Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Zadatak] Crtanje tela i odredjivanje koordinata tacaka

[es] :: C/C++ programiranje :: C/C++ za početnike :: [Zadatak] Crtanje tela i odredjivanje koordinata tacaka

[ Pregleda: 6264 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar94
Aleksandar Ivanovic
Uchenik, Prva kragujevacka gimnazija, 7
razred
Srbija, Kragujevac

Član broj: 170334
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.myspace.com/aleksanda..


Profil

icon [Zadatak] Crtanje tela i odredjivanje koordinata tacaka05.07.2008. u 03:04 - pre 192 meseci
E ovako. Imam jedan problem. On glasi ovako. Telo je odredjeno sa 4 parabole. Parabole su odredjene jednakim brojem tacaka. Tacke su odredjene svojim koordinatama. Tacke se spoje kao na slici. Treba nacrtati to i odrediti koordinate tacaka unutar tela. Posto sam pocetnik u c-u nemam predstavu odakle da krenem. Svaka pomoc je dobrodosla. Pozdrav!

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: [Zadatak] Crtanje tela i odredjivanje koordinata tacaka11.07.2008. u 08:19 - pre 192 meseci
Prvo, parabola (ili bilo koji drugi konusni presek) je potpuno odredjena sa bilo kojih svojih pet tacaka. Kroz cetiri tacke prolazi beskonacno mnogo parabola.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Aleksandar94
Aleksandar Ivanovic
Uchenik, Prva kragujevacka gimnazija, 7
razred
Srbija, Kragujevac

Član broj: 170334
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.myspace.com/aleksanda..


Profil

icon Re: [Zadatak] Crtanje tela i odredjivanje koordinata tacaka11.07.2008. u 11:05 - pre 192 meseci
Dobro. Ja nisam ucio parabole pa ne znam. Ali da li samo moze 5. U primeru koji ja imam kuci je parabola odredjena sa 9 tacaka. I resenje se dobija tako sto se " izvrsi Bulovo sumiranje projektora ". Meni to nije jasno. Da li mozes da mi objasnis. Kako da nacrtam parabolu u C-u ako znam koordinate tacaka kojima je ona odredjena. I kako da odredim koordinate tacaka unutar tela koje se dobijajau spajanjem tacaka.
 
Odgovor na temu

glorius
Damir Nikolic
C++ developer
SR

Član broj: 4366
Poruke: 428
79.101.139.*

ICQ: 208550327


+14 Profil

icon Re: [Zadatak] Crtanje tela i odredjivanje koordinata tacaka12.07.2008. u 19:34 - pre 192 meseci
y = px^2

Ubacis x i dobijes y.
x stavis u petlju da ide od pocetne do krajnje tacke.

Tako iscrtavas tacku po tacku.

startX - x koordinata leve tacke na paraboli na tvojoj slici
endX - -||- desne tacke -||-

Code:


for( int x = startX; x < endX; x++)
{
       int y = p*x*x;   // p je valjda neka konstanta parabole ( ako je 1 dobijamo poznatu kvadratnu j-nu y=x^2 )

       DrawPoint(x,y);
}



E sad, ovo DrawPoint je funkcija koja se implementira u zavisnosti od toga sta koristis za iscrtavanje. To je vec druga i dublja tema...
EOF
 
Odgovor na temu

Aleksandar94
Aleksandar Ivanovic
Uchenik, Prva kragujevacka gimnazija, 7
razred
Srbija, Kragujevac

Član broj: 170334
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.myspace.com/aleksanda..


Profil

icon Re: [Zadatak] Crtanje tela i odredjivanje koordinata tacaka13.07.2008. u 00:04 - pre 192 meseci
Posto mi je nedeljko rekao da kroz 4 tacke prolazi beskonacno mnogo parabola zakljucio sam da broj tacaka kojima je ona odredjena mora biti neparan! Evo je izmenjena slika!

 
Odgovor na temu

Aleksandar94
Aleksandar Ivanovic
Uchenik, Prva kragujevacka gimnazija, 7
razred
Srbija, Kragujevac

Član broj: 170334
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.myspace.com/aleksanda..


Profil

icon Re: [Zadatak] Crtanje tela i odredjivanje koordinata tacaka13.07.2008. u 00:16 - pre 192 meseci
@glorius -> Razumeo sam to za horizontalne parabole. A sta cu za uspravne? Kako onda? Jel onda unosim Y a izracunavam X . Sta je u mom slucaju P ? Evo neki primer mog koda za uspravne->

Code:


for( int y = endy; y> starty; y--)

{
       int x = p*y*y;

       DrawPoint(x,y);
}


starty-> y koordinata donje tacke

endy-> y koordinata gornje tacke

Nazalost nisam stigao da isprobam jer cekam da skinem VS 6.

Imam jos tri pitanja ->

1. Da li moze da se crta u konzolnoj aplikaciji ?

2. Koju biblioteku da koristim ?

3. Kako da odredim koordinate tacaka unutar tela? [ koje se dobiju presekom parabola ]

[Ovu poruku je menjao Aleksandar94 dana 13.07.2008. u 22:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

glorius
Damir Nikolic
C++ developer
SR

Član broj: 4366
Poruke: 428
79.101.139.*

ICQ: 208550327


+14 Profil

icon Re: [Zadatak] Crtanje tela i odredjivanje koordinata tacaka13.07.2008. u 21:41 - pre 192 meseci
Sto se tice vertikalnih, tako bi trebalo.

x = p*y*y

i opet petlja.

p je koeficijent parabole koji je krivi ili ispravlja. ako je p=0, y = 0 a to je jednacina horizontalne linije. Znaci, sto je p manje parabola ce vise da ti izgleda kao horiz. linija. Stoje vece, parabola ce biti ostrija.

