Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta cete raditi sa 10 GHz?

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Sta cete raditi sa 10 GHz?
(Zaključana tema (lock), by JOJO847)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 6239 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mizob

Član broj: 13465
Poruke: 1108
195.252.80.*



+5 Profil

icon Sta cete raditi sa 10 GHz?19.10.2003. u 15:35 - pre 248 meseci
E pogledajte ovaj clanak:
threading arhitektura
multiprocesiranje na nivou čipa
višeskalarne multiprocesorske mašine
radni taktovi od 10 GHz
ogromna keš memorija
Media/vector dimenzije procesiranja
veliki broj instrukcija koje "predviđaju" sledeći korak
I/O sa gigahercnim protocima
sigurnost i virtuelizacija
statička i dinamička kontrola potrošnje
Neke od ovih karakteristika imamo (multithread), kao na primer Intelova Hyper-Threading tehnologija, dalje, velike količine keša smo mogli juče da vidimo na slici IBM-ovog Power5 procesora (neće nas u budućnosti valjda čekati onakvi procesori?!?). Pretpostavlja se da K9 jezgro neće uspeti da radi na 10 GHz, ali nije nemoguće da već K10 radi komotno na toj frekvenciji. Biće zanimljivo da gledamo te skokove u gigahercima, kao što smo nekad, osamdesetih i početkom 90-tih godina gledali skokove sa 10 na 16 MHz (;-) ) ili sa 33 na 66 MHz.

Za prelaz sa 5 MHz na 3200 MHz nam je trebalo čitavih 25 godina. Koliko će biti komplikovan put Intelu i AMD-u da pređu put od 3.2 GHz do 2048 GHz? Isto 25 godina?


Zamislite te za 10 godina imate 20-30 GHz,sta cete raditi sa tim?
I sta mislite o 2 THz za 25 godina???
 
0

Veljko
Beograd

Član broj: 967
Poruke: 1172
*.absolutok.net

Sajt: veljko.net


+1 Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?19.10.2003. u 15:53 - pre 248 meseci
Citat:
mane_yu:
Zamislite te za 10 godina imate 20-30 GHz,sta cete raditi sa tim?
I sta mislite o 2 THz za 25 godina???

Ništa posebno svi programi i igrice će biti hardverski zahevniji tako da
će nam biti isto ;)
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?19.10.2003. u 16:32 - pre 248 meseci
Citat:
Za prelaz sa 5 MHz na 3200 MHz nam je trebalo čitavih 25 godina. Koliko će biti komplikovan put Intelu i AMD-u da pređu put od 3.2 GHz do 2048 GHz? Isto 25 godina?

Obratite paznju na sledecu stvar:
Elektroni nikada nece moci da se krecu brzinom vecom od brzine svetlosti, vec maksimalno do te brzine, ili nekog procenta te brzine. Na koliko god GHz radi ploca, elektron mora biti u stanju da toliko milijardi puta predje sa kraja na kraj ploce (sto je priblizno pola metra). Kao sto znamo, svetlost za jednu sekundu predje 300.000km. Da zanemarimo sve induktivne i kapacitivne probleme, kada bi ploca radila na 1GHz, elektroni bi (nekada) morali da predju 500.000 km, sto je nemoguce, i bice nemoguce i za milion godina. Mislim da je granica oko 10 GHz. Nesto me mrzi da racunam, mozda sam negde i pogresio, ali dovoljna je matematika iz osnovne skole, pa probajte i sami.

Izgleda da za milion godina necemo imati milion puta brze racunare!?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.markom.info

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?19.10.2003. u 16:35 - pre 248 meseci
Kakve veze ima veličina matične ploče sa frekvencijom procesora?!?


Marko.
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?19.10.2003. u 16:42 - pre 248 meseci
I sto bi elektron kog djavola isao sa kraja na kraj ploce?!?
:)
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?19.10.2003. u 17:24 - pre 248 meseci
Citat:
Kakve veze ima veličina matične ploče sa frekvencijom procesora?!?

Frekvencija procesora = frekvencija ploce x mnozilac

Jasno je da nema svrhe povecavati mnozilac na nekoliko desetina (ili stotina), pa ako hocemo procesor na 1THz, moramo napraviti plocu na ~100 GHz. E sad ta ploca moze imati dijagonalu maksimalno 3mm! procesor mora biti jos 10 puta manji (pazi kad budes montirao kuler :-)) Ili ti mislis da ce 1GHz (na ploci) biti uvek i svakom dovoljno?

