Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija

[es] :: Advocacy :: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 53892 | Odgovora: 221 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gda616466
Arandjelovac

Član broj: 58513
Poruke: 100
212.200.206.*



+2 Profil

icon cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 00:04 - pre 192 meseci
Neko vreme se igram sa Slax-om (USB varijanta) što mi je prvi dodir sa Linuxom i počinjem da razmišljam o "pravoj" instalaciji. Pošto sam početnik u svetu Linuxa, trenutno istražujem koja bi distribucija bila idealna za početak. Interesuje me da li je neko isprobao cp6Linux i kakva su mišljenja.

Citat:
Domaća GNU/Linux distrbucija

Kao kruna projekta lokalizacije slobodnog softvera na srpski jezik, predstavljena je domaća GNU/Linux distribucija.

Juče je u prostorijama Privredne komore Srbije predstavljena potpuno lokalizovana domaća GNU/Linux distribucija. Nazvana cp6Linux (iako ime podseća na srbLinux čita se "ce-pe-šest-linux"), nova distribucija zasnovana je na popularnoj distribuciji Ubuntu i to na aktuelnoj verziji 8.04. Kao i matična distribucija cp6Linux će imati obezbeđenu podršku u naredne tri godine, a napravljene su četiri edicije: za kućne korisnike, za učenike i studente, za poslovne korisnike i za serversku upotrebu.

Na matičnom sajtu distribucije moguće je dobiti više informacija, preuzeti ISO fajlove svih edicija te lokalizovanu dokumentaciju u PDF formatu. Ključni deo posla na pripremi ove distribucije bio je vezan za projekat lokalizacije softvera na srpski jezik koji je finansiralo Ministarstvo za telekomunikacije i informatičko društvo, a svi rezultati ovog projekta objavljeni su pod GNU GPL/LGPL i Creative Commons licencama tako da se potpuno slobodno mogu upotrebljavati i prilagođavati drugim GNU/Linux distribucijama.

izvor B92: http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?nav_id=302239

matični sajt distribucije: http://www.cp6linux.org/site/
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 05:01 - pre 192 meseci
Lepo. Naravno, kod nas nista ne moze da prodje bez njasra:

(Sa sr6Linux sajta):

Preuzmite cp6Linux distribuciju u obliku jednog DVD-a sa edicijama za kućnu, školsku i poslovnu upotrebu.

* Edicija za kućne korisnike (veličina 822 MB)
* MD5 kontrolna suma slike

* Edicija za učenike i studente (veličina 947 MB)
* MD5 kontrolna suma slike

* Edicija za poslovne korisnike (veličina 845 MB)
* MD5 kontrolna suma slike

Ja jos nemam DVD, a verujem da nisam jedini. Ako PRAVI Ubuntu moze sebi da "dozvoli luksuz" da izdaje distribucije na CD-ima, sto nebi i sp6-Ubuntu mogao to isto? Zbog 100-tinak MB treba narezivati DVD umesto CD, sto je verovatno steta DVD diska, na koji moze da stane mnogo vise. Eto, imao sam nameru da ga skinem, zbog jednog svog rodjaka koji je upravo zavrsio osnovno 8-godisnje skolsko obrazovanje, uz svu medisku halabuku oko toga, a o racunarima zna vrlo malo, sto je opet u poredjenju sa mnogim njegovim drugarima koji nemaju blage veze, vrlo mnogo! Kod mnogih roditelja je rasireno ubedjenje da racunari sluze za "gubljenje vremena" i igrice, umesto da se uci.

Inace, naziv je dosta cudan, kako sustinski, tako i prakticno. Kad sam procitao Domaca GNU/Linux distribucia odmah sam pomislio da je neko seo i napravio nesto novo, kao recimo turski Pardus, koji ima dosta originalnih stvari i slicno. To je ono o sustini. Prakticno, sr6Linux nikako ne potseca na Ubuntu a boga mi potseca na srb-ski Linux. Dobro, to nije retko, ni strasno, ko je onima u Ubuntu kriv sto su napravili popularnu distribuciju .
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 05:07 - pre 192 meseci
Polako pocinjem da p....im. Odes na njihovu pocetnu stranu, a tamo NEMA FORUMA, ali ima DISKUSIJE. Zasto? Forum je isto toliko ne-srpska rec koliko i diskusija! I onda ipak pritisnem na Diskusije i nadjem se na Forum-u! E, j..... ga!

gda616466 Izvini molim te! Ja se raspisao, a nisam ti nista konkretno odgovorio. Ubuntu je dobra distribucija, a prevod ce ti ugalvnom pomoci, mada nekad zna i da bude smetnja, ali to ces i sam videti. Slobodno probaj to, bilo cp6 varijantu, bilo originalni Ubuntu 8.04.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 06.06.2008. u 06:40 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
77.46.228.*



+37 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 08:51 - pre 192 meseci
Sajt ne radi?
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
*.smin.itsisp.net.



