Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

FreeBSD i NetBSD dualboot

[es] :: BSD :: FreeBSD i NetBSD dualboot

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7609 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

codemaster
Dušan Jović
Leskovac/Novi Sad

Član broj: 17387
Poruke: 263
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Sajt: swim.ee


Profil

icon FreeBSD i NetBSD dualboot20.06.2006. u 12:06 - pre 216 meseci
Da li je neko probao dual-boot Net i FreeBSD? Nasao sam uputstvo za Open i FreeBSD, koje kaze:

Citat:
OpenBSD and FreeBSD
If you start with FreeBSD, allocate a 166 type partition for OpenBSD at the start of the disk. In the FreeBSD install, the boot loader prompt comes between fdisk and disklabel. Install the FreeBSD boot loader in the MBR; it will recognize the slice you created for OpenBSD and provide a prompt to boot the OpenBSD system. When you install OpenBSD, make no changes in fdisk but use the partition created by FreeBSD. There is no need to have the OpenBSD slice active; the FreeBSD boot loader will do what's needed when you select OpenBSD using the boot loader. If you save changes with OpenBSD's fdisk, you may prevent FreeBSD's boot loader from working. I've seen multiple, previously bootable systems rendered unbootable by a simple write from OpenBSD's fdisk. If you press F1, for OpenBSD (the system in the first slice), in the boot loader before installing OpenBSD, it will just wait until your press F2, for FreeBSD.


allocate a 166 type partition for OpenBSD
Da li je 166 type i za NetBSD?

When you install OpenBSD, make no changes in fdisk but use the partition created by FreeBSD.
Znaci, samo izaberem vec kreiranu particiju iz FreeBSD-a.

There is no need to have the OpenBSD slice active.
Ok.

Kod NetBSD-a je sledeca situacija (shot je sa neta, win i debian su vec instalirani, ja imam win i freebsd).


Nadam se da cu ovde moci da izaberem kreiranu particiju. Da li je neko imao iskustva sa ovakvim dual-boot-om?

Pretpostavljam da WinXP nece biti problem, vec kako ce se FreeBSD i NetBSD slagati, swap(?)

[Ovu poruku je menjao codemaster dana 20.06.2006. u 13:41 GMT+1]
Sve je ovde.
Ti si sam.
Nemaš ništa.
Prihvati svoj život.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.solin.oss.unist.hr.



+25 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot20.06.2006. u 13:51 - pre 216 meseci
Ne kontam. Napravis slice i za jednog i za drugog, instaliras ih u te slajsove, i stavis neki boot manager tipa GAG. To bi bilo to.


Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

codemaster
Dušan Jović
Leskovac/Novi Sad

Član broj: 17387
Poruke: 263
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Sajt: swim.ee


Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot21.06.2006. u 12:33 - pre 216 meseci
Pa nema sta da se konta, interesuje me da li je neko probao, i kako je islo. Nisam siguran koji filesystem NetBSD koristi po defaultu, inace.
Sve je ovde.
Ti si sam.
Nemaš ništa.
Prihvati svoj život.
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot21.06.2006. u 22:20 - pre 216 meseci
Pa nema veze koji koristi, imas dva odvojena slicea od FBSD-a i NBSD-a. Ja koristim GAG boot manager, sigurno ce podic te sisteme.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

codemaster
Dušan Jović
Leskovac/Novi Sad

Član broj: 17387
Poruke: 263
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Sajt: swim.ee


Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot22.06.2006. u 20:41 - pre 215 meseci
Citat:
random
LILO (LInux LOader) ne podiže FreeBSD. BSD loader ne podiže Linux, podiže BSD sisteme i čita FFS. GNU GRUB (GRand Unified Bootloader) podiže FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, Linux i GNU/HURD. LILO ne razume strukturu fajl sistema (koristi mape da bi našao kernel[e]), samim tim mu je apsolutno nebitno na kom FS-u se nalazi kernel. GRUB zna da čita ext2, fat, ffs (ufs1 i ufs2, pretpostavljam), jfs, minix, reiser i xfs.

Moj favorit je GNU GRUB, jer je moćan i mogu da ga koristim i sa Linux i na BSD sistemima. Trenutno se radi na rewrite-u GRUB-a — GRUB 2 (ex-PUPA).