Citat:
I sto bi elektron kog djavola isao sa kraja na kraj ploce?!?
:)


Pa, evo, recimo ja napisem program, koji izmedju ostalog sta radi tera jedan elektron stalno sa kraja na kraj ploce :-)
Pa ako ne stigne na vreme eto ga plavi ekran :-)

Salu na stranu, ceo racunar valjda treba da radi sinhrono. To znaci, da ako bi trajanje jednog takta ploce bilo npr. 2ns, i memorija posalje neku informaciju nekom uredjaju, ona ima maksimalno 2ns vremena da do tog uredjaja i dodje, a elektroni koji nose tu informaciju za to vreme u idealnom slucaju mogu preci 30cm. Na stranu to sto im se usput desavaju mnoge neprijatne stvari, koje ih dodatno zadrzavaju :-)
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.mobtel.co.yu

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?19.10.2003. u 21:34 - pre 248 meseci
Citao sam da je brzina svetlosti maksimalna moguca, jer bi se u suprotnom telo pretvorilo u foton. Da li je ovo dokazano? Ako nije, nece biti problem napraviti akcelerator elektrona na >300000 km/s.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
0

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.rcub.bg.ac.yu



+2 Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?19.10.2003. u 21:39 - pre 248 meseci
Da,ali ce mnogo teze biti napraviti takav procesor i/ili plocu zato sto oni pri velikim frekvencijama (a i sada) prelaze u kola(mreze) sa raspodeljenim parametrima.Mora se i tome DOSTA voditi racuna
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-leonardo.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?19.10.2003. u 21:39 - pre 248 meseci
Citat:
pctel:
Salu na stranu, ceo racunar valjda treba da radi sinhrono. To znaci, da ako bi trajanje jednog takta ploce bilo npr. 2ns, i memorija posalje neku informaciju nekom uredjaju, ona ima maksimalno 2ns vremena da do tog uredjaja i dodje, a elektroni koji nose tu informaciju za to vreme u idealnom slucaju mogu preci 30cm.

Bez uvrede, ali sada si bas odvalio glupost. Da bi informacija iz memorije stigla do nekog uredjaja ne mora elektron da stigne do tog uredjaja. Bitan je samo napon! Elektronu je dovoljno i milimetar da se pomeri pa da se informacija prenese nekoliko metara...ne mislis valjda da kada ukljucis prekidac za sijalicu da sijalica nece da se ukljuci dok elektron od prekidaca ne dodje do sijalice? Sijalica se uvek ukljuci za vreme d/c gde je d duzina zice a c brzina svetlosti bez obzira na brzinu elektrona koja je svega par metara u sekundi.

Evo za neupucene zasto je to tako. Kada se jedan elektron pomeri makar i delic milimetra on ce da istiskuje ostale elektrone ispred i tako se informacija dalje prenosi kilometrima ako treba...

Da si isao na etf ili neku elektrotehnicku srednju skolu verovatno bi ovo znao :P
 
0

Corleone
don Vito Corleone
Palermo,Sicilija

Član broj: 10621
Poruke: 788
213.163.107.*



+1 Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?19.10.2003. u 21:53 - pre 248 meseci
Svi ste pomalo u pravu i niste u pravu.
Ko vam kaže da će za 10-tak godina, procesori biti ovakvi kakvih ih sada znamo, da će matične ploče i ostali uređaji biti ovakvih dimenzija, oblika i da će raditi na principu kakav mi sada znamo.
Možda će tada procesor biti istih veličina kao i sada, hlađenje možda bude i freonsko, brzina možda i do 100 tera herca, matična ploča veća ili manja itd, itd...
Kompjuteri 486 nisu imali cooler za procesor, Pentiumi I su imali prostije coolere nego danas, kada se može naći i vodeno hlađenje umesto vazduhom teranog coolera.
Sve je to relevantno i glupo je o tome i misliti a kamoli diskutovati. Videćemo kada dođe to vreme.
Kao što reče naš narod, ovde na Siciliji: Svako vreme ima svoje breme.

Mislite malo o tome
 
0

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?19.10.2003. u 23:41 - pre 248 meseci
@pctel
Prijatelju eletroni ne trce s kraja na kraj zice nego se gurkaju:-)
(krajnje pojednostavljeno).
 
0

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?20.10.2003. u 00:21 - pre 248 meseci
Citat:
"Pa, evo, recimo ja napisem program, koji izmedju ostalog sta radi tera jedan elektron stalno sa kraja na kraj ploce :-)
Pa ako ne stigne na vreme eto ga plavi ekran "

Ovo mi se stvarno svidja... Cemu sluzi a jos i ne radi?

PS.
Delim Veljkovo misljenje:"Ništa posebno - programi i igrice ce biti hardverski
zahtevniji tako da ce nam biti isto".



[Ovu poruku je menjao sasa022 dana 20.10.2003. u 03:52 GMT]
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?20.10.2003. u 01:23 - pre 248 meseci
Citat:
Evo za neupucene zasto je to tako. Kada se jedan elektron pomeri makar i delic milimetra on ce da istiskuje ostale elektrone ispred i tako se informacija dalje prenosi kilometrima ako treba...

