Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Idejni projekat... Da li je ostvarljivo?

[es] :: Wireless :: Idejni projekat... Da li je ostvarljivo?

[ Pregleda: 1980 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

crnimilosradojevic
Milos Radojevic
Podgorica
Beograd

Član broj: 26583
Poruke: 44
93.86.195.*

Sajt: www.zivesvirke.com


+2 Profil

icon Idejni projekat... Da li je ostvarljivo?30.07.2009. u 16:16 - pre 179 meseci
Planiram da napravim projekat besplatnog mreznog telefoniranja, na frekvenciji 2.4ghz.
Malo da pojasnim...

Cilj je da se naprave telefoni, sa wirelesom point to multipoint, koji ce medjusobno praviti mrezu, i omogucavati razgovore unutar nje.

primjer.
Marko zivi na Karaburmi i ima takav telefon. Njegov broj je 100-123-121-025. ja zivim na vracaru i moj br. je 100-123-023-225. Kad otkuca moj br. tada njegov telefon potrazi, dali postoji veza izmedju mog i njegovog telefona ako postoji onda se povezuje i uspostavlja poziv, tj dali ima korisnika mreze izmedju mene i njega. brojevi su integrisane ip adrese u ap telefona... u slucaju da nema on mene ne moze pozvati... Nesto poput PMR uredjaja...


Svi zainteresovani mogu ako hoce da mi se pridruze...


[Ovu poruku je menjao crnimilosradojevic dana 30.07.2009. u 17:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: Idejni projekat... Da li je ostvarljivo?30.07.2009. u 19:49 - pre 179 meseci
Moje misljenje je da je to u praksi neizvodljivo odnosno bar ne tako kako si ti zamislio.
Ne bih da ulazim u neko dublje razmisljanje ali 2.4ghz opseg prvo sto je pretrpan svakakvim signalima a drugo sto je domet jko ogranicen posebno za uredjaje sa integrisanima antenama osim ako nisi zamislio da su ti telefoni fiksni a onda se gubi poenta svega.
Ako vec hoces telefoniranje za dz onda bi bolje bilo da razmislis o nekim pmr tokcima i nekim repetitorom.
Doduse tako bi svi culi sve ali bi bar sto se tice dometa bio mnogo jaci.

Objasni malo detaljnije kako si to zamislio pa se mozda ispostavi da nesto ima od toga...
Kakve bi uredjaje i antene konkretno koristio?
 
Odgovor na temu

crnimilosradojevic
Milos Radojevic
Podgorica
Beograd

Član broj: 26583
Poruke: 44
91.150.106.*

Sajt: www.zivesvirke.com


+2 Profil

icon Re: Idejni projekat... Da li je ostvarljivo?01.08.2009. u 12:26 - pre 179 meseci
Razmisljam i jedno i drugo da uklopim, tj. i fixni i mobilni s tim sto ce fixni drzati mrezu sa ap-om, tj. sami ce korisnici praviti mrezu, koju ce da koriste, a mobilni ce koristiti taj ap da se poveze preko njega na mrezu. stim da pocetak citavog sistema ne moze biti dok se dovoljan broj korisnika ne prijavi za uslugu, tj dok se ne dobije dovoljna jacina signala po gradu.

Sto se tice fixnih, tu bi vjerovatno koristio mikrotikove proizvode, a za mobilni jos nisam razmisljao za hardware, ali bi mogao da se koristi neki programcic na telefonima koji imaju integrisan wireless, mada nije najbolja ideja za to,ali... Evo grafa ispod, kako bi sve to izgledalo.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Librabicboj

Član broj: 88931
Poruke: 409
77.46.213.*



+7 Profil

icon Re: Idejni projekat... Da li je ostvarljivo?02.08.2009. u 12:08 - pre 179 meseci
Fino zamisljeno. Imao sam slicnu ideju, ali nemam sa kime da je realizujem.
Sve to ima jedan problem..... opseg na 2,4Ghz.
A takodje,danas tesko ljudi zele (daju pare) da ulaze u wireless infrastrukturu.

Radite ljudi....
A JA samo vas posmatram, ehhehehe
 
Odgovor na temu

lazarovm
web development
Pančevo

Član broj: 163610
Poruke: 146
195.252.78.*

Sajt: www.bmfoto.rs


Profil

icon Re: Idejni projekat... Da li je ostvarljivo?02.08.2009. u 12:48 - pre 179 meseci
Citat:
Marko zivi na Karaburmi i ima takav telefon. Njegov broj je 100-123-121-025. ja zivim na vracaru i moj br. je 100-123-023-225.


U Beogradu na 2.4 GHz??? baci antenu kroz prozor da osmotriš koliko je zagušenje na toj uskoj free frekvenciji ( imaš realno 3-4 kanal samo )... Bolje nađi drugu frekvenciju za početak

U principu, sve je stvar organizacije mreže, ako dobro osmisliš i isprojektuješ mrežno okruženje nije bitno da li je na kraju komp ili stand alone uređaj koji preko ip adrese i protokola šiba šta hoćeš. Ako obezbediš dobar bandwith, što je glavni preduslov za ovakav projekat, možeš implementirati VOIP ili nešto sl. i to je cela priča . Naravno, kvalitet toga zavisi od mrežne infrastrukture i propusne moći svake tačke u mreži...

Ideja nije loša, samo su problem standardizacija u wireless sektoru i infrastruktura ( koja i nije baš jeftina ako hoćeš kvalitet )
poz
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Idejni projekat... Da li je ostvarljivo?

[ Pregleda: 1980 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.