Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Poslodavac -zaposleni na srpski nacin...

[es] :: Vodič za posao :: Poslodavac -zaposleni na srpski nacin...

[ Pregleda: 2722 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

RasaKo
Bgd

Član broj: 222267
Poruke: 1
*.ptt.rs.



Profil

icon Poslodavac -zaposleni na srpski nacin...12.05.2009. u 00:23 - pre 181 meseci
Veliki pozdrav svima...

Moj problem je sledeci...
"
Radim"u doticnoj "firmi" od 01.04 2008,dakle godinu , mesec i neki dan neprekidno.To znaci,radno vreme mi je bilo 12 sati dnevno i to 2 celodnevne smene od 7 ujutru da 7 navece pa 2 celonocne smene od 7 navece do 7 ujutro,pa 2 dana slobodan. Tih 2 dana slobodna zapravo nisu 48 sati nego 36 posto sl. put startujete sa tom "prvom" smenom(dakle 240-250h mesecno).Tih godinu i mesec dama sam radio tim ritmom ali bukvalno bez i jednog dana izostanka.Treba li da kazem da sam radio svaki praznik,krsnu slavu rodjendan itd naravno bez odredjene nadoknade.
Probleme sam poceo da osecam posle 7-8 meseci oko Nove godine u smislu psihofizickog preopterecenja i poslodavcu sam prvi i jedini put negovestio da ako ne skrati radno vreme da cu napustiti 'firmu'.
Interno pravilo u "firmi" je da posle godinu dana rada imate pravo za odmor i to 15 dana ukupno ali kako to funkcionise u praksi govori moj primer.To mi je i bio motiv da izdrzim do pocetka aprila iskoristim odmor dovedem se u red i razmislim da li nastaviti dalje.
Dosao je april ja sam sve vise poceo da osecam zdravstvene preobleme i hteo ne hteo bio sam prinudjen da insistiram na odmoru.Prvi put neposrednom sefu,pa posle 10 dana opet ,a nakon 20- tak i gazdi .Naravno odmor nisam dobio i posto sam procenio da mi je zdravlje najbitnije uzeo sam bolovanje.Sada se nalazim na bolovanju u firmi sam vec dobio otkaz samo to cekaju da mi saopste kada zavrsim sa bolovanjem.
Problem nije otkaz jer sam ga i tako hteo dati, nego kako da ih nateram da mi plate odmor, kako da nateram inspekciju rada da radi svoj posao
jednostavno da dam do znanja da to ne moze tako .

Sta uraditi?





 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Poslodavac -zaposleni na srpski nacin...12.05.2009. u 07:55 - pre 181 meseci
Odgovor zavisi od konkretne situacije kod tebe. Pre svega, u takvim firmama je uobicajeno da uz ugovor u radu potpises i sporazumni raskid radnog odnosa i potvrdu o koriscenju godisnjeg odmora. Ako si ti to dobrovoljno potpisao, onda ce oni sada samo staviti datum i biti "pokriveni" papiroloski sto se tice tvog radnog odnosa. Ti si onda godisnji odmor vec "iskoristio" tokom nekog od prethodnih meseci i nemas sta novo da trazis. Ostaje odluka na njihovoj savesti da ti plate 15 dana vise nego sto si radio. E, sad, pitanje je koliko ces ti da provedes na bolovanju - ako provedes 15 dana, onda oni je to njima verovatno prihvatljivo dugo vreme, dok ako na bolovanju ostanes 2 meseca, tesko da ce pristati da ti toliko isplate (a ne mogu da ti daju otkaz na pola bolovanja).

Druga hipoteticka situacija je da su oni neki salabajzeri koji nemaju pojma o zivotu, pa nista od toga nisu na vreme obezbedili. U tom slucaju vidi sta ces.

Inace, bolovanja se ne racunaju za godinu rada, vec za kalendarsku godinu. Tako si ti vec nekako regulisao godisnji odmor za 2008. a ako nisi onda ti je propao. Mislim, tako je po zakonu, a to sto vi na poverenje regulisete drugacije, to je druga prica. Bilo kako bilo, sada treba da regulises za 2009. Tako sam ja poceo da radim u avgustu neke godine i doneo potvrdu iz prethodne firme da nisam koristio godisnji odmor, pa sam dobio ceo godisnji odmor za tekucu godinu i posle mesec dana rada vec koristio prvi deo. Tako i u tvom slucaju, oni nisu u obavezi da ti daju godisnji odmor, mogu samo da ti iydaju tu potvrdu, pa koristi ako nadjes drugi posao do kraja godine.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.static.ziggozakelijk.nl.



