Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?
(Zaključana tema (lock), by Ivan Dimkovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 33111 | Odgovora: 156 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Gojko Vujovic
Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?07.10.2003. u 01:42 - pre 250 meseci
Citat:
erinij:
Vec sam imao malu raspravu sa Gojkom oko nove verzije ES-a, tj. cirilicne verzije. Sto se mene tice ja bih vise voleo da citam poruke na ES-u na cirilici nego na latinici. Ako iko od vas misli isto kao i ja, onda pozivam sve te ljude da mi se pridruze za nekakvu peticiju za covjek napravi jos i cirilicnu verziju.


Ova diskusija je imala smisla dokle god nisi sam promenio tok i spomenuo pitanje ćirilice na es-u, koje je više nego dovoljno puta raspravljeno na forumu i uopšte nije stvar o kojoj smatramo (hm., mi - grupa moderatora sa kojima se konsultujem oko pitanja bitnih za razvoj es-a, i ja) da je neko na es-u pozvan da raspravlja.

Kao što u pravilniku foruma piše (a link ka pravilniku postoji na vrhu svake stranice ovog sajta), zabranjeno je pokretati teme koje raspiruju mržnju na nacionalnoj i verskoj osnovi, a ova je vrlo blizu tome. :(

Takođe bih Vas molio da preskočite pisanje "peticije" i da odmah pokrenete tužbu, ukoliko smatrate da ste u pravu i da postoje zakoni koji bi u ovoj slobodnoj državi nekome mogli da diktiraju koje će pismo koristiti na internetu.
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?07.10.2003. u 02:38 - pre 250 meseci
Citat:
Ja jesam i strašno me pogađa što je pismo koje smatram za svoje - latinica -toliko ugrožena u okruženju u kome živim


??
pa gde ti to zivis?


Pa kako onda objasnjavas podatak da najmanje 70% ljudi koristi isklucivo latinicu?
Da li bi bilo dovoljno da bude 99%?


Iz revolta prema nametanju cirilice? Po meni je to nemoguce. Ako nam se nesto decenijama namece to je latinica...

Da li bi ja sad mozda trebalo da bojkotujem ES zbog nametanja latinice? Ne pada mi na pamet tako nesto, mogu da uzivam u tome sto znam oba pisma, a ako neko ne zna latinicu, zao mi je. Takodje i ako neko ne zna cirilicu pa ne moze da procita ulicu. Mene niko u Grckoj nije pitao znam li da citam njihov alfabet.
Slazem se da bi zadrzavanje naziva ulica i na latinici bio lep gest.

Nemojte misliti da sam ja neki zastitnik cirilice, jer do sada je nisam ni imao na racunaru...

TO HEMA BE3E, ...EBO JE! XA, XA, XA... PEKAO CAM, MOPAM OBAKO
JA 3HAM 13 3HAKOBA: A, B , E, 3, J, K, M, H, O, P, C, T, X

Cekajte samo dok uvezbam... ima uvek tako da pisem... :-)

P.S. Smatrajte ovo mojim protestom prema ovakvim izjavama.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 07.10.2003. u 05:10 GMT]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.vdial.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?07.10.2003. u 02:57 - pre 250 meseci
pctel, 'ajd probaj da uneseš npr. ;-)

Naravno, >K, >|< i slično se ne prihvata :-)
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
0

bOkIcA
Bojan Abramovic
Novi Sad

Član broj: 1808
Poruke: 520
*.metrohive.net

Sajt: www.bokica.com


Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?07.10.2003. u 03:02 - pre 250 meseci


Ja sam za slobodu volje do dva stepena od anarhije i ne razumem mržnju, bes i
nametanje tuđih osporivih misli, a put kojim se kreće naših predaka umotvorina
neka ostane tamo gde ga voda nosi jer se brane ne mogu uklopiti u pejsaž i
menjati joj tok.


 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?07.10.2003. u 03:23 - pre 250 meseci
Citat:
pctel, 'ajd probaj...

TOBBK HE 3AKEPAJ :-))

Ja oduvek umesto Z koristim 3 (to moze da vazi i za Z kao ZABA i za Z kao ZEBRA)
:-)
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?07.10.2003. u 07:32 - pre 250 meseci
Citat:

Pa kako onda objasnjavas podatak da najmanje 70% ljudi koristi isklucivo latinicu?
Da li bi bilo dovoljno da bude 99%?


70% ljudi mozda koristi iskljucivo latinicu, ali verujem da bar 95% od tih 70% ljudi zna da cita i pise cirlicnim pismom, tako da je to ipak samo stvar njihovog licnog izbora a ne nekog hipotetickog "nametanja"

Citat:

Iz revolta prema nametanju cirilice? Po meni je to nemoguce. Ako nam se nesto decenijama namece to je latinica...


Namece? Pa oba pisma su ravnopravna - uce se u osnovnoj skoli, a u drzavnim dokumentima cirilica ima prednost, o kakvom nametanju se onda radi? Ni o kakvom, vec je jednostavno stvar licnog izbora (bilo pojedinca, ili privatne firme kao sto je TV stanica), sto i treba da bude, bar dok pravopis prepoznaje oba pisma kao ravnopravna. Nadam se da necemo krenuti stopama zapadnih komsija i anulirati istoriju jezika i dobar deo kulturne bastine (da.. ona postoji >i< na latinici), sto je omiljen zanat balkanskih usijanih glava.

Na ES-u cirilica nije dozvoljena iz:

1. Tehnickih razloga pod broj 1, koji bi zakomplikovali neke stvari koje se mozda tebe ne ticu, ali se ticu organizacije i pretrage foruma.

2. Cinjenice da ES nije 'Srpski 100%' forum, vec okuplja ljude sa ovog govornog podrucja, a to ukljucuje malo siru teritoriju - a latinica je najmanji zajednicki imenitelj i pismo koje svi ti ljudi citaju i pisu. Neki "novi" jezici (svi nastali pocetkom 1990-tih) ne prepoznaju cirilicu kao jedno od zvanicnih pisama, sto je deo identicne nacionalisticke histerije, ali tu se na zalost nista ne moze uciniti :( Ljudi tamo vise ne uce cirilicu u osnovnim skolama, i jednsotavno je ne znaju.

Eto, meni je stvarno zao sto neko ne moze da pise cirilicom, verujem da to moze da izazove emotivne reakcije i da oteza nekom komunikaciju, ali to je jednostavno kompromis koji je morao biti napravljen.

