Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux (konacno) prešao 1%

[es] :: Advocacy :: Linux (konacno) prešao 1%

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 29847 | Odgovora: 174 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2789 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 01:03 - pre 163 meseci
Citat:
JackW: Normalno je da se koristi dual boot, a za zagrizene poklonike Linuksa tu je VirualBox na kome mozete instalirati bilo koji windows, povezati se sa netom i obavljati transakcije preko pravog IE a ne sa Wine-om.


Pa, to se onda zove upotreba vindouza. Onda ti taj linuks nije zamenio vindouz. Instalirao ga kao dual but ili kroz VM, svejedno je. VM jedino omogućava da vrtiš drugi OS ne napuštajući prvi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 09:53 - pre 163 meseci
Citat:
Nedeljko: Pa, to se onda zove upotreba vindouza.
Tacno tako. Nisam ja zagrizeni nego obicni korisnik Linuksa, jednostavno nemam Windows.

Neko je spomenuo da ne daju svi proizvodjaci hardvera drajvere za Linux. U mom slucaju proizvodjac (Canon) daje drajvere i prilicno se trudi, poboljsava ih itd., ali zaista ne moze da prati ovako brz ciklus izlazaka i promena nekih sustinskih stvari u Linuksu.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.th.physik.uni-frankfurt.de.



+17 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 11:02 - pre 163 meseci
Ranije sam koristio linux sporadično, čisto iz radoznalosti, ali od kako sam počeo da radim, na poslu koristim linux, pa, ajde da kažem, da sam kvalifikovan da dam neko mišljenje o tome.

Dosta posla obavljam iz komandne linije i tu linux pokazuje svoju najjaču stranu i zbog toga, a i zbog arhitekture koja mu omogućava da trči na svakojakim klasterima i još pri tome svari sklepanu mrežu remote terminala naokolo, nema alternativu za scientific computing.

Desktop je već druga priča i on odlično predstavlja sve ono što ne valja kod linuxa i open source aplikacija. Klasična žvaka je, "imaš izbor, za svaku namenu imaš izbor između desetina ako ne i stotina aplikacija i sl.". Konkretno, baš sam pre neki dan čitao tekst nekog linux advokata kako je mnogo super što na linux možeš da biraš gomilu Desktop okruženja, za razliku od "ona druga dva" OS-a gde nemaš nikakav izbor. Sve je to lepo, ali ja neću 5000 varijanti raznoraznih Desktop okruženja, hoću jedno koje radi kako treba (a ne da mi poput KDE-a puca kad dune povetarac). Ista priča je i sa aplikacijama, ne želim 257 raznih medija plejera u meniju, hoću jedan, al da radi kako treba. Mislim da je najveći problem linux zajednice što ulaže toliko rada da naštancuje gomilu poluzavršenih projekata, umesto da se fokusira da uradi nekoliko koji će da budu zaokruženi i da funkcionišu kako treba.

Ako zajednica nastavi da bude ovako fragmentisana, bez centralne ideje i standarda, ne vidim način na koji linux može da dobije iole značajan udeo u mainstream Desktop tržištu.

P.S. (glavni razlog zašto ne volim linux): "What's the deal with linux build system". Da li je moguće da za sve ove godine koliko linux postoji, niko nije smislio build system upotrebljiv za ljude? Nisam guru, ali sam solidan programer i programiram dosta numerike. Uz to, skoro svaki kod za Density Functional Theory koji koristim za posao moram sam da kompajliram što je noćna mora za sebe i što ume da mi oduzme i po nedelju dana (pri čemu mi šef sedi na glavi za rezulate proračuna). Standardna situacija je da dokumentacije, hvala bogu, nema ni od korova, pa onda bato, navali na šumu 50,000 linija koda da vidiš šta gde zavisi od čega i zašto ne radi.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 11:11 - pre 163 meseci
Ja ti ovaj P.S ne razumem uopste. Od kad to gcc ne daje relevantan output (kao i vecina kompajlera). Kakav build system tebi zapravo treba ?
make love - !war
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.th.physik.uni-frankfurt.de.



+17 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 11:38 - pre 163 meseci
Citat:
combuster: Ja ti ovaj P.S ne razumem uopste. Od kad to gcc ne daje relevantan output (kao i vecina kompajlera). Kakav build system tebi zapravo treba ?


Jesi li ti nekada video Makefile u životu? (znam da jesi, ali shvataš šta hoću da kažem)
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 11:47 - pre 163 meseci
Lose sam te razumeo ;-) Dobro, ja nikada se nisam zezao sa autoconf-om i slicnim alatima, istina prepravljao sam rucno Makefile-ove da bi naterao nekad build da prodje a to stvarno ume da bude pain in the arse...

