Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izrada desktop ikonica - Problemi sa formatima

[es] :: Grafički dizajn :: Izrada desktop ikonica - Problemi sa formatima

[ Pregleda: 1835 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jurivaka

Član broj: 187283
Poruke: 27
77.238.221.*



Profil

icon Izrada desktop ikonica - Problemi sa formatima07.11.2008. u 15:43 - pre 188 meseci
Izradjujem ikonice za svoj desktop i njima menjam dosadne standardne ikonice. Ikonice radim sa alatom ArtIcons Pro, u kombinaciji sa PS Cs3. Naišao sam na jedan problem koji ne znam da rešim. ( mada, istina, mnogi to ne bi ni smatrali nekim problemom, ali ja sam takav - sitničav, kada nešto radim hoću da to bude što je moguće perfektnije) Evo o čemu se radi:
Kada izradjenu ikonicu memorišem u bmp formatu sve je OK osim jene sitnice koja mi smeta: u datoteci gde sam je memorisao ikonica ima crnu pozadinu!!! Medjutim, kada je odatle prenesem na desktop, crna pozadina se gubi.
Kada tu istu ikonicu memorišem u png formatu, ona se u datoteci pojavljuje u izvornom obliku - onakva kavu sam je napravio. Medjutim, kada ikonicu hoću da prenesem na desktop ( isim postupkom kao i u prvom slučaju) program ne može da je pronadje??? U čemu je "caka"? Zašto insinstiram na ovom problemu? Zato što su sačuvane sličice u png formatu kvalitetnije i ugladjenijih ivica, što je vrlo važno za minijaturne sličice, kao što su ikonice. Može li neko da mi pomogne?
Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

Jurivaka

Član broj: 187283
Poruke: 27
77.238.203.*



Profil

icon Re: Izrada desktop ikonica - Problemi sa formatima11.11.2008. u 15:41 - pre 188 meseci
Ponovo se javljam! Zar niko nije imao sličan problem? Pa i ako nije, zar bolji znalci od mene ne mogu da mi pomognu?
Hajde, ljudi, javite se!!! Pozdrav!
 
Odgovor na temu

koska
London, UK

Član broj: 987
Poruke: 823
*.hudd.cable.ntl.com.



+61 Profil

icon Re: Izrada desktop ikonica - Problemi sa formatima11.11.2008. u 16:25 - pre 188 meseci
mislim da nema uzaludnijeg posla od pravljenja ikonica :)

salim se...

PNG podrzava transparentnost koja je 8-bitna, tj. ima malo providno, malo vise providno, itd do totalno providnog... zbog toga imas taj feeling finijih ivica

BMP ne podrzava transparentnost uopste...
ustvari nekim zaobilaznim putevima se to resava... nisam siguran da li cu uspeti da objasnim bas kako jeste tacno, ali, recimo da se jedna boja u samom fajlu definise kao transparentna pa kad se ona pojavi WIN je tretira kao providnu...

nisam siguran, ali mislim da XP ne podrzava PNG tip ikona i zbog toga ne dobijas transapretnu boju....
neka me neko ispravi ako gresim....
 
Odgovor na temu

Jurivaka

Član broj: 187283
Poruke: 27
77.238.203.*



Profil

icon Re: Izrada desktop ikonica - Problemi sa formatima11.11.2008. u 17:18 - pre 188 meseci
Znaš, Koska, šta me zbunjuje. Ako XP ne podržava ikonice u PNG formatu, kako ih memoriše u odredjenom fajlu u tom formatu? Ustvari sve što radim u tom formatu ( izrada ikonice, prebacivanje na različite programe i td.) funkcioniše bezprekorno, jedini je problem kad tu ikonicu trebam prebaciti na desktop.
A što se tiče "uzaludnog posla" - pa, to je hobi! A o tome se ne raspravlja, kao ni o ukusima. Zar ne? Pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

koska
London, UK

Član broj: 987
Poruke: 823
*.hudd.cable.ntl.com.



+61 Profil

icon Re: Izrada desktop ikonica - Problemi sa formatima11.11.2008. u 17:45 - pre 188 meseci
Koliko znam, ikonice u XP-u su u ICO formatu, cak iako su integrisane u neki fajl (DLL, EXE), tako da taj program koji ti koristis ustvari samo moze da ucita PNG, kao sto, pretpostavljam, moze da ucita i JPG, GIF i sl.
Jedino bi bio plus kada bi koristio Vistu, pa bi samim tim mogao da imas i 8bitnu transparentnost.

imas ovde detaljniju specifikaciju ICO fajlova, a koliko vidim PNG je na listi Vista podrzanih fajlova
http://en.wikipedia.org/wiki/ICO_(icon_image_file_format)

A na ovoj adresi mozes cak i online da konvertujes PNG u ICO
http://www.convertico.com/
I ovde pise da to vazi samo za Vista OS
 
Odgovor na temu

Jurivaka

Član broj: 187283
Poruke: 27
77.238.203.*



Profil

icon Re: Izrada desktop ikonica - Problemi sa formatima11.11.2008. u 19:35 - pre 188 meseci
Koska, hvala puno! Za mene je rešenje online konvertovanje PNG u ICO format. Nisam znao tu adresu niti da ona postoji.
Još jednom - hvala!!! Pozdrav!
 
Odgovor na temu

[es] :: Grafički dizajn :: Izrada desktop ikonica - Problemi sa formatima

[ Pregleda: 1835 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.