Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ubuntu 8.10 - ocekivanja?

[es] :: Linux :: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 23450 | Odgovora: 123 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.254.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Ubuntu 8.10 - ocekivanja?01.10.2008. u 00:44 - pre 189 meseci
Za kratko vreme imacemo priliku da instaliramo finalnu, najnoviju verziju najpopularnije Linux distribucije.
Interesuje me koja su vasa ocekivanja od verzije 8.10 - sta ste videli kao najvece nedostatke 8.04, i sta
bi voleli da vidite u 8.10?

http://brainstorm.ubuntu.com/most_popular_ever/ - nadam se da ce sa ove liste bar neke stavke biti "proslost".
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
91.150.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?01.10.2008. u 10:14 - pre 189 meseci
Pa vecinu ovih predloga ce ispuniti novi kernel i xorg. Ono sto Ubuntu-u (i ostalim distroima) najvise nedostaje jesu bolja podrska za wireless, laptop-ove i manipulacija desktop-om u radu sa vise monitora. Novi kernel resava ova prva dva a novi xorg donekle (tek kada izadje Xserver 1.6 ce to biti full hit) poboljsava dosadasnju situaciju sto se tice rada sa dva monitora i drajvera za graficke kartice. Na primer u kernelu 2.6.26 wireless nece videti ap-ove koji rade iznad 11-og kanala (namucio sam se u arch-u dok nisam provalio u cemu je fazon, meni ap bio na channel 13), rc verzija 2.6.27 imala ovaj bug sa intelovim nic-ovima...

Ono sto ja ocekujem buduci da imam laptop baziran na Santa Rosa platformi i iX3100 grafickoj je da konacno dobijem bolje performanse u OpenGL-u, da mogu da dobijem klonirani ekran razlicite rezolucije (na lvds-u 1280x800 na externom 1280x1024) i da se isprave ti sitni bugovi sa mreznim uredjajima (zezao me i r8369 modul za mreznu i iwl3945 za wifi).

Dosta planiranog su izbacili iz Xorg-a 7.4 tako da ne znam kakva ce situacija biti, napravili su mix sa ovim memory managment tehnikama na intelovim grafickim karticama pa cemo videti, mada to meni ne mirise na dobro ali jedva cekam da testiram. A cvrsto verujem da ce kad ispeglaju 2.6.27 (a valjda ce do kraja meseca kad je zakazan release date) situacija sa mreznim uredjajima biti mnogo bolja.

Tu je naravno i GNOME 2.24 da ne zaboravimo mada video sam da su jedino nesto radili oko evolutiona, pomalo oko nautilusa i ispravili neke bug-ove sa cheese-om pa ce i "saradnja" sa web kamericama biti bolja.

Sto se tice release date-a ne treba gajiti neke nade da ce to biti 30.oktobra, koliko vidim fedora 10 beta kasnila 10 dana, debian jos uvek ne izlazi a trebao je u septembru, zvanicni announce za xorg 7.4 jos uvek ne postoji na njihovom sajtu iako sa ftp-a se moze skinuti source finalne verzije itd...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.144.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?01.10.2008. u 10:55 - pre 189 meseci
Hvala na detaljnom odgovoru. Da li je Ubuntu imao obicaj do sada da kasni,
tj. da ne ispostuje datum finalne najave? Ako nije, verovatno nece ni sada.
Uglavnom, 8.04 sam instalirao cim je izasao, i do sada sam video da je
malo-malo apdejtovao razne pakete, a verujem da i ako bude nekih problema
i sa finalnom verzijom, da ce se to kroz apdejte brzo ispeglati, kada mnogo vise
ljudi instalira 8.10 i pocne da ga koristi i prijavljuje bagove.

Jedva cekam i ja da instaliram 8.10, i nadam se da nece kasniti :)

(mislim da je 30. oktobar najava za final)

