Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?

[es] :: PC Konfiguracije :: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 19406 | Odgovora: 90 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?04.12.2008. u 16:56 - pre 187 meseci
To sa nalepnicama je zaista preterivanje, i mene bi zaista nerviralo. Ja ne otvaram racunar cesto, cak naprotiv ne volim. Ali me razocaralo, kada sam imao neke probleme sa racunarom, trebao da odnesem u servis, i jedan prijatelj koji radi u jednom servisu mi je objasnio, da oni uzmu garancije od tvojih delova, cuvaju, prvih godinu dana nude besplatan servis, to je njihova tzv. "garancija" posle toga covek i dalje mora da nosi racunar kod njih, i jos da mu naplate. U vreme kada sam ja odneo racunar firma se nalazila u fazi raspada, jedva sam iskukao garanciju za uredjaj i otisao kod generalnog zastupnika i tamo zamenio uredjaj. Taj shabanski sistem poslovanja koji jos postoji samo jos u Kazahstanu i ostalim visko-razvijenim zemljama, me je naterao, da mi vise nikada ne padne na pamet da kupujem gotov racunar, vec ubuduce da ga sam sastavljam.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
89.142.53.*

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?04.12.2008. u 17:30 - pre 187 meseci
Ja imam laptop jedne od vech/poznatijih firmi i bez problema sam ga otvarao, i nema nikakvih nalepnica, a i kad mi je crko ventilator, nisu na servisu nista rekli.

A znam i za primer kad so mojoj drugarii hteli da naplate popravku diska jer je bila pocepana nalepnica (ja sam ju lico pocepao kad sam stavljao vise rama u kutiju). Posle 20 minuta svadje nisu joj naplatili nista.... Zanimljivo mi je, jer me je zvala samo zato sto sam ja pocepao nalepnicu, a bila je spremna da plati. Tako da mozda i na taj racun zarade neke dodatne pare... znaci naplate popravku/novi deo, a stari zamene jer je jos pod njegovom garancijom
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?04.12.2008. u 19:04 - pre 187 meseci
Citat:
JOJO847: Proizvodjac je taj koji daje garanciju i prava.

To je velika zabluda. Svi koji rade u velikim firmama ce ti potvrditi da ugovor o garantnim uslovima potpisuju prodavac i kupac, a ne proizvodjac i kupac. Takodje proizvodjac nije registrovano pravno lice u drzavi u kojoj zivis, tako da ne mozes ni da ga tuzis ako ti nesto ucini nazao ali zato - prodavca uvek mozes tuziti. Znaci, proizvodjac garantuje distributeru, distributer garantuje korisnicima.
Citat:
Pa kad daju da vadis tastature na nekim HP-ovim notebookovima da bi stavio RAM, zasto ne bi dali da otvoris kuciste na desktop konfiguraciji da uradis isto :)

Imas li ti to napismeno, potpisano i overeno da se sme raditi? Verovatno nemas nego eto po sistemu "presao sam ulicu van pesackog prelaza i policajac me nije kaznio -> to sto sam uradio nije zabranjeno"...

Citat:
Taj shabanski sistem poslovanja koji jos postoji samo jos u Kazahstanu i ostalim visko-razvijenim zemljama, me je naterao, da mi vise nikada ne padne na pamet da kupujem gotov racunar, vec ubuduce da ga sam sastavljam.

Eto jos jedne velike zablude. Ustvari je potpuno suprotno. Kada sam pre 5 GODINA prijatelju iz Slovenije pomenuo da se bavim sklapanjem racunara, on nije mogao cudom da se nacudi, jer u Sloveniji niko tako ne sklapa racunare, vec se nabavljaju iskljucivo "fabricki". Znaci ne neka ekstra civilizovana zemlja vec Slovenija, i ne juce, vec pre celih 5 godina! Znaci, upravo u Kazahstanu, Srbiji i tako slicnim mestima vazi misljenje da racunar nije proizvod vec 10-15 proizvoda.

Citat:
Posle 20 minuta svadje nisu joj naplatili nista....

