Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP

[es] :: Windows desktop :: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP
(Zaključana tema (lock), by Goran Mijailovic)
Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9457 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kole33
Dejan Kolic
Zurich

Član broj: 156885
Poruke: 42
*.dclient.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP04.10.2008. u 18:00 - pre 188 meseci
Imam neki stariji racunar Toschiba sa windows XP al mu je on jako tezak posto je racunar slab, a originalni je windows ME.

Pokusao sam ponovo da ga vratim ME umesto XP al mi neuspeva.. Na startu windowsa dobijam dve opcije,jedna za bios i druga za normalno startovanje. U bios nemogu naci opciju za boot sa CD. ko da je nema

Ja bih vas zamolio ako bi ste mi pomogli da vratim ipak ME nazad umesto XP.

Hvala veliko
 
0

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.adsl.beotel.net.



+10 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP04.10.2008. u 22:16 - pre 188 meseci
Instalacija Windows ME započinje se sa tzv. Startup diskete. Dobiješ DOS, pređeš na CD uređaj u kovertu gde se nalaze instalacioni fajlovi i pokreneš Setup.exe. Dakle, treba ti CD i već pripremljena disketa, a prvi but uređaj je Floppy.
Možda je tvoj CD butabilan, ko zna. I moji CD-ovi za instalaciju Windows 95/98/ME su butabilni, ali to sam ja sam napravio da bih zaobišao disketu i ubrzao proces.
Pošto je isti postupak kao i pri instalaciji Windows 98, potraži malo na forumu kroz Pretragu po starim temama. Svojevremeno se mnogo pisalo o tome.
 
0

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
77.46.207.*



+21 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP05.10.2008. u 01:50 - pre 188 meseci
^ Win98 i WinMe je stizao na instalacionom CD u 3 osnovne varijante:

1. OEM verzija za instalaciju na nov računar (bez OS-a na hard disku) sa butabilnog CD, bez upgrade mogućnosti iz prethodne verzije Windowsa
Ovo je i najčešća verzija koja se sretala kod nas, a "nemogućnost instalacije" na disk na kom postoji Windows se zaobilazila jednostavnim preimenovanjem datoteke C:\Windows\win.com u C:\Windows\win.cbk (ili neku drugu ekstenziju po želji)

2. Upgrade verzija, za instalaciju isključivo iz prethodne verzije Windowsa (CD nije bio butabilan)

3. Full Retail - butabilan CD za sve vrste instalacija.

Heh... davno je bilo, pa se već i zaboravilo

 
0

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP05.10.2008. u 09:24 - pre 188 meseci
Ovo ipak nije tako jednostavan slučaj pa za početak moraš da daš još neke detalje.

Da li u biosu uopšte vidiš da se bilo gde pominje Boot? Da li negde postoji stavka A, C ili C, A, CD ili nešto slično?

Koliko je taj računar slab, možda je samo vreme da se XP reinstalira ili malo sredi? Koji procesor, koliko memorije i ostalo?

Da li hoćeš da sačuvaš ono što je na hardu ili sve može da se obriše? Pretpostavljam, mada ne mora da znači, da je XP na NTFS a Windows ME ne može na taj FS pa će morati da padne formatiranje particije/diska. Koliki je disk i da li je podeljen na particije?

Kada ovo bude jasnije, sama instalacije je relativno jednostavna. Moraš na bilo koji način da startuješ dos, svejedno da li koristiš butabilni flopi ili butabilni ME, 98 ili neki univerzalni CD i da imaš instalacioni CD sa Windows ME. Ja preporučujem da folder sa instalacijom iskopiraš negde na hard i odatle pokreneš setup, biće ti mnogo lakše kada kasnije dodaješ drajvere ili bilo šta što traži i Windows CD.

Inače mi se ME nije uopšte svideo, par puta sam ga isprobao i posle se vratio na Windows 98SE.
 
0

kole33
Dejan Kolic
Zurich

Član broj: 156885
Poruke: 42
*.dclient.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP05.10.2008. u 09:54 - pre 188 meseci
Hvala narode na savetima i upustvu..

Racunar je jako slab i star, ima samo 125 MB RAM i P3 je 1 GHz. To je moj matori komsija koristio, i neko mu stavi XP umesto ME, sad resio matori da sve vrati na starom kako je bilo kad je on to uzeo pa me je zamolio da to uradim ja. Kad bi trebo da mu XP sredim nebi bilo problema..

CD koji on ima od sistema je originalan od tog racunara al nisam video nigde dal ima 3,5 disketu (al imam je ja,to nije problem).