A GAG moze sve...:o)

z@re
Probacu.
Sve je ovde.
Ti si sam.
Nemaš ništa.
Prihvati svoj život.
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot22.06.2006. u 23:32 - pre 215 meseci
GAG je odlican. Vrlo jednostavno se instalira, mogu mu se postavke sacuvat i na instalacijsku disketu. I jos je fino graficki.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot23.06.2006. u 16:11 - pre 215 meseci
Citat:
codemaster: A GAG moze sve...:o)


Da li GAG može direktno da učitava kernele operativnih sistema, ili zapravo samo poziva druge bootloadere? Znači, da li može da stoji sam za sebe? Da li sadrži drajvere za različite fajl sisteme? Da li podržava multiboot specifikaciju? Ovo sve nije baš jasno sa web stranice, ali mi na prvi pogled izgleda kao da je u pitanju običan "glupi" chainloader sa grafičkim interfejsom. Sad ću skinem sors da pogledam.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot23.06.2006. u 16:23 - pre 215 meseci
Da, kao što sam i mislio, GAG uopšte nije pravi bootloader, već samo dumb interfejs koji poziva druge bootloadere, tzv. "chainloader". Jedina realna korist od njega (pored VGA grafike) je što može da setuje hidden i active atribute na particijama, i da menja "mesta" diskovima pozivajući BIOS, pa mu je to zapravo i jedina prava svrha koliko vidim.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot23.06.2006. u 16:53 - pre 215 meseci
@random

Ja ne bih voleo da mi bootloader koji nije native dira fajlsistem - uvek bi se odlucio za glupi chainloader nego prepametni bootloader ;-)
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot23.06.2006. u 17:53 - pre 215 meseci
Multiboot specifikacija upravo postoji zbog toga da ne bi bilo potrebe za "native" bootloaderima (kod Linuxa recimo ni ne postoji tako nešto, svi distributeri sada koriste GRUB), već da bi jedan završavao posao za sve kernele. Druga stvar, koji je tačno razlog (precizno navedi!) zbog kojeg ti ne bi voleo da bootloader "dira" fajl sistem, obzirom da je u pitanju isključivo read-only pristup?
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot24.06.2006. u 04:44 - pre 215 meseci
@random

Razlog?

Citat:

Uvek postoji jos jedan bug.


BTW gresis sto kazes da Linux nema vise native bootloader? A Slackware? Mislim da koristi lilo jos uvek (mada 10.2 nisam probao, mozda je Patrick presao na GRUB).

Zasto je bolje da bootloader jeste native? Zato sto se filesystem moze promeniti.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot24.06.2006. u 06:18 - pre 215 meseci
Bojane, pošto vidim da imamo problema sa nekim osnovnim pojmovima, možeš li ukratko da nam objasniš način funkcionisanja bootloadera? Navedi takođe ukratko, recimo na primeru Linuksa, principijelnu razliku između mehanizma kojim LILO i GRUB učitavaju kernel sa diska (ili uzmi pa uporedi LILO i FreeBSD-jev bootloader, svejedno).
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot24.06.2006. u 18:37 - pre 215 meseci
Sta ce ti multiboot loader ako imas dva-tri potpuno razlicita operativna sistema? Sta je u mom slucaju, trenutno, FreeBSD, Windows 2000 i Solaris. Pa i da moze (ustvari nisam siguran jel moze) podignut kernele od sva tri sistema, opet ga ne bi koristio. Ako vec pri instalaciji svaki od ovih sistema rokne svoj bootloader u VBR/superblock particije, zasto fino onda ne stavit jedan chainloader on-top, koristio originalne bootloadere a ne neku GNU budzevinu?

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot24.06.2006. u 19:34 - pre 215 meseci
@random


Bootloader cita kernel sa diska, smesta ga na odgovarajucu memorijsku lokaciju i izvrsava, a to sve moze da se promeni (ext4, kernel promenjen i sl.) Dalje, bas kao sto z@re kaze, sto da koristim tu budzevinu, i kad sam mogao da koristim GRUB koristio sam LILO.