Napravili ste veliku gresku - trebalo je da se svadjate jos 40 minuta i odete kuci sa jos 2 besplatna diska :-)
U principu firmu vise kosta da se neko svadja 20 minuta sa tobom nego sto je kosta HDD :-)

Citat:
Tako da mozda i na taj racun zarade neke dodatne pare... znaci naplate popravku/novi deo, a stari zamene jer je jos pod njegovom garancijom

Pazi, meni je ustvari neshvatljivo da ste uopste insistirali na priznavanju garancije - to kod mene ne bi proslo ni da ste top doneli. Stvar je osnovne kulture da je dogovor (tj. ugovor, tj. garantni list) obavezujuci za obe strane. Ukoliko ti prekrsis svoj deo ugovora koji si potpisao sa mnom, podrazumevano je da ja prekrsim svoj deo ugovora. Licno mislim da su prodavci suvise tolerantni na jednostrana krsenja ugovora i da to stvara rulju bezobraznih potrosaca koja posle postaje drustveni problem jer takvi naviknu da stavljaju sebe iznad zakona.

Znaci da utvrdimo nekoliko osnovnih pravila drustveno i moralno prihvatljive kupoprodaje:
1) Prilikom kupovine proveriti da li ste saglasni sa garantnim uslovima
2) Ako niste zadovoljni, izgrdite prodavca i nemojte kupovati
3) Ako niste zadovoljni a ipak kupite, onda se pridrzavajte obaveza koje ste kupovinom preuzeli
4) Ako niste zadovoljni i necete da se pridrzavate pravila, smatrace se da ste jednostrano prekrsili ugovor i da ste odustali od dalje primene istog.

Da me neko pogresno ne shvati, ja veoma podrzavam potrosacka prava, pa samim tim i ovu zelju da mogu da rastavljaju i sastavljaju uredjaje. Ali sa druge strane, ako neko potpise da ce dubiti na glavi dok koristi uredjaj, onda sam takodje za to da se taj natera da postupi prema onome sto je potpisao. Najmanja je stvar sto neko prihvati po sebe lose uslove na garantnom listu i smatra da je kriv zao prodavac, problem je sto ce takav sutra potpisati po sebe nepovoljan ugovor o radu pa ce smatrati da je kriv zao poslodavac, doci ce u banku pa uzeti po sebe nepovoljan kredit a smatrace da je kriv zao bankar, izgubiti krov nad glavom kad ne bude imao da vrati a smatrace da je kriv zao sudija... Zato, posto ste vi koji kompjutere kupujete stari u proseku 20 godina, zar ne mislite da je krajnje vreme da pocnete da se ponasate odgovorno i da ne potpisujete ono sto vam ne odgovara?! A ako potpisete da shvatite da ste sami krivi i ispostujete ugovor? A ako ne postujete ugovor da budete svesni da to najcesce ima veoma neprijatne posledice. Zar je to toliki problem?!
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
93.86.4.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?04.12.2008. u 19:21 - pre 187 meseci
@mokelet
Po zakonu o zastiti potrosaca na proizvod za koji se ne izdaje garantni list imas garanciju 6 meseci uz fiskalni racun. Tako da tih njihovih 7 dana zaboravi. Sačuvaj fiskalni i ambalazu. Prva opcija kod takve robe je da ti zamene uređaj novim, da ti vrate pare i tek treća je da pristaneš na popravku.
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?04.12.2008. u 19:51 - pre 187 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Eto jos jedne velike zablude. Ustvari je potpuno suprotno. Kada sam pre 5 GODINA prijatelju iz Slovenije pomenuo da se bavim sklapanjem racunara, on nije mogao cudom da se nacudi, jer u Sloveniji niko tako ne sklapa racunare, vec se nabavljaju iskljucivo "fabricki". Znaci ne neka ekstra civilizovana zemlja vec Slovenija, i ne juce, vec pre celih 5 godina! Znaci, upravo u Kazahstanu, Srbiji i tako slicnim mestima vazi misljenje da racunar nije proizvod vec 10-15 proizvoda.

