Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Posao u Svedskoj

[es] :: Vodič za emigraciju :: Posao u Svedskoj

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 504733 | Odgovora: 496 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

casperns2
Full Stack Java Web Developer
Novi Sad

Član broj: 288154
Poruke: 227
..11.cust.bredbandsbolaget.se.



+45 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj14.07.2012. u 16:25 - pre 143 meseci
Greg71@
Jako male sanse, osim ako ti zena nije strucnjak iz ekonomije i sa dobrim znanjem engleskog pa preko nje i ti da odes.

Mad Thrasher @
Nisam toliko upucen u poslove oko medicine ali znam da je manjak medicinskih radnika, cuo sam da za vreme godisnjih odmora ako ostanu da rade imaju vece dnevnice jer nema ih dovoljno tako da ne znam kolika je zavrzlama oko konkurisanja za posao i sredjivanja vize ali ako si UPORAN mislim da SIGURNO mozes bez problema dobiti papire za tu oblast. Za njihove plate ne znam ,oko toga je mozda neko drugi bolje upucen.

Sto se tice zivota u Swedskoj(Gothenburg), sve zavisi u kakvo okruzenje upadnes. Ono sto se meni svidja su vremenski uslovi za rad, osim ako ne radis napolju ili na gradjevini, idealni su jer nema vrucina vec je leti oko 25 a ostatak godine i ako pada uglavnom kisa za posao je bolje nego da je lepo vreme a ti moras da radis. Kada zelis malo sunca i plaze imaju jako jeftine avionske karte za celu evropu... do BG za 50-60 evra povratna karta moze da se nadje van sezone skoro uvek. Prema imigrantima iz mog iskustva, su korktni , cak i previse. Ako si ti OK, normalno se ponasas i malo se prilagodis sredini gde si dosao, cenice te vise nego u Srbiji. Moje misljenje je da su ovde sami imigranti problem, ono sto vidjam oko sebe od imigranata ukratko je : bacaju smece po ulici i zgradama, jedine pijane osobe za sada preko dana koje sam video su stranci, jedu hamburgere u gradskom, ne zele da nauce swedski jezik ijako imaju besplatne kurseve, od starta od kada su dosli u Swedsku misljenje vecine je da ih swedjani ne vole i da su oni uvek u pravu pa se od starta ogranice na druzenje sa ostalim imigrantima iz svoje zemlje, ne znam kako izgledaju lepi arapi ili crnci i crnke ali za Srbiju i Balkan znam kakvi su nasi ljudi i znam kako su i nasi momci i devojke lepe i pristojne osobe u vecini slucajeva a posebno u BG i NS, ovde sto vidim i cujem nase ljude sa balkana je uzasno... ne zelim da uvredim nikoga ali kako se oblace, sisaju,ponasaju to je uzasnooooooo, i stari i mladi...to nije videlo grada ni u Srbiji i naravno da im je tesko da se uklope pa onda odustanu i briga ih sta okruzenje misli oni se drze sebe ...i normalno da posle imaju lose misljenje o nama, naravno da nisu svi takvi ali 90% su takve osobe.
Gradski prevoz je jako sredjen i na SVAKOJ stanici ima ekran gde pise za koliko min. dolazi koji bus ili tramvaj i nikada ne kasne ako nije neki sudar.
Sto se tice cena zivota ovako se otprilike krece..naravno uvek imaju razlicite cene ali ovo je neki prosek:
Inace cene su u krunama a 1kr je oko 10-11din pa samo dodajte jednu nulu za ove cene za dinare
-Prosecna plata 1500e ,najniza 1100-1200 , bolja 1800-1900 a svaki ozbiljni posao u dobrim firmama i pozicijama preko 2000 sa odbijemim porezima i ostalim doprinosima
-Stan(jako tesko naci) dvosoban oko 650 evra, inace manji stanovi su od 400e , oko 15min gradskim do centra.
-Mesecna karta za prevoz 50e
-Hrana u proseku 50% skuplja, neke cene su iste neke duplo skuplje ali prosek je 50%. Evo nekih cena iz kataloga koji sam dobio ovih dana i koje sam ja zapamtio, jaja 15kr-15kom , mleveno meso 60kr/kg , litar mleka oko 13kr, salame kobasice i tako to oko 50kr/kg, sampinjoni 20kr/kg , slatke i slane grickalice su otprilike iste cene,mozda cak i jeftinije, red bul 15kr, 4 od 1.5l 40kr.
-Cenagardarobe i po izboru i po kvalitetu i po ceni je mnogo bolja.
-Cena tehnike je da se nov laptop moze kupiti od 300 evra,naravno ne sa ekstra komponentama ali sasvim dovoljnim za svakodnevnu normalnu upotrebu, telefoni su kao dole stim sto su paketi uz koje mogu da se uzmu mnogo povoljni.
-bioskop je 100kr
Imao sam vremena pa sam malo vise pisao i mozda nekome pomogne.
Za dolazak i rad i dobijanje viza za zanatlije je jako tesko.. za sada sam najvise koji su preko posla dosli upoznao iz Eriksona, i nase i Japance i crnce...ne znam koja su zanimanja potrebna ali dosta stranaca zaposljavaju.

Pozdrav !!!
 
Odgovor na temu

maybach0107
Nis

Član broj: 304640
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Posao u Svedskoj15.07.2012. u 07:30 - pre 143 meseci
Kad si već tu, jel nam možeš reći kako teče postupak pronalaženja posla? da li je potrebno da imaš nekog ko bi te "ubacio" negde za početak? Čuo sam da postoji i neki biro za zapošljavanje kao javni servis.
 
Odgovor na temu

Mad Thrasher
Jova Zmaj
Kragujevac,Srbija

Član broj: 298365
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj15.07.2012. u 11:42 - pre 143 meseci
Hvala puno na korisnim informacijama.
Samo su mi malo neobicne cifre u kojima se krecu plate...mislio sam da su vise, s obzirom da je Svedska zemlja sa visokim standardom...verovatno je to tako zato sto su u Uniji i tako to...
Jos jednom, hvala puno.
Shinokage
 
Odgovor na temu

casperns2
Full Stack Java Web Developer
Novi Sad

Član broj: 288154
Poruke: 227
..11.cust.bredbandsbolaget.se.



