Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?

[es] :: PC Konfiguracije :: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 19422 | Odgovora: 90 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 14:15 - pre 187 meseci
Citat:
Stoga lepo sam svoj majstor,naravno ko zna zna.
Ljudi nemojte da se nervirate odlepis nalepnicu pa je vratis i sredjeno.

Vidiš, vlasnici računara se grubo mogu podeliti u 4 grupe:

1. Oni koji znaju, znaju da znaju i imaju vremena da se bakću sa tim i zanima ih to
2. Oni koji znaju, znaju da znaju, ali nemaju vremena da se bakću sa tim, niti ih to zanima
3. Oni koji ne znaju, a ne znaju da ne znaju, već misle da znaju
4. Oni koji ne znaju, znaju da ne znaju, i ne tripuju se da znaju

E sad, ova prva grupa u preko 90% slučajeva nema problema sa nalepnicom, jer takvi su spremni da dugo biraju komponente i spremni su da obiđu pola grada ne bi li našli ono što su zamislili, a neretko i da kupe komponente na različitim mestima, ako ne mogu da nađu sve na jednom mestu i na kraju im je zadovoljstvo da sve to sami sastave. Dakle, takvi ne dobijaju nalepnice, niti im nalepnica treba. Takvi kada im nešto crkne, kažu no problemo, pozajme komponente od prijatelja, pa čupaju i ubadaju sve dok ne ustanove u kojoj komponenti je problem, pa je onda nose na reklamaciju tamo gde su je kupili. Takvi i kada kupuju celu konfiguraciju na jednom mestu, ne žele nalepnicu i treba da kupe računar tamo gde im nalepnicu neće zalepiti. Simple as that.
U drugu grupu (gde svrstavam i sebe) spadaju ljudi koji dobro poznaju računare i od kojih je većina barem nekad u životu radila na sklapanju i servisiranju hardvera, ali jednostavno sada ne rade taj posao i ne žele da se bakću sa tim. Jednostavno, ne žele da sastavljaju sami, pa onda ako se ispostavi da nešto ne radi (recimo nešto greškom nije dobro povezano ili neke komponente nisu sasvim kompatibilne), čupaj i ubadaj da vidiš do čega je, pa onda odneseš na reklamaciju, pa se ispostavi da je to ispravno, pa onda traži sa kojom se komponentom ne slaže, pa onda kad nešto crkne, opet čupaj i ubadaj, da ustanoviš šta je otišlo, pa nosi to na reklamaciju... itd. Ne, ti ljudi žele da kupe računar, donesu ga kući, uključe i rade svoj posao... Ako nešto crkne, žele da problem reše oni koji su za to zaduženi i to je to.
Treća grupa su oni koji nisu baš sigurni kako sve to radi, a vole da prčkaju i prave se pametni, pa će onda tako nabosti memoriju dok je upaljen računar i istu spaliti ili pokušati da usisaju kućište iz kulera dok je ovaj još povezan na strujnu mrežu i tako spaliti procesor, a onda odneti na reklamaciju uz smešak i obavezno pravdanje "Nisam mu ništa uradio, majke mi, sinoć je radio normalno i jutros kad sam ustao odjednom nije hteo da se upali" ili će pak igrati na kartu prevarene mušterije "Šta si mi bre ovo prod'o majku ti šalabajzersku, radio 5 dana i crče".
Četvrta grupa su ljudi koji nemaju pojma kako to radi, niti žele da znaju, pa se samim tim i ne petljaju u to, niti čačkaju bilo šta, nego i za najmanji problem zovu prijatelja ili odu u servis.

Iz ovoga se vrlo jasno vidi da su nalepnice namenjene isključivo drugoj i trećoj grupi. Trećoj zato što takve ljude treba silom čuvati od njih samih, a i sprečiti ih da naprave havariju, a posle optužuju prodavca i psuju majku. A drugoj zato da ih ne bi pomešali sa trećom i postavljali glupa pitanja.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

neXus2000

Član broj: 24046
Poruke: 59
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 14:22 - pre 187 meseci
Ali problem je sto se naplenica moze ostetiti od na primer nosenja kucista - a.k.a. strpao ga u neku kesu kutiju i slucajno zasekao nalepnicu, ili bilo koja druga opcija. Jer ta nalepnica nije od neke folije koja se tesko cepa nego od obicnog "muflon" samoslepljenog papira. A vidjao sam to na 2 mesta, i sta da kazu ljudi - slucajno. Eto jednostavno se desilo.

Mada neke prodavnice popustaju sto se tice toga, ako naravno vide da znas da radis sa kompovima - kroz dijalog.
Ali neke nece da cuju za to.
 
Odgovor na temu

mihajilo
ns

Član broj: 38943
Poruke: 159
*.ns.ac.yu.



