Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija

[es] :: Vodič za emigraciju :: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13

[ Pregleda: 91243 | Odgovora: 256 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Tigereye527
Varilec
Rm Vuk
Varazdin

Član broj: 336527
Poruke: 4
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija30.03.2017. u 16:11 - pre 85 meseci
Da imao je, ima ga jos od kada je on bio maloljetan.
 
Odgovor na temu

Tigereye527
Varilec
Rm Vuk
Varazdin

Član broj: 336527
Poruke: 4
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija05.04.2017. u 08:08 - pre 85 meseci
Mislio sam da je imao ali sad nakraju ni sam ne znam.

Zivio je u sloveniji kada je bila yuga, ja sam roden u decembu 91 i ne znam stvarno kada je on dobio drzvaljanstvo niti gdje da to provjerim.

A sto ako je dobio kasnije poslje mojeg rodenja ?
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4413
5.170.111.*

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija05.04.2017. u 08:29 - pre 85 meseci
Ako ga je imao u trenutku tvog rođenja i ako si mlađi od 36 godina ti po člnu 6. Zakona o državljanstvu imaš lovenačko državljanstvo. Ako nije imao, moraš po članu 13 i Zakonu o Slovencima van Slovenije.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

Tigereye527
Varilec
Rm Vuk
Varazdin

Član broj: 336527
Poruke: 4
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija05.04.2017. u 17:51 - pre 85 meseci
Madamov hvala na odgovoru

Samo me jos zanima ako znate kako da saznam dali je on imao u trenutku mojeg rodenja drzavljanstvo posto sam roden kada se yuga raspadala a on je zivio u sloveniju bas prije tog razdoblja kada nije jos bilo te podijele.
 
Odgovor na temu

anton dajcman
nezaposlen
sarajevo BiH

Član broj: 335967
Poruke: 15
*.dyn.telefonica.de.



+5 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija21.04.2017. u 20:18 - pre 85 meseci
Postovanje, dali neko moze da mi kaze ko odlucuje hoce li se dobiti drzavljanstvo, meni su prije tri mjeseca trazili dopunu biografije i poslao sam im, jos uvijek cekam na odgovor, dali neko zna koliko cu jos da cekam i dali je neko imao slicno iskustvo.Hvala unaprijed
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija21.04.2017. u 21:18 - pre 85 meseci
Koliko ja znam ti ga već imaš ako imaš poreklo samo nisi upisan u matične knjige. Da bi bio upisan u matične knjige treba da ispuniš te propisane uslove. Inače ako nisi živeo u 5 zemalja proces bi trebao da bude brz tj. gotov za oko dve do dve i po nedelje. Ako si im iz bilo kog razloga sumnjiv onda moraju neke provere da odrade a to već traje neko vreme. Ima tu puno faktora ali ako si čist kao suza nema šta da brineš.
 
Odgovor na temu

anton dajcman
nezaposlen
sarajevo BiH

Član broj: 335967
Poruke: 15
*.dyn.telefonica.de.



+5 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija21.04.2017. u 21:44 - pre 85 meseci
Cist sam ja kao suza, sve uslove koje su zahtjevali ispunio sam, nego mi dugo traje, evo vec sesti mjesec, krajem novembra sam predao papire, pa su mi prije tri mjeseca trazili dopunu biografije, pa sam i to poslao i evo jos uvijek cekam.Mada eto tjesi me to sto dugo traje, mislim da su me htjeli odbiti odbili bi me ranije? Pozz
 
Odgovor na temu

anton dajcman
nezaposlen
sarajevo BiH

Član broj: 335967
Poruke: 15
*.dyn.telefonica.de.



+5 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija25.04.2017. u 20:27 - pre 84 meseci
Jedno pitanje, koliko se ceka na odgovor u vezi drzavljanstva ? Pozz :)
 
Odgovor na temu

anton dajcman
nezaposlen
sarajevo BiH

Član broj: 335967
Poruke: 15
*.dynamic.telemach.ba.



+5 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija09.07.2017. u 10:17 - pre 82 meseci
Evo da se pohvalim dobio sam drzavljanstvo,hvala svima na pomoci.Lijep pozdrav :) :) :)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija09.07.2017. u 12:36 - pre 82 meseci
E svaka čast i u nove pobede! Ja sam dobio pre dva dana za klinca koji je star 7 meseci. Predao sam u konzulatu u Beogradu izvod iz MKV na medjunarodnom obrascu, njegov izvod iz MKR na medjunarodnom obrascu i uplatio 13 Evra. Stiglo je za 28 dana na kućnu adresu a rekli su da će biti za mesec dana.
 
