Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!

elitemadzone.org :: MadZone :: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 16781 | Odgovora: 111 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.adsl.eunet.rs.



+17 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!08.06.2009. u 17:04 - pre 181 meseci
Citat:
Sopocanac2: upravo tako. naukom se bave prvenstveno bogata drustva koja su pre toiga resila egzistencijalne probleme sopstvene drzave i gradjana


Oni su svoje egzistencijalne probleme rešili masovnom industrijalizacijom koja je posledica naučnih istraživanja od 18 veka na ovamo. Bez klasične mehanike Isaka Njutna I industrijska revolucija ne bi bila moguća. Bez termodinamike i teorije elektromagnetizma ne bi bila moguća II industrijska revolucija. Bez kvantne mehanike ne bi bila moguća digitalna revolucija. Bez nauke nema industrije, bez industrije nema razvijenog društva. Mislite o tome.

Stvar koju je vama teško da vidite je u tome što nauka ne vraća profit direktno nego kroz tehnologije koje se rađaju iz akumuliranog znanja decenijama pošto se do tog znanja došlo.

Naučnici ne rade da proizvode automobile ili nešto drugo. To nije njihov posao. Posao naučnika je da doprinese korpusu ljudskog znanja.

Bottom line svega je: Ulaganje u nauku, tehnologiju i obrazovanje (to su zapravo tri glave jednog društvenog segmenta) nije luksuz za Srbiju. To je jedina šansa ako hoćemo dugoročan napredak. Jeste da sada moramo da se žrtvujemo, ali će se to višestruko isplatiti kroz 10 ili 20 godina. Pogledajte Irsku, Japan ili Južnu Koreju. Mi nemamo naftu, nemamo 2000 kilometara ekskluzivne morske obale. Sa ovakvom obrazovnom i tehnološkom strukturom imamo tačno onakvu privredu kakvu ta struktura dozvoljava. Ako je ne popravimo, nećemo imati ni kvalitativno drugačiju privred.

#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.87.175.*



+5251 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!08.06.2009. u 17:16 - pre 181 meseci
Izvinjavam se za 3 posta za redom..

Citat:
Goran Rakić:  Sa druge strane iz naše perspektive to je jedina šansa da te ljude koje školujemo zadržimo u zemlji, omogućimo im da dobiju dovoljno atraktivne projekte.


Ovo je pogresna, usadjena politicka floskula, da se nesto opravda, ili sta god.

Poenta je da se naucnici CILJNO skoluju, za POTREBNE projekte. U ovom trenutku su to svetski projekti.

To da li ce oni "ostati" kod nas je malo irelevantno. Moze da se nalazi bilo gde na planeti, pored bilo kakve opreme, rezultati su dostupni i NAMA.

Problem je kada HAOTICNO odu, trbuhom za kruhom, a da nikome ne trebaju tog profila. Zavrsili skolu...pa sta, do zvanja "naucnik" im treba gulindzanja po labu vise godina.
I ako su postali naucnici, pa otisli sami, samo su postali "naucni robovi", za neki, nama nepotreban projekat.

Tada su cista steta, i za nas i za svet i za njih same.

Zato su i svi "strani" projekti, nesto kao "usmereno obrazovanje".

Ako se vec bavimo naukom, bavimo se prema tudjim potrebama i trendovima, da budemo korisni i sebi i drugima, a ne da tabanamo po zeljama pojedinaca i njihovih licnih interesa.

Ako se uklopimo u svetske trendove, tada vise ne postoje GRANICE, i zaista je nevazno da li je istrazivac u Zemunu ili u Koloradu.

Nauka veoma slicno funkcionise kao klaster, mnogo je lakse ako se istrazivanje razdeli po planeti, pa se rezultati plasiraju na konferencijama.
Osim naravno, komercijalnih stvari..da ne spominjem vojne potrebe..

