Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena

[es] :: Elektronika :: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena

Strane: 1 2

[ Pregleda: 17494 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bope

Član broj: 62233
Poruke: 291
*.adsl.verat.net.

Sajt: www.shortsms.me


+4 Profil

icon Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena06.02.2008. u 15:52 - pre 196 meseci
Pozdrav!
Zelim da napravim digitalni sat ali ne klasican digitalni sat koji ce da pikazuje brojeve nego digitalni sat koji ce imati 3 kruga od 60,recimo,zelenih dioda za sekunde,60 zutih za minute i 24 crvene diode za sate.

Padalo mi je na pamet da to odradim pomocu kola 4017 ali ne znam kako da redno vezem 6 tih brojaca (4017 ima samo 10 izlaza) tako da svakim impulsom palim narednu diodu.
Ceo sklop bih podelio na 3 dela-jedan za sekunde koji dobija impuls svake sekunde (recimo,pomocu oscilatora iz obicnog sata),drugi deo za minute koji dobija impuls kada se u delu za minute upali 60-a dioda i deo za sate.

Ima li neko ideju kako da lancano povezem pomenuto kolo? Da li neko ima neki bolji predlog?
Lako je napraviti klasican digitalni sat ali to je stereotip zar ne? :)
 
Odgovor na temu

nebko
NoviSad

Član broj: 156044
Poruke: 223
*.ns.ac.yu.



+4 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena06.02.2008. u 16:08 - pre 196 meseci
Kad bi radio tako nesto, radio bi to sa mikrokontrolerom.
Kad nešto želis, niko te sa tog puta nemože skrenuti, moze ti samo otežati put i
stvoriti sebi neprijatelja.
 
Odgovor na temu

Bope

Član broj: 62233
Poruke: 291
*.adsl.verat.net.

Sajt: www.shortsms.me


+4 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena06.02.2008. u 16:17 - pre 196 meseci
Pa padalo mi je na pamet tako nesto ali ne znam asembler :\
 
Odgovor na temu

yz7myg
Radak Bogoljub
QTH Gardinovci KN05BE

Član broj: 48822
Poruke: 707
*.dialup.neobee.net.



+74 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena06.02.2008. u 18:22 - pre 196 meseci
Takav sat je bio opisan u jednom starijem radioamateru krajem osamdesetih ili pocetkom devedesetih.Ja sam moje casopise odneo kolegama na posao pa cu sutra traziti da mi to provere.
YU2MYG
Gledala mi Ciganka u dlan i kaže:
- Do 35. godine nećeš imati para i mučit ćeš se.
Ja je pitam:
- A poslije 35.?
A ona će:
- Će se navikneš na to.
 
Odgovor na temu

nebko
NoviSad

Član broj: 156044
Poruke: 223
*.ns.ac.yu.



+4 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena06.02.2008. u 18:35 - pre 196 meseci
Ne moras da znas asembler da bi to uradio sa mikrokontrolerom , mozes kako znas
C, Paskal, Basic i sl.

Kad nešto želis, niko te sa tog puta nemože skrenuti, moze ti samo otežati put i
stvoriti sebi neprijatelja.
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.static.panet.co.yu.



+101 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena06.02.2008. u 21:06 - pre 196 meseci
U pravu je yz7myg:
Takav sat je bio opisan u jednom starijem radioamateru krajem osamdesetih ili pocetkom devedesetih.

E bas to,,,,,kad bi imali na "cemu" da prelistamo stare casopise.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

milan_obr
Milan Kojadinović
ETV
Obrenovac

Član broj: 141234
Poruke: 222
194.106.178.*



+24 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena07.02.2008. u 23:14 - pre 196 meseci
Pozdrav Kolegama.
Pogledaj ovaj sat: http://www.digitalent.info/Projekti/A2/a2.htm G. Voje Antonić.

Milan.
 
Odgovor na temu

Mili-CQ
Miloslav
NS

Član broj: 155892
Poruke: 169
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.yu7bpq.org.rs


+14 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena08.02.2008. u 00:43 - pre 196 meseci
Citat:
milan_obr: Pozdrav Kolegama.
Pogledaj ovaj sat: http://www.digitalent.info/Projekti/A2/a2.htm G. Voje Antonić.

Milan.


zanimljiv sajt narocito sledeca strana:

http://www.digitalent.info/Patenti/14_Sex/02.htm


73
YT2CQ
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
89.216.120.*



+370 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena08.02.2008. u 01:23 - pre 196 meseci
Ovde negde sam video nesto kao sto trazis:


http://ourworld.compuserve.com.../Bill_Bowden/homepage.htm#menu
 
Odgovor na temu

Bope

Član broj: 62233
Poruke: 291
*.adsl.verat.net.