+45 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj15.07.2012. u 17:07 - pre 143 meseci
Imas dva nacina da nadjes posao u Swedskoj ili drugoj drzavi. Prvi je , da kupis red bul, sokice i grickalice , sednes ujutru za komp i racunas ceo dan da ces traziti sajtove , prevoditi, slati mailove. Nadjes par Swedskih i par evropsih sajtova za zaposljavanje i vidis sta se nudi... napravis LEP i DOBAR CV i salji svima pa ako posaljes 60-70 mailova mozda ti se i 2-3 jave , sto je dobro, kasnije ako zele zaista vas, pomocice vam i oko sredjivanja papira. Druga opcija je da poznajete nekoga ko ovde zivi ili ima firmu pa da vam nadje posao i da se potrudi oko papira. Cuo sam da ima dosta nasih ljudi sto dovode nase radnike odozdo i rade uglavnom gradjevinu ali tu mora da se bude oprezan jer neki neispstuju radnike i neplate kako su se dogovorili a i radi se jako mnogo,verovatno ima i postenih , ne znam da li to rade na crno ili srede papire... A opcija je i ako ste strucnjak u IT sektoru mozete naci preko neta firmu za koje mozete raditi projekte ili sajtove a ziveti dole...

Sto se tice plata to su neke prosecne. U Srbiji sta radis za oko 200 evra ovde je oko 1200e , ja sam u Srbiji radio za 30-35000din a ovde je taj posao placen izmedju 1600-2000e. Obicni medicinski radnik mislim da ima oko 1600-1700e , sada tu uvek imas smene i dezurstva kaja su ekstra placena... a ako si dobar lekar ili specijalista onda te placaju posebno dobro samo da bi te zadrzali pa je to par hiljada evra. Ove sve cifre su neto,sto se cisto dobija... znaci sa svim uplacenim doprinosima,porezima i zdravstenim. Direktori ili sefovi u Srbiji koji imaju oko 1000e ovde na tim pozicijama otprilike imaju 3-4000 e ....eto to su nke okvirne visine plata kako se krecu mada u svakoj oblasti ima izuzetaka kao i od firme do firme.

Inace Norveska je mnogo jaca sa platama , uslovi za zivot su isto mnogo skuplji ali nisu toliko veci troskovi koliko su vece plate tako da realno trebalo bi da moze vise da se zaradi ali ne znam kome bi sta vise prijalo. Sto imate vise zahteva i zelja za boljim uslovima i nacinu zivotu... autom, izlascima, kulturnim desavanjima.... tu Swedska dobija prednost jer je sve mnogo jeftinije ...

 
Odgovor na temu

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.opera-mini.net.



+1622 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj15.07.2012. u 18:44 - pre 143 meseci
Postoji li varijanta braka preko turističke vize, tj. da ne mora da se vraća u Srbiju već samo da se nastavi boravak tamo ?

Kakva je situacija sa engleskim jezikom među običnim svetom ?
 
Odgovor na temu

casperns2
Full Stack Java Web Developer
Novi Sad

Član broj: 288154
Poruke: 227
..11.cust.bredbandsbolaget.se.



+45 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj15.07.2012. u 19:34 - pre 143 meseci
Ako hoces preko braka da dobijes vizu , to traje duze nego sredjivanja vize preko posla ako ga nadjes. Nisam upucen za brakove ali za radnu vizu pri donosenju odluke,tj.kada ti saopstavaju sta su odlucili moras da budes u Srbiji, meni su trazili da dodjem u ambasadu u Bg kako bih se oni uverili da sam u Srbiji pa tek da mi kaze sta su odlucili. Onda je za brak verovatno i strozije i najverovatnije ne mozes sve to spojiti . Predaju se papiri, par meseci se cima i ide na razgovore i ne bi trebalo da bude problema. Bas sam pre dvadesetak dana upoznao decka iz Bosne, oko 22-23 god, upoznao Bosanku koja je rodjena ovde,uzeli se , par meseci ih zvali na razgovore i trazenje dokumenata svakakvih i dokaza da su zaista zajedno i sredili su sve na kraju i sada zive ovde zajedno i on dobio papire.

Engleski jezik 95% Swedjana zna, ustvari jos nisam upoznao nekoga sa kime nisma mogao na engleskom da komuniciram. U Eriksonu dosta stranaca radi a sluze se samo engleskim i tako godinama, ako engleski znas dobro mozes bez problema raditi bilo gde ali je jako veliki plus i cenice te vise ako vremenom i swedski naucis.
 
Odgovor na temu

raderaderade

Član broj: 305286
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Posao u Svedskoj22.07.2012. u 18:04 - pre 143 meseci
Pozdrav svima,

Procitao sam ovde dosta odgovara i svacega u vezi sa odlazenjem u Swe za zivot i rad ..mene interesuje kao i ove ostale ljude koji su pisali ovde, da li ima neko od nasih ljudi tamo ko je iole voljan da nekome pomogne odavde barem za neki posao tamo?
Ja sam iskreno veoma razocaran u nasu zemlju nazalost, i ovo ide sve vise na losije i bice sve losije ..
Spreman sam da idem u Swe, radim posteno i vredno gde ce me neko ceniti i gde cu moci da imam normalan zivot
Imam 28 god , zavrsio sam srednju , nikad nisam radio u svojoj struci ..radio sam svakojake poslove,vredno i posteno ali se izgleda kod nas u srbiji to ne isplati ...jer na kraju mi posteni da izvinete na izrazu nae*** i tako ...

Zamolio bih nekog ko ima vremena da popricam s`njime/njom malo vise oko Swe sta kako itd,

Unapred zahvalan na "odgovoru"

[Ovu poruku je menjao raderaderade dana 22.07.2012. u 19:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

FjallRaven

Član broj: 305335
Poruke: 71
*.telia.com.



