86.23.*



+558 Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...24.09.2009. u 14:08 - pre 177 meseci
To su vec srpska posla i carsijski mentalitet u wannabe gradu. U pravim gradovima gde zive ljudi koji imaju gradski mentalitet niko sa time nema problema, i niko ne pravi pitanje sto treba da krene sat ili dva ranije da stigne tamo gde je krenuo, a sto se dece tice, deca ne idu u klubove itd zato sto im je tamo zabranjen pristup. Plus, u pravim gradovima bas sve to sto je nabrojano je razlog da ljudi kupuju kuce u predgradju, da bi udaljili decu od toga. A deci ako se ne svidja, a be, iseli se be kad napunis 18, pa idi trazi gde ima bolje. Jesi ti deca u 25 godina i 30? Nisi ti deca, idi bre rmbaj pa zivi gde ti se svidja i idi u klubove koliko hoces. Sta si se zalepio za roditeljsku kucu i nemas ni nameru da se odlepis, pa ti jos ne valja. Daleko ti klubovi. Idi bre pravi si bolje. Napravi svoj klub pa spavaj u njemu.
 
Odgovor na temu

prljave carape
zaposlen

Član broj: 233834
Poruke: 16
93.86.191.*



Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...25.09.2009. u 20:43 - pre 177 meseci
U prilici sam da trazim resenje za svoje stambeno pitanje. Imam 28 godina, zaposlen sam sa malom platom iako imam sto kazu "papire" nekih visih skola (no to nije tema) i imam 35000e u kesu. Naravno da zelim od roditelja da se odvojim i zapocnem samostalan zivot a potom i da stvorim porodicu.
Gledam stanove jer prvenstveno mislim da za ovu sumu kucu nije moguce kupiti. Ili moze neka losije gradnje koju je potrebno obnavljati za cega se nema novaca. Ne zelim biti rob stalnih izdvajanja za popravke jer to nisam u mogucnosti.
Graditi novu kucu, kako ste ovde pisali, je za ove novce ne moguce a da budu radovi dovedeni do kraja. Prvo, ne moguce je obezbediti plac (koji su skupi, skupi papiri dozvole, instalacije...) i uglaviti i manju kucu pa makar bila i montazna.
Ali zato moze se stan kupiti. Istina manje kvadrature, no ipak stan gde ce sve biti zavrseno i da na meni ostaje iskljucivo opremanje namestajem.
Dajte mi neke racunice gde je kuca jeftinija, ja to nikako da uvidim...
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.koelnet.com.



+105 Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...25.09.2009. u 20:54 - pre 177 meseci
A kakav stan moze za 35000e da se kupi ? :)
 
Odgovor na temu

prljave carape
zaposlen

Član broj: 233834
Poruke: 16
93.86.191.*



Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...25.09.2009. u 21:05 - pre 177 meseci
Moze, od 50 kvadrata, nova gradnja sa centralnim, parketom, jel ono klasika sada... u ok zgradi, kvalitetno gradjeno (koliko je to moguce ali kvalitetnije od nekih..)...
Jeste da je to mali stan, ali toliko mogu. Hocu reci da kucu nije moguce kupiti/zidati za te pare... i meni je stan jedina opcija.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.3.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...26.09.2009. u 00:01 - pre 177 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: A kakav stan moze za 35000e da se kupi ? :)

Pa sve zavisi gde. Beograd je skup. Po manjim gradovima je
600-700e novogradnja, a 350-450e (recimo) stariji stanovi (ali u osnovi
dobri).

Kao sto rekoh, u mom mestu mogu za 30k eur da kupim stan,
i to ne tako mali. Za iste te pare mogu da kupim plac za nekih
10k eur i onda da sa jos 20 povadim sve potrebne dozvole, dovod
vode i struje, itd... i zavrsim temelj i dva zida :) (da ne spominjem kontrolu zidara sto kosta).
Bojim se da je kuca daleko skuplja, ali da pruza nesto sto se u stanu ne
dobija, to stoji.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...26.09.2009. u 00:36 - pre 177 meseci
@prljave carape,osnovnu stvar nisi rekao,u kojem si mestu [tj u kojem mestu zelis da se skucis]

@kernel a da li ces sa tih 30 kila biti miran ziveti bez briga o stanu par godina [ako racunamo krecenje] ,pa cak i minimum 10ak godina[ako krecenje preskocimo] ili... ipak nije tako,nego cim udjes ima da popravljas posranu gradnju [hope it's not this]
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.3.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Zivot u stanu, zivot u kuci...26.09.2009. u 01:51 - pre 177 meseci
Kakvu crnu "posranu gradnju" - pre 25-30 godina su se gradile
kvalitetne zgrade. Ovo sto se danas pravi je posrano, radi se samo
da se sto pre zavrsi i da se uzme sto veca lova na brzaka od prodaje
tih nazovi stanova.

Sto se tice starijih zgrada, promenis parket, okrecis, plocice u kujni i kupatilu, i vozi.

Ja zivim (tj. moji) u zgradi zidanoj ranih osamdesetih, ta zgrada je sasvim OK,
u odnosu na fuseraj koji sada vidim da prodaju po gradu.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Zivot u stanu, zivot u kuci...

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 30887 | Odgovora: 120 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.