Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a

[es] :: Advocacy :: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13

[ Pregleda: 35214 | Odgovora: 255 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mr_pingvin
ZR

Član broj: 116462
Poruke: 58
*.adsl-4.sezampro.yu.

Jabber: mr_pingvin@elitesecurity.org


+6 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 02:11 - pre 178 meseci
Hakovanje sa stilom.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 09:11 - pre 178 meseci
Citat:
combuster: mozda su i u /home/user :D


I ako su u /home/user, ko zna u kom su poddirektorijumu.

Šta ćeš, odsustvo standarda ponekad ima i prednosti, kao na primer 3ayebunjivanje neprijatelja.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

VladimirCDT
VladimirCDT
programer
Beograd

Član broj: 220281
Poruke: 45
*.antegra.com.



+2 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 09:47 - pre 178 meseci
@icobh
Citat:
Windows Registry uopšte nije bio loša ideja, ali je prejednostavan API doveo do toga da svi nešto pišu po registriju, pa onda imaš milion nekih zapisa, onda maliciozni programi sa admin privilegijama vašare po njemu itd. Stoga je to postao ne baš tako popularan dio Win-a...

I komunizam je bio lepa ideja dok ga se nisu docepali komunisti. Po mom misljenju, svaka "dobra ideja" koja zavrsi kao lose resenje u stvari nije bila dovoljno promisljena. Kada publikujes API, ovaj mora da bude jednostavan. Mislim, koliko raznih Registry Cleaner-a ima danas na trzistu ? Zilion. To dovoljno govori. Ma kakva odbrana, apologetika Windows Registry-a je uzaludan posao, osudjen na propast.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.156.*



+2789 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 10:43 - pre 178 meseci
Citat:
Nedeljko: I ako su u /home/user, ko zna u kom su poddirektorijumu.


Ne kažem da se ovo ne može zaobići, ali je krug onih koji to umeju nešto uži (pitanje je koliko).

No, ja ne razumem o čemu vi pričate. Zar nije tema M$ Winblows sucks? Sve ostalo je off topic.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
77.46.179.*



+12 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 13:15 - pre 178 meseci
Citat:
Nedeljko:... Zar nije tema M$ Winblows sucks? Sve ostalo je off topic.

LOL! Wishful thinking!
"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 13:51 - pre 178 meseci
Citat:
Nedeljko
Pa, razlika je u tome što u slučaju registry-ja odmah zna gde da traži podatke nekog programa (npr. sve e-adrese), a inače bi morao da "razmišlja" gde su .ini fajlovi u distribuciji ivanix.


Ista je tezina - i za fajl strukturu i za registry moras da radis enumeraciju kako bi nasao sta ti treba, osim za a-priorno poznate stvari, gde opet nema razlike, drzis hardcode-ovani path.

Stavise, svodi se na identican algoritam pretrage - samo sto u slucaju Registry-ja ne zoves File I/O API-je, vec Registry API-je - i Registry ima strukturu kao fajl sistem, i svaki element u Registry-ju moze imati posebna prava pristupa.

Citat:

Nedeljko: I ako su u /home/user, ko zna u kom su poddirektorijumu.


A ko zna gde je sta u Registry-ju (osim Microsoftovih specificnih stvari)? Za poznate stvari imas hardcode-ovane lokacije i za registry i za fajl sistem (recimo gde Ubuntu drzi sta) - za ono sto ne znas, opet moras raditi algoritam pretrage - da li ces pretrazivati fajlove i direktorijume ili ces pretrazivati Registry stablo, ne vidim u cemu je fundamentalna razlika.

Mislim u cemu je razlika izmedju hardcode-ovanog:

\HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\blabla.truc

i

/home/user/blabla.truc

?!

Za sve ostalo moras da radis pretragu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 13:55 - pre 178 meseci
Citat:
VladimirCDT
I komunizam je bio lepa ideja dok ga se nisu docepali komunisti. Po mom misljenju, svaka "dobra ideja" koja zavrsi kao lose resenje u stvari nije bila dovoljno promisljena. Kada publikujes API, ovaj mora da bude jednostavan. Mislim, koliko raznih Registry Cleaner-a ima danas na trzistu ? Zilion. To dovoljno govori. Ma kakva odbrana, apologetika Windows Registry-a je uzaludan posao, osudjen na propast.


?!?!?!

