Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Resti nejednacinu - potrebna mi je provera

[es] :: Matematika :: Resti nejednacinu - potrebna mi je provera

[ Pregleda: 1898 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vbj
Skolarac
ZA

Član broj: 217721
Poruke: 25
212.200.217.*



Profil

icon Resti nejednacinu - potrebna mi je provera18.04.2009. u 00:17 - pre 182 meseci
Zadatak je ovaj.

Resenje u zbirci je x e (1, + oo)

Meni ovako ispada:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Resti nejednacinu - potrebna mi je provera18.04.2009. u 00:28 - pre 182 meseci
Prvo pitanje je kako si od znaka prešao na . A drugo, razmisli bolje kad je razlomak jednak nuli.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

vbj
Skolarac
ZA

Član broj: 217721
Poruke: 25
212.200.217.*



Profil

icon Re: Resti nejednacinu - potrebna mi je provera18.04.2009. u 00:32 - pre 182 meseci
Citat:
Bojan Basic: Prvo pitanje je kako si od znaka prešao na . A drugo, razmisli bolje kad je razlomak jednak nuli. :)


Dobro, greska. To cu ispraviti. Ali me zanima da li sam dobro uradio zadatak?
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Resti nejednacinu - potrebna mi je provera18.04.2009. u 00:47 - pre 182 meseci
Pošto imaš greške, znači da nisi dobro uradio zadatak. Moraš to ispraviti, pa ćemo videti je li onda dobro.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

rajco

Član broj: 19348
Poruke: 1020

Sajt: rajco.me/blog


+45 Profil

icon Re: Resti nejednacinu - potrebna mi je provera18.04.2009. u 00:52 - pre 182 meseci
Druga greska na koju ti je ukazao Bojan spada u osnove matematike, tako da nisi ni blizu.
rajco.me/blog

 
Odgovor na temu

igorpet

Član broj: 18898
Poruke: 553
93.86.107.*



+46 Profil

icon Re: Resti nejednacinu - potrebna mi je provera18.04.2009. u 14:00 - pre 182 meseci
Ajd i ja da pripomognem, malo konkretnije:

I

Prva stvar kad resavas logaritamske jednacine ili nejednacine je da postavis uslov da je sve ono sto je ispod logaritma bude vece od nule.
U konkretno tvom slucaju

U nekim drugim slucajevima, ako imas vise izraza pod logaritmom svi oni moraju biti veci od nule. npr.

iako ovde ovaj drugi uslov mora da zadovolji i da izraz pod korenom 3-x>=0 mora biti >=0 ali posto je sve to pod logaritmom onda se uzima da je samo >0

II

U tvom konkretnom slucaju imamo i trebamo da vidimo za koje t vrednosti je leva strana >1
-Ako stavimo da je t=0 onda su leva i desna strana jednake, a to nam ne treba
-Ako za t uzmemo brojeve koji su veci od nule onda se razlomak priblizava nuli kako rastu brojevi za t, a to je zato sto su 2/3=0,666... tj broj koji je manji od 1 i kada se takav broj stepenuje bilo kojim drugim pozitivnim brojem on postaje jos manji nego sto je bio.I ovo je ono sto nam ne treba
-Ako za t uzmemo brojeve koji su manji od nule onda je razlomak veci od 1. Zato sto tj. 3/2=1,5 tj. to je broj veci od 1 i kada njega stepenujemo bilo kojim brojem vecim od nule on ce biti veci od jedan.

Zato je drugi uslov u ovom slucaju

III

I treca stvar koju trebamo znati kod resavanja logaritamskih nejednacina:
- kada je baza veca od 1 prepisujemo znak nejednakosti jer je funkcija rastuca
- kada je baza izmedju 0 i 1 okrecemo znak nejednakosti jer je tada funkcija opadajuca

tj. npr. kada je:


U ovom konkretnom slucaju





Znaci imas dva uslova:


Nadam se da nigde nisam pogresio, jer sam kucao u jednom dahu, ali ovakav je princip rada.
A ti sad lepo nastavi dalje i resenje ostavi ovde da bi i ostali videli kako treba da se uradi.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Resti nejednacinu - potrebna mi je provera

[ Pregleda: 1898 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.