Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ergonomija i kvalitet izrade digitalnih foto aparata

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Ergonomija i kvalitet izrade digitalnih foto aparata

[ Pregleda: 2449 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Ergonomija i kvalitet izrade digitalnih foto aparata13.07.2009. u 04:49 - pre 179 meseci
U okviru ove teme iskljucivo bih voleo da se korisnici bave spoljnim delom aparata, tipa: kvalitet izrade, postojanost plastike na grebanje i ostecenja, subjektivan osecaj lezanja u ruci, zvukovima pri radu (rad motora kod zuma, skljocanje kod D-SLR), klimavoscu kod dugmica, stabilnoscu vratanaca i sarkica kod baterija i prhvata za memoriske kartice, stabilnoscu drzanja poklopca objektiva, prihvat blica ...

- Ova problematika se uzima tek sa nekim naznakama u testovima kao tipa kvalitet izrade je odlican, dobar ili plastican.A iz mog iskustva ove stvari su mi bas GADNO zagorcale zivot do nivoa da ne mogu da kupim aparat vec koristim (bar jos neko vreme ) pozajmljeni od druga dok ne vidim sta cu.
Bas me zivo interesuje kako vi gledate na ove stvari i koliko je vama to vazno jel na svetskim testovima ne moze se nista zakljuciti, znam to iz skustva.
Unapred se zahvaljujem komentarima i preporukama.

- I jos jednom ljubazno napominjem da pri eventualnim preporukama voditi se licnim iskustvom sa atakom na ergonomiju i izradu,bez detaljisanja o samim performansama.
Jel za to postoje druge teme i vrhunski obradjeni testovi.
Preporuke nisu upucene meni vec generalno i drugim zainteresovanima koji imaju slicne nedoumice.

Pozz.
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Ergonomija i kvalitet izrade digitalnih foto aparata13.07.2009. u 07:19 - pre 179 meseci
Da odma probijem led napisacu nesto sto posle 5 meseci istrazivanja (oslepe pred monitorom), nigde ne procita a tako me je gorko "obradovalo" u prodavnici.
Da odma pojasnim ultra-extremni sam perfekcionista, sve primecujem i sve mi je vazno.O toga kakve su fotografije,do brzine rada aparata, lezanja u ruci, pa do recimo i nekih detalja kao sto je: zemlja proizvodnje aparata (tu imam neke teorije ali dobro sad), miris plastike (na + 43 stepena neke plastike pokazuju svoje lice), kakav je kais za nosenje aparata, da li na primer pri maksimalnoj ekstenziji zuma dolazi do lupkanja objektiva kod prozumera zbog veceg zazora izmedju dve cevi-tube sto se cuje kod snimanja videa ...
Naravno uzimam i cenu u obzir, to je kljucni faktor.
Ova tema je besmislena kada bi svi imali D3X.
- Sa svojim zapazanjima necu mozda pomoci, cak cu neke i odbiti od kupovine ali cu i tekako vecinu navesti da neke stvari gledaju sa malko vecom paznjom.
Inace ne faforizujem nikoga i nista, sve mi je svejedno samo da je dobro i kvalitetetno.Ako bi i Zenit vaskrsnuo kupio bi ga ako je bolji od divizije C/N/P/O/P/S.
Pih preterao sa skracenicama (Canon,Nikon,Panasonic,Oly,Pentax,Sony).

Ajmo sad.

Ja hteo da kupim aparat (aaajde), nista novo neko bi reko.Prosumer ili Slr, odlucim se za prosumer,tipa univerzalniji veci raspon zuma, video, cena ...
Znam da sum razvaljuje ali nema veze i razmisljam:
1)Panasonic FZ28
2)Canon SX10
3)Canon SX1 (uzo u razmatranje ,preskup nista bolji od SX10 odusto)
4)Kojesta od Olimpusa, Sonija, Nikona (po testovima neki ima jaci sum neki aberacije neki vinjetiranje neki croma gluposti) i to odbacim i ajd sad na tacku 1) i 2).

To sto ovih 4,5 dobavljaca toboz poznatih nema robu na lageru,pa me lazu da stize za 7,14 bog te pita za koliko dana, sto aparati koji koriste LI-On bateriju ne mogu da se probaju jel su ove prazne a oni da ih pune za vas ne dolazi u obzir,sto ako gledam ugasen aparat duze od 7-8 min on pocne da se nervozno vrpolji (prodavac), sto servis mahom radi Bg elektronik (nije los ali kad naucise da popravljaju i klime i plazme i muzicke linije i aparate za brijanje i video audio opremu, kompakt aparate i ultra sofisticirane HD kamere ne znam a i bolje) ali uzmimo da su odlicni i podrzavam svestranost.

