Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP

[es] :: Advocacy :: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 54760 | Odgovora: 583 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..g-c5300-4.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP22.10.2003. u 06:18 - pre 249 meseci
Hehehe, kanda ipak ima naših slova. Samo, morao sam da se logujem iz XP-a da bih to video.

Sutra ću detaljnije da objasnim kako sam uspeo da se povežem. Za sad samo da kažem da je rešenje man ppp.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP22.10.2003. u 06:22 - pre 249 meseci
E a sta ti se vise svidja (ili ne svidja) FreeBSD ili Linux? Koje su sustinske razlike?
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.f.bg.ac.yu

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP22.10.2003. u 11:45 - pre 249 meseci
Citat:
Časlav Ilić:
Eh, zaboravih i jedno biserče IksPeovog pozivača: podrazumevano preuzimanje fokusa pri ponovnom obrtanju broja, pa kada 20 puta preuzme fokus... :))) (Znam, znam, ima stavka u registru kojom se to isključuje, zato ga isprva i zaboravih.)


Koja je to stavka? Baš nervira dotično.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.verat.net



+27 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP22.10.2003. u 12:05 - pre 249 meseci
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\RAS Phonebook
PopUpOnTopWhenRedialing postaviti na 0
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP22.10.2003. u 12:10 - pre 249 meseci
Citat:
Dragi Tata:
Evo me sa FreeBSD-a i Konquwror-a. Jao što je ružno....


Hmmm, verovatno FreeBSD ima onu istu boljku koju su imale i stare distribucije linuxa, a to su fontovi. Danas to nije situacija barem na linuxu.

Evo znaci jedan shoot sa default fontovima na Suse 8.2 linuxu, nadam se da cu moci da posaljem i sliku da se vide fontovi na sta lice.

U svakom slucaju preporucio bi dragom tati da pogleda

http://www.elitesecurity.org/tema/14234
kako da instalira fontove i da svoj unix napravi sto upredbljivijim :)))

sto se tice scrnshoota nece ga biti ne mogu da se nakacim na ftp server gde mogu da okacim sliku a opet nekih 25 kb sam siri nego sto to ES dozvoljava :))
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.rcub.bg.ac.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP22.10.2003. u 15:05 - pre 249 meseci
Citat:
Dragi Tata:
Jao što je ružno....


Hm, istu reakciju sam imao kada sam otvorio IE pod XP-om.

Stvar ukusa, ali AA i Verdana porodica pisma u Mozili na mom Gentoo Linux-u izgleda daleko preglednije od podrazumevanog podesavanja IE-a.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP22.10.2003. u 16:23 - pre 249 meseci
Srki: Mislim da ne bi bilo fer da pravim poređenja Linux vs FreeBSD jer sam se ozbiljnije bavio samo Mandrake Linux-om 7.2. Mogu samo da kažem da je to bilo jako frustrirajuće iskustvo.

Popaj: Da vidiš kako izgleda ES na Konquereru ili nedajbože Mozilli sa mog kompjutera, ne bi ti palo na pamet da kažeš da je to "stvar ukusa". Jedva može da se pročita šta piše na ekranu, a Mozilla učitava stranice bar duplo sporije nego IE. Ne kažem, verovatno može da se podesi da izgleda puno bolje, ali "out of the box" je katastrofa.

Deki: Vidim li ja to da preporučuju TTF fontove? Uglavnom, nemam želju (a ni vremena) da se bavim "podešavanjima". Meni OS (na korisničkom nivou) nije ni hobi ni izvor zarade i ne želim da se bavim njime.

I hoće li neko da se smiluje da ukratko opiše proceduru za Gnome? Popaj?
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.rcub.bg.ac.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP22.10.2003. u 17:27 - pre 249 meseci
Pricao sam o podrazumevanim, "out-of-the-box", resenjima na Linux/Windows sistemu kada su pisma u pitanju. Ne sporim da kod tebe lose izgleda, ali nemam iskustva sa FreeBSD sistemom kao desktop resenjem da bih mogao reci da li je to pravilo. Pored slova, sami prozori (toolbar, dugmad, klizaci i slicno) mi deluju daleko prijatniji na Linux-u (posebno u Gnome okruzenju) od podrazumevanih u XP-u gde mi deluju nazubljeno i napadno.

Kao sto rekoh, stvar je ukusa i navike.