+25 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj24.07.2012. u 10:59 - pre 143 meseci
Citat:
e74qg:
Jednostavno,zapni pa kreni ili se zainteresiraj preko neki poznanika.Ja sam boravio od mjeseca februara do maja,znaci tri mjeseca u Giötheburgu i bio zaposlen u firmi MBI-konsult i za ta tri mjeseca sam napravio 585 radni sati,dogovor je bio da me plate po satu 120 kruna,uz to poslodavac je davao stan i hranu.Medjutim kada sam god trazio novce,uvijek mi je govorio na kraju,jer bolje je inace bi sve potrosio.Inace sam po zanimanju el.tehnicar,razumijem se u mnogo poslova i uz to sam i na neki nacin profesionalni vozac.Dobro govorim Njemacki jezik a sluzim se i s Engleskim tek onako.Mom poslodavcu Stefanu Radulovicu najvise je smetalo ako komuniciram s klijentima.Saznao sam na taj nacin dosta toga jer i Sveda ima koji govore Njemacki,mada se na njega zgrozaju,tako sam saznao da on uzima od svoji klijenata za jedan moj radni sat 350-400 kruna.na kraju kada sam krecao kuci cekao je zadnji momenat uvecer i donio mi novce koji ni priblizno nisu bili onako kako smo se dogovorili.Dobio sam samo za ta tri mjeseca 1200 eura i jednostavno kaze zali se ako imas kome.Nisam jedini,ja sam samo brojka koja je nasjela,jer kroz tu firmu prolazi gro i gro radnika s prostora bivse ex Juge.....Ni druge firme koje drze jugovici prijatelju nisu nimalo bolje i ako zelis badava raditi ti idi http://www.youtube.com/watch?v=WLaDCPzg1gA,poslije cu napraviti jedan spot na koji ces se vjerovatno zgroziti,radi se kao da si na nekakvoj robiji,i po 14 sati,za to vrijeme sam izgubio dvanest kg na tjelesnoj tezini i vracajuci se kuci svratio sam kod sina u Njemackoj koji me nije na prvi pogled prepoznao,prvo sto me je upitao suzni ociju:Pa dobro stari,dali si ti to bio u logoru ili na nekom revidiranju stava...toliko za sada..ako nekog interesuje,cucemo se jos jer s tog boravka sam napravio 1500 fotografija bas na poslu,kao da sam imao pojam na kraju sta ce se desiti.


Regao sam se na forum, samo iz razloga jel naletih na tvoj post.

Poznajem Stefana/Nebojsu i mogu ti samo reci da nisi jedini kojeg je prevario. Vecinom se tako smjenjujete svako par mjeseci, tako da svaki kontigent bude zavaljen za otprilike 20 000 evra.

Mislim, On jeste krupan covjek, ali ne razumijem kako ga do sada niko nije nalupao? On je sitni prevarant i nista vise. Njegov svedski je kao i moj mandarinski. Uglavnom, kitalgin od covjeka koji zaradjuje na tudjoj muci i nesreci.

Zao mi je sto si zavaljen, ali drago mi je da si ispricao to ovako javno - pa da ne bude drugih levata koji ce popusiti istu pricu od Nebojse/Stefana.

Sve u svemu, manite se ljudi "nasih" firmi, jer prije ce te nas covjek za'ebati, nego neki Busman.
 
Odgovor na temu

SamoEM
Nemam Ime i Prezime
Kosmonaut :))

Član broj: 278813
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Posao u Svedskoj29.07.2012. u 12:31 - pre 142 meseci
Nekoliko nedoumica...
1) Da li osobe koje rade na malo rizičnijim poslovima (sa međunarodno prihvaćenom liencama) mogu lakše doći do radne dozvole - industrijski alpinizam, odnosno rad sa užeta?
2) Da li je moguće da neko (fizičko ili pravno lice) angažuje moju firmu koja registrovana u HR ili SRB i da moja firma tamo radi bez nekakvih većih začkoljica, problema? Nije nužno da se firma bavi industrijskim alpinizmom - može bilo koja druga oblast.
3) Da li je pametno staviti hrvatski pasoš u džepić i samo zapucati u SWE, pa šta mu Bog da?
 
Odgovor na temu

FjallRaven

Član broj: 305335
Poruke: 71
*.telia.com.



+25 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj30.07.2012. u 08:24 - pre 142 meseci
Citat:
SamoEM:
Nekoliko nedoumica...
1) Da li osobe koje rade na malo rizičnijim poslovima (sa međunarodno prihvaćenom liencama) mogu lakše doći do radne dozvole - industrijski alpinizam, odnosno rad sa užeta?
2) Da li je moguće da neko (fizičko ili pravno lice) angažuje moju firmu koja registrovana u HR ili SRB i da moja firma tamo radi bez nekakvih većih začkoljica, problema? Nije nužno da se firma bavi industrijskim alpinizmom - može bilo koja druga oblast.
3) Da li je pametno staviti hrvatski pasoš u džepić i samo zapucati u SWE, pa šta mu Bog da?


1) Vjerovatno da, i vjerovatno na odredjeno vrijeme. U prevodu, mozda dobijes radnu dozvolu na godinu dana (recimo, ukoliko nadjes onoga tko bi te zaposlio, te da znas jezik), i nakon toga si duzan napustiti zemlju. Obzirom da nisi astronaut ili bilo sta slicno, sumnjam da bi dobio stalni boravak.

2) Moguce je svakako. Ukoliko ponudis konkuretne cijene i slicno. Razlika u odnosu na tacku jedan je sto bi Firma koja angazuje tvoju Firmu, imala minimalne obaveze spram tebe. Ti si taj koji bi trebao da osiguras radnike, dajes im place, obezbjedis smjestaj i slicno. Postoje takve firme iz Latvije, Poljske i slicnih zemalja koje dolaze da rade odredjene poslove (gradjevina uglavnom) na odredjen vremenski period.

3) Nije. Bespotrebni trosak i gubitak vremena. Sanse da dobijes posao su minimalne, a prije svega - ne poznajes jezik. Poljski radnici su pokusali na takav nacin, ali ne znam da je ijedan dobio posao. Neki su pronasli malo posla na crnjaka, a vecina se vratila odakle je i dosla.
 
Odgovor na temu

SamoEM
Nemam Ime i Prezime
Kosmonaut :))

Član broj: 278813
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Posao u Svedskoj30.07.2012. u 16:11 - pre 142 meseci
1) Da li se nakon godinu dana može produžiti ostanak odnosno radna dozvola?
2) Da li bi mi bilo pametno naći posao za sebe, a kada dođe isplata da mi isplata ide preko moje firme - da li tada firma ili ja imamo nekakve benifite, odnosno neke bolje mogućnosti?
3) Što se jezika tiče, negde sam pročitao da u Švedskoj se može prilično dobro sporazumevati sa engleskim.

Ispred ove tri stavke koje sam pobrojao, želim da ti se zahvalim što si odvojio/la vremena i truda da odgovoriš na moj post.
P.S. Mnoooogo mii se dopalo tvoje pisanju o onom prevarantu!
 
Odgovor na temu

FjallRaven

Član broj: 305335
Poruke: 71
*.telia.com.