Citat:

Da li bi ja sad mozda trebalo da bojkotujem ES zbog nametanja latinice? Ne pada mi na pamet tako nesto, mogu da uzivam u tome sto znam oba pisma, a ako neko ne zna latinicu, zao mi je. Takodje i ako neko ne zna cirilicu pa ne moze da procita ulicu.


Ako je taj neko (ko ne zna cirilicu ili latinicu) obrazovan u Srbiji, onda nije ni trebao da zavrsi osnovnu skolu, jer je jedan od uslova znanje oba pisma. Dakle, propuste treba traziti u obrazovnom sistemu, a ne u necemu drugom. Kako se oba pisma uce u ranom stadijumu obrazovanja (uzrast 7-8 godina) nemoguce je da to neko "zaboravi", osim ako ima neku mentalnu disfunkciju ili su mu MDMA/THC/Rakija previse ostetili mozak. Takodje se nadam da ce slucajevi ignorisanja jednog od ova dva pisma bilo gde u Srbiji od strane nastavnika u osnovnoj skoli biti strogo kaznjavani.

To sto neko pismo poistovecuje sa "duhovnom" (sic) ili "nacionalnom" propascu je i dovelo do toga da ce uskoro mozda postojati "srpski, hrvatski, bosnjacki, crnski i gorski" jezik - koji su slicniji od UK i USA engleskog.

Citat:
Mene niko u Grckoj nije pitao znam li da citam njihov alfabet.


Pa Grci nemaju 2 pisma u pravopisu... obicno u takvim zemljama pisu i latinicu iz prakticnih razloga u velikim gradovima (Tokio, Kairo, Dubai, ...) a i tu se ne trude preterano vec je stavljaju samo tamo gde bi ne stavljanje izazvalo ekonomske probleme, sto je njihovo pravo naravno, i tu se nista ne moze.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Miloš Bjelanović
Beograd

Član broj: 4237
Poruke: 178
*.153.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?07.10.2003. u 09:08 - pre 250 meseci
[qoute]Hmm - poistovecivati koriscenje latince sa "gubljenjem nacionalnog identiteta" je po meni vrlo opasna stvar. Tacno je da se forsiranjem samo jednog pisma moze izgubiti mogucnost pristupa delu nacionalnog bogatstva, ali u slucaju sprkog jezika to i nije slucaj jer se oba pisma uce u osnovnoj skoli i postoje mehanizmi kojima se regulise ravnopravnost, pa cak i cirilica ima prednost kad su drzavni akti u pitanju. Mislim da je veliko bogatstvo srpske kulture koriscenje oba pisma - to je jako retko i vrlo dobro, na primer svako sa kojim sam diskutovao o tome je to smatrao kao prednost i bogatstvo jezika. Takodje, ukidanjem jednog od ta dva pisma bi doslo do neminovnog gubitka dela nacionalnog blaga.[/qoute]

Brate, ti ili nemas pojma o cemu pricas, ili te ne interesuje. Ja se zadnjih godinu dana bavim cirilicom i obracam vecu paznju nego ti. Evo ti jedan predlog: sedi ispred TV-a i samo broj reklame, emisije, prosetaj se po gradu i gledaj koliko reklama (opet) i ostalih natpisa je na latinici. Npr. na Pinku od 20 reklama, 3 su na cirlici. Da se razumemo, ja nemam nista protiv latinice, da je treba istrebiti. Takodje smatram da su oba pisma vece nacionalno bogatstvo, to sam cuo i od nekih "velikih" ljudi iz Evrope na TV-u. ALI cirilice je SVE manje. Na taj nacin cirilica ce biti istrebljena, mislio ti da nece.


[qoute]Indonezani su takodje usvojili latinicu iz vrlo prakticnih razloga. Nemci su odavno izbacili goticu, pa takodje imaju vrlo jak nacionalni identitet. [/qoute]

Engleski jezik je najrasprostranjeniji u svetu, time je i latinica, tj. "alphabet". Zbog toga, trziste i sve ostalo se samo namece da latinica ima prednost. Znam da cirilica ima prednost u drzavnim dokumentima, ali moj cale to NE radi, kao i mnogi oko njega. Ne postuje se to.
Sebe smatram prosecno inteligentnim, i obrazovanim, i nisam toliko glup i "cirlicni rasista" da napravim ovoliku pometnju. Prosto, niko ne vidi da je cirilica toliko van svakodnevne upotrebe...


[qoute]Prvo nacionalno pismo je glagoljica, jer je prva nacionalna srpska drzava postojala daleko pre cirilice. [/qoute]

Da to znam, samo sam se previse zaneo.


[qoute]Tvrdis da je to sto ja pisem ovde latinicom krsenje zakona? Molim te navedi mi zakon i paragraf koji krsim, jer po mojoj verziji ustava cirilica i latinica su ravnopravni, a takodje su ravnopravni i u srpskom jeziku. Takodje, ne secam se da je znanje cirilice uslov da neko postane gradjanin Srbije, ako se varam - molim vas da me ispravite.[/qoute]

Ne postoji zakon o tome da pojedinac mora da pise cirilicom, ali postoji zakon o tome da se drzavni dokumenti moraju pisati cirilicom, takodje vazi i za popunjavanje. Opet govorim, nisam glup, koliko sam samo ljudi video koji ovaj zakon ne postuju.


[qoute]Molim te da prebrojis koliko turcizama, germanizama i engleskih reci (kompjuter npr) ima u tvom postu pa ce ti biti jasnije da to za sta se ti zalazes ne postoji - ne postoji idealni i cist "srpski jezik", i jezik kao takav evoluira. [/qoute]

Slazem se da ne postoji cist jezik, ali samo u tehnickom govoru, sto je opravdano. Za razliku od nas, ja jos nisam cuo za jacu drzavu, koja ne pokusava da prevede te reci sto je vise moguce. Podsecam se na francusko "elcourrier". Jezik treba da evoulira, ali ne da se reci totalno menjaju. SMS je tehnicki izraz i donekle ga opravdavam, ali BRATE "fesn vik", "stejdz", "pirsing", i ostala sranja. Ponavaljam ove reci iz prostog razloga, sto su najprisutnije, i najcesce koriscene.


[qoute]Kako nije propisano zakonom onda je i legalno. Vaspitanje nema blage veze sa izborom pisma.[/qoute]

Prvo sam naucio latinicu, iz prostog razloga sto sam rodjen u Zadru (Hrvatska), sta je to nego okruzenje. Ako sam ja nacionalna manjina i postoji zakon i postojao je zakon o n.m.-a zbog cega ja nisam mogao da ucim cirilicu? Kazu da sam ja "hrvatski Srbin", a me Srbin iz Hrvatske. Ogromna razlika. Isto tako, danas ljudi u Srbiji koji su realno gledano neradnici (sebe ne opravdavam, jer i ja imam nesto te bolesti), i samo bleje u TV pa na taj nacin TV (okruzenje) utice-vaspita ga da prica "stejdz", pise latinicom ...


