Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Tenzor napona - dijagonalizacija

[es] :: Fizika :: Tenzor napona - dijagonalizacija

[ Pregleda: 3626 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.ns.ac.yu.



+33 Profil

icon Tenzor napona - dijagonalizacija20.12.2007. u 11:06 - pre 198 meseci
Kod tenzora napona komponente van glavne dijagonale mi opisuju trenje izmedju delica fluida. Ali ja svaki simetrican tenzor mogu dijagonalizovati? Sta mi to znaci? Da ce mi razlika tih svojstvenih vrednosti na glavnoj dijagonali predstavljati to trenje?
Posto je kod idealnih fluida ipak tenzor napona izotropan, a ovde cu dobiti u opstem slucaju razlicite svojstvene vrednosti.
 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
18.62.30.*



Profil

icon Re: Tenzor napona - dijagonalizacija21.12.2007. u 12:03 - pre 198 meseci
Bitan je i koordinatni sistem u kome je T (stress tensor tj. tenzor napona) dijagonalan. Ako promenis koordinatni sistem, promenice se i iskaz strain tenzora (tenzora rastezanja?). Generalno, materijal je zadat odnosom izmedju strain i stress tenzora.

Takodje primeti da iako uvek mozes da nadjes koordinate u kojima je T dijagonalan u proizvoljnoj tacki P, moze da se desi da ne postoji koordinatni sistem u kome je T dijagonalan u citavoj proizvoljno maloj okolini tacke P.

Primer:
Umesto T posmatraj metricki tenzor g na sferi. Probaj da nadjes koordinatni sistem u kome je g dijagonalan u *citavoj* okolini proizvoljne tacke. Probaj.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Tenzor napona - dijagonalizacija

[ Pregleda: 3626 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.