Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dual boot problem

[es] :: Windows desktop :: Dual boot problem

[ Pregleda: 2748 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

N_L

Član broj: 107442
Poruke: 98
213.133.4.*



Profil

icon Dual boot problem07.04.2009. u 18:32 - pre 183 meseci
Na pc sam imao Vistu na C drive i XP naknadno instalirao na D.

Danas sam se odlucio da se otarasim viste zbog problema i ubacio vista dvd i formatirao i izbrisao C particiju.... Tu moj problem nastaje

Sada PC nece da se bootuje i trazi da se u odabrani drive stavi nesto kako bi se bootovao, vjerovatno je boot.ini file bio na C i sad je nestao. Iako imam XP instaliran na drugom HDDu nece da se digne + sam izgubio XP cd.............

Sta da radim? Kako da napravim XP glavni OS i izbrisem normalno vistu? Trenutno instliram vistu ponovo kako bih barem mogao da pristupim stvarima. Gdje sam se zeznuo, sta da radim?
 
Odgovor na temu

N_L

Član broj: 107442
Poruke: 98
213.133.4.*



Profil

icon Re: Dual boot problem07.04.2009. u 19:55 - pre 183 meseci
Vjerovatno je stvar u tome sto pri formatu C-a se izbrisao boot file ili nesto pa sad XP koji je na D drive-u nece da se loaduje. Valjda samo treba da se napravi boot.ini ili neki file sto ce mi loadovat XP. Da li neko moze pomoc ili rec sta da radim?

Treba mi hitno PC :/
 
Odgovor na temu

Bash1711
Milic Nemanja
student
Novi sad

Član broj: 208522
Poruke: 323
93.87.154.*

Jabber: Nikome ne moze biti bolje dok nekom ne bude gore


+29 Profil

icon Re: Dual boot problem07.04.2009. u 21:25 - pre 183 meseci
Trebace ti cd XP-a, pa FIX MBR...Verovatno si prvo instalirao vistu, pa zatim xp, pa si formatom sredio stvar....Ne ocajavaj, vec nabavi samo cd Xp-a, i resicemo problem.....
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
79.101.86.*



+21 Profil

icon Re: Dual boot problem07.04.2009. u 21:39 - pre 183 meseci
Malo je nejasno iz tvoje prve poruke da li se radi o dva fizička hard diska ili o dve particije na istom hard disku?

Svakako će ti trebati instalacioni CD za XP da bi mogao da popraviš boot sector i potrebne fajlove, koji moraju biti na primarnoj particiji hard diska.
Za uputstvo pogledaj temu Windows Repair !!!
 
Odgovor na temu

N_L

Član broj: 107442
Poruke: 98
213.133.4.*



Profil

icon Re: Dual boot problem07.04.2009. u 22:55 - pre 183 meseci
Dva razlicita HDDa



Problem je jednostavan, prilikom formata C-a pobrisali su mi se fajlovi za boot-ovanje XPa, treba da ih povratim i to je to. E sad kako, ne mogu nac na internet nikako lol

A imam osjecaj da i kad se to zavrsi opet ce neki problem bit.

U PM, imam windows instaliran, sto je toliki problem napravit da radi -.-


sorry, iznerviralo me ovo...

[izmenjen deo suprotan cl.14 Pravilnika]



[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 08.04.2009. u 00:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Dual boot problem07.04.2009. u 23:07 - pre 183 meseci
Za podizanje Windowsa XP potrebna su tri fajla: ntldr, boot.ini, ntdetect.com; a tebi treba instalacioni cd Windowsa XP, posto moras da napravis C particiju ako si je zaista obrisao, pa tek onda da formatiras.
 
Odgovor na temu

N_L

Član broj: 107442
Poruke: 98
213.133.4.*



Profil

icon Re: Dual boot problem07.04.2009. u 23:14 - pre 183 meseci
Citat:
Goran Mijailovic: Za podizanje Windowsa XP potrebna su tri fajla: ntldr, boot.ini, ntdetect.com; a tebi treba instalacioni cd Windowsa XP, posto moras da napravis C particiju ako si je zaista obrisao, pa tek onda da formatiras.