Poz
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!08.06.2009. u 17:18 - pre 181 meseci
To za obrazovanje se slažem i upravo zato mislim da umesto tog superkompjutera koji će koristiti par ljudi, bolje opremiti sve škole u Srbiji normalnim računarima, opremiti kabinete za fiziku i hemiju, jer nastavnici u mnogo slučajeva nemaju sa čime da rade, niti čime da rade eksperimente pa da učenici vide kako u praksi funkcioniše ono o čemu se priča i slično. Srbiji treba mnogo stvari, pa što da ne i taj superkompjuter, ali mislim da isti ne bi trebao baš u vrh lestvice. No, možda i grešim...
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!08.06.2009. u 17:29 - pre 181 meseci
Citat:
Ako se uklopimo u svetske trendove, tada vise ne postoje GRANICE, i zaista je nevazno da li je istrazivac u Zemunu ili u Koloradu

Teško mi je da pratim tvoju liniju razmišljanja, ali mislim da se ovde slažem sa tobom. Bitna razlika je što država potroši novac na nečije obrazovanje, a onda on ode u Kolorado zato što država nema šta da mu ponudi. Pa zašto smo onda plaćali to obrazovanje? Baš zato se i treba fokusirati na obezbeđivanje infrastrukture u oblastima u kojima već postoji uspeh, a IF je zaista svetli primer.


Citat:
umesto tog superkompjutera koji će koristiti par ljudi

Upravo je stvar da ga neće koristiti par ljudi. Već sada centri koji postoje (skrpljeni iz raznih EU fondova) su deo evropskih inicijativa. Za svaki računar koji uložiš dobijaš mogućnost da koristiš daleko brže računare sa one druge strane. Grčka već godinama izdvaja sredstva za razvoj optičke backbone infrastrukture među našim akademskim ustanovama (i povezivanje Grčke sa severom, naravno) i tu je povezanost već zaista odlična.

Već sada na postojećim resursima vođe projekata konkurišu za procesorsko vreme, pri čemu se u evaluaciji uzimaju planirani rezultati, značaj istraživanja, ekonomski interes itd. Koliko sam ja razumeo iz medija ta ista procedura predviđena je i za ovaj novi super računar. Tako da nije par ljudi nego celokupna naučna javnost zemlje kojoj u istraživanjima treba HPC, već zavisno od atraktivnosti projekata koje predlože.


Citat:
mnogo slučajeva nemaju sa čime da rade, niti čime da rade eksperimente pa da učenici

Na tom nivou mnogo veći problem je što nastavnici nisu stručni da realizuju eksperimente. Puno toga se može uraditi sa „štapom i kanapom“ na tom nivou. Upravo je ekipa iz IF imala serije seminara za nastavnike gde su prikazivali razne oglede koji se mogu uraditi gotovo bez bilo kakve opreme, ali hajde da ne širimo temu.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
213.198.234.*



+17 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!08.06.2009. u 17:32 - pre 181 meseci
Citat:
vladd:Poenta je da se naucnici CILJNO skoluju, za POTREBNE projekte. U ovom trenutku su to svetski projekti.


Ne možeš ciljno da školuješ naučnika. Ja sam fizičar koji se na postdiplomskim studijama kao svoju oblast izabrao fiziku čvrstog stanja. To što sam mogao da uzmem fiziku čvrstog stanja je zahvaljujući tome što su kada sam završio fakultet postojali otvoreni projekti koji su se ticali fizike čvrstog stanja na kojima je bilo mesta za postdiplomce.

A o tome koji će se projekti finansirati ne odlučujemo mi nego ministarstvo nauke prema onome što procenjuje da su potrebe i da je najrelevantnije. Isto je tako i za projekte koji se finansiraju iz EU ili drugih stranih fondova. Mi formulišemo projekat i podnesemo ga komisiji koja odlučuje da li vredi ili ne vredi projektu dati finansiranje.

Takva je situacija bila sa Paradox-om. To je projekat koji je finansiran iz Evropskog okvirnog programa. Mi smo za taj program dobili finansiranje u konkurenciji sa desetinama projekata iz cele Evrope. Od deset projekata, koliko je posle konkursa odobreno Zapadnom Balkanu iz Evropskog okvirnog progama IF je dobio 6.