Registry API je jednostavan da jednostavniji ne moze biti - imas funkcije za otvaranje/zatvaranje grane i enumeraciju vrednosti u grani, te za upis i citanje grana/vrednosti... isti qratz kao i API-ji za manipulaciju fajl sistema - prosto da prostije ne moze biti. Za koriscenje Registry API-ja treba isto znanje kao za baratanje sa direktorijumima i fajlovima na fajl sistemu.

To sto ima gomila registry cleaner-a ne znaci ama bas nista drugo nego da ljudi vole da izmisljaju rupe na saksiji (svaki dan neki genije napravi novi "registry cleaner") - prosecan Registry ima "orphaned" podatke isto koliko i prosecan fajl sistem ima "orphaned" fajlova - u pitanju je lose programiranje aplikacija i instalera - ali to kaci Registry bas kao sto kaci i fajl sistem na disku, nema razlike.

Evo ja imam CCleaner - svakih par nedelja na disku imam gomilu .tmp i slicnih fajlova, koje su ostavile gay aplikacije koje su pisali imbecili - te iste aplikacije ostave i Registry entrije - pa nikom nista, ukolni se i gotovo.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
93.87.248.*



+7 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 14:31 - pre 178 meseci
Ccleaner rulez.
I ja to koristim. Ponekad se i uplašim kad posle skeniranja za samo 3 dana on nađe i makne oko 500 mb...
Čega bre to tu ima i 'okle? .. 'ladno uvek se čovek zapita ... :P
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 14:51 - pre 178 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: ?!?!?!

Registry API je jednostavan da jednostavniji ne moze biti - imas funkcije za otvaranje/zatvaranje grane i enumeraciju vrednosti u grani, te za upis i citanje grana/vrednosti... isti qratz kao i API-ji za manipulaciju fajl sistema - prosto da prostije ne moze biti. Za koriscenje Registry API-ja treba isto znanje kao za baratanje sa direktorijumima i fajlovima na fajl sistemu.

To sto ima gomila registry cleaner-a ne znaci ama bas nista drugo nego da ljudi vole da izmisljaju rupe na saksiji (svaki dan neki genije napravi novi "registry cleaner") - prosecan Registry ima "orphaned" podatke isto koliko i prosecan fajl sistem ima "orphaned" fajlova - u pitanju je lose programiranje aplikacija i instalera - ali to kaci Registry bas kao sto kaci i fajl sistem na disku, nema razlike.

Evo ja imam CCleaner - svakih par nedelja na disku imam gomilu .tmp i slicnih fajlova, koje su ostavile gay aplikacije koje su pisali imbecili - te iste aplikacije ostave i Registry entrije - pa nikom nista, ukolni se i gotovo.


Mozda nije tesko ako znas sta da menjas... ako ne kupi knjigu od Microsoft Pressa o registry-ju jer ga nisu dokumentovali u samom OS. Dalje, kada je MS pravio windows msi installer mogli su da pokriju i update tako da ne moram da podesavam sto update programa da vrse svoj posao npr. nocu. I mogli su prisiliti vendore da koriste windows installer takodje. I mogli su i upozoriti korisnika svaki put kada aplikacija menja registry, ali ne, da se ne iskoreni slucajno smece od antivirus i antimalware softwarea.

Mogli su mnogo ali su uradili vrlo malo. I ocekuju jos da te oderu za Ultimate ediciju OS.
 
Odgovor na temu

VladimirCDT
VladimirCDT
programer
Beograd

Član broj: 220281
Poruke: 45
*.antegra.com.



+2 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 14:55 - pre 178 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: ?!?!?!

Registry API je jednostavan da jednostavniji ne moze biti - imas funkcije za otvaranje/zatvaranje grane i enumeraciju vrednosti u grani, te za upis i citanje grana/vrednosti... isti qratz kao i API-ji za manipulaciju fajl sistema - prosto da prostije ne moze biti. Za koriscenje Registry API-ja treba isto znanje kao za baratanje sa direktorijumima i fajlovima na fajl sistemu.

Malo mi je neprijatno, jer sam ubedjen da sam bio jasan... Po pitanju API-a, odgovorio sam na ono sto je napisao icobh:
Citat:
Windows Registry uopšte nije bio loša ideja, ali je prejednostavan API doveo do toga da svi nešto pišu po registriju

Dakle, ja ne sporim jednostavnost API-a, vec kazem da API i ne sme biti previse komplikovan ako ga publikujes, zar ne ? To znaci (da pojednostavim do kraja), da je prirodno da je API jednostavan i da ne moze jednostavnoscu API-a da se opravdaju neki drugi "gresi".

