Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ubuntu 8.10 - ocekivanja?

[es] :: Linux :: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 23505 | Odgovora: 123 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?08.10.2008. u 16:19 - pre 189 meseci
Pohvala za opis:)
Jos neka novina iz prve ruke izgleda kako?


P.S.
http://news.softpedia.com/news...ta-Screenshot-Tour-94796.shtml

[Ovu poruku je menjao BBS dana 08.10.2008. u 18:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?08.10.2008. u 17:01 - pre 189 meseci
ispravka: ono je valjak a ne sfera :)

dobar opis prvog utiska, samo tako nastavi :)

Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.85.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?08.10.2008. u 20:09 - pre 189 meseci
^^ da u pravu si :))) - nego u podesavanjima za taj compiz-plugin ima "Cylinder" i "Sphere", a ja sam
ovde uslikao "Cylinder" a nesto mi to "sphere" ostalo u glavi :) - my bad.


 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.85.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?08.10.2008. u 22:16 - pre 189 meseci
Evo i upgrade...





[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 08.10.2008. u 23:55 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.85.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?08.10.2008. u 22:26 - pre 189 meseci
Stavio sam 8.04 od kada je izasao i od tada sam bio svedok izuzetno cestih apdejtovanja i patchovanja,
bukvalno svaki dan ili svaki drugi kada upalim komp, on skine po nesto i zakrpi / apdejtuje. Tako se i sa
vremenom povecala stabilnost, brzina, brzina bootovanja pogotovo, ispeglali neki sitni i manje sitni bagovi, itd.
Resio sam da ovom novom dam sansu vec u BETA verziji, i iako bude moguc upgrade sa BETA na
Final, ipak cu skinuti final i instalirati, za svaki slucaj. Ako jos neko bude instalirao zanima me da mi prijavi
da li ce se i kod vas javiti ovaj bag ako otkacite pri instalaciji "Autologin" da prvi put ne izadju paneli, sto sam
opisao gore. Nisam siguran, ali mislim da je to zbog Autologin, jer kada sam srusio X onda mi je trazio passwod
i od onda kada sam se logovao nije bilo nikakvih problema ni za taj autologin.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
79.101.235.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?13.10.2008. u 17:38 - pre 189 meseci
Hajde da ja ozivim malo opet ovu temu, bolje je nego da se raspravljamo koji je linux najednostavniji :D E kada moze n00b da vas onako raspali onda znas sta... :D

Instalirao sam Intrepid preko alternativnog install diska i prvo sto sam primetio je da mi nije odmah prihvatio enter na pocetku kada mi nudi opcije za instalaciju mada je posle 3 reseta konacno upalilo i instaler se startovao. Instalacija je ista kao i kod Hardy-ja sa tom razlikom sto vas pita da li zelite da postavite encrypted tj private direktorijum za koji je potrebna sifra da bi se pristupilo podacima. Ja iskreno nisam video uopste takav direktorijum po instalaciji pa stvarno ne znam u cemu je fora (jedino ako se ne moze pristupiti home direktorijumu uopste ako vam neko izvadi hard disk pa proba da pristupi sa druge masine mada cemu postoje prava pristupa, meni ova opcija nije bas jasna).
Po instalaciji i boot-ovanju sistema prvo sam podesio koje repoe treba da koristi pri instalaciji i update-ovanju a zatim i pokrenuo update koji je mogao samo da parcijalno upgrade-uje sistem verovatno zbog nekih neresenih zavisnosti i nekompletiranosti repoa za intrepid.
Kad smo vec kod toga primetio sam da gomila software-a koje koristim nema u repou a samo neki od njh su midnight commander, ccsm i fusion-icon itd. Ono sto sam primetio da je novo su meta paketi koji automatski instaliraju odgovarajuce pakete - ubuntu desktop ili mobile, ubuntu audio, ubuntu audio-plugins, ubuntu graphics, ubuntu video, ubuntu developement itd.. sto u mnogome olaksava instalaciju tih paketa, ne moram da jurim vise sve sta mi treba za kompajliranje programa iz source-a. Istina ako cekirate sve ovo morace da skine nekih 600 MB sa interneta.
Primetio sam i novu dark temu za gnome sto je za pohvalu kao i redizajnirane ikone. Pozadinu su hvala Bogu promenili jer me onaj fenix ili sta je vec bio u hardyju izludjivao... :D Bolji je ovaj bubble sort. :D
Kernel stvarno muski odradjuje posao i sve je prepoznao u startu od hardware-a, znao sam da me 2.6.27 nece razocarati...
E sada cemo malo da pljujemo. Kao prvo, primetio sam da se stari bug sa neprepoznavanjem vga kodova u grub-u ponovo pojavio, pri dodavanju vga koda kernel liniji u grub-u ne pojavljuje se ni boot bez splash-a ni sa splash-om samo crn ekran i to je to. Dobro je sto ipak podize sistem. Kako se ne sete da kada kompajliraju kernel ne cekiraju tu opciju za vga modove meni stvarno nije jasno. Na kraju krajeva skinucu source sa kernel.org pa cemo rucno...
Drugo Xorg 7.4 u ovom trenutnom stanju je katastrofalan. Imam integrisanu iX3100 graficku i ne da su rezultati losi nego je to za pricu, sa glxgears daje mi 350 fps sto je upola manje od one vrednosti koju je davao 7.3, urban terror radi ocajno blago receno, pokretanje full screen 3d aplikacija sa compizom i dalje dovodi do blokiranja celog sistema ili nekih cudnih artefakta po celom ekranu. Ono gde sam se nadao najvise - tu sam se sada najvise i razocarao. Ako to ne isprave do final release-a poludecu.