Scientific Computing ima ekonomsku dimenziju u tome što ukida potrebu za velikim brojem skupih eksperimenata i u tom smislu 10 miliona evra nije puno para uzimajući u obzir koliko se može uštedeti na stvarima koje se mogu uraditi numerički kada imaš dovoljno procesorske snage.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
79.101.204.*



+558 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!08.06.2009. u 18:12 - pre 181 meseci
Citat:
NicholasMetropolis: Jeste da sada moramo da se žrtvujemo, ali će se to višestruko isplatiti kroz 10 ili 20 godina.

Ma koji ste ti vi koji cete da se zrtvujete? Ovo ces da pricas ovima koji jos nisu poceli da se briju. Zao mi je, kod onih kojima to pricaju decenijama ovo ne prolazi. Lose danas zbog boljeg sutra ... prikladan komentar bi bio prepun vulgarnosti pa je bolje da se ne pise. Cak bi trebalo uvesti kaznjavanje zbog sirenja te demagogije, jer previse je zla ona ovde nanela.

U stvari ima edit - "Mi nemamo pravo da trazimo od ljudi da zrtvuju svoju danasnjicu zarad neke neizvesne bolje buducnosti - Edvard Kardelj"
Citat:
NicholasMetropolis: Pogledajte Irsku, Japan ili Južnu Koreju.

Kakvi ste vi Japanci... a Irsku je kako sam ja cuo kriza najvise pogodila od svih u Evropi. Mozda lazu, sta znam.
Citat:
Goran Rakić: Bitna razlika je što država potroši novac na nečije obrazovanje, a onda on ode u Kolorado zato što država nema šta da mu ponudi.

Nikad nece ni imati. Ovo je zemlja seljaka, bila i ostace. Nije to bas nobles, tacno, ali takva je kakva je.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 08.06.2009. u 19:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
79.101.172.*



+18 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!08.06.2009. u 18:22 - pre 181 meseci
Ciljano da se obrazuje naucnik, nekako zvuci kao paradox. Osnovne studije fundamentalnih nauka su opste, smerovi mogu uvesti neku malu direkcionalnost, ali osnovno usmerenje je ono na postdiplomskim studijama, postdok ili na radnom mestu... Stvaranje poslova je vid direkcionalnosti.

Stvarno mi nije jasno sto ste ko pirane napali tih par jedinica iza decimalnog zareza koliko se izdvaja za nauku. A i od tih par decimala koliko novca se usmerava na istrazivanje je jako malo.
Zaboga dusebriznici imate 99,x % budzeta R.Srbije o kome mozete da razmisljate kako se rasporedjuje i sta se sa njim radi. Ocigledno mislite da je sve savrseno u redu sa nacinom na koji se upravlja namenskim novcem za, skolstvo, cinovnike, infrastrukturu, policiju, zdravstvo, itd...

Ali posto je bavljenje tim problemom intelektualni napor, a i problem hrabrosti i prave inicijative, jer kada pare za krpljenje ulice ili skole, stignu do lokalnog Selje Ilica, burazerovog holdinga, kumove konsalting agencije, cerkine ekpertske firme, niko ne sme da zucne; gleda svoja posla. Tu se radi desetinama % budzeta, a ne o 0.0x% za naucno istrazivanje. Ali je zato najlakse napasti naucnika da od siromasne dece krade hleb. Uzmite tih 0.0x% za gladne od buzeta za cinovnike, policiju ili vojsku, ovako cete samo ostaviti pez plate ljude koji jedva krajeve spajaju sa tih 0.0x%. I da uzmete taj novac za superkompjuter, opet ce doci kod lokalnog kabadahije itd...

Drugo uopste mi nije jasno ko ste to "VI", "nama ne treba ovo", "sta si ti uradio za nas", "polozi nama racune" itd. Sta ste vi uradili za Nikolasa, sta ste vi uradili za Srbiju, pa gluposti... Nikolas je kao i svako drugi svoj covek i ne polaze racune vama, kao sto vi ne polazete njemu. Ne krsi zakon, tako da, dovidjenja. Lepo napravite stranku, gradjansku inicijativu ili se licno kandidujte na izborima, pa onda trazite polaganje racuna iz pozicije ministra ili direktora instituta.

