Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cuvanje veceg texta i kako ga definisati u tabeli

[es] :: Firebird/Interbase :: Cuvanje veceg texta i kako ga definisati u tabeli

[ Pregleda: 2349 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Brkic

Član broj: 55360
Poruke: 1222
93.86.75.*



Profil

icon Cuvanje veceg texta i kako ga definisati u tabeli28.03.2009. u 07:46 - pre 183 meseci
Znaci u tabeli treba da se nalazi "Opis" i u njega bi treba da se moze smestiti veci text,kako da taj "opis" definisem u tabeli kao "char" ali ne moze da primi vise od 10.000 slova ili na neki drugi nacin,i treba li nesto podesiti za latinicu, mislim šđčć ???

Ustvari to bi trebalo da se može uneti text menjati veličina slova,zadebljanje slova, da se moze napraviti poslovni dokument i kao takav u toj formi sačuvati u bazi tj. tabeli i kasnije štampati.
Kako to da definišem i koju mi komponentu za to preporučujete i ako je komplikovano da od toga odustanem i smislim nešto jednostavnije.

Sada sam razmisljao i verovatno je bolje da u nekom text editor-u se pravi text fajl i takav snima u neki folder a u tabelu ubacujem ime tog tex fajla i kada treba samo ga ucita.

Svejedno bih koristio neki editor iz Delphia da korisnik ne bi pobrkao imena ...

Koji editor preporucujete za to ???

Verovatno sam ovo trebao pitati u Pascal / Delphi / Kylix temi.


[Ovu poruku je menjao Brkic dana 28.03.2009. u 10:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

rambo
Dejan Petković
Beograd

Član broj: 6095
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Cuvanje veceg texta i kako ga definisati u tabeli28.03.2009. u 21:29 - pre 183 meseci
Za upisivanje veće (velike) količine podataka unutar jednog polja (text, formatirani text (RichText), slika ili zvuk) koristi se BLOB polje.

Inače, razlog za skladištenje takvih podataka unutar baze podataka treba da bude dovoljno opravdan, jer takvi podaci umeju da drastično povećaju prostor koji baza zauzima, kao i da otežaju manipulaciju tim podacima. Ukoliko je razlog brzo i lako pronalaženje nekog teksta unutar svih upisanih tekstova, ili ukoliko postoji potreba za centralizovanim skladištenjem tekstova, onda je to u redu, ali čak i tada treba razmotriti druge mehanizme.

Alternativa čuvanju takvih podataka u samu bazu je snimanje pojedinačnih fajlova i čuvanje samo putanja do njih.

Pošto vidim da si postavio pitanje u Delphi grupi, onda ti mogu reći da je možda bolje da ipak razmotriš korišćenje gotovih programa i čuvanje fajlova u fajl sistemu. Ako ti to ne odgovara, onda moraš jasno definisati problem i razlog za takvo skladištenje podataka.

"There is a theory which states that if ever anybody discovers exactly what the
Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced by
something even more bizarre and inexplicable. There is another theory which states
that this has already happened."
-- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Brkic

Član broj: 55360
Poruke: 1222
93.86.75.*



Profil

icon Re: Cuvanje veceg texta i kako ga definisati u tabeli29.03.2009. u 08:32 - pre 183 meseci
Hvala ti rambo jos jednom,pomogao si mi u obe stvari.

Sada je samo ostala nedoumica da li da formatirani tex iz RichText se snima u bazu ili u poseban fajl a putanja u bazu.
Inace formatirani tex se nece pretrazivati vec samo skladistiti i eventualno menjati.
Po meni mana skladistenja u poseban fajl u neki folder je u tome sto korisnik ili neko drugi moze slucajno-namerno izbrisati fajl i doci do gubitka podatka.

Sta vi preporucujete,mozda neke zastite fajlova ili skladistenje u bazu ??
 
Odgovor na temu

rambo
Dejan Petković
Beograd

Član broj: 6095
Poruke: 190
*.eunet.yu.



+6 Profil

icon Re: Cuvanje veceg texta i kako ga definisati u tabeli30.03.2009. u 07:58 - pre 183 meseci
Ukoliko se radi o manjoj količini teksta, koji pri tom ne sadrži dodatne elemente (slike i slično), onda je smeštanje u bazu dovoljno opravdano.

