Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena

[es] :: Elektronika :: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena

Strane: 1 2

[ Pregleda: 17498 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bope

Član broj: 62233
Poruke: 291
85.222.177.*

Sajt: www.shortsms.me


+4 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena22.08.2009. u 14:58 - pre 177 meseci
E pa eto,to je to moje nedovoljno poznavanje elektronike. Cenim da se mikrokontrolerom moze postici bilo sta, ali ja imam samo neko uopsteno znanje o kontrolerima (mada,"tecno govorim" C). Isto tako,nisam znao za te "mnogobitne" registre. Ja sam za pravljenje seme koristio stari program koji u bazi elemenata nije imao nista "jace" od osmobitnih registara.

Na kompjuteru nisam nasao sacuvanu semu ali se secam da je u njoj bilo...hmmm...8 osmobitnih registara za sekunde,jos toliko za minute i 4 registra za sate. Poslednji sekundni registar,kada dobije signal na nozici "X", bi trebao da resetuje predhodnih 7 sekundnih registara i posalje signal minutnim registrima, satni registar bi u 0:0:0 trebao da resetuje sve registre u sklopu i tako u krug.
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena22.08.2009. u 16:11 - pre 177 meseci
upravo tako, bas kao sto si opisao rad , a to nije tesko izvesti jer uzimas signal sa zeljenog izlaza zeljenog registra i povezujes na reset zeljenog registra, a sve to mozes izvesti sa manje ili vise bitnim registrima samo su nijanse u pitanju tj treba ti vise ili manje komada :) bas cu kad budem imao vremena pokusati da napravim ovakav sat, samo moram prvo nacrtati i izraditi PCB kako bi to sve bilo lepo na izgled a ne razbacano unaokolo, i da sve to smestim u neko kuciste sa svetlecim brojkama da se vidi sa 20 m koliko je sati :) brojke bih postavio naspram dioda u krug a diode postavio u koncentricne krugove pa da indikacija bude laksa :)
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena22.08.2009. u 17:17 - pre 177 meseci
da nema neko predlog softvera za iscrtavanje PCB - a po zadatoj semi ali da mu ja zadam oblik i velicinu plocice i polozaj odredjenih elemenata, pod uslovom da ima mogucnost rasporeda elemenata pod odredjenim uglom na kruznici i takve stvari :) ne bih bas da slazem LED-ice na plastiku pa da ih vezujem zicama za PCB , lakse je kad imas gotov raspored elemenata na pravom mestu pa samo ubacis u odredjenu masku tj kuciste.

naravno po mogucstvu da taj software bude besplatan i da se moze skinuti sa nekog linka. pozz i hvala unapred na predlozima.
 
Odgovor na temu

Bope

Član broj: 62233
Poruke: 291
85.222.177.*

Sajt: www.shortsms.me


+4 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena22.08.2009. u 17:34 - pre 177 meseci
Meni je pravljenje PCB-a uvek bio problem,jos kad ploca mora da bude odredjenog oblika.... To je umetnost :D
Mozda bi bilo bolje da koristis 3mm diode. Zamisli da ti se u 4 ujutru u sobi ukljuci reflektor od stotinak dioda :D Kao ringispil :)))
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
*.adsl.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena22.08.2009. u 19:09 - pre 177 meseci
Citat:
shadow88: da nema neko predlog softvera za iscrtavanje PCB - a po zadatoj semi %< %< %<

Na primer KiCAD: http://www.lis.inpg.fr/realise_au_lis/kicad/ dzabdzabe.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
93.86.51.*



+128 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena22.08.2009. u 19:43 - pre 177 meseci
kicad stvarno jeste free, a svi ostali koji to nisu, a budu kačeni linkovi, biće oduvani.
tolko da se zna.
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
*.adsl.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena22.08.2009. u 21:58 - pre 177 meseci
Moracu izgleda da se izvinim svima zbog kojih sam postavio taj link, inace radi i pod m$prozorima i pos OS-om druge vrste (pogledaj sa kakvog OS-a je napisan riplaj).

Sve u svemu free je FREE, a komercijalu od par desetaka US$ ili par desetaKa US$ nemam nameru da pominjem pomocu linkova.

O's ono sto je dzaba i sa cime mogu da se rade i komercijalni projekti, prikacen link. (tacka).