Nije nikakva zabluda vec realnost. Upravo zbog manjka kontrole trziste nije normalno, uvek, ali uvek mi se desilo da mi prilikom prodaje pokusaju uvaliti nesto sto ne zelim. I mislim da si ti jedini ovde koji je u zabludi, jer namerno zamenjujes pojmove. Ja racunar dozivljavam kao proizvod, ali ne smatram prozivodom, ako taj racunar ima komponente koje hoce taj prodavac da mi uvali. Ovo sastavljanje ne dozivljavam ja kao neko teranje inata u celoj prici, vec gledanje sopstvenih interesa, do sada sam dva racunara kupovao, i oba puta sam bio primoran da uzmem neki deo koji ne zelim. E posle sam shvatio, ako covek hoce da bude zadovoljan, najbolje je da ode sam i da kupi i sklopi.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?04.12.2008. u 19:53 - pre 187 meseci
Citat:
To je velika zabluda. Svi koji rade u velikim firmama ce ti potvrditi da ugovor o garantnim uslovima potpisuju prodavac i kupac, a ne proizvodjac i kupac.


Nismo se razumjeli - naravno da jamstvenu izjavu potpisuju kupac i prodavac ali jamstvene uvjete propisuje proizvodjac! Barem bi tako trebalo biti.

Citat:
Citat:
Pa kad daju da vadis tastature na nekim HP-ovim notebookovima da bi stavio RAM, zasto ne bi dali da otvoris kuciste na desktop konfiguraciji da uradis isto :)


Imas li ti to napismeno, potpisano i overeno da se sme raditi? Verovatno nemas nego eto po sistemu "presao sam ulicu van pesackog prelaza i policajac me nije kaznio -> to sto sam uradio nije zabranjeno"...


Varaš se! To ti je upravo ona prica o MRU i CRU!

 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?04.12.2008. u 20:27 - pre 187 meseci
A sta je sa FRU (Field Replacable Units)
 
Odgovor na temu

mihajilo
ns

Član broj: 38943
Poruke: 159
*.ns.ac.yu.



+2 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?04.12.2008. u 21:08 - pre 187 meseci
ljudi kod nas je stanje kakvo jeste i ovde uvek gleda neko nekoga da zavrne.
evo primer nase jedine firme koja "proizvodi" racunare, ne smem joj pominjati ime, ima racunare pod siframa, a nigde nema detaljnu specifikaciju. sad neko kupi racunar od njih, npr tada sa 512MB rama, tada je to bilo dovoljno, saceka da mu istekne garancija da bi otvorio kuciste i upgrade-ovao racunar sa vise memorije, mozda da stavi jaci procesor i ubaci graficku posto je u njemu integrisana graficka. jel znate sta bi se onda desilo? inace ovo je sve hipoteticki, jer ja ne znam da li se neko obradovao na taj nacin, ali situacija je realna. otvara racunar i ostaje mu samo da sedne i place,a da racunar odnese u kontejner :) .
u takvoj brand name konfiguraciji nalazi se maticna ploca sa jednim slotom za ram ( sto nigde nije specificirano) i zalemljen procesor za maticnu, znaci nema skidanja. na jednom forumu su postavili slike jedne otvorene konfiguracije te firme, svesni gubljenja garancije zbog otvaranja, ali samo da bi pokazali ljudima sta im ta poznata firma prodaje ispod haube, tj unutar kucista koje stvarno deluje masivno. naravno ljudi misle da su komponente u toj konfiguraciji standardne i veruju toj firmi jer je velika i poznata. da li je to prevara, zbog nespecificiranja komponenti(specifikacija postoji ali nije dovoljno detaljna) ? izgleda da nije prevara, ali svako kome bi se esila takva situacija, osetio bi se prevarenim.