[qoute]Verujem da su i tvoj otac i deda znali da koriste latinicu a da su se cirilicom sluzili jer im je vise odgovarala i vise su je voleli - a to pravo bih voleo da vazi i za obrnute slucajeve i ubuce.[/qoute]

Moj cale pise iskljucivo latinicom. Koliko sam ja upucen u zivot mog pokojnog dede, on nije ni znao pisati, jer je bio samo radnik, a ne "naucnik". Uzimajuci u obzir geografsko mesto mog sela i broj skola, skoro je opravdan dedino obrazovanje. Cale je bio deo Hrvatske, jer je sve skole zavrsio u Hrvatskoj. Najbliza srednja skola je bila daleko oko 30km (u Kninu), i pisalo se samo latinicom. Mozda gresim, ovo su neproverene informacije, ali tako je bar do sad bilo.


[qoute]Latinicu satanizuju oni koji bi je izbacili iz pravopisa srpskog jezika. Isto kao sto bi satanizacija bila da se izbaci cirilica. Obe "satanizacije" su podjednako lose i ja sam protiv bilo koje od njih.[/qoute]

Ja ne satanizujem latinicu, samo pokusavam da objasnim da je u stvari cirilica ta koja je zapostavljena.


[qoute]
1. Zbog legalizacije ce korisnici biti prinudjeni da uzimaju stari/drugi OS koji "nema srpsku verziju"
[/qoute]

Ovde sam preterao, ali u svakom slucaju, niko nije spreman niti lud da plati 200-300$ jedan disk, a ja verujem da ce se kroz neko vreme uvesti i zakon o legalizaciji koje kaci i fizicka lica. Po cemu se to mi razlikujemo od Amera, Francuza, i ostalih gde je obaveza zakonska da platis taj najgori OS. Ljudi ce traziti druge sisteme, koji ce opet biti engleska verzija. Ovo mozda sad izgleda previse nerealno, ali to je tako.


[qoute]3. Windows 98 omogucuje cirilicno pismo, ali samo ako je to izabrano pri instalaciji

Pa niko ti ne brani da ga reinstaliras, ili instaliras "nas" XP - mislim[/qoute]

Meni nije problem da reinstaliram Windows (vec je to davno uradjeno), nego ostali nece, ili ne znaju. Oni koji ne znaju, treba da plate preko 1000 dinara za taj posao (tako sam ja cuo). Opet malo ljudi je spremno da plati toliko para samo da bi mogao datum da bude na cirilici, da pises u Notepad-u na cirilici...


[qoute]U Hrvatskoj npr. posle '90- tih poselo je propagiranje cistog hrvatskog jezika, iz kojeg ce biti ociscene sve strane rijeci.[/qoute]

Zaboravio si da kazes da su vecina tih stranih reci u stvari srpske reci. Toliko mrze Srbe, da je to neobjasnjivo. Iz kog razloga, ja moram u Vodicama da skidam BG tablice ovog leta. Dok sam ja dosao, vec su bili izgrebani auti, i poliveni jogurtom. Malo ih je bilo razbijenih, ali i to je dovoljno da se osecas neugodno.
Ne zelim da ulazim u politicke i "rasisticke" teme, samo napominjem cinjenice.


[qoute]
Zao mi je sto se slicno desava i ovdje u Srbiji, gde su se u zadnje vreme poceli braniti nacionalni interesi izdizanjem cirilice iznad latinice, glagoljice i kineskih fonograma.
[/qoute]

Ako nisi primetio, masovno i javno menjanje hrvatskog jezika se desavalo, a mozda se i desava, samo u R.H., dok se to desava u R.S. samo u okviru ELITESECURITY.org seoca. Internet ne koristi 5 i vise miliona ljudi u R.S., vec par desetina hiljada, a od svih njih, ima nas do sad oko 50 koji raspravljaju o ovoj temi.


[qoute]Inace smatram da je upotreba cirilice opravdana, ali da nema mesta forsiranju, pogotovo u udzbenicima engleskog/francuskog/latinskog ili nekim udzbenicima fizike, hemije ...[/qoute]

Zbog cega je, pisanje knjiga koje koriste latinicna slova za formule forsiranje??? Sta tu ima lose?


[qoute]Ova diskusija je imala smisla dokle god nisi sam promenio tok i spomenuo pitanje cirilice na es-u, koje je vise nego dovoljno puta raspravljeno na forumu i uopste nije stvar o kojoj smatramo (hm., mi - grupa moderatora sa kojima se konsultujem oko pitanja bitnih za razvoj es-a, i ja) da je neko na es-u pozvan da raspravlja.[/qoute]

Svaka rasprava ima smisla. Posto si napravio najjaci forum na Balkanu (moje misljenje), smatrao sam da ipak postoje ljudi koji vise vole da imaju izbor, kao npr. neki Crnogorci, Srbi, Makedonci. A to uopste nije malo ljudi. Istina je da sam nepravedno iskoristio ovoliku buku, da se doradi ES, ali posto mi ti nisi dao nikakvog objasnjenja, morao sam da pokusam. Napraviti najjaci forum, je veliki izazov, ali u svetu postoje i sajtovi gde se pretrazuje nekim drugim pismom, a ne glavnim "aphabet"-om. Valjda bi za vas programere, to bio jos jedan izazov. Bilo bi puno rada..., ipak, po meni se isplati.
Predlozio bih jos nesto sto se tice ES-a. Vec predlozeno: napravite CD svih korisnih tema i odgovora (ovo je vec bilo), i mogao bi to uraditi takodje i na engleskom, da se forum siri. Malo skretanje sa odgovora, ...


[qoute]Kao sto u pravilniku foruma pise (a link ka pravilniku postoji na vrhu svake stranice ovog sajta), zabranjeno je pokretati teme koje raspiruju mrznju na nacionalnoj i verskoj osnovi, a ova je vrlo blizu tome. :([/qoute]

Ja to tako ne vidim. Zar sam ja rasista, sto zelim da vidim svoje pismo da bude u najmanjoj meri izjednaceno sa latinicom. Kak je vec vecina rekla, da su ova dva pisma jednaka, nije istina.


