Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc oko Modela - nikako ga skuzit

[es] :: Baze podataka :: Pomoc oko Modela - nikako ga skuzit

[ Pregleda: 2008 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

scorpion667

Član broj: 174625
Poruke: 19
80.71.152.*



Profil

icon Pomoc oko Modela - nikako ga skuzit18.09.2008. u 20:46 - pre 189 meseci
Pozdrav. Nov sam na ovom forumu al sam prolazeći kroz par tema skužio da su ovdje gotovo svi voljni pomoći. Frka je u tom što trebam za projektnu zadaću napraviti model za jedan problem. Tekst ide ovako

Agencija za trgovanje nekretninama "Agnek" surađuje sa 10-ak poslovnih centara u gradu. Vlasnici poslovnih centara imaju 30% poslovnih prostora (Lokala) u svom vlasništvu i agencija je zadužena za evidentiranje svih ugovora vezanih za iznajmljivanje njihovih prostora. Na kraju svake godine agencija vlasnicima mora za svaki lokal dostaviti podatke o razdoblju dužini najma za svakog od klijenata, sortirano prema 2 kriterija, prema vrsti lokala i vrsti klijenta. Izvješća su nužna iz razloga što je na određenim lokalima promjena vlasnika jako brza. U nekim ranijim godinama se događalo i da se tijekom jedne godine promjene i 3 različita vlasnika.

Ono što sigurno znam je da imaju sljedeći entiteti (valjda se tako kaže) : Poslovni_centar , Vlasnik, Ugovor, Lokal, Vrsta_lokala, Klijent, Vrsta_klijenta .
Ono što me zbunjuje je koje su veze među njima, tj. kako bi taj model izgledao i gdje ide veza 0..* a gdje 1..1 .

Unaprijed hvala na bilo kakvoj pomoći.
 
Odgovor na temu

scorpion667

Član broj: 174625
Poruke: 19
80.71.152.*



Profil

icon Re: Pomoc oko Modela - nikako ga skuzit18.09.2008. u 23:07 - pre 189 meseci
evo uradio sam nešto (kostur modela) pa me zanima jel dobro?
 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Pomoc oko Modela - nikako ga skuzit19.09.2008. u 07:14 - pre 189 meseci
Za početak mislim da postoji logička greška u zadatku. Izvešća valsnicima se ne rade zato što je na određenim lokalima promjena vlasnika jako brza, već promena klijenata (zakupaca). Kad budeš siguran u tekst zadatka možemo nastaviti.
 
Odgovor na temu

scorpion667

Član broj: 174625
Poruke: 19
80.71.152.*



Profil

icon Re: Pomoc oko Modela - nikako ga skuzit19.09.2008. u 11:34 - pre 189 meseci
I ja sam kontao da se pod Klijent misli na vlasnika.
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Pomoc oko Modela - nikako ga skuzit19.09.2008. u 12:12 - pre 189 meseci
Vlasnik i klijent bi trebale biti razlicite stvari. Koliko sam skontao iz prvih nekoliko recenica klijenti su firme / osobe koje uzimaju lokale u najam, a vlasnici su osobe koji posjeduju te lokale. Agencija je neko ko je posrednik u cijeloj toj prici. Razbistri sa postavljacem zadatka taj dio. Mozda je samo greska u kucanju.

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

scorpion667

Član broj: 174625
Poruke: 19
80.71.152.*



Profil

icon Re: Pomoc oko Modela - nikako ga skuzit19.09.2008. u 12:41 - pre 189 meseci
Nije greska u kucanju. Sve je dobro.
@ Misko - mislim da to što si ti rekao ima najviše smisla. A mislim da cak i moj model bas to prikazuje.

Imam riješen jedan SQL upit iz ovog zadatka pa sam na temelju njega zaključio da je model ovakav.

SELECT K.IME, K.PREZIME, VK.NAZIV VRSTA_KLIJENTA, L.NAZIV NAZIV_LOKALA, PC.NAZIV NAZIV_POSLOVNOG_CENTRA, L.VELICINA, VL.NAZIV VRSTA_POSLOVNOG_PROSTORA, V.IME, V.PREZIME
FROM VRSTAK VK, KLIJENT K, UGOVOR U, LOKAL L, PCENTAR PC, VLASNIK V, VRSTAL VL
WHERE K.SVRSTAK=VK.SIFRA
AND U.SKLIJENT=K.SIFRA
AND U.SLOKAL=L.SIFRA
AND L.SPCENTAR=PC.SIFRA
AND L.SVLASNIK=V.SIFRA
AND L.SVRSTA=VL.SIFRA
ORDER BY PC.NAZIV, L.NAZIV


[Ovu poruku je menjao scorpion667 dana 19.09.2008. u 13:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Pomoc oko Modela - nikako ga skuzit19.09.2008. u 14:50 - pre 189 meseci
@Scorpion667

Sheam kpju si nacrtao je OK osim jedne stvari. Vlasnici treba da su vezani za poslovne centre umesto za lokale.Tako si bar rekao u opisu: "Vlasnici poslovnih centara imaju 30% poslovnih prostora (Lokala) u svom vlasništvu"
Dakle, vlasnici poslovnih centara Znaci, jedan vlasnik moze imati vise poslovnih centara, a unutra poslovnih centara su poslovni objekti, koje naravno poseduju isti ljudi koji poseduju poslovni centar jer "" i agencija je zadužena za evidentiranje svih ugovora vezanih za iznajmljivanje njihovih prostora"

Iz recenice "Vlasnici poslovnih centara imaju 30% poslovnih prostora (Lokala) u svom vlasništvu" nije jasno da li u poslovnim centrima ostoje i lokali koji su necije drugo vlasnistvo, ili je prostor namenjen necemu drugom, nije dakle 'lokal'. Pitaj profesora za objasnjenje i bices OK.