Dolazimo do srzi teme, (neka mi moderatori ne zamere na tek blagom odstupanju u bivsih par redova mnogo je bilo vazno da naglasim), konacno Panasonic Fz-28.

Po raznim svetskim testovima sve OK cak mozda i najbolje u klasi, jedva ga nadjem pricamo o periodu maj-jul 2009 Beograd, uzmem u ruke i evo rezimea.

-Ruzniji uzivo nego na slikama (crna varijanta, o sivoj ni da ne govorim), nesrazmerno sirok objektiv spram tela pa deluje aparat zdepasto
-Poklopcici za memorisku i baterije solidni
-Blic se tek podize kada se stave baterije ( zar nisam napomenuo da sam trebao da dam 325 evra za ugasen aparat jer je baterije prazna)
-Dugmicu su mali kao i ona sprdacina od dzojstika koji je manji od zrna graska (kako radi pojma nemam aparat je ugasen)
-Dugme on/off je velicine zna pirinca, ako su ga tako smanjili sto ne napravise ko na digitronima dugme za reset (rupica i gurnes iglu i to je to) ovako su se mnogo potrosili
-plastika na aparatu ima obradu ko da je smirgla 1200, fina ali bez veze

Meni to nista ne smeta tako mnogo, mada sam polu prokljucao, i dok ja to muljam po ruci (na nalepnici pise Made in Japan,valjda to nesto govori) drzeci aparat za mali grip a noktom kaziprsta i srednjim prstom desne ruke dodirujuci spoljnu plastiku objektiva primetim neke tragove, reko prasina nema veze.Ja opet za grip nokti dodiruju plastiku neki beli tragovi ?????
IJAO majko mila, kad tad nisam dobio infarkt nikad necu.
Znam ljudi da sam napisao 150 redova da bi vam ovo rekao ali ovo nosim u sebi mesec dana i ne mogu vise, kako to niko nikada nigde nije napisao ni na dpreview,ni na cameralab.com i da ne nabrajam POJMA NEMAM.
Tek ultra blagim pokretima prodjem preko cele povrsi aparat sve ostaju tragovi.
Beli ruzni tragovi, kao kada nesto radite sa jako finom smirglom tipa 1000-1500.
To se moze obrisati ali nasta to lici za 325 evra, krs od plastike do te mere da ne mozete to da zamislite.Plastika je utegnuta i dobro spojena ali povrsinski ocaj.
- Bolesno skrta trosna reciklirana plastika -
Ko to nije video ne veruje, sta bi bilo sa tragovima u torbici u koji bi bili kjlucevi,novcici ili na nekoj polici sa necim malo jacim od noktiju ne znam i ne interesuje me.

Aparat sto se tice perfomansi jako dobar a spolja ocena od mene je -10.
NIKOME to nepreporucujem.Naravno striktno moje iskustvo.

Pomislim ja da sam ili bolestan ili da imam celicne nokte ili da se opterecujem nevaznim stvarima uzmem SKUPLJI i udobniji Olimpus 570.
Stvarno solidno spolja, lepo lezi u ruci, plastika deluje masivnija,ovlas noktima preko iste toboz tvrdje plastike isto SRA**E samo drugi proizvodjac.
Pobegnem iz prodavnice a izgubi ceo dan.
Sta bi bilo za 3 meseca i nasta bi ti aparati licili ne znam.
Dodjem kuci devojka pita sta bi, mene SRAMOTA da kazem zapazanje vec kazem da se sve rasprodalo.

Drugi lepotan.

2)Canon SX10
Odlican aparat po performansama, necujan zum motor, optika bas dobra ...
Kupim ga, bude kod mene 24 sata i na srecu u ogromnu ljubaznost prodavca sledeci dan uz moju pricu koju sam slozio koja nema veze sa ovim sto sam napisao vrati mi pare i izgubim jos jedan dan.

OVO JE JOS GORE ZA NEVEROVATNIH 375 evra.