[qoute]Takode bih Vas molio da preskocite pisanje "peticije"[/qoute]

Opet sam se zaneo u prvoj poruci, al' sta da radim. Sto se tice tuzbe, i ti si ga brate preterao, ali izvov'lte.


[qoute]Namece? Pa oba pisma su ravnopravna - uce se u osnovnoj skoli[/qoute]

Pa, zar ovde niko ne shvata sustinu?!! Sve je to uredu da su oba pisma ravnopravna, ali S-A-M-O N-A P-A-P-I-R-U!!!!!!!



Izvinjavam se sto su poruke ovoliko dugacke. Razlog: ostalo mi je malo vremena na netu, pa ne mogu svakih sat vremena da gledam, kako neki imaju priliku, drugo, nemam ni vremena za toliko "svrljanje" po netu. Racionalnije mi je da sve to ubacim u jednu poruku.
Knjiga, SLOBODA!
 
0

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?07.10.2003. u 09:53 - pre 250 meseci
Citat:
vilyu:
Kako mi stariji pricaju, u vreme odmah posle Drugog svetskog rata je forsirana latinica od strane komunisticke partije, kako bi svi na teritoriji Juge pisali isto, sto je u skladu sa zeljom srpskog naroda da prihvati sve strano i da se ulizuje aktuelnoim velikim silama.


Bez želje da branim "crvene", ali ideja unitarnog Jugoslovenstva kralja Aleksandra, znači pre dolaska komunista na vlast, je podrazumevala ukidanje ćirilice i nametanje ekavskog dijalekta kao norme, sve u cilju stapanja svih naroda u novu homogenu naciju, po modelu zapadnoevropskih velikih nacija i amerike. Gledano tehnički, to je verovatno bila najekonomičnija varijanta (taj argument u korist latinice se mogao pronaći i na ovom forumu) - najkraći tekst u najkraćem pismu. Interesantno da je ova koncepcija i argumentacija legitimno prihvaćena u JNA, iz praktičnih razloga. Možda je našem militantnom narodu i partijskim vođama koji su većinom bili iz vojnih - partizanskih redova to bio znak da takav aranžman prošire i na civilne poslove?
 
0

bOkIcA
Bojan Abramovic
Novi Sad

Član broj: 1808
Poruke: 520
*.metrohive.net

Sajt: www.bokica.com


Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?07.10.2003. u 10:34 - pre 250 meseci
To: erinij
Na taj tvoj, ne previše čudan, način nećeš doći do mogućnosti da govoriš svoje misli ovde ćirilicom niti ćeš bilo šta promenuti na bolje, čak suprotno.
Ti generalno imas neki veći problem, a to nije ćirilica na ovom forumu ili uopšte u zemlji i u to neću da ulazim.

I molim te, koristi quote, a ne qoute.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?07.10.2003. u 11:28 - pre 250 meseci
Citat:

Brate, ti ili nemas pojma o cemu pricas, ili te ne interesuje. Ja se zadnjih godinu dana bavim cirilicom i obracam vecu paznju nego ti. Evo ti jedan predlog: sedi ispred TV-a i samo broj reklame, emisije, prosetaj se po gradu i gledaj koliko reklama (opet) i ostalih natpisa je na latinici. Npr. na Pinku od 20 reklama, 3 su na cirlici. Da se razumemo, ja nemam nista protiv latinice, da je treba istrebiti. Takodje smatram da su oba pisma vece nacionalno bogatstvo, to sam cuo i od nekih "velikih" ljudi iz Evrope na TV-u. ALI cirilice je SVE manje. Na taj nacin cirilica ce biti istrebljena, mislio ti da nece.


Ti se zadnjih godinu dana bavis cirilicom? Interesantno, mogu li znati tvoje profesionalne kvalifikacije u tom pogledu, i cenim da se kaze "poslednjih godinu dana bavim...", no nebitno..

Procitaj - TV Pink, BKTV, B92 i svi ostali nisu drzavne tv stanice (neke... mozda i jesu nezvanicno), nisu finansirane iz budzeta drzve - pa nemaju nikakvu pravnu obavezu da forsiraju cirilicu (sto pise u Ustavu - i odnosi se samo na drzvna tela i agencije). Kao sto rekoh, postoje trzisni nacini da se to poboljsa, na primer da se porezi na reklame sa oba pisma (ili sa cirilicom) smanje ako se program emituje u centralnoj Srbiji, i sl... pod uslovom da ovakvi zakoni ne krse ustav.

Ili, da "cirilicari" lobiraju ekonomski i u svojim strankama da se vise poradi na zatupljivanju cirilice u javnim glasilima. Postoje nacini, samo svi oni kostaju, a velike kvazi-patriote se ne gade samo kada im se novcanik puni - obrnuto ne vazi.

Eto, ekipa cirilicara i zastitnika srpske bastine iz inostranstva - skupite lepo novac i svakoj skoli u Srbiji platite racunare sa operativnim sistemom na srpskom a drzava bi verovatno odradila finansiranje linkova i nastavnika... Mnogo skupo? Verujem da je mnogo jeftinije bilo proguravanje veronauke, e pa - koliko para toliko i muzike.

Citat:
Engleski jezik je najrasprostranjeniji u svetu, time je i latinica, tj. "alphabet". Zbog toga, trziste i sve ostalo se samo namece da latinica ima prednost. Znam da cirilica ima prednost u drzavnim dokumentima, ali moj cale to NE radi, kao i mnogi oko njega. Ne postuje se to.


Nije ti palo napamet da je latinica latinski a ne anglosaksonski ili germanski alfabet? A pojam "alphabet" nema veze sa anglosaksonskim, vec je uzet iz grckog. Malo se informisi pre nego sto opalis po Englezima.

Citat:

Sebe smatram prosecno inteligentnim, i obrazovanim, i nisam toliko glup i "cirlicni rasista" da napravim ovoliku pometnju. Prosto, niko ne vidi da je cirilica toliko van svakodnevne upotrebe...


Eto.. ja vidim, znaci ljudi je ne vole ili smatraju da je latinica prakticnija. Sta predlazes? Da, kao Talibani kad su raznosili ne-islamske spomenike jednostavno ukinemo latinicu?

Sto lepo "cirilicni klan" ne napravi fond, pa finansira projekte sirenja cirlilice ako im se toliko dopada - to je jedini normalan nacin, sve ostalo je krsenje zakona, sopstvenog pravopisa i ljudskih normi. Svaki ekonomista, u "cirilicnom fondu" bi u svom poslovnom segmentu forsirao koriscenje cirilice ili oba pisma podjednako...

