Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ćirilica na RedHATu 9.0

[es] :: Linux :: ćirilica na RedHATu 9.0

[ Pregleda: 2577 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

amater
Beograd

Član broj: 841
Poruke: 42
*.matf.bg.ac.yu



Profil

icon ćirilica na RedHATu 9.002.09.2003. u 10:42 - pre 251 meseci
RH 9.0 ne podržava najbolje naša ćirilična slova (ili ja ne znam da podesim). Ne prikazuje dobro đ dž nj lj (čini mi se). Ovi problemi se dešavaju pod KDE-on (ne znam za GNOME, mada mislim da i on kuburi sa ovim). Da li postoji način da se ovo ispravi?!
:)
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net



+4 Profil

icon Re: ćirilica na RedHATu 9.002.09.2003. u 11:22 - pre 251 meseci
To je do fontova. Probaj da instaliraš neki TTF font koji dolazi uz Windows (Arial Unicode MS, Times New Roman) u ~/.fonts folder, pa u npr. OpenOffice-u napiši nešto u ovom fontu. Vidjećeš da će dobro ispisati. Ako uzmeš neki font koji dolazi uz RH9 umjesto LJ će ispisivati L i sl.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

anon676

Član broj: 676
Poruke: 759
*.verat.net



Profil

icon Re: ćirilica na RedHATu 9.002.09.2003. u 12:38 - pre 251 meseci
Slazem se da trebas da instaliras neki TTF font, verovatno ti je po defaultu 'Sans', moja preporuka instaliraj Verdanu.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.vdial.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: ćirilica na RedHATu 9.002.09.2003. u 21:13 - pre 251 meseci
Citat:
amater:
RH 9.0 ne podržava najbolje naša ćirilična slova (ili ja ne znam da podesim). Ne prikazuje dobro đ dž nj lj (čini mi se). Ovi problemi se dešavaju pod KDE-on (ne znam za GNOME, mada mislim da i on kuburi sa ovim). Da li postoji način da se ovo ispravi?!


Odlično — prijavi grešku u RedHat-ovom sistemu za praćenje grešaka (popularno, „bubaždaja“ ;-) i pošalji ovde broj dodeljene greške (paket za koji prijavljuješ grešku je „urwcyr“).

Problem je do URWCYR fontova koje je uradio Valek Filipov (tj. koji je dopunio URW fontove ćiriličnim znacima), ali ih nije završio (bar ne srpske), a RedHat ih je ubacio u distribuciju. Tako je on prebacio samo malo „t“ na mesto „ć“ i onda ljudi to dobijaju.

Ti fontovi se mogu naći na valjda ftp.gnome.ru/pub/fonts (ili samo fonts). Još prošle godine sam Valeku poslao „ispravljene“ fontove, međutim on nije imao vremena da ih dopuni — a sigurno nije ni sam znao šta RedHat radi sa njima ;-)

Kao najbrže i najbolje rešenje, preporučio bih RedHat-u da koriste FreeFonts (projekat tog naziva na savannah.gnu.org), pošto oni sadrže ispravna ćirilična slova.

Takođe, opet dopunjavam svih 35 fontova koji se nalaze u tom kompletu (tj. sređujem ih malo), pa ćete uskoro (nadam se) dobiti ovde negde vezu ka dopunjenim fontovima. Ipak, kako RedHat ne koristim, ne mogu da pomognem u ispravljanju problema.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: ćirilica na RedHATu 9.0

[ Pregleda: 2577 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.