ja sam imao slucaj kad sam kupovao od jedne male firmice(jedan covek), koja sklapa racunare, da mi je covek sklopio novu konfiguraciju i stavio sticker, ali je u razgovoru sa mnom video da se razumem u racunare, sto je bitno za ono sto se kasnije desilo. dosao kuci i posto je integrisana grafika dodelio joj malo vise rama i sistem nece da se podigne(a ne moze da se udje u bios), ja zovem lika i kazem sta je bilo i da bi trebalo samo resetovati bios, a to je bilo pred vikend uvece i on ne radi do ponedeljka. on kaze meni ako ne mogu da ga sacekam do ponedeljka ili ako znam da sam resetujem bios, ja kazem znam ali sta cemo za sticker, da mu donesem racunar u ponedeljak da mi stavi novi, on kaze nema potrebe, veruje on meni da necu nista za***ati nego on te stikere stavlja zbog raznih "pacijenata" koji se ne razumeju nimalo u racunare, a hoce sami nesto da cackaju, pa da posle ne bi imao problema, jer imao je raznih slucajeva, gde ljudi fizicki ostete robu i traze da im se roba zameni. kad sam otvorio kuciste, video sam da je covek u njemu zaboravio papir na kome je bio spisak komponenti, sto sam mu kasnije javio. :)

ima svakakvih ljudi, pa se prodavci moraju zastiti od zlonamernih kupaca(sticker i zapisivanje serijskih brojeva svake komponente), ali moraju se i kupci zastiti od zlonamernih prodavaca(zastita potrosaca i razne inspekcije). stvar je sto ni jedni ni drugi ne vole te vidove zastite, zato sto i jedni i drugi vole da muvaju, ali tako je to kod nas.
toliko od majla
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?04.12.2008. u 21:58 - pre 187 meseci
Citat:
A sta je sa FRU (Field Replacable Units)


izvinite, pobrkao sam se u RU-ovima ali i dalje je poanta mog izlaganja ista. Kao primjer, evo IBM-ovog stajalista oko toga (doduse ovo je vise vezano za servere):
https://www-304.ibm.com/system...R-5074420&brandind=5000020

napismeno

 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?04.12.2008. u 23:52 - pre 187 meseci
Citat:
Imas li ti to napismeno, potpisano i overeno da se sme raditi? Verovatno nemas nego eto po sistemu "presao sam ulicu van pesackog prelaza i policajac me nije kaznio -> to sto sam uradio nije zabranjeno"...


Sta da ti kazem. Profesionalno se bavim ovim poslom pa mi ni distributeri ne brane da se bahanalisem nad brendiranim racunarima :) Inace sam izricito protiv toga da bilo koje nestrucno lice otvara bilo kakav racunar, ukljucujuci i one bez nalepnica.
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 00:14 - pre 187 meseci
To ti mozda dozvoljavaju jer te znaju. Meni su rekli u jednoj prodavnici, bas me interesovalo, i rekli su da me smatraju "nestrucnim licem" iako sam zavrsio smer Elektrotehnicar racunara, i iako sam jos malo pa diplomitao na VETS. Ali zato je mozda neki Mujo koji ima 3 razreda usmerenog kompetentniji od mene. Tako da to ne prolazi, glupo jeste, ali je istina. I ja sam se pomirio sa tim, pred zakonom oni su ovlasceni i kraj. Samo zaista ne znam, jos nijedan racunar nije "bacio kasiku" zbog mene, cak naprotiv, podobar broj sam uspeo da dignem iz mrtvih, ali ako Djole kaze da je Mujo strucniji od mene, onda je to amin.

P.S. Naravno ovim nisam mislio da uverdim servisere racunara, niti da omalovazavam to zanimanje, jer postoje pravi profesionalni serviseri koji sigurno znaju vise od mene, samo takvi se sigurno ne vucaraju po vecini domacih prodavnica. Oni rade ozbiljnije poslove.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 00:48 - pre 187 meseci
Spadam u one iz zadnje recenice tvog post scriptuma
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
*.pureserver.info.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 01:41 - pre 187 meseci
Mene ne interesuju nikakve nalepnice iz prostog razloga što moje računare uvek sam sklapam i instališem. Ja samo čuvam garancije, to jest račune.

Kupim kućište koje mi odgovara, sa dosta otvora za ventilatore od 12x12cm. Matičnu takođe koju gotivim, odgovarajući procesor, memoriju, grafičku kartu (uvek samo nVidia), DVD. Bitno mi je da Harddisk-ovi ugrađuju sa bočne strane, radi lakše zamene. Ugradim moje pređašnje Harddisk-ove i dodam neki novi.