Citat:
To sto ima gomila registry cleaner-a ne znaci ama bas nista drugo nego da ljudi vole da izmisljaju rupe na saksiji (svaki dan neki genije napravi novi "registry cleaner") - prosecan Registry ima "orphaned" podatke isto koliko i prosecan fajl sistem ima "orphaned" fajlova - u pitanju je lose programiranje aplikacija i instalera - ali to kaci Registry bas kao sto kaci i fajl sistem na disku, nema razlike.

Evo ja imam CCleaner - svakih par nedelja na disku imam gomilu .tmp i slicnih fajlova, koje su ostavile gay aplikacije koje su pisali imbecili - te iste aplikacije ostave i Registry entrije - pa nikom nista, ukolni se i gotovo.

E, pa nije bas tako. Gomila Registry Cleaner-a znaci da postoji potreba za Registry Cleaner-ima. Posebno sto je velika vecina tih aplikacija shareware. Jos vise i jos gore, ogromna vecina onih istih "prosecnih korisnika", zbog kojih si vec (da prostis) stavio Windows ispred major Linux distroa, jer oni preferiraju "out of box" resenja - dakle ti korisnici nemaju blagog pojma ni da registry postoji, a ako znaju, nemaju blagog pojma cemu to sluzi i da im tokom vremena gomila djubreta u Registry-u usporava racunar do granice neupotrebljivosti. Takodje, Registry Cleaner-i nikada do kraja ne ociste celokupno smece koje su ostavile "gay aplikacije koje su pisali imbecili". Naime, ova vrsta software-a procenjuje za razne unose u Registry-u da li je uopste bezbedno da se takav unosi izbrise, pa ako se desi da ne moze 100% da odredi da je unos siguran za brisanje, onda ga ostavi. Prema tome, Registry neumitno raste, Registry usporava sistem; bez obzira da li su gay aplikacije by imbecili pravile djubre, kao sto rekoh, apologetika Windows Registry-a je promasen slucaj i potpuno uzaludan posao.

Jednostavno, prihvati cinjenicu da je Registry mana Windows OS-a sa dobrom verom i ne opiri se tako ociglednoj cinjenici.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 15:00 - pre 178 meseci
Ivane,

Znaš li primer aplikacije koja koristi registry, ali da putanja nije uvek ista? Ja ne znam. Kod Linux aplikacija distribuiranih u vidu izvornog koda configure može da prihvati parametre, koje će on nekako uhardkodovati pre kompajliranja (-D opcije kompajlera itd.), tako da isti program nema uvek istu putanju do podešavanja.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 15:00 - pre 178 meseci
@VladimirCDT,

SVE ali SVE to sto pricas vazi ISTO za fajl sistem - kao sto postoji gomila Registry Cleanera, postoji i gomila Disk Cleanera - jednostavno LOS softver brlja po disku i po registry-ju podjednako i ostavlja gomilu djubreta. Stavise, vece su sanse da imas vise djubreta po disku nego u registry-ju.

Kao sto rekoh, moj CCleaner svake 2 nedelje nadje gigabajte djubreta po disku, gomilu temp. fajlova, gomilu nekakvih besmislenih direktorijuma, itd... - a sto se registry-a tice to se desava ako i samo ako radim neke instalacije/deinstalacije programa. Ako samo koristim programe, tog mess-a nema, ali zato ga ima i te kako na DISKU.

Citat:

Takodje, Registry Cleaner-i nikada do kraja ne ociste celokupno smece koje su ostavile "gay aplikacije koje su pisali imbecili". N


Ista prica vazi i za ciscenje diska - nije moguce da cleaning aplikacija zna 100% tacno da je nesto visak, osim poznatih direktorijuma za npr. temp fajlove od strane poznatih aplikacija.

Dakle, opet ista stvar.

Citat:

Jednostavno, prihvati cinjenicu da je Registry mana Windows OS-a sa dobrom verom i ne opiri se tako ociglednoj cinjenici.


To jednostavno nije niti moze biti "ocigledna cinjenica" - objektivni argumenti pokazuju da je fajl sistem BAR podjednako "prljav" ako ne i "prljaviji' od registry-a.