Citat:
Ne postoji zakon o tome da pojedinac mora da pise cirilicom, ali postoji zakon o tome da se drzavni dokumenti moraju pisati cirilicom, takodje vazi i za popunjavanje. Opet govorim, nisam glup, koliko sam samo ljudi video koji ovaj zakon ne postuju.


Pa? Da li je ES forum u vlasnistvu drzave? Ne
Da li ES pise "drzavne dokumente" ? Ne
Da li se ES finansira iz budzeta Republike Srbije? Ne

Zasto onda potenciras zakon u prvom postu? Takav zakon koji bi se odnosio na ES jednostavno ne postoji - pa ni ES nije u zakonskoj (a pom misljenju ni u bilo kojoj drugoj) obavezi da promovise cirilicu na bilo koji nacin.

Citat:
Slazem se da ne postoji cist jezik, ali samo u tehnickom govoru, sto je opravdano. Za razliku od nas, ja jos nisam cuo za jacu drzavu, koja ne pokusava da prevede te reci sto je vise moguce. Podsecam se na francusko "elcourrier". Jezik treba da evoulira, ali ne da se reci totalno menjaju. SMS je tehnicki izraz i donekle ga opravdavam, ali BRATE "fesn vik", "stejdz", "pirsing", i ostala sranja. Ponavaljam ove reci iz prostog razloga, sto su najprisutnije, i najcesce koriscene.


Slazem se za "fesn vik" i "stejdz"... za pirsing nemam pojma, kako bi to preveo? Bushenje.. mene to ipak asocira na nesto drugo :)

Citat:
Prvo sam naucio latinicu, iz prostog razloga sto sam rodjen u Zadru (Hrvatska), sta je to nego okruzenje. Ako sam ja nacionalna manjina i postoji zakon i postojao je zakon o n.m.-a zbog cega ja nisam mogao da ucim cirilicu? Kazu da sam ja "hrvatski Srbin", a me Srbin iz Hrvatske. Ogromna razlika. Isto tako, danas ljudi u Srbiji koji su realno gledano neradnici (sebe ne opravdavam, jer i ja imam nesto te bolesti), i samo bleje u TV pa na taj nacin TV (okruzenje) utice-vaspita ga da prica "stejdz", pise latinicom ...


Ne znam zasto u Hrvatskoj nisi mogao da ucis cirilicu za vreme SFRJ - ta nemogucnost je verovatno bilo krsenje zakona od strane tvog nastavnika ili opstine. Hrvatska se odvojila, svoj jezik nazvala "100% hrvatskim" i ne znam kako je to tamo danas regulisano, ali bi trebalo da bude isto kao i kod nas - dakle manjine smeju da koriste svoje pismo i svoj jezik (koliko god ironicno to zvucalo jer je u pitanju isti jezik)

Problem sa Hrvatskom je visestruk i svako poredjenje u Srbjii sa Hrvatskom i u Hrvatskoj sa Srbijom je kontraproduktivno i ravno idiotizmu (posto bivse vlasti i jedne i druge zemlje smatram idiotima) - njihov ultra-nacionalisticki stav koji im je vestacki transformisao jezik u nakardu (po meni) za manje od 5 godina je glavni problem, kao sto istih takvih istih problema ima i u Srbiji, samo nisu toliko uspeli da ih ozakone... no valjda ce to proci sa vremenom.

Citat:

Ovde sam preterao, ali u svakom slucaju, niko nije spreman niti lud da plati 200-300$ jedan disk, a ja verujem da ce se kroz neko vreme uvesti i zakon o legalizaciji koje kaci i fizicka lica. Po cemu se to mi razlikujemo od Amera, Francuza, i ostalih gde je obaveza zakonska da platis taj najgori OS. Ljudi ce traziti druge sisteme, koji ce opet biti engleska verzija. Ovo mozda sad izgleda previse nerealno, ali to je tako.


Ameri, Francuzi i ostali imaju veoma brz Internet pristup i ljudi po kuci imaju brdo piratovanog softvera koji su skinuli sa interneta.

Problem nece postojati >jer< ce firme koje prodaju nove racunare biti u obavezi da instaliraju licenciran softver, a u tom slucaju "nas" Windows kosta isto koliko i "Americki"

Drugi sistemi, tipa Linux imaju sasvim OK cirilicnu podrsku. Ne znam koliko su prevedeni na srpski, ali tOwk i ekipa rade na tome. I sam si rekao da "Windows 98" moze raditi i u "cirilicnom" modu, pa je tvoj problem preuvelican.

Citat:
Meni nije problem da reinstaliram Windows (vec je to davno uradjeno), nego ostali nece, ili ne znaju. Oni koji ne znaju, treba da plate preko 1000 dinara za taj posao (tako sam ja cuo). Opet malo ljudi je spremno da plati toliko para samo da bi mogao datum da bude na cirilici, da pises u Notepad-u na cirilici...


Znaci, cirilica im je nebitna - ne vredi im ni 1000 dinara. I ti sad hoces da ljude zakonski teraju da po svaku cenu koriste nesto sto im u licnom sistemu vrednosti ne vredi ni 1000 dinara... ne slazem se, problem se resava obrazovanjem u osnovnoj skoli - ali je nasoj drzavi bilo jeftinije da alocira po jednog popa na osnovnu skolu (radi propagiranja veronauke) nego da te skole opremi sa racunarima koji bi imali operativni sistem na srpskom, i na koji bi se deca navikla od malih nogu i bila, sve u svemu, pismenija - vidis problem?

Citat:
Zaboravio si da kazes da su vecina tih stranih reci u stvari srpske reci. Toliko mrze Srbe, da je to neobjasnjivo. Iz kog razloga, ja moram u Vodicama da skidam BG tablice ovog leta. Dok sam ja dosao, vec su bili izgrebani auti, i poliveni jogurtom. Malo ih je bilo razbijenih, ali i to je dovoljno da se osecas neugodno.
Ne zelim da ulazim u politicke i "rasisticke" teme, samo napominjem cinjenice.


Slazem se - rekoh da u Hrvatskoj medju pucanstvom vlada ultra-nacionalizam (ponajvise uperen prema Srbima) manje-vise istog tipa kao i u Srbiji u sirokim narodnim masama (kao sto neki u Srbiji latinicu nazivaju "ustaskim" pismom). To je kompleks malog naroda koji se jako tesko leci. Da su svi poslusali tog Kralja Aleksandra danas bi YU bila ekonomski jaka drzava sa preko 20 milona ljudi (sto i te kako utice na BNP i kupovnu moc).. no nekima je bitnije da osvete cukun-cukun dedu i njegove ortake (pritom ne proveravajuci kredibilitet, vec ici po "tako mi je djed rekao") od ekonomskog prosperiteta... Ali ovo je off topic i zalazi u politiku i molim te da ovo ne pokrecemo...