I pri tom imam na sve garanciju, na svaki deo posebno. I znam tačno kad konfigurišem Kernel u Linux-u, šta mi je u kompjuteru. Nikad ne kupujem mačku u džaku.
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 01:46 - pre 187 meseci
^Eto. Dovoljno receno.

Citat:
Binary Mind: Spadam u one iz zadnje recenice tvog post scriptuma

Good for you...
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 03:52 - pre 187 meseci
Izgleda da sam ja jedina budala koja izričito traži da mu SE ZALEPI nalepnica kada kupuje računar :)
Zašto ? Zato što ako se nešto desi računaru, lepo spakujem celo kućište i odnesem tamo gde sam ga kupio pa nek oni rešavaju problem, a ja imam dokaz da kućište nije otvarano, tako da u startu izbegavam pitanja tipa "Da li si nešto dirao, menjao, prčkao... ?", "Da li si probao da pozajmiš memoriju od nekoga i zameniš ?", "Da nisi brisao unutrašnjost mokrom krpom, pa onda upalio računar ?" i slično, a pored toga ne gubim vreme da ustanovim koja je zapravo komponenta otišla, pa tek onda da je nosim na reklamaciju.
Možda nekome ovo zvuči smešno i ne može da zamisli da barem jednom ne otvori svoje kućište da vidi šta sve tu ima, ali ja zaista nemam potrebu za tim, kao što nemam potrebu da otvaram televizor, jer prvo, znam šta ima unutra, a drugo, ako sam kupio konfiguraciju kao takvu, onda očekujem da to kao celina radi kako treba, a ako ne radi, to nije moj problem, niti ću ja da pokušavam da to sređujem i budžim i gubim vreme, niti me zanima da li je u pitanju procesor, matična, memorija, napajanje... nego lepo pravac prodavnica i reklamacija. Nadogradnju ne radim, jer mi je uvek ispadalo isplativije da prodam ceo računar, dodam 100-200 evra i kupim novi, nego da ja sad tu nešto petljam i nadograđujem. Mislim, svakako za godinu-dve kada izađe nova grafička, normalno, poželeću da uzmem i jači procedor, pa i veći i brži hard, pa će mi onda izgledati glupo stavljati nove komponente na ploču koja je zastarela još prošle godine, a kad zameniš ploču, zamenio si i sve ostalo i kad pogledam, zamenim ja ceo računar, a na starom ne uzeh ništa, plus imam gomilu suvišnih delova koji će da skupljaju prašinu, jer će me svakako mrzeti da gubim vreme na prodaju pojedinačnih komponenti. Ovako lepo dam celu konfiguraciju u oglas, kad prodam, uzmem novu mašinu i ćao. To što je garancija na računar 2 godine, iako pojedine komponente imaju dužu garanciju, mi ne igra nikakvu ulogu s obzirom da ionako računar promenim na svakih godinu-dve.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 04:18 - pre 187 meseci
isto kao prethodni ^

Godinama sam sklapao racunare a onda presao na drugo zanimanje i na stolu mi je zapecacen racunar.
Da li me interesuje sta je unutra? Ne.
Da li to sve tako zapecaceno radi kako treba? Da.
Kad prestane da radi, da li ce me interesovati sta je i zbog cega je crklo? Ne.

 
Odgovor na temu

Konstantin2
Konstantin Bosnjakovic
Valjevo

Član broj: 203525
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 10:14 - pre 187 meseci
Bilo je reci o izduvavanju prasine kompresorom.
Kod te procedure je bitno pridrzati coolere da se ne zavrte pod pritiskom vazduha jer tad mogu da spale plocu jer se indukuje struja generisana velikim obrtajima, a slicno je i kad se vuce usisivacem, ali to je za posebnu temu.

Znaci nisam prodavac racunara, ali se slazem da nestrucna lica nebi trebalo sama da rade ono za sta nemaju dovoljno znanje vec da odnesu racunar u servis i zbog takvih ljudi je pozeljno da postoji neki sticker.

Jos da dodam u vezi fiskalnih racuna, kome trebaju pozeljno je odmah ih iskopirati ili skenirati pa sacuvati jer vremenom potpuno izblede i nevidi se bas nista.