Nije Registry kriv, bas kao ni Fajl Sistem, zato sto idiotski pisane aplikacije brljaju po njima.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 15:01 - pre 178 meseci
Citat:
VladimirCDT: E, pa nije bas tako. Gomila Registry Cleaner-a znaci da postoji potreba za Registry Cleaner-ima. Posebno sto je velika vecina tih aplikacija shareware. Jos vise i jos gore, ogromna vecina onih istih "prosecnih korisnika", zbog kojih si vec (da prostis) stavio Windows ispred major Linux distroa, jer oni preferiraju "out of box" resenja - dakle ti korisnici nemaju blagog pojma ni da registry postoji, a ako znaju, nemaju blagog pojma cemu to sluzi i da im tokom vremena gomila djubreta u Registry-u usporava racunar do granice neupotrebljivosti. Takodje, Registry Cleaner-i nikada do kraja ne ociste celokupno smece koje su ostavile "gay aplikacije koje su pisali imbecili". Naime, ova vrsta software-a procenjuje za razne unose u Registry-u da li je uopste bezbedno da se takav unosi izbrise, pa ako se desi da ne moze 100% da odredi da je unos siguran za brisanje, onda ga ostavi. Prema tome, Registry neumitno raste, Registry usporava sistem; bez obzira da li su gay aplikacije by imbecili pravile djubre, kao sto rekoh, apologetika Windows Registry-a je promasen slucaj i potpuno uzaludan posao.

Jednostavno, prihvati cinjenicu da je Registry mana Windows OS-a sa dobrom verom i ne opiri se tako ociglednoj cinjenici.


Zasto je Registry mana windowsa? Mnogo je bolji od desetina i stotina conf fajlova, za koje opet moras da znas cemu sluze. I mac koristi isti pristup AFAIK. Problem je sto nije dokumentovan u samom OS.

@ Ivan A da je registry nedostupan za regularne programe sem windows installera i updatea, sta bi bilo onda? ;) Programi ne bi stavljali podatke koji su samo njima potrebni u registry.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 15:03 - pre 178 meseci
Citat:
Nedeljko
Znaš li primer aplikacije koja koristi registry, ali da putanja nije uvek ista? Ja ne znam. Kod Linux aplikacija distribuiranih u vidu izvornog koda configure može da prihvati parametre, koje će on nekako uhardkodovati pre kompajliranja (-D opcije kompajlera itd.), tako da isti program nema uvek istu putanju do podešavanja.


Sto nema bas puno veze sa realnoscu - realnost je da ako neko pravi malware, on uzme najpopularnije distribucije OS-a i programa i gleda da hard-coduje ono sto mu treba.

Ili ces da kazes da bilo koji bitni % korisnika koji su "Linux desktop korisnici" menjaju stvari sa configure skriptama? Kako da ne.

Na kraju krajeva, ako imas sors aplikacije na Windowsu, kao sto ga imas za sve OSS aplikacije - od OpenOffice-a do Firefoxa, i ti isto tako mozes menjati registry path.

Opet se svodi na isto - registry je u principu minimalisticki fajl-sistem, sve sto vazi za fajl-sistem na disku vazi i za registry, ne postoji nista u Registry-ju sto ga cini "jednostavnijim" za pecanje informacija od fajl sistema na disku.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 15:22 - pre 178 meseci
Ivane,

regisrty i fajl sistem pružaju slične tehničke mogućnosti, ali se one u praksi tako ne koriste. Čisto sumnjam da je putanja do KMail-ovih podešavanja u openSUSE-u i Fedori ista. Znači, korisnik je instalirao distribuciju i nije ništa menjao - ali, koja je distribucija u pitanju? Znači, onaj ko pravi malware mora u najmanju ruku da ga istestira na desetak distribucija, što ipak jeste veći obim posla.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

VladimirCDT
VladimirCDT
programer
Beograd

Član broj: 220281
Poruke: 45
*.antegra.com.



+2 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 15:26 - pre 178 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: @VladimirCDT,

SVE ali SVE to sto pricas vazi ISTO za fajl sistem - kao sto postoji gomila Registry Cleanera, postoji i gomila Disk Cleanera - jednostavno LOS softver brlja po disku i po registry-ju podjednako i ostavlja gomilu djubreta. Stavise, vece su sanse da imas vise djubreta po disku nego u registry-ju.

Kao sto rekoh, moj CCleaner svake 2 nedelje nadje gigabajte djubreta po disku, gomilu temp. fajlova, gomilu nekakvih besmislenih direktorijuma, itd... - a sto se registry-a tice to se desava ako i samo ako radim neke instalacije/deinstalacije programa. Ako samo koristim programe, tog mess-a nema, ali zato ga ima i te kako na DISKU.