Ako to smeta moderatorima, jasno i GLASNO staviti do znanja (na forumu ima cak i 'izpiratizovanih' sema iz casopisa koji se placaju cak i u elektronskom obliku, pa nisu 'oduvani'

Tolko
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
93.86.1.*



+101 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena23.08.2009. u 01:07 - pre 177 meseci
Zorane,,nemoj tako,,

Ponekad se nekome,,, "sve skupi" i na gomilu Piramidu stvara,pa zasiti,udavi,,,
pa to "ispade/rezultira " kao neophodan REZ,,,,,ali,,,,,znas da TO nije bas tako,ima tu i razumevanja i tolerancije sasvim dovoljno,,

-kad svane novi dan,,,i sunce "zavuce" IR-zrake na tastaturu,,prodje losa volja,,,,

i jos kada ukljucimo Jonizator-Pozitivnog Raspolozenja,,,,,,,,,pa kad se to rasprši po Etru,,,

,,,gde nam je kraj?



Veliki Pozdrav EKIPI !!!!!!!!!!,,,,,,,robert






 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena23.08.2009. u 11:42 - pre 177 meseci
bope ja namerno i planiram da stavim 5mm diode, cak sam razmisljao i o 10 mm i obavezno "clar" ili "ultra hill" da sto jace svetle, jer planiram da taj sat tako napravim da projektuje sat na plafon oko lustera ili na zid sto i nije tako strasno u intenzitetu svetla, mislim da je dobra ideja da to nakacim na luster da visi ispod njega pa da zrtvujem jednu fazu za napajanje istog, sa serijskog (dvopolnog) prekidaca pa ne moram da razmisljam o napajanju istog, samo na adapter i u lepo kuciste da ga spakujem, i eto meni projekcije lepog i zanimljivog sata preko pola plafona :) mislim da smo upravo zajednicki osmislili vrlo prakticnu , neobicnu i zanimljivu napravicu :))


sepo011 hvala ti na predlogu za softwer, svidja mi se kako izgleda ali nisam nasao na linku kako i gde da ga downloadujem pa ako moze mala pomoc?

hvala, pozz.
 
Odgovor na temu

ogylab
Ognjen Prica
Prijedor RS

Član broj: 105304
Poruke: 579
*.teol.net.



+59 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena23.08.2009. u 11:58 - pre 177 meseci
Ajooj! 23h,59m,59s obavezno masku za varenje na oci...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ogylab
Ognjen Prica
Prijedor RS

Član broj: 105304
Poruke: 579
*.teol.net.



+59 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena23.08.2009. u 12:46 - pre 177 meseci
A mozes i malo da zacinis sa ovim:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
93.86.1.*



+101 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena23.08.2009. u 12:49 - pre 177 meseci
Podrzavam samogradju Maximalno !

Cisto da se vidi kako bi to mozda trebalo da izgleda,
i kako ovaj mali "prcoljak" dobro bije na plafon (naravno da se to vidi uglavnom samo nocu,a ne i po suncanom danu).

Ni na pamet mi NE pada da reklamiram firmu za satove--nije to cilj kacenja slika ( a nemam pojma ni koja je firma)

Vec je cilj da se vidi kako je to neko resio sa Pokretnom-Optikom koja baca na plafon "Tačno Vreme"
uz to je i Radio-Controled,,,iz Frankfurta na 77.5 Khz,,(tacnost: 1 sekunda na Milion godina !!!!),,,opa-Bato !

Evo primer jeftinog sata iz dnevne sobe:


I sa drugim svetlom:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena23.08.2009. u 15:32 - pre 177 meseci
Možda kao ideja za samogradnju:


Ove vakumske cevi sa brojevima unutra se zovu "Nixie Tubes"
http://en.wikipedia.org/wiki/Nixie_tube
 
Odgovor na temu

casper.link
Sarajevo

Član broj: 157398
Poruke: 375
*.teol.net.

Sajt: eestec-es.rs.ba


+8 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena23.08.2009. u 19:56 - pre 177 meseci
Pored svih zanimljivih ideja evo još jedna dobra za samogradnju - Propeller clock:

YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=no2_M_b059g&feature=related


Neznanje je osnov svih naših sumnji...
 
Odgovor na temu

Bope

Član broj: 62233
Poruke: 291
*.adsl.verat.net.

Sajt: www.shortsms.me


+4 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena23.08.2009. u 21:18 - pre 177 meseci
Propeler clock? Hmmm....Ranije sam gledao kako to radi,moze da se napravi i od starog HDD-a ali je verovatno suvise bucno,pitanje je kako bi drzanje sata u uspravnom polozaju uticalo na rad... :\
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl.eunet.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena24.08.2009. u 10:53 - pre 177 meseci
ima li negde upustvo za samogradnju ovakvog propeler clocka ? mislim da bi na javnim mestima u vecoj razmeri jako lepo izgledao. pozz i hvala na odgovorima.
 
Odgovor na temu

casper.link
Sarajevo

Član broj: 157398
Poruke: 375
*.teol.net.