+2 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 16:21 - pre 187 meseci
a znate li na koje se grupe dele serviseri racunara?
evo mog jednog lepog dozivljaja. kupim racunar u jednoj firmi koja se time bavi i koja mi, kao sto rekose neki pre, uvali neke komponente koje nisam hteo, jer komponente koje sam ja izabrao a oni imali u cenovniku, ustvari nisu imali(mislim sta reci na taj nacin poslovanja), ali imali su zamenu za svaku :) . na kraju sam bio zadovoljan, jes da su mi uzeli vise para nego sto sam ja planirao, ali to je bilo za ocekivati. ja sam izabrao komponente, a oni su mi sklopili konfiguraciju i za svaku komponentu napisali garanciju posebno, dosta znaci jer su skoro sve komponente imale 3 godine garancije, sem dvd-rw-a i napajanja. na kuciste nisu stavili sticker, lepo od njih. oni su testirali konfiguraciju tako sto su pokrenuli neku live distribuciju linux-a i to je radilo. ja doneo komp kuci, instaliram windows, kad ono ne moze, ne radi. sta sad da radim, jednostavno nesto nije u redu, a simptomi pokazuju na memoriju, bio je jedan modul od 512MB. lepo rasklopim kuciste izvadim memoriju iz slota ubacim je u drugi slot i probam, radi. instaliram win i to radi, ali pri igranju, komp se restartuje, zakljucim ja da je ipak problem u memoriji, a cim vratim memoriju u slot u koji su je oni stavili nema sanse da se podigne windows. vratim ja kako je to bilo i odnesem njima u servis. oni meni, kao nemoguce da je memorija, nikada nisu imali problema sa tom memorijom, a ja njima, probajte samo da zamenite modul, moguce je da nije, ali probajte, meni lici da je samo do nje. i serviser zameni modul, proba kad ono radi. onda sam ja u servisu igrao malo igrice da vidim da li to sljaka kako treba i to je proslo ok. posle nekoliko meseci pocne opet komp da se restartuje kad igram igrice uglavnom. ja malo proveravao sta je i ustanovio da napajanje polako crkava, ali nije odkazalo skroz. jedno jutro ja se njima najavim i kazem da treba da mi zamene napajanje koje crkava, oni kao donesi. ja lepo ugasim racunar, koji je ujutro sasvim ok radio i odnesem njima da mi zamene napajanje, kazem sta je sa napajanjem i samo da ga zamene. serviser nije bio tad tu i kazu mi da ce on u toku dana to zameniti. zovu oni mene posle podne i pitaju da li sam imao problema sa strujom, kakvom bre strujom, jeste li vi meni zamenili napajanje. kao izgleda da je meni crkla i ploca, pa ako je strujni udar bio, ne mogu da mi priznaju garanciju, ja im objasnim da to nije moguce, jer ja sam ujutro ugasio racunar regularno i odneo njima i kazem da cu doci ja da vidim u cemu je problem. odem ja kod njih, sini mi se da je bilo sutradan od tog njihovog razgovora, i taman je bio tu serviser. pitam ih ja u cemu je bio problem, oni kao tebi je izgleda crkla i ploca, ma kako mi crkla ploce, kad sam ja to jutro radio sa racunarom i regularno ga ugasio, a oni meni, zamenicemo ti plocu i napajanje nije problem. reko ja njima, ajde objasnite mi sta je bilo? serviser ce meni, ja dosao i rekao mi prodavac da treba da se zameni napajanje, ja ubo kabal u napajanje i ono pocelo da dimi, odmah sam iscupao kabal, onda kada sam zamenio napajanje,saznao sam da je ploca mrtva. zamislite tu situaciju, ja njima kazem da je napajanje neispravno, ali oni mi ne veruju, vec uzmu i spale mi plocu i jos mene optuze da sam je ja spalio. eto da sam bio neko ko se ne razume u racunare, oni bi mene zavrnuli i ne bi mi priznali garanciju, a ovako su moju plocu, koju su oni spalili poslali na servis, a meni dali drugu i to ne isti model,ali u dogovoru sa mnom.

eto zbog ovoga bi voleo i da se serviseri podele u grupe kao korisnici :)
toliko od majla
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 17:14 - pre 187 meseci
Citat:
evo mog jednog lepog dozivljaja. kupim racunar u jednoj firmi koja se time bavi i koja mi, kao sto rekose neki pre, uvali neke komponente koje nisam hteo, jer komponente koje sam ja izabrao a oni imali u cenovniku, ustvari nisu imali(mislim sta reci na taj nacin poslovanja), ali imali su zamenu za svaku :) . na kraju sam bio zadovoljan, jes da su mi uzeli vise para nego sto sam ja planirao, ali to je bilo za ocekivati.

Kako to misliš uvalili i uzeli ? Ja sam uvek za zaštitu potrošača, ali ovde jednostavno nisu u pravu. Nisu ti uvalili, nego su ti ponudili zamenu za komponente koje nemaju, a ti si ih sam prihvatio i nisu ti uzeli više para, nego si ti sam izvadio pare iz džepa i platio. Ti si svakako imao izbor da ne kupiš tu, nego da se zahvališ na ponudi i odeš na neko drugo mesto gde imaju baš te komponente koje ti hoćeš. Nemoj mi reći da u Novom Sadu ima samo jedna prodavnica računara. Mislim, ne očekuješ valjda da svaka prodavnica ima na lageru baš sve komponente koje tebi mogu pasti napamet, čak i ako su u katalogu. Naprotiv, većina zapravo drži samo nekolicinu komponenti koje idu dobro, a sve ostalo se posebno naručuje i čeka dan-dva, možda i duže zavisno od konkretne komponente, čak i u onim "nema šta nema" prodavnicama. Prema tome, to što si ti hteo računar odmah i mrzelo te da ideš u drugu prodavnicu, to si sam kriv. Mislim, ono, zamisli uđeš u knjižaru i tražiš neki određeni tip olovke, oni to nemaju, i ti svesno kupiš neku drugu, a onda pričaš kako su ti uvalili pogrešnu olovku.
Uostalom, i sam si rekao
Citat:
ja sam izabrao komponente, a oni su mi sklopili konfiguraciju i za svaku komponentu napisali garanciju posebno