Sto se Gnome-a tice, on ima Dial-up alatku u okviru network-admin programa. Za razliku od KPPP sa kojim se svakodnevno druzim, gnome-network-admin nisam koristio, te ne mogu ni da komentarisem.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.169.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP22.10.2003. u 17:50 - pre 249 meseci
@Tata:
Operacija povezivanja na Internet (FreeBSD, nezavisno od grafičkog okruženja):

1) Editovati /etc/ppp/ppp.conf. U sekciji "papchap" zameniti PHONE_NUM sa brojem telefona. Više brojeva može biti navedeno kao 4123456|4123457|4123458. Zameniti takođe USERNAME i PASSWORD.

2) U terminalu ukucati:

$ ppp
ppp> dial papchap

I to je to. ^C prekida vezu, ^D izlazi iz ppp programa. help daje pomoć.

Što se fontova tiče:

# cd /usr/ports/x11-fonts/webfonts/
# make install clean

Ovo svakako nije teško, ali i dalje ne razumem zašto insistiraš da se uzima FreeBSD 4.x kao platforma za ovakvo poređenje.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP22.10.2003. u 18:23 - pre 249 meseci
Citat:
random:
Ovo svakako nije teško, ali i dalje ne razumem zašto insistiraš da se uzima FreeBSD 4.x kao platforma za ovakvo poređenje.


Insistiram samo zato što već imam instaliran FreeBSD iz razloga koji nemaju veze sa pričom o upotrebljivosti. Osim toga, Danilo (već sam se zabrinuo šta je sa tim čovekom) priča da je potpuno svejedno koji se OS koristi "ispod" grafičkih okruženja, a ovaj eksperiment čini mi se pokazuje da nije baš tako.

Uostalom, ako je Linux stvarno toliko lakši, nemam ništa protiv da neko (Mihailo? jc_denton?) uskoči na moje mesto, instalira Linux i izvede ceo postupak.

 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP22.10.2003. u 22:14 - pre 249 meseci
Dobra vest je da je tOwk živ.
Ali, izgleda da je izabrao lakši način da ne izađe Dear Ćaletu na crtu.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..ndg-pm4-2.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP23.10.2003. u 05:26 - pre 249 meseci
Hehe sad se javljam iz links-a. Nazalost, nije mi instaliran lynx - to je prvi browser koji sam koristio. Zarazan ovaj FreeBSD, nije ni cudo sto ste vi Open-Source fanovi toliko zaludjeni za svoje OS-ove.
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.vdial.verat.net



+1 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP23.10.2003. u 08:54 - pre 249 meseci
Citat:
Dragi Tata:
Uostalom, ako je Linux stvarno toliko lakši, nemam ništa protiv da neko (Mihailo? jc_denton?) uskoči na moje mesto, instalira Linux i izvede ceo postupak.


Hajde da se priključim akciji :) Koju distribuciju da instaliram?
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP23.10.2003. u 14:58 - pre 249 meseci
Citat:
Mihailo:
Citat:
Dragi Tata:
Uostalom, ako je Linux stvarno toliko lakši, nemam ništa protiv da neko (Mihailo? jc_denton?) uskoči na moje mesto, instalira Linux i izvede ceo postupak.


Hajde da se priključim akciji :) Koju distribuciju da instaliram?

Pa Mandrake puca najvise na user friendly tako da bih njega ja preporucio u globalu za takve testove. Trenutno je aktuelna verzija 9.2 :). ukoliko nemas mogucnost da nabavis full ili klubsku verziju sacekaj treba iso da se pojavi za koji dan ako nije u medjuvrenu se pojavio do sada. Jos nisam imao prilike da ga probam, ali Mandrake redko kada ume da omane.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP23.10.2003. u 15:03 - pre 249 meseci
Citat:
Dragi Tata:

Deki: Vidim li ja to da preporučuju TTF fontove? Uglavnom, nemam želju (a ni vremena) da se bavim "podešavanjima". Meni OS (na korisničkom nivou) nije ni hobi ni izvor zarade i ne želim da se bavim njime.

I hoće li neko da se smiluje da ukratko opiše proceduru za Gnome? Popaj?


Pa niko ne govori da su bitmap fontovi dobri, pa i vrabci na granama znaju da je Type1(odakle je MS pocupao tehnologiju za TTF) i TTF prava stvar. Ono medjutim gde je recimo KDE i gnome otisli dalje u ondosu na windows jeste sama aproksimacija kada se konvertuje TTF u bitmapiran font. Naime windows koristi 4 boje za antialiasing a KDE i gnome 256.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP23.10.2003. u 16:18 - pre 249 meseci
A ClearType?
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP23.10.2003. u 16:19 - pre 249 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic:
ali Mandrake redko kada ume da omane.