+41 Profil

icon Re: Poslodavac -zaposleni na srpski nacin...12.05.2009. u 15:29 - pre 181 meseci
Inspekcija moze lako utvrditi da li si ti zaista koristio odmor ili nisi, bez ozira na to sta su oni napisali. Naravno ti im mozes pomoci u tome, ako si na radnom mestu obavezan da vodis bilo kakvu vrstu pismene evidencije, o svom radu ili odradjenom poslu i naravno potrebno je da inspekcija ima volju za to. U Srbiji je godisnji odmor minimum 4 (mozda 5) nedelja i poslodavcima nije data mogucnost da ga smanje, mogu samo da ga povecaju. Takodje i otkaz za vreme bolovanja je diskutabilan. Najbolje je da sve cinjenice izneses inspekciji pa vidi sta ce ti oni reci.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Poslodavac -zaposleni na srpski nacin...13.05.2009. u 10:53 - pre 181 meseci
4 nedelje. I nije to uopste tako lako utvrditi. Shvatas li ti da dobar deo radnika u Srbiji prilikom zaposlenja mora da potpise pored ugovora o radu jos i blanko ugovor o sporazumnom raskidu radnog odnosa i blanko potvrdu da je koristio godisnji odmor? Potpisivanjem tih dokumenata, poslodavac i radnik zajednicki cine krivicno delo (ili prekrsaj 'bem li ga, nisam pravnik), svako iz svojih razloga - radnik da bi dobio posao, a poslodavac da bi dobio vise rada za manje para. Svaki radnik moze da kaze "hvala lepo, ja necu da potpisem lazni dokument", ali niko to ne uradi. I onda kada radnik ostvari svoju korist od udruzivanja radi vrsenja krivicnog dela, on misli da moze da prijavi vrsenje tog dela i da svu odgovornost prebaci na poslodavca, a on jos da dobije neke pare pride? Tesko da to tako moze. Svako normalan bi ga pitao "ako si ti posten i savestan, zasto odmah nisi prijavio cinjenje krivicnog dela, nego si isto prikrivao godinu dana?"
Pre ce biti da ce da stave malo iza brave obojicu. Ili barem da ih odrape novcano i puste uslovno.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

vlada1970
Novi Beograd

Član broj: 83013
Poruke: 455
*.cpe.vektor.net.



+2 Profil

icon Re: Poslodavac -zaposleni na srpski nacin...13.05.2009. u 13:23 - pre 181 meseci
Pctel,

pošto sam u temi :

http://www.elitesecurity.org/t363064-Gubitak-povlastica-sa-biroa

pisao o slučaju sa devojkom, molio bih te da mi objasniš šta to znači "......a poslodavac da bi dobio vise rada za manje para." ?

Nisam znao ništa o tome dok se njoj nije desilo i nisam znao da takav ugovor sporazumnog raskida radnog odnosa uopšte postoji, jer radim u gsp-u i o tome nemamo potrebu da razmišljamo. I kad su mi ovde objasnili otprilike šta to znači, došlo mi je da gazdi privrnem gušicu.

Možeš li malo detaljnije da mi objasniš razlog zašto to rade gazde?

Da li bi mogao da te zamolim da pročitaš moj post i da mi odgovoriš da li taj sporazumni raskid radnog odnosa gazda može da poturi devojci i ako sad 31.maja treba da produži ugovor na neodredjeno vreme? Ona je sada na ugovoru od 6 meseci koji ističe 31.maja i razmišljam da joj predložim da sad napravi ugovor na nedoredjeno jer mi laički zvuči da ako je na neodredjeno, da neće morati da potpisuje taj sporazumni raskid a plus biće joj lakše da sutra prekosutra promeni posao ako nadje nešto bolje.

Hvala unapred, Vlada

p.s.
Citat:
U Srbiji je godisnji odmor minimum 4 (mozda 5) nedelja


Ima u zakonu o radu, da je minimum 20 radnih dana, plus ako firma hoće može to da produži ako je fer i uračuna i dodatne dane za težinu posla na primer, za minuli rad, za decu itd, kao što moja firma gsp regularno radi inače.
 
Odgovor na temu

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.static.ziggozakelijk.nl.



+41 Profil

icon Re: Poslodavac -zaposleni na srpski nacin...13.05.2009. u 17:11 - pre 181 meseci
@Pctel: znam kako to funkcionise i da je tesko dokazati bio sta, posebno sto se finansijski ne isplati bilo sta dokazivati pa ni kada si 100% u pravu i radis po zakonu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Poslodavac -zaposleni na srpski nacin...

[ Pregleda: 2722 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.