Ne bih ulazio u konkretnu investiciju, ali znam da ako bi "ukinuli" finansiranje nauke u Srbiji, to bi bilo nekoliko stotina ili hiljada puta skuplje za Srbiju nego da je finansira. Samo cu reci da se na bazicnu nauku naslanja primenjena, koja itekako postoji i funkcionise u Srbiji u bolnicama, fabrikama, poljima, institutima, a ne bi je bilo bez bazicne. To je samo jedan primer, da objasnjavam dalje mrzi me, ko treba da razume, shvatice.

Na kraju slazem se da je raspodela drzavnih sredstava krajnje upitna, da ima dosta institutcija koje ne rade nista ozbiljno, da je politikanstvo kao i uostalim oblastima sferama zivota deo nauke, da se dobri rezultati postizu vise licnom inicijativom, nego institucionalnim naporom, opet ta sredstva su uglavnom sprdnja, itd. Na kraju kad se podvuce crta, kada bi Srbija vise ulagala u nauku, vise bi i opste koristi imala...

edit: Zrtvu mogu samo da shvatim u kontekstu toga da se u razvijenim zemljama pa i kod nas, malo ko odlucuje na posao istrazivaca; Niko nece da radi posao bez radnog vremena, bez vremena ili sanse za porodicu i prijatelje, bez respektabilne plate, bez drustvenog uvazavanja, kad mozes lako biti lekar, advokat, inzenjer, menadzer i uzivati novcane i ostale privilegije... To je globalni problem.


[Ovu poruku je menjao 101010 dana 08.06.2009. u 19:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!08.06.2009. u 18:22 - pre 181 meseci
Lesli, umesto što neprijatno prozivaš ljude koji niti su stručni niti im je posao da tebi objašnjavaju ekonomske osnove ulaganja u nauku, nemoj da te mrzi, motivaciju vidim da imaš, ti lepo sastavi dopis povereniku za informacije od javnog značaja u Ministarstvu za nauku i tehn. razvoj i zatraži podatke o ostvarenim efektima na privredu Srbije.

Srbija zemlja seljaka nije još od onog noblesa pre drugog svetskog rata (mada bi neki rado da se taj period vrati), a takav položaj se ne uklapa ni u želje građana Srbije (uporedi programe svih političkih stranaka, koliko ono Marjan Rističević ima procenata?). Ali zato zemlja puna zavisti i negativne selekcije jeste, kao uostalom i svuda u svetu, ništa to nije specifično za nas.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
79.101.204.*



+558 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!08.06.2009. u 18:35 - pre 181 meseci
Nema vi sta da mi objasnjavate, jer sve ja znam kako se ulaze u nauku, samo nije ova zemlja taj ko treba da ulaze u nauku. Valjda ko je musav i odrpan treba da se prvo uljudi, oceslja i umije pa onda da ulaze u nauke. Hajde zrtvujte se prvi, kad umete da pozivate druge da se zrtvuju. Batalite nauku jedan dan u nedelji pa uzmite lopate u ruke i ocistite obale reka od kesa na primer. Arbeit macht frei, sta fali. I nemojte da pominjete Hitlera zbog ove recenice, jer to su oni samo uzeli stih iz narodne seljacke pesme pa ga zloupotrebili. Eto, u zlocinackoj Americi profesori univerziteta ucestvuju u akcijama koje se se nekad ovde zvale "drustveno koristan rad". Kad ovde vidim te silne naucnike da se zrtvuju pa subotom ciste obale reka od kesa, ili drvece, ili nesto trece, onda cemo da vidimo to za zrtve. Do tada, sve je to samo prica o leba bez motike i navodjenje vode na svoju vodenicu, i zato ne moze. Uzece oni, znam, ali bar ima da se zna sta je i kako.

Ovo necu ni da komentarisem o "zeljama gradjana Srbije". Pune institucije zatvorenog tipa tih sto imaju zelje. U stvari, tamo druge i ne zatvaraju, nego samo te sa zeljama, koji bi da im se one tajanstveno ostvare samo zato sto su ih pozeleli. Smesno. Vi u stvari hocete da letenjem naucite letenje, jel se o tome radi? E pa ne moze to.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
79.101.204.*



+558 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!08.06.2009. u 21:39 - pre 181 meseci
Citat:
Goran Rakić: Lesli, ... nemoj da te mrzi, motivaciju vidim da imaš, ti lepo sastavi dopis povereniku za informacije od javnog značaja u Ministarstvu za nauku i tehn. razvoj i zatraži podatke o ostvarenim efektima na privredu Srbije.