/edit: Mada da budem iskren reeeetke su situacije gde je to potrebno, ja sam ekstremno zadovoljan sa

./configure

make && make install

pogotovo sto mi configure skripta nudi zilion opcija, baratanje sa nestandardnim bibliotekama, mogucnost da ne linkujem ka bibliotekama koje mi ne trebaju i sijasetom feature-a koje ne koristim.
make love - !war
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 13:01 - pre 163 meseci
Citat:
NicholasMetropolis: Ako zajednica nastavi da bude ovako fragmentisana, bez centralne ideje i standarda, ne vidim način na koji linux može da dobije iole značajan udeo u mainstream Desktop tržištu.
Apsolutno se slazem i sa svog laickog nivoa. Nista se ja ne razumem u programiranje, ja sam prosecni korisnik, samouk (i za Windows i za Linux, ni minut zvanicnog obrazovanja za IT) ali osecam sve to na svojoj kozi.

A sto mi je "simpaticno" ono kad imas recimo Gnome, pa si podesio velicinu fontova za sebe coravog a onda instaliras neki dodatni program a tamo slovca mikroskopska! Dodje mi da poludim. Pre par dana instalirao Qcad i ni mrdnuti sa onim slovima. Imao sam beskrajnu srecu te nadjoh negde na netu skoro momentalno kako se po podesava (qtconfig, ima cak i GUI) bio sam sretan kao malo dete!

Jedina dopustena fragmentacija je za mene licno ako se pravi nesto specificno za neki jezik, profesiju i slicno, dakle nesto jedinstveno, a ne dupliranje jednih stvari dok druge ne rade.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 13:29 - pre 163 meseci
Qcad je QT program dok GTK programi (u 90% slucajeva) postuju GTK postavke. Zato to ne treba da te cudi, Qcad bi sigurno postovao postavke da koristis KDE.

Izbor postoji, e sad ne mozemo terati Gnome sa openbox wm-om i qt aplikacije (primera radi) i ocekivati da sve radi uniformno jer tako nije ni dizajnirano na prvom mestu, sad sto postoji mogucnost da mi to uradimo to je neka druga prica i mislim da to nije mana.
make love - !war
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 16:57 - pre 163 meseci
Citat:
combuster:  mislim da to nije mana.
Slazem se, samo mi se cini da se to retko spominje i neuk covek se izgubi ili se muci. Opravdano je da se osnovni naglasak daje novim osobinama, sarenilu i sminki, jer je to atraktivno, ali su Help-ovi ili preopsirni ili sturi. Stice se utisak da se od korisnika ocekuje poprilicno teorisko znanje da bi mogao da koristi Help koji je cesto nizeg nivoa. Prosto bode oci da Help pisu ljudi kojima je sve jasno, pa ne razumeju pocetnika koji cesto ne zna ni sta treba da mu bude jasno ni gde da pocne.

Ono istina je da se tu ni MS, bar koliko se ja secam, nije nesto proslavio: "Ako sijalicu upalite, ona svetli." a ne kaze KAKO da je upalis :-) Znam ja da je to sve mnogo tesko i zahvalan sam svima koji rade na Linuxu, a ovo malo olaksavam dusu, u stilu "sta bi bilo, kad bi bilo".

Vec na samom pocetku, prilikom instalacije distribucije na hdd te ceka postena mina - prilikom particionisanja diska je ponudjeno nekoliko ravnopravnih opcija, neupadljivo napisanih, pa kliknes sta bilo, sto je skroz pogresno, jer jednim klikom mozes sve da obrises a na drugoj strani, u najobicnijem programu imas bezbroj nivoa upozorenja i zastite. Jednostavno uradjeno neodgovorno i moglo bi se reci cak i uvredljivo prema korisniku. To su sve one prakticne sitnice, koje korisniku mogu da olaksaju ili zagorcaju zivot. Ma dobro, prirodna selekcija ...
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 18:01 - pre 163 meseci
Ma ne, nije stvar u tome da li neko zna ili ne zna vec nesto, nego evo da napravimo poredjenje sa necim drugim.

Kupis dvd player, podesavanja za stereo i surround zvuk su na svim OSD-ovima na drugacijim mestima. Evo ja prvi otvaram dokumentaciju i citam gde je ako nesto ne mogu da pronadjem, ne stiskam opcije na sve strane kao gomila ljudi koje znam pa ne znaju ni kako to da vrate na default.