To jednostavno nije niti moze biti "ocigledna cinjenica" - objektivni argumenti pokazuju da je fajl sistem BAR podjednako "prljav" ako ne i "prljaviji' od registry-a.

Nije Registry kriv, bas kao ni Fajl Sistem, zato sto idiotski pisane aplikacije brljaju po njima.

Cek, cek... Je l' pitanje bilo koja je mana Windowsa ? Jeste. Zasto uplices file sistem u pricu ? Ako time hoces da kazes da su krivi developeri onda mozemo opet reci da je Registry jednostavno lose resenje koje je otvorilo prostor developerima da prave djubre - i to ne samo na fajl sistemu, vec i po registry bazi. S tim sto bez fajl sistema ne mozes, a za Registry postoji alternativa.

Registry baza postoji na Windows. Registry baza nije bila "nuzno zlo". Registry i njegov koncept nisu dovoljno dobro promisljeni i totalni su promasaj koji usporava sistem i pravi debele probleme koji se ne mogu u potpunosti resiti osim formatiranjem diska. Djubre u vidu datoteka na disku takodje postoji, ali bez file sistema se ne moze.

Jos jedna velika mana Registry-ja je sto svaka aplikacija koja trazi neki svoj podatak, upisuje nesto ili izbacuje, mora da se petlja u zajednickom djubretu. Odnosno:

Citat:
bojan_bozovic: Zasto je Registry mana windowsa? Mnogo je bolji od desetina i stotina conf fajlova, za koje opet moras da znas cemu sluze.

Kada govoris o conf file-ovima, ipak govoris o vise file-ova koje same aplikacije ne dele izmedju sebe. Sa druge strane, Registry je svima zajednicki. Naravno, recicete da je i file sistem zajednicki za sve aplikacije na racunaru, ali mislim da bi to bilo malo neumesno poredjenje.

Bottom line, kod Windowsa (i ostalih OS) imam i file sistem (obavezan deo) koji ce biti zatrpan djubretom, ali imam i Registry (neobavezno resenje) koji ce takodje biti zatrpan djubretom.
Svaljivati gresku na programere koji brljaju po Registry-ju je isto kao i kriviti autore malware-a za postojanje sigurnosnih propusta. Mislim da to nije bas korektno razmisljanje.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 15:38 - pre 178 meseci
Citat:
Kada govoris o conf file-ovima, ipak govoris o vise file-ova koje same aplikacije ne dele izmedju sebe. Sa druge strane, Registry je svima zajednicki. Naravno, recicete da je i file sistem zajednicki za sve aplikacije na racunaru, ali mislim da bi to bilo malo neumesno poredjenje.

Bottom line, kod Windowsa (i ostalih OS) imam i file sistem (obavezan deo) koji ce biti zatrpan djubretom, ali imam i Registry (neobavezno resenje) koji ce takodje biti zatrpan djubretom.
Svaljivati gresku na programere koji brljaju po Registry-ju je isto kao i kriviti autore malware-a za postojanje sigurnosnih propusta. Mislim da to nije bas korektno razmisljanje.


Aplikacije moraju da dele neka podesavanja! I u unixu je tako neki conf fajlovi su sistemski. A registry je bolje resenje. U unixu bi aplikacija to djubre smestila u .conf fajl u /etc, i onoliko je lako resiti se toga kao u windowsu. Problem je sto je to moglo srecnije da se uradi, da se spreci upis podataka koji nisu sistemski u registry (vidi moj post gore). Greska mora da se svali, medjutim, upravo na programere, jer inace bi junk stavljeli u conf fajlove negde ili fajlsistem, sto je isto.
Registry nije neobavezno resenje, jedina alternativa su conf fajlovi koje je losije jer se conf fajlovima sporije pristupa i nemaju nikakvu hijerarhiju. Postoji ustvari i trece resenje, a to je da se sql baza koristi za sistemske i programske podatke.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 15:45 - pre 178 meseci
Citat:
VladimirCDT
Cek, cek... Je l' pitanje bilo koja je mana Windowsa ? Jeste. Zasto uplices file sistem u pricu ? Ako time hoces da kazes da su krivi developeri onda mozemo opet reci da je Registry jednostavno lose resenje koje je otvorilo prostor developerima da prave djubre - i to ne samo na fajl sistemu, vec i po registry bazi. S tim sto bez fajl sistema ne mozes, a za Registry postoji alternativa.