Sto se mene tice, hteo bih da rese TV-Out (pojednostave), i kako je vec neko
predlozio na brainstormu, da srede preferences i administration menije, malo je
pretrpano i nejasno.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
91.150.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?01.10.2008. u 11:28 - pre 189 meseci
U pravu si - do sada nisu kasnili sa izdanjima ali kako se stvari odvijaju ne bi me zacudilo da ovaj put malo "odocne".
Sto se tice administrativnih gui alata ubuntu ih maltene i ne poseduje, kroz arch sam povukao "pure" gnome i isti je kao onaj na ubuntu sa tom razlikom sto ima opciju za podesavanje mreze ali to je zato sto po defaultu imaju instaliran network manager, nesto ne verujem da ce centralizovati podesavanja kao opensuse sa yast-om ili mandriva sa njihovim kontrolnim centrom tj harddrake-om.
Ono sto bih ja voleo da se takodje eventualno sredi na ubuntu je relevantnost xorg.conf fajla, primetio sam da u mnogo slucajeva setovanja koja vaze za slackware ili gentoo ili arch ili pak suse i mandrivu na ubuntu uopste ne rade ili cak sta vise sprecavaju da se x podigne, moras priznati da imaju najcudniji i veoma shturi xorg.conf sto mi se nimalo ne svidja.
Sa druge strane, buduci da je najrasprostranjeniji linux distro, imaju odlicnu software-sku podrsku i odlicne repozitorijume tako da im tu niko ne moze prici ni na kilometar. Za razliku od drugih koriste standardni firefox dok na masi drugih distro-a su gran paradiso ili ice weasel, sto je za pohvalu. Redovnost update-ova je extra samo mi se ne svidja sto umeju da se zapetljaju sa dep-ovima, meta paketi nisu sinhronizovani pa recimo instalira ti za virtual box kernel modul za kernel koji jos uvek nema u repo-u i slicno...
U svakom slucaju razvija se zaista lepo i ma kako ga nazivali (pokemon i slicno :D) za sada je najispeglaniji distro a da li je najbolji - ne moze zadovoljiti sve linux korisnike ali ruku na srce takav distro za sada ne postoji jer smo svi na svoju ruku specificni i pomalo cuknuti, pogotovo oni hardcore zaeloti...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.144.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?01.10.2008. u 11:57 - pre 189 meseci
Ja iskreno ne zelim ni da znam za Xorg.Conf - hocu da imam jednostavan GUI alat
za podesavanje sacice osnovnih stvari - rezolucije, boja, osvezenja, i to isto za
dodatni monitor ili TV na S-Videu, i nadam se da ce to resiti na sto bolji nacin.
Nesto kao sto su uradili ovo sa kodecima, vrlo lepo (i sa drajverom za graficku),
tako nesto jednostavno, ali BAS jednostavno treba da bude i za monitore i
prikacene TV-e ili druge monitore. Mislim ima taj GUI vec, ali mnogo je
geek-olik, treba to lepse uraditi.

(sta zna Mujo sta je "Merge with existing xorg.conf?" pitanje u onom GUI-u, zabole ga dupe)

Boot mi je OK brzine, primetio sam da je dosta ubrzan nakon sto sam prvi put instalirao
8.04, vidim da su poradili na tome. Nadam se da ce bar takav ostati u 8.10, da nece biti
sporiji.

Najvise cenim sto od kada sam stavio 8.04 do ovog trenutka, nisam primetio nikakve
nestabilnosti u radu (no neke sitne gluposti i manje bitne bagove jesam, ali to se da preziveti)

Laptop jos nemam pa me hibernacija i wireless manje zanimaju, ali vidim da je velika
halabuka i oko toga. Desktop sam par puta "hibernirao" bez problema, onako cisto da
probam jel radi, a za laptop cu videti kada ga kupim kako radi :)
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
79.101.203.*



+4 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?01.10.2008. u 12:49 - pre 189 meseci
Citat:
combuster: Sa druge strane, buduci da je najrasprostranjeniji linux distro, imaju odlicnu software-sku podrsku i odlicne repozitorijume tako da im tu niko ne moze prici ni na kilometar.


Ne bi se bas slozio za repozitorijume
Kvaka je sto deb paketi imaju u dosta slucajeva i posebnu dev varijantu koja je potrebna za kompajliranje i koja se racuna kao zaseban paket
Tako da je recimo onih 18k i kusur paketa u Debianu zajedno sa tim dev paketicima ;)
Ja sam misljenja da od linux distroa Arch Linux koga koristim ima ubedljivo najbolje repoe(a tek AUR da ne pominjem)
I kod njega ne postoje isto kao i za Slack dev varijante paketa a broj im je negde oko 10k

Citat:
Za razliku od drugih koriste standardni firefox dok na masi drugih distro-a su gran paradiso ili ice weasel, sto je za pohvalu.


