Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?

[es] :: Fizika :: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7540 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
79.101.15.*



+33 Profil

icon Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?08.06.2008. u 20:32 - pre 192 meseci
Na ETF-u u Novom Sadu kukaju kako im je najtezi predmet Elektromagnetika! Ja bih rekao da je to ispit dosta jednostavniji od Elektrodinamike ili makroskopske Meksvelove elektrodinamike kako je zove Boza Milic! :) Pre nedelju dana aproksimativno drzao sam u rukama Surutkinu Elektromagnetiku. Kad sam pogledao spisak literature za taj udzbenik iznenadio sam se kad sam video koliko je Elektrodinamika tamo nabrojano! Boza Milic je pak u uvodu svoje knjige naglasio da izmedju elektrodinamika i elektromagnetika postoji velika razlika, ali nije naglasio koja! Sta vi mislite o svemu ovome? I uz Milica, Musickog (III1 i III2) i Jacksona da li znate jos neku knjigu iz elektrodinamike koju biste preporucili? Sta mislite o Milicevom udzbeniku, a sta o knjigama Djordja Musickog?
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
79.101.252.*



+3 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?08.06.2008. u 22:17 - pre 192 meseci
Citat:
petarm: Na ETF-u u Novom Sadu kukaju kako im je najtezi predmet Elektromagnetika! Ja bih rekao da je to ispit dosta jednostavniji od Elektrodinamike ili makroskopske Meksvelove elektrodinamike kako je zove Boza Milic! :) Pre nedelju dana aproksimativno drzao sam u rukama Surutkinu Elektromagnetiku. Kad sam pogledao spisak literature za taj udzbenik iznenadio sam se kad sam video koliko je Elektrodinamika tamo nabrojano! Boza Milic je pak u uvodu svoje knjige naglasio da izmedju elektrodinamika i elektromagnetika postoji velika razlika, ali nije naglasio koja! Sta vi mislite o svemu ovome? I uz Milica, Musickog (III1 i III2) i Jacksona da li znate jos neku knjigu iz elektrodinamike koju biste preporucili? Sta mislite o Milicevom udzbeniku, a sta o knjigama Djordja Musickog?


Sudeći (i) po vašim komentarima u temi "Da li Lorencova sila može da vrši rad" izgleda da vas je g. Boža Milić samo "priučio" elektromagnetici (ili dinamici).
Da dodam, najbolja je ona knjiga koja se pročita sa razumevanjem.
 
Odgovor na temu

Nikola M
Češka

Član broj: 11660
Poruke: 360
*.hemofarm.com.



+25 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?18.06.2008. u 13:45 - pre 192 meseci
Ne kapiram šta je ovde pitanje i na šta se odnosi... - na predmet, udžbenik, ispit ili oblast nauke?
 
Odgovor na temu

MixMaster

Član broj: 10076
Poruke: 323
77.222.8.*



+32 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?20.06.2008. u 00:19 - pre 192 meseci
Kako sam ja razumio, radi se o oblasti nauke.
Inace, razlika izmedju elektromagnetike i elektrodinamike jeste velika jer elektromagnetika sadrzi elektrodinamiku u sebi.

Ako bas hoces prave nazive polja koja se izucavaju u elektromagnetici, hajde ovako da probamo:
elektrostaticko polje
stacionarna polja
kvazistacionarno EM polje
dinamicko EM polje

Ovo je onako...po sjecanju. Ne bi trebalo da sam nesto zaboravio.

Pozdrav.
Vidi bako, DžEDAJ!
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?20.06.2008. u 00:59 - pre 192 meseci
Cini mi se ipak da elektrodinamika nije sadrzana u elektromagnetici. Jer elektrodinamika se u vecoj meri zasniva na STR; Lorencova sila se uvodi kao posledica relativisticke transformacije...
 
Odgovor na temu

Nikola M
Češka

Član broj: 11660
Poruke: 360
*.hemofarm.com.



+25 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?20.06.2008. u 11:26 - pre 192 meseci
Elektrodinamika jeste deo elektromagnetike. I kao nauka, a i na FTN-u...
 
Odgovor na temu

MixMaster

Član broj: 10076
Poruke: 323
77.222.15.*



+32 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?21.06.2008. u 14:28 - pre 191 meseci
Citat:
petarm: Cini mi se ipak da elektrodinamika nije sadrzana u elektromagnetici. Jer elektrodinamika se u vecoj meri zasniva na STR; Lorencova sila se uvodi kao posledica relativisticke transformacije...


