Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux (konacno) prešao 1%

[es] :: Advocacy :: Linux (konacno) prešao 1%

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 30123 | Odgovora: 174 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%20.10.2010. u 20:29 - pre 164 meseci
@maxwell

Tu sam te cekao :D

Raznolikost nuspojava Linuxa. Ali sto se tice inicijativa koje trebaju biti zajednicke (kao prebrojavanje linux zaelot-a) tu je raznolikost i te kako nepozeljna. :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%20.10.2010. u 20:29 - pre 164 meseci
A ja sam ipak tuzan. Koristim iskljucivo Linux vec prilicno godina, valjda od kad sam se registrovao ovde - kraj 2002 godine ili tu negde.

Zasto sam tuzan? Malo, malo, pa izadju nove, sveze, savrsenije verzije postojecih i po neka nova distribucija. A onda, opet stare mine.

Treba instalirati drajver za stampac napravljen pre nekolio godina a u novoj distribuciji nedostaju neki sistemski fajlovi za to ili su promenili ime, pa ih drajver ne vidi. Jedva zivo otkrijes da je neko, negde napravio novi drajver koga opet nema na oficijelnom sajtu proizvodjaca stampaca.

Banka te prisiljava da koristis IE i krenes da instaliras Wine pa zatim odgovarajuci program. U starijim verzijama to radi, kako - tako. U novijim odbija da instalira. Trazis po netu i dobijes informaciju da to vise niko ne odrzava, niti osvezava.

Bilo je jos nesto slicno pa sam zaboravio.

Uglavnom, uvek ima neka zezancija sa konkretnim stvarima a nove verzije i nove distribucije stalno govore kako su bas one naj... i da odlicno rade i tako to. Stalno novija i novija sminka, verovatno i neke sustinske stvari, ali sta to vredi kad ima stvari koje ti nuzno trebaju a na njih se niko ne obazire. I onda visis na verziji / distribuciji od pre nekoliko godina, koja polako gubi podrsku i samo cekas kad ce se i to zatvoriti.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%20.10.2010. u 20:34 - pre 164 meseci
Nema šta - treba instalirati LTS verzije.
A ima li kakve koristi od tog izvikanog backportinga?? Pre svega - drajvera.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%20.10.2010. u 20:34 - pre 164 meseci
Hehehe vidim ja sta tebe Djole muci.

Taj bazaar tip razvoja upravo prouzrokuje situacije koje si opisao. Prilagodljivi smo, nismo vezani lancima za "bad by design" projekte i nacrte ali to znaci da ce kad tad doci do ABI/API break-a, regresija i stvari koji se resevaju on the fly. Kako se linije koda umnozavaju sanse za tako nesto su vece, uistinu trebalo bi isto tako brzo da se i resavaju ako je u pitanju apsolutna odgovornost kernel developera. Ako su OEM-i duzni za razvoj drajvera, mozda i nemaju volje da prate API lomljavine iz major bump-a kernela ili jednostavno ne reaguju dovoljno brzo, sto ti osecas na svojoj kozi.

Sve ima svojih prednosti i mana.

/edit:

@maksvel

Sto se backportinga tice, shvatam da je to takodje nuzno zlo, gde zarad odrzavanja stabilnosti API-ja se portuju patch-evi koji su pre svega security related. Ali kad ga vidim na mainstream distroima kao sto je Ubuntu pripadne mi muka, pogotovo kad ga vidim na non-LTS verzijama. Ako vec imas feature freeze, drzi se vanilla koda a nemoj da pravis papazjaniju...
make love - !war
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%21.10.2010. u 00:30 - pre 164 meseci
Citat:
maksvel: Nema šta - treba instalirati LTS verzije.
Pogledaj ovaj sajt http://www.linuxmint.com/oldreleases.php - moja trenutna LTS verzija Elyssa je podrzana jos 5 - 6 meseci. Sledeca je Isadora. Prilicno davno sam pokusavao da predjem na nesto novije pa ne smem da tvrdim da li je ili nije bas Isadora jedna od "problematicnih" verzija.