Citat:
Ako nisi primetio, masovno i javno menjanje hrvatskog jezika se desavalo, a mozda se i desava, samo u R.H., dok se to desava u R.S. samo u okviru ELITESECURITY.org seoca. Internet ne koristi 5 i vise miliona ljudi u R.S., vec par desetina hiljada, a od svih njih, ima nas do sad oko 50 koji raspravljaju o ovoj temi.


A sta se to menja u ES seocu sto te podseca na "reformu jezika u RH"?

Citat:
Svaka rasprava ima smisla. Posto si napravio najjaci forum na Balkanu (moje misljenje), smatrao sam da ipak postoje ljudi koji vise vole da imaju izbor, kao npr. neki Crnogorci, Srbi, Makedonci. A to uopste nije malo ljudi. Istina je da sam nepravedno iskoristio ovoliku buku, da se doradi ES, ali posto mi ti nisi dao nikakvog objasnjenja, morao sam da pokusam. Napraviti najjaci forum, je veliki izazov, ali u svetu postoje i sajtovi gde se pretrazuje nekim drugim pismom, a ne glavnim "aphabet"-om. Valjda bi za vas programere, to bio jos jedan izazov. Bilo bi puno rada..., ipak, po meni se isplati.


Na zalost, postoje neki neresivi problemi koji bi izazvali lose "transkribovanje".

Citat:
Pa, zar ovde niko ne shvata sustinu?!! Sve je to uredu da su oba pisma ravnopravna, ali S-A-M-O N-A P-A-P-I-R-U!!!!!!!


Hoces da kazes da se ne uce oba pisma u osnovnoj?? Da li ti neko brani da pises i stvaras sta hoces na cirilicnom pismu? Ne... Pa kako onda "samo na papiru" - sto lepo ne osnujes TV stanicu koja ce da propagira cirilicu? Ne razumem, zasto "drzava" mora da se mesa u nesto sto nije njen posao - ovo je slobodna zemlja, a pravopis dozvoljava oba pisma, sve ostalo je suvisno.

To sto B92 ili Pink ne koriste cirilicu - pa sta da im radis, ne postoji zakon koji bi ih prisilio na suprotno ( i ne treba da postoji)



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.yubc.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?07.10.2003. u 13:47 - pre 250 meseci
Citat:
Citat:
Inace smatram da je upotreba cirilice opravdana, ali da nema mesta forsiranju, pogotovo u udzbenicima engleskog/francuskog/latinskog ili nekim udzbenicima fizike, hemije ...


Zbog cega je, pisanje knjiga koje koriste latinicna slova za formule forsiranje??? Sta tu ima lose?


Ne znam cime se tacno bavis u zivotu, ali citanje tehnicke literature na chirilici je van pameti, izaziva dodatnu konfuziju na vec zaguljenu materiju. Kako ces detetu da objasnis da je simbol za ugljenik C, i da to nema veze sa sumporom? Ili da helijum nije neon?

Evo, da bih ti se pridruzio, pozivam sve clanove ES- foruma da ocuvaju nacionalni (nebitno koji, mozda ima i neki predstavnik staoegipcana) identitet i pocnu da izrazavaju povrsinu u dabrovim kozama ili tezinu u okama.

I pre cu umreti, nego priznati Misuri kao drzavu (c) deka Simpson.


 
0

Miloš Bjelanović
Beograd

Član broj: 4237
Poruke: 178
*.61.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?07.10.2003. u 18:57 - pre 250 meseci
Citat:
Ti se zadnjih godinu dana bavis cirilicom? Interesantno, mogu li znati tvoje profesionalne kvalifikacije u tom pogledu, i cenim da se kaze "poslednjih godinu dana bavim...", no nebitno..


Moje profesija nija bitna, vec moje interesovanje.


Citat:
Nije ti palo napamet da je latinica latinski a ne anglosaksonski ili germanski alfabet? A pojam "alphabet" nema veze sa anglosaksonskim, vec je uzet iz grckog. Malo se informisi pre nego sto opalis po Englezima.


Znam da je latinski. Malko brzi jezik. A da ja sad napadam Engleze, to je van pameti. Englesku latinicu (sad je ti zovi kako tebi odgovara), pominjem jer je engleski jezik najpristuniji u svetu, stoga je i pismo. Nikakvog Engleza ja nisam napao.


Citat:
Eto.. ja vidim, znaci ljudi je ne vole ili smatraju da je latinica prakticnija. Sta predlazes? Da, kao Talibani kad su raznosili ne-islamske spomenike jednostavno ukinemo latinicu?


Da si pazljivije citao moju drugu poruku, video bi da nisam za izbacivanje latinice, vec za minimum, a to je izjednacavanje. Posto je zakonski jednako sa cirilicom, a prakticno i realno je primarno pismo ove drzave. Koliko ja znam nema tog naroda koji ima dva razlicita pisma, i da se moze jednako sluziti. To je super, i nisam za izbacivanje latinice, vec redukovanje. Nekad me uhvati toliki bes, da bih je zakonom i svi i svacim zabranio, ali posle shvatim da je to detinjasti idiotizam i prodje me ta muka.


Citat:
Sto lepo "cirilicni klan" ne napravi fond, pa finansira projekte sirenja cirlilice ako im se toliko dopada - to je jedini normalan nacin, sve ostalo je krsenje zakona, sopstvenog pravopisa i ljudskih normi. Svaki ekonomista, u "cirilicnom fondu" bi u svom poslovnom segmentu forsirao koriscenje cirilice ili oba pisma podjednako...


Rekoh ti vec, ja pratim vise unistenje cirilice nego ti. Postoje organizacija, i to par njih, ali to nista ne vredi, jer ljudi nemaju pare, i valjda ne znaju odakle da prikupe toliki novac. Ima ih u Novom Sadu, Beogradu...



Jedino je Crkva dosledna u svom pismu.



Citat:
Pa? Da li je ES forum u vlasnistvu drzave? Ne
Da li ES pise "drzavne dokumente" ? Ne
Da li se ES finansira iz budzeta Republike Srbije? Ne/
Citat:


Ako se moze reci da je poseta ES-a neka vrsta finansiranja, onda ga ja delom finansiram i trazim da se sajt takodje prilagodi i mojim potrebama.