prema tome, zaista ne znam oko čega se ti buniš. A što se tiče ostatka priče, takođe ne vidim problem. Dakle, dobio si računar sa faličnom memorijom, i oni su ti je zamenili. Posle se ustanovilo da je napajanje počelo da crkava, što je sasvim moguće da je do tebe, tj. do loše struje (meni su recimo 2 napajanja vrisnula upravo zbog lošeg napona) i to su ti zamenili. To što su spržili ploču, pa dešava se, ali koliko sam razumeo i to su ti zamenili, tako da stvarno ne vidim problem. To što su prodavci bili neinformisani jeste neprofesionalno, i tu imaš prava da se buniš, ali i takve stvari se dešavaju, jer ko radi taj i greši, a i ko zna koliko posla taj serviser ima dnevno, pa je sasvim je moguće da je jednostavno zaboravio da im prenese da je on spalio ploču i da treba da se zameni. Bitno je da je na kraju sve razrešeno i to koliko vidim bez neke preterane rasprave i svađe i u roku od odmah, iako je zakonski rok 45 dana. Sasvim korektna usluga, rekao bih.

Dakle, da rezimiramo:
-Nisu imali baš te komponente koje ti hoćeš, pa su ti ponudili ono što imaju
-Tebe je mrzelo da naručuješ i čekaš, kao i da ideš u drugu prodavnicu, nego si hteo računar odmah, pa si sam izabrao druge komponente
-Ispostavilo se da nešto ne radi, ti si reklamirao i dobio zamenu
-Ispostavilo se da je neki deo počeo da crkava (moguće zbog problema sa strujom) i to su ti zamenili
-U procesu popravke su i sami nešto oštetili (dešava se), ali su ti i to bez problema nadoknadili, tako što su zamenili deo koji su oštetili
-Ako sam dobro razumeo, sve to nisi čekao duže od dan-dva, iako je zapravo zakonski rok 45 dana i imaju puno pravo da ti kažu da dođeš za mesec i po dana, tako da su ti tu još i izašli u susret

Tako da, pitanje od milion dolara je, kako su to oni tebe oštetili i čime ?
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 17:50 - pre 187 meseci
@Marko_L

A jesi li ti ikada sebi postavio pitanje, da li ce i ostali prodavci imati sve te komponente koje si trazio, i jos po ceni koja tebi odgovara? Ali vidi sta se jos desilo meni, ja sam isto tako kupovao po sistemu "daj sta das" jer mi se zurilo, naravno-mojom krivicom, posto sam im pokupio sve "iz naftalina" sto je unaokolo lezalo po policama, obecali su mi racunar jos istog dana-u subotu u 10h sam porucio masinu, obecano mi je da ce ga dostaviti do kraja radnog vremena. U 3PM mene zove radnica saopstavajuci "tuznu vest" kako je njenom kolegi kisa nakvasila kablove, i da motor ne moze da upali, i da cu racunar dobiti u ponedeljak. Ponudio sam se da dodjem po racunar, ona se zbunila i na brzinu mi je nesto smuljala, izvinnjenje, tu-tu....tu-tu..... Vec sam bio pop*zdeo i okrenem ne javlja se niko.

Stvar je u tome da je ovde jos uvek odomacen i sasvim normalan kokosarski nacin poslovanja, i da niko ne sankcionise to. Vidis Marko, kako ti nemas vremena da se zaj*bavas sa pokvarenim PC-jem, tako ja nemam vremena da isterujem neke "pirove pobede" sa zvanjem inspekcije, itd... U tom slucaju mi je draze da zaobidjem te probleme, znajuci da je verovatnoca otkaza racunara koji ja sastavim daleko manja od verovatnoce da cu opet nabasati na neke kokosare. Odnosno da cu daleko vise vremena izgubiti isterivajuci pravdu, umesto da sam popravljam racunar.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 17:52 - pre 187 meseci
2 pitanja za ljude sto kupuju samo sklopljenje konf.

da li sve podatke sa harda prvo rezete na dvd-r/rw pa onda prebacujete na novi ...ili?
i zar je moguce da vam nista pored procesora,memorije,graficke i mozda [ali tesko da ide u konf.] zvucne kartice dovoljno?da nikad ne bi nista stavili?

slazem se [delimicno] s markovom podelom,naime,valjda svako ko se iole [pa i oni u 2. grupi] razume u to [ako zna da rastavi kuciste,vidi sta u sta ide...] zna da se prvo napajanje iskljucuje! [odnosno cupa kabel]...
i,onaj ko se malo vise razume,zna da postoje "simptomi" za razne uzrocnike,tako da nece redom vaditi memoriju,graficku... da bi utvrdio kvar,to samo ide ako su neki "cudni" simptomi...

a sto se nalepnice tice,to mu dodje k'o brava u vratima...lopova brava nece zadrzati,samo ce postenog coveka spreciti u iskusenju...
tako ni nalepnica nece resiti [tip:fen] one koji hoce da otvore kuciste,samo ce odvratiti "obicnog" korisnika,koji dodje u iskusenje da zaviri


p.s. postoje sw resenja za proveru konfiguracije :)
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 18:43 - pre 187 meseci
Citat:
A jesi li ti ikada sebi postavio pitanje, da li ce i ostali prodavci imati sve te komponente koje si trazio, i jos po ceni koja tebi odgovara?