Sajt: eestec-es.rs.ba


+8 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena24.08.2009. u 11:03 - pre 177 meseci
Google je majka znanja :)
Evo nabrzinu sam nasao ovo:
Propeller clock 1,
Propeller clock 2,
Propeller clock 3, a i uz ovaj video ima puno komentara pa mozda nesto pise i u njima.

Puno srece u pravljenju.
Neznanje je osnov svih naših sumnji...
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena24.08.2009. u 15:28 - pre 177 meseci
casper.link hvala na pomoci. mislim da cu ipak ovo malo ostaviti po strani za sad, jer imam novu, daleko bolju ideju, a mislim da ce se i vama svideti :)

nesto sam se setio jos prosle godine sam video prototip uredjaja propeler TV-a i propeler monitora, stim sto je sprava visila sa plafona i projektovala je tri "ekrana " u krugu podeljenom pod 120 stepeni sa medju razmakom od oko 20 cm. sta mislite koliko bi ovo bilo komplikovano napraviti u samogradnji sa RGB LED-icama i mikrokontrolerom, a video signal da se prenosi bezicno sa nekim jednostavnim prijemnikom - predajnikom kakvih ima u slobodnoj prodaji, mislim da je lakse bezicno jer bi se izbegle cetkice preko kojih ne verujem da bi se preneo video signal pri tolikom broju obrtaja osovine i ostao bi eksterni izvor video signala ma sta da to bilo,po zelji korisnika. dakle preko jedne cetkice bi isao plus napajanja a preko mase uredjaja minus. a diode bi bile poslagane uspravno na tri vertikalne "letve" postavljene na kruzni nosac pod 120 stepeni po kruznici i paralelne jedna u odnosu na drugu, zbog balansa a i smanjenja potrebnog broja obrtaja cele skalamerije. dakle za mehaniku imam resenje a koliko bi to bilo komplikovano uraditi na delu elektronike to pitam vas :) jer sam se ne bih usudio da krenem u kostac sa ovako ozbiljnim projektom.

mislim da bi se ovako mogao izgraditi jedan izvanredan displej ili cak 3 u 1 i to zadovoljavajuce ostrine slike ;) a da je daleko manje snage od bilo kog vec napravljenog displeja iste "dijagonale" jer bi ovde imali tri prividno projektovana displeja (sto opet izgleda WOW! u odnosu na postojece, prvo vizuelno su projektovani, drugo imate tri slike na kojima mozete birati sta cete da prikazujete na svakoj ponaosob, naravno sve sa nekim ekternim tjunerom, ili jednostavno imate TV dijagonale npr 120 incha i to okrenut u tri razlicita pravca u prostoriji) a snage samo koliko trose te diodice i motor koji opet ne treba da bude velike snage. cela skalamerija bi bila smestena u bubanj od pleksiglasa i hermeticki zatvoren, da bi se sto vise smanjio otpor vazduha na mehaniku a i buka uredjaja, i smanjuje se mogucnost da TV nekome otkine prst :))

dakle relativno jeftino, lepo izgleda, zadovoljavajucih performansi , malo trosi... itd.


ako je neko voljan da mi se pridruzi u mozganju , neka se javi :))


eh , da, prednost ovakvog sklopa je sto ne treba da se programira sta ce da prikazuje, vec se samo postojeci video signal pretvara u jednu vertikalnu liniju koja kretanjem odredjenom brzinom projektuje sliku, a regulisanjem brzine se moze dobiti uza ili shira slika, ali treba uskladiti vreme i frekvenciju i brzinu da ne dodje do preklapanja slike ili retanja u krug :))

ima li ko ideju kakav sklop je najbolje koristiti za ovakvu namenu ? da li je bolje video signal peglati direktno na ledice u vidu refresh rate-a ili ti linija, ili je bolje video signal pretvoriti u RGB pa njime upravljati ledicama ?

koji kontroler ili da li uopste treba kontroler za ovo ? ne razumem se bas u pretvaranje video signala u sliku, znam tek neke osnovne stvari, npr kako to funkcionise u teoriji ali u praksi,nemam pojma tj ne znam koje kolo, enkoder, dekoder, enkripter, mikrokontroler ? kako to sve povezati ? HELP!! :))

PS: znam da sam "MALO" skrenuo sa teme, nadam se da mi moderatori nece zameriti, jer ipak ovo ima male veze sa temom :) (ima veze sa onim "propeler") :))

[Ovu poruku je menjao shadow88 dana 24.08.2009. u 19:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Digitalni sat sa diodama za prikaz vremena

Strane: 1 2

[ Pregleda: 17498 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.