Odgovori:

1. Nemoj ni da pokusavas u konzoli. ( Postoje neki nacini koje nisam isprobao ali, ne preporucujem proucavanje)
2. Veoma je tesko preporuciti pocetniku bilo koju biblioteku da bi brzo zavrsio neki posao ali, ako si ambiciozan i zelis da naucis evo nekih:

- MFC ( Microsoft Foundation Classes ), integrisano u Visual Studio ( preko MFC aplikacija )
- SDL, graficka biblioteka koja je mozda i najbolji izbor
- Trolltech Qt - po meni najbolji API za GUI, crtanje... ali, za sada ne preporucujem ( ali opet, ako zelis, probaj )

3. Ove parabole se razlikuju bas po parametru p. Svaka je malo iskrivljenija od druge. Ako imas samo jednu poznatu tacku za svaku parabolu, p svake parabole dobijas na ovaj nacin.

y = p*x*x - osnovna jna

imas x i y, znaci

p = y/(x*x)

ako imas p, mozes naci jednacinu parabole.

Za sada imamo y = p*x*x sa poznatim p

Presekom 2 parabole dobijas srednju tacku a to se dobija pomocu sistema jednacina:

Parabola 1: y = p1*x*x - horizontalna
Parabola 2: x = p2*y*y - vertikalna

zamenis x is druge u prvu

y = p1*(p2*y*y)*(p2*y*y)
y = p1*p2*p2*y^4; // podelimo sa y ( y ne sme da bude 0, jer kad bi bilo tako, p1=p2=0 a to znaci da se dve paralelene linije seku gde ima beskonacno mnogo resenja :) )
znaci:

1 = p1*p2*p2*y^3;

y^3 = 1/(p1*p2*p2);

odavde dobijes y preko treceg korena i ubacis u drugu jednacinu parabole da dobijes x

i, imas koordinate presecne tacke 2 parabole...






EOF
 
Odgovor na temu

Aleksandar94
Aleksandar Ivanovic
Uchenik, Prva kragujevacka gimnazija, 7
razred
Srbija, Kragujevac

Član broj: 170334
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.myspace.com/aleksanda..


Profil

icon Re: [Zadatak] Crtanje tela i odredjivanje koordinata tacaka13.07.2008. u 22:29 - pre 192 meseci
Hvala puno! Duzan sam ti za ovo! Sutra cu da inst VS 6.0 posto sam dizao system. Pa cu da probam da napisem kod i postovacu! Nadam se da cemo ostati u kontaktu! Pozdrav!
 
Odgovor na temu

glorius
Damir Nikolic
C++ developer
SR

Član broj: 4366
Poruke: 428
79.101.139.*

ICQ: 208550327


+14 Profil

icon Re: [Zadatak] Crtanje tela i odredjivanje koordinata tacaka13.07.2008. u 23:38 - pre 192 meseci
Duguju samo oni kojima je p > 0 :)

Inace, ove jednacine nisu 100% tacne ( mozda i jesu ), posto sam ih izveo na licu mesta.
Mislim da je zadatak dosta slozen. Ako je samo za vezbu programiranja, nastavi da pricas sa world-om :) i okani se ovoga.

Ako je za skolu, ovo je vec naprednija matematika jer su ovo krive drugog reda koje zahtevaju detaljnije izucavanje od ovoga sto je predstavljeno ( da bi se iskoristilo za tacan algoritam ).

EOF
 
Odgovor na temu

Aleksandar94
Aleksandar Ivanovic
Uchenik, Prva kragujevacka gimnazija, 7
razred
Srbija, Kragujevac

Član broj: 170334
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.myspace.com/aleksanda..


Profil

icon Re: [Zadatak] Crtanje tela i odredjivanje koordinata tacaka14.07.2008. u 15:38 - pre 192 meseci
Hvala! Nije za skolu. Nego preko raspusta radim napredno programiranje. Spremam se za JBOI 2008 [ junior balcan olympic in informatic ] jer ove godine nisam prosao na JBOI 2007. jer mi je ova godina bila prva godina u programiranju i takmicio sam se sa osmacima. Sada sam naucio da radim slozene algoritme ali ovo nisam mogao da resim jer zahteva, kao sto si rekao, naprednu matematiku. Hvala jos jednom i pozdrav! Ako opet budem imao problem sa nekim drugim zadatkom ja cu da se javim! :)
 
Odgovor na temu

Aleksandar94
Aleksandar Ivanovic
Uchenik, Prva kragujevacka gimnazija, 7
razred
Srbija, Kragujevac

Član broj: 170334
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.myspace.com/aleksanda..


Profil

icon Re: [Zadatak] Crtanje tela i odredjivanje koordinata tacaka29.07.2008. u 23:47 - pre 191 meseci
Ups... Tek sam sad video greshku... JBOI 2009 i JBOI 2008 umesto JBOI 2008 i JBOI 2007...
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: C/C++ za početnike :: [Zadatak] Crtanje tela i odredjivanje koordinata tacaka

[ Pregleda: 6264 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.