A bre to je potpuno ista stvar kao regularni FF-razlika je samo u brendingu i sto se na forumima prijavljuje pod drugim imenom ;)

Citat:

U svakom slucaju razvija se zaista lepo i ma kako ga nazivali (pokemon i slicno :D) za sada je najispeglaniji distro a da li je najbolji - ne moze zadovoljiti sve linux korisnike ali ruku na srce takav distro za sada ne postoji jer smo svi na svoju ruku specificni i pomalo cuknuti, pogotovo oni hardcore zaeloti...


Da Ubuntu je zaista kvalitetan distro-mislim da tesko ima boljega a da koristi Gnome okruzenje
Meni licno ne odgovara jer ja nikako ne volim Gnome ;)
Ajd uzdravlje i cheers :)
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
91.150.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?01.10.2008. u 16:22 - pre 189 meseci
Pa cekaj bre ja koliko sam za mojih 2 dana userskih na arch-u mogao da provalim AUR nije nista drugo do repozitorijum source-eva koje ti svuces i sam kompajliras. Makar im tako stoji na wiki-ju. A ne svidja mi se samo kod pacman-a sto je pretraga paketa losa ili makar ja ne znam kako (gui alati tipa gtkpacman nemaju search opciju a njega sam povukao iz AUR-a) dok mu se mora skinuti kapa sto se tice dep-ova i instalacije paketa od kojih je neki broken ili mu je secnuta konekcija pri downloadu - prekine sa instalacijom ali cim mu das istu komandu on svuce to sto hvali i instalira celu grupu paketa.
Meni je nebitan broj paketa u Ubuntu repo-u nego sta se nalazi u tim paketima (ako ima i source-eve u toliko bolje, ne funkcionise uvek gotov bin kako treba), sta god da sam trazio od specificnih emulacionih programa pa do najsitnijeg nekog blesavog depa za neki levi compile... Dakle po mom misljenju bez vladanja brojkama, meni je ubuntu-ov repo najbolji.

A sto se FF razlikuje u brendingu? Za koji ce mi ice weasel i sto useri ww instaliraju rucno ff.

Citat:
Meni licno ne odgovara jer ja nikako ne volim Gnome ;)


Jel ja to kod arch user-a mirisem sarkazam? Ma daj.... nemoguce...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
79.101.203.*



+4 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?01.10.2008. u 19:44 - pre 189 meseci
Citat:
combuster: Pa cekaj bre ja koliko sam za mojih 2 dana userskih na arch-u mogao da provalim AUR nije nista drugo do repozitorijum source-eva koje ti svuces i sam kompajliras. Makar im tako stoji na wiki-ju.


Ne moras da ih svlacis rucno-postoji alatka koja se zove yaourt i kada se ona instalira AUR-om se manipulise na isti nacin kao sa pacman-om i uobicajenim repoima(dakle potpuno ista sintaksa,plus yaourt nudi iste mogucnosti kao pacman uz dodatne mogucnosti-dakle moze da zameni pacman i full)
U AUR repou se nalazi source ali je fora sto je to repo u koga korisnici postavljaju slobodno pakete-tako da ces u istom naci stvari koje vrlo verovatno ne postoje ni u jednom drugom linux repou i kada se to ukombinuje sa core,extras i community repoima stvar postaju jasne u smislu da su Arch repoi tako dobri ;)

Citat:
A ne svidja mi se samo kod pacman-a sto je pretraga paketa losa ili makar ja ne znam kako (gui alati tipa gtkpacman nemaju search opciju a njega sam povukao iz AUR-a


Samo kucas pacman -Ss ime onoga sto te interesuje i caos
Za instalirane pakte se koristi pacman -Sq
I ja nisam primetio da nesto smeta
Realno pacman je toliko jednostavan da mu nikakav gui ne treba-ali ako vec hoces imas Shaman koji je vise nego odlican ;)

Citat:

Meni je nebitan broj paketa u Ubuntu repo-u nego sta se nalazi u tim paketima (ako ima i source-eve u toliko bolje, ne funkcionise uvek gotov bin kako treba), sta god da sam trazio od specificnih emulacionih programa pa do najsitnijeg nekog blesavog depa za neki levi compile... Dakle po mom misljenju bez vladanja brojkama, meni je ubuntu-ov repo najbolji.