Da, evo uskoro cu napravit da mi USB sluzi kao XP cd i probat cu recovery itd.

A mogu li ja da premenujem D gdje je XP u C sad a C u gdje je vista u nesto drugo, pa kad radim repair da se to cuva na hdd sa XPom.

Jer kad ovo popravim hocu ponovo da izbrsiem vistu koju sam instalirao opet, pa ako odradim format isto ce se desit

Kako da sacuvam te filove na drugi hdd kako prilikom formata nebi doslo do ovoga opet? :)
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
79.101.86.*



+21 Profil

icon Re: Dual boot problem08.04.2009. u 00:26 - pre 183 meseci
^ Kada se podigne Windows uvek svoju particiju (hdd) vidi kao "C:"
Pošto kažeš da se radi o dva hard diska, onda jedino treba u BIOS-u da promeniš redosled uređaja sa kojih se sistem butuje.
Potom butuj instalacioni XP CD i odradi iz Recovery Console popravku boot sector-a, eventualno i kompletnu Repair Instalaciju (ako bude trebalo). Kada se Windows XP podigne, onda iz Computer Management Console formatiraj taj drugi hard na kom si imao Vistu i to je to...

PS
Pogledaj i ovu temu:

XP i VISTA na dva harda, boot sa F tasterom




 
Odgovor na temu

N_L

Član broj: 107442
Poruke: 98
213.133.4.*



Profil

icon Re: Dual boot problem08.04.2009. u 15:44 - pre 183 meseci
Evo newest info:

Cijelu noc sam se mucio i pokusavao napraviti nekako i sto cuda probao.

Instalirao sam jos jedan XP i napokon vidio gdje sam se zeznuo. Da sam ovo u startu odradio nebi problema bilo uopste.

Stavio sam show hidden i show protected system files(ili tako nesto) i tada se pokazao boot.ini...................
Kao sto rekoh, da sam to odma iz viste vidio problem bi bio rijesen ali ja sam 100 cuda probao i zeznuo sve naravno.

Napravio sam XP na USB da se instalira i runnovao repair iz njega, koji nije krecao, valjda nesto nije podeseno dobro. Hal.dll pise da fali...

Nasao sam XP cd s kojeg sam instalirao u medjuvremenu i instalirao XP opet, editovao boot i sada mogu da se bootujem na stari XP koji zeeeeeeeeeelim ALI
[B]Posle loading screena krece repair..[/B]To ne bi bilo lose da se ne zaglavi odmah i trazi file ASMS. Iskopirao sam taj folder na hdd i sve, imam ga na CD ali avaj, nece da se nastavi pa nece. Googlao, probao u dos pa regedit da udjem i birsem upperi lower (nesto, ne sjecam se tacno sto) ali toga i nema.

Jednostavno sad sam se zaglavio na repair windowsa koji ne moze da se nastavi.

Ako pritisnem cancel on se restartuje i opet isto. Kako to da ponistim ili odradim?

Heeeeeeeeelp.
 
Odgovor na temu

boxxter

Član broj: 189779
Poruke: 710
212.178.224.*



+21 Profil

icon Re: Dual boot problem08.04.2009. u 16:03 - pre 183 meseci
Citat:
Bash1711: Trebace ti cd XP-a, pa FIX MBR...Verovatno si prvo instalirao vistu, pa zatim xp, pa si formatom sredio stvar....Ne ocajavaj, vec nabavi samo cd Xp-a, i resicemo problem.....



Da bi mu bilo do kraja jasno ,treba reci konkretno da se za dual boot uvek prvo instalira nizi OS,dakle prvo XP pa vista,da se ne bi opet zajebo.
 
Odgovor na temu

N_L

Član broj: 107442
Poruke: 98
213.133.4.*



Profil

icon Re: Dual boot problem08.04.2009. u 16:10 - pre 183 meseci
Nije meni problem bio napraviti dual boot vec ga se otarasiti haha, eo odradih ovaj repair nekako i cekam da vidim hoce li se upaliti

please wait............