Citat:
Problem nece postojati >jer< ce firme koje prodaju nove racunare biti u obavezi da instaliraju licenciran softver, a u tom slucaju "nas" Windows kosta isto koliko i "Americki"


Pa, zar je to dobro? Prosecan Amer ima 4 puta vecu platu od prosecnog Srbina - najmanje. Ako je opste prihvaceno da CD kosta 200-300$, a Amer ga plati iz cuga, a ovde treba da se odvalis od rada za jedan disk ... Mislim ovo vec prlazi u nesto drugo, nije vise vredno pominjati.


Ne znam cime se tacno bavis u zivotu, ali citanje tehnicke literature na chirilici je van pameti, izaziva dodatnu konfuziju na vec zaguljenu materiju. Kako ces detetu da objasnis da je simbol za ugljenik C, i da to nema veze sa sumporom? Ili da helijum nije neon?


Prvo, sve je vrlo moguce. Drugo, klinac koji uci hemiju nije vise toliko dete (Dusan Radovic - "Dokle se deca mogu smatrati decom? Gde je gornja granica starosti, visine i tezine? Nekad je dete bilo dete samo dotle dok majka moze da ga podigne i nosi."). Do tog razreda, valjda mu se mozak razvio da moze da skonta razliku izmedju formula i teksta. U ostalom zbog cega postoji predgovoro, nego da se napomene da je sam tekst cirilicni, a da su formule i svi hemijski elementi ispisani latinicom, jer je tako svugde u svetu. Isto sa elektrotehnikom, i ostalim drustvenim i tehnickim naukama.


Opet se izvinjavam zbog "[qoute]", stamparska greska i "copy-paste"...
Knjiga, SLOBODA!
 
0

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

markom
Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.markom.info

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?07.10.2003. u 19:10 - pre 250 meseci
Citat:
erinij:
... pominjem jer je engleski jezik najpristuniji u svetu, stoga je i pismo. Nikakvog Engleza ja nisam napao.


Ovo nije tačno. Više ljudi priča mandarinski i kantonski (verovatno i španski) nego engleski. To sve ako Indiju računamo kao englesko govorno područje. Ako se Indija ne računa, onda je Engleski daleko ispod ovih jezika.

Ovo, naravno, nema nikakve veze sa ćirilicom.

Citat:
Jedino je Crkva dosledna u svom pismu.


... koja je inače izvanredan primer organizacije koja ide u korak sa vremenom i spremna je da prizna greške. Zaboga, pa oni još nisu prihvatili da postoji 36, a ne 19 mesečevih ciklusa. I zbog toga će gospoda tradicionalisti 2101 godine slaviti Božić 8. januara.

Marko.

P.S.

Citat:
Do tog razreda, valjda mu se mozak razvio da moze da skonta razliku izmedju formula i teksta.


Ovo je veoma smela izjava ...
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?07.10.2003. u 19:36 - pre 250 meseci
Citat:

Da si pazljivije citao moju drugu poruku, video bi da nisam za izbacivanje latinice, vec za minimum, a to je izjednacavanje. Posto je zakonski jednako sa cirilicom, a prakticno i realno je primarno pismo ove drzave.


Mozda jeste "primarno pismo drzave" ali je i "ravnopravno pismo jezika" - pogledaj udzbenike gramatike i pravopisa.

Latinica i cirilica su zakonski izjednaceni - ne vidim ni jedan drugi legalni nacin da se nesto uradi po tom pitanju na nivou drzave, osim talibanskih metoda.

Citat:
Koliko ja znam nema tog naroda koji ima dva razlicita pisma, i da se moze jednako sluziti.


?!

srpski - cirilica, latinica
kirgistanski - cirilica, latinica
moldavski - cirilica, latinica
Lingua Franca Nova - cirilica, latinica
azeri - cirilica, latinica
mongolski - cirilica, uighur
jermenski - istocno i zapadno jermensko pismo
turkmenistanski - cirilica, latinica
tadzihistanski - cirilica, latinica (nekad arabica)
kurdski - cirilica, latinica i arabica (sta kazes na ovo, a?)
kazahtanski - cirlica, arabica

Eto.. za pocetak 10 jezika koji imaju neke veze sa cirilicom... bolje da ne uzimam neka druga pisma kao primer.

A ti idi na : http://www.omniglot.com/writing/cyrillic.htm
Ili : http://www.omniglot.com/writing/alphabetic.htm

Pa se mozda i iznenadis koliko ne znas.

Citat:
To je super, i nisam za izbacivanje latinice, vec redukovanje. Nekad me uhvati toliki bes, da bih je zakonom i svi i svacim zabranio


Ohoo... uhvati te bes, pa bi je zakonom i... svim i svacim? Molim te, reci mi sta spada u "sve i svasta" :) Pronadji prirucnike za ocuvanje islamskog identiteta u Avganistanu (1996-2000) od Mule Omara i kompanije, pretpostavljam da oni imaju neke ideje koje bi bile korisne...

Na kraju da te pitam - zasto mesas licne emocije tamo gde to uopste nije potrebno?

Citat:
ali posle shvatim da je to detinjasti idiotizam i prodje me ta muka.


:) Dobro je... taman sam pomislio nesto lose :)




DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

markom
Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.markom.info

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?07.10.2003. u 20:36 - pre 250 meseci
Postovana gospodo, predlazem da se uvede pervo serbsko pismo:

http://www.omniglot.com/writing/vinca.htm

S tim na umu, kao veliki patriota, Gojko bi morao to da uvede kao zvanicno pismo na ES umesto rimske latinice.

Vidi attachment.

Marko.
Prikačeni fajlovi
 
0

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.co.yu

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?07.10.2003. u 21:00 - pre 250 meseci
ma shta je bre ovo...
latinica i cirilica su ravnopravna pisma, to stoji, cak je cirilaja u prednosti zbog svih zvanicnih dokumenata vezanih za nasu drzavu, i ja se sa tim slazem u potpunosti ... ali na papiru bre!
cirilica na kompjuteru mi nije nesto atraktivna, bukvalno kad citam neki sajt ili dokument napisan cirilicom osecam se kao da se neko zesce zajebavao dok ga je pisao. latinica i to US tastatura je sve sto ti je potrebno na bilo kom racunaru, i nemoj sad da mi neko kaze da ne razlikuje da li je cirilica - tjirilica ili chirilica. mislim, konsalt d vujaklija ako ne razumes neku rec ... da ne kazem rech, mada je i to potpuno prihvatljivo reshenje ovo - ono.


a kad god pishem rukom pishem pretezno latinicom, mada dokumente chirilajichne popunjavam po zhvazbuci, osim naravno kad hocu da se zajebavam, e onda pisem chirilicom, posto je to meni mnogooooooooo smeshno :)


p.s. ne secam se kad sam poslednji put pisao rukom....
 