Pojasni malo-koliko ja znam Ubuntu ima odvojene source repoe ;)
Arch takodje ima nesto slicno ali i dosta bolje-ima ABS pa pored pacmana mos da koristis i najsveziji source po slicnom principu kao portovi kod BSD-a

Citat:
A sto se FF razlikuje u brendingu? Za koji ce mi ice weasel i sto useri ww instaliraju rucno ff.


Logo/naziv FF je pod copyrightom i kao takav ne odgovara nekim distribucijama koji gledaju da se sto vise drze GNU filozofije
Pogadjas u pitanju je Debian,a i Arch-razlika je samo u imenu i u slicici-strasnooo,ne zna covek kako ce to sve preziveti :)

Citat:
Jel ja to kod arch user-a mirisem sarkazam? Ma daj.... nemoguce...


Koji sarkazam?
Ja koristim KDE otkako znam za linux i vise mi odgovara nego Gnome-sta ti tu nije jasno?
Uostalom kod Arch-a ne postoji default okruzenje-kada se instalira base system sve ostalo je zelja korisnika-da li ce da pravi server,desktop ili ce da instalira X,XFCE ili nesto drugo ;)

Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

Rekla Kazala
Rekla Kazala
Čuće se

Član broj: 176359
Poruke: 156
62.240.21.*



Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?01.10.2008. u 20:01 - pre 189 meseci
Očekivanja za Ubuntu 8.10 za mene lično nisu tako velika. Medjutim budućnost za Linux uopšte i Ubuntu 9.04 je i te kako zanimljiva. Tu najpre mislim na, ne tako novi program PowerTop i noviji LatencyTop oba napravljena od inžinjera Intela - Arjan van de Ven. Tehničke podatke i poduži intervju (na engleskom) sa Arjanom možete pročitati ovde http://broadcast.oreilly.com/2...owertop-latencytop-and-fi.html Ako ovo sve bude tačno što je napisano onda će se Linux preporoditi i zakoračiti u jako svetlu budućnost.

Srećno
Arguing on the internet is a bit like competing in the para-olympics, even if you win, your still a fucking retard!
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
79.101.190.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?01.10.2008. u 21:21 - pre 189 meseci
@body bag

Ma bre nesto si namigivao pa mi se ucinilo da se zezas jer ne razumem ljude koji vole KDE4 - postujem, ali ne razumem, tako da sam pomislio da se salis. A ne mogu da se ponavljam oko sitnica non stop - ako vec procitas moj prvi post onda mozes da pretpostavis da znam da su odvojeni source od binary repo-a, ne mogu se vracam na svaku glupost koja je izvucena iz konteksta. Arch mi se dopada, ako neko zeli da nauci linux do koske onda je to sigurno distro za njega, kao i slackware kao i gentoo ali sam ga isprobao, brz je, nije los ali ne znam, ocekujem da ce sa xorg-om 7.4 i novim kernel-om sve distribucije prodisati pa za sada cekam prvi takav distro a to ce biti mandriva 2009...
make love - !war
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
*.pureserver.info.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?01.10.2008. u 21:33 - pre 189 meseci
U Gentoo-u ja koristim već poodavno PowerTop i to od verzije 1.7.

eix powertop
[I] sys-power/powertop
Available versions: 1.7 (~)1.8 1.9 (~)1.10 {unicode}
Installed versions: 1.10[1](13:54:54 06/21/08)(unicode)
Homepage: http://www.lesswatts.org/projects/powertop/
Description: tool that helps you find what software is using the most power

Hvala Rekla Kazala sad baš instališem LatencyTop sa

eix latencytop
[I] sys-process/latencytop
Available versions: 0.4 {unicode}
Installed versions: 0.4(22:29:34 10/01/08)(unicode)
Homepage: http://www.latencytop.org/
Description: tool for identifying where in the system latency is happening

emerge -a latencytop

latencytop
Please enable the CONFIG_LATENCYTOP configuration in your kernel.
Exiting...

Znači moram novi Kernel napraviti, no problems.

@combuster
Pa Arch je veoma sličan Gentoo-u. Ne znam samo kad si probao Gentoo i što ti nije odgovaralo pa si ga napustio?

Neka se Linux samo širi, što manje Digimon-a to bolje za svet.