Ama necu, jer oni ce to pismo da odmah proslede u okruglu fasciklu u zguzvanom obliku, ako ga uopste otvore, i nikad nece da mi odgovore. Pa i da mi odgovore, sta ja imam od toga - nista. Na ovakvim mestima ce vise njih da ga vidi ta ista moja pisma, pa mozda i posluze necemu.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!08.06.2009. u 21:50 - pre 181 meseci
Citat:

Kad ovde vidim te silne naucnike da se zrtvuju pa subotom ciste obale reka od kesa, ili drvece, ili nesto trece, onda cemo da vidimo to za zrtve.


Bila jedna zemlja, zvala se Demokratska Kampučija gde su baš ti profesori univerziteta morali svake subote da okopavaju kolektivne njive. Većina stanovništva je međutim pomrla od gladi.

Nemaš ništa od svog piskaranja ni ovako jer je svima jasno da osim praznih parola ničeg nema u tvom piskaranju. U protivnom bi odgovorio nešto za početak na temu strukture izvoza u Srbiji, toj kako ti kažeš "zemlji bosonogih ubogih gladnih seljaka". Tvoje je pravo da nam tako nešto želiš, ali da tvrdiš da zemlja jeste takva, to jednostavno nije tačno.

[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 08.06.2009. u 23:31 GMT+1]
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.87.136.*



+5251 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!08.06.2009. u 21:55 - pre 181 meseci
Ne znam sta je nejasno, pa se krvite.

Srbija MALO ulaze u nauku, i pride se ambijent urusava(privreda kilava, kriza, fakultetima se otimaju prihodi...).

Problem je i nedostatak cilja, plana, u nauci.

I u takvom trenutku se haoticno odvaja, pro forme, velika para za zvucan projekat. Uz iskustvo, da postoje i neuspeli(zloupotrebljeni) projekti..
Prevelik je rizik.

Citat:
NicholasMetropolis: Ne možeš ciljno da školuješ naučnika. Ja sam fizičar koji se na postdiplomskim studijama kao svoju oblast izabrao fiziku čvrstog stanja. To što sam mogao da uzmem fiziku čvrstog stanja je zahvaljujući tome što su kada sam završio fakultet postojali otvoreni projekti koji su se ticali fizike čvrstog stanja na kojima je bilo mesta za postdiplomce.


Ovo je deo teksta koji si napisao na moj termin "CILJNO". Sada procitaj ponovo, bar boldovano

Da nije bilo projekata fizike cvrstih tela, ti bi se CILJNO obrazovao za Fiziku plazme...otem pricam..
Drugi je problem trajnost projekta..i kontinuitet..

Citat:
NicholasMetropolis
A o tome koji će se projekti finansirati ne odlučujemo mi nego ministarstvo nauke prema onome što procenjuje da su potrebe i da je najrelevantnije. Isto je tako i za projekte koji se finansiraju iz EU ili drugih stranih fondova. Mi formulišemo projekat i podnesemo ga komisiji koja odlučuje da li vredi ili ne vredi projektu dati finansiranje.


Pa o tome ti i pricam. Neko nekoga finansira, po raznim kriterijumima, najcesce, vrlo malo naucnim, posto je bez plana.. a formalno se zove "nauka".

A za apliciranje projekta..ovako napisano nije tacno. EU napravi konkurs...pa onda sledi dalje..ovako bi se pomislilo da mi sami nesto smisljamo, a oni odlucuju o placanju. Nije tako. Oni daju teme, i ko moze, aplicira, ko ne..ceka sledeci termin. Pa FP7, gde je IF ..pa nema ga, projekti su za drustvene nauke..mislim nije fizika.

Citat:
NicholasMetropolis:
Scientific Computing ima ekonomsku dimenziju u tome što ukida potrebu za velikim brojem skupih eksperimenata i u tom smislu 10 miliona evra nije puno para uzimajući u obzir koliko se može uštedeti na stvarima koje se mogu uraditi numerički kada imaš dovoljno procesorske snage.