0

postmortem
Marko Petrović
Niš

Član broj: 6754
Poruke: 393
*.beotel.net

ICQ: 40490381
Sajt: www.trekearth.com/members..


+1 Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?07.10.2003. u 21:11 - pre 250 meseci
ja koristim cirilicu, gde god mogu.. jer sve jedno je da li je to latinica ili cirilica.. pa onda, kada je sve jedno, sto da ne cirilica.. ma stvar licnog ukusa..

mada na kompu, i netu, i uopste u tehnici latinicu. razlog = prakticnost

treba pismo shvatati kao sredstvo za komunikaciju, a ne za ocuvanje nacionalnog identiteta i sta znam cega jos.. :)

eto to ja mislim
 
0

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?07.10.2003. u 21:21 - pre 250 meseci
Citat:
postmortem:
treba pismo shvatati kao sredstvo za komunikaciju, a ne za ocuvanje nacionalnog


Baš tako - uze mi reč iz usta. Htedoh reći - reč sa tastature. Neka svako koristi šta voli.

 
0

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
*.ptt.yu

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?08.10.2003. u 00:21 - pre 250 meseci
Citat:
erinij:
Citat:
Inace smatram da je upotreba cirilice opravdana, ali da nema mesta forsiranju, pogotovo u udzbenicima engleskog/francuskog/latinskog ili nekim udzbenicima fizike, hemije ...

...
Zbog cega je, pisanje knjiga koje koriste latinicna slova za formule forsiranje??? Sta tu ima lose?
...
Ja to tako ne vidim. Zar sam ja rasista, sto zelim da vidim svoje pismo da bude u najmanjoj meri izjednaceno sa latinicom. Kak je vec vecina rekla, da su ova dva pisma jednaka, nije istina.
...
Pa, zar ovde niko ne shvata sustinu?!! Sve je to uredu da su oba pisma ravnopravna, ali S-A-M-O N-A P-A-P-I-R-U!!!!!!!
...


KOliko ja znam u Srbiji su, po zakonu, oba psma ravnpravna.
istina je da se latinica vise koristi.
Ali, istina je i da se cirilica forsira u nekim slucajevima i to bez razloga.

npr.
u I osnovne ucio sam latinicu,
u III osnovne ucio sam cirilicu.
primarno korisntim latinicu.
u III gimnazije (Srbija) skoro sam se posvadjao sa profesorkom srpskog koja me je terala da pisem sastave i jos neke radove na cirilici.
matura iznose obavezu pisanja na cirilici, u sta je upao cak i prevod sa engleskog i gramatika engleskog.

odem u policiju da izvadim potvrdu o prebivalistu (koja mi je trebala na latinici) i salterka se sokira kad je cula moj zahtev. toboze imaju formulare samo na cirilici
odem na faks (slicna potvrda na latinici). situacija jos gora, "fakultet ne sme da izda potvrdu koja nije na cirilici"

naravno sve potvrde sam nakon duzeg ubedjivanja i objasnjavanja dobio na latinici, ali objasnite mi zasto je u drzavi, koja ima dva ravnopravna pisma, maltene nemoguca upotreba latinice u nekim ustanovama.


a sto se tice udzbenika i strucne literature smatram da je mnogo bolje da se takve stvari stampaju na latinici.
pored cinjenice da su takvi udzbenici logicniji i laksi za citanje (kako da deca u osnovnoj uce engleski alfabet, ako konstantno pisu na cirilici? na kraju pocinju da pisu engleski cirilicom)

primer: citajuci clanak o avionu BlackBird u nasem vojnom casopisu naisao sam na jednu gresku koja se konstantno provlacila kroz clanak:
" ... avion blekbrd (blackbird) pod sluzbenom oznakom lokid CP71 (LockHead CP 71) ..." itako dalje kroz tekst neprestano CP71. Inace prava oznaka tog aviona je LockHead SR71. da li vam je ovako nesto poznato ???
ovakve stvari se cesto pronalaze raznim literaturama i cini mi se da mi ne pijemo X2O i tako dalje ...


"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?08.10.2003. u 06:01 - pre 250 meseci
Citat:
erinij:
Da si pazljivije citao moju drugu poruku, video bi da nisam za izbacivanje latinice, vec za minimum, a to je izjednacavanje.
Pa ako si za izjednacavanje onda treba da se boris i za uvodjenje latinicnih formulara u drzavnim institucijama. Cinjenica je da se forsira koriscenje cirilice.

Mada ja kada pisem pisano uvek koristim cirilicu iz vise razloga:
-nju sam prvo naucio
-zbog toga je i brze pisem nego latinicu (kada pisem pisano)
-na pasosu, kreditnim karticama i ostalim dokumentima bih se UVEK potpisao cirilicom jer ako mi ovde to neko mazne teze ce da falsifikuje moj potpis nego da je latinicni.
-cirilica mi je lepsa i zbog toga volim da je koristim i na kompu jer mi je zanimljivo da vidim kako ljudi ovde gledaju o pokusavaju nesto da provale sta je sta :-)

Ali svakodnevno ipak vise koristim latinicu zato sto ovde niko ne zna cirilicu.

Naravno to sto vise volim cirilicu ne znaci da mi smeta latinica. Kada pisem stampano uglavnom koristim latinicu. I ne razumem kako neko moze da poveze koriscenje cirilice sa ocuvanjem nacionalnog identiteta. Pa neka koristi svako ono sto najvise voli. Moje koriscenje cirilice nema nikakve veze sa nekakvim osecajem patriotizma (koji maltene ni nemam) niti sa cuvanjem nacionalnog blaga. Potpuno sam protiv skidanja naziva ulica na latinici. U redu je samo da se dodaju i nazivi na cirilici. Ako si za izjednacavanje onda treba da se boris protiv toga.

A to sto na reklamama vidjas vise latinicu to je samo izbor tih koji su pravili reklame a nikakvo forsiranje od strane vlasti. A ovako mi se cini da bi ti da zabranis ljudima da koriste ono sto vise vole?
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Kojim se psimom svakodnevno koristite - latinicom ili cirilicom?
(Zaključana tema (lock), by Ivan Dimkovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 33111 | Odgovora: 156 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.