1) Dosta je tezak sto uzimam kao plus, skoro sa baterijama 4xAA 550gr oseti se oko vrata solidno
2) Poklopac za objektiv je najvece ????????, (sta da opsujem da me ne banuju). Tanka jadna plastika koja se uzasno grebe i koja NIKAKO nestoji tamo gde mu je mesto a to je na objektivu, odpada sama od sebe, krsina svoje vrste.Samo li je pipnete ode i objektiv nezasticen.
3)Kada se drzi grip od noktiju ostaju tragovi na plastici objektiva.
4)Kada se tek malko pritisne grip plastika koja je na njemu krs, se odvaja od lezista i deluje nesigurno.Odvajanje je mikronsko ali se vidi i oseca
5)Dugme za okidanje previse labavo hod 1 milimetar u svim pravcima
6)Osecaj izmedju pola pritisnutog dugmeta i do kraja los i nedefinisan
7)Prsten za zumiranje ekstremno osetljiv izmedju moda za sporo-brzo zumiranje.Kada se brzo zumira glasan zvuk motora i aparat vibrira ko da radi freza
8)Blic se dize rucno, ne smeta ali koliko su ustedeli na obicnom feder mehanizmu to samo Canonovi pametnjakovici znaju
9)Plastika na poledjini kod lcd dobra i solidna tu pohvala,eh da je bar svuda takva
10)Kruzni prsten za navigaciju obicna kozmeticka glupost, treba da se gleda u pasulj sa kojom ga brzinom okretati pa da se krecete po meniju prebrzo-presporo meni ne reaguje.Radi to ali jako aljkavo
11)Poklopcici na prikljuccima i mem.karticii solidni
12)Poklopac na bateri se jedva otvara zbog duplog jezicka loseg je kvaliteta a sarkica na bravici je jadno pricvrscena za plasticni poklopac.Poklopac i kada je zatvoren pomera se, u sustini beda
13)Stavljanje SD-SDHC kartice otezano jel mehanizam za njen prihvat ne prihvata je odma vec postoji neki ne definisani hod,kao da jezicak koji zaglavljuje karticu u fiksnom polozaju prokliza.Lose
14)Kais za foto aparat jad i beda sa nekom kozicom na sredini koja kada se jednom prelomi ostaju tragovi, i nekim bedno nastanpanim natpisom koji se skida noktom.Pritom je kais uzak za masu od 550 gr pa vise sece nego sto koristi
14)Uputsvo sam konkretno ja dobio na Madjarskom,Slovackom,Poljski i Ruskom pa sam jurio neke babe da mi prevode to.Pitaj boga odakle dobavljaci nabavljaju opremu.
15)Tockic za regulisanje dioptrije na viziru jad, beda i nepreciznost koja se valjda tako jadno vise nigde ne moze implementirati.
Precnika je 3mm, ne moze mu se nikako pristupiti i jako se tesko okrece.Pritom i ono malo mutne muke kvari.

Panasonic Fz28 je izgleda dokazao da sam bolestan u mozak a Canon SX10 i da sam slep.

Da samo napomenem:
-ekstra sam nezan prema tehnici
-koristim naj finije krpice (mikrofiber za plasticne delove i pirinacni papir za optiku) sa americkim sredstvima za brisanje.
-nista ne silim i ne natezem
Ove aparate sam ja licno prvi iz zapecacenih kutija izvadio niko ih nije dirao pre, i eto kako sam prosao.

I sta sam dobio od ova dva najbolja i najprodavanija prozumera na svetu.
Dobre fotke po netu a spolja recikliran tutkalom lepljeni presovani toalet papir za 325-375 evra respektivno + cena memorije + cena baterija i punjaca za Canon + torbica za nosenje + stativ + filter koji ni ne moze da se stavi na krs od objektiva na Canon SX10.Ma objektiv ima odlicna stakla ali plastika je lose osmisljena.

E tako,
jos da vidim nasta lici uzivo G10, bas je dobio visoke ocene za kvalitet i spolja i unutra.Ako ne blago meni na zimu ja uze nov Canon 40d sa 17-85 staklima.
Sa takvim pozajmljeni radim i nemam primedbe koje bi nesto specijalno naglasio.Ne treba mi toliko D-SLR ali nepodnosim ovoliko fusa pa bog.

Hvala vam na strpljenju i da procitamo i vasa iskustva.

Pozz.













;





 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Ergonomija i kvalitet izrade digitalnih foto aparata13.07.2009. u 09:19 - pre 179 meseci
Uh, prijatelju ne znamo sta da ti kazemo;

jedino sto smo sigurni je kako ne bi voleli da smo na mestu tvoje zene.

sorry
 
Odgovor na temu

grozda

Član broj: 738
Poruke: 510
*.cenis.org.rs.



