Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!

elitemadzone.org :: MadZone :: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 16801 | Odgovora: 111 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
79.101.204.*



+558 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!09.06.2009. u 12:17 - pre 181 meseci
O cemu pricate, to je neverovatno. Sve trulo i gnjilo, oni prica o "dobroj inicijativi" . Za koga je dobra? Za trojicu "naucnika" + za bagru iz zlocinackog udruzenja koje mucka u skladu sa propisi? Alal vam inicijativa. Niko ne kaze da je sve propalo pa ne treba nista da se radi, nego kaze da se kuca od krova ne pravi. Mnogi su pokusali pa nisu uspeli.
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-1.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!09.06.2009. u 12:20 - pre 181 meseci
@Goran Rakic :
Inicijativa je odlicna samo mi je nenormalno da se sad ulazu pare u taj projekat.

Nauka i istrazivacki rad treba srazmerno da prati privredu i industriju i obrnuto .
Privreda, industrija i jaka ekonomija jednim delom kroz drzavne institucije finansira naucno-istrazivacki rad
koji ce joj se vracati narednih 5-10-15 god .

Eto recimo imas primer :
Kinezi su 70-tih godina napravili drzavnu strategiju da svaki covek ima barem saku pirinca da jede
pa su 90-tih postali jedna od najvecih svetskih ekonomskih sila,a danas lete u kosmos .

Naravno .. nismo mi Kinezi , ali takav model vazi za skoro sve normalne zemlje u svetu .






Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!09.06.2009. u 12:48 - pre 181 meseci
@deerbeer: U nauku se ulaže 0.3% BDP-a, je li to srazmerno?

Baš te 1970. je Kina lansirala svoj prvi satelit, ulaganja u manje vidljive stvari su srazmerno pratila. Mislim da ipak nije sve u šaci pirinča, od toga nema razvoja, samo troškovi. O ceni rada u Kini da i ne govorimo. Lepo si rekao, nismo mi Kinezi, a nešto ne verujem da bi i građani u Srbiji želeli da rade za tako smešne pare, ovde se sve poredi sa "Evropom".

[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 09.06.2009. u 13:59 GMT+1]
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

_andjela_

Član broj: 219432
Poruke: 200
...96.58.static.exetel.com.au.



+1 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!09.06.2009. u 12:54 - pre 181 meseci
Citat:
deerbeer: Eto recimo imas primer :
Kinezi su 70-tih godina napravili drzavnu strategiju da svaki covek ima barem saku pirinca da jede
pa su 90-tih postali jedna od najvecih svetskih ekonomskih sila,a danas lete u kosmos .

Naravno .. nismo mi Kinezi , ali takav model vazi za skoro sve normalne zemlje u svetu .


Ako ces vec da pises o primeru brace Kineza, zaboravio si da napises i koju rec o seksualnoj revoluciji usled svih tih drzavnih strategija koje su propale. Super za ove sto lete u kosmos, a sta da kazes za one milione koje su sada mrtvi zbog strategije 'jednog deteta'; pa hoce prvo pa musko, a ako nije musko - fino ubij, pa rodi drugo. Za koju godinu bice oko trideset miliona (MILIONA) vise muskaraca nego zena. Hoces da predlozis toj gospodi da uvoze mlade po ekonomskoj potrebi, pa da svi uzivaju jer su 'ekonomska sila'? Pazi na ciji se model ugledas i zbog cega.
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
79.101.44.*



+132 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!09.06.2009. u 12:54 - pre 181 meseci
Citat:
deerbeer:Kinezi su 70-tih godina napravili drzavnu strategiju da svaki covek ima barem saku pirinca da jede
pa su 90-tih postali jedna od najvecih svetskih ekonomskih sila,a danas lete u kosmos .
Naravno .. nismo mi Kinezi , ali takav model vazi za skoro sve normalne zemlje u svetu .

Cuo sam da ako ulozis pare u neku proizvodnju ili drugi buznis u Kini, da te vlasti ne "diraju" sa porezima u pocetku, dok se ne razvijes posao (npr. na 1mil $ proizvodnje godisnje). A onda pocnu da naplacuju. Tako mi rece jedan nas sto radi tamo.

Da dodam offtopic, posto su u prethodnim postovima pominjali ulaganje u IT, i da je to najbolji put u red razvijenih zemalja(Irska itd.).
E sada, ja mislim da ljudi na vlasti u Srbiji zaista zele da se razvije IT sektor, mogli recimo da oslobode manje softverske firme poreza, da vecim firmama pomazu u promociji u inostranstvu, da potsticu zaposljavanje u IT proizvodnim delatnostima, ukinu monopole telekomunikacionih firmi,lobiraju pri izvozu softvera i usluga, osnuju fondove za firme koji ce u pocetku biti dotirane,a kada se razviju da pocnu da zaradjuju i tako pomognu osnivanje drugih firmi...itd.
A ovde je smanjen PDV na racunare, i mozda je ucinjeno jos nesto,a u sustini mi deluje malo. Ali zato se stalno ponavlja: Srbija mora, bla, bla, IT, bla, bla, IRSKA, bla, bla, IT...
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!09.06.2009. u 12:57 - pre 181 meseci
Promašio si temu, ovde je reč o ulaganju u nauku, ne u IT.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
79.101.204.*



+558 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!09.06.2009. u 13:12 - pre 181 meseci
Citat:
_andjela_: ...strategije 'jednog deteta'...

To tako i treba, sta ima tu da mi se kote ko pacovi. Ne Kinezi nego svi.
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-3.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!09.06.2009. u 13:23 - pre 181 meseci
Citat:
Goran Rakić: @deerbeer: U nauku se ulaže 0.3% BDP-a, je li to srazmerno?