Ovo uglavnom nije tacno. Da bi se pristupilo racunanju, treba uneti podatke...odakle, iz maste, ili da nam posalju iz Cerna


Racunanje i simulacije mogu puno da pomognu, ali ne mogu da zamene EKSPERIMENT..inace je sve "virtuelni..sta?"

Poz
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
79.101.204.*



+558 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!08.06.2009. u 23:27 - pre 181 meseci
Citat:
Goran Rakić: Bila jedna zemlja, zvala se Demokratska Kampučija gde su baš ti profesori univerziteta morali svake subote da okopavaju kolektivne njive. Većina stanovništva je međutim pomrla od gladi.

Ja ti govorim nesto sto je stvarno, a ti mozes da pises sta hoces. Nesto sto mi je covek licno pricao, jedan od tih profesora otale, iz USA, koji ide da se okuplja u community centre i slicno da bi tamo radio drustveno koristan rad, i nije on jedini, tamo je to obicaj, svaki gradjanin iz srednje klase koji drzi do sebe smatra da je njegova obaveza da se bavi tim "drustveno korisnim radom". Ebi ga, oni tamo ne smatraju da su veliki intelektualci cinjenica znalci pa im je ispod casti da to rade, niti ih pa silom tera zli Obama i Dzordz Bus, nego zato sto osecaju da tako treba, za sebe rade, da njihov kraj bude lepsi i bolji. E zato su oni tamo oni, a vi ovde sluzite za sprdnju i smeje vam se ceo civlizovani svet. Jedino sto mozete je da budete jeftina radna snaga koju niko ne ferma ni za crvljivu sljivu. I da dizete noge kad vidite kako negde potkivaju konje pa da kupujete superkompjutere.
Citat:
Goran Rakić: Nemaš ništa od svog piskaranja ni ovako jer je svima jasno da osim praznih parola ničeg nema u tvom piskaranju. U protivnom bi odgovorio nešto za početak na temu strukture izvoza u Srbiji, toj kako ti kažeš "zemlji bosonogih ubogih gladnih seljaka". Tvoje je pravo da nam tako nešto želiš, ali da tvrdiš da zemlja jeste takva, to jednostavno nije tačno.

Nisam rek'o da je zemlja bosonogih i ubogih gladnih seljaka, nego da je poljoprivredna zemlja, zemlja sa najvecim potencijalom za poljoprivredu. A vi hocete nekoga silom da ubedite kako su potencijali za razvoj nauke mnogo veci, sto nema veze sa vezom. To je sve zbog one cuvene srpske megalomanije koja proizilazi iz kompleksa nize vrednosti od kojih ova zemlja ne moze da se otrgne ceo vek i zbog kojih smo i dosli tu gde smo. Nego bas me briga, samo napred, ja u vase uspehe ne sumnjam.

Onda, mene uopste ne interesuje da razgovaram na tom nivou. Cim neko pocne na tom "ekspertskom" nivou, to je znak da se taj odavno ovde odvojio od srpske realnosti i zivota obicnih ljudi, da zivi u nekom svom svetu, koji postoji samo na TV i u tabloidima, a ja sa takvima nema sta da pricam, mislim ne na nacin na koji oni ocekuju da se prica. Kakva stuktura izvoza? To sto zemlja ne proizvodi nista, ne izvozi ono za sta ima najvece prirodne potencijale, niti se tim potencijalima bavi, ne znaci da ti "podaci o izvozu" nesto znace u stvarnom svetu. Sta su izvezli? Nisu izvezli nista zato sto nista nisu ni proizveli, a ako su mozda izvezli te vase nauke za 100,000 evra, u odnosu na nula i to je ogromna suma. I da su izvezli za sto miliona, u odnosu na milijarde koje mogu da se zarade aktiviranjem poljoprivrede i izvozom poljoprivrednih proizvoda, to je beznacajna suma. Jos Arcibald Rajs je isto o tome pisao pre sto godina, kako je ovde poljoprivreda u zapecku iako za nju ima najvise potencijala, to isto i danas prica svako ko dodje sa zapada ovde, mislim na ove funkcionere iz EU i to, prema tome, sve je jasno. Nema veze, batalite vi sve, pa se bavite samo naukom kao glavnom privrednom granom i daleko ima da doguramo, kao i do sad sto smo.
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
213.198.234.*



