Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

sta je to - precedentno pravo ?

elitemadzone.org :: MadZone :: sta je to - precedentno pravo ?

[ Pregleda: 10197 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
91.150.104.*

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon sta je to - precedentno pravo ?01.10.2007. u 03:47 - pre 201 meseci
Citam Vecernje novosti sa net-a, gde se u jednom tekst kaze:

"Taj zadatak je dat Britancima, jer su oni eksperti za precedentno pravo, buduci da je ceo njihov pravni sistem ustrojen na precedentnom pravu, za razliku od ostatka Evrope."

Lajk sam sto se tice prava, pa mi je pitaje - sta je to "precedentno pravo" i koja su sve ona druga prava koja nisu te sorte? Jel' u pitanju pravo zasnovano na presedanima?


postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: sta je to - precedentno pravo ?01.10.2007. u 07:53 - pre 201 meseci
Da. Radi se o pravu zasnovanom na presedanima.
http://en.wikipedia.org/wiki/Precedent
 
Odgovor na temu

zmej
Nis

Član broj: 33922
Poruke: 169
*.jotel.co.yu.



+265 Profil

icon Re: sta je to - precedentno pravo ?01.10.2007. u 09:51 - pre 201 meseci
Izmedju ostalog V.Britanija nema ustav....

ja bih ali ne znam kako!!!
 
Odgovor na temu

Urkelele
Sistem Administrator

Član broj: 21350
Poruke: 516
77.46.251.*



+141 Profil

icon Re: sta je to - precedentno pravo ?01.10.2007. u 11:41 - pre 201 meseci
Ja sam dobio informaciju da je to pravo zanovano na nekim predhodnim pravosnaznim resenjima. Primenjuju se u francuskoj. Znaci, npr. neko krivicno delo, covek osudjen, dobio pravosnaznu presudu, o5 se desi nesto slico i oni presudjuju po toj presudi...
Grebem li ga, ali kazu da funkcionise
qq meni, ja da sam normalan pored vas bih poludeo!
Tek sad znam koliko ne znam...
 
Odgovor na temu

tahuti

Član broj: 53920
Poruke: 83
*.vc.shawcable.net.



+41 Profil

icon Re: sta je to - precedentno pravo ?01.10.2007. u 15:57 - pre 201 meseci
http://en.wikipedia.org/wiki/Legal_systems_of_the_world

http://en.wikipedia.org/wiki/Civil_law_%28legal_system%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Common_law

Postoji jos i religijsko i obicajno pravni sistemi.

U praksi ti je kombinacija gore pomenutih sistema.

evropsko-kontinetalno ( za ovo mozes krivit Rimljane, Grke i Germane)
3 glavna izvora teorije prava: francuska, nemacka i skandinavija

anglosaksonski/angloamericki (common law)

Hindu, Japanski, Kineski, Socijalisticki,..


Glavna razlika je u prioritetu izvora prava.

Izvori prava:
Pravni propisi: Zakon, Zakonik, Tumačenje zakona
Pravna praksa: Običaji, Precedentno pravo, Pravo pravičnosti



 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
..ubr07.dals.blueyonder.co.uk.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: sta je to - precedentno pravo ?02.10.2007. u 03:10 - pre 201 meseci
Citat:
zmej: Izmedju ostalog V.Britanija nema ustav....


Naravno da ima ustav, samo nije napisan u jedinstvenom dokumentu. Svaka drzava ima ustav, ako postoji bilo kakvo pravno uredjenje.
 
Odgovor na temu

Bananaman

Član broj: 13587
Poruke: 76
*.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: sta je to - precedentno pravo ?03.10.2007. u 00:26 - pre 201 meseci
Pravni precedent (srpski: "presedan") predstavlja pravosnazno resenu sudsku odluku u nekom slucaju koja ima snagu izvora prava, u smislu da takva odluka obavezuje sud i primenjuje se na sve ostale identicne ili srodne slucajave. U anglo-saksonskom pravnom sistemu precedenti su tradicionalno najobilniji izvor prava, dok u eurokontinentalnom sistemu (pa i nasem) formalno nisu (mada u njemu odluke najvisih sudskih instanci imaju znacaj u smislu harmonizacije pravosudnog sistema).

