Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Povezivanje aplikacija putem Internet-a

[es] :: Visual Basic 6 :: Povezivanje aplikacija putem Internet-a

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 15101 | Odgovora: 109 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nevena79
???

Član broj: 202308
Poruke: 335
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: www.tablic-klub.com


+1 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a30.11.2008. u 21:12 - pre 187 meseci
Eurora jedna mi samo stvar nije jasna. Kako si se ti prikljucio na moj server ako ne znas koji je moj IP? Tj mozda i znas pa si stavio onaj sto sam poslala? Ali vidi sta me buni, ako si ti i upisao moj ip koji sam ti dala kako sam se ja kao klijent povezala sa serverom kada nisam menjala IP nego je ostao onaj koji si ti u programu stavio?

------------------------------------------------
Ne treba odgovor, naime do toga dolazi posto aplikacija redi na istom racunaru pa on to onda nekako po automatizmu valjda uradi ako nema one adrese da salje na IP racunara. Kada sam odvojila klijenta i servera tako da je jedan na virtuelnoj masini a drugi na racunaru nije mogao uspostaviti vezu, potrebna je TACNA IP adresa. Eto. Hvala svima koji su ucestvovali, drago mi je da vas nije mrzelo i sto samo ovo USPESNO priveli kraju.
Shnadow (ili tako nekako) jos cemo se druziti na .NET-u , ko ti kriv sto si se nudio :)
Pozdrav svima idem sada tamo da otvorim temu :)
HVAAAAAAAAALAAAAAAAAAAAA!!!!!

[Ovu poruku je menjao Nevena79 dana 30.11.2008. u 22:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Eurora3D Team
Nebojsa - Programer & Vodja tima
Beograd

Član broj: 120376
Poruke: 900
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a30.11.2008. u 21:22 - pre 187 meseci
Citat:
Nevena79: Bas sam to i ispravila. Spreman za test? Saljem ti aplikaciju
Moj IP je
Code:

77.105.26.40


Pa znam da citam ... :)
A ti si se povezala sa serverom zato sto sam ja stavio popunjen TextBox u klientu sa adresom 127.0.0.1 sto je lokalni PC ili localhost da nebi moralo da se svaki put kuca kad se testira

 
Odgovor na temu

Nevena79
???

Član broj: 202308
Poruke: 335
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: www.tablic-klub.com


+1 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a30.11.2008. u 23:20 - pre 187 meseci
Eurora uspela sam prepraviti tvoj i primeniti u svoj server. Naime ne znam zasto u koliko napravis pauzu prilikom slanja on nece svima da posalje. Probala sam povecavati i sleep kao i stavljati for petlje da izigravaju pauzu i nije htelo. Onda sam dosla na ideju da kada kazes SEND ne posalje podatke svim klijentima na tom mestu neko startuje timmer1. On moze da ima i vrlo kratak odziv od samo 1, znaci tako ga podesis. Onda unutar koda za timmer kazes da svaki put kad ga izvrsi poveca neku promenjivu za jedan kao sto si i radio i salje winsock1(promenjiva) dok god ima winsock-ova. Kada ih nema samo iskljucis timmer i radi kao saliveno. Ispravi to i imaces program kao bombonica. Eto da doziveh da i ja nekome na istu ovu temu pomognem :)
 
Odgovor na temu

Eurora3D Team
Nebojsa - Programer & Vodja tima
Beograd

Član broj: 120376
Poruke: 900
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a01.12.2008. u 10:39 - pre 187 meseci
Hvala :)
Radio sam (profesionalno) intenzivno sa VB6 & winsockom pre par godina al se stvari zaborave , a kad sam pisao ovaj primer nisam mogao da nadjem nijedan stari kod.
U svakom slucaju nasla si resenje ... pa ako pravis nesto ozbiljnije eto imas osnovu ...
poz

Postavio sam prepravljen kod na isti link http://eurora3d.com/es/winsockSample.zip

[Ovu poruku je menjao Eurora3D Team dana 01.12.2008. u 12:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nevena79
???