+69 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 09:34 - pre 192 meseci
Stabilna im to neka masina...
fade@dark:~$ ping -c 2 cp6linux.org
PING cp6linux.org (147.91.9.1) 56(84) bytes of data.

--- cp6linux.org ping statistics ---
2 packets transmitted, 0 received, 100% packet loss, time 999ms

Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

gda616466
Arandjelovac

Član broj: 58513
Poruke: 100
79.101.83.*



+2 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 10:06 - pre 192 meseci
Citat:
tdjokic:
gda616466 Izvini molim te! Ja se raspisao, a nisam ti nista konkretno odgovorio. Ubuntu je dobra distribucija, a prevod ce ti ugalvnom pomoci, mada nekad zna i da bude smetnja, ali to ces i sam videti. Slobodno probaj to, bilo cp6 varijantu, bilo originalni Ubuntu 8.04.

Svako mišljenje je dragoceno. Mene najviše interesuje jednostavnost instalacije, prepoznavanje hardvera tj. što manje problema u početku. Kad malo uđem u štos, posle ćemo lako...

Citat:
Danilo Cvjeticanin: Sajt ne radi?

Proradio je!
 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
77.46.228.*



+37 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 10:12 - pre 192 meseci
Nije proradio. I mislim da je ovaj projekat skroz neozbiljan. Sto sada kao Ubuntu bazirana distribucija? Zar Ubuntu nije bolji? Sto prepravljati nesto i onda kao neka nasa distribucija. Nisu mogli smisliti nesto originalnije? Podrzavam ovakve projekte, ali samo kada je ideja dobra, a ne biti plagijat i onda kao svi nesto hvalimo i slavimo. Katastrofa, ali kakva drzava takav i Linux :)

A ovo je idiotizam...

Citat:
Ministarstvo za telekomunikacije i informatičko društvo, a svi rezultati ovog projekta objavljeni su pod GNU GPL/LGPL i Creative Commons licencama tako da se potpuno slobodno mogu upotrebljavati i prilagođavati drugim GNU/Linux distribucijama.


Prerade drugu distribuciju, i onda kao GNU, GPL, LGPL da drugi mogu da je prepravljaju :) ... hahahaha kako je ovo neozbiljno i smesno...
 
Odgovor na temu

gda616466
Arandjelovac

Član broj: 58513
Poruke: 100
79.101.83.*



+2 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 10:49 - pre 192 meseci
Moje pitanje izgleda nije bilo dovoljno precizno (ili je postavljeno na pogrešnom mestu).
Citat:
Interesuje me da li je neko isprobao cp6Linux i kakva su mišljenja.

Planiram da se polako prebacujem na Linux, tražim neku "jednostavnu" distribuciju za početak, a Ubuntu mi je ušao u uži izbor. Pošto je ovo derivat Ubuntu-a, uzeo sam i njega u razmatranje. Daklem, interesuju me iskustva korisnika, a ne GPL, GNU ITD
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 11:17 - pre 192 meseci
Pa Ubuntu bi ti bio neka sigurna varijanta (pošto je taj cp6 još uvek svež da bi neko imao mnogo iskustva s njim)... Evo ja ću u sledećih par dana da ga skinem i isprobam (samo live, nemam vremena da ga instaliram), pa ću da izvestim kako je prošlo...

Inače, i Ubuntu ima srpski jezik, ja ga koristim. Doduše možda je prevod sveobuhvatniji i kvalitetniji u cp6, to ću tek da vidim. Kad im proradi sajt. :)

@Cvjeticanin: A što neozbiljno i smešno? Pa najpopularnija distribucija (Ubuntu) je prerada druge (Debian) i osnova za dosta drugih (Mint itd)...
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 12:16 - pre 192 meseci
Ako Vam se ne sviđa ne morate koristiti... Glupo je "pljuvati" projekat.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 13:05 - pre 192 meseci
Citat:
Miroslav Strugarevic: Ako Vam se ne sviđa ne morate koristiti... Glupo je "pljuvati" projekat.
Da malo "elaboriram" moje "pljuvanje", ako je bilo pljuvanje.