+17 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!08.06.2009. u 23:52 - pre 181 meseci
Citat:
vladd:A za apliciranje projekta..ovako napisano nije tacno. EU napravi konkurs...pa onda sledi dalje..ovako bi se pomislilo da mi sami nesto smisljamo, a oni odlucuju o placanju. Nije tako. Oni daju teme, i ko moze, aplicira, ko ne..ceka sledeci termin. Pa FP7, gde je IF ..pa nema ga, projekti su za drustvene nauke..mislim nije fizika.


Okvirni programi jesu tematski u širem smislu, ali ti sam smišljaš projekte i podnosiš ih na konkurs. Niko ti ne kaže: "E vi ćete da radite spekroskopsku dijagnostiku plazme", "Vi ćete da radite Raman spektroskopiju poluprovodnika".

Citat:
vladd
Ovo uglavnom nije tacno. Da bi se pristupilo racunanju, treba uneti podatke...odakle, iz maste, ili da nam posalju iz Cerna


Numeričke simulacije naravno nisu zamena za eksperiment, ali itekako štede vreme i opremu potrebne za iste, npr. zato što pre obavljanja određenog eksperimenta uvek možeš da izvrtiš par ab initio simulacija tako da znaš šta otprilike možeš da očekuješ tako da ne moraš da postavljaš eksperiment u kome moraš da kontrolišeš ogromnu količinu parametara.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
79.101.241.*



+5251 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!09.06.2009. u 09:29 - pre 181 meseci
Citat:
NicholasMetropolis: Numeričke simulacije naravno nisu zamena za eksperiment, ali itekako štede vreme i opremu potrebne za iste, npr. zato što pre obavljanja određenog eksperimenta uvek možeš da izvrtiš par ab initio simulacija tako da znaš šta otprilike možeš da očekuješ tako da ne moraš da postavljaš eksperiment u kome moraš da kontrolišeš ogromnu količinu parametara.


Ovo je za vas pripravnike, koji ponavljaju postojece eksperimente. Ali kada se "pomeraju granice", simulacija je nemoguca.

Osim toga, koliko je kostala oprema za Raman spektroskopiju, u odnosu na "superkompjuter".
Znam unapred, recices da ali superkomp moze razne stvari da radi..

Ali ne moze paralelno u vremenu, i ne moze simulacijom da zameni eksperiment.

Osim toga, poznavanje opreme je preduslov istrazivanja, variranje velikog broja parametara nekada nije potrebno, a nije ni moguce.
Kompjuter moze da varira zamo poznate podatke, a to je gastarbajetrisanje postojece nauke. Nema tu napretka i razvoja(sem nekih licnih sposobnosti).

To je udaljena opasnost(za srpsku nauku). Proizvodimo naucne radnike(ne naucnike), obucene za rekombinovanje i obradu podataka inostranih laboratorija. I to na racun Srbije, za racun pojedinaca(naucnih radnika), pravimo usluzni centar, nekome.
Zive ovde, rade ovde, jedu i prljaju, trose budzetske pare(uglavnom, povremeno i ciljne strane pare, namenske), a korist imaju stranci, i malcice maticna institucija.
Sta mislis o ovome?

Poz
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
213.198.234.*



+17 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!09.06.2009. u 10:03 - pre 181 meseci
Citat:
vladd:Ali ne moze paralelno u vremenu, i ne moze simulacijom da zameni eksperiment.


Tu se slažem. Numeričke simulacije nisu tu da zamene eksperimentalno istraživanje, ali ga itekako olakšavaju i ubrzavaju što štedi velike pare i opremu. To je kao u avioindustriji. Avion mora da prođe testove u aerotunelu, letačke testove, testiranje materijala, ali pre toga se uradi gomila simulacija koje ti kažu koje varijante projekta su najbolje tako da npr. ne moraš kao nekada da praviš i testiraš 20 modela i da lutaš bez jasne slike među gomilama mogućih kombinacija komponenti tražeći najbolju.