Član broj: 202308
Poruke: 335
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.tablic-klub.com


+1 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a01.12.2008. u 17:46 - pre 187 meseci
Ako vec prepravljas za ucenje ili ti mozda zatreba za nesto ozbiljnije ja bih to uradila malko drugacije. Server bih ostavila da bude samo server i na njega se prikljucuju klijenti. U tvom primeru klijenti ne komuniciraju medjusobno(osim ako nisi prepravio u ovoj sad izmeni, nisam gledala) a da ne bi sada komplikovao oko toga kako da komuniciraju medjusobno i da svako sve vidi jednostavno dodas par redova na server. Naime kada server primi neku poruku sto radi i do sada ne mora samo da je upise u svoj prozor, nego automatski ide u petlju slanje (timmer koji si napravio) i to sto je primio posalje svima.(to je jedan copy/paste). Onda bi se desilo da onaj ko je poslao poruku ima u svom prozoru upisanu svoju poruku 2x. Jednom posto se upisuje ono sto si poslao i drugi put kada ti server vrati tvoju poruku jer je prosledjuje svima pa i tebi. Zato samo izbrises red kod klijenta posle slanja da upisuje u svoj prozor nego ce je poslati server. Znaci sta server primi od bilo kog klijenta salje svim klijentima i tako komuniciraju medjucobno. To ti je jedan copy\paste i rucno dodavanje 1 reda pa ti preporucujem da radi funkcionalnosti ispravis.Znaci na serveru ne treba niko nista da pise(mada moze) on se nalazi na nekom racunaru sa fixnom IP adresom a na njega se prikljucuju klijenti i to tako sto vec znaju koja je to IP adresa, nemoraju stalno pitati. Sve sto komuniciraju medjusobno svaki klijent vidi.

A druga zamerka je texnicke prirode.(to ne moras menjati, samo ti skrecem paznju ako krenes na nesto ozbiljnije). Sve poruke upisujes u texbox koliko vidim. On ima jedno ogranicenje, ne znam koliko texta moze da primi ali znam da ne moze jako puno. Znaci kada bi 30 ljudi razmenjivalo poruke, upisivale bi im se u textbox i vrlo brzo bi ga popunili i program bi pao. Moze se upisivati u njega ali s vremena na vreme moras brisati sadrzaj.

E i ovo bi mogao da ispravis da ne pise klijent 1, klijent 2, to ti je isto tako 1 programski red znaci ne puno posla a lepse ce izgledati i biti funkcionalnije. Kada otvore klijent program neka in inputbox pita za Nick. Posle prilikom slanja poruke poruku salje u formatu Nick+">"+text_koji_salje i tako ce se videti ko je sta rekao. Eto par sitnica, i pozrdavljam te !
Ovako nekako a ti sad pravi kod kako ti se svidja :)

Btw pocele da caskamo za test ja i moja drugarica kad uvideh jos jednu gresku tvog i mog koda, prozor u kome se vidi sta ti je ko odgovorio ne prati upis texta. Kada texta ima vise nego sto moze da se pokaze u prozoru pokaze se klizac ali se sve nove poruke ne vide nego moras posle svake poruke spustiti klizac da vidis sta su ti napisali :)


[Ovu poruku je menjao Nevena79 dana 01.12.2008. u 20:07 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Nevena79 dana 01.12.2008. u 20:12 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Nevena79 dana 01.12.2008. u 21:47 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Eurora3D Team
Nebojsa - Programer & Vodja tima
Beograd

Član broj: 120376
Poruke: 900
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a01.12.2008. u 20:58 - pre 187 meseci
Necu da ga vise razvijam , to je primer , pa ako nekog zanima neka pogleda kako radi
Inace ja radim kao programer zadnjih 10-ak god , tako da vise nemam ambicije da napravim nesto spektakularno (kao sto obicno mastaju mladji)
A TextBox ima limit od 64k tako da ti treba nekoliko sati kucanja da ga popunis , mada za profesionalne programe primedba je na mestu (i ovo ostalo sto si pisala). Na poslu normalno radim detaljnije nego u primerima ...
Pozdrav i tebi

Sad sam video ovo sto si dodala
Pa redjaj tekst obrnuto , prvo novo pa onda ovo sto je vec bilo
txtBox.Text = newtext & txtBox.Text



 
Odgovor na temu

Nevena79
???