Situacija se inace i kod njih postepeno menja, pa su opste pravne norme (zakoni i opsti podzakonski akti) sve cesce izvor prava. Obicaji, moral, religija i pravicnost nisu izvori prava ni u jednom savremenom zapadnom pravnom sistemu, iako se podrazumeva da se izvori prava oslanjaju na moral, obicaje i smisao za pravdu drustva u kome se nalaze.
The Time is Near!
 
Odgovor na temu

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
91.150.115.*

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: sta je to - precedentno pravo ?04.10.2007. u 06:26 - pre 201 meseci
Sad', kada sam procitao odgovore, cini mi se da je pravni sitem zasnovan na presedanima - bas logican, jer: sta ako bi se u istim i slicnim situacijama donosile razlicte presude, zar to onda ne bi bila kakofonija od prava tj. odsustvo svakog sistema, danas ovako sutra onako...

Medjutim, sa druge strane, postavljaju se 2 sustinska pitanja: pitanje slicnosti starih/resenih i novih "slucajeva" koje moze i ne mora biti problem (pitanje kolicine slicnosti i identicnosti), ali i uvek diskutabilna pretpostavka pravicnosti SVIH prethodnih presuda na kojima se zasnivaju buduce presude - a znamo da sigurno ima gresaka, da istorija presuda nije imuna od pogresnih presuda. Ali, i sama pomisao da prethodne presude nisu bile bas 100% pravicne, nas vodi u sivu zonu nemanja prava, jel tako...

I sta sad'? Da li taj logicki sistem ima ili nema vrednost? Cini mi se da je "istina" negde u sredini, kao i obicno...

I jos nesto: ako bi se pravni sistem zasnivao SAMO na presedanima - gde je u tom sistemu progres, nesto, bilo sta pozitivno, sto bi se unosilo u sistem sa namerom da on postane bolji, citaj pravicniji?

Znate sta... Fali tu malo matematike, po koja brojka ne bi bila na odmet... :)
postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
Odgovor na temu

zmej
Nis

Član broj: 33922
Poruke: 169
*.jotel.co.yu.



+265 Profil

icon Re: sta je to - precedentno pravo ?04.10.2007. u 14:09 - pre 201 meseci
Citat:
vindic8or: Naravno da ima ustav, samo nije napisan u jedinstvenom dokumentu. Svaka drzava ima ustav, ako postoji bilo kakvo pravno uredjenje.


Nema ustav kao strogo formulisani dokument,dobro na to sam mislio ali nisam bio jasan.Njeni ustavni principi su razbacani po raznim dokumentima koji su godinama bili donoseni.

Citat:
ultraKeen: Sad', kada sam procitao odgovore, cini mi se da je pravni sitem zasnovan na presedanima - bas logican, jer: sta ako bi se u istim i slicnim situacijama donosile razlicte presude, zar to onda ne bi bila kakofonija od prava tj. odsustvo svakog sistema, danas ovako sutra onako...

Medjutim, sa druge strane, postavljaju se 2 sustinska pitanja: pitanje slicnosti starih/resenih i novih "slucajeva" koje moze i ne mora biti problem (pitanje kolicine slicnosti i identicnosti), ali i uvek diskutabilna pretpostavka pravicnosti SVIH prethodnih presuda na kojima se zasnivaju buduce presude - a znamo da sigurno ima gresaka, da istorija presuda nije imuna od pogresnih presuda. Ali, i sama pomisao da prethodne presude nisu bile bas 100% pravicne, nas vodi u sivu zonu nemanja prava, jel tako...

I sta sad'? Da li taj logicki sistem ima ili nema vrednost? Cini mi se da je "istina" negde u sredini, kao i obicno...

I jos nesto: ako bi se pravni sistem zasnivao SAMO na presedanima - gde je u tom sistemu progres, nesto, bilo sta pozitivno, sto bi se unosilo u sistem sa namerom da on postane bolji, citaj pravicniji?

Znate sta... Fali tu malo matematike, po koja brojka ne bi bila na odmet... :)



Pa odlika precedentnog prava je bas njegova dinamicnost,odnosno mogucnost prilagodjavanja novim situacijama koji nisu na zakonski nacin na vreme regulisana...E tu do izrazaja dolazi sudska praksa,odnosno sudije koji postaju tvorci prava...I naravno njihova odgovornost je najveca da li ce u nekom slucaju primeniti presedan ili ne...

ja bih ali ne znam kako!!!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: sta je to - precedentno pravo ?

[ Pregleda: 10197 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.