+25 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj31.07.2012. u 07:30 - pre 142 meseci
Citat:
SamoEM:
1) Da li se nakon godinu dana može produžiti ostanak odnosno radna dozvola?
2) Da li bi mi bilo pametno naći posao za sebe, a kada dođe isplata da mi isplata ide preko moje firme - da li tada firma ili ja imamo nekakve benifite, odnosno neke bolje mogućnosti?
3) Što se jezika tiče, negde sam pročitao da u Švedskoj se može prilično dobro sporazumevati sa engleskim.

Ispred ove tri stavke koje sam pobrojao, želim da ti se zahvalim što si odvojio/la vremena i truda da odgovoriš na moj post.
P.S. Mnoooogo mii se dopalo tvoje pisanju o onom prevarantu! :D


1) Pa načelno može, ali ruku na srce - nisi još ni dobio dozvolu, a već je produžuješ. Obzirom da si pominjao hrvatski pasoš, ostaje ti da sačekaš do slijedeće godine ii vidiš kako će se švedska vlada očitovati po pitanju hrvatske radne snage (da li im treba, šta im treba, koliko im treba, i kako im treba). Ako ciljaš na to da dobijaš produženje radne dozvole godinu za godinom, kako već rekoh prije - jedino ako si astronaut.

2) Koliko znam baš i ne. Bit ćeš onda duplo oporezovan. Prvo će poslodavcu država uzeti porez na tvoju plaću, a zatim bi će i Hrvatska to učiniti, obzirom da isplata ide preko tvoje firme. Lično, smatram da je bolja opcija da si individua. Sa svojom firmom možeš dobiti ugovor za koji ćeš biti plaćen manje nego šveđanin (to je sada praksa sa građevinskim firmama iz Poljske i Litvanije). Dodaj tu potraživanja koja će tražiti i Hrvatska (doprinose za plaće, porez...). Bolje je kao indiviua, imao bi bolju platu, a Hrvatskoj ne bi ostao ništa dužan, sem da socijalnom osiguranju kasnije prijaviš staž.

3) Pa naravno da se možeš sporazumjeti na engleskom, ali u Švedskoj se govori švedski jezik. Drugo, u branšama kao što je građevina ili nešto slično, ne možeš očekivati baš ljude koji su na Ti sa engleskim. Da se nađeš u Eriksonu ili Volvu, da - ali kada su u pitanju "niži" poslovi, izvjesno je da nailaziš na ljude koji i nemaju baš mnogo škole. S druge strane, svi papiri koji ti se nađu u rukama bit će na švedskom. Od ugovora za posao, preko običnih radnih naloga.

U Švedskoj postoji mnogo internacionalnih kompanija, u kojima možeš naći radnike iz stotina različitih zemalja. Oni većinom i komuniciraju na engleskom, i većinom je riječ o ljudima za zavidnim diplomama zavidnih univerziteta. Oni dolaze da rade par mjeseci (česta praksa u Volvu, Erikssonu...), i nakon toga se vraćaju odakle su došli ili idu dalje.

Postoji isto tako mnogo malih firmi engleza. Kao i svaki ponosni englez, oni odbijaju da pričaju na bilo kojem drugom jeziku, sem engleskom. Poznajem par njih koji su u Švedskoj 20-30 godina i isključivo se služe engleskim (iako razumiju švedski i mogu da se služe sa njim). Dakle, svašta možeš vidjeti/čuti, ali opet švedski je jezik kojim se većina ljudi služi.

Na kraju - život/standard u Švedskoj je prilagođen tome da čovjek plati stanarinu/kredit za stan ; jede zdravo i obilno ; priušti sebi koji komad odjeće ; uštedi novac za koje vikend putovanje i jedan dvosedmični odmor godišnje na nekim plažama. Prosječna plata koja omogućuje takve stvari je 2-2500 evra (nakon odbitka poreza). Stranog radnika koji se nađe u takvoj sredini, mora da natjera prilična muka i mnogo odricanja da bi zaradio neki novac. Stan ćeš platiti 400 evra, na hranu ćeš potrošiti isto toliko. Dodaj tome 200 evra za malo zabave i za pozive kući, ostaje ti dakle 1000 evra. To i nije neki novac, a lično smatram da nije ni vrijedan odvajanja od porodice. Na sve to dođe i sama činjenica da si u stranoj zemlji, i da si prilično usamljen (jer došao si raditi, a ne tražiti prijatelje - jer prijatelji koštaju).

Život na Balkanu, nije baš zavidan. Ako čovjek kojim slučajem ima dobar posao, i riješeno stambeno pitanje, opet ostaje muka da se djeca moraju odgajati u zemlji mržnje, nacionalizma i sličnih bolešćura. Na zapadu čovjek nema takvih problema (barem ne u takvom obimu), ali na zapadu se to ne postiže preko noći. Da bi imali takav život, morate u Švedskoj imati stalni boravak prije svega i svoju porodicu pored sebe. Jedan balkanski par 30-tih godina, sa stalnim boravkom u Švedskoj može imati prilično lagodan život. Šveđani, i danas taj "fenomen" istražuju, jer su prilično frapirani činjenicom, da je većina ljudi s Balkana, u jako kratkom vremenu toliko integrisana, da imaju više djece sa fakultetima, nego što imaju sami šveđani. Ista stvar je i sa ekonomijom. Naši ljudi imaju zavidne nekretnine, dobra auta, a mnogi imaju i jako dobre poslove.

Ukratko - Švedska je zemlja mogućnosti. Ukoliko imate priliku da živite u Švedskoj, to i učinite. Ukoliko mislite ići na sreću, nemojte. Postrošit će te više nego što će te zaraditi, i vratiti će te se još depresivniji nego što ste bili. Ne vjerujte nikakvim mešetarima i prevarantima da možete dobiti azil ili bilo šta slično. Ne vjerujte da možete dobiti radne vize koje će vas dovesti do stalnog boravka.

Vjerujte da je jedina mogućnost, da budete gore navedeni balkanac koji ima pristojan život:

- stupite u brak ili vezu sa švedskim državljaninom,

- imate zanimanje toliko specifično da vas Švedska država traži.
 