:-)
 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Pomoc oko Modela - nikako ga skuzit19.09.2008. u 17:36 - pre 189 meseci
Ovo što kaže Zidar u vezi 30% je O.k. Čini se da je na tragu. Mislim da je poenta zadatka da se student doseti da treba da uradi specijalizaciju entiteta POSLOVNI_CENTAR na 30% (lokali) i OSTALI_PROSTOR. Samo prvih 30%, odnosno LOKAL je predmet vlasništva i predmet iznajmljivanja. Ako postavljač teme scorpion667 tvrdi da su zadnje dve rečenice ispravne, onda imamo dve evidencije. Evidenciju iznajmljivanja lokala i evidenciju promene vlasništva.
Po meni bi model trebalo da izgleda kao na donjoj slici.

(ErWin, logički nivo, IDEF1X notacija). Crni kružići su strana “više“. Isprekidane linije su obavezna neidentifikujuća veza, dok su pune identifikujuće, što je očigledno.

Edit: Možda bi jedino trebalo pojačati ključ u entitetu IZNAJMLJIVANJE sa RedniBroj jer je moguće da kroz duži niz godina KLIJENT više puta useljava i iseljava isti LOKAL.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

scorpion667

Član broj: 174625
Poruke: 19
80.71.152.*



Profil

icon Re: Pomoc oko Modela - nikako ga skuzit20.09.2008. u 00:23 - pre 189 meseci
Hvala vam svima na trudu, al ne znam jel itko od vas pogledao on SQL sto sam stavio. Posebno obratite paznju na ovaj dio:
Code:
AND L.SVLASNIK=V.SIFRA
. To zapravo znači da LOKAL u sebi ima IDVlasnika.
Malo me i ovaj dio buni
Code:
AND U.SLOKAL=L.SIFRA
. Mislim da ovo znači da je na relaciji UGOVOR-------LOKAL veza
UGOVOR--0..*------1..1--LOKAL , a ne UGOVOR--1..1------0..*--LOKAL kao što sam ja nacrtao u modelu. Zna li itko odgovor na ovo?
 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Pomoc oko Modela - nikako ga skuzit20.09.2008. u 06:52 - pre 189 meseci
Mislim da je pogrešna praksa da uzmeš nečiji SQL upit i pokušaš na osnovu njega da pojasniš entitete, atribute i veze. Da je to put ka rešenju, verovatno bi taj SQL upit koji pominješ, stajao uz zadatak. Druga primedba: Entiteti nisu samo reprezent ljudi i stvari, već pored njih i događaja i slučajeva, kao što je to u tvom zadatku.

Kad je ovakav način postavljanja zadataka u pitanju, kao što je tvoj, putem rečeničnih struktura, onda definitivno neće svi napraviti iste nazive entiteta i atributa, ali bi suština trebalo da je ista i veze između entiteta da potvrđuju suštinu.

Druga vrsta zadataka, gde su nazivi i veze već definisani i koji predstavljau polaznu osnovu za postavljanje podzadataka SQL upitima, izgledaju ovako:

Primer jednog zadatka :

AERODROM(AEROID, NAZIV, DRZAVA, MESTO)
LINIJA(LINIJAID,POLAZNI_AERO, ODREDISNI_AERO)
LET(LINIJAID,DATUMiVREME, AVIONID)
AVION(AVIONID, OZNAKA, TIPAVIONA, BROJ_SEDISTA)
REZERVACIJA(LINIJAID,DATUMiVREME, RBR, STATUS)

Komentar: Podvučeni atributi predstavljau primarne ključeve.

Ovde nema dvojbe. Svi treba da dobiju model sa istim nazivima entiteta i atributa, a i veze su definisane primarnim i spoljnim ključevima. I da se razumemo, ne tvrdim da je moje rešenje ispravno, već da je tvoj pristup pogrešan. Uostalom sačekaćemo komentare drugih kompetentnih članova foruma.

 
Odgovor na temu

scorpion667

Član broj: 174625
Poruke: 19
80.71.152.*



Profil

icon Re: Pomoc oko Modela - nikako ga skuzit20.09.2008. u 12:30 - pre 189 meseci
Ovakva je situacija. Ja sam prije pola godine imao gotov ovaj model (koji mi je asistentica napravila) ali kako sam mislio da mi baze više neće trebati dao sam nekome bilježnicu. Jedino što mi je ostalo od tog zadatka su SQL upiti koje sam pisao u Wordu. Tako da se ovaj upit odnosi baš konkretno na taj zadatak.
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Pomoc oko Modela - nikako ga skuzit

[ Pregleda: 2008 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.