Član broj: 202308
Poruke: 335
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.tablic-klub.com


+1 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a01.12.2008. u 21:33 - pre 187 meseci
Zaboravio si novi red :) da ne lepi sav tex jedan na drugi :pPp
Evo ispravke svega za klijenta a server odgovara i onaj gore. E sad nesto da te pitam posto ne znam ni kako se to radi u praksi. Kada bi mi sad hteli od ovoga da napravimo stvarno chat, da moze puno ljudi da se prikljuci, prvo pitanje je koliko vinsock-ova moze da se doda u projekt jt koliko najvise ljudi moze da se prikljuci?
A drugo pitanje bi bilo, da bi to sve radilo da li bi server morao da se nalazi tu na Elitesecurity(pretpostavljam da on ima nepromenjivu IP adresu) i da je uvek upaljen a da se u kod klijenata ubaci ne da oni mogu manuelno menjati IP adresu kojij zele pristupiti nego da svi klijenti idu na tu nepromenjivu IP adresu Elitesecurity-ja? To je trenutno jedini nacin koji mogu da zamislim. Posle ko hoce da se pridruzi, samo skine verziju klijenta, prikljuci se i to je to? Ako to nije tako, kako se radi? Jer brine me onaj deo ok Ip adrese, zato sto veci broj ljudi ne moze uci jer ne zna koja IP adresa je glavna vec samo mogu manje grupe koje razmene svoje IP adrese.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Eurora3D Team
Nebojsa - Programer & Vodja tima
Beograd

Član broj: 120376
Poruke: 900
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a01.12.2008. u 22:27 - pre 187 meseci
Evo redom (iako mi net programiranje a pogotovo chat nisu bas omiljena tema al ajde :) )
Imas 64k portova ali se oni ispod 1000 ne koriste zato sto su po konvenciji rezervisani za sistemske servise.
Znaci toliko korisnika
Mada prakticno (ovako u VB6-u) treba voditi racuna o brzini i koriscenju memorije tako da je mnogo manje.
Onda, ovaj protokol koji koristis u primeru je TCP komunikaciski protokol (mora da ima centralni server)
Ozbiljne chat aplikacije (Skype npr.) koriste UDP (winsock moze da se koristi i za taj protokol) gde ne moraju da imaju server nego samo adrese drugih a TCP server sluzi samo za logovanje & dobijanje tih adresa (da nebi bio preopterecen)
ES server koliko znam radi na Linux-u, tako da ti tu VB6 aplikacija nebi radila :) , inace svaki PC moze da ima staticku adresu pa tako i tvoj (mozes da zakupis kod provajdera) i nemoj nikad da ga iskljucujes :) da bi servis stalno radio i to je to

By the way ES ima chat (koliko se secam pisan u javi)




[Ovu poruku je menjao Eurora3D Team dana 02.12.2008. u 02:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nevena79
???

Član broj: 202308
Poruke: 335
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: www.tablic-klub.com


+1 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a01.12.2008. u 22:53 - pre 187 meseci
da ali kako da dobije adrese drugih na skype?Opet se mora konektovati na neki server sa statickom IP adresom pa da ih pokupi odatle. A i ovo se moze napraviti bas tako, znaci da server kada primi poruku ne salje svima tu poruku nego da server samo daje IP adrese klijenata a onda oni direktno izmedju sebe stvaraju konekcije i za to mi ne treba nikakav drugi protokol nego ovaj koji sad koristim zar ne? I kako koristiti taj drugi protokol i sta on menja i koji je bolji? Ne pitam te ja zbog Chata to ti uvek govorim, nego pomocu njega usavrsavam sve nacine koriscenja Winsock-a a mislim da sam ovo do sada sve skontala. Znam da mogu imati uvek istu IP ali ima i dinamicka svoje dobre strane psssssst :)
E i sad mi palo na pamet a kada bi se ip adresa promenila na neki nacin kao preko proxija da li bi on klijent video tu promenjenu adresu(a ja imam dinamicku) ili bi ipak mogao da se konektuje jedino na stvarnu? Svrha: da imam dinamicku adresu ali je preko toga uvek predstavljam kao istu.
I kad vec imam 100 pitanja sto da te ne pitam i ovo, malo je off topic ali moderatori ce da zazmure :)
Videla sam u .net da ima valjda neki emulator za mobilne telefone ili sta vise. Kako mislim tamo se moze praviti softver za mobilne ili ne? Ako moze jel isti princip programiranja kao za PC ili nije? Taj deo mi odgovori na private poruke da ne pravimo ovde zbrku.