Sajt: www.shortsms.me


+4 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena08.02.2008. u 03:45 - pre 196 meseci
Ljudi mislim da sam uspeo!
Onaj "domino" sat iz linka koji je postovao milan mi je dao ideju kako bi to bilo najlakse da se izvede,samo sto mislim da sam nasao nacin da to uradim prostije-jedan 4017 za jedinice i jedan za desetice (koji se "okida" onim za jedinice).

Uradio sam shemu,testirao u EWB-u,sada sam jako umoran tako pa cu sutra jos malo da proverim da li je sve ok pa cu da postavim fotku,da cujem Vase misljenje :)

Nisam znao kako da redno vezem dva 4017 zato sto nisam znao da se na pinu 12 signal menja na svakih 10 ulaznih impulsa,sto je i predvidjeno za povezivanje na red jos jednog 4017 koji ce da odbrojava desetice.
 
Odgovor na temu

Bope

Član broj: 62233
Poruke: 291
*.adsl.verat.net.

Sajt: www.shortsms.me


+4 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena08.02.2008. u 17:35 - pre 196 meseci
@mods:
Znam da ne trebam da odgovaram sam sebi ali cenim da je to jedini nacin da oni koji prate ovo dobiju obavestenje da je stigao novi post

Evo ovako,jedna slika predstavlja kolo za brojanje sekundi (kolo za minute je identicno,za sate je slicno).Na drugoj slici sam napravio shemu povezivanja LEDova tako da prestavljaju brojeve kao na onom "domino" satu.

Planiram da uradim za svaki displej po jednu plocicu sa 9 dioda.Ta plocica ce da prima signale iz jednog 4017 i na osnovu trenutnog signala ce da pali potrebne diode.

Pogledajte slike pa mi recite sta mislite.Ja nisam strucnjak za elektroniku,svaki savet je dobrodosao :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nebko
NoviSad

Član broj: 156044
Poruke: 223
*.ns.ac.yu.



+4 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena08.02.2008. u 21:01 - pre 196 meseci
Sto si odustao od prve ideje , sa 60,60,24 LED?
Mislim da bi to bio lepsi sat od ovoga. Ili ti je bitno da bude sto neobicni?
Kad nešto želis, niko te sa tog puta nemože skrenuti, moze ti samo otežati put i
stvoriti sebi neprijatelja.
 
Odgovor na temu

Bope

Član broj: 62233
Poruke: 291
*.adsl.verat.net.

Sajt: www.shortsms.me


+4 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena08.02.2008. u 21:26 - pre 196 meseci
Odustao sam zato sto jos uvek ne znam kako da redno vezem 2 4017.Ovo sto sam uspeo,uspeo sam zato sto je to kolo predvidjeno da se vezuje tako da jedno broji jedinice a drugo desetice (otkrio sam rupu na saksiji-da kolo ima izlaz koji se menja na svakih 10 ulaznih impulsa).
Vise bih voleo da uradim 60,60,24 sat ali moram prvo da "provalim" kako da povezem sve te brojace tako da se zna koji brojac je blokiran a koji treba da broji.

Imam ja drugu ideju-da napravim takav (60,60,24) sat ali sa shift registrima (mislim da bi redno vezani shift registri sa po jednim "clear" ulazom to obavili).Jedino,u tom slucaju ne bi svetlela jedna dioda vec onoliko koliko je minuta/sekundi/sati
 
Odgovor na temu

yz7myg
Radak Bogoljub
QTH Gardinovci KN05BE

Član broj: 48822
Poruke: 707
*.zrlocal.net.



+74 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena29.02.2008. u 10:35 - pre 195 meseci
konacno nasao sema je u radioamateru 12/83
YU2MYG
Gledala mi Ciganka u dlan i kaže:
- Do 35. godine nećeš imati para i mučit ćeš se.
Ja je pitam:
- A poslije 35.?
A ona će:
- Će se navikneš na to.
 
Odgovor na temu

Bope

Član broj: 62233
Poruke: 291
*.adsl.verat.net.

Sajt: www.shortsms.me


+4 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena01.03.2008. u 05:39 - pre 195 meseci
Jel mozes da je okacis ovde? Ja sam se zaglavio-u simulaciji radi kako treba,ali kada sam napravio radi samo pola (samo deo za minute).Iz nekog razloga drugi 4017 nece da prebaci signal trecem.... :S
Sve sam pokusavao,menjao kola,proveravao da li sam dobro napravio plocicu,napravio novu i opet nista....
 
