Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Svi podaci po vrstama u novu tabelu sa 1om kolonom ili vrstom

[es] :: Baze podataka :: Svi podaci po vrstama u novu tabelu sa 1om kolonom ili vrstom

[ Pregleda: 2700 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tmpKorisnik
korisnik kinsirok

Član broj: 202895
Poruke: 15
212.200.180.*



Profil

icon Svi podaci po vrstama u novu tabelu sa 1om kolonom ili vrstom12.12.2008. u 15:15 - pre 187 meseci
Uh....
Kako da iz ove tabele

kol1|kol2|kol3|kol4|kol5|...
---------------------------------
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
---------------------------------
6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
---------------------------------
11 | .... itd

dobijem ovu

kolSve
-------
1
-------
2
-------
3
-------
4
-------
5
-------
6
-------
itd ...
-------

ili po vrstama?

Znaci samo SQL. Pomoc!
Radim neku aplikaciju, i lako sam uradio programski ali hocu da mi baza vodi racuna o svemu.Ne pada mi ni napamet kako to da uradim preko SQL-a.
Pozzz
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Svi podaci po vrstama u novu tabelu sa 1om kolonom ili vrstom12.12.2008. u 15:39 - pre 187 meseci
Izgleda da si loše isprojektovao bazu.

Ono što hoćeš možeš ovako:
Code:

SELECT a FROM
(
SELECT kol1 AS a FROM tabela
UNION
SELECT kol2 AS a FROM tabela
UNION
SELECT kol3 AS a FROM tabela
UNION
SELECT kol4 AS a FROM tabela
UNION
SELECT kol5 AS a FROM tabela
) tt
 
Odgovor na temu

tmpKorisnik
korisnik kinsirok

Član broj: 202895
Poruke: 15
212.200.180.*



Profil

icon Re: Svi podaci po vrstama u novu tabelu sa 1om kolonom ili vrstom12.12.2008. u 15:57 - pre 187 meseci

U tom primeru je br. naredbi jednak ukupnom broju elemenata u tabeli, a i takav upit moze da se izvrsava samo u slucaju ne menjanja broja elemenata.Znaci dodavanjem ili brisanjem nekog elementa on nebi radio.Statican je

Inace baza je jednostavna ima 3 tabele ali funkcija koju je izvrsiti ima oblik: sva polja iz tabele tbl1 preneti u novu tabelu kao jednu kolonu, a zatim izvrsiti....pa dodju odredjene operacije koje se vrse sa podacima iz te "nove" tabele (view ili...) sa podacima iz trece tabele.

Radi sve u aplikaciji sasvim ok, ali ja ne znam da li postoji nacin da se to uradi kako sam zamislio u SQL.Kazu programeri za sve postoji resenje samo zavisi od vremena i efikasnosti

Da li SQL ima mogucnost rada u FOR petlji ili nesto slicno...kako se pristupa pojedinim elementima tabele...nesto poput pokazivaca????
U ostalom da li u SQLu moze da se radi sa matricama? Mnozenje matrica npr.?
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Svi podaci po vrstama u novu tabelu sa 1om kolonom ili vrstom12.12.2008. u 16:08 - pre 187 meseci
Kao što rekoh, baza ti je loše isprojektovana, čim ti proizvoljno varira broj polja po tabelama. Redizajniraj bazu pa će sve biti lakše i tebi i nama.

http://en.wikipedia.org/wiki/Database_normalization
 
Odgovor na temu

tmpKorisnik
korisnik kinsirok

Član broj: 202895
Poruke: 15
212.200.180.*



Profil

icon Re: Svi podaci po vrstama u novu tabelu sa 1om kolonom ili vrstom12.12.2008. u 16:16 - pre 187 meseci
Moja greska! Nisam se dobro izrazio. Fiksan mi je br kolona. Ali da li postoji mogucnost da se u upitu kaze....za svaku kolonu iz tabele unesi podatke i uniraj ih sa prethodnom, kao sto postoji mogucnost u nekom programskom jeziku to da se odradi...
 