U krajnjem slucaju ja uvek govorim da je skoro neizbezno da imas bar 2 instalirane verzije / distribucije Linuxa na jednom racunaru, jer sam mngo puta do sada video da programi "1" i "36" na jednome ne rade ili zafrkavaju a na drugom rade OK ali opet na tom drugom neki drugi zezaju. Nisam jos sreo Linux da mu POJEDINACNO radi sve ono sto radi kad se saberu svi Linuxi.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%21.10.2010. u 01:31 - pre 164 meseci
Nisam nikada imao takvih problema. Jedino što gubiš sa verzijama je luksuz da pratiš copy-paste neki stari vodič, ali ako se potrudiš da razumeš šta taj vodič želi da postigne, lako ćeš tako deo po deo naći i one "nove" komande.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%21.10.2010. u 07:44 - pre 164 meseci
Citat:
U krajnjem slucaju ja uvek govorim da je skoro neizbezno da imas bar 2 instalirane verzije / distribucije Linuxa na jednom racunaru

A ja opet moram da prokomentarišem da u tom slučaju ne bih ni razmatrao Linuks. Jedino ako si baš strpljiv ili već
Mislim, stvarno je malo onako, hm .. mazohistički: reboot-štampaj, reboot-skeniraj i tako. :\
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%21.10.2010. u 07:55 - pre 164 meseci
Pre nekog vremena sam naleteo na par snimaka koji su mi delovali dosta interesantno:
"Desktop Linux Sucks, And What We Can Do About It"
"Why Desktop Linux (Still) Sucks. What We Can Do To Fix It."

Uglavnom, na jednom mestu se spominje broj Linux korisnika u svetu. Iako 1% deluje malo, kada se to pretvori u broj a ne procenat, ispada da Linux korisnika ima više nego MAC korisnika od pre nekoliko godina. Stvar je u tome da postoji Linux tržište. Pitanje je vremena kada će proizvođači softvera ponuditi svoje proizvode tom tržištu. Ukoliko par velikih softverskih kompanija uvidi da postoji stotine miliona korisnika koji su njihove potencijalne mušterije, možda će ponuditi svoje proizvode tim korisnicima?
 
Odgovor na temu

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%21.10.2010. u 08:29 - pre 164 meseci
Jedno moje razmisljanje na tu temu,mislim da proizvodjaci softvera koji se placa nisu toliko skepticni u broj korisnika linux-a koliko u njihovu zelju da kupe softver koji se placa(mislim na filozofiju linuxa-samo slobodan softver).S druge strane mac korisnici koji izdvajaju velike sume za sam hardver su sigurni kupci zbog njihovog kapitalisticko-potrosackog razmisljanja.Cak mislim da i kad bi bilo vise linux korisnika od mac korisnika(a mislim da ih vec ima vise) da bi bilo opet vise komercijalnih programa za osx platformu.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%21.10.2010. u 09:07 - pre 164 meseci
Citat:
component: Ukoliko par velikih softverskih kompanija uvidi da postoji stotine miliona korisnika koji su njihove potencijalne mušterije, možda će ponuditi svoje proizvode tim korisnicima?