Ovo je dobar vic. Jesi li radio nekad sa verzijom 7.2?

 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP23.10.2003. u 16:56 - pre 249 meseci
Citat:
Mihailo:
Koju distribuciju da instaliram?


Ja bih rekao najpopularniju - valjda RedHat ili Suse. Ako ćemo na najlakšu za korišćenje, onda verovatno Lindows.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP23.10.2003. u 19:04 - pre 249 meseci
Izvinjavam se na kratkom odsustvu, ko bi rekao da ćete me toliko prozivati za tako malo vremena ;-)

Ukratko, par napomena o tome šta sam ja ranije rekao.
— Svaki sistem je zadovoljavajući (v. prethodnu temu) ako se zadovoljavajuće podesi (tj. u slučaju GNU/Linux distribucija, misli se na automatsko prepoznavanje modema, mrežne kartice [isto za Internet], itd.) — ovde ne mislim da korisnik podešava, već da instalacioni program to uradi

Ovde je degojs naveo nekoliko primera takvih distribucija, ali ja ih nisam koristio te ne znam mnogo o njima. Znam da je isto to moguće napraviti i sa FreeBSD-om, i sa drugim sistemima, ali kako su to slabo rašireni sistemi (malo korisnika, malo programera, nije toliko popularno ime kao „Linux sistem“), niko to dosad nije uradio.

Pošto nema „instalacije hardvera“ (čim to mora da se uradi, dobijamo jednu stavku „loše“ po pitanju upotrebljivosti), instalacioni proces uglavnom omogućava i podešavanje Internet veze — znam da sam viđao takve stvari kada sam instalirao neku distribuciju pre par godina. Tu unesete broj i korisničko ime, kao i lozinku, i stvar gotova (čak, čini mi se da i Debian ovo ima, samo on ne koristi grafičko okruženje za instalaciju, te ispada iz konkurencije).

Kada završite sa ovakvom instalacijom sistema (!!!), da biste se povezali iz novog Gnoma (2.2, 2.4, možda i 2.0), samo dodajte programče na „panel“ za povezivanje, i zatim pritisnete dugme za povezivanje. I eto, modem počne da trtlja. Naravno, ovde je problem što Gnom pretpostavlja da je instalacioni postupak sve obavio kako treba — podesio Internet vezu, i omogućava povezivanje pomoću jednog klika.

Ako nije tako, to znači da sistem koji si izabrao nije prilagođen za upotrebljivost (a FreeBSD sigurno nije) te vrste.

Ako želiš da probaš Gnoma, mislim da je najbolje zaokružen proizvod Gnoppix (ili kako se već zove), tj. pretpostavljam da jeste pošto ga nisam probao (zasnovan je na Knoppix-u).

Gnom ne može da reši problem povezivanja na Internet potpuno samostalno iz jednog prostog razloga — to nije u njegovoj nadležnosti. Naime, to podrazumeva rad sa hardverom, njegovo prepoznavanje i podešavanje, kao i opšte mrežne karakteristike, te to mora da obezbedi sam sistem („distribucija“, „instalacija“, itd.). Naravno, ovo jeste jedan (veliki) nedostatak za početnike, naročito ako se odluče za neku težu distribuciju koja ništa od toga ne podešava (npr. na Slekveru se može koristiti pppsetup za jednostavno podešavanje, ali taj alat ipak ne zadovoljava osnovne kriterijume; mnogo manje spartanske distribucije GNU/Linux sistema sigurno obezbeđuju „upotrebljivije“ alate za taj postupak).

Zaključak: na podešenom sistemu, za povezivanje na Internet iz Gnoma je potreban jedan klik, a za „naprednija podešavanja“ ne postoji standardan alat (bar mi nije poznato). Sigurno ćete se složiti da je „jedan klik za povezivanje“ zaista upotrebljivo, ali ipak postoji problem zato što većina novih sistema nije odgovarajuće podešena.

Kao prilog mom viđenju stvari ide i to da se postupak za podešavanje Internet veze delimično izmenio i u Windows-u, te ona sekretarica iz prethodne teme koja je podešavala Internet u firmi A, kada pređe u firmu B koja koristi drugi Windows sada neće moći da podesi Internet :-). Zapravo, znam da sam od provajdera dobijao uputstva za povezivanje Windows-a 95/98 u bar jedno 10 koraka, a vi kažete da se u XP-u to obavlja u znatno manje koraka (što znači da je izmenjeno, zar ne?). Ovo krši pravilo koje ste i sami postavili — ako se nešto često menja, to smanjuje upotrebljivost.