Evo imas malko vise, o onome sta sam ja rekao, ovdje http://en.wikipedia.org/wiki/Electrodynamics
Dakle, elektrostatika (nema kretanja e) + elektrodinamika (imamo kretanje e tj. imamo struju, a samim tim i magnetno polje) = elektromagnetika

Pozdrav.
Vidi bako, DžEDAJ!
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?22.06.2008. u 13:20 - pre 191 meseci
U srpskom jeziku postoji nesto sto se zove homonimi. Kao npr. kovarijantni tenzor, kovarijantna formulacija dinamike... Kovarijantnost u ova dva slucaja naravno nema veze, ali cisto da dam primer da se neke stvari ne mogu uzimati zdravo za gotovo.
I matematicari i fizicari se bave matematickom fizikom. Ali te matematicke fizike nisu iste. Matematicari rade ove stvari na prostoru , a fizicari na . I matematicari i fizicari se bave teorijom diferencijalnih jna. Samo matematicar kad radi DJ oscilovanja zice on 100 godina ispituje egzistenciju resenja, a fizicar uzme zatrese zicu, vidi da osciluje pa uzme odmah da trazi resenje iste. U fizici svaki dobro postavljen problem ima resenje. U matematici ovaj red divergira po Lajbnicovom kriterijumu, u fizici ovako nesto divergira i kad nema beskonacno mnogo clanova. Jer u fizici se moze pojaviti oko 10000 sabiraka, a da ja ne znam dal je to 9900 ili 10110.
Slican je slucaj i sa ovim; elektrodinamika koju rade inzenjeri je sustinski razlicita od elektrodinamike koju rade fizicari. Ono sto bi bilo vrlo interesantno je precizno rastumaciti ove razlike u pristupu koje nesumnjivo postoje! Ja bih rekao da fizicari imaju mnogo "matematicniji" pristup.
 
Odgovor na temu

MixMaster

Član broj: 10076
Poruke: 323
*.crnagora.net.



+32 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?22.06.2008. u 19:06 - pre 191 meseci
OK. Simpaticno. Siguran sam da postoje male razlike, u koje ja necu ulaziti sada.
Ja sam na ETF-u, i posto sam vidio da spominjes isti zelio sam da pomognem, pa cu opet pokusati. Dakle, kada se kaze makroskopska Maksvelova elektrodinamika misli se u stvari na klasicnu elektrodinamiku, kasnije je nastala kvantna elektrodinamika (Dirak, Fejnman, Hajzenberg...) i sta znam jos.
Klasicna ED se izucava na ETF-u u okviru elektromagnetike, i cini 3/4 iste.

Toliko za sada. Ako te jos nesto interesuje, slobodno pitaj.

Pozdrav.
Vidi bako, DžEDAJ!
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
217.24.27.*



+45 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?22.06.2008. u 19:15 - pre 191 meseci
Ako je elektrodinamika deo elektromagnetike.
Ciji je elektromagnetika deo?
Posto, ne znamo sta je osnova?
Ja mislim da su to potpuno razliciti predmeti.
Jer za elektrodinamicki rad nije uvek potrebno magnetno polje.
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?22.06.2008. u 21:43 - pre 191 meseci
Po meni jedino logicno razresenje cele ove price je da je elektromagnetika drugi naziv za elektromagnetizam.
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

MixMaster

Član broj: 10076
Poruke: 323
*.crnagora.net.



+32 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?23.06.2008. u 11:10 - pre 191 meseci
Citat:
Mikky: Po meni jedino logicno razresenje cele ove price je da je elektromagnetika drugi naziv za elektromagnetizam.


Heheh, pa naravno :-)

Citat:
toplim: Ako je elektrodinamika deo elektromagnetike.
Ciji je elektromagnetika deo?
Posto, ne znamo sta je osnova?
Ja mislim da su to potpuno razliciti predmeti.
Jer za elektrodinamicki rad nije uvek potrebno magnetno polje.


Eh...ciji je EM dio to je vec posebna prica. U glavnom EM je "rodjena" prosto iz izucavanja elektriciteta. Ako zelis da procitas nesto vise o tome imas na Internet-u istoriju elektrotehnike. Sve sto procitas do hmm...Hevisajda otprilike, je u stvari EM (jer je on je li 20 Maksvelovih j-ina EM polja "skratio na 4...blago receno, interesantno, zar ne :-) ) itd., nakon toga se EM racva na razne druge oblasti, koje u ovoj prici nisu vazne.
Elektrodinamika kao rijec ti sama govori da se nesto mijenja. Tacnije "dinamika" u ovom slucaju znaci da se struja mijenja u vremenu, je li tako? Cim imamo mijenjanje struje, imamo i promjenljivo magnetno polje. Da zakljucimo, promjenljivo magnetno polje uvijek prati promjenljivo elektricno polje.

Pozdrav.
Vidi bako, DžEDAJ!
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?23.06.2008. u 15:09 - pre 191 meseci
Citat:
MixMaster: OK. Simpaticno. Siguran sam da postoje male razlike, u koje ja necu ulaziti sada.
Ja sam na ETF-u, i posto sam vidio da spominjes isti zelio sam da pomognem, pa cu opet pokusati. Dakle, kada se kaze makroskopska Maksvelova elektrodinamika misli se u stvari na klasicnu elektrodinamiku, kasnije je nastala kvantna elektrodinamika (Dirak, Fejnman, Hajzenberg...) i sta znam jos.
Klasicna ED se izucava na ETF-u u okviru elektromagnetike, i cini 3/4 iste.

Toliko za sada. Ako te jos nesto interesuje, slobodno pitaj.

Pozdrav.