[Ovu poruku je menjao Nevena79 dana 02.12.2008. u 00:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Eurora3D Team
Nebojsa - Programer & Vodja tima
Beograd

Član broj: 120376
Poruke: 900
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a02.12.2008. u 00:30 - pre 187 meseci
:) Koliko pitanja
Ti si bas odlucila da postanes softver inzenjer za par dana ...
Ja sam ucio godinama ovo sto znam ... i nebi da sve istrosim na jednoj temi :)
Ukratko
Ozbiljni sistemi nemaju samo jedan login server , nego se konekcije prebacuju po potrebi (opterecenju)
Server zna klientovu adresu zato sto se ovaj prvo konektuje pa mu je posalje
Proxy serveri ne menjaju IP adresu PC-a nego samo vracaju pogesnan podatak , ako mislis na to , a sa tom pogresnom niko nece naci tvoj server
Programiranje za WinMobile me ne zanima ... imam telefon sa javom :) ... a ako mi bude trebao na poslu onda cu morati da naucim
To je to
Da, i ovo za UDP , to je protokol jednakih parova (nema servera). Nijedan nije bolji. Ustvari zavisi zasta ti trebaju , za nesto je bolji jedan a za nesto drugi.








 
Odgovor na temu

Nevena79
???

Član broj: 202308
Poruke: 335
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: www.tablic-klub.com


+1 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a02.12.2008. u 08:32 - pre 187 meseci
Citat:

Server zna klientovu adresu zato sto se ovaj prvo konektuje pa mu je posalje


vec par postova se vrtimo oko ovoga. Pomocu Winsock kontrole i da bi se klijent konektovao na server mora da zna serverovu IP adresu a kako je zna? Primera radi sve i da je server od ovog chata non stop ukljucen kod tebe na racunaru i da je napravljen tako kada se ja kao klijent konektujem na tebe da pamti moje IP i posle prosledjuje, ja se NIKADA necu konektovati na server jer ne znam koja ti je IP pa automatski ni ne mogu da napravim u codu kako da ko god skine klijenta kada ide na konekciju da se spaja na tebe. E to me zanima i onda cu da cutim :)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a02.12.2008. u 09:04 - pre 187 meseci
To se moze resiti dinamickim DNS-om.
Postoje i besplatni servisi. DynDNS ne znam da li je besplatan, ali no-ip.com ima i besplatan deo.
Od njih dobijas neko ime domena tipa tvojsubdomen.no-ip.org i na serveru instaliras program koji ce pri svakoj promeni adrese update-ovati DNS record kod njih.
Tada je dovoljno samo znati tu adresu tvojsubdomen.no-ip.org i konektovati se na nju, a IP ce biti validan.
Ne znam da li Winsock moze imati za remote address hostname, ali ako ne moze, verujem da ima vise primera na netu kako resolve-ovati hostname u IP.

Sto se tice programiranja za mobilne uredjaje, vrlo je slicno kao za desktop, samo sto se koristi compact framework koji nema sve sto i obican i naravno, treba imati obzira prema ciljanoj platformi i ne zahtevati previse od nje :)
 
Odgovor na temu

Nevena79
???

Član broj: 202308
Poruke: 335
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: www.tablic-klub.com


+1 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a02.12.2008. u 09:44 - pre 187 meseci
Malo previse koristis strucnih izraza za nekoga ko nema pojma o Internetu, serverima... :)
Ovako, tamo mozes otvoriti nesto kao svoj server sto je besplatno i onda na njega postaviti server svog programa i to tako radi? Onda je taj program uvek na istoj IP adresi i svi se konektuju na nju i taj chat radi?
 