Tj. pojasnjenje npr. instaliras FreeBSD 7.0 i GRUB vise nece da radi ;-) Pa dodatna (nepotrebna!) rabota oko osposobljavanja root fs ;-)

BTW GRUB sistem sa citanjem particija je mnogo losije resenje od LILO koji samo zna gde se fizicki na disku kernel nalazi a o filesystemu nista. Probaj da napravis romfs root pa da vidis ;-)

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 24.06.2006. u 20:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

codemaster
Dušan Jović
Leskovac/Novi Sad

Član broj: 17387
Poruke: 263
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Sajt: swim.ee


Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot24.06.2006. u 21:45 - pre 215 meseci
Citat:
GNU GRUB
Introduction

GNU GRUB is a Multiboot boot loader. It was derived from GRUB,

GRand Unified Bootloader, which was originally designed and implemented by Erich Stefan Boleyn.

Briefly, boot loader is the first software program that runs when a computer starts. It is responsible for loading and transferring control to the operating system kernel software (such as the Hurd or the Linux). The kernel, in turn, initializes the rest of the operating system (e.g. GNU).
GRUB 2 and GRUB Legacy

Currently under development, GRUB 2, has replaced what was formerly known as GRUB (i.e. version 0.9x), which has, in turn, become GRUB Legacy.

GRUB 2 aims at merging sources from PUPA in order to create the next generation of GNU GRUB. A mailing list and a wiki have been setup for discussing the development of GRUB 2.

GRUB Legacy is no longer being developed. For the differences between GRUB Legacy and GRUB 2, please visit their respective pages.


Jednostavno, koja je prednost GNU GRUB-a, i zasto ga treba koristiti?

Konkretno, FreeBSD, NetBSD, WinXP i koji bootloader?
Sve je ovde.
Ti si sam.
Nemaš ništa.
Prihvati svoj život.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot24.06.2006. u 23:43 - pre 215 meseci
Mozes koristiti i GRUB ali i GAG. Ja imam svoje razloge zasto GRUB ne koristim, ali ti vidi sta ti vise odgovara. Ja imam NetBSD/WinXP dualboot, ali svaki sistem drzim na posebnom disku. Uskoro ce biti triple boot, jer sam upravo skinuo solaris 10.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot25.06.2006. u 15:30 - pre 215 meseci
Primetićeš da Sun od 2006. za Solaris 10 na x86 koristi GRUB kao bootloader.

Citat:
bojan_bozovic: @random
Bootloader cita kernel sa diska, smesta ga na odgovarajucu memorijsku lokaciju i izvrsava, a to sve moze da se promeni (ext4, kernel promenjen i sl.) Dalje, bas kao sto z@re kaze, sto da koristim tu budzevinu, i kad sam mogao da koristim GRUB koristio sam LILO.


Objašnjenje nije dovoljno precizno. Zanima me tačno kako bootloader čita kernel sa diska? Kako zna gde je kernel? Odakle saznaje tu informaciju?

Inače, kada promeniš kernel, sa LILOm moraš da ponovo instaliraš bootloader. Sa GRUB-om nije potrebna nikakva intervencija -- napraviš mali /boot fajlsistem, npr. ext2, na njega staviš GRUB i Linux kernele i zaboraviš na njega.

Citat:
bojan_bozovic:Tj. pojasnjenje npr. instaliras FreeBSD 7.0 i GRUB vise nece da radi ;-)


Precizno objasni zašto? Ovo sve što si napisao niti je precizno niti naročito tehnički potkovano.

Citat:
bojan_bozovic:Pa dodatna (nepotrebna!) rabota oko osposobljavanja root fs ;-)


Koja je to dodatna rabota oko root fajl sistema? Ja nisam primetio da takva postoji. Druga stvar, FreeBSD-jev native bootloader radi po istom principu, koji ti nazivaš glupim (čita fajl sistem).

Citat:
bojan_bozovic:
BTW GRUB sistem sa citanjem particija je mnogo losije resenje od LILO koji samo zna gde se fizicki na disku kernel nalazi a o filesystemu nista. Probaj da napravis romfs root pa da vidis ;-)


Upravo iz navedenog razloga (promena kernela) je čitanje particija bolje i robusnije rešenje. Takođe, sa GRUB-om je moguće imati praktično neograničen broj kernela, bez da se potroši i minut na podešavanje bootloadera. Zapravo najveća prednost GRUB-a je što ga podešavaš i instaliraš samo jednom, i to kada prvi put instaliraš OS, dok LILO moraš da baby-situješ pri svakoj promeni kernela. Druga velika prednost je moćna komandna linija. Što se romfs-a tiče, postoje patchevi za GRUB koji omogućuju njegovo korišćenje, ali mi ovde pričamo o klasičnom bootloaderu za server ili radnu stanicu, ne o specijalnim slučajevima za embedded i diskless sisteme.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot25.06.2006. u 16:35 - pre 215 meseci
Randome, napravi romfs root fs pa butuj sa GRUB ako mozes.