Da si isao na etf ili neku elektrotehnicku srednju skolu verovatno bi ovo znao :P

Ajde!
sto rek'o RadovanIII.
Pa elektronika je meni veoma poznata, mnogo vise nego sto ti mislis. Razlog zasto sam se ovako krajnje metaforicki izrazio je da bi to shvatili i oni koji nemaju veze sa elektronikom, a svakako znaju za brzinu svetlosti. E, sad... ne zameram na primedbi... volim kad neko misli svojom glavom, i ne kuca odmah "google", ali primedba ne menja stvar. Prvi elektron gurne drugi, drugi gurne treci... i tako do n-tog koji gurne (n+1)-i. To NIJE brze nego da je onaj prvi otisao sam. Znaci, moj stav ostaje, samo smo sada zakomplikovali diskusiju pa se teze razume... ali nije strasno.
Elektricno polje ne moze da se krece brzinom vecom od brzine svetlosti.
Citat:
@pctel
Prijatelju eletroni ne trce s kraja na kraj zice nego se gurkaju:-)
(krajnje pojednostavljeno).


Kao sto gore rekoh, samo metafora. Ali nebitno... bitna je brzina prenosa informacije, a ne to koji je elektron prenosi.

E sad, da vas podsetim na ono sto je u celoj prici bitno:
vase misljenje, da li je frekvencija ogranicena duzinom zice, ili to nema nikakve veze?

Da li ce ikada biti, kao sto neko rece, moguce napraviti procesor na 100 THz?
Ja bih rekao da nece. Ni za milijardu godina!
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.mobtel.co.yu

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?20.10.2003. u 01:43 - pre 248 meseci
srki, sad si ti lupio glupost. Krecuci se na nacin koji si opisao (sa kojim se slazem), elektroni prenose informaciju brzinom jednakom brzini elektrona.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-leonardo.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?20.10.2003. u 02:17 - pre 248 meseci
Citat:
Bojan Basic:
srki, sad si ti lupio glupost. Krecuci se na nacin koji si opisao (sa kojim se slazem), elektroni prenose informaciju brzinom jednakom brzini elektrona.
Pa nije bas. Cim prvi elektron pocne da se krece to se brzinom svetlosti prenosi na poslednji i on onda pocne da se krece i eto ti informacije. Ne znam zasto bi se informacija prenosila brzinom kojom se elektroni krecu? Elektroni se inace ni ne krecu nekom prevelikom brzinom. Za to je potreban acelerator (betatron).

pctel, izvini sto sam onako rekao nisam znao da si mislio metaforicki. inace za ostalo si u pravu ali takodje se smanjuju i dimenzije procesora stalno. Mada to sto je maticna ploca velika nema mnogo veze jer ne mora i memorija da radi na toj frekvenciji i zbog toga i postoji mnozilac da bi procesor brze radio nego ostatak racunara koji cine kartice, memorija itd...

A inace se slazem da 100Thz nece napraviti ni za milijardu godina!
 
0

dendic
servisi ,odrzavanje
Mostar

Član broj: 10678
Poruke: 1856



+10 Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?20.10.2003. u 08:26 - pre 248 meseci
Ne znam zasto svi pisu o elektronu i vodovima kao nosiocima informacije. Sta je sa svjetlovodima, dokle su dosla istrazivanja organskih tvari. Da li ce stvari sve vise ici ka vjestackoj intelegenciji (paralelizmima procesora).Dokle su dosle nanotehnologije (zasto se neispravan chip uz pomoc nanorobota nebi sam popravio)???
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?20.10.2003. u 11:37 - pre 248 meseci
Citat:
dendic:
Ne znam zasto svi pisu o elektronu i vodovima kao nosiocima informacije. Sta je sa svjetlovodima


pa covek je pitao sta mislimo o 2THz za 25 god. Ja kazem da nece moci. Ne razumem, hoces da kazes da se svetlost krece brze od brzine svetlosti? Zar to nije kontradikcija? Moja ideja se sastoji u tome da brzinu prenosa informacije ne mozemo beskonacno povecavati, i da smo blizu granice. Ostaje smanjivanje rastojanja koje ta informacija treba da predje. Ali, ni to ne mozemo do beskonacnosti, i tu nailazimo na granicu...
Vidis, paralelno procesiranje je zanimljiva stvar, ali nije tema ove diskusije. Ne mozes imati procesor od 100 THz, ali mozes 50.000 procesora od 2GHz... ili 10.000 procesora od 10GHz. Da li je to buducnost? Znaci, svi ce imati google kod kuce (za one koji ne znaju, google vec radi na slicnom principu). I nisam baz optimista po pitanju tih nano-robota. Ako sam dobro razumeo, njihova primena ce eventualno biti moguca u medicini, gde robot moze da se krece kroz krvne sudove do bilo kog dela organizma. Ali kako da se krece kroz elektronske komponente?
Masta ne priznaje granice...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