+6 Profil

icon Re: Ergonomija i kvalitet izrade digitalnih foto aparata13.07.2009. u 09:20 - pre 179 meseci
Obzirom da su do nedavno aparati u toj klasi bili pr. ~500e, sa recikliranom plastokom dobili smo pojeftinjenje :)
Izgleda da se na svemu fusari kako bi se bilo konkurentno. Kinezi ubijaju cene pa su mad in Japan, morali da popuste :)

Ovo za guljenje mi malo neverovatno, nisam imao u rukama pomenute aparate, ali kao vlasnik Canona A710IS, mogu reci da ima onog da se nesto po malo klati ali sama plastika izgleda odlicno, posle vise od godinu dana, nema ni ogrebotine niti bilo kakvih tragova.

Malo me podsecas na mog kolegu koji sve sto kupi mora da zameni :) Nista nije savrseno ...
(~ ~)( o o )(~ o)
-(_)---(_)---(_)-

 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
93.86.149.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Ergonomija i kvalitet izrade digitalnih foto aparata13.07.2009. u 12:11 - pre 179 meseci
Citat:
ArtCool
15)Tockic za regulisanje dioptrije na viziru jad, beda i nepreciznost koja se valjda tako jadno vise nigde ne moze implementirati.
Precnika je 3mm, ne moze mu se nikako pristupiti i jako se tesko okrece.Pritom i ono malo mutne muke kvari.


koliko često ti se menja dioptrija? ;)
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Ergonomija i kvalitet izrade digitalnih foto aparata13.07.2009. u 14:30 - pre 179 meseci
Moja cura mene dobila besplatno,ja se nisam ovako skupo prodavao i jos se neljustim
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Ergonomija i kvalitet izrade digitalnih foto aparata13.07.2009. u 14:34 - pre 179 meseci
Da li neko ima iskustva sa Canonom d50 u odnosu Canon d40?

[Ovu poruku je menjao ArtCool dana 13.07.2009. u 15:46 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ArtCool dana 13.07.2009. u 15:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Ergonomija i kvalitet izrade digitalnih foto aparata13.07.2009. u 14:42 - pre 179 meseci
Igro se sa Canonom A710IS i zbilja postojan.Za te novce preporuka.
Naravno uvek igra odnos ulozeno/dobijeno, kao sto smatram da Nikon D3X ne vredi te pare i da mu daleko jeftinija Sony A900 parira.
Po svim parametrima.
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Ergonomija i kvalitet izrade digitalnih foto aparata13.07.2009. u 14:45 - pre 179 meseci
Citat:
Backy: koliko često ti se menja dioptrija? ;)


Vidim dobro dok ne vidim krs, e onda oslepim ;)
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
93.86.149.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Ergonomija i kvalitet izrade digitalnih foto aparata13.07.2009. u 14:58 - pre 179 meseci
pa možda je u tome problem, neko ko je slep teško može da ocenjuje foto aparate...

a što se tiče točkića za dioptriju, na fujiju s6500 je on veliki sa jasnim klikovima a na nikonu d80 mali i jedva se pomera ako ne skineš gumu oko tražila (mada i on ima jasne klikove) al meni je ovaj na nikonu bolji jer iako mi je trebalo pola sata da ga namestim, od tad ga više ne diram jer se ne dešava da se sam pomeri kad ga vadim iz torbe

ako ti je bitan i kvalitet kućišta, onda gledaj sve metalne aparate a ne samo dslr
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Ergonomija i kvalitet izrade digitalnih foto aparata13.07.2009. u 15:26 - pre 179 meseci
Ko bre slep ???
Kralju citaj pazljivije.
Tockic treba da radi pa makar sta.A od Fujija S6500 jos je spolja znacajno bolji S5500.On apsolutno nema ni jednu manu koju sam naveo za Fz28 i SX10 samo ima 4 mpx.Inace ima za ono vreme i RAW sto je kuriozitet,oblozen je celom povrsi reljefnom gumom plastika i dugmad maksimalno utegnuti bruka sto je to dobar aparat.Kao neki Canon Mark.
Drugo nije do metala uopste stvar,cak sta vise on se ostrim predmetima nepovratno i trajno ostecuje za razliku od teksturalne gume ili tzv inzenjerske tvrdo sinterovane plastike.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Ergonomija i kvalitet izrade digitalnih foto aparata

[ Pregleda: 2449 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.