LILO reinstaliras svaki put kada promenis kernel, tako ima podatak na kome se fizickom sektoru diska nalazi kernel. GRUB ne, ali GRUB ima stazu do kernela i proba da cita fs (romfs)!!! Toloko!!! Romfs (ili svaki fs koji GRUB ne zna, opet npr. novi fs) GRUB ne moze da butuje. Zasto ne bi bilo problema sa FreeBSD 7 ako naprave novi fs?

Da li GRUB moze da butuje mozda JFS, ako moze XFS/ext2/ext3/ReiserFS? Da li moze romfs?

LILO je bolji zato sto za njegovo funkcionisanje nije bitno koji fs imas na root, moze to da bude i tvoj randomFS pa opet LILO nece imati problema. A drugi loaderi su bas pravljeni za sistem sa kojim dolaze.

Moguca je promena u kernelu, pa da novu verziju GRUB pokusava da izvrsi sa pogresne lokacije u memoriji, takodje. Uostalom, sistem se instalira pa radi 3 godine, i dakle reinstalacija bootloadera nakon promene kernela nije problem.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 25.06.2006. u 17:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot25.06.2006. u 17:43 - pre 215 meseci
Da, može da butuje kernel i sa JFS-a, a može i sa romfs-a, i sa cramfs-a (mada ne vidim razlog zašto bi neko za takav setup koristio GRUB). Mogu da se iscimam pa da da ti napravim demonstraciju, ali samo ako si spreman da položiš nešto u opkladu :o).

Citat:
LILO je bolji zato sto za njegovo funkcionisanje nije bitno koji fs imas na root


Grešiš opet. Ni za funkcionisanje GRUB-a uopšte nije bitno koji fs imaš na root particiji.

Već nekoliko godina unazad, ako nisi primetio, običaj je da se kernel (ili više njih) drži na posebnoj maloj (par desetina MB je dovoljno) particiji, koja služi za potrebe bootovanja sistema, i koja se čak ni ne mountuje prilikom normalnog rada sistema. Ako hoćeš da menjaš fajl sistem koji koristiš (recimo instaliraš FreeBSD 7), nema nikakve potrebe da na toj boot particiji koristiš neki najnoviji FS.

Tvoja frustracija GRUB-om dolazi odatle što ne umeš pravilno da ga koristiš, i to je sve.

I dalje nisi odgovorio na moje pitanje: kako bootloader u trenutnku podizanja sistema zna gde se kernel nalazi na disku? Odakle pročita tu informaciju?

[Ovu poruku je menjao random dana 25.06.2006. u 18:58 GMT+1]
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: FreeBSD i NetBSD dualboot25.06.2006. u 19:52 - pre 215 meseci
Pa vec sam ti rekao, npr. lilo pri instalaciji (/usr/sbin/lilo) cita /etc/lilo.conf i u MBR (prvih 512bajta HDD) upisuje u sam bootloader

1. Koji se sistemi dizu i sa kojih diskova i particija
2. ako se dize linux, gde se fizicki, tj. na kome sektoru diska nalazi kernel i kolika mu je duzina. Dalje, i kernel parametre.

Sad, pri butovanju, ROM BIOS pokrece lilo koji isti koristi za citanje diska, a podatke gde je kernel ima. Itekako sam ti odgovorio, i bez ovoga. GRUB mi se ne svidja zato sto je prekompleksan, citanje fajlsistema je nepotrebno. Zasto da bude jednostavno kad mozemo da komplikujemo? A multiboot specifikaciju ne spominji, ne drze je se ni Windows ni Solaris, to je GNU specifikacija, de facto. ;-)
 
Odgovor na temu

[es] :: BSD :: FreeBSD i NetBSD dualboot

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7609 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.