Sve u svemu bojazljivo update-ujem sistem i cekam da vidim xorg-video-intel u update-u :D Ima update-ova katastrofa, svakih pola sata po pet novih i makar se vidi da se radi nesto. Optimista sam i cekam da se napuni repo nekim standardnim stvarcicama i da se ovaj xorg ispegla malo inace nema nama pristojnih performansi u 3d-u sve do nove godine za kada se planira xorg 7.5 . Nisam stigao da nakacim eksterni monitor na laptop da vidim da li dozvoljava razlicitu rezoluciju za njega i da li mogu da ga poteram u 4:3 na 1280x1024 iako mi je lvds 16:9, kad isprobam javicu. E da i stigla mi je bezicna tastatura i mis i radi sasvim lepo pod ubuntu-om i touchpad i mis i tastatura i na laptopu i na logitech-u.
Za sada toliko - pozdrav






o
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.207.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?13.10.2008. u 17:50 - pre 189 meseci
jel imas kameru na laptopu? koji je laptop? jel video kameru?

i mene su iznervirali ti parcialni apgrejdovi, ali sto kazes svakih pola sata maltene nesto se skida od apgrejda,
vidi se da se nesto radi. Medjutim, mislim da ce biti brzo upotrebljiv, secam se i ovaj 8.04 kada je izasao isto
tako su apgrejdi bili svaki cas, sad vec redje dosta i lepo radi.
Nadam se da ce resiti to sa 3D stvarima, akceleracijom da radi stabilno i bez bagova. Isto tako nesto sam primetio
da je TV-out pojednostavljen, ali nisam stigao da isprobam jel radi, nesto sam pravio razmestaj po stanu, pa mi sada
treba kabl od 10 metara s-videa, a imam sam od 5 :) - iskreno se nadam da radi i da je sada jednostavnije.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.106.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?13.10.2008. u 22:25 - pre 189 meseci
Nemam kameru, u pitanju je Dell Vostro 1310. Ovo sto sam video do sada i isprobao ili Gentoo ili Ubuntu, svaki ima prednosti i mane. Svidja mi se kod Gentoo-a sto je brz kao munja nebeska, sto zahteva od tebe da ukljucis malo mozak ali mi se ne svidja sto paketi nisu top notch tj uvek su za koju verziju matoriji nego kod drugih distribucija i sto bre treba vremena ihahaj da ga namestis i instaliras (pakete sve mora da downloadujes ukljucujuci i gnome i sve zivo) pa cu makar sacekati da telekom poveca brzine i taman dok ga skrcam izaci ce ubuntu pa cemo dual boot pa kom opanci - kom obojci. There can b only 1. Iskreno me nervira to sto je xorg.conf kod ubuntu-a veliki 4 linije koda i to:

Section "Device"
autoconfigured device
End Section

Section "Monitor"
autoconfigured monitor
End Section

Dobro ovo po secanju sad malo ali bre covece odakle vuce setovanja, ne volim ja kad mi je sistem netransparentan. Videcemo... A sto jel su ti kamere problem? Imam eksternu msi kamericu koja je sasvim lepo radila na Hardy-ju, cheese mi tada nije funkcionisao pa sam koristio drugi software samo sam zaboravio kako se zvao.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.116.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?13.10.2008. u 22:36 - pre 189 meseci
mislio sam na tu kameru integrisanu u laptopu, da li radi odma,
ili ako ne radi odma da li se moze namestiti da radi (ako taj model
ima kameru integrisanu)
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.106.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?13.10.2008. u 22:52 - pre 189 meseci
Pa odmah sam ti napisao gore da nema integrisanu kamericu. Evo ukratko kako sam ja namestio usb eksternu kameru:

Ima 3-4 modula za odredjene tipove kamera koje su bazirane na istom hardware-u tj chipu. Moraces da pogadjas koji je koji ili da iskopas nekako na internetu ili da vidis preko device manager-a u windowsu koji je model. Kada se ucita odgovarajuci kernel modul (ne secam se da li sam ga samo modprobe-ovao ili sam morao da iskompajliram drajver mada ce pre biti ovo prvo) onda moras da nadjes program koji sluzi za komunikaciju sa kamericom. Bilo koji program koji moze preko v4l-a da da prikaz ce zavrsiti posao (mplayer, tv playeri tipa kdetv, zapping) mada imas nekoliko koji su specificni za kamerice tipa cheese i ne secam se dalje naziva ali kucaj u synaptics-u web camera i izaci ce ti... E sada, meni cheese nije radio sa GNOME 2.22 ali sam cuo da su ga poboljsali dosta u 2.24 pa ce mozda i raditi dok mi je taj drugi program kome sam zaboravio ime radio extra. Nisam ti mnogo od pomoci ali...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Skaarj
Novi Sad

Član broj: 21463
Poruke: 365
77.46.178.*



+3 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?14.10.2008. u 08:30 - pre 189 meseci
Imam hp 6735b lap. Posle instalacije 8.10 imam nekoliko zapazanja. Nema drajvera jos uvek za ovaj integrisani ATI (8.04 je imao). Sada se wireless Broadcom 3422 perpoznaje i radi za sada kako valja (broadcom je objavio svoje drajvere, zahvaljujuci insistiranju Dell-a). Moglo je ovo da se namesti i na 8.04 ali ovde upgrade sam odradi posao. Imam integrisanu web kameru na laptopu i dovoljno mi je bilo da instaliram cheese i da je korsitim (isto je bilo na 8.04). Sve ostalo manje vise radi kako valja, mada cekam da izadju drajveri za ATI pa da vidimo radi li i eksterni izlaz za monitor kako valja. I da naravno da mu ga zabiberimo malo po efektima

Sad se setih da nisam ni probao da li funkcionise citac kartica.

Inace, probao sam pre ovoga da instaliram SUSE Linux 11 ali posle instalacije sistem nije hteo da se podigne kako valja (doduse safe mode je radio) pa sam se prebacio na Ubuntu. Za sada Ubuntu 8.10 beta radi kako treba, mada cekam final da dam konacnu ocenu.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.171.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?17.10.2008. u 20:05 - pre 189 meseci
Evo, ne da mi djavo mira, i opet sam stavio svezu instalaciju 8.10-ke...i sada sam primetio da
su sredili automatizovanu instalaciju proprietary kodeka (recimo kada se instalira sistem pa se pusti MP3),
sada sam ponudi i skine kodeke, nema vise samo one konstatacije da nema kodeka pa se dalje snalazi :)

Drajveri za nvidiju su 177.80 i radi sve OK, za sada mi se cini, enejblovao sam kompiz i mucio ga raznim
sr*njima, ali sve je OK, radi stabilno. Nakon instalacije samo dodati Medi-Buntu repozitorijume za
Skajp, Google-Earth, Acrobat Reader... i tako to - da bi se omogucila njihova laka instalacija preko
apt-get install.

Kernel je sada 2.6.27-7, stize i novi bekgraund image ako je to ikome bitno :)

Ove 2 komande odradite ako hocete da dodate Medi-Buntu repozitorijume:

sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/intrepid.list -O /etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list
sudo apt-get update && sudo apt-get install medibuntu-keyring && sudo apt-get update

onda samo kucate:

sudo apt-get install skype (za skajp)
sudo apt-get install googleearth (za GE)

..itd... srecno! :)

E, da, jos nesto, stavite server za update na MAIN, srpski (ETF) oce da zeza.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?17.10.2008. u 22:29 - pre 189 meseci
Citat:
Kernel-1: Evo, ne da mi djavo mira, i opet sam stavio svezu instalaciju 8.10-ke...i sada sam primetio da
su sredili automatizovanu instalaciju proprietary kodeka (recimo kada se instalira sistem pa se pusti MP3),
sada sam ponudi i skine kodeke, nema vise samo one konstatacije da nema kodeka pa se dalje snalazi
Izvinjavam se, mnogo se izvinjavam ali ipak moram ovo da napisem, iako postoji mogucnost da unosim zabunu.