Edit: Posle 2 restarta sve radi! Nema errora nista, sve se vratilo!!!

E sad 2 pitanja da se nebih zeznuo opet:

Imam instalirani extra Windows(xp) na particiji gdje je glavni. Kako da ga izbrisem da mi ne nebi pravio probleme?
Takodje, drive letters su mi se izmijesala.
D: = Windows HDD
E: = drugi hdd na kome su system files

Kako da napravim D da bude C i svi system file-ovi da budu tu kako i treba a drugi hdd(E) da ostane samo data storage sto je i bio do sada?

[Ovu poruku je menjao N_L dana 08.04.2009. u 17:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Dual boot problem08.04.2009. u 18:02 - pre 183 meseci
Jednom kada dignes Windows koji zelis, napravi boot.ini da ima ovakav sadrzaj (sadrzaj boot.ini fajla iz Win XP SP3):
Code:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect 

http://support.microsoft.com/kb/289022
http://www.computerhope.com/issues/ch000648.htm
Iskopiraj, ntdetect.com i ntldr na particiju na kojoj ti trebaju.
Iz tog Windowsa obrisi Windows koji ti je visak. Restartuj.
(Mozda eventualno budes imao problem sa postavljanjem aktivne particije, ne mogu da kazem bas 100% tacno.)

Slovo takodje mozes da promenis iz Windowsa, a mozes da koristis i neki od usluznih programa (partition managera).

[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 05.08.2009. u 01:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

N_L

Član broj: 107442
Poruke: 98
213.133.4.*



Profil

icon Re: Dual boot problem08.04.2009. u 23:07 - pre 183 meseci
Radi meni sada widnows, evo izbrisah onaj sto je bio extra i izbacih iz bootloadera, restartovat cu za par minuta kad mi se zavrsi download pa javljam sta bi.

Skinuo sam Partition Magic program i cim ga pokrenem javlja mi da postoje neke greske s HDDovima ovo ono, ali se plasim da nesto ne zeznem. Odradio bih backup ali ce potrajati ~5 sati. Ostavit cu preko noci pa cu ujutro se bavit time jer sam tako i zeznuo sve ovo in first place >.>


Sa drugog HDDa prekopiram sve system fileove sto imaju ( tamo nema windowsa, samo podaci) na ovaj s windowsom i nadam se da ce raditi kako treba? :D

Mogu li ja sigurno promijeniti letter od hard diska bez sansi da nesto zeznem u windows?

Hocu D hdd gdje je windows instalirano i gdje cu sad prekopirat system stuff ( da mi je znat kako su dospjeli na drugi hdd....) u C

Anyway ako mozete kako jos pomoci super, radit cu ovo ujutro kako nebih sad opet nesto zeznuo.

Hvala na svemu btw ;)
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
79.101.157.*



+12 Profil

icon Re: Dual boot problem09.04.2009. u 00:10 - pre 183 meseci
Citat:
N_L
...Skinuo sam Partition Magic program i cim ga pokrenem javlja mi da postoje neke greske s HDDovima ovo ono...

Za početak bolje skini neki drugi alat, jer Partition Magic već odavno nije baš najbolji izbor...
Sudeći po tvojim komentarima, bojim se da to što planiraš prevazilazi nivo tvog iskutva u rešavanju takve problematike.
Biće brže i sigurnije da sve instaliraš ponovo od nule. Ne treba ti nikakav Partition Magic (specijalno ne baš on!), nego sve uradi iz instalacione procedure za Windows ("by the book" što bi rekli...)
Pre nego što išta počneš pročitaj bar neku od tema koje su označene kao "TOP" ovde na forumu, kao i teme čiji linkovi se tamo nalaze...

"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

iMiki
Milorad Latovljev
Beograd

Član broj: 68615
Poruke: 651
*.publikum.co.yu.



Profil

icon Re: Dual boot problem09.04.2009. u 08:40 - pre 183 meseci
Najbolje da prekopiras sve bitno na drugi hard i sve lepo obrises pa instaliras ponovo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Dual boot problem

[ Pregleda: 2748 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.