dendic
servisi ,odrzavanje
Mostar

Član broj: 10678
Poruke: 1856



+10 Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?20.10.2003. u 12:47 - pre 248 meseci
A sto se tice nanotehnologija jedan od ciljeva je napraviti nano robote koji mogu da rade na subatomskom nivou (zasto ne proizvoditi neku rudu sklapanjem atom po atom).Ima dosta stranica na netu o toj tehnologiji, a sto se tice brzine svjetlosti vec su radjeni eksperimenti na povecanjima vecim od brzine svjetlosti. Ne sjecam se tacno kako su uspjeli povecati brzinu nekih cestica da idu brze od svjetlosti, ali eto i to se moze. O tome se moze citati na stranicama od CERN-a.
 
0

system_slut
syd

Član broj: 15128
Poruke: 7
*.mas.optusnet.com.au

Sajt: www.nemaseparajarane.com


Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?20.10.2003. u 15:29 - pre 248 meseci
pazi delija,

prosto nemogu da vjerujem da ste vi ozbiljni, pa u kom para-svjetu vi camite.
Zar vi mislite da Bush-ovi vec nemaju tu tehnologiju? pa sigurno znate da smece koje mi koristimo i kupujemo pod imenom "Top Tehnologija" je zaprava dinosaurske starosti u poredjenju sta "USA" a mozda i neke druge vladine organizacije imaju.
Kao fakt sjecam se jednog clanka sto je izasao u novinama Sydney Morning Herald
www.smh.com.au (pod Archive) 1996 god. Kada u Australiji top cpu je bio Pentium 166 Mhz(MMX tehnologija nije bila ni u snovima) tada jedna novo osnovana Americka agencija zaduzena za pracenja asteroida,kometa i drugih svemirskih objekata dobila na poklon compjuterski system od USA NAVY Tactical Response Unit. Za Navy to je vec postao neupotrebljiv jer kako kazu nije im vise potreban jer novije model ima i do 4.8 X brzi rad. Taj poklonjeni komp. je ima brzino od 1 ghz!!!
1996 god.!!!!!. a vec su eto izbacili noviji model. Sto je bilo jos interesantnije, sistem se sadrzio od samo jednog cpu. Proizvodjac nije bio naveden ali su objavili da nije nijedna od comercijalnih kompanjia. Velicina citavog systema je tolika da USA NAVY SEALS vojnik moze da ga nosi na ledjima tokom citave misije. O detaljima kao Wireless WAN konekcije sa i druge djidje necu ni da ulazim, odmah mi voda na usta poleti.

Iskreno ja vjerujem da sav nivo tehnologije pristupan generalnom stanovnistvu je u zaostatku od bar 10 god. za nivom tehnologije vec razvijene, i koristene od MIB.
Mozda sam lud, vjerovatno napusen, ali razmisli mozda sam cak i u pravu.
ss
 
0

Billy_boy

Član broj: 13944
Poruke: 354
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: Sta cete raditi sa 10 GHz?20.10.2003. u 17:21 - pre 248 meseci
Tu ima i gluposti i pametnih izjava, ali na jedno ste zaboravili:
-Dimenzije procesora se se smanjiti, a cache L1 i L2 povecati, a vjerojatno ce dio RAMa biti integriran u procesoru zbog smanjenja udanjenosti.
-Podatci ce prolaziti paralelno kroz nekoliko tisuca zica. (Vjerojatno cemo imati nano-vodice)
-Smanjit ce se potrosnja.
-Poboljsat ce se hladjenje (vec sad rade na sistemu da voda prolazi kroz nano cijevu kroz samo srce procesora).

To ce razultirati:
-Velika brzina rada procesora
-Maksimalnu brzinu sabirnice ce povecavati veci broj "pinova" pa protok podataka nije ugrozen.

Ali jos je problem i veca mogucnost interferencije i induktivnog otpora pri velikim frekvencijama.

Tehnologija ide naprijed, a ovo je dokaz da ce se brzina procesora kakve danas znamo povecati.
Samo je pitanje kad ce i ocemo li prije naci ucinkovitije i brze procesore na nekom drugom principu rada (kvantni, svjetlovodni [kod njega nema interferencije pri vecim frekvencijama ni ind otpora], biokemijski, neuronski - na prva 2 se vec radi)!
 
0

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Sta cete raditi sa 10 GHz?
(Zaključana tema (lock), by JOJO847)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 6239 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.