A jeste li vi ljudi ikada čuli za telefon ? Divna jedna sprava. Razgovaraš sa ljudima, a ne moraš da mrdneš iz kuće. E tako lepo pribaviš brojeve telefona prodavnica računara u tvom gradu (ili još bolje najbližeg većeg grada, ako živiš u nekom manjem mestu), uzmeš telefon u ruke i vrti dok ne nađeš komponente koje ti odgovaraju i po odgovarajućoj ceni. Takođe, kada već zoveš, odmah pitaš i da li to imaju na lageru i ako ne, kada će imati i kada možeš da dođeš po to što ti treba i ostale informacije koje ti trebaju. Onda lepo to staviš na papir, izvagaš gde ti je najpovoljnija ponuda, uz najmanje čekanja, i onda tamo odeš.
Citat:
Ali vidi sta se jos desilo meni, ja sam isto tako kupovao po sistemu "daj sta das" jer mi se zurilo, naravno-mojom krivicom, posto sam im pokupio sve "iz naftalina" sto je unaokolo lezalo po policama, obecali su mi racunar jos istog dana-u subotu u 10h sam porucio masinu, obecano mi je da ce ga dostaviti do kraja radnog vremena. U 3PM mene zove radnica saopstavajuci "tuznu vest" kako je njenom kolegi kisa nakvasila kablove, i da motor ne moze da upali, i da cu racunar dobiti u ponedeljak. Ponudio sam se da dodjem po racunar, ona se zbunila i na brzinu mi je nesto smuljala, izvinnjenje, tu-tu....tu-tu..... Vec sam bio pop*zdeo i okrenem ne javlja se niko.

Ok, definitivno neprofesionalno ponašanje, ali nikako materijal za nekakvo sankcionisanje od strane inspekcije ili šta ti ja znam, osim ako nemaš ugovor kojim se oni obavezuju da ti oni u to i to vreme isporuče računar, u kom slučaju možeš da ih tužiš. To je nešto što treba da sankcionišu kupci, tako što neće više odlaziti na to mesto i kada se tako bude radilo, takva prodavnica će brzo da pukne, pogotovo što je opšte poznato da prodaja računara odavno više nije toliko unosan posao, pa je svaka mušterija bitna. E sad što se ljudi opeku, pa onda ispljuju, i opet se vrate tamo gde su se opekli je već neki drugi problem. Kao jedan moj poznanik koji mi se žalio da je kupio pokvaren keks u jednoj lokalnoj prodavnici. Ja mu kažem ok, idi im vrati, pa ako se bune ti prijavi inspekciji. A on kaže, pa ne mogu, već sam pojeo keks, nemam dokaz. Pa ništa, kažem ja njemu, sledeći put nemoj ići tamo i gotovo. I posle dva dana vidim ga opet ulazi u tu prodavnicu i pitam ga što kupuje tu, a on kaže mrzi ga da se cima i ide drugu. A da stvar bude gore, druga prodavnica je udaljena svega 50 metara odatle. Pa šta očekuješ onda ?
Citat:
Stvar je u tome da je ovde jos uvek odomacen i sasvim normalan kokosarski nacin poslovanja, i da niko ne sankcionise to.

A ko po tebi to treba da sankcioniše ? Inspekcija ? Čarobni štapić ? Koliko ja znam, u zakonu nigde ne stoji da je zabranjeno raditi kokošarski, tako da tu nema materijala za intervenciju inspekcije, već to treba da rade kupci, kao i svuda u svetu. Dakle, ne možeš ti nekome da zabraniš da nema neku komponentu ili da mu se pokvari transportno sredstvo, pa ne može da ti isporuči robu na vreme. Ali možeš da ne kupuješ više tu, kao i da svoje prijatelje upozoriš na tu prodavnicu.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 19:28 - pre 187 meseci
Citat:
Marko_L: A jeste li vi ljudi ikada čuli za telefon ? Divna jedna sprava. Razgovaraš sa ljudima, a ne moraš da mrdneš iz kuće. E tako lepo pribaviš brojeve telefona prodavnica računara u tvom gradu (ili još bolje najbližeg većeg grada, ako živiš u nekom manjem mestu), uzmeš telefon u ruke i vrti dok ne nađeš komponente koje ti odgovaraju i po odgovarajućoj ceni. Takođe, kada već zoveš, odmah pitaš i da li to imaju na lageru i ako ne, kada će imati i kada možeš da dođeš po to što ti treba i ostale informacije koje ti trebaju. Onda lepo to staviš na papir, izvagaš gde ti je najpovoljnija ponuda, uz najmanje čekanja, i onda tamo odeš.