Masis poentu.

Poenta je da aplikacije brljaju - bilo da je u pitanju fajl sistem bilo registry.

Ne postoji NISTA u sustini Registry-ja sto je gore od "obicnog" root fajl sistema po tom pitanju - aplikacija koja je lose pisana ce brljati po bilo cemu sto joj je dato da koristi.

Stavise, prakticno gledano - registry je samo jos jedan fajl sistem.

Citat:

lose resenje koje je otvorilo prostor developerima da prave djubre - i to ne samo na fajl sistemu, vec i po registry bazi.


Ovo uopste nije argument - pa i File Sistem API je "dozvolio developerima da prave djubre" - koje je podjednako stetno. Registry je samo jos jedan fajl sistem koji se koristi ekskluzivno za konfiguraciju - ne vidim po cemu je on manje ili vece zlo od svih ostalih fajl sistema prisutnih na sistemu.

Citat:

Jos jedna velika mana Registry-ja je sto svaka aplikacija koja trazi neki svoj podatak, upisuje nesto ili izbacuje, mora da se petlja u zajednickom djubretu. Odnosno:


Svasta, pa registry je samo jos jedna directory struktura - tu tvoju logiku mozes da primenis i na root fajl sistem i da kazes da je to "zajednicko djubre" svih aplikacija.

Zaista ne vidim nikakvu razliku izmedju registry-ja i root fajl sistema po tom pitanju.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

VladimirCDT
VladimirCDT
programer
Beograd

Član broj: 220281
Poruke: 45
*.antegra.com.



+2 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 16:38 - pre 178 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Aplikacije moraju da dele neka podesavanja! I u unixu je tako neki conf fajlovi su sistemski. A registry je bolje resenje. U unixu bi aplikacija to djubre smestila u .conf fajl u /etc, i onoliko je lako resiti se toga kao u windowsu. Problem je sto je to moglo srecnije da se uradi, da se spreci upis podataka koji nisu sistemski u registry (vidi moj post gore). Greska mora da se svali, medjutim, upravo na programere, jer inace bi junk stavljeli u conf fajlove negde ili fajlsistem, sto je isto.
Registry nije neobavezno resenje, jedina alternativa su conf fajlovi koje je losije jer se conf fajlovima sporije pristupa i nemaju nikakvu hijerarhiju. Postoji ustvari i trece resenje, a to je da se sql baza koristi za sistemske i programske podatke.

Ono sto ti sada pricas je pre na temu Windows vs. Linux. Stos je sto pricamo o manama Windowsa i Microsofta. E sad, kao sto mozes da primetis, ja u temi ne hvalim Linux u odnosu na Windows.
Dakle, tacno je da se negde moraju cuvati razne postavke. To ne sporim. Medjutim, hajde sada otvori taj /etc folder i otvori Registry...

@Ivan Dimkovic

Ne znam kako mozes da mi kazes da masim poentu. Poenta je mana Windows OS. Ja kazem da je to postojanje Registry-a.
Ti sa druge strane objasnjavas implementaciju Registry baze i brljotine developera, kao da to ima veze sa samim postojanjem Registry-a u Windowsu. Pri svemu tome izbegavas cinjenicu da Registry nije nuzan, dok je file sistem nuzan u PC arhitekturi. Ja ne kritikujem realizaciju Registry baze, ja kritikujem njeno postojanje.

Nije mi jasno, zar je moguce da se ja bas toliko nejasno izrazavam ?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a02.09.2009. u 16:45 - pre 178 meseci
Ako je tvoj jedini argument da "registry nije nuzan" onda to i nije neki argument.

Svi ostali argumenti, glede djubreta - podjednako vaze i za ostale vidove fajl sistema - registry tu nista nije drugaciji.

Druga stvar, sa registry-jem je lako moguce migrirati korisnicki profil na server (u slucaju domena) i nazad - jer su sva podesavanja na jednom mestu. Stavise pretragom kroz registry se smanjuje stres na disk jer su sva podesavanja u jednom kompaktnom fajlu.

Takodje je moguce jednostavno drzanje bekapa sistemske konfiguracije (Last Known Good)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Navedite bar jednu manu: a)m$-a i b)windows-a

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13

[ Pregleda: 35214 | Odgovora: 255 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.