Pozdrav nemysis

[Ovu poruku je menjao nemysis dana 02.10.2008. u 01:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
79.101.203.*



+4 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?01.10.2008. u 22:08 - pre 189 meseci
Citat:
combuster: @body bag

Ma bre nesto si namigivao pa mi se ucinilo da se zezas jer ne razumem ljude koji vole KDE4 - postujem, ali ne razumem, tako da sam pomislio da se salis.


Ama bre :)
Ja koristim KDE 3.5.10 :)
Bice dobra i 4-orka polako-cim budu bile izbacene finalne verzije bitnih qt programa i cim se to malo ispegla-mozda posle Nove Godine kada izadje verzija 4.2

Citat:

A ne mogu da se ponavljam oko sitnica non stop - ako vec procitas moj prvi post onda mozes da pretpostavis da znam da su odvojeni source od binary repo-a
Arch mi se dopada, ako neko zeli da nauci linux do koske onda je to sigurno distro za njega, kao i slackware kao i gentoo ali sam ga isprobao, brz je, nije los ali ne znam, ocekujem da ce sa xorg-om 7.4 i novim kernel-om sve distribucije prodisati pa za sada cekam prvi takav distro a to ce biti mandriva 2009...


Ja sam prezadovoljan Arch Linuxom-teram ga vec od aprila meseca(pre toga sam koristio Debian)i mislim da ga necu menjati u skorije vreme
Nije bas za pocetnike,ali je veoma veoma jednostavan i cist distro iako se sve radi preko konzole,gotovih paketa krs,wiki je jednom recju sjajan kao i forum/community pa ono vredi dati sansu kako se kaze pogotovu sada kada se broadband konacno siri i ubogom Srbijom :)

Sta znam mozda budem dao sansu i Gentoo-u-sjajan distro ali mi jedino smeta sto je time consuming zbog kompajliranja...
Glavna razlika izmedju Gentoo-a i Archa je sto je ovaj drugi pre svega binarna distribucija iako postoji i ABS :)

Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

Rekla Kazala
Rekla Kazala
Čuće se

Član broj: 176359
Poruke: 156
*.artcommunication.co.yu.



Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?01.10.2008. u 22:29 - pre 189 meseci
@nemysis

Nema na čemu :-)

Kad smo vec tu oko novina (izvinite ako je offtopic) onda pogledajte najnoviji GIMP 2.6 sa predivnim interfajsom. Liči malo na Photoshop ;-)
http://gimp.org/screenshots/
Arguing on the internet is a bit like competing in the para-olympics, even if you win, your still a fucking retard!
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
79.101.190.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?01.10.2008. u 22:58 - pre 189 meseci
Pa nisam ja napustio arch - evo mi ga na laptopu, dual boot sa ovim xp digimonom. :D Svidja mi se logika kojom su isli arch developeri - Keep It Simple, Stupid! :D KISS, nije li to divno... :D Pravo da ti kazem i bio sam srecan kad sam ugledao cisti gnome po prvi put :D

Gimp izgleda extra, samo sto je meni i ovaj matori zadovoljavao potrebe i vise nego sto treba al ce mu se obradovati graficari...

@ nemesys, imao sam problema sa gentoo-om, prepao me malo, prvo kad sam formatirao ext3 particiju poceo je hd cudno da krlja pa me je maltene uplasio (nije standardno krljanje pri formatiranju ili swap-u, usro sam se ziv :D a potrajalo je i posle obavljanog formata), drugo grub je instalirao ali bez ikakvog config-a sto i mozda i nije losa stvar ali ne znam da li to svi moraju da prave rucno menu.lst ili samo ja. Tako da sam gentoo iz ciste predostroznosti odlozio (instalirao sam ga sa live 2008 distribucije) pa cu sacekati malo da neke stvari isprave a i koliko vidim otkazali su 2008.1 build i sad prave samo iso snapshotove trenutnog developa (cuo sam neke diskusije da se gentoo polako gasi, makar u ovom obliku kakav je sad a verovatno ce ga community donekle drzati u zivotu samo u kojoj formi videcemo)...
make love - !war
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
195.24.77.*

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?02.10.2008. u 01:13 - pre 189 meseci
@combuster

Pa normalno je da se čuje malo harddisk kad se formatira. To sam već sigurno 1000 puta čuo. Lampica za harddisk mi se skoro uopšte ne pali, samo malo zatreperi, sem kad prevodim nešto.