Onome koji ne zeli da cuje je dzaba govoriti... Zvao sam u petak posle podne, proverio imali su sve. Dodjem sutra, nema, dobro nema veze nisu imali tu plocu koju sam hteo dali mi neku drugu, da ne gresim dusu-bila je jeftinija. :)

Citat:
Marko_L: A ko po tebi to treba da sankcioniše ? Inspekcija ? Čarobni štapić ? ...
Ali možeš da ne kupuješ više tu, kao i da svoje prijatelje upozoriš na tu prodavnicu.

Opet ti...
Znaci ipak sam u pravu, nema potrebe za inpekcijom kao sto od samog starta tvrdim, sve da i jeste njihov posao, znam da ne bi resili nista. I onda znam da je u tom slucaju daleko pametnije sve resiti sam. A sto se tice upozoravanja nema potrebe, kompanija je pukla u maju ove godine. Mada vidim da se pojavila nova kompanija u njihovim objektima, sada ne znam da li je ista "ekipica" ili neko novi.

p.s. vrati se par postova unazad, pa procitaj jos jednu moju "epopeju" kada sam otisao da sredim masinu i jedva iskukao novi deo, i to bas u vreme samog raspada. Pa mi onda reci da li je pametnije kupovati ceo racunar ili samo delove.

p.p.s. Sto se tice glavne teme: I rest my case. Svako ko ima vremena i znanja svakako mu je bolje da samostalno sklapa racunar umesto da se bakce sa nalepnicama i ostalim glupostima.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Fac Ut Vivas
Ljuban Velagić
Beograd

Član broj: 75956
Poruke: 953
*.ptt.rs.



+11 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 20:35 - pre 187 meseci
Zanimljiva tema, bila je jedna slična skoro, sećaju se neki ovde sigurno..

Ja sam naravno protiv nalepnica i tvrdio sam u toj staroj temi da su apsolutno besmislene. Ako je neko nestručan postoji mnogo više načina da upropasti računar nego čišćenjem prašine ili menjanjem/dodavanjem RAM-a, npr. overclock. Tu nalepnica ne pomaže.

U celoj ovoj priči mi je najzanimljivije što kad odete u jednu takvu firmu i kupite komp danas oni vam zalepe nalepnicu a sutra kad dođete i tražite da kupite samo procesor oni vam ga uredno prodaju i ne pitaju vas uopšte da li znate šta je to i kako se ugrađuje plus vam uredno izdaju garanciju na tri godine.


EDIT:

evo stare teme:

http://www.elitesecurity.org/t311601-Garancija-na-konfiguraciju
 
Odgovor na temu

rincha
Dejan Rincic
Nis

Član broj: 56930
Poruke: 56
79.101.197.*



+4 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 21:53 - pre 187 meseci
Kokosharski nacin sve manje i manje prolazi, sve manje je "kupaca" koji ce da dodju i kazu: ocu da kupim pentium 4, kolko para, svako ima po nekog ko se "razume" u racunare i pita ga sta da kupi. A los glas se mnogo dalje cuje nego dobar, neke firme koje su prodavale rcunare u Nisu vise ne rade upravo zbog takvog ponasanja. A to za komponente je pravilo, svi imaju usb-ove i slice dzidza bidze koje idu, ali sta god drugo da potrazis, cak i optiku... popodne, sutra... dok naruce od dobavljacha, bukvalno skoro niko nema lager (cast izuzecima).

Morace (koliko god to bilo neverovatno) svi polagano da se prilagode pravilima pravog poslovanja, inace ih nece biti.

Pozz
.... samo opusteno ....
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 22:07 - pre 187 meseci
Citat:
Onome koji ne zeli da cuje je dzaba govoriti... Zvao sam u petak posle podne, proverio imali su sve. Dodjem sutra, nema, dobro nema veze nisu imali tu plocu koju sam hteo dali mi neku drugu, da ne gresim dusu-bila je jeftinija. :)

Pa sasvim je moguće da su u petak imali, a da su u međuvremenu prodali, pa sad više nema na lageru. Mislim, koji je razlog da te lažu i da kažu da imaju nešto što nemaju, kakve oni koristi imaju od toga. Dakle, sledeći put kada budeš zvao, zovi pre nego što kreneš, pitaj koliko imaju na lageru, ako imaju 1 komad, vidi ima li mogućnosti da se to rezerviše na sat vremena ili koliko ti već treba da stigneš do te prodavnice. Mislim, šta očekuješ, ako si nazvao i raspitao se za neki komad hardvera, da su oni dužni da ti to čuvaju i da ne smeju da prodaju dok se ti smisliš da li ćeš da kupiš taj deo ili ne ? Uostalom, otkud oni znaju da taj što je kupio taj deo nisi zapravo ti koji si zvao. Ja kad hoću da kupim nešto, pre nego što odem, prvo pitam da li imaju dovoljno te robe na lageru i ako ne da li može da se rezerviše toliko i toliko komada, došao bih do tad i tad, pa ako kažu da može, a ispale me, imam pravo da se bunim i u tu prodavnicu ne bih više kročio, niti ko od mojih prijatelja ili firmi sa kojima sarađujem.
Citat:
Opet ti...
Znaci ipak sam u pravu, nema potrebe za inpekcijom kao sto od samog starta tvrdim, sve da i jeste njihov posao, znam da ne bi resili nista.