Međutim, sve zavisi od potreba korisnika odnosno od namene same aplikacije koju radiš. Ukoliko je u pitanju korespondencija, onda je bolje fajlove ne smeštati u bazu već (eventualno) putanje do njih. Inače, korespondencija se danas dosta automatizuje na taj način da se uopšte ne čuvaju sami dokumenti već samo podaci koji idu na njih, koji se onda samo štampaju na odgovarajućem formularu (izveštaju). Ako se radi o drugačijoj vrsti dokumenata (recimo ugovori, pisma, obaveštenja i slično), onda je smeštanje u bazu opet uslovljeno načinom na koji se ti dokumenti koriste. Ovde se pre svega misli na olakšano pretraživanje tih dokumenata kao i čuvanje dodatnih podataka u drugim kolonama iste tabele radi povezivanja informacija relevantnih za te dokumente ili nešto drugo.

Nadam se da će ti ovo pomoći da odlučiš šta dalje.

"There is a theory which states that if ever anybody discovers exactly what the
Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced by
something even more bizarre and inexplicable. There is another theory which states
that this has already happened."
-- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Brkic

Član broj: 55360
Poruke: 1222
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Cuvanje veceg texta i kako ga definisati u tabeli31.03.2009. u 14:19 - pre 183 meseci
Opet problemi...

resio sam da podatke smestim u bazu ali sam sada naisao na nove probleme,ne snimi kako je napisano u RichEdit-u,nema zadebljanih slova,podvucenih,boje slova ... nego sve prebaci u obicna slova.
napravio sam novo polje sa BLOB i dobio pitanje za Length,Subtype i Charset.Odabrao sam Length 4000(mada sam probao i sa 100 i radilo je iako je bilo vise od 100 slova-ako to uopste znaci broj slova),Subtype 0 (ne znam sta je to) i Charset sam isprobavao sve oguce ponudjene opcije i nista,uvek tekst snimi sa normalnim slovima.

U bazu ubacujem sa +QuotedStr(RichEdit.Text) //skontao sam da je tu greska ali trenutno ne znam kako da ubacim drugacije a da ne pravim vece izmene

Moze pomoc ??

[Ovu poruku je menjao Brkic dana 31.03.2009. u 15:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: Cuvanje veceg texta i kako ga definisati u tabeli01.04.2009. u 00:46 - pre 183 meseci
> U bazu ubacujem sa +QuotedStr(RichEdit.Text) //skontao sam da je tu greska ali trenutno ne znam kako da ubacim drugacije a da ne pravim vece izmene

Ne možeš tako pristupiti raw RTF textu, koristi:

Code:

var
  s: TStringStream;
begin
  s := TStringStream.Create('');
  RichEdit1.Lines.SaveToStream(s);
  ShowMessage(s.DataString);
  s.Free;


 
Odgovor na temu

rambo
Dejan Petković
Beograd

Član broj: 6095
Poruke: 190
*.eunet.yu.



+6 Profil

icon Re: Cuvanje veceg texta i kako ga definisati u tabeli01.04.2009. u 08:38 - pre 183 meseci
A zašto jednostavno ne koristiš TDBRichEdit komponentu? Obzirom da taj tekst direktno smeštaš u bazu, onda ti je to jednostavnije, osim ako iz nekog razloga ne želiš da koristiš DB komponente.
"There is a theory which states that if ever anybody discovers exactly what the
Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced by
something even more bizarre and inexplicable. There is another theory which states
that this has already happened."
-- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Brkic

Član broj: 55360
Poruke: 1222
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Cuvanje veceg texta i kako ga definisati u tabeli01.04.2009. u 15:18 - pre 183 meseci
Probao sam kako je Savkic rekao i nesto nece,izbaci gresku da nisu dobri ulazni podaci.
Znaci dodao sam cod i izmenuo '+QuotedStr(s.DataString)+' ali nece
a i malo mi je cudan prikaz podataka iz ShowMessage(s.DataString);, primetio sam i da nema šđčć ...


Ne koristim DBRichEdit za unos jer nisam nasao da u nju mogu da ucitam neki RTF fajl(kao osnova) sto mi treba
DBRichEdit koristim za citanje iz tabele

ili ako bi iz RivhEdit mogao da prebacim u DBRichEdit


nasao sam da JvDBRichEdit ima opciju load from file i radi,probacu sa tim sta se moze

[Ovu poruku je menjao Brkic dana 01.04.2009. u 16:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Firebird/Interbase :: Cuvanje veceg texta i kako ga definisati u tabeli

[ Pregleda: 2349 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.