Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je ovo izvodljivo sa DNS-om

[es] :: Windows mreže :: Da li je ovo izvodljivo sa DNS-om

[ Pregleda: 1662 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

radojevic darko
Nis

Član broj: 183814
Poruke: 3
79.101.187.*



Profil

icon Da li je ovo izvodljivo sa DNS-om06.06.2008. u 17:50 - pre 193 meseci
Pre svega pozdrav svima sa foruma Elitesecurity.

Interesuje me da li postoji mogucnost da mi pomognete u resavanju ovog specificnog problema.
Naime, jedna mreza od 80 racunara. Kreirano je par radnih grupa (workgroups) nebitnim nazivom.

Problem je u tome sto korisnik 1 kada zeli da pristupi drugom korisniku (korisnik 5 sa drugom radnom grupom) na mrezu mora da uradi broadcast kompletne mreze preko switcheva kako bi dosao do tog korisnika, jer ne postoji dns koji bi na sve zaheve gde se nalazi pera mika zika laza odgovarao korisniku.
Nekada mreza zaglupi pa se neki korisnici ne vide u radnim grupama a moze da im se pristupi direktno sa ciljanjem njegove ip adrese. Pa je potrebno restartovati racunar ili switch.

Kako napraviti jednostavan DNS u win 2003 koji bi imao listu svih korisnika (unutar lan mreze) azuriranu (cak i ako se neka adresa promeni, na nekom od racunara)

Hvala svima unapred...
Svi zajedno
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
91.148.95.*



+10 Profil

icon Re: Da li je ovo izvodljivo sa DNS-om06.06.2008. u 19:19 - pre 193 meseci
NetBIOS imena računara ne razrešava DNS. Tebi treba WINS. Podigni ga na tom serveru 2003 i u klijentima podesi IP adresu tog WINS-a. Inače, mreža od 80 računara je odavno bila zrela za domen...
 
Odgovor na temu

radojevic darko
Nis

Član broj: 183814
Poruke: 3
79.101.131.*



Profil

icon Re: Da li je ovo izvodljivo sa DNS-om07.06.2008. u 17:12 - pre 193 meseci
Pre svega a se zahvalim na odgovoru...


Druga stvar interesuje me da li bi mogao da podesim dhcp da on sam dodeljuje sve informacije kako se nebih setkao na svaki racunar dodeljivanje informacija za wins, i kako to mogu da uradim.
Svi zajedno
 
Odgovor na temu

Ve$eli
Veselin Ilic

Član broj: 20439
Poruke: 238
*.adsl.beotel.net.



+1 Profil

icon Re: Da li je ovo izvodljivo sa DNS-om07.06.2008. u 20:38 - pre 193 meseci
Probaj sa

Code:
ip dhcp pool PC
   netbios-name-server wins_ip_adresa


ili

Code:
ip dhcp pool PC
   option 44 ip wins_ip_adresa
 
Odgovor na temu

radojevic darko
Nis

Član broj: 183814
Poruke: 3
79.101.131.*



Profil

icon Re: Da li je ovo izvodljivo sa DNS-om07.06.2008. u 23:19 - pre 193 meseci
@Ve$eli, am zgodnije je bilo da si mi napisao da uz pomoc carobnjaka u komu definisem scope ip range imam tu opciju da unesem i ip adresu wins servera.
Bilo kako bilo uspeo sam da podesim wins, zatim da konfigurisem dhcp i u njemu postavim pravila sta je default gateway sta je za wins i koje ip adrese ce da dobijaju.


Sada me interesuje sta dobijam sa wins-om ?
Kako mogu da ga testiram da li zaista radi ?
Da li to znaci da ce on sada odgovarati svim korisnicima gde je koji racunar i kako da mu pristupi kada odu na my workgroups ili ne ?
I da li cu time zaustaviti to da korisnici nece morati vise da rade broadcast preko cele mreze preko switcheva da bi dosli do informacija koje trenutno na mrezi i kako da mu pristupe?


Oprostite na mome neznanju, i hvala svima na pomoci....
Svi zajedno
 
Odgovor na temu

Ve$eli
Veselin Ilic

Član broj: 20439
Poruke: 238
*.adsl.beotel.net.



+1 Profil

icon Re: Da li je ovo izvodljivo sa DNS-om08.06.2008. u 12:12 - pre 193 meseci
Instaliraj snifer npr. Wireshark na racunaru i snimaj na interfejsu saobracaj i videces tada na koji nacin komunicira racunar sa wins serverom, tj. da li je broadcast i slicno. Snifer ce ti sigurno zatrebati u jos nekoj situaciji. A za carobnjake ne bi znao da ti kazem :-)

Pozdrav
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Da li je ovo izvodljivo sa DNS-om08.06.2008. u 13:52 - pre 193 meseci
@ radojevic darko


Citat:
radojevic darko: Da li to znaci da ce on sada odgovarati svim korisnicima gde je koji racunar i kako da mu pristupi kada odu na my workgroups ili ne ?
I da li cu time zaustaviti to da korisnici nece morati vise da rade broadcast preko cele mreze preko switcheva da bi dosli do informacija koje trenutno na mrezi i kako da mu pristupe?
Upravo to. Upotrebom WINS-a drastično smanjuješ broadcast jer kada je potrebno sada će se računar obratiti samo WINS-u da mu kaže koja je IP adresa traženog računara. Kako da proveriš da li radi? Na WINS-u među njegovim opcijama (ne znam na pamet) imaš listu registrovanih klijenata. Ako klijent koga tražiš nije na tom spisku tvoj računar će ga nakon toga ipak potražiti broadcastom. Zato je važno da svi klijenti imaju podešenu IP adresu WINS-a.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: Da li je ovo izvodljivo sa DNS-om

[ Pregleda: 1662 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.