Odgovor na temu

mirelaaa
student
metkovic

Član broj: 305568
Poruke: 13
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj01.08.2012. u 16:16 - pre 142 meseci
pozz
Imam dečka šveđanina već par godina, bila sam u Stockholmu par puta i sad uskoro se namjeravam preseliti kod njega. Zanima me kad učiš jezik na tim kursevima ,dali ućis sa svog materinjeg jezika(hrv.) ili s engleskog? I sta je potrebno za diplomski upisat?? Socijalni ranici jesu li traženi?
I da nešto kažem o Šveđanima,,oni su jako kulturni, dobronamjerni ljudi, uvijek sa smješkom na licu. Djeca jako cjene svoje roditelje,obitelj..Vjerujem da je to i najpoštenije-svatko plaća svoje, nema ja cu tebi platiti ,ti meni..jako puno putuju..eng.pričaju kao materinji jezik..djete udariti ni pod koju cjenu..svi se grle pri susretu i na odlasku i love swedish
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj02.08.2012. u 02:06 - pre 142 meseci
@FjallRaven
Procitao sam tvoj komentar i ima dve stvari koje si pomenuo, a koje se ticu dirktno mene. (nisam pomenut u tekstu)

Citat:
3) Pa naravno da se možeš sporazumjeti na engleskom, ali u Švedskoj se govori švedski jezik. Drugo, u branšama kao što je građevina ili nešto slično, ne možeš očekivati baš ljude koji su na Ti sa engleskim. Da se nađeš u Eriksonu ili Volvu, da - ali kada su u pitanju "niži" poslovi, izvjesno je da nailaziš na ljude koji i nemaju baš mnogo škole. S druge strane, svi papiri koji ti se nađu u rukama bit će na švedskom. Od ugovora za posao, preko običnih radnih naloga.


Citat:
Postoji isto tako mnogo malih firmi engleza. Kao i svaki ponosni englez, oni odbijaju da pričaju na bilo kojem drugom jeziku, sem engleskom. Poznajem par njih koji su u Švedskoj 20-30 godina i isključivo se služe engleskim (iako razumiju švedski i mogu da se služe sa njim). Dakle, svašta možeš vidjeti/čuti, ali opet švedski je jezik kojim se većina ljudi služi.


Naravno, veciti problem znanje stranog jezika. Zasto sam izdvojio gore citirane delove. U vezi ovih engleskih firmi koje spominjes, ako su to male firme, kako oni vode posao bez znanja svedskog jezika i koliko je to realno ostvarljivo, kako bi neko bez znanja jezika vrsio sluzbenu korespodenciju sa lokalnim firmama ili lokalnim stanovnistvom?

Citat:
- imate zanimanje toliko specifično da vas Švedska država traži.


Ajde da kazemo da zanimanje koje imam nije specificno, ali je skoro svuda deficitarno. Radi se o sistemima za grijanje, klimatizaciju i ventilaciju. Da te ne zamaram detaljima, to su VRF/VRV sistemi za klimatizaciju, kao i sistemi za hladjenje na transportnim sistemima (kamionske hladnjace kao i kontejneri).

Sta zelim da te pitam.

- Imas li pretstavu kolko je realno raditi neki od tih poslova bez znanja svedskog jezika, normalno sa znanjem engleskog?
- Kolko je realno startovati svoj posao u Svedskoj bez znanja svedskog (ako izuzmemo Engleze kojima je to uspelo),
- Da li mi mozes pomoci nekim linkom gde bih mogao videti koje su dozvole potrebne za vrsenje poslova koje su gore opisani

Postavicu ti jedno mozda malo glupo pitanje, koliko bi bilo minimum potrebnih sredstava za pocetak zivota u Svedskoj. To mislim nekoliko prvih kirija (6-12 kirija), za hranu, kupovinu automobila, i nekakva rezerva.
Ja imam EU drzavljanstvo, tako da imam Evropsku zdravstvenu knjizicu i po tom pitanju nemam problema. Ne treba mi radna dozvola, vec mi treba samo boravisna (ako nadjem posao to je cisto ehnicka stvar).

Jos jedno mozda glupo pitanje. Da li si cuo da Svedska odobrava start up kredite za pokretanje biznisa i koliko je potrebno ucesce osnivaca.








 
Odgovor na temu

FjallRaven

Član broj: 305335
Poruke: 71
*.telia.com.



+25 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj02.08.2012. u 07:47 - pre 142 meseci
Citat:
mirelaaa:
pozz
Imam dečka šveđanina već par godina, bila sam u Stockholmu par puta i sad uskoro se namjeravam preseliti kod njega. Zanima me kad učiš jezik na tim kursevima ,dali ućis sa svog materinjeg jezika(hrv.) ili s engleskog? I sta je potrebno za diplomski upisat?? Socijalni ranici jesu li traženi?
I da nešto kažem o Šveđanima,,oni su jako kulturni, dobronamjerni ljudi, uvijek sa smješkom na licu. Djeca jako cjene svoje roditelje,obitelj..Vjerujem da je to i najpoštenije-svatko plaća svoje, nema ja cu tebi platiti ,ti meni..jako puno putuju..eng.pričaju kao materinji jezik..djete udariti ni pod koju cjenu..svi se grle pri susretu i na odlasku ;) i love swedish:)


Često pitanje.

Ne - ne postoji kurs na SFI (svenska för invadrare) na maternjem jeziku. Čak je i upotreba engleskog minimalna. Kada se prijavljuješ za SFI kurs pitaju te da li si išla u školu u svojoj zemlji, te da li znaš engleski jezik. Ukoliko je odgovor pozitivan, šalju te na SFI kurs C (nakon toga ima još D). Ukoliko ne poznaješ engleski i nisi išla u školu (ilustriram) onda ideš na SFI A (gdje uče od slova pa nadalje, znači, od početka sve). Kada kreneš na SFI, ne postoji vremenski period koji ti kaže da ćeš to sve završiti u određenom vremenu. Neki ljudi sve završe za par mjeseci, neki za godinu, neki za dvije. Indivualno je u svakom slučaju.

Sam kurs varira od razreda do razreda. Ako budeš imala sreću da te stave sa somalijcima ili iračanima u razred (ili barem većinom njih) nemoj se iznenaditi ako čuješ prilikom čitanja nekih tekstova da oni dižu ruke i pitaju šta je Ukrajina u tekstu ili ko je Albert Ajnštajn (njihov sistem školovanja je znatno drugačiji od našeg, što zna često biti prilično iritantno). Ako upadneš u manji razred (sa 10-tak ljudi) tim prije ćeš i završiti kurseve. Engleski se u svakom slučaju koristi minimalno. Predavanja su na švedskom i koliko god to strašno zvučalo - nije. Bude teško prva dva dana, a nakon toga si već u tome totalno. Čak i ako pitaš nešto profesora na engleskom, odgovor ćeš dobiti na švedskom (koji ćeš razumjeti bez brige).