Meni je Grub napravio konfiguraciju sa standardnim Kernel-om, koji je i dan današnji u grub.conf. Ima tu trenutno 24 Kernel-a i normalno iz nostalgije Digimon XP. Da me seća koliko sam se mučio oko njega i njegove komandne linije.

Meni Gentoo radi izvanredno. Ne bih ga menjao ni za koju Distribuciju više. Čast svakoj. Ne volim nabudžene. U Gentoo-u svako pravi sam sebi svoj OS. Koristim primarno KDE ali imam i dosta GTK programa instalisano.

Dosta Linux-a sam probao, po nekoliko verzija od svake. RedHat ili ti Fedoru nikad nisam probao, jer mi je dojadio RPM paket sistem u SuSE, mom prvom Linux-u još od 5.0 verzije, mada sam bio kupio RedHat čini mi se 8.

Koristio sam SuSE, Slackware, SourceMage, LFS, RockLinux, Sorcerer, Gentoo, Debian, Ubuntu, Kubuntu, EduUbuntu i povratak u Gentoo vode 2006-te.

Imam u Gentoo-u sve "sigurnosne" pakete koje ima BackTrack pa čak i više. Hvala FreeBSD na Ports sistemu.

Pratim ja sve te glasine na raznim stranama da će Gentoo nestati. Ali to je patka. Bilo je i 2007 tako. Uvek ima dobrovoljaca da rade na njemu.

Svaki dan ima neki novi ebuild ili update. I ja napravim, prepravim ponekad neki ebuild, instaliram, probam, pa ako je uredu pošaljem u neki Overlay to jest Portage.

Toliko ga volim da kad sam ga instalisao jednoj prijateljici, počeo sam da pišem jedno malo uputstvo za instalisanje i održavanje Gentoo-a. Onako samo za mene, da mi bude lakše kada još nekom budem instalisao Gentoo. Pre sam samo kopirao fajle iz starog Linux-a. Najteže mi je uvek bilo podesiti /etc.

Dosad je stiglo, prosto da ne verujem, čudim se samom sebi na, ček da vidim, 106 strane. Stalno raste. Tu je sve opisano što ja smatram da treba, a puno je komandi i objašnjenja. Sve novo što saznam odmah isprobam i ako je dobro, dokumentujem. A često se prisetim i šta sam pre radio.

Pozdrav nemysis

[Ovu poruku je menjao nemysis dana 02.10.2008. u 02:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.link.co.yu.



+73 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?02.10.2008. u 09:23 - pre 189 meseci
Citat:
Kernel-1http://brainstorm.ubuntu.com/most_popular_ever/ - nadam se da ce sa ove liste bar neke stavke biti "proslost".


Ideas being worked upon

Citat:
Kernel-1: Da li je Ubuntu imao obicaj do sada da kasni,
tj. da ne ispostuje datum finalne najave?


Jeste jednom. 6.04 LTS je trebao da izadje u aprilu, ali je izasao u junu, pa je zato preimenovan u 6.06 LTS.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.238.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?07.10.2008. u 14:51 - pre 189 meseci
Evo svukao sam betu malopre, sad se nesto dvoumim... :) - ne da mi djavo da cekam final :)
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.rs.



+73 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?07.10.2008. u 16:14 - pre 189 meseci
Aj' nam reci jos nesto. :]
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.238.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?07.10.2008. u 16:24 - pre 189 meseci
Nemam prazan CD u kuci. Crap. Idem kasnije da uzmem koji, do kasnije veceras cu ga staviti verovatno,
pa cu preneti prve utiske, onako samo spolja, sta mi bude najuocljivije od promena...
...dublju analizu ostavljamo posle nekog perioda koriscenja :) - i da, izgleda je default ipak ona braon
tema, vidim da vecina ljudi to smatra geek-ovskim i oce da se tema promeni, bar ta
defaultna, argument ostalih je da je najlakse promeniti temu... sto jes jes, kada se dodje do
Desktop-wannabe price, onda mora i o default temi da se vodi racuna izgleda... :)

Mene najvise zanima hoce li instalacija proci glatko na mom sistemu i prvi utisci o stabilnosti sistema, i tako...
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.189.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?07.10.2008. u 22:45 - pre 189 meseci
Uh.. evo ovako - dakle, moj setup je (uobicajeno) ovakav:

1. windows (ntfs)
2. podaci (ntfs)
3. free space od oko 60GB u okviru koga konfigurisem sve potrebne Linux particije.