 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 10:15 - pre 187 meseci
Citat:
Marko_L: Izgleda da sam ja jedina budala koja izričito traži da mu SE ZALEPI nalepnica kada kupuje računar :)

Ne. I ja bih bio sasvim ok sa tim, da se jednom nisam "opekao". Nisam otvarao racunar(jer sam bio fer i postovao dogovorenu garanciju), ventilator od grafike prolupao, dolazim na reklamaciju, jos pride sa pokvarenom optikom, imam sta da vidim ljudi se pakuju i odlaze-pisi propalo, a jedan od najvecih lanaca prodavnica. Jedva sam na svoju inicijativu iskamcio garanciju, dobio drugi deo od distributera i samostalno servisirao racunar. Od tada nemam vise poverenja u nikoga. "U se, i u svoje kljuse"
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

zarkoj
Zarko Jovanovic
Masinski inzenjer / QMS
La Co Me Tecno doo
Kraljevo

Član broj: 193344
Poruke: 1426
93.86.106.*



+11 Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 11:31 - pre 187 meseci
Pozdrav ljudi.
Sto se tice predhodnog posta,slazem se u potpunosti.
Tako sam i ja kupio racunar ali nisam imao para za neku jacu konfiguraciju trenutno.
Kasnije sam kupio ram, tv krtu, i sam ugradio.Na kucistu je bila nalepnica ali uspesno je odstranjena,pa vracena.
Zvao sam servis i rekli su mi da to moram da donesem kod njih da mi to oni urade da ne bi otisla garancija, ali to bi kod njih ostalo 3 ili 4 dana, a za to niam imao vremena,a ni strpljenja.
Pa pitao jednog njihovog servisera da li ja to mogu da uradim.
"Mozes samo nemoj da ostetis nalepnicu"
Jel tako "tako" molim lepo dovoidjenja.
Sam sam sve sredio.
Takodje sam imao problema sa kulerom na grafickoj, to kad ode nema popravke jedino zamena, ja sam to znao ali oni izgleda nisu.
Tri puta je njima nosim racunar za dve nedelje i svaki put mora da se nosi u glavni servis u drugom gradu a ne kod njih u mom gradu.
I nikako da im padne napamet da zamene kuler nego ga ociste "Drzi vodu dok majstori odu" pa kao sredjeno.A kod njih ostane 4 dana.
I ja dve nedelje bez racunara.
I na kraju opet nista dok nisam otisao i sam kupio kuler i sam ga zamenio i sad hvala bogu radi ok.
A sto je najgore nikad nece da priznaju svoju gresku.A radio sam na sklapanju racunara i znam sta se sve radi ali njima ne vredi pricati.
Lepo u papirologiji zavedu kvar odklonjen a pare u dzep.Sramota.A sve to rade distributeri, da proizvodjaci znaju o cemu se radi nikad ne bi poslovali sa njima.
Stoga lepo sam svoj majstor,naravno ko zna zna.
Ljudi nemojte da se nervirate odlepis nalepnicu pa je vratis i sredjeno.
Poz
POZDRAV OD ŽARKA
 
Odgovor na temu

neXus2000

Član broj: 24046
Poruke: 59
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?05.12.2008. u 14:11 - pre 187 meseci
End-seller ili uvoznik ne sme da spusta garanciju na nizi nivo od one koju proizvodjac nudi. Jer jednostavno proizvodjac je taj koji ga je napravio i garantuje da ce raditi 3 godine.
Kada sam imao 1.7+ Athlon ceo komp mi je bukvalno imao garanciju od godinu dana. Tada su Gigabyte i Inno3D i AMD imali politiku za garanciju koja je bila 1 god. Ali Maxtor je imao 3 godine i to sam saznao preko njihovog sajta. Ali bilo je kasno jer je 2 dana posle isteka garancije pocela elektronika da odlepljuje, srecom izvukao sam podatke, i onda 2 dana posle tih 2 dana sam ukucao serijski broj na Maxtoru i sve je lepo pisalo, 3 godine garancija, istekla pre 4 dana.

I eto Maxtor je garantovao da ce raditi 3 godine i on je radio.