RTFM ruleZ !!! Mada ja pre kupovine ili koriscenja necega sam vec manual skinuo sa neta i procitao sve sto treba o odredjenom proizvodu, tako da mi nekako prirodno da to sve posle lagano koristim bez po muke.

Pazi, desavalo se i meni da na nekim distroima jednostavno NE MOGU na prvi pogled da nadjem opciju za custom particionisanje, prosto mene strah da ne kliknem na nesto sto ne treba a ne nekog ko pocinje tek da koristi linux. Ali veruj mi nikad mi se nije desilo da zeznem particije jer kad mi je nesto sumnjivo, stanem pa pregledam pixel po pixel da nisam nesto omasio.

Ni windows tu nije nista bolji, instalirao sam sedmicu mozda tri puta do sada i nigde nisam video opciju da mi ne pravi on sam onu bitlocker particiju tupavu od 100mb.
make love - !war
 
Odgovor na temu

leprosy

Član broj: 44489
Poruke: 164
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 18:32 - pre 163 meseci
Citat:
combuster
RTFM ruleZ !!! Mada ja pre kupovine ili koriscenja necega sam vec manual skinuo sa neta i procitao sve sto treba o odredjenom proizvodu, tako da mi nekako prirodno da to sve posle lagano koristim bez po muke.

Pazi, desavalo se i meni da na nekim distroima jednostavno NE MOGU na prvi pogled da nadjem opciju za custom particionisanje, prosto mene strah da ne kliknem na nesto sto ne treba a ne nekog ko pocinje tek da koristi linux. Ali veruj mi nikad mi se nije desilo da zeznem particije jer kad mi je nesto sumnjivo, stanem pa pregledam pixel po pixel da nisam nesto omasio.

Amin! :)
0.70710678118654752440084436210485
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 18:45 - pre 163 meseci
Citat:
Nedeljko: Pa, to se onda zove upotreba vindouza. Onda ti taj linuks nije zamenio vindouz. Instalirao ga kao dual but ili kroz VM, svejedno je. VM jedino omogućava da vrtiš drugi OS ne napuštajući prvi.


A kako se onda zove, kada koristis Linux i na posebnoj particiji imas Windows? :)

Mislim WTF, kako je to onda Windows masina? Masina sa 2 sistema, je masina sa 2 sistema, koriste se oba. Niti je to ni totalna upotreba Windowsa, niti Linuxa. - Neki korisnici su jednostavno korisnici oba sistema (ili vise).
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 20:07 - pre 163 meseci
Citat:
A kako se onda zove, kada koristis Linux i na posebnoj particiji imas Windows?

Promišljenost.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
79.101.51.*



+2789 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 21:40 - pre 163 meseci
Citat:
Zoran Milovanovic: A kako se onda zove, kada koristis Linux i na posebnoj particiji imas Windows? :)

Mislim WTF, kako je to onda Windows masina? Masina sa 2 sistema, je masina sa 2 sistema, koriste se oba. Niti je to ni totalna upotreba Windowsa, niti Linuxa. - Neki korisnici su jednostavno korisnici oba sistema (ili vise).


Odgovarao sam na poruku o upotrebi čistog linuksa. Neko je kao "rešenje" za elektronsko bankarstvo "pod linuksom" predložio VM sa vindouzom, ali naravno da to nije to. Tačan odgovor je "Elektronsko bankarstvo sa ovom bankom nije moguće pod linuksom". E, sad, ja mislim da većina linuks korisnika koja drži vindouz na drugoj particiji a) ima potrebu za vindouzom (znaju tačno zašto ga gaje) b) vindouz im zadovoljava sve potrebe, odakle sledi da im linuks služi samo za skupljanje paučine i zauzimanje prostora na disku. Meni trebaju oba operativna sistema zbog pisanja programa za oba operativna sistema. Dakle, nijedan sistem mi ne hvata paučinu, već mi oba realno trebaju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 22:04 - pre 163 meseci
Koji je to vindouz operativni sistem?
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 22:19 - pre 163 meseci
http://www.microsoft.com/windows/

:D :D :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 23:23 - pre 163 meseci
Ja tamo vindouz ne vidim.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 23:34 - pre 163 meseci
A ja 55 komada. Valjda stvar percepcije ;-)
make love - !war
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 23:34 - pre 163 meseci
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%22.10.2010. u 23:36 - pre 163 meseci
E ja tu stvarno ne vidim nigde Windows...
make love - !war
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux (konacno) prešao 1%

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 29847 | Odgovora: 174 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.