Odgovor na temu

Eurora3D Team
Nebojsa - Programer & Vodja tima
Beograd

Član broj: 120376
Poruke: 900
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a02.12.2008. u 10:12 - pre 187 meseci
Sto race Shadowed DNS (DomainNameServers) . Domen je ime (npr. eurora3d.com) . Kad neko trazi ovaj server po imenu na netu, DNS serveri mu vracaju IP adresu. Inace sva internet komunikacija ide preko IP adresa a domeni su uvedeni da URL-ovi budu citljiviji.
Ovaj DynDNS o kom je Shadowed pisao (nisam se bavio ovim al sam sad nasao http://www.dyndns.com/services/dns/dyndns/) bi trebalo da radi ovako , (jednostavno objasnjavam) registujes se kod njih, izberes neko domen ime (i valjda skines neku njihovu aplikaciju) i kad ti se IP promeni sistem (valjda imaju neku aplikaciju) salje njima tvoju novu IP adresu i povezuje je sa imenom domena. Rezultat , tvoj PC je uvek dostupan preko imena domena. Mislim da u Winsocku moze da se koriste i domainNames kao i IP.
Citat:
Nevena79:  E to me zanima i onda cu da cutim :)

Meni nesmeta (verovatno ni drugima) a i forum je aktivniji ... jedino mozes da pokreces vise manjih tema.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a02.12.2008. u 10:23 - pre 187 meseci
Nije tako :)
Elem, prvo sta je DNS.
Posto svi uredjaji na Interetu komuniciraju preko IP adresa, potrebno je nekako znati IP raznih servera. Medjutim, ko ce to sve pamtiti. Cak i da imas spisak morala bi imati neko ime pridruzeno da znas sta ti je sta. Recimo, dodas u svoj "adresar" da je Microsoft na 207.46.19.254. Ali kako da saznas da je to taj IP pa da dodas u adresar? Tesko ces sama. Ono sto bi bu bilo resenje je da postoji neko centralno mesto gde postoji katalog za sve servere (ok, ne bas za sve, neki ne zele). E, nesto vrlo slicno tome i postoji. Samo ne pise da je Microsoft na 207.46.19.254 nego www.microsoft.com. Isto tako i za druge sajtove i servere uopste.
E sad, to ne znaci da MS koristi njihov server, vec je to samo kao neka vrsta kataloga i taj katolog je tako koncipiran da svi znaju kako da dodju do njega (ovo je inace dosta slozenije*, ali da ti ne komplikujem sada).
Ono sto je specificno za no-ip.com je to da ti uz pomoc tog programa azuriras taj katalog (koji je kod njih) kad god ti se promeni adresa.

Recimo, moj sajt je noreferer.no-ip.org i sam sajt se nalazi na mom serveru i program koji azurira unos u katalogu svaki put kada mi se IP promeni. Tako ce svako ko zatrazi IP od centralnog servera dobiti aktuelni IP.


*Takav centralni server zove se DNS (Domain Name System) server i nije bas samo jedan, to je distribuiran posao. Mozes imati i svoj unutar mreze koja nema veze sa Internet-om itd. itd. ali ti to nije narocito bitno sada :)
 
Odgovor na temu

Eurora3D Team
Nebojsa - Programer & Vodja tima
Beograd

Član broj: 120376
Poruke: 900
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a02.12.2008. u 10:36 - pre 187 meseci
@Shadowed
Kucali smo odgovor u isto vreme tako da pretpostavljam da ovo "Nije tako :)" nije bilo za mene :) ... bar nam se slazu odgovori :)

 
Odgovor na temu

Nevena79
???