Odgovor na temu

dare023
Bečkerek

Član broj: 60701
Poruke: 363
87.116.188.*



+2 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija25.07.2017. u 19:16 - pre 81 meseci
Deda je rođen u Sloveniji 1921, preselili su se u Srbiju 1930-tih.
Znam da mogu da dobijem državljanstvo jer su neki bliski rođaci več dobili, ali je malo nejasno sledeće:
- da li mora da dobije i moj otac da bi dobio ja?
Odmah da kažem da su rođaci koji su dobili bili direktni potomci dedine braće koji su isto rođeni u Sloveniji, pa baš i nemam koga da pitam za tačnu informaciju.
Gledao sam po nekim sajtovima i piše "do drugog kolena", to bi onda bilo to?
Takođe me zanima koliko su rigorozni oko jezika i slično.
Hvala na pomoći.
dare023
 
Odgovor na temu

anton dajcman
nezaposlen
sarajevo BiH

Član broj: 335967
Poruke: 15
*.dynamic.telemach.ba.



+5 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija25.07.2017. u 19:53 - pre 81 meseci
Ako ti je deda slovenacki drzavljanin onda mozes na osnovu njega da dobijes nije potrebno da ti otac ima drzavljanstvo a sto se tice jezika pozeljno je da znas ali ako ides na osnovu dede onda ti nije potrebno, pokusaj da sve sto im saljes mislim na biografiju prvenstveno onda neka bude na slovenskom najbitnije ti je da si clan drustva 5 godina I da mozes da prilozis dokaze da si aktivan to mislim na okupljanja na kojima si bio u drustvu a ako imas fotografije iz posjete sloveniji isto I to prilozi, nadam se da sam ti barem malo pomogao.pozzzz
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija25.07.2017. u 20:26 - pre 81 meseci
Citat:
dare023:
Deda je rođen u Sloveniji 1921, preselili su se u Srbiju 1930-tih.
Znam da mogu da dobijem državljanstvo jer su neki bliski rođaci več dobili, ali je malo nejasno sledeće:
- da li mora da dobije i moj otac da bi dobio ja?
Odmah da kažem da su rođaci koji su dobili bili direktni potomci dedine braće koji su isto rođeni u Sloveniji, pa baš i nemam koga da pitam za tačnu informaciju.
Gledao sam po nekim sajtovima i piše "do drugog kolena", to bi onda bilo to?
Takođe me zanima koliko su rigorozni oko jezika i slično.
Hvala na pomoći.


Mogu da ti kažem da treba 100% da se opustiš što se tiče jezika. Niko ti ništa neće zameriti niti reći ako ne znaš ni reči slovenačkog i to nije uslov za upis u knjige.
U suštini koliko ja znam sa pravnog aspekta ti jesi državljanin koji nije upisan u matične knjige tako da kad se ispune uslovi oni te upisuju u matične knjige i tek onda imaš
pravo na pasoš. Ja kad sam predavao 2004. trebao izvod od majke i uverenje o državljanstvu i nekih 30 Evra i to je bilo to. Ništa član društva 5 godina i slično.
Moja majka je imala njihov pasoš onda tako da ne mogu da tvrdim 100% da ne treba roditelj da bude upisan.


 
Odgovor na temu

mrblaf

Član broj: 303389
Poruke: 112
213.91.76.*



+47 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija25.07.2017. u 23:47 - pre 81 meseci
@mihaleks

Zakon kojim je regulisana naturalizacija potomaka slovenackih drzavljana u inostranstvu je znatno poostren 2011 godine, te vase iskustvo iz 2004. godine vise nije relevantno. Osim toga, vi ste dobili drzavljanstvo po majci (a ne po dedi/babi) i verovatno ste bili mladji od 36 godina tada te ste automatski samo izjavom da se smatrate slovencom mogli da dobijete drzavljanstvo, tj. na vas se oodnosio drugi clan zakona (@madamov je stavio gore, clan 6) koji vazi samo za one ciji je roditelj bio slovenacki drzavljanin u trenutku rodjenja i koji su mladji od 36 godina. Ostali moraju da idu po clanu 13., koji nakon 2011. godine podrazumeva 5 godina clanstva u drustvu i veze sa slovenijom te bar jednog slovencakog pretka do 2. kolena (baba/deda)

@dare023
Ovo sto je napisao anton dajcman je tacno, na kraju krajeva on je dobio slovencko drzavljanstvo pre mesec dana po novim propisima. I moja supruga bi iduce godine trebalo da ispuni uslove, tj. 5 godina staza u drustvu slovenaca i postojanje veza sa Slovenijom te se nadam da ce dobiti drzavljanstvo.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija26.07.2017. u 07:34 - pre 81 meseci
mrblaf

Naravno da je promenjen zakon u medjuvremenu. Zato sam i napisao "kad sam ja predavao".
 