Ovo, da Ubuntu konstatuje sta nedostaje i sam ponudi da instalira sta treba, sam ja primetio vec ranije (8.04, ali ne smem da tvrdim da nije pocelo tek sa 8.04.1). Bas tu osobinu sam mu naveo cak i kao prednost nad Mintom, jer imas kontrolu sta si sve dodao, dok je kod Minta vec instalirano sve sto je autor distribucije mislio da ce ti trebati, pa se jednom desilo i da mi nesto nedostaje a Mint ne zna sta je to. Ovde treba obavezno i odmah reci da Mint ima i onu ocerupanu verziju, za SAD i slicne zemlje sa strogom politikom u vezi autorskih i ostalih prava, ali tu verziju nisam koristio, pa ne znam kako je tamo - mozda i on radi kao Ubuntu? A Ubuntu tu ima dobar pristup - obavesti te, ponudi ti, a ti razmisljaj o autorskim pravima i slicno.

Doduse, koliko je meni poznato, vecina distribucija ne daje kodeke i jos neke stvari, bas zbog tih zakonskih stvari, jer oni nemaju pravo da ti isporucuju nesto, a ti smes za sebe da skines i instaliras, ali je Ubuntu tu nasao pravi nacin - ne ostavlja te na cedilu, kao vecina distribucija, niti ti instalira sam nesto, kao Mint, Mepis i jos neke retke distribucije.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.rs.



+73 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?18.10.2008. u 17:49 - pre 189 meseci
Citat:
tdjokic: Ubuntu tu ima dobar pristup - obavesti te, ponudi ti, a ti razmisljaj o autorskim pravima i slicno.

[...]

vecina distribucija ne daje kodeke i jos neke stvari, bas zbog tih zakonskih stvari, jer oni nemaju pravo da ti isporucuju nesto, a ti smes za sebe da skines i instaliras, ali je Ubuntu tu nasao pravi nacin - ne ostavlja te na cedilu, kao vecina distribucija, niti ti instalira sam nesto, kao Mint, Mepis i jos neke retke distribucije.


Bah,
Pa ne resava ti on tako nikakav zakonski problem ako os' da gledas filmove koji traze "zabranjen" kodek.

Jedno od resenja je da kupis racunar sa preinstaliranim Ubuntuom od Dell-a. U cenu su uracunati multimedijalni kodeci i DVD playback, koji Dell naknadno placa odgovarajucim copyright holderima.

E, sad, ako formatiras hard pa ponovo instaliras Ubuntu, moz' se oprostis od multimedije ako postujes zakon. :) Al' dobro, podjimo od toga da nikada neces morati da radis format. Onda samo ostaje da l' bi upgrade sistema na novu verziju nesto zeznuo sa tim legalnim kodecima koji su ti vec stigli uz sistem. :/
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.70.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?19.10.2008. u 16:29 - pre 189 meseci
Heh, ja nesto cisto sumnjam za dell i codec-e, instalirao sam sinoc dell ubuntu 8.04 i da ti kazem da sam se uplasio na sta to lici, postavio mi je automatski (bez mogucnosti rucne izmene) particije i to obe na fat32 bez swap-a, inace lici na ubuntu samo sto to nije to, cak ni onaj problem sa led diodama za wifi nisu resili (mislim resava to skidanje novog firmware-a za i3945). Kao da su na dvd stavili 3 image-a filesystem-a i to za ubuntu sa preinstaliranim intel, ati i nvidia drajverima i to je zauzelo 2.kusur giga. Bzvz... A od kodeka koliko sam ja primetio ni traga ni glasa. Tako da sam posle duzeg lutanja u zadnjih mesec dana i besomucnog instaliranja linux-a dosao do zakljucka da mi je bolje da se drzim ubuntu-a - instalirao sam 8.04 i cekam da izadje final krajem meseca. A i sto se kodeka tice nije nikakav problem povuci gstreamer-bad i ugly deb-ove i eventualno dodati jos par stvarcica mada postoji i opcija da se cekira meta paket u synaptic-u za audio i video koji instalira sve zivo :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.171.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?19.10.2008. u 17:05 - pre 189 meseci
Meta-paketi su super stvar. Onako sve lepo upakovano za neke potrebe....