Odgovor na temu

tmpKorisnik
korisnik kinsirok

Član broj: 202895
Poruke: 15
212.200.180.*



Profil

icon Re: Svi podaci po vrstama u novu tabelu sa 1om kolonom ili vrstom12.12.2008. u 16:18 - pre 187 meseci
I jos jedna stvar

SELECT a FROM
(
SELECT kol1 AS a FROM tabela
UNION
SELECT kol2 AS a FROM tabela
UNION
SELECT kol3 AS a FROM tabela
UNION
SELECT kol4 AS a FROM tabela
UNION
SELECT kol5 AS a FROM tabela
) tt

na taj nacin ce mi kolone biti unesene u bazu ali ne redosledom koji meni treba.


kol1|kol2|kol3|kol4|kol5|...
---------------------------------
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
---------------------------------
6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
---------------------------------
11 | .... itd

=

kolSve
-------
1
-------
2
-------
3
-------
4
-------
5
-------
6
-------
itd ...
-------

dok ce u tom slucaju biti

kolSve
-------
1
-------
6
-------
11
-------
...
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Svi podaci po vrstama u novu tabelu sa 1om kolonom ili vrstom12.12.2008. u 17:40 - pre 187 meseci
Hmm, ja mislim da treba da obnoviš gradivo iz baza... Ne postoji redosled slogova u tabelama.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Svi podaci po vrstama u novu tabelu sa 1om kolonom ili vrstom12.12.2008. u 19:06 - pre 187 meseci
Dodas ORDER BY posle UNION i eto ti redosleda.
Code:

SELECT a FROM
(
SELECT kol1 AS a FROM tabela
UNION
SELECT kol2 AS a FROM tabela
UNION
SELECT kol3 AS a FROM tabela
UNION
SELECT kol4 AS a FROM tabela
UNION
SELECT kol5 AS a FROM tabela
) tt
ORDER BY a


I ne , SQL nema FOR petlje. Ima stosta drugo, ali moraces da prestanes da razmisljas u petljama, sto nije lako. To ti je gore nego se odvikavati od pusenja.
 
Odgovor na temu

tmpKorisnik
korisnik kinsirok

Član broj: 202895
Poruke: 15
212.200.179.*



Profil

icon Re: Svi podaci po vrstama u novu tabelu sa 1om kolonom ili vrstom13.12.2008. u 00:40 - pre 187 meseci
Citat:
jablan: Hmm, ja mislim da treba da obnoviš gradivo iz baza... Ne postoji redosled slogova u tabelama.


Ok Jablane. Hvala...obnovicu.
Sada cu upotrebiti termin pristupa i prikaza...da nebi bilo zabune!



Na slici je dato sledece: tabela Odgovor, Fe upit sa kolonom f1 koju sam dobio radeci UNION upit sa foruma (modifikovan sa TOP 1 kako bi mi samo prve elemente prikazao...bilo bi super kada bih mogao ponavljam taj upit onoliko puta koliko imam vrsta.tada bih imao resenje), i neka fe_ tabela koju sam bezveze kreirao kako bih objasnio kako treba da izgleda rezultujuci upit tj PRIKAZ podataka. Poenta je dakle na REDOSLEDU PRIKAZA elemenata kao sto je nevesto (izvinjavam se na tome) prikazano na slici.

Da radim u .NET-u, prvo bih ucitao tabelu Odgovor ili samo potrebne kolone u redosledu u kom se i nalaze pa kasnije pristupao elementima dataSeta i unosio ih u novi npr. dataset, ili bih kreirao kolonu...nije vazno, i prikazao u dataGridu. ALI JA ZELIM DA TO URADIM PUTEM SQL-a!