Odgovor na temu

dare023
Bečkerek

Član broj: 60701
Poruke: 363
87.116.188.*



+2 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija26.07.2017. u 08:18 - pre 81 meseci
Hvala puno na odgovorima, ako sve bude u redu trebalo bi da dogodine mogu da pokušam.
Samo još jedna stvar, obzirom da je deda praktično ceo život živeo ovde, kako da proverim da li je možda imao slovenačko državljanstvo? Deda je umro 1992, ne mogu da sad nađem umrlicu, ali nisam siguran da je pisalo nešto drugo osim SFRJ?
Ono što sigurno znam da imam je dedina krštenica na latinskom iz slovenije, crkva u njegovom mestu izdata pre 2 sv. rata.
Hvala još jednom na pomoći svima.
dare023
 
Odgovor na temu

mrblaf

Član broj: 303389
Poruke: 112
81.93.77.*



+47 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija26.07.2017. u 09:07 - pre 81 meseci
@dare023

Umrlicu mozete uvek da dobijete u opstini, a sta tacno na njoj pise nije toliko ni bitno, cesto je na umrlici upisano svasta, baki moje supruge je na umrlici greskom upisana hrvatska umesto slovenacka nacionalnost.

Mnogo bitnija je krstenica koju imate, ona je dokaz slovenackog porekla vaseg dede i ne bi trebalo da imate nikakvih problema u dokazivanju porekla. S obzirom da je Slovenija bila deo Austrougarske/Kraljevine SHS/Jugoslavije te slovenacko drzavljanstvo i nije bilo medjunarodno priznata kategorija do 1991 onda se fakticki gleda poreklo a ne formalno drzavljanstvo u trenutku rodjenja/smrti. U slovenackim zakonima se u stvari definise da pravo na naturalizaciju ima potomak slovenackih iseljenika a ne potomak slovenackih drzavljana. Baka moje supruge je recimo poreklom iz okoline Gorice u Italiji, nakon 1. svetskog rata njeni roditelji su preselili iz Italije u Bosnu te je ona rodjena i umrla u Bosni, i iako u Sloveniji nikad nije ni zivela, ona se smatra Slovenkom.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija26.07.2017. u 09:47 - pre 81 meseci
Citat:
dare023:
Hvala puno na odgovorima, ako sve bude u redu trebalo bi da dogodine mogu da pokušam.
Samo još jedna stvar, obzirom da je deda praktično ceo život živeo ovde, kako da proverim da li je možda imao slovenačko državljanstvo? Deda je umro 1992, ne mogu da sad nađem umrlicu, ali nisam siguran da je pisalo nešto drugo osim SFRJ?
Ono što sigurno znam da imam je dedina krštenica na latinskom iz slovenije, crkva u njegovom mestu izdata pre 2 sv. rata.
Hvala još jednom na pomoći svima.

Da se ne bi patio ili slušao forumaše nazoveš konzulat ili čak odeš tamo ako si u Beogradu i pitaš lično.
U suštini možeš i email da im pošalješ pa će ti oni precizno reći/napisati šta i kako da dokažeš.
 
Odgovor na temu

anton dajcman
nezaposlen
sarajevo BiH

Član broj: 335967
Poruke: 15
*.dynamic.telemach.ba.



+5 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija26.07.2017. u 09:52 - pre 81 meseci
Dare 023 saznaj u kojoj opstini ti je deda rodjen u sloveniji I slobodno im posalji upit da ti izdaju njegov rodni list, izace ti u susret I izdati jer su I meni isto tako poslali dedin rodni list.
 
Odgovor na temu

dare023
Bečkerek

Član broj: 60701
Poruke: 363
87.116.188.*



+2 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija26.07.2017. u 11:11 - pre 81 meseci
@mihaleks: naravno, ali nije loše čuti i druge ljude i njihova iskustva. :)

Hvala mnogo svima na pomoći.
dare023
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13

[ Pregleda: 91243 | Odgovora: 256 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.