Sam instalacioni proces ove beta verzije je kao i ranije (nisam primetio nesto novo znacajno),
i tokom instalacije sam isao na manual setup za particionisanje i samo sam na onom free-space-u
napravio jednu root particiju od 60gb i jedan swap od 1gb, onako ako zatreba. Pustio sam instalaciju,
i otkacio sam "Auto-Login" opciju.
Kada se sistem restartovao sa grubom je bilo OK (stavio sam u advanced opcijama da ga stavi na
/dev/sda (znaci u MBR), i lepo mi je prikazao Ubuntu kernele i Longhorn loader.
E, kada se podigao desktop, na njemu nije bilo nista, samo pozadina i strelica, ali nisu se ucitali oni
paneli gore i dole, i onda sam lupio CTRL-ALT-BACKSPACE, da srusim X i relogujem se. Garant im je
neki bug u install skripti, jer kada sam se logovao posle rusenja X-a, onda se ucitao i desktop i paneli i dalje
je sve bilo OK. Znaci prvi bug na koji sam naisao je bio vec tu prilikom prvog dizanja sistema. No lako se
resava. Evo sada sam pustio da mi se apdejtuje sistem jer je prijavio da ima nekih oko 75mb abdejta, pa
cekam da se apdejtuje da instaliram onda grajvere za nvidiju. Stavio sam flash (vrlo lako opet, sam ponudi
kada se otvori prva stranica koja zahteva flash) i sve radi OK.
Kada se apdejt zavri i kada instaliram drajvere za graficku, javljam dalje.
E da, pozadina je BLJAK :) - no dobro je stvar koja je meni manje bitna, a i vrlo lako se menja
(i tema i pozadina)

/edit: evo vidim skida i kernel 2.6.27-6

/edit1: arghhh, evo sada automatsko instaliranje kodeka kada se pusti mp3 fajl
ili neki divX ne radi.... proradilo mi je tek nakon rucnog instaliranja:
sudo apt-get install smplayer (koji povuce i kodeke za audio i video) i
posle instalacije Amarok-a. Samo da pojasnim: kod verzije 8.04 je prvi klik
na MP3 fajl nakon instalacije nudio skidanje potrebnog kodeka, a ovde sam samo
dobio poruku "ne mogu da pustim mp3, nema kodek" i to je to. Siguran sam da ce
ovo srediti do finalne, kao i ovo kada sam kliknuo na DivX pa isto dobio poruku da
nema kodeka ali bez nudjenja da se automatski instalira. Naravno posle sam rucno
morao instalirati sve i sada pusta sve. Ako ovaj propust sa kodecima ostane i u finalnoj,
saljem pismo u Canonical ;)
verovatno jos nisu uradili to za kodeke, ali ovo sigurno ne sme ovako da doceka
finalnu verziju. Tamna tema nije po defaultu, ali evo stavio sam je i nije tako losa,
meni licno prijatno izgleda. Gimp je 2.4.7, mada je izasao 2.6, probao sam ga na Digimonu i radi.
Open Office je 2.4.1. Posle apdejta mi se cini da sve radi OK za sada...
Drajvere za hardver sada vodi neki "jockey" i to im je valjda koncept koji ce da se stara za sve
proprietary drajvere za hardwer, do sada je bilo samo za graficku, nadalje ce valjda i za ostale uredjaje
po slicnom modelu raditi sa drajverima. Novina je da sada nudi 3 drajvera za graficku
(3 verzije, najnovija i 2 starije, pa se moze aktivirati i staviti verzija po zelji vrlo lako)

/edit2: isproban i Skajp, radi i instalira se kao na 8.04. Instaliran i Amarok 1.4.10, radi OK.
GoogleEarth instaliran (sudo apt-get install googleearth), radi OK... Firefox je 3.0.0.3, radi OK...

/edit3: naravno, posle drajvera za nvidiju (njih lepo automatski ponudi i instalira), instalirao sam
compiz-config settings manager i compiz i pluginovi rade lepo. Sada ima i sfera umesto kocke
i izgleda cool mora se priznati. Za nekoliko sati nisam primetio neke nestabilnosti bilo kakve
prirode, no ovo je samo prvi utisak, videcemo...

2 screen-shota:





[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 08.10.2008. u 08:24 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 23450 | Odgovora: 123 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.