Ono što će biti ključno za tvoju budućnost je kurs D. Na tom kursu će te pitati šta si radila u svojoj zemlji, i pitati da li bi željela da ti pronađu praksu u tvojoj struci. Ta praksa nije radna (da radiš svoj posao), već jezična. Dakle, ići ćeš na taj neki posao da bi učila jezik u svojoj branši. Pominješ socijalne radnike, pa bi s toga mogla završiti u nekom takvom zavodu. Arapi i somalijci većinom odbijaju te prakse (jako ćudan narod) jer neće kažu džabe da rade. Svakom normalnom čovjeku je to odskočna daska. Tamo ćeš vjerovatno uponznati ljude i steći kontakte za budući posao možda. Naučit češ jezik bolje, a na kraju krajeva dobit ćeš i reference za CV kada poslije budeš tražila pravi posao. U svemu tome ćeš polagati ispit za taj D kurs i time će tvoje školovanje biti završeno.

Onda ti slijedi prevod diplome za koju ti ne mogu reći da li će biti verificirana. Zavisi od slučaja do slučaja. Ukoliko se to ne desi, moraš da se dalje školuješ. Ne sanjaj neke bajne poslove na početku, već prihvati bilo šta (pa čak i ako je to pranje suđa), jer time ćeš sem obaveze, dobiti priliku da još bolje jezik učiš (što je najvažnije od svega). Kako god, imat ćeš vjerovatno prepreka bezbroj prvih godina, ali ne predaji se. Odluči na početku šta želiš od života, i onda ti ostaje samo da radiš na tome. Želiš biti socijalni radnik? Super - nemoj da te išta zaustavlja na tom putu, pa ma koliki taj put bio, i ma koliko težak bio. Na kraju, trud će ti se isplatiti sigurno.

Što se tiče šveđana, sa njima ćeš rijetko imati problema. Dolaziš iz Evrope, bijela si (ma koliko to ružno zvučalo ipak je tako), i vjerovatno i ambiciozna. Kao takva, dostojna si njih, i oni će ti pomoći na svakom koraku. S druge strane, ne pokušavaj nikada da budeš šveđanka, jer tako ćeš se naći u procjepu iz kojeg te neće ni kamion psihologa izvući. Ne pretjeruj ni sa našim glupostima (da ideš na hrvatske fešte svake sedmice) i slično. Nađi neku sredinu i bit će super sve.

Uglavnom - sretno! :)


 
Odgovor na temu

FjallRaven

Član broj: 305335
Poruke: 71
*.telia.com.



+25 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj02.08.2012. u 08:22 - pre 142 meseci
Citat:
Naravno, veciti problem znanje stranog jezika. Zasto sam izdvojio gore citirane delove. U vezi ovih engleskih firmi koje spominjes, ako su to male firme, kako oni vode posao bez znanja svedskog jezika i koliko je to realno ostvarljivo, kako bi neko bez znanja jezika vrsio sluzbenu korespodenciju sa lokalnim firmama ili lokalnim stanovnistvom?

Ajde da kazemo da zanimanje koje imam nije specificno, ali je skoro svuda deficitarno. Radi se o sistemima za grijanje, klimatizaciju i ventilaciju. Da te ne zamaram detaljima, to su VRF/VRV sistemi za klimatizaciju, kao i sistemi za hladjenje na transportnim sistemima (kamionske hladnjace kao i kontejneri).

Sta zelim da te pitam.

- Imas li pretstavu kolko je realno raditi neki od tih poslova bez znanja svedskog jezika, normalno sa znanjem engleskog?
- Kolko je realno startovati svoj posao u Svedskoj bez znanja svedskog (ako izuzmemo Engleze kojima je to uspelo),
- Da li mi mozes pomoci nekim linkom gde bih mogao videti koje su dozvole potrebne za vrsenje poslova koje su gore opisani

Postavicu ti jedno mozda malo glupo pitanje, koliko bi bilo minimum potrebnih sredstava za pocetak zivota u Svedskoj. To mislim nekoliko prvih kirija (6-12 kirija), za hranu, kupovinu automobila, i nekakva rezerva.
Ja imam EU drzavljanstvo, tako da imam Evropsku zdravstvenu knjizicu i po tom pitanju nemam problema. Ne treba mi radna dozvola, vec mi treba samo boravisna (ako nadjem posao to je cisto ehnicka stvar).

Jos jedno mozda glupo pitanje. Da li si cuo da Svedska odobrava start up kredite za pokretanje biznisa i koliko je potrebno ucesce osnivaca.


Zdravo!

Te engleske firme koje sam naveo, i nemaju baš takav obim posla niti vrstu posla da bi u tolikoj mjeri surađivali sa švedskim firmama. Ti englezi renoviraju stanove, kuće i slično. Za to im nisu potrebne nikakve švedske firme, jer poslove sklapaju direktno sa privatnim licima (kojima je jeftinije da angažuje njih jer su tri puta jeftiniji nego što je to švedska firma za isti posao).

Sličnih primjera ima i sa našim firmama. Gore se navodio taj famozni Stefan, čovjek koji je vlasnik jednog dijela građevinske firme, koja isto tako renovira stanove ili kuće. E sad, taj Stefan je u Švedskoj 30 godina, i slabo se služi švedskim jezikom. Da ne bi plaćao švedske radniek i sve doprinose, on dovede radnike s Balkana na tri mjeseca, i plati ih 15x manje nego što bi inače trebao.

Dakle, u tom slučaju Stefan je taj koji pomalo natuca švedski, dok mu radnici ne znaju ni slova. Ista stvar je i sa poljskim firmama. 99% njih ne zna uopšte jezik, ali sklapaju poslove (sa privatnim licima). Sve to je od danas do sutra. Sutra svako od njih može dobiti kaznu od pola miliona i vječno protjerivanje iz zemlje, jer to je varanje sistema.

E sad, šveđanin (to je valjda i tebi jasno) ne gleda istim očima engleza i tebe. Mi smo kao nešto niže. Nećeš to primjetiti toliko direktno, ali to je fakt.

Posao koji ti nudiš je prilično specifičan, i ne znam koliko i kako bi radio taj posao. Ako me razumiješ, jedno je što ovi renoviraju stanove, a sasvim drugo ugrađivati ventilacije i slično. Mislim, rijetkost je da bi mogao naći angažman kod privatnog lica, jer je riječ o poslu koji se radi za fabrike, firme, i slično.