Ukratko, ono što sam ja uspeo da pohvatam od Usability gurua iz Gnomovog tima je sledeće:
— bitno je da se okruženje stalno isto ponaša (doslednost ili „konzistentnost“)
— bitno je da se ne postavljaju tehnička pitanja korisniku (npr. „unesite DNS servere“), ako se to može izbeći (a najčešće može, tj. cilj mnogih tehnologija je upravo to)
— izrada korisničkog sučelja (UI) se izvodi prema pravilima upotrebljivosti (npr. vodi se računa da se dugme „U redu“ uvek nađe na istom mestu, da se ne smeta korisniku pri radu — aktuelna tema je loša izrada Gaim-a koji stavlja pristigle poruke u prvi plan, što veoma smeta udobnom radu)
— sve treba da bude očigledno [ovo je cilj, ovo nije dostignuto ni u jednom postojećem sistemu], i sistem treba da povlađuje korisniku, a ne obrnuto (sistem da daje uputstva korisniku šta da uradi)

Tako, na primer, kada ubacite prazan CD u CD pisač, u Gnomu iskoči program za snimanje (tj. to i nije program, pošto se radi o upravljaču fajlovima Nautilusu, te korisnik ne treba da nauči ništa novo osim da koristi već stečeno znanje o kopiranju fajlova). Naravno, neko će reći da je možda ubacio prazan CD, ali nije planirao da snima, pa ovo ne valja — ali koliko se to često dešava? A koliko će ovo pomoći početniku pri snimanju CD-a? Negde sam načuo i da Windows XP ima slične mogućnosti.


Što se tiče fontova, FreeType je odlična biblioteka koja prema tuđim svedočenjima radi i znatno bolje od MS-ovog „motora“. Naravno, ona podržava i OpenType (sa „krivuljama drugog reda“, poznatiji kao TrueType, i sa „krivuljama trećeg reda“, tj. TTF metapodaci i Type1 podaci), kao i sve ostale moderne tehnologije. Ipak, veoma značajan za opšti utisak o izgledu je u auto-hinting modul koji obezbeđuje da i fontovi sa ružnim hintovima (kakvi su gotovo svi, osim par Mikrosoftovih koje je izradio Monotype, kao što su Verdana, Tahoma, ...) izgledaju ponekad i bolje od ručno hintovanih fontova (naravno, uvek je ručno moguće bolje uraditi, zato što onda uzmeš ono što uradi auto-hinter, pa to još popraviš :-). Ipak, TTF nije ukrao ništa od Type1, koji sadrži jedino kvalitetnije oblike slova (bezijerove krive trećeg stepena, naspram drugog stepena u TTF), a to je jasno i iz OpenType formata: običan (ne baš običan, sadrži mnoge nove tabele koje nisu bile definisane za TTF, ali je u skladu sa TTF specifikacijom) TTF format uz mogućnost upotrebe krivih trećeg reda.

I na kraju, izazov prihvatam jedino ako me sponzorišete jednim novim hard diskom (2,5" molim, i sa bar 40GB prostora :-) i licencom za Windows XP :-P

A usput, imam i jedan računar na HP 100VG mreži, šta mislite kako će se Windows XP ponašati na njemu? Mreža je tu od suštinskog značaja, pošto se preko nje povezujem na Internet. Čim mi nabavite licencu i softver, instaliraću ga tu (ako uspem da oslobodim prostor na disku) da utvrdim kako se snalazi sa malo egzotičnijim hardverom ;-) Naravno, u konkretnom slučaju se bilo koja GNU/Linux distribucija (čak i džepna butabilna vizit kartica LNX-BBC) snalazi sjajno, bar ako je novijeg datuma.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP23.10.2003. u 19:30 - pre 249 meseci
I naravno, postoji alat i za podešavanje mreže u Gnomu, samo ga ja nikad nisam koristio te i ne znam kakav je. Čini mi se da je program network-admin (najverovatnije se nalazi u odeljku „sistemski alati“ u meniju) u pitanju, ali koliko je lak za upotrebu videćete sami kada ga probate.

Takođe, pretpostavljam da on još uvek ne ispunjava sva gornja pravila izrade za upotrebljivost, pošto još uvek nije ubačen u „zvanično izdanje Gnoma“.

Pročitao sam i da se distributerima preporučuje da ovaj alat pokreću sa:
network-admin --ppp-connection

Naravno, ovaj način nije prigodan za obične korisnike, ali kako i rekoh, to treba distributeri i „paketari“ da urade kako valja.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Lakoća korišćenja: Gnome vs Windows XP

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 54760 | Odgovora: 583 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.