Jednostavno, jaki kompjuteri nam danas omogućavaju da koncipiramo eksperimente o kojima smo pre 20 godina mogli samo da sanjamo. Šta misliš, koliko kompjuterskog vremena je potrošeno za pripremu LHCa u CERNu?

Da ne pričam da bi teorijska fizika danas bila paralizovana bez kompjutera. Matematički modeli u fizici su egzaktno rešivi samo u malom broju vrlo simetričinih i nerealnih slučajeva. Ako hoćeš bilo kakav realni proračun moraš da radiš numerički, što zahteva veoma mnogo kompjuterske moći. Danas je skoro nemoguće otvoriti PhysRev B i naći teorijski rad gde nešto nije urađeno numerički.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!09.06.2009. u 10:36 - pre 181 meseci
Citat:
Proizvodimo naucne radnike(ne naucnike), obucene za rekombinovanje i obradu podataka inostranih laboratorija. Zive ovde, rade ovde, jedu i prljaju, trose budzetske pare(uglavnom, povremeno i ciljne strane pare, namenske), a korist imaju stranci


Treba selektivnim izborom investicija obezbediti da takvi budu fokusirani u par relevantnih oblasti, dopuniti infrastrukturu i osigurati da ciljne strane pare budu veće od domaćih, što čini mi se na mestima koja vrede već sada jeste slučaj.

Statistika će već da obezbedi da se vremenom pojave i ambiciozniji u toj priči, baš kao što se i ranije događalo. Korist naravno da ostaje i ovde - dobijaš centar koji je sposoban da obavi istraživanja (industrija, privreda, bla bla) i ljude sa iskustvom nakon školovanja.

http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
79.101.204.*



+558 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!09.06.2009. u 11:08 - pre 181 meseci
Nema od toga nista. To moze da bude korisno za par procenata stanovnistva ove zemlje, sta znam, 4, 5, i to je mnogo, ama dok ne uzmete ponovo motike i lopate u sake sve ima ovako da bude. Ali vas to i ne interesuje, vazno da ste vi nobles, normalno, uz zdusnu pomoc tzv drzave kad zagusti. Zivela srbosloboda, za to ste se borili.
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-1.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!09.06.2009. u 11:08 - pre 181 meseci
Citat:

Korist naravno da ostaje i ovde - dobijaš centar koji je sposoban da obavi istraživanja (industrija, privreda, bla bla) i ljude sa iskustvom nakon školovanja.

Ali privreda i industrija je u ovoj zemlji sada skoro pa mrtva ...to mu onda dodje ko obdukcija.

Za ovako nesto treba dugorocni plan ako ce drzava da ima korist , vladd je to pomenuo .
Sinhronizovano da se sprovodi razvoj - kako privrede i industrije tako i nauke i njenih primena.
Dugorocni plan ne postoji . Ako treba da se ulaze u nesto 10-20 godina da bi svi imali koristi od toga
potrebna je istrajnost i nazalost politicka volja u takvim projektima.
Ovako ciljeve postavi jedna vlast , ulozi pare , dodje sledeca i obustavi sve ili baci sve u zapecak .
Ako ces za primer mnogo bitnih projekata koji su tako zavrsili :
Obilaznica , Metro, Brze pruge srbije , rezervoari gasa u banatskom dvoru itd ..
Nauka kao i ostale drustvene sfere nije imuna na korupciju , nemar i javasluk .

Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!09.06.2009. u 11:33 - pre 181 meseci
Citat:
deerbeer:
Nauka kao i ostale drustvene sfere nije imuna na korupciju , nemar i javasluk .


Treba li onda ništa da ne radimo i čekamo humanitarnu pomoć? Prosto je neverovatno kako se dobre inicijative kod nas uklope u "sve je propalo, zašto bi se mučili" način razmišljanja. Industrija naravno da nije mrtva: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal) Ali to zaista nije ni za ovu temu ni za ovaj forum.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Krece razvoj prvog srpskog superkompjutera!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 16781 | Odgovora: 111 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.