Ukoliko imaš zavidne reference, i dobru ponudu, mogao bi svakako da radiš to. Morao bi da pratiš tržište i vidiš gdje i kome trebaju tvoje usluge. Tu nema veze jezik, jer bi bio sasvim dovoljan engleski, a uostalom, bio bi angažiran po ugovoru. Uradi taj i taj posao, tako i tako, za to i to vrijeme, za toliko i toliko novca. Da bi došao do toga - treba ti referenca. Bez reference niko ti neće ponuditi posao, pa čak ni uzeti u razmatranje tvoju ponudu.

Što se tiče linkova, ovaj je jedan primjer (kao što primjetiš, na švedskom je) http://www.iuc-utbildning.se/

Radi se o školovanju za sisteme koje ti radiš. Koliko vidim, da bi to radio potrebno je da imaš certifikat. Znači, niko te neće pustiti da diraš bilo kakve instalacije, bez odgovarajućeg certifikata, kako za tebe, tako i za firmu. Ukoliko si školovan za to što radiš, dobro bi bilo da prevedeš te diplome ili certifikate. Koliko primjetim, bez toga, taj posao je nemoguće raditi.

Kada su u pitanju troškovi, ovako izgleda ono što te zanima:

Mjesečna kirija iznosi od 300, pa sve do 700 evra. Zavisi gdje, i koliki je stan (da li je namješten i slično). Veći problem u tome je kako ćeš naći stan. Možeš jedino da iznajmiš stanove iz druge ruke obzirom da nisi državljanin Švedske, i da ne stojiš u redu za komunalne stanove.

Za hranu, mjesečno ćeš izdvojiti do 400 evra (uključujuči predpostavku da češ ponekad i vani jesti).

Polovna auta su jeftina, tako da možeš naći za 1000-2000 evra neko auto staro 15-tak godina.

Ostale troškove (pozive kući i slično) računaj oko 2-300 evra mjesečno.

Startup krediti za pokretanje biznisa postoje, ali samo za švedske državljane. Sve u svemu, lako je startovati firmu, i za to ti i ne trebaju neka velika sredstva, ali ti ne možeš to učiniti prije nego tražiš boravišnu dozvolu u imigracijskom uredu. Bez te prijave, startovati firmu mogu samo Danci, Norvežani ili Finci. Svi ostali, moraju prije svega tražiti boravišnu dozvolu (da bi dobili matični broj na osnovu kojeg bi se registrovali kod poreznog ureda). Tako vrijedi i za posao. Ako imaš recimo državljanstvo Njemačke, da bi tražio posao u Švedskoj, potrebno je da tražiš boravišnu dozvolu prvo.

Kako god - sretno. Ako imaš još pitanja, pitaj.



 
Odgovor na temu

mirelaaa
student
metkovic

Član broj: 305568
Poruke: 13
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj02.08.2012. u 10:30 - pre 142 meseci
[quote]FjallRaven:
Citat:
mirelaaa:
pozz
Imam dečka šveđanina već par godina, bila sam u Stockholmu par puta i sad uskoro se namjeravam preseliti kod njega. Zanima me kad učiš jezik na tim kursevima ,dali ućis sa svog materinjeg jezika(hrv.) ili s engleskog? I sta je potrebno za diplomski upisat?? Socijalni ranici jesu li traženi?
I da nešto kažem o Šveđanima,,oni su jako kulturni, dobronamjerni ljudi, uvijek sa smješkom na licu. Djeca jako cjene svoje roditelje,obitelj..Vjerujem da je to i najpoštenije-svatko plaća svoje, nema ja cu tebi platiti ,ti meni..jako puno putuju..eng.pričaju kao materinji jezik..djete udariti ni pod koju cjenu..svi se grle pri susretu i na odlasku ;) i love swedish:)


Često pitanje.

Ne - ne postoji kurs na SFI (svenska för invadrare) na maternjem jeziku. Čak je i upotreba engleskog minimalna. Kada se prijavljuješ za SFI kurs pitaju te da li si išla u školu u svojoj zemlji, te da li znaš engleski jezik. Ukoliko je odgovor pozitivan, šalju te na SFI kurs C (nakon toga ima još D). Ukoliko ne poznaješ engleski i nisi išla u školu (ilustriram) onda ideš na SFI A (gdje uče od slova pa nadalje, znači, od početka sve). Kada kreneš na SFI, ne postoji vremenski period koji ti kaže da ćeš to sve završiti u određenom vremenu. Neki ljudi sve završe za par mjeseci, neki za godinu, neki za dvije. Indivualno je u svakom slučaju.

Sam kurs varira od razreda do razreda. Ako budeš imala sreću da te stave sa somalijcima ili iračanima u razred (ili barem većinom njih) nemoj se iznenaditi ako čuješ prilikom čitanja nekih tekstova da oni dižu ruke i pitaju šta je Ukrajina u tekstu ili ko je Albert Ajnštajn (njihov sistem školovanja je znatno drugačiji od našeg, što zna često biti prilično iritantno). Ako upadneš u manji razred (sa 10-tak ljudi) tim prije ćeš i završiti kurseve. Engleski se u svakom slučaju koristi minimalno. Predavanja su na švedskom i koliko god to strašno zvučalo - nije. Bude teško prva dva dana, a nakon toga si već u tome totalno. Čak i ako pitaš nešto profesora na engleskom, odgovor ćeš dobiti na švedskom (koji ćeš razumjeti bez brige).

Ono što će biti ključno za tvoju budućnost je kurs D. Na tom kursu će te pitati šta si radila u svojoj zemlji, i pitati da li bi željela da ti pronađu praksu u tvojoj struci. Ta praksa nije radna (da radiš svoj posao), već jezična. Dakle, ići ćeš na taj neki posao da bi učila jezik u svojoj branši. Pominješ socijalne radnike, pa bi s toga mogla završiti u nekom takvom zavodu. Arapi i somalijci većinom odbijaju te prakse (jako ćudan narod) jer neće kažu džabe da rade. Svakom normalnom čovjeku je to odskočna daska. Tamo ćeš vjerovatno uponznati ljude i steći kontakte za budući posao možda. Naučit češ jezik bolje, a na kraju krajeva dobit ćeš i reference za CV kada poslije budeš tražila pravi posao. U svemu tome ćeš polagati ispit za taj D kurs i time će tvoje školovanje biti završeno.