Kad neko sedne i iz ciste dosade napravi Mint, baziran na Ubuntu, - OK, ako je dobar, ljudi ce koristiti, ako nije - ko ga sisa. Ali, ako sedne grupa ljudi, pa je tu Privredna komora, pa Ministarstvo, pa mediji, onda je djavo odneo salu. Kao prvo, i dalje imam zamerke na ime, ali manje ime kao ime a vise na ono "nova distribucija" a nigde ne pise sta je tu novo nego da je teziste rada na prevodu (lokalizaciji). Prevod je koristan za siroki krug ljudi, ali je ipak prevod. Mint recimo ima tamo neke kerefeke koje su samo njegove, slicne distribucije bazirane na Ubuntu slicno, uvek napisu ono obavestenje pa lepo nabroje, a ovi se skupili od prilike da se slikaju i na kraju se ispostavi da je ipak prevod:
Citat:
Kao kruna projekta lokalizacije slobodnog softvera na srpski jezik, predstavljena je domaća GNU/Linux distribucija.


@jablan: Ne kazem ja da je bilo lako prevesti, ali se ipak radi samo o prevodu, bar koliko je tamo napisano. Ovo sto ti kazes
Citat:
A što neozbiljno i smešno? Pa najpopularnija distribucija (Ubuntu) je prerada druge (Debian) i osnova za dosta drugih (Mint itd)...
je istina, ali se ZAISTA radi o preradi, dobroj ili losoj, o tome moze da se diskutuje, ali jesu uradili mnogo u smislu prerade. Nasi vredni ljudi su isto tako uradili mnogo, ali ipak to nije "prerada".
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
77.46.228.*



+37 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 13:09 - pre 192 meseci
Nisam rekao da mi se ne svidja, ne mogu to da kazem i da tvrdim jer jos nisam ni probao distribuciju, cim sajt bude dostupan to cu uraditi sigurno pa cu izneti neka svoja opsirnija misljenja. Mislim da imam dosta iskustva i da mogu da kazem sta mislim jer imam 100% pravo na to..

Citat:
jablan: Pa Ubuntu bi ti bio neka sigurna varijanta (pošto je taj cp6 još uvek svež da bi neko imao mnogo iskustva s njim)... Evo ja ću u sledećih par dana da ga skinem i isprobam (samo live, nemam vremena da ga instaliram), pa ću da izvestim kako je prošlo...

Inače, i Ubuntu ima srpski jezik, ja ga koristim. Doduše možda je prevod sveobuhvatniji i kvalitetniji u cp6, to ću tek da vidim. Kad im proradi sajt. :)

@Cvjeticanin: A što neozbiljno i smešno? Pa najpopularnija distribucija (Ubuntu) je prerada druge (Debian) i osnova za dosta drugih (Mint itd)...


Pa Ubuntu jeste baziran na Debianu, Debian je prava Linux distribucija, Ubuntu je userfriendly i zato ga ne volim. Ali to nije prica za ovu temu. Ovo mi je smesno jer kao ministarstvo, neki experti i neka visa sila su napravili Ubuntu based distribuciju koja se zove sr6Linux, mislim tako odvratan naziv da je to strasno. Mogu da zamislim kakva je tek distribucija. Ministarstvo je moglo mnogo bolje to da zavrsi, da zaposli prave ljude da naprave distribuciju za siroke narodne mase, a ne da prerade vec nesto gotovo i onda da se hvale na sva moguca usta.

Sta je sa Atomix Linuxom? To je prava Linux distribucija koju je napravila ekipa iz Novog Sada, sto to neko nije finansirao i doterao do kraja? Sve je na sprskom jer je srpska distribucija, zasto ministarstvo nase svemocno tu nije umesalo prste i dalo ljudima novac da zavrse to i da nas predstave kako treba, a ne baviti si kopiranjem i tudjim trudom i onda mi smo kao neki experti, napravili smo sr6linux distribuciju.


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 06.06.2008. u 19:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
217.169.209.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 14:36 - pre 192 meseci
Atomix Linux je "srpska" distribucija koliko i taj codename cp6*. Interesuje me samo po kom kriterujumu deliš distribucije na "prave" i ostale.

Usput, stvarno je žalosno što Ministarstvo nije pomoglo Atomixu, umesto da se petlja sa nečim što tek treba da izgradi reputaciju. Verovatno u Atomix timu nema mnogo ljudi koji su stranački kadar :(.
 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
77.46.228.*



+37 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 15:16 - pre 192 meseci
Evo ovo sam nasao sa Linuxo foruma, tj ovaj utisak.