Da, matori zeli sve izbrisati i vratiti Windows ME.. HD je jedna od 30 GB i nema particije.. U Biosu vidim da ima rec boot, al se nazalost tu ne moze namestiti redni poredak boota, pr CD-HD-Flop, vec samo moguce Enable ili Desable (od prilike tako pise)

 
0

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Član broj: 54113
Poruke: 2303
93.86.91.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP05.10.2008. u 10:07 - pre 188 meseci
probaj sa page up i page down ili + i - da pomeraš to, umesto da uključuješ i isključuješ
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
0

kole33
Dejan Kolic
Zurich

Član broj: 156885
Poruke: 42
*.dclient.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP05.10.2008. u 13:16 - pre 188 meseci
Evo me opet

U Bios sam naso gde da namestim da pocne Boot sa 3,5 Flop. Posle restarta racunara krene sa flopija da cita potatke i prvo ponudi opciju 1. Dal samo pomocni text da prikaze, 2. Da starta pomocu CD. 3. Da starta bez CD.. Izaberem opziju 2, al kad tad krene citanje flopija dodje do neke greske gde pise da je HD C:NTFS i da fale neki podaci.

 
0

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
77.46.206.*



+21 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP05.10.2008. u 13:35 - pre 188 meseci
^ Moraćeš prvo da "ubiješ" tu NTFS particiju koju je XP napravio, pošto WinME treba da se instalira na FAT32.
Najlakše bi bilo da butuješ sa instalacionog CD-a za XP i da odatle "ubiješ" postojeću particiju, a potom prekineš postupak dalje instalacije čime bi dobio neformatiran / neparticionisan hard disk, koji onda daljim postupcima treba formatirati kao FAT32 i instalirati taj WinME...
E sad problem je u butovanju sa CD-a... Ne mogu da verujem da ne postoji opcija da se to podesi. Da li si probao da prilikom inicijalizacije BIOS-a nekim od funkcijskih tastera pozoveš Boot Priority Menu (obično je to F12, ali mogućno i da je neki drugi zavisno od BIOS-a... pa probaj, udri sve redom)?
 
0

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP05.10.2008. u 16:06 - pre 188 meseci
Citat:
neformatiran / neparticionisan hard disk, koji onda daljim postupcima treba formatirati kao FAT32 i instalirati taj WinME...


Onda mora da radi sa fdiskom, inace ce mu setup od win ME reci da nema hard diska, bolje je da iskoristi taj win xp cd da mu fomatira u fat 32.
 
0

kole33
Dejan Kolic
Zurich

Član broj: 156885
Poruke: 42
*.dclient.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP05.10.2008. u 16:55 - pre 188 meseci
Evo sta sam do sad uradio

Uspeo sam nekako sa FdisK da izbrisem ono sto je bila na HD, i uspeo sam da odredim velicinu C 15000 MB i ostatak na D 14,800 MB.

I to je sve sto mi uspelo, sad mi javlja da nema nikakvog instaliranog sistema. Sad stavim opet boot flopi i originalni CD win ME i pokrenem racunar ponovo u nista. Sad mi nudi ono A:>> al ne znam sta trebam da upisem, ako upisem fdisk opet dodjem na isto , ako upisem formar c: kaze pogresan prometar.

A u bios sam sve otkljucao gde je bilo sta za boot.
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.238.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP05.10.2008. u 17:44 - pre 188 meseci
To A: znaci da se trenutno "nalazis" na flopiju.
Obicno hard-disk particije pocinju sa C, a CD-uredjaji uzimaju dalje
slova po abecedi. To znaci da ti je flopi obicno "A:", hard-disk
recimo "C:", a CD-uredjaj recimo "D:". Naravno, ako imas vise particija
na hard-disku, onda se i slovo CD-uredjaja pomera, pa moze biti F,G, itd..

Ako si bootovao sa diskete i sada si dobio "prompt" (To A:>), onda
valjda treba da se prebacis na CD i zapocnes instalaciju kucanjem komande setup.exe.
Znaci ubaci WinME CD, i kucaj "D:" ili "E:" (pa [ENTER]), prvo da bi presao na CD uredjaj.
("B" verovatno nije, probaj od E pa na dalje). Trebalo bi da onda "prompt" izgleda ovako:

E:>

i onda ukucas setup.exe i trebalo bi da krene instalacija.