Nije .. ali zato sto nema dugorocnog plana i programa za razvoj nauke ...
Zato je pametnije sa tim parama izvrsiti do kraja reformu celog sistema obrazovanja
podici nivo obrazovanja i usmeravanja svrsenih diplomaca
i njihov dalji podsticaj da ostanu ovde i rade u privredi i industriji kao strucni i skolovani ljudi .
A za to je potrebna jaka ekonomija . Samim tim i izdvajanja za nauku ce da budu veca .
Spreciti placanje ispita i korupciju na fakultetima da nam recimo buduci doktori ne bi ubijali decu .

Evo tek su se sad setili da deca do 4. razreda o.skole ne kupuju udzbenike.
Zamisli koliko takvih jos primera moze da bude umesto tog jednog super-kompjutera.


Citat:
_andjela_: Ako ces vec da pises o primeru brace Kineza, zaboravio si da napises i koju rec o seksualnoj revoluciji usled svih tih drzavnih strategija koje su propale. Super za ove sto lete u kosmos, a sta da kazes za one milione koje su sada mrtvi zbog strategije 'jednog deteta'; pa hoce prvo pa musko, a ako nije musko - fino ubij, pa rodi drugo. Za koju godinu bice oko trideset miliona (MILIONA) vise muskaraca nego zena. Pazi na ciji se model ugledas i zbog cega.

I sta sad ti hoces da kazes sa ovim tj. kakve ovo veze ima sa temom ?

Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

_andjela_

Član broj: 219432
Poruke: 200
...96.58.static.exetel.com.au.



+1 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!09.06.2009. u 13:29 - pre 181 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: To tako i treba, sta ima tu da mi se kote ko pacovi. Ne Kinezi nego svi.

Jesu. Svi su tu zbog tebe.

Citat:
deerbeer: I sta sad ti hoces da kazes sa ovim tj. kakve ovo veze ima sa temom ?

Kakve veze ima? Nauka, istrazivacki rad, privreda, industrija, obrnuto, levo, desno... grandiozno se planira, a nema nikakvih planova za postojanje ljudi koji ce se baviti time.

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.yu.



+5251 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!09.06.2009. u 13:32 - pre 181 meseci
Irski model je nama najprihvatljiviji. Ali su sada Irci u velikoj panici, zbog krize i nesrazmere razvoja. Ali, njhov problem.

U "dobre namere drzave" cu se uveriti kada procenat poraste sa 0,3 na bar 3%, za slabo razvijene zemlje. Kakva nam je situacija, i 10%BDP-a bi bilo malo, u sledecih 5-10 godina, da se pokrene nauka i skolstvo.

I da nakon toga SAMI bastinimo dobrobiti ulozenih para. Ane da konobarisemo ili batlerisemo inostranim laboratorijama.

Tako da je ovaj "superkompjuter" samo korak u pogresnom smeru, smeru usluznom, uz "razvoj pameti" manjem od hiljaditog dela promila stanovnistva.

Ali superkomp je nekako kao maska, za potrosnju 10 miliona. Kao i potrosnja inicijalnih 25(kreditnih) za rasturanje reaktora i transport goriva. S tim sto je superkom virtuelan, i bezbedan, za zakidanje sredstava...

Poz
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
79.101.204.*



+558 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!09.06.2009. u 13:39 - pre 181 meseci
Citat:
_andjela_: Jesu. Svi su tu zbog tebe.

Nisu zbog mene, ali ako se nakote kao skakavci ili pacovi sve ce da pojedu pa ce onda da ugrozavaju i mene, da ne ulazimo u ostale stvari. Da nece mozda 99% njih da postanu naucnici ili mudraci? Sve je to publika za razne svetske cece velickovic i skandale, ostrvljeni krvozednik i jadovan koji ne zna sta ce sa sobom, a dosta takvih vec ima. Da se to ogranici, nego sta, ne samo u Kini nego svuda. Jedno dete - prava stvar, dva onako, vec tri - to je za mene nepristojno, vise od tri - vrhunac bezobrazluka.
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
79.101.44.*



+132 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!09.06.2009. u 19:41 - pre 181 meseci
Citat:
 Promašio si temu, ovde je reč o ulaganju u nauku, ne u IT.

Pametnjakovicu, napisao sam "oftopik".

http://www.pcpress.info/info/d...vanju-sa-institutom-za-fiziku/

U svečanoj sali Instituta za fiziku, 9. juna 2009. godine potpisan je sporazum o razumevanju između ove renomirane naučne institucije i kompanije IBM. Sporazum su potpisali Prof. dr Dragan S. Popović, direktor Instituta za fiziku i Miloš Đurković, direktor IBM Srbija. Svečanom potpisivanju visokotehnološke saradnje u oblasti superračunarstva su prisustvovali ipredstavnici Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj.

Saradnja sa globalnom mrežom partnerskih institucija u okviru Akademske Inicijative IBM je od strateške koristi kako za Institut za fiziku, tako i za širi naučno tehnološki sektor Srbije. IBM sa svoje strane, na ovaj način podiže saradnju sa naučnim institucijama i klijentima iz Srbije na viši nivo.

PCPress-IBM-Institut-za-fiziku-sporazum-o-razumevanju-2 Partnerski odnos Instituta za fiziku, koordinatora nacionalne superračunarske inicijative “Plavi Dunav”, sa kompanijom IBM Srbija proizlazi iz uočene potrebe za uspostavljanjem zajedničke saradnje na realizaciji ključnih istraživačkih i obrazovnih aspekata ove nacionalne inicijetive.

PC Press
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 16801 | Odgovora: 111 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.