Odgovor na temu

saraks

Član broj: 230416
Poruke: 1
93.86.143.*



Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena17.08.2009. u 18:44 - pre 177 meseci
POZDRAV SVIMA,

Potrebni su mi kompletni PCB fajlovi za plocice digitalnog sata objavljenog u broju 33 PC PRESS-a u rubrici hardware autora Voje Antonica. Fajlovi nose oznake SAT10A i SAT10B i objavljeni su u elektronskom izdanju istog casopisa kao prilog ali nisu kompletni (fajlovi nemaju potrebne veze izmedju pinova).
Takodje mi je potreban program za programator PIC-kontrolera 16F84 cija je sema objavljena u PC PRESS-u br. 26 u rubrici projekat autora Voje Antonica.
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
77.46.193.*



+321 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena19.08.2009. u 00:31 - pre 177 meseci
Da, nažalost nema veza u ta 2 PCB fajla.
Što se tiče programatora, nema potrebe ni za kakvim programom jer u tom programatoru nema ni jednog kontrolera koji upravlja uredjajem. Imam taj programator, ali ti ne bih savetovao da ga praviš obzirom da može da programira samo 16C84 i 16F84; bolje napravi nešto drugo, npr. ALLPIC ili neki USB programator pošto uz program npr. WINPIC800 podržavaju veoma veliki broj PIC kontrolera.

Pozdrav.
Sinisha
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
87.116.140.*

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena21.08.2009. u 19:25 - pre 177 meseci
Bope pozdrav.

ne znam zasto insistiras na kolu 4017 jer sam i ja pokusavao da ih vezem na red pa ne ide, veruj mi, ne ide :) ali imam jedan predlog za teba kako bi mogao da napravis sat iz prve ideje, malo bi drugacije radio ali po meni lepse i bolje , dakle, da li si razmisljao da ovo odradis sa shift registrima ? vrlo je jednostavno, treba ti samo oscilator od 1 Hz sto ne moras da pravis ako te mrzi vec iscupaj iz kineskog analognog sata i radice posao. nego moj predlog ti je da napravis sat koji ce da pali ledice redom od prve do poslednje pa ih sve ugasi pa opet pali redom i tako poslazes tri kruga ili tri linije ledica za sate , minute i sekunde i jos ako ubacis razlicite boje ledica eto ti lepog a neobicnog sata, ako si zainteresovan javi se pa da ti detaljnije objasnim i razradim neku semu. inace sve sto ti treba za ovo je nekoliko kola 4015 ( dvostruki 4 bit-ni shift registar) i oscilator. pozz

PS: ova fora sa displejem od devet polja nije losa samo sto bi ja ubacio umesto obicnih ledica devet trobojnih ledica pa bi se na dva takva displeja menjalo svake dve sekunde stanje sat-minut-sekunda a za svako stanje svetli odredjena boja i prikazan je odrdjen broj. inace imam shemu za "elektronsku kocku" sa po dva kola za jedan displej sa 6 led dioda a na ulaz ide oscilator ako te i to zanima mogu ti je poslati, kola koja se koriste su 7493 i 74132, sema je vise nego jednostavna.

[Ovu poruku je menjao shadow88 dana 21.08.2009. u 21:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Bope

Član broj: 62233
Poruke: 291
*.adsl.verat.net.

Sajt: www.shortsms.me


+4 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena21.08.2009. u 21:32 - pre 177 meseci
@Shadow88

Haha ne verujem! :D Prosle godine,dok sam se bavio tim problemom imao sam IDENTICNU ideju! Shift registri,3 koncentricna kruga razlicitih boja,oscilator iz kineskog budilnika! IDENTICNO! Cak sam i napravio semu u Electronic Workbench (ne znam da li jos uvek postoji) ali sam iz nekog razloga odustao od te ideje....Ne secam se tacno zasto,mozda zato sto mi se ideja ucinila suvise komplikovanom (veliki broj potrebnih registara),mozda zato sto bi tako nesto moralo da se napaja iz adaptera ne secam se tacno.

P.S. Ja sam,praveci seme sa takav sat,u letu naucio puno toga o digitalnoj elektronici i raznim kolima,pre toga se nisam mnogo zanimao za "hardware". Moze biti da sam iz neznanja nepotrebno zakomplikovao prvobitnu ideju pa na kraju odustao...
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena22.08.2009. u 14:22 - pre 177 meseci
pa, mogu ti reci da je sema relativno jednostavna, a sigurno da takav sat ne mozes napajati iz baterije, osim ako ne nakacis akumulator iz kola na njega :) salim se, ali cim su LED u pitanju, nikako baterije, nije isplativo. jeste da treba mnogo shift registara , ali na kraju sve to lepo radi a prilicno je jednostavno za izradu. ako sklopu das tacno odredjen napon za rad koji mu je nephodan, sem oscilatora , ledica, i registara ti ne trebaju nikave eksterne komponente, naravno napajanje ne pominjemo, to se podrazumeva :) nego, sad mi nesto palo na pamet, zasto ugradjivati ne znam koliko registara kada moze da se ugradi jedan mikrokontroler ili ako ne znate da programirate on da bolje ugraditi vise bit-ne registre, nesto kao 2x16 bit shft register, znaci za ceo sat je potrebno svega 4 takva umesto 16 komada predlozenih ali dobro, sve je stvar znanja , ukusa, izbora i mogucnosti.

pozz.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena

Strane: 1 2

[ Pregleda: 17494 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.