E:> setup.exe [ENTER]

Prethodno mozes komandom "dir" da proveris sta ima na A, C, D, E, F... ako si na
WinME disku, trebalo bi da ti izlista i taj setup.exe ako je u \ folderu particije.

primer - kucas:

A:> dir E:

ili

A:> dir F:

itd...

primer:


Code:
C:\>dir D:
 Volume in drive D is DATA
 Volume Serial Number is CA09-DC32

 Directory of D:\

10/04/2008  07:33 PM    <DIR>          Download
09/23/2008  06:17 PM    <DIR>          Instalacije
08/26/2008  03:40 AM    <DIR>          Knjige
07/24/2008  01:37 PM    <DIR>          Multimedija
08/18/2008  09:06 PM    <DIR>          OS i Drajveri
               0 File(s)              0 bytes
               5 Dir(s)   4,517,007,360 bytes free

C:\>

 
0

Flash411

Član broj: 53039
Poruke: 1846
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: flash411@jid.pl
ICQ: 296417234
Sajt: www.etfos.hr/~mgavlik/goo..


+4 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP05.10.2008. u 17:56 - pre 188 meseci
Prijateljski savjet,stavi na to windows 2000,meni je sasvim ok radio na
pII 233mHz,i 128ram,i to bolje nego windows 98 u bilo kojoj reinkarnaciji,a pogotovo
bolje nego ME.
Gone insane,be right back..... | Malo drugacija google pretraga
http://poremecenum.blog.hr/ | http://www.etfos.hr/~mgavlik/googledirectorysearch/
____________________________________________________
Failure is not an option. It comes bundled with Windows.
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.238.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP05.10.2008. u 18:14 - pre 188 meseci
Ili ako nije vezan necim posebnim za windows, mozes da razmislis o nekom
Linuxu (XUbuntu, recimo), sasvim ce lepo raditi na tome.
 
0

kole33
Dejan Kolic
Zurich

Član broj: 156885
Poruke: 42
*.dclient.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP05.10.2008. u 18:16 - pre 188 meseci
Snaso sam se u menjanju slova A u slovo E koje je od CD. i sada kad pise E<< ne reaguje setup.exe, jedino kad upisem dir pokaze 7 stvari bez setup.exe
 
0

kole33
Dejan Kolic
Zurich

Član broj: 156885
Poruke: 42
*.dclient.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP05.10.2008. u 18:22 - pre 188 meseci
Sa slovima A i C i D i E mogu menjati, samo kad je slove E mogu kucati ( dir opciju ). Druga slova nemaju.

Znaci A je flopi.. C je HD.. D i E treba da su citaci... Al ja mislim da sam podeli HD sa Fdisk tako da sam napravio dva puta po 15000 MB
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.238.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP05.10.2008. u 18:28 - pre 188 meseci
Citat:
Snaso sam se u menjanju slova A u slovo E koje je od CD. i sada kad pise E<< ne reaguje setup.exe, jedino kad upisem dir pokaze 7 stvari bez setup.exe


aj reci sta ispise, mozda je setup.exe u nekom pod-folderu, sad se vise i ne secam kako bese na WinME.

kucaj "dir setup.exe /s" kada si na tom E:, i reci sta tacno ispise.
 
0

kole33
Dejan Kolic
Zurich

Član broj: 156885
Poruke: 42
84.72.15.*



+1 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP05.10.2008. u 18:35 - pre 188 meseci
Ovako pise posle kucanja dir

E:>dir

CHKDSK...... EXE
COMMAND... COM
DEBUG .......EXE
EDIT .........COM
EXTRACT ....EXE
README .....TXT
SCANDISK ..EXE

a kad kucam

E:>dir setup.exe dodje ovo E:MS-RAMDRIVER nije pronadjen
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.238.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP05.10.2008. u 18:38 - pre 188 meseci
E: onda nije WinME disk, to je ta disketa sa koje si butovao, cini mi se. Jesi li uopste ubacio WinME CD u racunar?
Probaj neko drugo slovo ako nije E...
 
0

kole33
Dejan Kolic
Zurich

Član broj: 156885
Poruke: 42
*.dclient.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP05.10.2008. u 18:47 - pre 188 meseci
Samo mogu sa ovim 4 slovima menjati A C D E i opzija dir samo na E i na A pokazuje podatke na E 7 komada a na A 25
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.238.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP05.10.2008. u 18:52 - pre 188 meseci
pa daj listu sa A onda, ono sto sam video sa E sigurno nije WinME install disk :)
 
0

[es] :: Windows desktop :: Kako instalirati Windows Milenium na laptop gde je bio instaliran Windows XP
(Zaključana tema (lock), by Goran Mijailovic)
Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9457 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.