Ako end-seller ili uvoznik spuste garanciju onda ja mogu to da klasifkujem kao refurbished repariranu komponentu.
Jer sta ako komponenta koja ima garanciju 3 godine crkne posle 2 ipo? A prodavac je dao garanciju ili samo na nju, ili u ovoj temi na celo kuciste i inside na 2 god ili 1 god?

Proizvodjac garantuje uvozniku da ce uredjaj raditi 3 godine, uvoznik garantuje end-selleru da ce taj isti raditi 2 godine, a onda krajnem kupcu end-seller garantuje da ce ti raditi 1 godinu. Pa gde to ima? Pa naravno u zemlji Srbiji.....mozda jos negde :D

Kada sam imao ASUS M2N4-Sli koji je radi malo cudno, ali je radio, odoh u BIOS i imao sta da vidim. Poneki put jednostavno nije hteo da reaguje na tastaturu, tj.
kombinaciju PS/2 tastature i USB misa ili PS/2 misa. Ali zanimljivo je sto je BIOS radio jer sam na prvoj strani (ako je zabagovao tu), video kako se interni sat krece.
Kontaktirao ASUS i oni su bili slozni da mi posalju novi BIOS cip da ga ja sam zamenim iako je pod garancijom. Tako su rekli. Samo da platim postarinu.

Srecom sve je funkcionisalo na USB Keyboard i mouse.

Ako mi je ASUS dozvolio da ceprkam po komponentama, pod uslovom da nesto ne zeznem - otpada garancija, zasto to ne bi mogle i pojedine firme kod nas.

Ja na poslu servisiram Dell-ove racunare, upgradeujem memoriju, menjam hardove za veceg kapaciteta, menjao bih i napajanje ali nije standardnog oblika, jer firmi koja to radi treba joj 300 godina da nesto urade. A ako je nesto ozbiljno onda ide kod njih. I nikada nista nisu sra!i povodom toga sto sam ja menjao ista. Jer nista nije polomljeno ili osteceno sa moje strane. I da, nema nalepnice. Ni na IBM-ovima ni na DELL-ovima u firmi.

Verujte mi da nasi prodavci ili uvoznici se uvek user-u kada im se spomene kontakt sa proizvodjacem. A i kad se prave mutavi, tek kad dobiju opomenu od proizvodjaca razvezu kez i izvinjavaju se na tome sto kupca nisu razumeli.
Takav slucaj sam prosao i sa servisom Samsungovih monitora, i sa servisom LG televizora. Lepo kontaktirao proizvodjaca, objasnio situaciju sve sa dokazima o problemu (drasticno probijanje svetla i losa uniformnost panela) i to su uvazili kao kvar.

Cak me je i serviser u Samsungovom servisu ubedjivao kako je panel u redu. Mislim da sam i ovde na forumu postavio problem, radi konsultacije - davno bilo.

A serviser mi je prodavao m za bubrege. Kao bavi se fotografijom i ovo i ono. Direktor se spustio da vidi oko cega je ta halabuka, malo me je iznervirao, i za pravo cudo direktor je video da panel ima problem. Tek kada su izneli drugi monitor sa istom oznakom i uporedili, e onda je serviser beknuo i rekao: pa stvarno ima razlike. Ali ne razlike u tome sto je svetlo pocelo da probija, nego na testu za monitor sa skalama senki. Pa je onda navodno "popustio" i video da monitor nije u redu.

Jedan uvoznik i maloprodajnik je hteo da mi nastavi garanciju starog proizvoda na novi. Dok im nisam spomenu zakon i gde radim. Odjednom kao sa neba je u moje ruke pala nova garancija.

A najsmesnije je sto se bavim kompovima vise nego sto su takozvane "firme" imale ideju da nastanu. :D

Neverovatno je kao neke firme i servisi izmisljaju stvari da bi se ogradili neznalicama i neukim ljudima na polju IT-a.

Inace, svaka cast firmama koje postuju garanciju proizvodjaca.
 
Odgovor na temu

[es] :: PC Konfiguracije :: Garantna nalepnica na kucistu - U cemu je fazon?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 19406 | Odgovora: 90 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.