Citat:
Nemojte da se nervirate ako nemožete da prezmete slike, jer i te finalne verzije imaju bagove. Ja sam preuzeo Kućnu ediciju ( domaćinsku), i Poslovnu ediciju.
Prvi "preliminarni" utisci:
Gnom koji liči na Vinetua (Njindonjs)
Zašto bre ljudi, gde će vam duša?
Neispravna veza na radnoj površini ka "cp6linux dokumentaciji" u obe edicije.
Ne pogađa se pojedinačna kontrolna suma sa nekim datotekama (kontrolna suma slike je ok )
Tako da pri proveri DVD-a se javlja greška.
Edicija za poslovne korisnike, pri podizanju javnja neku grešku (zaboravio sam šta se ispisivalo na monitoru) ali uspeva ipak da se podigne.
Biće toga još ...
Ma uredu je to, ali čemu onda "finalna" verzija?


Ovde pratite diskusiju sa Linuxo Foruma
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
212.62.47.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 15:24 - pre 192 meseci
Danilo nemoj lupati gluposti.
U stanju si da u jednoj temi istovaris toliku kolicinu elementarnog neznanja
da je to strasno i jos se podsmevas drugima koji su bar pokusali nesto da urade.
Sta si ti uradio do sad? Kad si baja i Linux guru pomozi ljudima sa tvojim
originalnim idejama.

Mislis da je prerada / izrada neke Linux distribucije lak posao?
Zasto ne probas sam.

Citat:

Prerade drugu distribuciju, i onda kao GNU, GPL, LGPL da drugi mogu da je prepravljaju :) ... hahahaha kako je ovo neozbiljno i smesno...

I sta je ovde smesno i neozbiljno?
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
77.46.228.*



+37 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 15:30 - pre 192 meseci
Ne zelim uopste da se raspravljam sa tobom. Ja sam rekao svoje misljenje, mnogi su ga potvrdili jer gledaju realno na ovakve stvari. Ja ih ne pljujem, samo ih kritikujem, ko kako shvata kritike njegova stvar, ja nisam pljuvao, omalozavao, samo sam rekao da je stvar smesna. Ako sam uvredio nekoga, ja se izvinjavam.

P.S

Evo sajt je proradio, mnogo, mnogo gresaka ima na samom sajtu. Kao da je neki svedjanin kucao nasu cirilicu i na kraju pola laciricom napisano. Poceo sam da skidam ovo cudo od distribucije, pa kada skinem i testiram javljam moj konacan rezultat.
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 15:41 - pre 192 meseci
Zanimljivo zvuči ova "školska verzija". Ću probam. A naziv i nije tako loš: SrbLinux...
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 15:55 - pre 192 meseci
Mene nervira to sto je na srpskom! Kako oni kazu, jer ocigledno mi ovde pisemo na turskom... Zivela cirilica.

Da ima latinicni prevod pa i da probam, ovako mi se gadi sajt, a kamoli OS :)
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 16:01 - pre 192 meseci
Jos da dodam, obozavam kada se izmesa cirilica i latinica, to je tako lep osecaj, prosto ne bih mogao bez toga...

Korisnik (napisano cirilicom)
Zoran (latinicom)

Da me vidi uciteljica rekla bi da sam nepismen... Mesam latinicno i cirilicno pismo... Verovatno je to danas cool. Dobro da ga nisu prevodili sa c001, h3r3 ... i to.. mada mozda je to sledeci korak.. H4k50r D15Tr0!
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
217.169.209.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija06.06.2008. u 17:10 - pre 192 meseci
@Zoran;
Pa, na srpskom je. To što ne postoji latinična verzija ne znači da je preveden na litvanski - ćirilica i latinica su dva potpuno ravnopravna pisma, i bilo koje je srpsko - stvar izbora je koje ćeš koristiti, ETF ekipa je izabrala ćirilicu. Ne znam čemu takva skepsa poput:

Citat:
Zoran Milovanovic: Mene nervira to sto je na srpskom! Kako oni kazu, jer ocigledno mi ovde pisemo na turskom... Zivela cirilica.


Ako ti ne odgovara, ako ti se ne sviđa, nemoj koristiti (kao što ne koristiš), ali nemoj ni pljuvati po tome:

Citat:
Zoran Milovanovic: Dobro da ga nisu prevodili sa c001, h3r3 ... i to.. mada mozda je to sledeci korak.. H4k50r D15Tr0!


Stvarno nije u redu :). Sad će Džeronimo da te vidi :).

 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: cp6Linux - Domaća GNU/Linux distrbucija

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 53892 | Odgovora: 221 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.