Ja sam ostavio da spremam elektrodinamiku za septembar. Zeleo bih da za vreme leta pogledam i neke "vase' elektromagnetike. Ja sam elektrodinamiku imao u prethodnom semestru fond 4+4. Sa kojim fondom vi to slusate? U NS na FTN-u imaju elektromagnetiku na trecoj godini mislim fond 3+3 i rade iz Popovicevog udzbenika. Zanima me koji vi udzbenik i zbirke koristite. Ja sam od udzbenika iz elektromagnetike video Popovicev i Surutkin. I da li bi preporucio neke knjige na koje si mozda naisao.

Inace taj izraz klasicna pomalo "bode" usi! Mislim da je na to Milic hteo da skrene paznju. Jel recimo u svetu fizicari uce predmet klasicna mehanika. Pa mozda i najpoznatiji udzbenik je Herbert Goldstein Classical mechanics. Opet masinci ce uvek reci mehanika jer se oni njome i danas bave! Cini mi se da i vi ETF-ovci retko koristite izraze tipa Klasicna elektrodinamika ili elektromagnetika... Jer bi to mozda moglo da dovede do oblasti koja bi se zvala KLASICNA KVANTNA ELEKTRODINAMIKA ili sl.
 
Odgovor na temu

MixMaster

Član broj: 10076
Poruke: 323
*.crnagora.net.



+32 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?23.06.2008. u 16:11 - pre 191 meseci
Evo bas sam sada potrazio program EM na nasem faksu (ETF Podgorica). Ovdje pise 3+1. Sa druge strane, mislim da nikada nismo imali 4+4, i pravo mi je cudo da postoji takav fond casova. Imam i neke programe predmeta sa fizike (jer me je i to nekada interesaovalo) pa mi se cini da je njima maksimum 4+2. U glavnom, nije ni vazno. :-)
Sto se tice udzbenika Popovicev nisam vidio, Surutkin je jedan od najboljih i mislim da ga svi sa nasih prostora koriste, ali je preopsiran. Mi smo koristili mnogo dobru knjigu koja je u uzasnom stanju jer "najbolju" kopiju ima profesorica. Koristim znake navoda jer se i u njoj tekst relativno slabo vidi, heh. Autor je Svetozar Jovicevic, sada vec profesor u penziji, koji je to u vidu skripte izdao daleke 1995. god. Inace, kada bih pisao knjigu iz struke, volio bih da bude takvog kvaliteta sto se tice sadrzaja, objasnjenja, primjera. Prosto receno, mozda i najboljih knjiga vezana za EM za koju znam, i vjerovatno ce tu "titulu" nositi jos dugo vremena. (Ako se ne varam, mislim da je, pri pisanju te knjige, koristio Surutkinu kao literaturu).
Sta da ti kazem za naziv :-) Mozda "bode" usi, ali mislim ipak da je to najbolji ako ne i pravi naziv. Imas recimo zbirku zadataka od Dzeksona koja se zove bas tako "Klasicna elektromagnetika".
Mozda bi mogli da objasnimo ovu "pometnju" sa imenima ako se sjetimo pitanja koje je Vinsent Vega postavio Dzulsu Vinfildu u filmu "Petparacke price". Ako se ne varam prica ide: - How do thay call "French fries" in France (Vincent)? - Fries? (Jules)
:-)
Vidi bako, DžEDAJ!
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?23.06.2008. u 16:47 - pre 191 meseci
Od Dzeksona je ipak klasicna elektrodinamika i pisana je za fizicare
 
Odgovor na temu

MixMaster

Član broj: 10076
Poruke: 323
85.94.123.*



+32 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?24.06.2008. u 11:02 - pre 191 meseci
U pravu si. Sjecanje me izgleda ne sluzi najbolje :-)
Naravno to ne mijenja cinjenicu da je klasicna elektrodinamika dio klasicne elektromagnetike, iliti samo elektromagnetike.

Pozdrav.
Vidi bako, DžEDAJ!
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?24.06.2008. u 11:41 - pre 191 meseci
Ipak cemo se sloziti da je elektrodinamika deo elektromagnetizma!
 
Odgovor na temu

MixMaster

Član broj: 10076
Poruke: 323
85.94.123.*



+32 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?24.06.2008. u 12:41 - pre 191 meseci

Vidi bako, DžEDAJ!
 
Odgovor na temu

kajla
Milorad Janković
Beograd

Član broj: 445
Poruke: 909
79.101.201.*



+2 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?24.07.2008. u 15:02 - pre 190 meseci
Ja bih ti preporucio da zaobices Milica u sirokom luku (a verovatno i Musickog). Jackson je dobra knjiga sa detaljnim objasnjenjima, ali naravno nijedna ne moze da se poredi sa Landau-om. (teorija polja i elektrodinamika neprekidnih sredina)

poz.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?24.07.2008. u 22:03 - pre 190 meseci
Musicki III1 i III2 su mi osnovna literatura za ispit! Tako da tesko to mogu da zaobidjem! Voleo bih ipak ako mozes malo da obrazlozis svoj savet! I vezano za Milicevu knjigu? Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Razlika izmedju elektrodinamike i elektromagnetike?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7540 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.