dany12 je u pravu. Mi smo radili neki small scale research u vezi toga. Problem nije u broju korisnika, defintivno postoji niche market, problem je sto je taj market "suv", tj da budem direktan ta grupica je navikla da dobija stvari za dzabe i ne oseca potrebu da bilo sta kupuje sem eventualno neke servisne pretplate (a to mahom nije vezano za platformu). Jos direktnije vise ih interesuje F nego O u FOSS :) Druga je prica sa serverskim softverom i kompanijama a potpuno druga sa end-userima i desktop masinama. Da bi linux market bio zanimljiv lunuxu prvo mora da se desi narod, da nagrne gomila na recimo ubuntu, gomila kojoj FOSS principi nisu prva stavka na spisku.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%21.10.2010. u 09:44 - pre 164 meseci
Potpuno OK.
Upravo stvar i jeste u sintagmi Linuks tržište. Na tržištu se valjda trguje, tj. plaća, a Linuksašima je ideologija FOSS vrlo bitna.
Zašto bi Adobe pravio Photoshop od kilo evra za Linuks, kada će onaj ko izdvaja kilo evra za sw kojim pravi puno $$$, bez problema izdvojiti još koju stotku-dve za OS?
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%21.10.2010. u 09:54 - pre 164 meseci
Pa ne mora da bude uopste skup softver u pitanju. disk maintenance utility, ili program za horoskop, ili nesto sasvim deseto sto kosta $20. Realno namnozilo se i foss linux softvera, nisu svi bog zna kakvog kvaliteta i funkcionalnosti ali u osnovi rade razne poslove a mogu se pokupiti iz repoa.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%21.10.2010. u 10:11 - pre 164 meseci
Etalon koji mnogi pominju za prevagu su upravo Photoshop i sl. programi, kao i igre.
A za sitne programčiće ionako je FOSS "Meka" - to tek ne bi kupili.
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%21.10.2010. u 10:20 - pre 164 meseci
Sjećam se kada sam tražio drivere za svoj skener... Nađem neke drajvere i u readme fajlu piše

"uspio sam natjerati glavu skenera da ode do kraja i vrati se nazad..."




 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%21.10.2010. u 11:48 - pre 164 meseci
Nije mi bila namera da se pravim pametan (jer JESAM pametan ) ali ja navedoh dva bolna primera a pojedine kolege kazu "Pa, potrudi se!"

Trudio sam se, bas sam se trudio, ali ako se tamo neki fajl ranije zvao printsys a sada se zove prtsys, postojeci drajver ga nece videti ni na koji nacin, nema sanis. O tome pricam. Kao sto sam rekao, neko je seo pa napisao novi drajver koji resava i taj i jos jedan problem slicnog ranga, i sada mogu da ga instaliram brzo, lako i dobro radi, ali taj drajver "ne postoji", jedva ga nadjes tamo negde na netu, u nekom budzaku, a ako ides normalnim putem, preko zvanicnog sajta proizvodjaca, nema ga.

Ovde me tesi cinjenica da i mnogi korisnici MS OS-eva imaju slicne probleme. Izadje novi Win, pa za njega nema drajvera bas za sav hardver i neki hardver zauvek ostane ignorisan.

Drugi primer koji sam naveo je instalacija IE na Linuxu. Evo sta se dobije na Google kad napises "IE4Linux":

Na sajtu http://www.psychocats.net/ubuntu/ies4linux postoji uputstvo za instalaciju IE4Linux ali je na vrhu strane dodat sledeci tekst:

"Note: I'm retiring this tutorial, because IEs4Linux appears to be no longer maintained. The last reference to Ubuntu on the IEs4Linux website is updated instructions for Ubuntu 7.04 (Feisty Fawn), which has been unsupported since October 2008. And, as of this writing, the community site entry on IEs4Linux hasn't been updated since October 2008."

U sledecem redu pise da je pokusao da instalira taj program na Ubuntu 10.04 i dobio poruku da postoji ozbiljna greska i kraj.

Dakle, pricam o ozbiljnim stvarima, gde je resenje za prosecnog korisnika nemoguce bez pomoci trece strane ili je jednostavno nestalo.

Ponavljam: JOS NISAM NAISAO NA BILO KOJI LINUX DA MU RADE SVE FUNKCIJE, A KOJE INACE RADE AKO SABERES NEKOLIKO LINUXA. U jednoj distribuciji je iznenada pocela da mi se javlja poruka da je bilo koji DVD disk koji stavim unutra pun i da na njemu ne moze da se pise. Jednostavno sam otisao na drugi instalirani Linux i narezao to sto sam imao i gotovo. Meni je to lako jer retko rezem stvari na diskove. Za nekoga ko vise reze to bi znacilo problem zbog koga bi morao da se obrati forumima i mozda bi uspeo da ga resi, mozda ne, a vec ima onih par problema koje sam spomenuo na pocetku.