Zelim takav pogled da dobijem kako sam to prikazao na slici u tabeli fe_ .

a upit je ovakav:
Code:

SELECT TOP 1 uvek AS f1 FROM Odgovor
UNION ALL
SELECT TOP 1 cesto AS f1 FROM Odgovor
UNION ALL
SELECT TOP 1 nekad AS f1 FROM Odgovor
UNION ALL
SELECT TOP 1 retko  AS f1 FROM Odgovor
UNION ALL
SELECT  TOP 1 nikad AS f1 FROM Odgovor;


i to sam dobio u upitu fe!
Kad bih mogao da ponavljam taj upit dok ne dodjem do kraja tabele bilo bi ok.Ali ne znam da li je to moguce tako.

Zidar, hvala sto si me lepo utesio ...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Svi podaci po vrstama u novu tabelu sa 1om kolonom ili vrstom13.12.2008. u 07:23 - pre 187 meseci
Jednu jedinu stvar treba da skapiraš:

'uvek', 'cesto', 'nekad' itd. ne smeju da budu polja, nego redovi tabele.
 
Odgovor na temu

tmpKorisnik
korisnik kinsirok

Član broj: 202895
Poruke: 15
212.200.180.*



Profil

icon Re: Svi podaci po vrstama u novu tabelu sa 1om kolonom ili vrstom13.12.2008. u 12:28 - pre 187 meseci
Moja profesorica iz knjizevnosti je umela reci: "Bistro u glavi-citko na papairu."

Ja sam bio ubedjen da mi je sve bistro u glavi kad sam dobio ovaj zadatak od profesora,ali ocigledno, Jablane, da ti vidis drugacije
Zanima me zbog cega mislis da uvek,cesto...ne smeju da budu polja?!Ali pre nego mi odgovoris evo ti tekst problema:

U jednoj osnovnoj skoli učenici popunjavaju upitnik-koji je anoniman.
Upitnik se sastoji iz n pitanja, a na svako pitanje su ponudjeni odgovori:
uvek, cesto, nekad, retko i nikad.
Potrebno je kreirati bazu u kojoj ce se cuvati odgovori na svako pitanje i to
po uspehu ucenika.

npr. na prvo pitanje ucenici su odgovorili:
-odlicni (njih 12 uvek, njih 6, cesto, njih 3 nekad,0 retko i 2 nikad)
-vrdobri (njih 10 uvek, njih 8, cesto, njih 2 nekad,1 retko i 2 nikad)
...
na drugo pitanj:
-odlicni (njih 2 uvek, njih 16, cesto, njih 3 nekad,0 retko i 2 nikad)
-vrdobri (njih 5 uvek, njih 13, cesto, njih 2 nekad,1 retko i 2 nikad)
...
itd...

Dakle to je baza koja mi treba i nad cijim podacima se kasnije vrse razni proracuni....tipa Hi-kvadrata...Ali nas to trenutno ne zanima.

Ja sam uradio ovako:

Odgovor (id_odgovora,uvek,cesto,retko,nekad,nikad,id_uspeha,id_pitanja /PK (id_odgovora),FK(id_uspeha,id_pitanja))
Uspeh (id_uspeha,naziv_uspeha /PK(id_uspeha))
Pitanje (id_pitanja,tekst_pitanja /PK(id_pitanja))

???

Pomozi mi da skapiram...kad vec kako kazes to nikako da ucinim.


 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Svi podaci po vrstama u novu tabelu sa 1om kolonom ili vrstom13.12.2008. u 14:07 - pre 187 meseci
Tabela Odgovor bi trebalo da ti bude šifarnik i da uvedeš još jednu tabelu Evidencija sa složenim ključem, kao na slici Ralationships.jpg.
Mogao sam da zakačim i .mdb fajl ali nemaju svi Access na ovom forumu.

Profesorica ti je pametna žena ali slušaj Jablana kad su baze u pitanju.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tmpKorisnik
korisnik kinsirok

Član broj: 202895
Poruke: 15
212.200.180.*



Profil

icon Re: Svi podaci po vrstama u novu tabelu sa 1om kolonom ili vrstom13.12.2008. u 18:26 - pre 187 meseci

Da, u pravu ste. Sad je baza normalizovana u potpunosti.
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Svi podaci po vrstama u novu tabelu sa 1om kolonom ili vrstom

[ Pregleda: 2700 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.