sudo apt-get install ocu_da_pustam_svu_zivu_multimediju_odma_sada_odma - i to je to :))

(zezam se, stvarno dobar koncept)
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.171.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?19.10.2008. u 20:36 - pre 189 meseci


Evo kako izgleda to sa Firefoxom 3.0.3, sa otvorenih nekih 7-8 tabova sa zahtevnijim sadrzajem (tipa gigatron.co.yu).
Nije lose uopste, na Firefoxu HDD cache drzim na 4096 mb, a cache za Flash sadrzaje na Unlimited, tako da se sajtovi koje cesto
posecujem nezavisno od sadrzaja ucitavaju izuzetno brzo. Za razliku od rada u Visti koja i na mom sistemu non-stop
nesto drnda po disku, sredjuje defragmentuje, kesira, bog-te-pitaj sta radi, u Ubuntu-u je HDD izuzetno miran, lampica
se pali samo ponekad, na vrlo kratko. Radi i u Visti FF3 jako lepo i brzo (bar kod mene), ali u Linuxu ima primetno manje
drljanja po disku kada je racunar upaljen (dovoljno je da se u Visti aktivira screen saver i ona odma pocinje da
sredjuje samu sebe, doduse ovo sigurno moze nekako da se iskljuci, ali onda moras da je sredjujes sam povremeno...)


[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 19.10.2008. u 21:49 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.rs.



+73 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?19.10.2008. u 23:28 - pre 189 meseci
Citat:
combuster: instalirao sam sinoc dell ubuntu 8.04


Err... Mozes li malo da preciziras? Kako si to ti instalirao "dell ubuntu"?
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.107.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?20.10.2008. u 00:42 - pre 189 meseci
Dell ima svoju verziju ubuntu distro-a koja podrazumeva celokupnu instalaciju sistema u roku od nekih 15-ak minuta, pri boot-ovanju da ti opcije da biras, da li zelis da ga pokrenes kao livecd ili da ga instaliras (imaju tri opcije za instalaciju pri boot-ovanju i to za one sa intel, nvidia i ati grafickim karticama), kao sto rekoh sistem se instalira vrlo brzo, nista te ne pita ali te upozorava da ti brise ceo hard disk. Po resetu boot-ujes ubuntu 8.04 koji se nimalo ne razlikuje od oficijalnog (da ne kazem "normalnog") distro-a osim u cinjenici da ti je disk podelio na sledeci nacin:

/dev/sda1 fat32 nekih 1GB koliko sam ofrlje mogao da primetim
/dev/sda2 fat32 na kome je root filesystem i na koji je ostalo 1GB prostora (nisam video koliku je particiju napravio ali je bila mozda oko 4GB)

i ostalo je neparticionisano... Ja kada sam video particije (jer me je prvo zanimalo kako je isparticionisao disk pa prvo sto sam pokrenuo je gparted) da izvinete upisao sam se od smeha, zamisli ubuntu na fat32 bez swap particije, pri boot-u vidis framebuffer rezoluciju neku nakaradnu (sad mi zao sto ne proverih u menu.lst vga parametar koji je), inace sam gnome je skroz ok, nista posebno ali bez nekih falinki. E ja sam ocekivao da ce da postave novi firmware za i3945 pa da rade ove led diode za wifi, da ubace automatski dell repo-e (nasao sam ih na dell support forumu za linux kao i ovaj distro) ali od svega toga jedno veliko nista. To je valjda ubuntu koji ovi iz dell-a stekaju na lap-ove direktno sa trake, valjda im je najbrza instalacija tako. Evo ti i link...
http://linux.dell.com/wiki/index.php/Ubuntu_8.04

direktan link za download

http://linux.dell.com/files/ub...untu-8.04.1-dell-reinstall.iso

i inace ne tako los forum:

http://www.dellcommunity.com/s...forums/board?board.id=sw_linux

Pozdrav...

[Ovu poruku je menjao combuster dana 20.10.2008. u 01:52 GMT+1]
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.171.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?20.10.2008. u 03:00 - pre 189 meseci
Hardware manager sada nudi i drajvere za Ati kartice za potpuno automatizovanu instalaciju:


 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Ubuntu 8.10 - ocekivanja?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 23505 | Odgovora: 123 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.