Ili recimo stabilnost Linuxa. Mesecima lepo radi a onda iznenada nestane panel i ja se nadjem u "mraku" i ne znam sta da radim (Mint Elyssa xfce verzija). Pa nekako to resim i kroz nekoliko meseci opet nestane. Stalno ima nesto sto zeza a bez ikakve poznate krivice korisnika.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%21.10.2010. u 13:59 - pre 164 meseci
U pravu ste. Dosta ljudi koje poznajem koristi Linux baš zato što ne mora ništa da plati. Ali isto tako sam pre mesec dana izdvojio 60 Eur za video igru za koju sam morao da instaliram Windows. Da postoji Linux verzija pre bih kupio nju. Hoću da kažem tržište postoji, samo je pitanje koliko je isplativo. Da li će zarada biti 30% ili 10%...

Što se tiče upotrebljivosti Linuxa tu nemam problema. Imam jednu verziju (Kubuntu 10.10) i tu mi radi sve kako treba.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%21.10.2010. u 14:06 - pre 164 meseci
Citat:
mmix: dany12 je u pravu. Mi smo radili neki small scale research u vezi toga. Problem nije u broju korisnika, defintivno postoji niche market, problem je sto je taj market "suv", tj da budem direktan ta grupica je navikla da dobija stvari za dzabe i ne oseca potrebu da bilo sta kupuje sem eventualno neke servisne pretplate (a to mahom nije vezano za platformu). Jos direktnije vise ih interesuje F nego O u FOSS :) Druga je prica sa serverskim softverom i kompanijama a potpuno druga sa end-userima i desktop masinama. Da bi linux market bio zanimljiv lunuxu prvo mora da se desi narod, da nagrne gomila na recimo ubuntu, gomila kojoj FOSS principi nisu prva stavka na spisku.


Ovo važi za proizvođače softvera, ali ne i hardvera, jer se hardver uvek plaća. Ipak, ne isporučuju svi GNU/Linuks drajvere.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%21.10.2010. u 17:47 - pre 164 meseci
Citat:
tdjokic
Ponavljam: JOS NISAM NAISAO NA BILO KOJI LINUX DA MU RADE SVE FUNKCIJE, A KOJE INACE RADE AKO SABERES NEKOLIKO LINUXA.


Hmm cudno, doduse ja se drzim jedne distribucuje i ona mi radi na svim kompjuterima sa svim funkcijama i ni sam naisao na problem da ne radi.
 
Odgovor na temu

JackW
Programer

Član broj: 174915
Poruke: 64
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%21.10.2010. u 23:34 - pre 164 meseci
Normalno je da se koristi dual boot, a za zagrizene poklonike Linuksa tu je VirualBox na kome mozete instalirati bilo koji windows, povezati se sa netom i obavljati transakcije preko pravog IE a ne sa Wine-om. Malo je komplikovano ali kada je to sprecilo linux korisnika :)

Mogu da se kladim da na tih 1% PC-ijeva bar svaki drugi ima dual boot.

Zna se kada Linux bude presao 5% pojavice se virusi i za njega.
 
Odgovor na temu

Cyber01001
Našice , CRO

Član broj: 66227
Poruke: 540
*.adsl.net.t-com.hr.



+33 Profil

icon Re: Linux (konacno) prešao 1%21.10.2010. u 23:46 - pre 164 meseci
Ja bi rekao da je linux poprilicno rasiren os! Evo kod nas u hr t-com ruteri i stb-ovi koriste linux ,skoro svaka kuca ima po jedan a di su jos mobiteli i ostale masine sa linuxom,dok sa desktop masinama je druga stvar....
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux (konacno) prešao 1%

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 30123 | Odgovora: 174 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.