Član broj: 202308
Poruke: 335
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: www.tablic-klub.com


+1 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a02.12.2008. u 10:44 - pre 187 meseci
Ok, malo mi je jasnije, ovoooooolicko :) Znaci to je nesto kao da ja necu da zakupim server kod nekog provajdera a hocu da imam svoj sajt. I onda se ja registrujem tamo i sajt postavim na svoj racunar. Kada god mi je upaljen racunar i konektovan na Internet neki program ce tom sajtu NO-ip poslati moju sadasnju adresu i svi ce uvek pozivanjem sajta www.ja.com pristupati mom sajtu sa mog racunara?
Ako je to tako imam 2 pitanja, jedno teze i jedno lakse...
*kako onda osposobiti kod clijenta(vracamo se na ovaj chat sto smo pravili) tako da se klijent konektuje na moj server(chat-a) a ne da ih uvek pita da sami unose ip adresu onoga sa kime zele da chatuju
Code:

    Winsock1.Close 'ovo upises da mozes vise puta pokusati da se konektujes ako ne uspe a da n izbacuje gresku
    Winsock1.RemoteHost = Text1.Text 'IP adresa na koju se konektuje
    Winsock1.RemotePort = 12345 'port koji server osluskuje
    Winsock1.Connect

*nisam uspela nista da napravum na no-ip ne znam gde da idem, na pocetku uvek pratim free a na kraju me uvek pita to sto sam napravila da aktiviram i kada idem na aktiviranje uredno mi ponudi neki od iznosa u evrima :) moze li mi to neko napraviti, nije bitno pod kojim imenom samo da vidim kako te stvari rade (a na privete mi posaljete sifru)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a02.12.2008. u 12:34 - pre 187 meseci
Eurora, naravno, nisam video tvoj post dok sam pisao svoj.
 
Odgovor na temu

Eurora3D Team
Nebojsa - Programer & Vodja tima
Beograd

Član broj: 120376
Poruke: 900
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a02.12.2008. u 14:16 - pre 187 meseci
@Nevena79
Evo najjednostavije
Podesi ovaj DynDSN (imas link u mom tekstu gore).
Ako sve radi kako su napisali onda ce tvom racunaru moci da se pristupi preko trenutne IP adrese ili preko imana koje si registovala.
Zamisli to ovako ako ti je jednostavije , gde god bi klient aplikacija koristila trenutnu IP adresu tvog servera mozes da koristis domain name , koje je konstanta.
Znaci u onom chat klientu upises to ime kao adresu i to je to.
I ovo nismo pominjali ... na jednom racunaru moze da radi vise servera (npr. HTTP sa web, obicno slusa na portu 80, FTP fajl transfer, obicno slusa na portu 21 itd.) medju kojima moze da bude i ovaj tvoj (samo treba da slusa na slobodnom portu ). Svim serverima sa pristupa istom adresom (IP ili DN) ali na razlicitim portovima i razlicitim nacinima (protokolima). Povezivanje je ustvari isto ali kasnija razmena podataka je drugacija.
Ovo sto si pisala 'mozda bi server kad dobije neki podatak trebao da posalje ... itd' (parafrazirano) je razvijanje sopstvenog protokola (ili nacina komunikacije) koji je baziran na TCP-u kao lejeru ... itd.
Mozda bi trebala da nadjes neku dokumentaciju i sl. o ovome na netu ako te tema bas toliko zanima ... ovako pisemo "s brda s dola" :)
 
Odgovor na temu

Nevena79
???

Član broj: 202308
Poruke: 335
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: www.tablic-klub.com


+1 Profil

icon Re: Povezivanje aplikacija putem Internet-a02.12.2008. u 18:07 - pre 187 meseci
I juuuuuu radi!!!! trala lala skok skok :)
Moj prvi zvanicni server konacno ONline :)))))
E sad samo jednu stvar da razjasnim. Stavila sam chat i pokusala pristupiti i sve je ok. Ali kada sam u chatu promenila port i stavila neki drugi on je svakako radio. Kako je to moguce? Znaci klijent chata je slao preko porta 1009 a server je slusao port 1001 i sve je radilo. Jedino kada promenim ime domena tamo u IP adresi onda se veza gubila sto je i normalno.
 
Odgovor na temu

[es] :: Visual Basic 6 :: Povezivanje aplikacija putem Internet-a

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 15101 | Odgovora: 109 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.