Onda ti slijedi prevod diplome za koju ti ne mogu reći da li će biti verificirana. Zavisi od slučaja do slučaja. Ukoliko se to ne desi, moraš da se dalje školuješ. Ne sanjaj neke bajne poslove na početku, već prihvati bilo šta (pa čak i ako je to pranje suđa), jer time ćeš sem obaveze, dobiti priliku da još bolje jezik učiš (što je najvažnije od svega). Kako god, imat ćeš vjerovatno prepreka bezbroj prvih godina, ali ne predaji se. Odluči na početku šta želiš od života, i onda ti ostaje samo da radiš na tome. Želiš biti socijalni radnik? Super - nemoj da te išta zaustavlja na tom putu, pa ma koliki taj put bio, i ma koliko težak bio. Na kraju, trud će ti se isplatiti sigurno.

Što se tiče šveđana, sa njima ćeš rijetko imati problema. Dolaziš iz Evrope, bijela si (ma koliko to ružno zvučalo ipak je tako), i vjerovatno i ambiciozna. Kao takva, dostojna si njih, i oni će ti pomoći na svakom koraku. S druge strane, ne pokušavaj nikada da budeš šveđanka, jer tako ćeš se naći u procjepu iz kojeg te neće ni kamion psihologa izvući. Ne pretjeruj ni sa našim glupostima (da ideš na hrvatske fešte svake sedmice) i slično. Nađi neku sredinu i bit će super sve.

Uglavnom - sretno

Hvala na opširnem i pozitivnom odgovoru:)))..zvuci bolje nego sto sam i mislila, posebno taj dio gdje ucim i jezik vezan za moju struku, to me veseli:) to me i zabrinjava u vezi diplome dali će biti verificirana, jer ode završavam prediplomski, a tamo bi nastojala upisat diplomski, kako to ide..
Meni je najvaznije da naucim jezik, da nastavim školovanje ili da nađem posao, jer puno je lakše kad dvoje radi nego jedno:
Meni su Šveđani dragi ljudi, srdaćni, i kad god sam došla, kad bi se našla u širem društvu šveđana(jer nijednog hrvata ne poznam tamo) svi pričaju eng. zbog mene: hvale vrijedno.

Neznam koliko ima Hrvata u Stockholmu, jer bilo bi lijepo da imaš negog svog zemljaka:)
 
Odgovor na temu

FjallRaven

Član broj: 305335
Poruke: 71
*.telia.com.



+25 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj02.08.2012. u 11:28 - pre 142 meseci
Citat:
Hvala na opširnem i pozitivnom odgovoru:)))..zvuci bolje nego sto sam i mislila, posebno taj dio gdje ucim i jezik vezan za moju struku, to me veseli:) to me i zabrinjava u vezi diplome dali će biti verificirana, jer ode završavam prediplomski, a tamo bi nastojala upisat diplomski, kako to ide..
Meni je najvaznije da naucim jezik, da nastavim školovanje ili da nađem posao, jer puno je lakše kad dvoje radi nego jedno:
Meni su Šveđani dragi ljudi, srdaćni, i kad god sam došla, kad bi se našla u širem društvu šveđana(jer nijednog hrvata ne poznam tamo) svi pričaju eng. zbog mene: hvale vrijedno.

Neznam koliko ima Hrvata u Stockholmu, jer bilo bi lijepo da imaš negog svog zemljaka:)


Pa uglavnom - poenta je da je sve do tebe. Koliko posiješ, toliko ćeš i požnjeti.

Procjene govore da naše gore listova u Štokholmskoj komuni ima oko 50 000 što znači da ih nećeš moći promašiti. U većini slučajeva nema baš tih grupisanja u bosance, hrvate ili srbe. Većina ljudi se zajedno druži, a oni koji se grupišu - svakako i nisu vrijedni druženja ili upoznavanja.

Stereotip koji vlada je taj da je nacionalizam u tuđini izraženiji nego na Balkanu. Ipak, ja se ne slažem s time. Mnogo je tu ljudi koji imaju i previše škole da bi se smarali takvim glupostima. Nacionalizam je većinom prisutan u Turbo-Folk populaciji. Inače, kao što rekoh, ljudi se druže bez ikakvih tenzija na osnovu mjesta rođenja ili imena.

Ako želiš da se kloniš svega toga, kloni se Turbo Folka i bit ćeš spašena. Sasvim je izvjesno da ćeš upoznati mnogo naših ljudi sa zavidnim karijerama i koji su operisani od standardnih balkanskih boljki. Riječ je većinom o drugoj generaciji koja je odrasla u Švedskoj, tako da su uz švedski odgoj i sa svojom urođenom balkanštinom - postali jedan sasvim pristojan produkt s kojima se mnogi osjećaju ugodno u društvu.

Kako god, gledaj da završiš te škole, i nađeš posao. Ostalo sve dođe samo po sebi. I druženje, i putovanja, i više nego pristojan život.
 
Odgovor na temu

mirelaaa
student
metkovic

Član broj: 305568
Poruke: 13
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj02.08.2012. u 13:07 - pre 142 meseci
Nisam ni mislila na nikakvo grupiranje a pogotovo ne na nacionalnoj razini. Samo smatram da je lijepo kad si tako negdje vani, da imaš nekog "svoga", naravno da taj mora imati i ostalo a ne samo demografsko podrijetlo. Svedska je zemlja mogućnosti, te uz rad i zalaganje može se kako vi kažete imati više nego pristojan život. I tome se veselim.
 
Odgovor na temu

FjallRaven

Član broj: 305335
Poruke: 71
*.telia.com.



+25 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj02.08.2012. u 14:09 - pre 142 meseci
Citat:
mirelaaa:
Nisam ni mislila na nikakvo grupiranje a pogotovo ne na nacionalnoj razini. Samo smatram da je lijepo kad si tako negdje vani, da imaš nekog "svoga", naravno da taj mora imati i ostalo a ne samo demografsko podrijetlo. Svedska je zemlja mogućnosti, te uz rad i zalaganje može se kako vi kažete imati više nego pristojan život. I tome se veselim.


Ma znam da nisi. Samo velim kako stvari stoje. Zato i naglašavam da to nije sada neka pandemija. Uostalom, svako privlači svoje društvo samim sobom. Ako se već držiš škole, sumnjam da će ti ovi gore navedeni ikada i prići.

Super je tvoj entuzijazam! Ne mijenjaj ga i ne puštaj ga!

Sretno!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Posao u Svedskoj

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 504733 | Odgovora: 496 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.