Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

dual boot problem

[es] :: Linux :: dual boot problem

[ Pregleda: 2724 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jankie88
Igor Janošev
Beograd

Član broj: 22935
Poruke: 27
212.200.116.*



Profil

icon dual boot problem02.01.2005. u 14:06 - pre 235 meseci
Please help.

Probao sam sve, ali ne radi. Instaliram Mandrake 10 i vise ne mogu da startujem windows (xp). Probao sam sve moguce kombinacije instaliranja. Prvo linux pa windows i obrnuto. Probao sam i sa posebnom particijom za boot. Medjutim kad god instaliram linux on mi pregazi MBR.

Help
All it takes is one bad day to reduce the sanest man alive to lunacy!
That's how far the world is from where I am: Just one bad day...
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teleklik.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: dual boot problem02.01.2005. u 14:25 - pre 235 meseci
Čarobna riječ ti je LILO ili GRUB.

U svakom slučaju kada ne možeš da digneš windows a trebati nema potrebe da sve reinstaliraš nego samo sa dos startup diskete kucaš "fdisk /mbr".

Dalje :)

LILO nije isto što i grub. Uglavnom, ovoje radi isto, ali eto ja preferiram LILO pa će moja pomoć da se ogleda kroz nj.

Ja ti savjetujem da instaliraš sebi LILO. (Danas sam dobre volje pa ću da sve velim). Više o podešavanju LILO-a možeš da nađeš na ES, samo malo cimni search, ali takođe možeš i google.

Evo mog lila sa komenarima, a još ću malo i objasniti:
Code:

# LILO configuration file
# generated by 'liloconfig'
#
# Start LILO global section
lba32 # Allow booting past 1024th cylinder with a recent BIOS
boot = /dev/hda
#compact # faster, but won't work on all systems.
prompt
timeout = 300
# VESA framebuffer console @ 1024x768x256
vga = 773
# Normal VGA console
# vga = normal
# VESA framebuffer console @ 1024x768x64k
# vga=791
# VESA framebuffer console @ 1024x768x32k
# vga=790
# VESA framebuffer console @ 1024x768x256
# vga=773
# VESA framebuffer console @ 800x600x64k
# vga=788
# VESA framebuffer console @ 800x600x32k
# vga=787
# VESA framebuffer console @ 800x600x256
# vga=771
# VESA framebuffer console @ 640x480x64k
# vga=785
# VESA framebuffer console @ 640x480x32k
# vga=784
# VESA framebuffer console @ 640x480x256
# vga=769
# ramdisk = 0 # paranoia setting
# End LILO global section

# Linux bootable partition config begins
image = /boot/vmlinuz
root = /dev/hda3
label = Slackware
read-only # Non-UMSDOS filesystems should be mounted read-only for checking
# Linux bootable partition config ends

# Windows bootable partition config begins
other = /dev/hda1
label = Windows
table = /dev/hda
# Windows bootable partition config ends


Ovaj gore conf podiže kao što vidiš Slackware Linux i Windows. Slobodno ovo možeš sebi da kopiraš u svoj /etc/lilo.conf, samo naravno promjeni parametar boot, image, root, other. TU umjesto mojih /dev/hda-x stavi svoje vrijednosti. Kada to uradiš kao root kucaj:
Code:

/sbin/lilo -C /etc/lilo.conf


E sada, tebe instalacijska procedura vjerovatno pita da sam kreiraš ovo gore, ali pošto je zadnji mandrake koji sam instalirao bio 7 (mislim) ne znam da li uopšte koristi on lilo. U svakom slučaju i ako ga ne koristi po defaultu vjerovatno ga posjeduje u paketima pa ga instaliraj.

Et, valjda će ti pomoći.
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: dual boot problem02.01.2005. u 15:11 - pre 235 meseci
@dr ZiDoo: svaka cast, potrudio si se drugarsi i lepo odgovorio coveku

@jankie88: Koliko se secam, sve ovo moze i mnogo jednostavnije, sto je glavna osobina Mandrake-a. U toku instalacije postoji mesto gde te pita sta da instalira, da li hoces i prethodni OS da zadrzis i slicno. Ako ne pita direktno, onda ima ona lista / pregled sta je sve instalirano, podeseno, pa mozes da menjas. Ni ja ne koristim Mandrake, pa ti ne mogu direktno reci "To i to, tu i tu..." ali i mnoge druge distribucije, mnogo manje prijateljske za korisnike isto tako negde pitaju, samo obrati paznju.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Ivan Vasić

Član broj: 14756
Poruke: 631
*.

Jabber: ivasic@elitesecurity.org


Profil

icon Re: dual boot problem02.01.2005. u 15:48 - pre 235 meseci
Koliko se ja sećam Mandrake 10 po defaultu instalira LILO tako da nema problema s tim. Prilikom instalacija pita gde da smestiš LILO (ne bi trebalo da ima bilo kakve frke da bude u MBR) tu bi takodje trebalo da podesiš i da ti uključi Windows kao opciju (100% sam siguran da postoji opcija prilikom instalacije).

Ukoliko još uvek imaš instaliran Mandrake, postoje negde (možda u KDE Control Center nisam siguran) podešavanja za LILO gde isto možeš da dodaš i Windows u boot meni. Javiće se valjda neko ko koristi Mandrake da kaže gde se tačno nalaze ove stvarčice.

Uzgred, ako bootuješ sa WindowsXP instalacionog diska, on ti vraća Windows u MBR tako da samo izadješ na prvi "cancel" i vratio si Win.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: dual boot problem02.01.2005. u 17:42 - pre 235 meseci
Citat:
jankie88:Medjutim kad god instaliram linux on mi pregazi MBR.

Jos par reci. Standardno se prvo instalira Windows. On instalira svoj bootloader i radi normalno. Prilikom instalacije, on takodje pregazi bilo sta sto je vec u MBR, ali, za razliku od Linuxa, eventualno dodavanje nekih drugih stvari u Windows bootloader je ili tesko ili nemoguce - meni bar nije poznato.

Nakon njega se instalira Linux. Prilikom instalacije, bootloader se instalira u MBR. Zatim se taj Linux pokrene i on radi normalno, ali se u njegov bootloader moze dodavati i iz njega brisati sta ti treba, relativno lako, kao sto je kolega dr ZiDoo objasnio.

Prilikom pokretanja racunara, onaj prvi boot loader, Linuxov, se pojavi i u njegovoj tabeli stoje i Linux i Windows i sad korisnik bira sta hoce da pokrene.

Ukoliko se desi da pozelis da instaliras jos jedan Linux, onda kod njega boot loader ne instaliras u MBR, jer bi obrisao vec postojeci, nego u root particiju. Da bi se u pocetnoj tabeli i on prikazao, treba ga uneti u LILO, slicno prethodnom primeru za Windows.

Onda se u pocetnoj tabeli prikazu sva 3: prvi Linux, Windows i drugi Linux. Ako izaberes prvi Linux, on odmah krece. Slicno i Windows. Ali, ako izaberes drugi Linux, dogadja se jos jedna faza - pojavljuje se sada opet boot loader - njegov, i tu opet mozes da biras ako imas dve njegove varijante i slicno. Kad izaberes i pritisnes Enter, krece drugi Linux.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: dual boot problem

[ Pregleda: 2724 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.