Zamisli, opet ja :)
Nisam ja rekao da nema potrebe za inspekcijom, već zavisi od slučaja do slučaja... ako odbiju da ispoštuju garanciju, ako ti napišu jedno na računu, a prodaju ti nešto drugo, i slično... onda treba prvo proveriti da li je u pitanju nenamerna greška (što nije isključeno) i da li može da se ispravi, pa ako prave problem, onda svakako treba prijaviti inspekciji. Mislim, ko će drugi, oni sigurno neće sami sebe prijaviti, niti će inspekcija da baca pasulj i gleda koja firma posluje pošteno, a koja vara svoje kupce. Dakle, kupci su ti koji treba da uvedu red na naše tržište, a niko ništa ne prijavljuje. Pa dok je tako, biće i prevaranata i kokošara.
Citat:
p.s. vrati se par postova unazad, pa procitaj jos jednu moju "epopeju" kada sam otisao da sredim masinu i jedva iskukao novi deo, i to bas u vreme samog raspada. Pa mi onda reci da li je pametnije kupovati ceo racunar ili samo delove.

p.p.s. Sto se tice glavne teme: I rest my case. Svako ko ima vremena i znanja svakako mu je bolje da samostalno sklapa racunar umesto da se bakce sa nalepnicama i ostalim glupostima.

Pa nema tu bolje i lošije ili pametnije i gluplje, već je to jednostavno stvar onoga ko kupuje računar šta mu više odgovara. Jel postoji mogućnost da se kupi konfiguracija ? Postoji. Jel postoji mogućnost da uzmeš u delovima, pa sam sklapaš ? Postoji. Prema tome, svako nek odluči šta mu više odgovara, ali mora da prihvati da važe drugačiji uslovi garancije kada se kupi cela konfigiracija, a drugačiji kada kupuješ zasebne komponente. U prvom slučaju, ti dobijaš garanciju na konfiguraciju kao celinu i sasvim normalno da u slučaju prčkanja i menjanja bilo čega garancija više ne važi. U drugom slučaju, tvoje je da utvrdiš koja komponenta ne valja (ili ako prodavnica hoće da ti izađe u susret, pa pronađe kvar umesto tebe, što može i da naplati) i tu komponentu odneseš na reklamaciju. U tom slučaju njih ne zanima šta ti još imaš od komponenti, niti šta si budžio i dirao, već ih interesuje određena komponenta koju reklamiraš. Ako je ista fizički oštećena, ništa od garancije, ako je stvarno kvar, zamene ti za drugu i završeno.
I ja da sam prodavac, isto bih tako radio. Hoćeš konfiguraciju ? Nema problema, nalepnica na kućište, password na BIOS, i izvoli. U ugovor stavim da u slučaju skidanja ili promene passworda garancija prestaje da važi, u slučaju oštećenja nalepnice, garancija ne važi... pa da vidim kako ćeš da overklokuješ. Naravno, ako hoćeš u delovima, izvoli, nema passworda, nema nalepnice, ali nema ni garancije na kompletnu konfiguraciju, nego svaki deo za sebe, svaki sa svojim garantnim uslovima i to je to.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?06.12.2008. u 00:04 - pre 187 meseci
@rincha

Sto ce reci da ce u Nisu niko nece opstati, ako je suditi po tvom postu :) Ne mogu svi, pa cak da imaju ne znam kakav lager, da imaju svako parce hardvera koga se doseti neki klinac koji se "razume" jer to nije realno moguce. Cinjenica je da vece firme uvoznici imaju vece sanse da opstanu, mada one se ne bave samo proizvodnjom, prodajom i servisom racuanra dok ce manji morati da se prilagodjavaju jer nece moci da prezive samo od trgovine. Trgovina racunarima sama po sebi se uopste ne isplati kao sto je to bio slucaj pocetkom devedesetih.
 
Odgovor na temu

Fac Ut Vivas
Ljuban Velagić
Beograd

Član broj: 75956
Poruke: 953
*.ptt.rs.



+11 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?06.12.2008. u 00:50 - pre 187 meseci
Citat:
Marko_L: Hoćeš konfiguraciju ? Nema problema, nalepnica na kućište, password na BIOS, i izvoli. U ugovor stavim da u slučaju skidanja ili promene passworda garancija prestaje da važi, u slučaju oštećenja nalepnice, garancija ne važi... pa da vidim kako ćeš da overklokuješ.


Hoćeš da ti damo i motku pa kad već teraš kupce da ih oteraš kako valja.

Takvo razmišljanje bi u normalnoj zemlji vrlo brzo zatvorilo tu radnju. Ne znam da li je neko sem mene zapazio natpise na kutijama hardware-a: "Overclocking King!", "Factory OC", "30% Faster"... Takođe da li je neko uz neki deo hardware-a (uglavnom MB) dobio program za overklokovanje.

 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-4.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?06.12.2008. u 01:21 - pre 187 meseci
Ode i ova tema do vraga kao i mnoge slicne njoj. Jel' ja bese spomenuh negde da je overkloking skup sport ili mi se cini?
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?06.12.2008. u 09:43 - pre 187 meseci
Ne tema je sasvim ok, i jasan je odraz stanja na trzistu racunara. Stanje se polako normalizuje i nije lose, ali je daleko od dobrog. Sto se tice nacina pribavljanja racunara, ja i dalje drzim moj stav: ko zna i ima vremena, bolje je da sam kupi i da sklapa, svi ostali kako im drago...nemam nista protiv kupovine gotovih racunara, samo sam do sada imao zaista losa iskustva, i resio sam malo vise da cenim sebe i svoj novac, jer sam video da druge zabole, i ne osudjujem ih, svako gleda da zaradi, na njihovu zalost od mene mogu videti samo ispruzen srednji prst.

Citat:
Fac Ut Vivas: Hoćeš da ti damo i motku pa kad već teraš kupce da ih oteraš kako valja.

Takvo razmišljanje bi u normalnoj zemlji vrlo brzo zatvorilo tu radnju. Ne znam da li je neko sem mene zapazio natpise na kutijama hardware-a: "Overclocking King!", "Factory OC", "30% Faster"... Takođe da li je neko uz neki deo hardware-a (uglavnom MB) dobio program za overklokovanje.


Prijatelju: "I na tarabi pise..." rece jedna narodna izreka. One munje: ultra, mega, giga, turbo... - ja ne vidim sta je turbo kod tih kartica...Da nemaju mozda neku turbinu za koju ja ne znam? :) Osim ventilatora naravno.
Sto se tice overclock-a, Marko_L je potpuno u pravu, racunar overklokuju samo totalni kreteni i nezreli klinci. To mi je isto kao kada neko kupi Yuga, nasvira ga, i onda k**** kako je brzi od BMW-a. Imam otkljucan BIOS, i ni jedan jedini put za ovih godinu i po dana koliko ga imam kroz glavu mi nije proletela pomisao da ga overklokujem, a ima "oho" prostora za igranje.
Uostalom, kome treba brzi racunar neka se iskesira za performanse, jer danasnji prosecan racunar je previse dobar za skoro sve normalnije namene. Ko hoce da divlja i igra igrice, molim lepo-postoji PS i ostale konzole. Jedini ljudi kojima treba zaista, ali zaista mocan racunar jesu profi 3D dizajneri, ali oni poprilicno zaradjuju, tako da im je investicija savim opravdana. Overklokovanje je izmisljeno za bubuljcare koji nemaju pametnija posla nego ceo dan da se izdrk*vaju igrajuci igrice, umesto da rade nesto pametnije sa racunarom. Moj prvi racunar je bio Celeron 500, i koristio sam ga sve do juna 2007, ne zato sto nisam imao para vec zasto sto mi bolji nije trebao, tek kada sam poceo da koristim novije Photoshopove, i da programiram u novijim IDE-ovima, zatrebao mi je jaci racunar.

Da stavimo tacku na celu diskusiju: Lepljenje nalepnica, u normalnom svetu je sasvim normalna stvar, jer se racunar posmatra u celini kao proizvod. Iako je modularan, moze se posmatrati kao proizvod, ali u tom slucaju mora se striktno razgraniciti garancija izmedju, kompletnog i modularnog pogleda na stvar. Ovde kod nas je to razgranicenje slabo, pa se javljaju razni konflikti, pa kada jos uzmemo u obzir "na daleko poznato nase cuveno postenje" i prodavaca i kupaca, dobije se jedan kotel koji je daleko od onog pozeljnog. Da samo normalna drzava, i nalepnica bi bila sasvim normalna pojava.

Posto nismo-svako se snalazi kako zna i ume.

bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

_goThic_
Colt Willcox
Java
Coffee City

Član broj: 43667
Poruke: 237
93.86.58.*



+15 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?06.12.2008. u 10:34 - pre 187 meseci
zasto je OC samo za kretene?
sta je lose i ako neko nasvira juga da bude brzi od bmw?
mozda jugic nije fabricki za to napravljen, al ako nekome uspe to, svaka cast majstore, i on nikako nije kreten.
ako spalis nesto od prevelikog OC, tek onda spadas u kretene i neznalice, ili pak, nesto si pogresio, al boze moj, na greskama se uci.

zasto toliko mrzis ljude koji ne zele konzole, ali zele komp na kome ce, eto, samo da se igraju, i ako ga plate vise od 1k e?
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?06.12.2008. u 10:55 - pre 187 meseci
Vidim ja da cu na kraju da predlozim da se tema prebaci u "Advocacy" :)

Citat:
ako spalis nesto od prevelikog OC, tek onda spadas u kretene i neznalice, ili pak, nesto si pogresio, al boze moj, na greskama se uci.


Nemam nista protiv overklokinga, niti overklokera. Ne znam kakvi da ste overkloking magovi ponekad ce se desiti da spalite neko parce skupog hardvera a i komponente kojima dizete napone se vremenom brze degradiraju i bitno im se smanjuje zivotni vek. Kao sto rekoh: Overkloking je skup sport :)
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?06.12.2008. u 11:01 - pre 187 meseci
Citat:
_goThic_: zasto je OC samo za kretene?
sta je lose i ako neko nasvira juga da bude brzi od bmw?
mozda jugic nije fabricki za to napravljen, al ako nekome uspe to, svaka cast majstore, i on nikako nije kreten.

Da si svestan gluposti koju si odvalio ne bi vise to nikada rekao. Postoji jasan razlog zasto je BMW 10x skuplji, i nikakva budzevina ne moze to dvoje da izjednaci.
Citat:
_goThic_:
ako spalis nesto od prevelikog OC, tek onda spadas u kretene i neznalice, ili pak, nesto si pogresio, al boze moj, na greskama se uci.

Hvala Bogu nikada nisam, jer mi je dao dovoljno pameti i razuma da ne radim to. :)
Citat:
_goThic_:
zasto toliko mrzis ljude koji ne zele konzole, ali zele komp na kome ce, eto, samo da se igraju, i ako ga plate vise od 1k e?

Ne ne mrzim ih ja ih sazaljevam, kao i sve ostale osobe ometene u razvoju.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?06.12.2008. u 11:18 - pre 187 meseci
Pozdrav,

odoste kud ne treba, zaboravite OC i vratite se na temu, ili da zaboravimo na temu.

Krenula su poredjenja koja samo na prvi pogled imaju smisla (kakvo crno abartovanje Juga koje u sistemu sam-svoj-majstor sad treba da bude bezbedno po ostatak saobracaja i paralela sa OC koji zaista moze samo onom ko ga radi da nacini stetu i malo mozda nervoze kod prodavca pri eventualnom pokusaju zamene spaljenog komada HW-a), ali isplivala su i neka elementarna nepoznavanja domace maloprodajne scene - zasto bi neko lagao da ima ono sto stvarno nema u radnji?

Stvar je prosta i zivotna, psihologija kupca je takva da je najveci problem da se odluci da uopste dodje u radnju. Nestalo malopre, ali vidite, evo imamo ovo. Premisljanje sad, treba vremena da se vrati, da nadje telefon druge radnje gde su mu rekli da ima, pa da ode u tu radnju, da rizikuje i tamo ovakvo laganje itd. Dobro, dajte mi onda to....

Nista ovde novo nije, svojevremeno jedna moja radnica juri neki mobilni i na jednom mesti jeftiniji za dvadesetak eura recimo nego na drugim mestima. Ode ona tamo, prodali zadnji bas malopre. Pri telefonskom pozivu ja joj kazem da pita ima li vise komada da bi toboze pazarila vise, a ustvari da ne ispadne da je to samo jedan komad sa neke reklamacije popravljen sistemom drzi-bude-vodu. Naravno da imaju tri komada!!??

Posle par dana zali se ona nekoj drugarici na to kad ona kaze da sigurno stvarno imaju u toj radnji jer je ona kuce zvala. Ona je zamoli da zovne ponovo (iako se ova tad vec predomislila za taj model), ona zovne i javlja joj posle par minuta da imaju jos 4 komada, cena ista. OK, sednem je na motor, odemo do te prodavnice, ona ostane ispred a ja udjem unutra. Ona zove mobilnim na njihov fiksni stojeci ispred radnje, kazu joj da imaju jos dva primerka i nema potrebe da zuri (to zadnje je bila sifra da pita da bih ja znao da bas ona zove). Pogadjate, ja pitam, i naravno da nema jer je nestalo ali zato ima drugih modela, isto tako povoljnih. Obzirom da smo znali samo za taj model sta je konkretno povoljno, sasvim solidna taktika laganja i psihologije. Udje i ona u radnju i pocnemo sa raspravom, pustamo sa mobilnog snimljen razgovor i devojka lagano crveni, izlazi i nekakav kolega koji je operisan od te boje u takvim situacijama pa pokusavaju uglas da objasne da samo sto nije stiglo iz magacina i da je zato ona rekla, ma jedno more lazi.
Zasto?
Pa samo da nas ubede da su oni povoljniji u svim cenama, jedino sto cemo morati da kupimo model koji imaju slepo verujuci u tu povoljnost, jer model za koji smo znali da imaju povoljniju cenu, oni uopste i nemaju. I to je samo jedno ZATO jer ih ima puno ustvari.

 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?06.12.2008. u 13:28 - pre 187 meseci
Prvo da se pretstavim: imam "2 tone" rucnog alata (6 elektricnih busilica + 1 na baterije), makaze za lim, cekice, turpije, ma sta zazelis, sve svoje racunare do sada sam sklopio sam, od komponenata kupljenih posebno, vecinu kucista sam rasturao nacisto, turpijao SVE, ALI BAS SVE ostre ivice i ponovo sklapao, kasnije poceo i prerade, manje pa sve vece i vece - upravo sam zavrsio skracivanje jednog prosecnog kucista tako da sad ima oblik uspravne kutije 20x20cm itd. Ukratko, nemam dve leve ruke kao neki, ali sve vise razmisljam da sledeci racunar kupim gotov. Razmisljam o onom malom Dellu, sa niskom potrosnjom, vrlo malom, Dell studio hibrid(?).



Zasto? Dosadilo mi srafljenje, turpijanje, menjanje komponenti (gde je najveci problem dijagnoza) itd. A sta tek da radi onaj koji od alata u kuci ima samo kuhinjski noz? Zato ce ljudi uvek kupovati gotove racunare, sto je u sustini i najboji nacin za vecinu. Sta tebe briga sta je unutra, sve dok radi. Neka tamo neki serviser guta prasinu i sece ruke na ostre ivice, sto to ti da radis? Zamisli kolika je steta nekom hirurgu da se posece prilikom menjanja graficke kartice na svom racunaru!

Sa OC nemam nikakvih iskustava i o tome nemam nista da kazem.

Dakle, zivele nalepnice!

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 06.12.2008. u 15:50 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: PC Konfiguracije :: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 19422 | Odgovora: 90 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.